IJmuider Courant t L. M.-toestel beschoten Zakenverloven gedood Aveaai stexk bepexkt liggen in verschiet het BERICHT DAGBLAD VOOK VELSEIN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EIN OMSTREKEN Aardbeientelers krijgen maximaal f 8 ton steun Mits omstandigheden het toelaten Persvrijheid vindt in de Kamer vele verdedigers. van Tot 50% van de oppervlakte op 31 Juli i.l. tulpen en hyacinten wordt Communistische partij in Frankrijk verboden ^JAARGANC NO. 279 U Lonren. Coite. «laol.chappO Cooranl Uitg.ve» «Ige™ 'I'0, Ir it N. v Groote Houtstraat 93. Tpl 10724. Bureau IJmuidei flaarle®* 1 c KennemerlaaD 42. IJmuiden. Telefoon 5301. Postgiro 310791 Alle erorden gtnnenet r dit blad. fcoetelooe jpgenome» to de Courant Verschijnl dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Oirectiei P W PEEREBOOM ET» ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur) ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 27 SEPT. 1939 Abonnementen pet week pe* maand 10.52''2, per 3 maanden f 1.55, franeo per post f 1.95 per kwartaal. Loss» nummers 3 eenl per ex. Advertentiën» 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12, Bij abonnementen belangrijke korting, Ingezonden mededeelingen dubbel* prijs. Advertenties van Vrung en Aanbod 1-3 regel» f 0.2S, elke regel meer fO.ICk Lichting 1924 gedemobiliseerd? Zweedsch passagier dom Duitsch matemUeqtuiq Het K.L.M.-toestel PH—ASM, dat van Kopenhagen op weg was naar Schipholis op 120 K.M, Noord-West van Helgo land, op ongeveer 800 meter hoogte vliegend, door een watervliegtuig beschoten. Enkele kogels zijn de cabine binnengedrongen en één ervan heeft een einde gemaakt aan het leven van den 38-jarigen Zweedschen ingenieur Gustav Robert Lamm, die op weg was naar Brussel. Na de beschieting is het toestel in de richting van Helgo land afgebogen. Bij aankomst op Schiphol bleek het toestel door den kogelregen ernstig te zijn beschadigd en het is een wonder, dat de beschieting slechts één slachtoffer heeft gemaakt. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is het aanvallende toestel een Duitsch watervliegtuig geweest. Het bureau is van oordeel, dat de bemanning van het Duitsche watervliegtuig „met het oog op de moeilijke weersomstandigheden en het ondoelmatige uiterlijk en manoeuvreeren van het Neder- landsch vliegtuig geen verwijt (kan) worden gemaakt, hoe- geer het voorval ook moet worden betreurd." Mogelijkheid wordt onder oogen gezien. Nu in de eerste dagen van October de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag kun nen rijzen of de oudste van de thans gemobili seerde lichtingen, namelijk die van 1924, niet naar huis wordt gezonden. Naar de Msb. in dit verband verneemt, wordt inderdaad overwogen in hoeverre het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te demobiliseeren, wan neer de manschappen der lichting 1940 zijn afgericht. Voor de verschillende wapenen is de tijd voor het verkrijgen van voldoende geoefendheid ver schillend. Voor de infanterie duurt hij 5 a maanden. Een definitief besluit is intusschen, zooals men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen. Veel zal daarbij ook afhangen van de ontwikkeling van de omstandigheden. Omtrent het gebeurde meldt het Duitsche' Nieuwsbureau verder nog: Het voorval is het gevolg van een ongelukki- gen samenloop van omstandigheden. Het aan gevallen vliegtuig geleek op een bekend vijandelijk gevechtsvliegtuig-type en was niet door een op grooten afstand zichtbaar lcenteeken als neutraal verkeersvliegtuig te herkennen. Onder de bestaande weersomstandigheden kon men eerst op zeer korten afstand de nationali teit van het vliegtuig herkennen aan de letters op romp en vleugels. Bovendien werd de indruk, dat men met een vijandelijk vliegtuig te doen had, versterkt, doordat het verkeersvliegtuig blijkbaar bij het ontdekken van het Duitsche vliegtuig trachtte zich in de wolken aan een achtervolging te onttrekken. Op het oogenblik, dat de nationaliteit van het Nederlandsche toe stel duidelijk vaststond, staakte de bemanning van het Duitsche vliegtuig het vuur.. De Neder landsche machine kon haar vlucht voortzetten. Voor nadere bijzonderheden, omtrent het ge beurde zie men pag. 3. De minister van Economische Zaken heeft be paald, dat uit het landbouw-crisisfonds aan te lers van aardbeien, die bij de stichting Neder landsche groenten- en fruitcentrale als georga niseerde zijn aangesloten en ingedeeld in de groep a, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun tuinbouwbedrijf alsnog uit te oefenen, steun zal worden verleend tot een totaal-bedrag van ten hoogste f 800.000. Bollen zonder vergunning gekweekt. tuenals uitstel tuut eetste ae(.enwq. in vvtband met studie&elanqen Hooge boete tegen kweeker geëischt. Voor den kantonrechter in Den Helder ver scheen Dinsdagmiddag de bollenkweeker W. Sn. uit Anna Paulowna, die terecht stond voor het feit, dat hij in Mei 1939 of daaromtrent bollen van narcissen en tulpen had gekweekt., zonder de vereischte vergunning en zonder te zijn aangesloten bij de Nederlandsche Sier teeltcentrale. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat bekl. toen hij circa 130 are met bollen be plantte, wel een teeltvergunning had, het geen door de getuigen A. Roozen en J. J. Bos man, ambtenaren van de Sierteeltcentrale, werd bevestigd. Bekl. was toen echter in afwachting van een uitspraak in hooger beroep tegen een vonnis van de commissie voor Crisistucht- rechtspraak, die hem voor twee jaar had ge schrapt als lid van de Sierteeltcentrale en tot 2000 boete had veroordeeld. Omdat bekl. tot het betalen van deze boete niet in staat was, ging hij in hooger beroep. In September plantte hij de bollen en eerst in Februari-Maart kwam de uitspraak, hij had dus de bollen geplant, toen hij nog de vergunning had, doch toen de uitspraak viel teelde hij zonder vergunning. Van de 130 are bollen, was reeds 75 are, ter waarde van 3000 gulden, in beslag genomen, de get. Bosman schatte de waarde van het restant op 2000 waarvan 1000 verdienste. Dit werd door den verdediger direct be streden. Van dit restant had bekl. bijna niets verkocht en de rest is door den deplorabelen toestand van het bollenkweekersbedrijf on verkoopbaar. PI. vond dan ook de door den ambtenaar geëischte boete van f 1200 of 200 dagen veel te hoog, betoogende, dat bekl., die zijn vergunning niet kon verkoopen moeilijk anders kon doen. dan er gebruik van maken en zijn kweekgoed te planten, waarop de ambtenaar repliceerde door te zeggen, dat bekl. op een voor hem ongunstige uitspraak had moeten rekenen. De kantonrechter vond de zaak zoo inge wikkeld, dat hij over veertien dagen schrifte lijk vonnis zal wijzen. Openbare orde moet beschermd worden, maar vrije meenings- uiting mag niet in het gedrang komen. Aan het voorloopig verslag over het wets ontwerp nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde wordt het volgende ont leend: Vrijwel algemeen was men met de regeering van oordeel, dat zoowel de persexcessen als de Inderdaad ontoelaatbare mondelinge uitla tingen, waarvan in de memorie van toelichting sprake is, een ernstig euvel vormen. Dit euvel behoort krachtig te worden bestreden. Vele leden wilden er intusschen reeds dade lijk den nadruk op leggen, dat het tegengaan van deze excessen niet ten gevolge mag hebben dat de vrijheid van meeningsuiting en de vrij heid van drukpers zelf worden aangetast. Deze belangrijke democratische rechten behooren in leder geval behouden te blijven. Blijkens de memorie van toelichting ziet de regeering het eelang hiervan in en heeft zij er naar gestreefd baar voorstellen zóó te formuleeren, dat aan Oïze rechten niet getornd wordt. De leden, hier wn het woord, waren, met alle waardeering voor de goede bedoelingen der regeering, van oordeel, dat zij in haar streven niet geslaagd is. "j®5 inziens zal de vrijheid van meenings- Mnng in het algemeen en de vrijheid van orukpers in het bijzonder wel degelijk door oe ontworpen bepalingen, indien onveranderd «et geworden, in ernstige mate in het ge- 3PS Shaken, in de memorie van toelichting riin re£eering, dat de vrijheid van mee- Bobh ng' mits goed gebruikt, ook voor de ïcntige fuctionneering van onze staatsinstel- sï! u? van groot belang kan zijn. Daarmee ovpri rJ zich ecllter veel te zwak uit. Zonder verctrijving mag de vrije meeningsuiting een L0L°rondpijlers van ons democratisch staats- Destel genoemd worden. dat mdere leden meenden met de regeering, m(wezenl.^ke aantasting van de vrijheid van ji-p^&siiiting door de voorgestelde bepa len niet gevreesd behoeft te worden. Mijnen voor den Waterweg. Op het Stille Strand te Scheveningen is een mijn aangespoeld, welke vermoedelijk van Engelsche nationaliteit is, Mijnen ten Noorden van den Waterweg. Gisteravond zijn tal van schokkers uit Goereede te Hoek van Holland binnengeloo- pen. Ze hebben in de berghaven ligging ge kozen. De schippeds van de G.O. 26, de G.O. 27 en de G.O. 5 deelden mede, dat er vier mijlen ten Noorden van den Waterweg mijnen dre ven. Dit was dan ook de reden dat de meeste schippers de haven van Hoek van Holland zijn binnen gevallen. B. en W. van Amsterdam tegen een kermis. In het prae-advies aan den Amsterdamschen gemeenteraad over het voorstel, dat vorig jaar November werd ingediend door de raadsleden De Hartgoh, Woudenberg, Crucq en mej. Ten- deloo, behelzende eenmaal per jaar, begin Sep tember, in Amsterdam feest- of amusements parken toe te laten, geven B. en W. als hun meening te kennen dat hieraan geen behoefte bestaat en er bijgevolg geen aanleiding is den raad te dezer zake voorstellen te doen. Zij ad viseeren den raad derhalve het voorstel De Hartogh c.s. niet aan te nemen. GEEN KWITANTIES MEER NAAR FRANKRIJK EN ALGERIë. De dienst der kwitantiezendingen bestemd voor Frankrijk en Algerië is gestaakt. De regeeringspersdlenst meldt: In opdracht van den minister van defensie worden voorbereidingen ge troffen voor een regeling van zaken- verloven en voor het verleenen van uit stel van eerste oefening in verband met studiebelangen. Zoodra de internationaal-politieke omstandigheden dit, rekening houdende met de noodzakelijke paraatheid van de weermacht, gedoogen, ligt het in het voornemen in de meest dringende ge vallen tot het verleenen op beperkte schaal van zoogenaamd zakenverloven over te gaan. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze aanvragen voor deze verloven kunnen worden ingediend. Ten aanzien van het verleenen van uitstel van eerste oefening voor studiebelangen, wordt hel volgende bepaald. In het algemeen zal alleen uitstel van eerste oefening worden verleend of uit stel van het nog te vervullen gedeelte van deze oefening. Dit geldt derhalve voor personen, die nog niet zijn inge lijfd of althans voor het meerendeel de eerste oefening nog niet hebben vol bracht. Voor dit uitstel zullen in aan merking kunnen komen personen, die het einddiploma H. B. S. of Gymnasium of een dergelijk diploma nog moeten behalen. Verder is het de bedoeling uit stel voor een zekeren duur te verleenen aan hen, die hun studie aan een Uni versiteit of overeenkomstige instelling binnen een jaar zullen beëindigen. Het hierbedoeld uitstel voor studiebelangen kan terstond en bij ongezegeld verzoek worden aangevraagd bij den minister van defensie. Wie in militairen dienst is, moet het verzoek indienen door tusschenkomst van zijn compagnies- of overeenkomstigen commandant. Deze comman dant voorziet het verzoek van een korte aantee- kening, houdende de bijzonderheden, welke voor vermelding in aanmerking komen, en zendt hel f verzoek vervolgens rechtstreeks aan den minis ter van defensie. Bij elke aanvraag betreffende studiebelangen moet een verklaring worden gevoegd, waaruit blijkt, in welk stadium de opleiding of de studie verkeert. Zulk een verklaring behoort te zijn afgegeven door het hoofd van de onderwijs inrichting. Veel gehamsterde goederen in beslag genomen. Op verscheidene plaatsen wordt een onderzoek ingesteld. De politie heeft in vrschillende plaatsen op de Veluwe vele personen huiszoeking ge daan in verband met hun opgave voor in ven ?a risee ring. Hierdoor is komen vast te staan, dat veie groote voorraden niet waren aangegeven. Ver der bleek, dat sommige lieden producten ver voerden, waarvan het transport verboden is In Kootwijk werd bij een zekeren G. B. een hoeveelheid van 16.000 K.G. graan aan getroffen, welke niet was aangegeven. De geheele voorraad is in beslag genomen. In Barneveld vervoerde zekere T. een kwan turn veevoeder, dat niet gedekt was door de f-reischte documenten. Ook deze voorraad is in beslag genomen. Een winkelier in deze gemeente, H., bleek In het bezit van een groote partij suiker, welke evenmin was aangegeven. Ook deze partij werd opgeëischt In andere plaatsen oefent de politie samenwerking met ambtenaren van het de partement van economische zaken even een. een nauwgezette controle uit Van bevoegde zij'de wordt medegedeeld, dat de minister van economische zaken heeft besloten, voor de onder het bloembollen- saneeringsplan vallende bloembollen, t w hyacinten en tulpen, het beplantingspercentage voor het teeltjaar 1939/40 vast te stellen op 50 en dat voor narcissen op 100 hetgeen beteekent, dat een kweeker gerechtigd zal zijn, een oppervlakte te betelen, voor zoover het hyacinten en tulpen betreft, van 50 van de oppervlakte, waar voor hij op 31 "Juli 1939 teeltrecht bezat en ten aanzien van narcissen gelijk aan deze oppervlakte. VISA. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken ves- tigt met nadruk de aandacht van het publiek op het feit, dat alle aanvragen nopens het ver leenen van Nederlandsche visa aan vreemdelin gen gericht moeten worden tot de hoofden van politie, c.q. der gemeentelijke vreemdelingen diensten, die ze na onderzoek doorzenden aan den visa-dienst, Koninginnegracht 21, te 's-Gra- venhage, en slechts in zeer dringende gevallen rechtstreeks tot dien visa-dienst. Mondelinge, telefonische of schriftelijke aanvragen moeten in geen geval gericht worden tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Hamster geen benzine. Moeilijkheden bij lang bewaren. Van deskundige zijde wordt ons geschre ven: De benzines, welke men tegenwoordig in het algemeen voor gebruik in motoren bezigt, kan men niet lang bewaren, omdat ze op den duur gaan ontleden en ten eenen male on bruikbaar worden. Er vormen zich kleverige producten, welke men er niet door filtreeren uit kan halen. Gaat men een 'dergelijke benzine, welke zooals de technische term luidt, door gum be dorven is, in een motor gebruiken, dan zal men weldra ervaren, dat de motor op dit product heel slecht gaat loopien. Kleppen blij ven hangen, de motor trekt niet, de naald van den carburateur blijft in haar zitting kleven, zoodat men plotseling voor groote moeilijk heden komt te staan. Hoe lang men al dan niet gehamsterde benzine kan bewaren, hangt van verschillende omstandigheden af. De oorspronkelijke samenstelling van de benzine, de aard van het materiaal, dat voor opslag wordt gebruikt, alsmede de invloed van warmte, spelen hierbij een belangrijke rol. Men kan een moderne benzine een half jaar bewaren, zonder dat deze bederft, doch het kan óók zijn. dat men benzine heeft gekocht, welke reeds geruimen tijd elders opgeslagen was en dientengevolge spoedig zal bederven. Een leek is niet in staat bederf van benzine ten gevolge van te langdurige opslag, te con- stateeren. Voor ingewijden geeft soms de reuk een aanwijz'ng, dat bederf reeds inge<- r.redei. of spoedig te verwachten is. In verband met bovenbest.aande is dus ham steren van benzine sterk af te raden en Is het zelfs zaak de benzinereservoivs, carbu- •ators, filters en leidingen van automobielen, lootmotoren. industrieeie motoren en land- bouwtractoren af te tappen, wanneer deze langeren tijd builen bedrijf worden gesteld en de vrijkomende benzine zoo spoedig mogelijk te verbruiken. Britsche pamfletten tot diep in Duitschland verspreid. Millioenen Duitschers hebben volgens het Engelsche Ministerie van Voorlichting van den inhoud kennis genomen. Het Britsche ministerie van voorlichting zegt, dat Koninklijke Luchtstrijdkrachten bo ven Duitschland 18.000.000 pamfletten hebben uitgeworpen. Sinds den aanvang van den oorlog werden nachtvluchten uitgevoerd boven vijandelijk gebied over afstanden van in het geheel dui zenden kilometers. Tot zeer diep drong men in Duitschland door. De pamfletten gaan in bundels ter grootte van een steen mee en worden in overeenstem ming met de opgedane ondervinding losge laten. Het is gebleken, dat zij dan terecht komen boven het gebied, waarvoor zij be stemd zijn. De beteekenis van deze vluchten is belang rijk gebleken, aldus constateert het ministerie, aangezien millioenen menschen in Duitsch land van den inhoud kennis hebben gekregen. De vluchten waren ook voor verkenningen van nui MOTORRIJTUIGENBELASTING. De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben er gen dat de betaling der motorrijtuigenbe- in een adres bij de regeering op aangedron- lasting voortaan per maand zal kunnen ge schieden. PARIJS, 26' September De mi nisterraad heeft besloten de Fransche communistische partij te ontbinden. (Havas). DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1939/1940 der Haarlem- sche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: A. Miedema wint van K. Olij; P. H. Meure remise met P. L. Schrijnemakers; H. van Lunenburg remise met M. van Leeuwen; J. W. van Dartelen remise met J. van Looij; •Joh. FabelH. Berghuis afgebroken. Eerste klasse: Chr. Gerritsen wint van D. Schrijnemakers: J. Otter wint van I. Risseeuw; Th. Weiland remise met A. Smit: I. Ravens- bergen wint van J. J. Koren. Tweede klasse: H. W. C. van Rhoon wint van J. Merts; D. Philippo wint van O. T. Glaser; W. J. A. Matla wint van J. Boterbloem; C Vrolijk wint van H. A Hoddenbach. Derde klasse: J. Piek wint van W. Jonkhof; J. M. Rutgers wint van P. van Dijk; J. J. Zalm wint van A. Blom; G. J Steenkist wint van G. van Es; Sergt. A. J. D. Bron wint van F. Akersloot. Zij, die rich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1