Qüttex's oipdogsplcM. J^naaf Moscicki ,B Ernstige ontploffing hot halonï Het dier als slachtoffer der evacuatie. Een politieke en een strategische kant, DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 Polen's President Vriend en vertrouwensman van Pilsoedski k URGERS! Uit den voorbij- gaanden zondvloed moeten I. j wij de symbolen redden van 9 de republiek en de bron van het grondwettige gezag. Daarom heb ik met bezwaard hart besloten den zetel van het presidentschap der republiek en van het hoogste uitvoerende gezag van den Staat over te brengen naar een plaats, welke voorwaarden biedt, die hun volledige souvereiniteit verzekert en hen in staat stelt te waken over de belangen van de republiek". Aldus sprak de president der Poolsche repu bliek o.a. in zijn afsoheidsproclamatie tot het volk. En dit volk wist, dat zijn president wer kelijk met een zwaar'hart was overgegaan tot het uitwijken naar Roemenië. Ruim 13 jaren lang heeft Moscicki lief en leed gedeeld met de Polen. Niettegenstaande hij professor en presi dent was, is hij altijd een eenvoudig man ge bleven. Alleen een uiterste noodzakelijkheid kan hem dan ook gedwongen hebben de sym bolen van de republiek te redden. Sedert de Mei-revolutie van het jaar 1926 was Pilsoedski dè man in Polen. Toch stond hij slechts zeer korten tijd officieel aan het hoofd van den staat. Het hem door zijn aanhangers aangeboden presidentschap weigerde hij, omdat hij vond, dat hij niet de aangewezen persoon was voor een dergelijken post, die zooveel di plomatie vereisohle. Tevens adviseerde hij ech ter professor Ignacy Moscicki te kiezen om dit ambt te bekleeden. Moscicki was een vriend van den maarschalk uit de jaren van de Russische overheersching. En op 4 Juni 1926 werd deze man met algemeene stemmen gekozen tot pre sident van de Poolsche republiek. Toen zijn ambtsperiode ten einde liep, aanvaardde Mos cicki in 1933 nogmaals het ambt voor een pe riode van zeven jaar. Het was een bewijs van persoonlijke dank baarheid en persoonlijk vertrouwen, toen Pil soedski den geleerden chef van den staat liet kiezen en de man, die naam had op wetenschap pelijk gebied en wiens houding in de politiek duidelijk voor het volk was aanvaardde dit ambt uitsluitend om zijn vriendschap met den maar schalk. Per saldo was Pilsoedski naar buiten „slechts" minister van oorlog. Dat belangrijke politieke beslissingen zelfs door den president niet getroffen werden zonder den maarschalk te raadplegen, stond geheel in verband met de autoriteit van Pilsoedski. Nimmer heeft de sa menwerking van beiden schade toegebradht aan den naam van een van hen. Ignacy Moscicki werd op 1 December 1867 ge boren te Mierzanow bij Plock in Polen. Zijn jeugd heeft hij bij zijn ouders doorgebracht in Plock en in Lublin. Daarna bezocht hij het gym nasium te Warschau; na hier zijn einddiploma te hebben behaald, ging hij studeeren in de chemie aan de Polytechnische Hoogeschool te Riga. Als student nam hij in 1892 deel aan een Wenscht Roosevelt algeheele vervanging van de neutraliteitswet Conferentie op het Witte Huis. Uit Washington wordt gemeld, dat Roosevelt tijdens de Woensdag ge houden conferentie op het Witte Huis te kennen heeft gegeven aan een vol ledige vervanging van de neutraliteits wet door 'n gewijzigde wet. Naar verluidt hebben echter verscheidene congres leden, die de conferentie bijwoonden, den president medegedeeld, dat er weinig kans op was, dat het Congres accoord zou gaan met een volledige herroeping der bestaande bepalingen. In een verklaring, die aan de pers verstrekt is, wordt gezegd: „De conferentie heeft eens gezind van opvatting, het vooropstaan-de doel, de neutraliteit en de vredespositie der Ver- eenigde Staten te handhaven, besproken. Men was het er volkomen over eens, dat het Con gres en de uitvoerende macht het geheele on derwerp met zijn veie vertakkingen moeten behandelen in een absoluut onpartijdigen geest. Den nadruk is erop gelegd, dat het belangrijkste punt de herroeping van het embargo en de terugkeer tot de procedures van het internationale recht zijn. Tenslotte heeft de conferentie de methode van behan deling van zes punten, die in verband met het reizen van Amerikanen op schepen van oor logvoerende mogendheden, de „cash and carry" clausule enz. besproken. Men was het erover eens, dat de senaatscommissie voor buiten- landsc.he aangelegenheden zich zoo spoedig mogelijk na het bijeenkomen van het congre met- de wetsontwerpen moet bezighouden". Een van de politieke leiders, die aanwezig is geweest op de conferentie, heeft verklaard, dat Roosevelt de be spreking begon met het afleggen van een korte verklaring over den alge- meenen toestand op de wereld. Hij gaf uitdrukking aan het geloof, dat de toestand ernstiger is dan ooit tevoren en nog wordt gecompliceerd door den inval der Russen in Polen. Voorts wordt gezegd, dat de president heeft opgemerkt, dat de oorlog van langen duur zal kunnen zijn en dat, indien dat zoo zou zijn, hij zich ongetwijfeld aanzienlijk zou uitbrei den. dat er dus een groot aantal oorlogvoe renden zou komen hetgeen het voor de Ver- eenigde Staten weer moeilijker zou maken de neutraliteit te handhaven. NED. ARBEIDERSSPORTBOND. De turnlessen gaan van nu af gewoon door. De lessen in bet lokaal aan den Kleinen Hout weg op Vrijdag beginnen te kwart voor vijf uur. De lessen in het Juno-scliool beginnen Dinsdag 26 dezer op bet gewone uur. 'mislukten aanslag op Russische diplomatieke personen te Warschau. Hij zag zich gedwongen het land te verlaten en week uit naar Londen, waar hij zijn studies voltooide en nog enkele jaren practisch werkte. In 1897 koos de Poolsche geleerde Jozef Wierusz-Kowalski, hoogleeraar in de physica aan de universiteit te Freiburg, Moscicki tot assistent. De samenwerking der beide Polen in Zwitserland leidde tot talrijke uitvindingen, die later in de industrie een prac- tische toepassing vonden. Moscicki voelde zich vooral aangetrokken tot de electro-techniek. In 1908 nam Moscicki de Zwitsersche nationa liteit aan. Tusschen 1908 en 1912 in welk jaar hij werd benoemd tot hoogleeraar in de electro- chemie aan de Polytechnische School te Lem- berg heeft hij in Zwitserland een condensato- renfabriek en enkele fabrieken voor de fabrica ge van stikstof en aluminium opgericht. Mos- cicki's uitvinding op het gebied van electro- technische productie van stikstof werd later toe gepast in de fabriek „Azot" te Jaworzyna. Mos cicki heeft in Polen het „Instituut voor Chemisch Onderzoek" opgericht. In 1919 werd Moscicki benoemd tot directeur-generaal van de stikstof- fabrieken te Chorzow. In 1926 volgde zijn be noeming tot hoogleeraar in de industrieele che mie aan de universiteit te Warschau. Als waar deering voor zijn groote verdiensten heeft hij het eere-doctoraat ontvangen van de universi teiten te Lemberg en Warschau. Al werd hij bijna geheel in beslag genomen door de technische en chemische wetenschap, nooit verloor Moscicki zijn intense belangstel ling in Polen, zijn geboorteland. Wegens zijn aandeel in het herstel van Polen is hij later dan ook benoemd tot commandeur in de Orde van Polonia Restituta. Tijdens zijn presidentschap is o.a. de Constitutie van 23 April 1935 welke een richtsnoer was voor den verderen groei van Polen tot stand gekomen. Moscicki, die ook als redenaar bij het volk zeer bemind is en die inmiddels een patriarchale figuur werd, heeft ook op economisch gebied veel voor zijn land gedaan. L. B. (Nadruk verboden). Churchill over den ondergang van de „Courageous". Een waardevol schip verloren gegaan In het Lagerhuis heeft Churchill, de Britsche minister van Marine, gisteren gezegd, dat de duikboot, die een aanval heeft gedaan op het vliegkampschip ..Courageous" onmiddellijk is aangeval len door de escorteerende schepen en vermoedelijk verloren is gegaan. „Het verlies van dit waardevolle sohip", zoo zeide Churchill verder, „is niet iets, dat ik zou willen verkleinen. Sedert het uit breken van den oorlog heeft de „Cou rageous" waardevolle diensten bewe zen in het besohermen van de koop vaardij tegen onderzeesche aanvallen en haar optreden tegen duikbooten was niet zonder succes. De afgevaardigde van de Labour-oppositie, Alexander, vroeg het geheele Huis zich te ver eenigen met de regeering om uitdrukking te ge ven aan de sympathie voor de nagelaten be trekkingen van de omgekomen opvarenden van de „Courageous". In antwoord op een vraag van Bellengef- (op- positioneele Labour) zeide Churchill, dat de „Courageous" werd vergezeld door een volledig escorte torpedojagers. Hij kon niet zeggen, hoe de duikboot er in is geslaagd zoo dichtbij te na deren. Hij heeft evenwel geen reden om aan te nemen, dat de verklaringen van de Admirali teit eertijds afgelegd over dezen vorm van be dreiging. ongegrond zouden zijn. De leider van de oppositioneele Labourfractie, Greenwood, zeide dat men aan alle zijden de toenemende openhartigheid van Chamberlain's verklaringen toejuichte. Sprekende over den aanval van de Russen op Polen zeide Green wood: „Een andere macht heeft een daad van aanval verricht. Er bestaat geen twijfel, dat de recht vaardiging, welke gegeven werd. een recht vaardiging was, welke door redelijke menschen op het oogenblik niet kan worden aanvaard. Het is duidelijk, dat Hitier de Engelschen in het geheel niet begrijpt. Overal waar hij zijn hakenkruis plant poogt hij juist dien geest te vernielen, welke het leven is van het Britsche en Fransche volk. Verder verzocht Greenwood een betere regeling van het verkeer, regeling van de industrieele vraagstukken en controle op de arbeidsvoorwaai-denl. Sinclair, de leider van de liberale oppositie, zeide: Polen heeft zijn eer bewaard en heeft de levendige sympathie verworven van de Britsche bevolking en de menschheid. Het feit, dat Rus land in het zuiden is opgerukt om een positie in te nemen en honderd divisies in te zetten moeten van het standpunt van den Duitschen generalen staf gezien, tamelijk onheilspellend zijn. Sprekende over het rapport van den Ameri- kaanschen ambassadeur te Warschau over het bombardeeren van open steden zeide Grigg, de parlementaire secretaris van het ministerie van voorlichting, dat de inlichtingen, welke door den Brïtschen ambassadeur zijn ontvangen de fei ten, welke door den Amerikaanschen ambassa deur zijn beschreven, bevestigen, hierbij inge sloten het bombardeeren van het geheel niet verdedigde gebouw, waarin de buitenlandsche vertegenwoordigingen in Polen waren onderge bracht. Het onafhankelijke lid Vernon Bartiett zeide tenslotte nog, dat Engeland niet vecht voor het behoud van grooten voorspoed in het Britsche keizerrijk, noch uit haat, noch om Duitschland te vernietigen, noch om eenige klasse of sociaal systeem te bewaren. Het strijdt om dat het geen anderen weg ziet om de vernietiging van die vrijheden, welke door de voorvaderen zijn ge geven, te voorkomen. De massa van de bevol king in het buitenland moet worden overtuigd, dat Engeland voor hen strijdt. in een smederij. Twee ernstig gewonden. HILLEGOM. Donderdag. Hedenmorgen, te ongeveer 8 uur wa ren in de smederij van den heer Frans- sen in de Meerstraat een paar knechts bezig met het repareeren van een groot laschapparaat, dat naar men meende geheel ledig was. De manometer wees ook in deze richting. Het apparaat was ech ter nog niet geheel ledig en de aan wezige stoffen ontwikkelden door de aangevoerde warmte 'n groote hoeveel heid gassen," zoodat het toestel met een hevigen slag, die tot ver in den omtrek werd gehoord, uiteensprong. De beide mannen werden ernstig aan beenen en armen en gelaat gewond, zoodat voor één van hen zelfs geestelijken bijstand moest worden ingeroepen. Onder leiding van de doktoren Ten Hoopen en van der Kaaden werd "Öoor talrijke leden der E. H. B. O. de eerste hulp verleend, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar de Maria Stich ting te Haarlem werden vervoerd. In de smederij werd geen noemenswaardige verwoesting aangericht. Alleen waren zoo goed als alle ruiten gesprongen. Justitie eischt voor 1940 een half inillioen meer. De raming van Hoofdstuk IV (Justitie) be draagt 28.057.210. Voor het dienstjaar 1939 is toegestaan 27.569.697, zoodat voor 1940 meer wordt geraamd 487.513. Ten aanzien van de stijging wordt opge merkt, dat deze voornamelijk haar oorzaak vindt in: 1. De reorganisatie van de rijkspolitie, welke geleidelijk voortgang vindt. 2. De sterke bezetting der strafgestichten, waardoor tot eenige uitbreiding en in dienst houden van hulppersoneel is moeten worden overgegaan, alsmede de te treffen maatregelen welke noodzakelijk zijn in verband met den achterstand in de executie van vonnissen; 3. De noodzakelijke verhooging van den post „verplegingssubsidie". Schilderachtige figuur terug in het Parijsche stadsbeeld. René le Clerc, de agent met den baard. PARIJS, 21 September. De oorlog heeft vele bekende figuren aan de vergetelheid ontrukt, maar de beroemdste en schilderach tigste hiervan is toch de gebaarde politie agent in Parijs. René le Cierc, die het verkeer voor de deur van de Saint Denis placht te re gelen is weer in actieven dienst terugge keerd. 's Werelds meest gefotografeerde po- litie-agent was eenige maanden geleden met pensioen gegaan en wijdde zich sindsdien aan de schilderkunst. Op verzoek van zijn su perieuren is hij weer in dienst teruggekeerd, alhoewel niet op zijn vorige plaats. Hij zwaait nu zijn verkeersstaf in Rue'Blomet, in de buurt van de poort van Versailles, waar het verkeer niet zoo intens is als op den ouden boule vard. (United Press.) Laai uw winkelier geen extra-ritten maken, als uhef gewenschte misschien straks zelf kunt halen I 't Is een kleine moeite en op die manier helpt u daad werkelijk mee, om het benzineverbruik te beperken I Zuinig zijn met benzine is een landsbelang van de éérste ordeI DE ZIENSWIJZE VAN EEN ENCELSCH EXPERT. Duizenden zwervers in en om Parijs. Fransche bond voor dieren bescherming bestrijdt het euvel krachtdadig. PARIJS, 21 September. De mibilisatie en evacuatie heeft zijn tol onder de dieren ge- eischt. Toen in September de regeering erop aandrong de stad zoo spoedig mogelijk te verlaten en honderdduizenden uit Parijs ver dwenen, werden de katten, honden en zelfs de kanaries en papegaaien gedachteloos in den steek gelaten. De Fransche bond tot be scherming van dieren heeft tegenover de pers verklaard, dat sedert het begin van den oorlog 5000 katten, 25000 honden van alle rassen zoowel dure exemplaren als straat honden van alle rassen zonder halsband opgepikt werden, die door hun meesters ver laten werden toen zij de provincie invluchtten. Er v/erd aan toegevoegd, dat de bond al het mogelijke doet oon nog meer dieren te redden en men geeft toe, dat nog duizenden viervoe ters in en om Parijs rondzwerven. Hoewel men zich in alles zooveel mogelijk beperkt hebben vele van deze beklagenswaardige dieren 't hart van menig Parijzenaar weten te raiken en men behoeft niet verbaasd te zijn, wanneer men bij sommigen vijf katten of honden aan treft. .(United Press). Onze Londensche correspondent schrijft ons: Er is weinig stelligs te vertellen over het plan dat Duitschland heeft be raamd om als overwinnaar uit den strijd te treden. Men neemt hier aan dat het een plan is, dat in zijn uitvoering een goede kans geeft op de overwinning. Ware dat niet zoo, dan zou de Duitsche legerleiding den oorlog ontraden hebben. Als is er vaak gezegd dat de Duitsche rijkskanselier handelt en bereid is te handelen tegen het advies van de legerleiding in, in werkelijkheid kan deze voorstelling niet worden aanvaard. Maar even zeer als Hitier zelf houdt de legerleiding het beginsel hoog, dat men moet wagen om te winnen. Ze is bereid met een zekere mate van onzekerheid over den mogelijken uitslag ten oorlog te gaan. Ze heeft het in dit geval ge daan. Er is reden aan te nemen dat het politiek wapen met kracht zal worden gehanteerd en dat hiermee de omstandigheden moeten wor den geschapen, die de kansen yoor de over winning op het slagveld voor Duitschland zul len verhoogen. Dit, en hetgeen hieronder ver der volgt, is de zienswijze van vooraanstaande deskundigen op internationaal-politiek en en strategisch gebied, met wie ik heb gespro- ken- j Het vredesoffensief, eenige dagen geleden van Duitschen kant ingezet en inmiddels mis lukt, had geen ander doel dan den oorlog te gen het Westen (Frankrijk en Engeland) op te schorten, teneinde Duitschland de gelegen heid te geven zich geheel voor te bereiden voor zijn grootscheepsch „plan de campagne", eenvoudiger geworden door de liquidatie van het conflict met Polen. De mislukking van dit vredesoffensief beteekent alleen dat de oor log ononderbroken blijft. Er is geen reden te veronderstellen dat Duitschland van de ver overing van Roemenië, economisch of territo riaal, afziet. Het heeft de graan-; en petro- leumschatten van dit land noodig als tegen wicht voor de blokkade. In het Duitsche oor logsplan wordt ook gerekend op de medewer king van Italië en van Spanje, zoo niet ter stond dan toch in een later en een niet al te laat stadium. Het is mogelijk dat Duitsch land hier misrekent en dat zoowel Italië als Spanje op den uitkijk zullen blijven totdat tennaastenbij met zekerheid kan worden uit gemaakt aan welken kant de kans op de over winning het grootst is. In de kringen waar lk mijn licht opstak vindt men de houding van Rusland niet zoo sphynx-achtig als ze in het algemeen gevon den wordt. Het Duitsche denkbeeld was, al van het begin van het jaar af, Polen te iso- leeren. Duitschland slaagde er in met het Duitsch-Russisch pact. Het vond Rusland be reid en dat laat zich wel verklaren, omdat Rusland niets met zoo'n pact kon verliezen «het kon wel wat verliezen met een pact met de Westersche mogendheden). In het alge meen gesproken acht Rusland zich gediend met een politiek, die het zoo veel mogelijk, zoo niet geheel, buiten den oorlog houdt. Het zoekt voordeelen te behalen uit de worsteling en aan het einde er van rijker en intact te zijn. Een belangrijk of een beslissend aandeel in den oorlog is, meent men, van Rusland niet te verwachten. In het Duitsche plan, tweeledig in zijn po litiek en strategisch aspect, werd aanvanke lijk aangenomen dat Japan de Duitsche zaak, zij het slechts zwakjes maar alle beetjes helpen zou dienen. Dat is inmiddels on waarschijnlijker geworden, nu kan worden aangenomen dat Japan zich afzijdig houdt van den strijd in Europa om zich des te be ter te kunnen wijden aan de afdoening van het „incident" in het Verre Oosten, dat is in zijn eigen buurt. 1M U wat over het strategisch deel van het plan. Het idee is dat Duitsche divisies in het voorjaar van het volgend jaar beschikbaar zullen zijn voor het westen van Europa. Als het zoo ver is moet de Maginot-linie uitge schakeld worden door middel van een ver eenden Duitsch-Italiaanschen aanval op Zuid-Frankrijk, terwijl meteen de Middelland- sche Zee en Noord-Afrika hachelijk moeten worden voor Frankrijk en Engeland, waarbij dan Spanje mee moet helpen. Zoo moet de nauwe samenwerking tusschen spil en Franco zich manifesteeren. Hier is natuurlijk die on zekerheid, die de Duitsche legerleiding aan vaardt op het beginsel, dat risico moet worden genomen als men wil winnen. Het is best mo gelijk dat Italië en Spanje de oorlogskansen voor Duitschland niet goed genoeg vinden om zich mee te laten sleepen. Maar ook het om gekeerde ls mogelijk. In dit laatste geval wor den Italië en Spanje 100 percent bondgenoo- ten en is een Duitsche overwinning met Rusland en Japan dan zeker als halve mede werkers een heel eind aan haar verwezen lijking toe. Het effect van de blokkade en den economischen oorlog op den geest onder het Duitsche volk kan hier niet worden geschat; men kan alleen hopen dat het beslissend zal zijn ten gunste van de Westersche mogend heden, maar als factor in de berekening van de oorlogskansen wordt het als volstrekt on zeker niet gebruikt, niet hier en klaarblijke lijk niet in Duitschland. Het geschetste plan is grootsch en stout- De Engelsche jacht op contrabande. In één week voor een waarde van een half millioen pond sterling onderschept. Het Engelsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat in de week, eindigende op 16 September, door de Britsche contrabande- controle een hoeveelheid goederen van 110.000 ton, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitschland bestemd waren, onderschept en in beslag genomen is. De waarde wordt ge schat op. een half millioen pond sterling. Het totaal der inbeslag genomen hoeveelheden mangaan, een product, dat van groote be- teekenis is voor de bereiding van speciale staalsoorten, is gestegen tot 30.000 ton, onge veer 7 procent van den j aarlij kschen Duit schen invoer. Hiet onderschepte mölybdeen vertegenwoordit een nog grooter percentage van den Duitschen invoer. Verder bevinden zich onder de aangehouden producten 20.000 ton petroleumproducten, 155Ó0 ton ijzererts, evenveel alluminiumerts en 10.000 ton phos phates moedig in zijn conceptie en is geheel in eenstemming met den overmoed en vertrouwen, al of niet geforceerd, die rt ders van Duitschland kenmerken Hei i zal uiteraard in duigen vallen, zoodra n ken dat de geallieerden ln het Westen 1' tiatief en het offensief zullen kunnen hol den en zoodra het zeker wordt dat zii dp t schappij behouden op zee. Naarmate zee en in het westen meer zwakke nïV openbaren in de positie der Westerschp gendheden zullen de kansen op de venL^ lijking van het Duitsche plan beter S}' Liddell-Hart, die de militaire be, rden in de T i m e s schrijft, schijnt te v len dat de Duitsche legerleiding eventual beproeven van het noorden, in plaats van zuiden uit om de Maginot-linie heen te ken en dit dan zou doen overeenkomt® plan-Schlieffen (waarbij een invasie Frankrijk uit het noorden niet alleen het stuk tusschen de Ardenen en de NpS# landsche grens, maar ook door ons Zuid-Ti burg zou gaan. "u®* Dit is echter niet meer dan een verom stelling van een militairen deskundige h uitspreken van een mogelijkheid die zich J? der zekere omstandigheden en als ze kans winst gaf, zou kunnen voordoen. In het Duit sche plan, dat mij in deskundige kringen i onthuld, wordt van deze mogelijkheid niet» rept. A. K. VAN R Eeuwfeest der Spoorwegen, Personeelraad biedt een geschenk aan. Hoewel onder den zwaren druk der inter, nationale verhoudingen van de oorspronkelijke feestviering in verband met het honderd jan» bestaan der Nederlandsche Spoorwegen niet veel meer is overgebleven, is deze heuglijke da» voor een der grootste bedrijven in den lande geenszins onopgemerkt voorbijgegaan. Van het uiterlijke rest niet veel meer dan de sobere versieringen der verschillende stations en kantoorgebouwen in den lande, waarbij de vaderlandsche kleuren in dit bij uitstek natio nale bedrijf bijzonder domineeren. Zoo is vandaag te Utrecht het feest toch nog gevierd op weliswaar bescheidene wij" ze, doch uitmuntend in hartelijkheid en een sfeer van onderlinge goede verstandhouding en waardeering voor elkanders hoedanigheden, ingeschakeld in het groote raderwerk dienste van het snelverkeer. Om half elf verzamelde zich een grc„.„ schare van genoodigden in de hal van het Centraal Station te Utrecht om tegenwoordig te zijn bij de aanbieding van het geschenk van het personeel aan de directie. Ir. Albarda. de minister van Waterstaat, hield een rede, waarin hij o.m. zeide, dat de regeering vervuld is van groote waardeering voor de uitnemende samenwerking, die in het spoorwegbedrijf tusschen directie en personeel is bereikt en door aller goeden wil is ver zekerd. Spr. eindigde met den wensch, dat die sa menwerking een voorbeeld mag zijn voor zeer velen en dat zij bij de spoorwegen mag strek ken tot heil van allen, die daarbij werkzaam zijn, en niet minder tot heil van het volk, dat allen met de spoorwegen willen dienen. De heer H. J. van Braambeek, voorzitter van den personeelraad, bood het gesel aan van den personeelraad, dat een eerep! zal gaan innemen in de hal van het Utrecht sche stationsgebouw. Prof. dr. ir. J. Goudriaan, president-direc teur der Ned. Spoorwegen wees erop, dat de in- komsten over de 31 maanden Juni, Juli en A dit jaar rond 13 procent hooger waren c over dezelfde maanden van het vorige jaar, Over een geheel jaar gerekend, zou dit betee- kenen, dat het verlies terug zou gaan van 23.3 millioen op rond 12.5 millioen. En dit wil dus zeggen, dat niet alleen de afschrijvingen weder ten volle worden verdiend, maar dat daarenboven ook nog een bedrag van rond 2,5 millioen per jaar vrijkomt, voor een zij ook slechts geringe rentabiliteit. Of deze gunstige ontwikkeling zich zal voort- zetten, hangt geheel af; 1. van de ontwikke ling van de conjunctuur in Nederland ender de thans plotseling gewijzide omstandig heden, 2. van de mate waarin wij er in zullen slagen het bedrijf voor het niet-militaire ver voer weer zoo veel mogelijk op gang te brengen. De goederendienst zal met ingang Maandag 25 September a.s. wederom aanzien lijk worden uitgebreid en per 15 October vrij wel weer normaal 'kunnen loopen. De invoering van tien winterdienst voor het reizigersverkeer en dus ook de indienststelling van het Amstel- station wordt in verband met de noodzakelijke voorbereiding verscho ven naar 15 October. Maar met in gang van dien datum zal het dan ook mogelijk zijn den normalen dienst op de oude lijn en den halfuurdienst op 't middennet te hervatten Ook de ove rige trajecten zullen dan weer zoo goed als normaal kunnen worden be diend. Over enkele maanden wordt de nog gunstiger wanneer de electrificaties Arn hem.Nijmegen en HarmeienBreukelen hun beslag hebben gekregen en de aflevering be gint van de 18 dieselelectrische vijfwagen- treinstellen met tezamen bijna 7.000 zitplaat sen. En zoodra weer voldoende vervoerscapa citeit ter beschikking staat, is het oogenblik gekomen om de nieuwe tariefmaatregelen in zake het vastrecht ter hand te nemen. Spr. dankte den heer Van Braambeek voor de hartelijke woorden tot de directie gespro ken, en gaf gaarne de verzekering dat het be drijf het kostbare geschenk dankbaar aan vaardt en steeds in eere zal houden als sym bool van de goede samenwerking. Om half een bood de Ned. Spoorwegen de genoodigden een dejeuner aan in het Jaar* beursrestaurant, waar ir. Albarda een tafel rede heeft gehouden. VERKOOP VAN ZEEP. De dispensatie van het verbod voor fabri kanten en importeurs tot het verfcoopen oi afleveren van zeep is verlengd tot 5 1939. Voor genoemde categorieën is dernai™ tot dien datum voor het verkocpen of afleve ren van alle soorten zeep tot '±iv~.--- gelijk aan 1/13 van de door de betreffend onderneming in het eerste halfjaar van lw- verkochte onderscheidenlijk afgeleverde boe- veelheid zeep nog geen vergunning van flea directeur vereischt

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6