IJmuider Courant J/omte getoofflen Ciano em te Berlijn. weer door noodlot c"ur"" DAGBLAD VOOK VELSEN. IJMIJIDEIN, SANTPOORT E1N OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Duitsche duikboot Deensch schip. Twee militairen zwaar mishandeld. Duitsche Rijksdag deze week bijeen Ruw spel Rubberbanden. Onderhoud van ruim twee uur met Hitier. Nieuw Poolsch bewind te Parijs gevormd JAARGANG NO. 283 („uren» Coster Maatschappij W" urani Uitgavee '.t> \Igem i, V Groot» Houtstraat 93 Drukkerij tol 10724- Bureau IJmuidet fltfrlem- |e gnI KennenterlaaD 42. ijmuiden f I foon 5301. Postgirc 310791 411» ^pa«B"ve° di' 6lsd rdfp kosteloor opgenomen U> de Directie, P W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 2 OCTOBER '39 Abonnementen per week i0.12'/j. pe» maand fO.S2''j, per 3 maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losm nummers 3 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels C0.60. elke regel meer U.12 Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.lOl torpedeert Elf opvarenden omgekomen. f Zes opvarenden van „Jan van Celder" om f het leven gekomen Kort na de „Willem van Ewij'ck" is ook de mijnenlegger „Dan van Gelder" door een ernstig ongeluk getroffen, waarbij zes menschen om het leven zijn gekomen en drie zwaar.gewond. De Regeeringspersdienst meldt hieromtrent Zondagmiddag omstreeks half drie heeft bij mijnenwerkzaamheden nabij Terschelling door het springen van een mijn een treurig ongeluk plaats gehad. De Koninklijke Marine betreurt twee dooden, den korporaal-konstabel Grootjans en den matroos eerste klas Bimmel. Vermist worden de luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke Marine-reserve Donker, schipper Leenders en majoor-machinist Strous. Er zijn drie zwaar gewonden, n.l. de kwartiermeester Van Eyk, de korporaal-machinist Kruisland en de aspirant-kwartiermeester Arends. Verder zijn vier marineschepelingen licht gewond. Het schip waarop de betrokkenen dienden, H.Ms. mijnenveger „Tan van Gelder" is beschadigd. De onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Den Helder gereed gehouden vliegtuigen met geneeskundig personeel behoefden niet op te stijgen, daar ter plaatse voldoende geneeskundige hulp aanwezig was. Omtrent oorzaak en juiste omstandigheden van het ongeluk tast men nog in het duister. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. De korporaal-machinist 3. A. Kruisland is tijdens het overbrengen naar Nieuwe Diep aan boord van de „Abraham van der Hulst" overleden. Eén van hen overleden. Avondlijke overval te Weert. Zondagavond omstreeks half elf zijn op den Parallelweg te Weert twee ge huwde militairen door tot nu toe onbe kend gebleven daders aangevallen en zoodanig met messen toegetakeld, dat een hunner korten tijd later aan de ver kregen verwondingen is overleden. Het slachtoffer N., afkomstig uit Waalwijk, heeft, nadat hij ee nernstige snijwonde in den hals had gekregen, nog kans gezien een nabij gelegen café binnen te vluchten, waar hij hevig bloedende neerzeeg. Onmiddellijk werd genees kundige en geestelijke hulp. ingeroepen die dan. ook spoedig aanwezig was, doch voor hem mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Binnen korten tijd is hij aan de verwondingen bezwe ken. Zijn metgezel, die een messteek in den rug had gekregen, werd naar het St. Jans zieken huis te Weert vervoerd. Militaire autoriteiten, alsmede rijks- en ge meentepolitie, kwamen kort na het gebeurde ter plaatse en stelden een onderzoek in. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat de Duitsche Rijksdag deze week bijeengeroepen zal worden om een verklaring van de rijksregeering aan te hooren. m](°lgens .bevoegde kringen te Berlijn, aldus Press, zal de verwachte rede ypiM z in den Rijksdag in hoofdzaak de- .;Jve stfekking hebben als de Duitsch-Rus- e verklaring van Zaterdag j.l. kost jongen het leven Opgewonden speler greep naar het mes. Te Vrijhoeve-Capelle heeft zich Za terdagavond een steekpartij voorge daan waarbij een 23-jarige jongeman het leven heeft gelaten. Op het terrein van de vóetbalVereeniging „Sparta" te Vrijhoeve-Capelle werd Zaterdag een wedstrijd gespeeld tusschen Sparta en de voetbalvereeniging „Neo", eveneens uit Vrij hoeve-Capelïe, welke wedstrijd georganiseerd werd door den Brabantschen Voetbalbond. Er werd'zeer ruw gespeeld. Na afloop van den wedstrijd, omstreeks zeven uur, ging een opgewonden Spartaspeler den 23-jarigen C. Snijders van „Neo" met een mes te lijf en diende hem eenige steken in de borstkas toe. On middellijk zeeg het slachtoffer ineen en overleed enkele oogenblikken later. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. De dader is kort na zijn daad door de politie in zijn woning gearresteerd. Engelsche jongemannen van 20 en 21 jaar opgeroepen. Het Deensche stoomschip Vendia is Zaterdag ter hoogte van Hanstholcn op de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Elf le den van de bemanning zijn om het leven gekomen. De zes andere opvarenden van de „Vendia" zijn door de duikboot gered en door een Deensch schip overge nomen. Zoodra de bemanning der „Vendia" de duikboot in het oog kreeg zoo meldt Reuter uit Kopenhagen stopte het schip, doch de duikboot, die geen enkel teeken had gegeven, vuurde tweemaal op het Deensche schip, tengevolge waarvan zich 'n ont ploffing voordeed. De „Vendia" voer in ballast naar de Clide om een lading steenkolen te halen. „Elk Engelsch schip is een oorlogsbodem". Aldus een mededeeling van de Duitsche radio. Het Engelsche ministerie van voorlichting deelt mede. dat de Admiraliteit tot alle Brit- sche koopvaardijschepen de volgende bood schap heeft gericht: „Uit de Duitsche radio hebben wij het vol gende opgevangen; Verscheidene Duitsche duikbooten zijn de laatste dagen aangevallen door Britsche koopvaardijschepen. Tot dusver, zoo beweert de Duitsche radio, hebben de Duitsche duikbooten het internationale recht in acht genomen door de koopvaardijschepen altijd te waarschuwen alvorens aan te vallen. Thans echter zal Duitschland vergeldings maatregelen moeten nemen door elk schip van de Britsche koopvaardijvloot te beschouwen als een oorlogsschip.- (Met de instelling van het Rijks bureau voor Rubber is een in grijpende reglementeer ing van den handel in banden ingesteld). Wanneer je leest, wat er al moet gebeuren, Voordat men in ons vreedzaam vaderland, De aankoop van één band zelfs goed wil keuren Dan zucht je: nou, wij loopen aan den band. Want van geen handelsgroep in heel den lande, Kan er vandaag met zooveel recht gezegd, Als van den handel juist in gummibanden. Dat hij geducht aan banden is gelegd. Het is het oude lied van formulieren. Dat door de band-band nieuw gezongen wordt. De banden loopen ook in de papieren, Sinds onze bandenvrijheid werd bekort. Wij hebben dat eenvoudig maar te nemen En wij aanvaarden ook het doel er van, In dezen tijd is een van de problemen, Hoe ver men onze rubber rekken kan. Wij moeten er intusschen maar op hopen, Dat voor den prijs varj al dien nieuwen last, Het met den gummiband zoo vlot zal loopen, Als zulken banden eigen is en past. Het doel is goed, ik hoop dat het zal lukken, Dat deze ba'nd in een heel nieuwe lijn, Den handel niet benauwend zal gaan drukken En dat ons land nooit bandeloos zal zijn. P. GASUS. Op uitnoodiging van de Duitsche regeering heeft de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zich Zaterdagavond naar Berlijn begeven, waar hij Zondag avond even na half zes arriveerde en o.a. door Von Ri'bbentrop begroet werd. Hitler had later op den avond een onderhoud met Ciano, dat verscheide ne uren duurde. Hierbij was Von Rib- bentrop aanwezig. Kort na zijn aankomst had Ciano met dezen laatste een onderhoud op het ministerie van buitenlandsche za ken gehad. Ter eere van den Italiaanschen gast vond in intiemen kring ten huize van Von Ribbentrop te Dahlem een maal tijd plaats. United Press verneemt uit Berlijn: Over den aard van de Duitsch-Italiaan- sche besprekingen wordt weinig bekend. In goedingelichte kringen gelooft men dat zij hoofdzakelijk zullen loopen over het defini tieve vredesaanbod aan de geallieerden over het nieuwe Duitsch-Russische pact en over de rol van Italië, als de vredespogingen mislukken en de oorlog voortgaat. Van bevoegde Duitsche zijde zegt men dat de besprekingen „informatief" zullen zijn. Dit is heel natuurlijk, omdat volgens de Duitsch- Italiaansche Alliantie consult moet worden ge pleegd. Volgens gewoonlijk goedingelichte zegslieden zal Hitier waarschijnlijk tot het einde van de volgende week'wachten op het antwoord dei- geallieerden. Wordt het aanbod verworpen dan zal Duitschland, naar men verwacht on middellijk de besprekingen met Rusland weer opnemen. Wellicht zal dan tevens de gelegen heid rijp zijn voor een bezoek van Molotof of een andere hooge Russische regeeringspersoon aan Berlijn. Het is duidelijk dat Duitschland alles in het werk stelt oen de schuld voor het voortzetten van den oorlog van zich af e werpen en op Engeland te schuiven. De geheele Nationaal- Socialistische propaganda van den laatsten tijd is hierop gericht geweest. „Nu Polen van de kaart is verdwenen, bestaat voor de ge allieerden geen verplichting meer den oorlog om Polen voort te zetten." De eenige reden voor een voortzetting zou volgens deze pro paganda dus de Britsche wensch zijn Duitsch land te vernietigen. Duitsch blad over Ciano's bezoek. De Berlijnsche correspondent van 't „Ham burger Fremdenblatt" schrijft: „De vriend schap van de beide mogendheden aan deze en gene zijde van de Alpen, is ook in deze, aan beslissingen zoo rijke dagen, gebleken. Die vriendschap is een factor, waarmede de Wes telijke mogendheden altijd regening moeten houden. De groote beteekenis van het Italiaan sche bezoek blijkt uit de bijzondere heden- daagsche situatie. Telkens wanneer keerpun ten in de ontwikkeling ontstaan heeft Europa Duitschland en Italië gemeenschappelijk aan de conferentietafel gezien. Zoo is het ook deze keer. Beide mogendheden zullen in de komen de dagen zich hun koers duidelijk voor oogen stellen, zooals zij deze naast elkaar denken in te slaan. Raczkiewicz vervangt Moscicki als president Generaal Sikorski leider van het kabinet Zondag uitgevaardigde proclamatie omvat een kwart millioen man. Zondag is in Engeland een Konink lijke proclamatie uitgevaardgid, krach tens welke met zekere uitzonderingen alle mannelijke Britsche onderdanen, die zich op 1 October in Groot-Brit- tannië bevonden en op die datum den leeftijd van 20, maar nog niet dien van 22 jaar bereikt hadden, voor de weermacht kunnen worden opgeroe- pten. De uitvaardiging van deze porcla- matie beteekenit de oproeping van een kwart millioen man. Ongeveer 8000 miliciens zullen bij de marine, onge veer 14000 bij de luchtmacht worden ingelijfd. De „Jan van Gelder" AUGUST ZALESKI is toegetreden tot de te Parijs gevormde Poolsche regeering. De Poolsche ambassade te Parijs deelt volgens Havas officeel mede, dat de president van de Poolsche republiek, professor Ignatius Moscicki, op 30 September 1939 is afgetreden. Over eenkomstig de grondwet van de Pool sche republiek van 23 April 1935 is de vroegere president van den Senaat, La dis las Rackiewicz, aangewezen als eventueel opvolger bij decreet van den president van 17 September 1939, te Kuty in Polen uitgevaardigd en ge publiceerd in de Poolsche Staats courant verschenen te Parijs 29 Sep tember 1939. Raczkiewicz heeft thans zijn functie aanvaard. Overeenkomstig artikel IS van de Poolsche grondwet heeft Ladislas Raczkiewicz den eed op den grondwet afgelegd in tc jenwoordigheid van den Poolschen ambassadeur te Parijs, Jules Lukasiewicz, den opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, generaal Wladislas Sikorski, onderstaatssecretaris van financiën Adam Koe, den chef van de mili taire Poolsche missie bij het Fransche hoofd kwartier. generaal Bukaoki en den chef van de civiele kanselarij van den president der repu bliek, Stanislas Lepkowski. Deze plechtigheid is Zaterdag geschied op de Poolsche ambassade te Parijs. Raczkiewicz heeft de regeering van generaal Slawoj Skladkofski, die in de onmogelijkheid verkeert haar taak te vervullen, «mtslager. Hij heeft vervolgens benoemd: tot minister-president gem-aal Ladislas Sikorski, opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk. Generaal Sikorski zal ook de functie van minister van militaire zaken op zich nemen. Op voorstel van den minister-president heeft de president der republiek verder benoemd tót vice-minister-president en minister zonder portefeuille, professor Stanislas Stronski, tot minister van buitenlandsche zaken, August Zaleski, tot minster van financiën, kolonel Adam Koe. Drie andere leden van de re geering, welke de Socialisten, de Boeren-volks- partij en de Nationale Arbeiderspartij zullen vertegenworodigen. zullen nog worden be noemd. Berlijn spreekt van een „grap" In bevoegde kringen wordt de vorming van een nieuwe Poolsche regeering als een grap beschouwd, waaraan natuurlijk geen practi- sche beteekenis gehecht kan worden. De sou- vereiniteitsrechten in het gebied van den vroegeren Poolschen staat, zoo verklaart men, liggen thans in handen van Duitschland en van de Sovjet-Unie. De aanstelling van emi granten te dien aanzien, die door de Westelijke mogendheden worden gesteund, heeft hierop geen invl :d en speelt dus geen rol. Ook het Poolsche volk, dat de laatste weken de ge volgen der fouten en der blindheid van hazard spelers en deserteurs heeft moeten dragen, zal zich hiervoor niet mer interesseren.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1