posterijen zullen tien millioen voor de schatkist moeten opbrengen. Anderhalf millioen meer dan in 1939. Tramtrein der N.Z.H. ontspoorde. Adres van antwoord op de Troonrede. Indië en Nederland Overeenstemming bereikt. rnWDERDA'G 21 SEPTEMBER 1939 loo noodig tariefs- verhooging- Memorie van Toelichting op de ootlng wordt het volgende ontleend: pos,f fa of weeing van de belangen van de het bedrijf en de schatkist, wélike WSt/jren reeds bij de samenstelling van drie oen rol st>elen. heeft tot leed- Aan de >stbe Bij «bruil i^Srnotine *een~rol"spelen, heeft tot leed- de |en minister als gevolg van de weze «Jnrdise tijdsomstandigheden het belang Schatkist nog zwaarder gewicht in de vau„oiVelend dan over vorige jaren het geval s^JLt Dit heeft er toe geleid de uitkee- g «n de schatkist van f 8.500.000 te ver- uÜntot f 10.000.000. is overigens nog niet gepaard gegaan 2 «n aanpassing van de cijfers der be- thfv aan de verwachtingen, die de thans 81 ïïrten oorlogstoestand medebrengt. Met J£e zün ie opbrengstcijfers nog niet ver- ndrderd De minster ontveinst zich niet, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, Sat hij door thans nog niet geheel te voorziene invloeden, in tegenstelling met vorige jaren, er niet in zal slagen de raming geheel te verwezenlijken, vlocht zulks in den loop van het be- vrootinssjaar noodig blijken, dan zal de minister niet nalaten de wensche- liikheid cn mogelijkheid van tariefs wijzigingen te overwegen. D- totalen der lasten en baten, vermeld in deze begrooting, zijn f9.368.000 hooger dan die ™°r 1939' Telegrafie. Vertrekken met 1937 verminderde het aan tal met het buitenland gewisselde telegram men de transittelegrammen buiten beschou wing gelaten met ruim 150.000. De op 1 Februari 1937 ingevoerde aanzien lijke verlaging van het tarief voor binnen- landsche telegrammen deed haar stimulee- renden invloed op het verkeer ook in 1938 in ruime mate geleden. Het aantal in dit verkeer verzonden tele grammen, dat in 1937, vergeleken met 1936, met. ruim 249.000 toenam, was in 1938 nog ruim 270.000 hooger dan in 1937. Het binnenlandsche verkeer nam in 1938 toe met 19 pCt. (tegen 21 pCt. in 1937). Het totale verkeer nam toe met 1.5 pCt. (in 1937 met 11.8 pCt.). Telefonie. De ontwikkeling van het interlocale tele foonverkeer blijft bevredigend. Het aantal in terlocale gesprekken steeg in 1938 ten opzichte van 1937 van 47.408.755 tot 55.633.023, een vooruitgang van -8.224.268 gesprekken of 17.3 pCt. Deze stijging heeft zich in den loop van dit jaar in overeenkomstige mate voortgezet. De verhouding tusschen het door tusschen- komst van telefonisten en het langs automa- tischen weg afgewikkelde interlocale verkeer van 1936 af is, in procenten uitgedrukt, in on derstaand overzicht aangegeven: 1936 1937 1938 handbediening 82.8 74 63.9 langs automatisehen weg afgewikkeld 17.2 26 36.1 Verwacht mag worden, dat het langs auto matisehen weg afgewikkelde verkeer in de naaste toekomst in sterkere mate zal stijgen tengevolge van de voortschrijding der lande lijke automatiseering en koppeling van tele foondistricten onderling. De groei van het aantal telefoonaansluitin gen blijft zich eveneens in stijgende lijn ont wikkelen. De zuivere aanwas beliep in 1938 12.159 aansluitingen tegen 11.931 in 1937. In verband met een en ander kan de op- Verkeerde wisselstand. Dame ernstig gewond. Woensdagmiddag is tengevolge van verkeerden wisselstand nabij het via duct over de Klinkenberg bij Sassen- heim een tramtrein van de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij, welke uit de richting Haarlem kwam, ontspoord. Het voorste gedeelte bleef in het goede spoor, doch het achterste ge deelte liep op het verkeerde spoor. De wagen sloeg tegen een betonnen paal, die .geheel afknapte, waardoor de lei ding buiten stroom geraakte. De rails werden ontzet. Van de passagiers werd een dame ernstig gewond, twee anderen kregen lichte verwondingen. Nadat de ernstig gewonde door een militairen dokter de eerste hulp was verleend, is zij per ziekenauto naar het ziekenhuis in Leiden vervoerd. Het verkeer ondervond veel stagnatie doch met bussen werd het reizigersver- voer onderhouden. brengst van de locale en interlocale gesprek ken op f20.900.000 geraamd worden tegenover f 17.065.000 voor 1939. Postcheque- en girodienst. Deze dienst blijft zich nog steeds in sterke mate ontwikkelen, waardoor zoowel het aan tal rekening-houders en de verkeersomvang als het algemeen saldo-tegoed toenemen. De raming der rente, gekweekt door de be legging kan hierdoor gesteld worden op f6.2ÖO.OOO; dat is f600.000 meer dan de ra ming voor 1939 ad f 5.600.000. Deze hoogere raming is mogelijk, omdat het totaal belegde bedrag niet onbelangrijk is kunnen worden opgevoerd. Voorts is aangenomen, dat een verdere verlaging van den thans geldenden gemiddelden rentevoet, niet zal plaats vinden, EERSTE KAMER. DEN HAAG Woensdag. Men pleegt onze Kamer van Vijftig nogal eens Senaat te benamen, al heet zij officieel volgens de Grondwet, Eerste Kamer. Senaat en vooral, senatoren, het moet gezegd, klinkt wat voorna mer en nu dient erkend, dat deze tak van d< volksvertegenwoordiging tot op heden toe in derdaad iets voornaams heeft behouden. In haar midden leeft het geyoel voor traditie en voor uiterlijke plichtplegingen vrij sterk. Vandaar b.v. het sinds jaren bestaande ge bruik om de Troonrede te beantwoorden met een Adres van Antwoord, dat, op den keper be schouwd, alleen maar een formeele beteekenis bezit, aangezien het niets anders pleegt te zijn dan een in hoofschen stijl gedirigeerden weer slag op de door het Staatshoofd op den derden Dinsdag van September gesproken woorden. Dit nu is Mr. v. Vessem (nat. soc.) niet naar den zin. Hij zou er bepaald voor voelen aan dit stuk een politiek karakter te geven en dus ook aan het over den inhoud van het adres te voeren debat. Ja, vandaag onderstreepte deze afgevaardigde zelfs, dat hij het betreurde, dat er geen gelegenheid bestaat om over het ant woord op de Troonrede met een of meer mi nister van gedachten te wisselen. Ware dat wel mogelijk geweest, dan zou hij bijv. eens het naadje van de kous hebben willen weten in ver band met de zinsnede uit de Troonrede betref fende reeds maanden geleden getroffen maat regelen, waardoor de voedselvoorziening thans geen zwarigheden zal' opleveren. In hoeverre dit te rijmen valt met berichten omtrent de onvol doende hoeveelheid voedsel waarover men voor den veestapel zou beschikken, was spr. niet dui. delijk en zulk een punt b.v. zou hij gaarne eerst opgehelderd willen zien door mededeelingen van den betreffenden Minister. Nu dat niet kon, wensdhte hij beschouwd te worden tegen hét ontwerp-adres gestemd te hebben. Mr. Michiels v. Kessenich (R.-K.) wees er op, dat alles er voor pleit niet te breken met de traditie op het stuk van het adres van antwoord. Immres een algemeen politiek debat vindt steeds plaats als inzet van de begrootings- discussies, zoodat men noodeloos dubbel werk zou doen als men een dergelijke gedachtenwis- seling ook reeds ter gelegenheid van het adres van antwoord ging houden. Voorts voerde spr. nog als argument voor een louter formeel adres aan, dat het toch uit den booze ware indien men in zulk een adres precies zou trachten neer te leggen, wat men op zijn politiek hart had, want dan zou een door de Koningin uitgespro ken rede bloot staan aan staatkundige kritiek en bestrijding wat in de oogen van dezen sena tor ongewenscht ware. Met aanteekening van het „tegen'' van den eenigen aanwezigen nat. socialist, keurde de Kamer het adres z.h.st. goed. Daarna sloeg zij aan het stemmen met het oog op de periodieke bezetting van eenige com missies. mr. van schaik weer voorzitter der tweede kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. h. van Sühaik, lid van die Kamer. Nederlandsche kolonie uit Gdynia op weg naar ons land. De Nederlandsche kolonie uit Gdynia (Gdingen) keert via Riga naar Nederland terug. De volgende Nederlanders maken van Riga via Stockholm en Kopenhagen de terug reis naar Nederland: Van der Zalm, Sterk, Van den Berg, van Royen, de Rijke, Smoulters en De Jager. „Het gejuich in het Noordeinde, op het Tournooiveld en het Binnenhof vond weerklank in Nederlandsch- Indië" Telegrafisch bericht omtrent de ont vangst van de Radio-uitzending van Prinsjesdag. Ze hebben deze uren mee-geleefd, de Nederlanders in de verre tropen. Hun harten gingen, met de onze open toen, luid, de stem des volks gesproken heeft. En toen de klanken door den aether kwamen, hoog over het terrein van wereldstrijd, viel alles weg, de afstand en de tijd. En alle Nederlanders voelden zich weer samen. Al zijn de schepen uit hun koers verdreven, en tot een verre reis ge-ordineerd, al werden Hollands vleugelen gedeerd, Wij zullen in dit Rijk tezamen leven! Rondom de Kaap, in 't kielzog van de vaderen En door de lucht,waar maar de wolkbank breekt, zal dit geslacht, uit pioniers gekweekt, elkander moedig, door de daad benaderen. We lieten samen onze stemmen schallen, in 't o.iverbroken Nederlandsch verbond. Hier, waar de zon hoog aan den hemel stond, en ginds, waar reeds dè avond was gevallen. En in 't besef dat hoe de storm moog' loeien, en hoe 't verkeer gedeerd wordt en ontwricht geen afstand en geen tijd vervreemding sticht, blijft Hollands eenheid in Oranje bloeien! De jubelkreet, in Holland opgestegen klonk, door het licht en duister, over zee. En duizend verre stemmen juichten mee En duizend harten hebben troost gekregen. De aarde moge van verschrikking beven en zee en lucht verstoord door heilloos vuur, We weten in de vreugden van zoo'n uur, dat wij als Nederlanders samen leven! MELIS STOKE CENTRALE ORGANISATIE der vrijwillige dienstverleening te wachten. over scheepvaartgages Nieuw Amsterdam vertrekt hedenavond. Voor 1940 wordt op de begrooting van Binnen landsche Zaken (hoofd stuk V) voor den gewo nen dienst aangevraagd f29.428.433 of f3.564.309 minder en voor den kapi- taaldienst f24.409.700 of f3.212.044 meer dan in 1939. De post militaire politie is verminderd met f 521.381. Deze verlaging houdt verband met een herverdeeling van de kos ten van daarbij betrokken departementen. De regeering overweegt met betrekking voor de Vrijwillige dienst- en hulpverleening nadere re gelen vast te stellen, ten einde de noodige eenheid op dit punt te waarbor gen. Daarnaast en in aan sluiting daaraan woTdt het wenschelijk geoor deeld, dat door het cen trale gezag te dezen een zekere leiding wordt ge geven. De kosten, welke uit de ze centrale organisatie voortvloeien, worden ge raamd op f 65.000. Dit be drag kan worden gevon den uit een verlaging van de subsidies voor de vrij willige burgerwachten en den hij zonderen vrij willi gen landstorm op welke uitgaven een bezuiniging, ook in administratief op zicht mogelijk zal zijn in dien tot de instelling van een centraal toezicht op de vrijwillige hulpverlee- ning wordt overgegaan. Het zeeliedenconflict bij de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam behoort weer tot het verleden Er is tusschen de werkgevers en de bonden van werknemers overeenstemming bereikt over een gage-verhooging van 35 pet. De wilde staking is afgeloopen, doordat zeer veel zeelieden met dit ooi-stel accoord zijn gegaan en reeds weer heb ben gemonsterd. Dientengevolge heeft de direc tie van de H. A. L. het volgende communiqué kunnen uitgeven: „De HollandAmerika Lijn maakt bekend, dat het vertrek van de „Nieuw-Amsterdam" is astgesteld voor den nacht van Donderdag op Vrijdag. Embarkement zal plaats vinden Don derdagavond 21 September des avonds tusschen acht en tien uur. Voor de goede orde wordt de aandacht er op gevestigd, dat ten opzichte van de gages etc. algeheele overeenstemming bestaat, doch dat de noodzaak bestond 't vertrek van de „Nieuw- Amsterdam" uit te stellen, ten einde ons vaste personeel, aangesloten bij de betrokken werk nemersbonden, hetwelk bloot stond aan opruiing en dreigementen, in de gelegenheid te stellen rustig zijn besluit ten opzichte van varen of niet varen op te maken." Onder de zeer vele passagiers, die voor de Nieuw-Amsterdam hadden geboekt, circa der tienhonderd personen, die nu in Rotterdamsche hotels hun intrek hadden genomen, heeft de aankondiging der directie wel vreugde verwekt. Visscherijcentrale wordt monopoliekoudster. Voor den invoer van visch. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat het in het voorneimeai ligt, met ingang van Vrijdag 22 September a.s. de Ne derlandsche Visscherijcentrale aan te wijzen als monopolie-houdster voor den invoer van de volgende, vasscherijproducten: Pekel- en steurharing, haring, versch, ge koeld, bevroren, zeevisch inclusief lever, kuit en hom(, versch, gekoeld, bevroren zoetwater- visch (inclusief aai en paling)versch, gekoeld bevroren, schaal- en schelpdieren, vlschcon- serven en geconserveerde vischniets uit gezonderd) Dit houdt in, dat de invoer van deze pro- duoten slechts zal zijn toegestaan, indien daarvoor een machtiging tot invoer is afge geven, hetgeen geschiedt door of namens de Nederlandsche Visoherij centrale en wel slechts nadat de betreffende importeur met die centrale of een door haai- aangewezen instantie een monopolie-overeenkomst voor het betreffende artikel heeft afgesloten. Slechts met een importeur, die zich bij de Nederlandsche Visscherijcentrale heeft doen organiseèren, kunnen monopolie-overeenkom sten worden afgesloten. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de Nederlandsche Visscherij centrale in vorkomende gevallen het sluiten van een monopolie-overeenkomst kan weige ren, dan wel een reeds gesloten monopolie- overeenkomst wederom ongedaan kan maken. Van de tot dusverre bestaande voorschrif ten voor den invoer van de genoemde pro ducten komt door dezn nieuwen maatregel geen enkel te vervallen. Zooveel mogelijk zal de Nederlandsche Vischerijcentrale aan de haar bekende im porteurs van bovengenoemde artikelen circu laires toezenden, waarin een en ander nader wordt uiteengezet. Deze circulaires zijn tevens op aanvraag verkrijgbaar bij de Nederland sche Vischerijcentrale, Julia van Sfcolbergiplein 34 te 's Gravenhage. Mijnengevaar voor de visschersvloot. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandsche Visscherijcentrale aan belang hebbenden een aanvullende circulaire heeft gezonden. De daarbij verspreide kaartjes hebben slechts betrekking op mijnenvelden, gelei bui ten de territoriale wateren van de landen, die op het kaartje vorkomen. Om redenen van- practischen aard worden de uren, waarop radiotelefonisch op golf lengte van 123 M. mededeeling zal worden gedaan van wijzigingen in de ligging dei- mijnen of van nieuw uitgelegde mijnenvelden, gewijzigd in 2 uur, 9 uur, 16 uur en 20 uur M, T. Amsterdam, zomertijd, of later winter tijd. Voorts wordt er in de circualire nicg eens op aangedrongen, dat men in dezen tijd zeer zeker toch vooral goede nota zal nemien van de berichten aan zeevarenden, warin dikwijls bijzondere zeilaan wij zingen voorkomen, welke men goed zal doen nauwkeurig op te volgen, VERKOOP VAN AUTO- EN MOTORBANDEN. De formulieren, waarop' men een aanvraag kan indienen var den verkoop van auto- en motorbanden, zoowel binnen- als buitenban den) aan den consument, zijn thans bij alle distrib utie -kringkantoren verkrijkbaar ge steld. Tevens zijn aldaar verkrijgbaar de zegels waarmede het consentgeld, dat bij verkoop en aflevering van auto- en motombanden ver schuldigd is, kan worden voldaan. Voor alle overige firmuliearen, n.l. vocir den verkoop aan wederverkoopens, vor het vervoer van te repa reeren of te recoveren banden, voor het ver voer van vorraden banden en voro het vervoer van rubber, wende men zich tot het rijks bureau zelf. Heerengracht 182. Amsterdam-O. telefoon 46341. EXAMENS Hooger Onderwijs Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doctoraal examen Indisch recht de heer R. Nolen, te Haarlem. „Johan van Oldenbarnevelt" weer thuis. Be „Johan vaai Oldenbarnevelt" is Woens- öagarond om 5.30 uur van New York te IJtnu-i den aangekomen en een hailf uur later van daar naar Amsterdam gevaren, waar het Motorschip omstreeks negen uur ligplaats heeft genomen aan de etablissementen der Nederlandsche DokMaatsohappij aan de over- We van het IJ, feest der Ntdcriaudsche Spoorwegen.. Het gips-model van het door het personeel aan te bicden huldeblijk is \v\ nsdag j tegenwoordigheid van minister Albarda en vele andere autoriteiten in de hal van het Centraal Station te Utrecht onthuld. Een overzicht van de plechtigheid. Employés bestalen eigen bedrijf. Ruim f 21.000 schade Strenge straffen geëischt. Verleden jaar kwam een groote Amsterdam- sche firma, handelende in levensmiddelen, tot de ontdekking, dat zij jarenlang door een deel van haar personeel was bedrogen. Het accoun tantsrapport wees uit, dat in een tijdsverloop van vijf jaar een schade van ruim f 21.000 was aangericht. De recherche arresteerde zes em ploye's, een controleur van het magazijn, een magazijnbediende, een koetsier en een chauffeur benevens twee filiaalhouders. De koetsier en de chauffeur namen meer goe deren uit het magazijn mee dan op de bestellijs- ten van de filialen stond vermeld. Het overschot verkochten zij ver onder den prijs aan twee fi liaalhouders van het grootwinkelbedrijf. Het tweetal zou de opbrengst met een magazijnbe diende en een controleur hebben gedeeld. De eei-ste drie verdachten, de koetsier, de chauffeur en de controleur legden een beken tenis af. Zij beweerden echter, dat zij in den loop der jaren hoogstens veertig a vijftig gulden voordeel van hun bedrog hadden gehad. Tegen den chauffeur vorderde de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf, tegen de beide an deren eischte hij negen maanden. De magazijn bediende ontkende, hij hield hardnekkig vol, dat hij met het heele bedrog niets te maken had. De koetsier, als getuige gehoord, verklaarde, dat verd. op zekeren dag kisten corned beef en zalm en een baal suiker had klaargezet. Ook zou hij hem een deel van de opbrengst hebben gegeven. Verdachte hield vol, dat getuige loog. De oin- cier achtte het bewijs tegen deze magazijnbe diende niet geleverd, weshalve hij vrijspraak eischte. Tegen den filiaalhouder eischte het O. M. we gens heling negen maanden gevangenisstraf en tegen den tweeden filiaalhouder vorderde hij zes maanden. Commandant Bouwe Vlas neemt afscheid van het Heilsleger. Bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam. Commandant Bouwe Vlas, die sedert de laat ste elf jaren het opperbevel van het Leger des Heils in ons land heeft gevoerd en die om ge zondheidsredenen zijn functie neerlegt, heett Woensdagavond in een bijeenkomst in het con certgebouw te Amsterdam, afscheid genomen. Op het podium hadden commandant en me vrouw Vlas, de stafofficieren, officieren en sol daten van het Heilsleger plaats genomen, de zaal was geheel met belangstellenden gevuld. Na openingslied, gebed en Schriftlezing, was het lt. kolonel H. Bramwell Estill, chef-secre taris, die den commandant en mevrouw Vlas toesprak. De naam van Bouwe Vlas, die jarenlang de territoriale bevelhebber van het Leger des Heils in Nederland was, zeide spr., zal nooit worden vergeten. Het leger is onder zijn leiding sterk ge groeid en is beter gefundeerd dan ooit tevoren. Onder alle klassen is de waardeering voor het Heilsleger gestegen. Spr. memoreerde o.a. de opening van de William Booth kweekschool, de viering van het vijftigjarig bestaan van het Le ger en de stichting van het tehuis voor ouden van dagen te Hilversum. In de herinnering zaï Bouwe Vlas voortleven als een trouwe dienst knecht des Heeren. Ook tot mevrouw Vlas richt te spr. woorden van dank en waardeering. De generaal Evangeline Booth had een uitvoe rig telegram aan den scheidenden commandant gezonden, waarin zij uiting gaf aan haar dank en bewondering voor het werk van commandant Vlas. Nadat de kadetten het „Vaarwellied" ten ge- hoore hadden gebracht, sprak sergeant-majoor G. C. Peeterman namens de plaatselijke offi cieren. Treffend was de hulde, die de jeugd, padvin ders en padvindsters, en kinderen uit de tehui zen den commandant in dichtvorm brachten. Mevrouw kommandeur van den BergPlank bood mevrouw Vlas bloemen aan, zij sprak na mens de gezinsbonden. De veld-officieren ver tolkten hun gevoelens van dankbaarheid en be wondering bij monde van adjudant P. Deur- loo, waarna majoor P. Kropff namens de maat schappelijke officieren sprak en nog adjudant H. J. Salomon, persoonlijk-secretaris van den commandant het woord voerde. Na den samenzang en een afscheidsgroet van de meisjes uit het tehuis te Maarssen betrad me vrouw kommandant A. J. Vlas-Willemsen het spreekgestoelte. Zij zegde allen hartelijk dank voor de vriendelijke en waardeerende woorden tot haar gesproken. Speciaal de hulde van de jeugd had haar diep getroffen. Tenslotte sprak kommandant Bouwe Vlas, die bij het betreden van het spreekgestoelte een hartelijke ovatie in ontvangst had te nemen. De scheidende kommandant sprak over zijn jeugd, over zijn werk en strijd in het Heilsleger en hij getuigde van zijn liefde voor de taak, die thans achter hem ligt en die hij met weemoed verlaat. Met een woord van dank tot zijn medewerkers besloot kommandant Vlas ontroerd zijn af scheidsrede.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7