Matroos uit wraak doodgestoken Duitsch legerbericht: Russische ttoepen lossen de duitschvis a( van Mogelijke gevolgen de Russische houding. Boomen opgehaald terwijl trein naderde. PROGRAMMA ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. De dader een Philippijn, gearresteerd Vannacht omstreeks half een heeft een Phillip- h zeeman in een café aan het Marconi- pijnscn ^0^er(jam een Amerikaansch matroos. P'einu;; opvarende van het Amerikaansche Winston Salem", met een koksmes vermoedelijk heeft de Phillippijn uit wraak vt u Hij vertoefde met eenige Amerxkaan- atfözen in het café, toen dit gezelschap in rpk kwam met een Hollandsch gezelschap, geSPrin ook zeelieden zaten. De Phillippijn be de zich bü die gelegenheid met de vrouw m0 een Hollandschen zeeman. De Amerikanen ÏÏrden dit niet goed en toen de Phillippijn zijn feu\jng niet wijzigde, hebben ze hem uitgenoo- ••"d buiten in een vuistgevecht de kwestie uit maken Den Phillippijn is in dat gevecht een „it den mond geslagen. Hij is daarop naar -schip gegaan, waar hij tweede kok is, heeft koksmes gepakt en is vervolgens weer naar S café aan het Marconiplein geloopen. Direct na zijn binnenkomst heeft hij den ma- dien hij het verlies van zijn tand aan- pS'de met het mes in de borst gestoken iv matroos overleed na eenige oogenblikken. De dader vluchtte, doch werd spoedig gegre- Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. BERLIJN, 22 September. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt be kend! De bewegingen der Duitsche en Russische troepen aan de overeengekomen demarcatielijn voltrekken zich stelselmatig en in de beste over eenstemming. Bij Lemberg werden de daar vechtende Duitsche troepen afgelost door Russi sche eenheden De als resultaat van den slag bij Tomaszow gegeven cijfers over gevangenen en buit nemen nog voortdurend toe. Verscheidene pogingen der Polen uit Praga uit te breken, wer den verijdeld. Bij Kaluszyn, op het traject Warschau-=Siedlce, werd na een kort gevecht een vijandelijke pant- sertrein buit gemaakt. Gisteren konden 178 le den van het diplomatieke corps en 1200 andere buitenlanders Warschau verlaten langs den door de Duitsche legerautoriteiten aangegeven weg. Z(j werden door Duitsche officieren ontvangen en nog des nachts in gereed gemaakte treinen naar Koningsbergen overgebracht. ARe buiten landers zijn wel en ongedeerd. Aan het Westelijk front. In het Westen traden slechts hier en daar stoottroepen op. In een luchtgevecht werd een Fransch jachtvliegtuig omlaag geschoten. De ontploffing nabij liet Duitsche ministerie van luchtvaart. Er zouden dertig arrestaties verricht zijn. KOPENHAGEN, 22 September (Reuteir). Volgens uit Berlijn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche' ministerie van luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer tezelf- der tijd nog twee ontploffingen zijn voorge komen en wel bij het hoofdbureau van po litie en een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig perso nen zijn gearresteerd Het verluidt, dat zij in betrekking hebben gestaan met volgelingen van Otto Strasser, den uitgeweken leider van het verboden „Zwarte Front". Onze Londensche correspondent schrijft: De mogelijkheden die uit het samengaan van Rusland en Duitschland kunnen voortvloeien zijn feitelijk onbegrensd. Zij kunnen in een be paalde richting gaan, maar de' richting kan niet Worden geschat. Men denkt hier op het oogen ous aan de uitwerking van de nieuwe broeder- scnap op de twee volken, die haar moeten be- Umken. Het is een arrangement van twee Partijbesturen of eigenlijk slechts van de bazen ,er van en hun naasten, beperkten aanhang. Men nog was beduusd van hetgeen misschien de ®*est drieste intemationaal-politieke manoeu- is, die de geschiedenis kent. Maar, misschien den wensch die de vader is van de gedachte, "aagt men zich af of Stalin en Hitier werkelijk j.,zuHen zijn hun volken dit nieuwste wonderlijke fait accompli, zoo schielijk en zoo onverwacht tot stand gebracht, te doen slikken, •kn acht het mogelijk dat geen geestesgesteld heid en geen wereldbeschouwing heel kunnen J.ven onder de werking van zulk een psycho- /•pehen schok, als deze entente moet hebben «gebracht aan het Duitsche en Russische volk. v bezien is men hier over den eersten wok heen. Voor zoover men het kan beoor delen is Turkije er niet mee gemoeid. En zelfs er een volledige Duitsch-Russische Entente j as,Zou Rusland Duitschland toch maar matig U ,en oorlog kunnen helpen, meent men, daar riet veel weg te geven of te verkoopen aawu aarom gelooft men hier dat de eigen- aroige kameraadschap tusschen Hitler en Stalin jJ,Zooveel materieelen invloed zal hebben op loop van den oorlog. JP §even slechts weer wat hier de gevoelens j^JDen te zijnof als het de gevoelens vzlJn als zoodanig wordt beleden De ge- .frijnen alsnog onafzienbaar. En het dat h voordeel voor Duitschland is raamrt iSDe^er ^an waarschijnlijk kan zijn be- iansturend~ Gn luc^^roePen naar ket Westen toTleeft en werkt Lier nu Lx het volle besef, on u °ritogsfortuin tot heden de tegenstanders bpfla j gediend heeft. Maar men is er erg bezin1 onc*er- De Britten wurmen door. Zij hun pas en hebben niets van hun geloof aaD °n°verwinnelijkheid verloren. Geen tegen- iniinp o har(* ook' kunnen dat geloof onder tot dit - behoeft wel niet te worden gezegd een psychologische factor is, van on- waarde in een oorlog. Ernstig ongeluk op spoorwegovergang. Een doode en een ernstig gewonde. ZWIJNDRECHT, 22 September. Op den bewaakten spoorwegovergang aan de Bootjessteeg alhier is van ochtend omstreeks zeven uur een on geluk gebeurd, waarbij éen persoon het leven verloor en een ander ern stig werd gewond. Aan weerszijden van den overweg stond een met paard bespannen melkwagen te wachten tot een lange goederentrein uit de richting Rotterdam gepasseerd was. Nadat deze trein voorbij was, haalde de overweg wachter de boomen op, in de veronderstelling dat de electrische trein, die om 6.42 uur uit Dordrecht naar Amsterdam vertrekt, nog niet in aantocht was. De trein was evenwel den overweg reeds genaderd. De beide melkwa gens, die zich toen midden op de rails bevon den, werden gegrepen en omver geworpen. De 15-jarige Van Herwijnen uit Zwijndrecht die op den eenen wagen zat, was vrijwel op slag dood. Op den anderen wagen zaten drie per sonen, van wie de 23-jarige mejuffrouw Vis ser, eveneens uit Zwijndrecht, ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toestand moest zij naar het Diaconessenhuis te Dordrecht worden overgebracht. De heide andere zich op dezen wagen bevindende personen, o.w. een achtjarig jongetje, bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot van den jeugdigen van Herwijnen werd door de politie van Zwijndrecht in beslag genomen. De beide paarden waren op slag dood. Twee wagens van den trein werden geheel met melk overdekt. Het treinverkeer ondervond ongeveer ander half uur vertraging. Prof. Goudriaan bewondert versiering van Haarlem's station. Tegeltableau op het perron onthuld. HAARLEM. Vrijdag. Heden heeft de President-directeur der Nederlandsche Spoorwegen Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan in gezelschap van de directeuren Ir. Hupkes en Ir. W. P. H. Ryckevorsel de versiering van het Haarlemsche station bewon derd. Omstreeks half één kwam de directie van de N.S. met 'n specialen versierden trein, be staande uit drie wagens, op het Haarlem sche station aan. De locomotief was fraai ver sierd met groen en bloemen. Op de lampen waren in oranje de jaartallen 18391939 aan gebracht, twee vlaggen wapperden aan weers zijden, en de letters N. S. completeerden het decoratieve front. Op het tweede perron werd een door den Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor wegen aangeboden jubileunitegel onthuld. Namens dezen Bond sprak de heer K. Krui- zinga de driectie der N .S. toe. „Met een snelheid van 100 K.M. per uur" aldus spr. „zijn wij gepensionneerden per Die sel, stoomtrein en electrische trein naar Haar lem gekomen, en we zijn niet uit de wagens geslingerd, hetgeen ons 100 jaar geleden wel had kunnen overkomen. Na 100 jaar brengen wij thans dank aan Koning Willem I, die een belangrijke rol speelde bij de totstandkoming der spoorwegen in ons land, en aan het drie manschap, dat den eersten spoorweg verwe zenlijkte. Vooral in de laatste 50 jaren hebben de spoorwegen een groote evolutie doorge maakt. In de eerste jaren van ons werk kennen wij geen gepensionneerden, thans zijn er even wel duizenden. Nu zijn wij als vertegenwoor digers van die gepensionneerden hier, op het station van de in meer dan één opzicht his torische stad Haarlem tezamen gekomen om er blijk van te geven, hoezeer wij, hoewel velen onzer sedert jaren geen actief aandeel meer in het bedrijf hebben, toch nog met dit be drijf, waar zulk een leveri inzit, meevoelen. Daarom bieden wij een blauwen tegel met de eersten en den nieuwsten trein erop afgebeeld aan de huidige directie der Spoorwegen aan, en wij hopen dat het bedrijf der N. S. in de toekomst moge groeien. De president-directeur der N. S. Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan beantwoordde deze woorden met de verzekering dab de belangstelling der ge pensionneerden een bijzonder prettige ge waarwording is. Wij vinden, aldus Prof. Goudriaan, op het station Haarlem niet alleen de feestelijke ver siering, die we ook op andere stations aan troffen, doch hier wordt ons een dubbel feest geboden, n.l. ook de aanbieding van 'n tegel. In verband met de versiering vond ik het zeer prettig, vooral omdat deze een spontane uiting der spoorwegmenschen zelf vormt, het sein, althans voorloopig, op veilig te kunnen stellen. En wat den fraaien tegel betreft, wij zijn voor dat blijk van waardeering der ge pensionneerden zeer gevoelig. De toekomst der Spoorwegen zien wij met vertrouwen tegemoet, niet allen om verschil lende technische redenen, doch vooral omdat wij weten dat 30.000 man spoorwegpersoneel achter ons staan. Prof. Goudriaan besloot met de aanwezigen uit te noodigen een driewerf hoera op het huidige en vroegere spoorweg personeel aan teffen, waaraan geestdriftig werd voldaan. Vervolgens begaf het gezelschap zich langs een haag van salueerend treinpersoneel naar buiten, alwaar de versiering van het ge bouw in oogenschouw werd genomen. De di rectie der Spoorwegen toonde zich zeer opge togen over het door W. Schelling ontworpen en door het personeel bekostigde feestkleed, waarin Haarlem's station gestoken is. Het N. Spoorpersoneel heeft deze versiering zelf in vrijen tijd gereed gemaakt. Tot slot bracht de directie onder leiding van den perschef Dick Schiferli 'n bezoek aan 't in formatiekantoor, waar de heeren zich door de informatrices van de werkzaamheden op de hoogte lieten stellen. Nadat de lunch was ge bruikt vertrok de trein naar andere stations in den lande, waar eveneens versieringen in oogen schouw werden genomen. ERTS EN KATOEN VOOR DUITSCHLAND IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen zijn bij aankomst te Le Havre o.m. twee duizend ton erts een een duizendtal balen katoen, bestemd voor Duitschland, in beslag genomen. Zorg voor de archieven. Welke maatregelen te Haarlem genomen worden. HAARLEM. Vrijdag. Er worden, uit voorzorg natuurlijk, ook maatregelen genomen om de archieven die in onz-e stad zijn, te beschermen voor eventueel oorlogsgevaar. Haarlem heeft twee belangrijke archieven, het archief der gemeente en dat van het Rijk en de Provincie. Beide zijn in de Jans straat gevestigd. Gemeente-archief. Op het Gemeente-archief behoefde men niet veel voorzorgen te nemen. Zooals men weet, is dit in 't voorgedeelte van de vroegere Janskerk gevestigd, dat eenige jaren geleden voor dit doel geheel is ingericht. Er is een groote brandvrije kluis, waarin drie boven elkaar gelegen afdeelingen zijn. Mocht een brandbom het gebouw treffen, dan zal die al vernielt zij het dak der kerk, vermoedelijk niet door de brandvrije zoldering van de ar- chiefkluis dringen. Toch is bij wijze van voorzorg de bovenste verdieping nog ten deele ontruimd. Er zijn maatregelen getroffen om tot geheele ontruiming over te gaan als er werkelijk gevaar dreigt. In enkele uren kan dit geschieden. Het inwendige van die boven afdeeling is geheel van ijzer, terwijl ook de vloer die haar vai de nuldden-afdeeling scheidt, van ijzer is. Het mag dus worden aangenomen dat alles wat in de onder- en de midden-afdeeling staat, volkomen veilig is. De kostbare prentenverzameling uit den Stedeldjken Atlas, die vroeger in de leeszaal geborgen was, is nu uit voorzorg ook naar de brandvrije kluis overgebracht. Er zijn ook nog ladders geplaatst om van twee kanten gemakkelijk den zolder van de brandvrije kluis te bereiken voor het geval daar onraad wordt ontdekt. In het gemeente-archief zijn nog eenige stellingen tijdelijk afgestaan aan de Biblio theek en Leeszaal voor het veilig opbergen van eenige honderden zeldzame boeken Haarlem verheugt zich dus in een brandvrij archief-gebouw, dat zooals men weet in dezen crisistijd is gezet met behulp van het Werk fonds. Ongestoord kan het archief nu geraad pleegd worden. Dit is van niet veel andere archieven in ons land te Archief van Rijk en Provincie. Ook niet van het Rijks- en Provinciaal archief, dat gehuisvest is in een deel van het oude Gouvernementsgebouw in de Jans straat. Wel zijn daar verschillende maatrege len, tegen brand- en luehtgevaar getroffen maar de archivaris R. D. Baart de la Faille is druk bezig met het voorbereiden van meer afdoende maatregelen. Daarvoor is het nooddg dat een groot gedeelte van de archieven naar elders wordt overge bracht. Nu is het niet gemakkelijk daarvoor een goed onderdak te vinden, omdat kelders in het algemeen te vochtig zijn. Archiefstukken moeten bewaard worden in een niet-vochtige bergplaats, die bovendien beveiligd is tegen brand- en luehtgevaar. De archivaris heeft reeds toezegging van twee groote ruimten waarin hij in elk geval 'n groot gedeelte van de archieven in veiligheid kan brengen. Er wordt' door hem naar nog meer bergruimte gezocht, waarbij hij zich ver heugt in de volle medewerking van ons ge meentebestuur. In die twee bergruimten, die in de nabij heid der Jansstraat zijn gelegen, kunnen de archiefstukken zóó geplaatst worden, dat zij nog geregeld gera-adplegd kunnen worden. Dat is van veel beteekenis, want niemand weet hoe lang de tijdelijke huisvesting moet duren. Onder de stukken die elders in veiligheid ge bracht worden zijn o.a. de oude doop-, trouw en doodsregisters. Mocht het niet mogelijk zijn ook nog een andere ruimte te vinden waar de archiefstuk ken ook zoo geborgen kunnen worden, dat raadplegen mogelijk is, dan zullen die stukken boeken en portefeuilles opgestuwd (opgesta peld) moeten worden. Voor de overbrenging van de archiefstuk ken heeft de archivaris de medewerking van Padvinders. Die hebben reeds geholpen met de ontruiming van den zolder, want een van de eerste eischen van veiligheid was de zolder te ontruimen. Practisch gesproken leenen die archieven van rijk en provincie thans geen stukken meer uit. Wel is gedeeltelijke raadpleging in de ar chiefgebouwen zelf nog mogelijk. Een schuilkelder. In den tuin van het oude Gouvernements gebouw in de Jansstraat staat een gebouw dat opgetrokken is op den kelder die vroeger tot het Caecil ia-klooster behoord heeft. Dit is een stevige kelder met zware Romaansche ge welven. Het onderzoek heeft evenwel uitge wezen, dat die kelder te vochtig is voor het. opbergen van archieven. Daarom wordt het denkbeeld overwogen daarvan een schuilkelder te maken voor het personeel van de diensten die in dit gebouw gevestigd zijn, namelijk de Rijkswaterstaat, het Kantongerecht, de Rijks gebouwendienst en het Rijks- en Provinciaal Archief. Russen arresteeren Prins Radziwill. Poolsch grootgrondbezitter. LONDEN, 22 September. Radio Moskou meldt, dat de Russen te Rowno in het westen van de Oekraïne, prins Radziwill een van de rijkste Poolsche landeigenaren, hebben ge arresteerd. Prins Radziwill, wiens bezittingen voorname lijk in Rowno en omgeving liggen, hield zich in deze plaats schuil. Volgens de Russen wordt de prins beschul digd van 't feit een guerillakrijg te hebben wil len organiseer en. Verder wordt medegedeeld dat^n de steden in het bezette gebied de orde duor de arbei ders militie wordt gehandhaafd. De scholen zullen morgen wederom geopend worden. Het Poolsch is van de scholen gebannen en daar voor in de plaats zal opnieuw het Oekraïnsch worden gebezigd. (United Press) Duitschland en Hongarije stellen grens vast. BOEDAPEST, 22 September (Reuter). Hier wordt medegedeeld, dat Duitschland en Hon garije vandaag een gezamenlijke controle in stellen aan de Hongaarsch-Poolsche grens te Volovec (Roethenië). Worosjilof in October naar Duitschland? Bezoek aan militaire inrichtingen. BERLIJN, 22 September. Van betrouw bare zijde wordt ons medegedeeld dat Wo rosjilof Berlijn in het begin van October zal bezoeken als tegenbezoek voor de tocht van Duitsche officieren naar Moskou. Worosjilof zal in de gelegenheid worden gesteld eenige militaire inrichtingen in Duitschland te be zichtigen. De Duitsche missie naar Moskou staat onder leiding van verschillende gene raals, hetgeen de belangrijkheid van de reis schijnt te onderstrepen. (United Press) Naar verboden uitzendingen geluisterd. De eerste arrestaties in Duitschland verricht. BERLIJN, 22 September. De „Lokal An- zeiger" meldt uit Chemnitz de eerste arresta ties wegens overtreding van de wet, die het luisteren naar buitenlandsche radiostations verbiedt. Een bekend leider van een vroegere linksche partij en een van zijn vrienden wor den beschuldigd van het luisteren naar bul- landsche radiostations. Zij zouden dit dage lijks sedert 1 September hebben gedaan. (United Press) Beslag gelegd op deel der lading van de „Juno". Door de autoriteiten te Gibraltar. MADRID, 22 September (ANP.) Uit Gi braltar wordt gearield, dat de autoriteiten een gedeelte der lading van het Nederlandsche vrachtschip „Juno" van de KN.S.M. in be slag hebben genomen. De geconfiskeerde lading bestond uit 312 zakken looi-extract, 120 zakken uien, tien kis ten drop, 5 zakken sinaasappelen en 4 vaten wijn. Voorts werd beslag gelegd op een lading van 3000 ton ruwe olie van het Noorsche vracht schip .Motorina", dat door Britsche oorlogs schepen was aangehouden. (De „Juno" bevindt zich, komende van de Middehandsche Zee, op de thuisreis en is vol gens door de K.N.S.M. ontvangen bericht eer gisteren van Gibraltar vertrokken). De jaclit op de Duitsche duikbooten. LONDEN, 21 September (Reuter)Aan de kust bij Whiitstable heeft men waargenomen, hoe een oorlogsschip zich in snelle vaart van de kust verwijderde. Korten tijd later hoorde men kanonvuur uit de richting, die het schip had gevolgd. Mien vermoedde dat een aanval op een duikboot werd ondernomen. Mijnengevaar bij Singapore. Reeds verscheidene Chineesche jonken vergaan. BATAVIA, 22 September. (Aneta-A.N.P.) Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat ge zagvoerders van koopvaardijschepen, die te Tandjong Priok aankwamen, meldden, dat reeds verschillende ongelukken zijn voorge komen met Chineesche jonken in de omge ving van Singapore. Reeds zeven van deze jonken zouden op een mijn zijn gestooten en met man en muis zijn vergaan. De Britsche autoriteiten laten niet na de scheepvaart zoo veel mogelijk te waarschuwen. ZONDAG 24 SEPTEMBER 1939. HILVERSUM I, 1857 en 414,4 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Be richten. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Kerkdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.25 AVRO-Amusements- orkest en soliste. (Ca. 12.45 Eventueel: Berich ten A. N. P.) 1.05 Reportage. 1.30 Causerie „De Mailboot". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boek bespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuz. 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.505.00 Sportnieuw: A. N. P. en eventueel: Gramofoonmuziek. 5.05 Meisjeskoor „De Krekels". 5.30 Voor de kinde ren. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportpraatje. 6.55 Sportnieuws A. N. P. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 en toch ben ik van meening, dat. debat. 7.30 Sylvi a-Amusementsorkest en soliste. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen, even tueel: Vraag en antwoord. 8.25 Gevarieerd herfst concert (opn.). 9.45 Hersengymnastiek. 10.15 Orgelspel. 10.30 AVRO-Amusementsorkest. 11.00 Berichten A. N. P. Hierna tot 12.00 Dansmu ziek (gr.pl.). HILVERSUM H, 301.5 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.1 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.20 Doopsgezinde Kerkdienst. Hierna Orgelconcert. 12.15 Causerie „Sobriëtas-werk' 12.35 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. I.20 Gramofoonmuziek. 2.00 Godsdienstonderricht voor ouderen. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 KRO-Melodisten en solist. 3.30 Gramofoonmuz. 3.45 KRO-orkest. 4.30 Zielcenhalfuurtje. 4.55- 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewijde muziek. (gr.pl.). 5.50 Nederlandsch Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pL). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Vroolijk pro gramma. 9.15 Matrozenkoor „Hofstadts Koor knapen". 9.30 KRO-orkest. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. DROITWICH, 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen KEULEN, 456 M. Geen opgave ontvangen. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang en orgel spel. 11.35 Carillonbespeling. 12.20 Gramofoon muziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20: 2.50 en 4.204.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Zang. 6.50; 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Ont spanningsprogramma voor soldaten. 8.50 Radio- tooneeL 9.05 Omroeporkest. (9.359.50 Gramo- EENVOUDIGE, DOCH GEKLEEDE JAPON. Deze eenvoudige japon kan men vervaardigen van 2.75 M van 140 c.M. breed. De japon is ge maakt met 'n grooten overslag, waardoor zij zeer geschikt is voor toekomstige moeders. Het patroon is te verkrijgen in maat 50; bo- venw. 120 c.M., taillew. 100 c.M. en heupw. 138 c.M. Door het al en niet aanknippen van de naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 cents. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. foonmuzielc). 10.30 Populair concert. 11.20— 12.20 Gi-amofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gi-amofoonmuziek. 10.20 Gevarieerd con cert en declamatie. 11,20 Gramofoonmuziek. 11.35 Vioolvoordracht. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.35 en 1.30 Radio-orkest. 1.55—2.15; 2.50 en 3.10 Gx-amofoonmuziek. 3.20 Jan Steux-'s Musette- ensemble. 3.55 Stafmuziek der Carabiniers „Prins Boudewijn". (4.354.50 Gramofoonmu ziek). 5.20 en 6.00 Omroepdansox-kest. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.05 Zang. 7.35 Gramofoonmu ziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Het Belgische Nationale orkest en solisten (met toe lichting). 10.30 Omroepdansorkest en solist. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.40 Het Berlijnsch Philharmonisch orkest. 9.40 Het Omroepkoor en -orkest, het koor van het Badische Staatstheater te Karlsruhe en solis ten. 10.20 Bex-ichten. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten. 11.20 Omx-oepkleinorkest. 12.30 3.20 Nachtconcert. MAANDAG 25 SEPTEMBER. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Eventueel berichten ANP., gramofoonmu ziek; 10.00 Mox-genwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Viool en piano; 11.10 Gx-amofoonplaten; 11.20 Ox-gelspel; 12.00 Gramofoonplaten; 12.15 VARA-Orkest (Om 12.45 eventueel berichten A.N.P.); 1.15 en 2.00 Gramofoonplaten; 3.00 De clamatie; 3.30 „Carmen", opera (Gr.pl.); 4.30 Voor de kinderen. 5.05 Gi-amofoonplaten; 6.00 Orgelspel: 6.30 Zang en piano; 7.00 VARA-Ka lender; 7.05 Lezing „De atoom-splitsing en haar gevolgen voor de menschheid" en gramofoonpla ten; 7.30 VARA-Orkest met toelichting; 8.00 Herhaling SOS-berichten; 8.03 Berichten ANP; 8.15 Vraag en Antwoord; 8.30 Esmeralda en orgelspel; 9.15 Declamatie; 9.45 Gramofoonpla ten; 10.15 VARA-Orkest en solist; 11.00 Berich ten ANP; 11.IQ Gramofoonplaten; =.11.20 Het Amsterdamsch Joodsoh koor en solisten; 11.35 Gx-amofoonplaten. HILVERSUM n, 301.5 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing meditatie. 8.15 Gramofoon platen; (9.30 Gelukwenschen). 10.30 Morgen dienst; 11.00 Christ, lectuur; 11.30 Gramofoon platen; (12.00 Berichten). 12.30 Dames-ensem ble van Eden en gramofoonplaten; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gramofoonplaten; 3.00 Voor tuin- liefhebbers; 3.40 Gramofoonplaten; 3.45 Bijbel lezing; 4.45 Gramofoonplaten; 5.15 Kinderuur; 6.20 Gx-amofoonplaten; 6.30 Vragenuur; (7.00 Be richten); 7.45 Gx-amofoonplaten 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelcon cert. 9.00 Declamatie; 9.30 Con Grazia; 10.00 Be richten ANP actueel halfuur; 10.30 Con Grazia; 11.15 Gramofoonplaten. C.a. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. Geen opgave ontvangen. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten; 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest; 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gra mofoonplaten; 8.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten: 8.50 Omroeporkest en soliste; 9.20 Omroepsymphonie-orkest en soliste; 10.30 Om- roepsymphonie-orkest; 10.50 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 en 1.30 Gramofoonplaten; 5.20 Dansmuziek (gr.pl.); 5.55 Gramofoonplaten; 6.35 Vioolvoordracht; 7.05 Zang; 7.35 Gramofoonpla ten; 8.20 Uitzending voor soldaten; 8.50 „La Contrebasse", opera; 9.20 Pianoduetten; 9.35 Radio-orkest; 10.30 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.40 Gramofoonmuziek; 9.05 Het Omroepor kest; 10.20 Berichten; 10.40 Otto Dobrindt's or kest; 11.00 Berichten; 11.20 Otto Dobrindt's or kest; 12.20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7