Het gouden jubileum der H.F.C. „Haarlem" Het gouden jubileum van de H.F.C. „Haarlem" Se eecste en de teqenmoccdige ooaczittec dec xoadbcoeken~ voetbalnieuws colf athletiek olympische spelen tafeltennis handbal wandelsport MAANDAG 2 OCTOBER 1939 P. A. CHARBON (tevens oprichter) J. P. VAN BALEN BLANKEN DE COMPETITIE-INDEELING. Onze Zandvoortsche correspondent schrijft: Na de laatste wijziging van de competïtie-in- deeling voelden verscheidene derde klasse voet balverenigingen zich ernstig gedupeerd. Er gin gen zelfs vele stemmen op om zich uit de com petitie van den KNVB terug te trekken en on derling een competitie te spelen. Indien hiervoor mooie prijzen beschikbaar werden gesteld, meen de men te kunnen rekenen op een grootere be langstelling van het publiek, dan wanneer ge speeld werd volgens de laatste indeeling van den K. N. V. B. Zondagavond kwamen de afgevaardigden van de verenigingen Zeemeeuwen, Zandvoort, Hil- linen, Hillegom, Schoten en Ripperda in spoed vergadering bijeen om deze kwestie nogmaals te bespreken. Besloten werd telegrafisch te protesteeren bij het bestuur van den K. N. V. B„ waarbij tevens werd voorgesteld, van de drie afdeelingen, die thans gevormd zijn, twee afdeelingen te maken, zoodanig, dat in elke afdeeling zeven tweede klassers en zeven derde klassers zouden uit komen. Schoten, Ripperda, Hillegom en Hillinen zou den dan ingedeeld worden in afdeeling C; QSC en ZW konden overgeplaatst worden van af deeling C naar D. Indien Zandvoort en Zee meeuwen dan ook in deze afdeeling werden ge plaatst zouden zij o.a. uitkomen tegen de twee bovengenoemde vereenigingen en verder tegen Hilversum, Hercules, UVV, Vriendenschaar, HVC, Spartaan, Volewijckers Elinckwijk en Zee- burgia. Indien de voorgestelde indeeling door den KNVB wordt overgenomen bestaat er een rede lijke kans, dat de belangstelling van het publiek zoo groot zal zijn, dat althans de onkosten voor de wedstrijden door de entree's gedekt worden. VOETBAL IN ENGELAND. UITSLAGEN VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Ever tonPreston 33 Bla ckburnRoversLiverpool 05 BrentfordGrimsby 42 Manch. UnitedManeh. City 23 PortsmouthChelsea 52 NewcastleBarnsley 12 West BromwichStoke City 60 ReadingArsenal 13 Notts CountyWolverhampton 14 Een fraaie sprong van een der deel nemers aan de athletiekwedstrijden voor militairen op het Gemeentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan. Kennemer Golfclub. Op de banen van de Kennemer Golf en Coun try Club te Zandvoort werden Zondag greenso mes gespeeld, waaraan door 20 paren werd deel genomen. Eersten werden C. DekkerA. van Huystee (11) en jkvr. P. N. Quarles van Uffordfreule E. Quarles van Ufford (11), die beiden een netto score van 71 binnenbrachten. Verder waren er goede scores van mevr. Roth- barthF. C. Nurse (10) 73 en mevr. Elhorst F. Elhorst (14) 74. Sportmiddag voor militairen. Zaterdagmiddag heeft op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan een Sportmid dag voor militairen plaats gehad. Ze hebben elkaar in een prettige sfeer bekampt. Het aan tal deelnemers bedroeg niet minder dan circa 300 man. De organisatie was uitstekend in orde: zeer terecht prees bij de prijsuitreiking kapitein Dr. Rümke het corps onderofficieren, dat voor deze goede organisatie gezorgd had, geholpen door het burger-personeel van het Sportterrein, dat door kapitein Dr. Rümke eveneens in de hulde betrokken werd. De vele prijzen bestonden uit armbandhor loges, cigarettenkokers en andere nuttige ge bruiksvoorwerpen en waren door de onderofficie ren beschikbaar gesteld, waarbij zij de zieken niet hadden vergeten: voor hen was een groote fruitmand gekocht. Deze geste, waarvoor kapitein Dr. Rümke namens de zieken dankte, werd ten zeerste geapprecieerd. Bij de prijsuit reiking werden ook de beide ziekenoppassers en sergeant Van der Vegt, de man van de organisatie van dezen middag, door spreker gehuldigd. De geest onder de militairen was uitstekend. Met een driewerf hoera op officieren, onder officieren en manschappen werd deze eerste sportmiddag besloten: geslaagd in alle opzichten, ook dank zij de medewerking van het weer. De uitslagen luiden: Balverwerpen: 1. Slijkhuis, 30 meter; 2. Eikel boom, 291/2 meter; 3. Meuhnan, 29 meter; 4. Bij- leveld, 28 meter. Verspringen: 1. Mulder, 5,40 meter; 2. v. Rhee 4,89% meter; 3. v. Voorst 4.94 meter; 4. Zeppelin 4,41 meter; 5. Berkhof 4.40 meter. Hindernisloop: 1. Janchesvky; 2. v. Rhee; 3. Ter Haar. Hoogspringen: 1. Mulder 1,60 meter; 2. v. Rhee 1,55 meter; 3. Fokkens 1,50 meter; 4. v. Heiden 1,40 meter; 5. Achteres 1,40 meter. Touwtrekken: le ploeg: Lokhorst, v. Leeuw. Planten, Morren, Boer, Walgraven, Zoeren, v. Beek. 100 Meter hardloopen: 1. Nietert; 2. Mulder; 3. v. Voorst. IN 1940 TOCH TE HELSINKI. Voorbereiding wordt voortgezet. De persafdeeling van het organisatiecomité der twaalfde Olympische Spelen te Helsinki 1940 schrijft ons d.d. 28 September uit Helsinki: Er is een bericht in verschillende dagbladen, ook in Nederlandsche, gepubliceerd, dat Finland van de organisatie der Olympische Spelen heeft afgezien. Deze berichten zijn volkomen onjuist. De stad Helsinki heeft zoojuist een aanvullend bedrag van drie millioen Finsche marken be schikbaar gesteld ter voortzetting van de voor bereidende werkzaamheden. Er wordt krachtig met den arbeid voortgegaan en men kan er op rekenen, dat ze tot een goed einde zullen wor den gebracht. Men is thans nog bèzig de werkzaamheden aan de tribunes voor de toeschouwers te eindigen. Wel zijn de verwarmingsinstallaties voor het zwembad, welke uit Engeland moeten komen, nog niet geleverd, maar mochten deze niet tij dig aankomen, dan vormt dit nog niet zoo'n groot bezwaar, aangezien het in den zomer te Hel sinki warm genoeg is. Dit is ook de meening van het bestuurslid van de F. I. N. A., den heer Drigny. Er worden maatregelen getroffen om vele athleten en bezoekers te ontvangen; het orga nisatiecomité denkt er niet aan de spelen even tueel aan een ander land over te laten. NED. TAFELTENNISBOND. Afdeeling Haarlem. Waarnemend secretariaat: Kijkduinstraat 39, Haarlem. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: voorzitter: A. Nunnink; secretaris: W. B. Enge lenberg Jr., Voorweg te Heemstede; penning meester: E. J. F. van Abbevé; competitieleider: W. Kosters, Spaarnwouderstraat 108, Haarlem; commissaris: M. J. A. Wolters. Aangezien de heer Engelenberg (secretaris) in militairen dienst is, wordt het secretariaat waargenomen door den penningmeester. Adres: Kijkduinstraat 39, Haarlem. Alle corresponden tie dus aan dit adres. Competitie. In verband met de mobilisatie is thans tot een nood-competitie besloten. Dat wil zeggen: alle afdeelingen blijven gehand haafd, evenals reglementen en bepalingen. Promotie of degradatie is niet mogelijk. De com petitie zal 30 October beginnen. Inzending ledenlijsten en opgave van teams. Deze moeten zooals reeds is gemeld 10 October a.s. bij den secretaris binnen zijn gekomen. Vereenigingen, die alsnog toe willen treden, ge lieven zich dus spoedig aan te melden. Materiaalkeuring. De materiaalkeurings commissie zal binnenkort haar werk beginnen. Men zorge dus voor in goeden staat verkeerend materiaal. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat deze publicatie officieel is en dat er dus geen aparte aanschrijving aan vereenigingen meer volgt. Haarl. Tafeltennisclub. Secretariaat: Oranje Nassaulaan 169, Over- veen, tel. 15684. De Haarlemsche Tafeltennis Club zal van Maandag 2 October af gaan spelen in de zaal van het Dansinstituut Th. van der Moolen, Kleine Houtstraat 106 te Haarlem. lederen Maandagavond wordt daar getraind van half acht tot half elf. Alle inlichtingen omtrent de vereeniging worden daar door het bestuur ver strekt. Ook kan men deze verkrijgen aan boven genoemd secretariaat. „Tot Ons Genoegen". In de jaarvergadering van de H. T. T. V. „T. O. G." werd het bestuur als volgt samen gesteld: A. Nunnink. voorzitter; H. Beek, secre taris; H. Kostex-s, penningmeester; K. Moser, 2e voorzitter; W. Kosters, commissaris. Te beginnen 3 October zullen de oefenavonden van T. O. G. gehouden worden iedei-en Dinsdag avond van half acht tot half elf in het gebouw Bellevue, aan de Kleine Houtstraat 106. (Dames) Concordia—O.S.S. (6—1) Als oefenwedstrijd voor de a.s. competitie speelde Concordia Zondag j.l. tegen het pas kort met het handbalspel begonnen O. S. S. uit Zandvoort. Concordia speelt direct een aardig, open spel; reeds eenige minuten na het begin scoort de links-buiten mej. R. Sjouwerman met een ver schot het eerste doelpunt. O. S. S. doet eenige tegen-aanvallen, welke echter niets op leveren Dan is het weer Concordia, dat door mej. R. Akersloot het tweede doelpunt scoort (20). O. S. S. blijft enthousiast verder spelen en weet door haar linksbinnen met een hoog schot de Concordia-keepster te passeei-en (21). In de tweede helft heeft O. S. S. niet veel meer in te brengen. Reeds kort na de hervat ting van het spel weet Concordia door de dames R. Sjouwerman en M. Duyff twee maal te scoren (41). O. S. S. komt nog wel eenige malen voor het Concordia-doel, doch de keepster heeft met de geloste schoten geen moeite. De Concordia-midvoor scoort nog twee maal, zoodat het einde komt met een 6—1 overwinning voor de Haarlemsche club. Voetbal OudejawisMoudowiittg in 9iotet De Heeuuieük" Nu de feesten van „Haarlem" in verband met de tijdsomstandigheden waren uitgesteld, heeft Haarlem Zaterdagavond een buitengewone al- gemeene vergadering gehouden. In verband met het gouden feest is dit een zeer drukke bijeen komst geworden, waaraan men nog lang een aangename herinnering zal bewaren. In het eerste gedeelte van den avond werden de junioren en - de adspiranten door Haarlem's president, den heer J. P. van Balen Blanken verwelkomd, waarbij hij opmerkte, dat het ze ker een unicum zal zijn, dat er een buitenge wone vergadering werd gehouden voor de jeugd. Nu werd echter een uitzondering gemaakt om dat het'thans het gouden jaar betrof en ook de jeugd daarin haar deel moest hebben. Hij wee. de jongens op hun plicht en verwachtte van hen den steun, die voor een vereeniging zoo noodig is, vooral van de jeugd, omdat zij later in de plaats van de ouderen moet komen. Er werd een sportfilm afgedraaid, waarin de jongens zichzelf konden zien spelen. Na een consumptie (in verband met den oudejaarsavond de gebruikelijke oliebol) werd overgegaan tot de uitreiking van het gedenk boek „Vijftig jaar Roodbroek". Dit werk zal voor deze jongens een prachtig gedenkboek zijn. Daarna kwamen de ouderen. We zagen spelers uit de eerste jaren van Haarlem, b.v. den eer sten voorzitter P. A. Charbon, verder Wieland en Eibergen Santhagens, Piet Stol, Nico de Wolf, Jan, Albert en Jur Haak, Willy Angenent, A. Maas, M. Visser, B. Healy, E. Hartog, Mr. Jan sen van Raay, C. Hin enz. Wat hebben zij verhalen opgehaald uit de oerdagen, waardoor het moeilijk was voor den voorzitter om aan dien woordenstroom een ein de te maken om de vergadering te openen. Het moet voor den heer Van Balen Blanken ongetwijfeld een plechtig moment zijn geweest, toen hij de bijeenkomst opende en aan al deze ouderen een hartelijk welkom toeriep. Hij dank- Gedenkboek „50 jaar Roodbroek" uitgereikt te hen hartelijk voor de wijze, waarop zij de club der roodbroeken hebben helpen groot ma ken in tijden, die toen al zoo bijzonder moeilijk waren, omdat een club toen nog maar uit en kele leden bestond. Zij hebben Haarlem groot gemaakt en hun waren we dankbaarheid ver schuldigd. Een hartelijk welkom werd toegeroepen aan den voorzitter van den H.V.B., den heer A. van der Aart, aan oud-scheidsrechter C. Vrugt en aan het bestuur der Supportersvereeniging. Toen was het moment gekomen voor het uit reiken van de eere-diploma's aan eere-leden en leden van verdienste. De wijze waarop dit ge schiedde, overtrof aller verwachtingen; onge twijfeld verdient de secretaris, Drs. B. Kleefstra, hiervoor veel lof. Een plechtig moment kwam te 12 uur, toen de muziek het koraal „Uren, dagen maanden, ja ren" speelde. Dix-ect daarop nam de voorzitter het. woord; hij herinnerde aan de gebeurtenis sen in de afgeloopen vijftig jaar. Hij verwacht te van alle leden de medewerking, welke voor een club noodzakelijk is. Zijn kernachtige speech werd luide toege juicht, toen werd op het welzijn van roodblauw geklonken. Het gedenkboek dat hierna uitgereikt werd, zal ongetwijfeld in grooten dank aanvaard zijn. Het boek is mooi van uitvoering en prachtig van inhoud. Verscheidene oud-leden hebben het woord ge. voerd, o.a. de heeren Eibergen Santhagens, Charbon en Jan Haak. De adspiranten en junioren boden aan het bestuur een groote bloemenmand aan; de H.C.C. „Haarlem" schonk een fraaie lijst voor foto's en de heer J. J. van den Berg een groote doos met bx-iefpapier. Nico de Wolf werd benoemd tot lid van ver dienste, waarvoor hij hartelijk dankte. Nog lang bleef men gezellig bijeen. De eerste voorzitter en oprichter van „Haarlem" vertelt p LDERS in dit nummer kan men lezen, dat op de buitengewone algemeene vergadering van de H.F.C. „Haarlem", die Zaterdagavond ter gelegenheid van het gouden jubi- leum van deze club in Hotel „De Leen. werik" gehouden werd, o.a. ook de heer p. A. Charbon, de oprichter en eerste voorzitter van de roodbroeken aanwezig ivas en dat hem door den tegnwoordigen voorzitter, den heer J. P. van Balen Blanken, hulde werd gebracht voor z\jn pioniersarbeid. Het spreekt wel van zelf, dat we ons dit buitengewone buitenkansje niet wil den laten ontglippen en dat we hem hebben gevraagd, ons een en ander win zijn ervaringen te vertellen. Na eenige aarzeling voldeed hij wel willend aan ons verzoek. Hij deelde mede, dat hij op 14-jarigen leeftijd in 1885 met nog een veertiental jongelui in Haarlem een cricketclub op richtte onder den naam van „Een dracht". „Aan mij viel de eer te beurt, tot voorzitter en captain te worden geko zen. Onze daden waren echter niet in overeenstemming met onzen mooien naam, want eendracht was er onder ons jon'gelui helaas ver te zoeken. De één be waarde de wickets, een ander de bats; enfin, telkens was er een en ander weg. We speelden toen op het Phoenixterrein; een clubhuis hadden we natuurlijk niet. Doordat toe de ruiten in de omgeving kapot gooiden, kregen we met vele moei lijkheden te kampen. Neen, met dat eer ste clubje ging het niet al te best. Er was echter nog een andere club, die op het Phoenixterrein speelde. Daarmee kioam een fusie tot stand en toen ging het weer ivat beter. Maar het ware werd het met cricket toch niet. We gavan er dan ook de brui aan en legden ons op voetballen toe. Zoo werd in 1889 de H. F. C. „Haarlem" opgericht. Ook van deze club werd ik, evenals van de gecombi neerde cricketclubs, de voorzitter. We speelden daar o.a. met K. van Manen, Caalen, de gebroeders Kremers, Sant hagens, Gerth van Wijk; u hebt de na men zelf in uw krant van Zaterdag ge noemd. We hadden toen al ongeveer vijf-en-twintig leden, maar hadden toen ook al, zooals u wel kunt begrijpen, met veel moeilijkheden te kampen. Ik zeil was eerst back, maar later verhuisde ik naar de voorhoede; daar vond men mij blijkbaar beter! Toen we een beetje op dreef kwamen met voetballen, zijn we naar Pim Muiier, voorzitter van H.F.C. gestapt, om hem te vragen, met deze en andere clubs mee te mogen spelen. Dit verzoek werd ingewilligd en zoo werd eigenlijk de tweede klas opgericht". „Hoe ivas het spelpeil in die dagen?" „Nu, ik moet eerlijk zeggen, dat er al vrij aardig gespeeld werd. Er werden wedstrijden gespeeld tegen H.F.C., Her cules, Go ahead (van de Landbouw Hoo- geschool te Wageningen) en later ook tegen Sparta. Veel verdere reizen dan tot Utrecht en Rotterdam worden toen niet gemaakt". „Tot hoe lang bent u in Haarlem ga- bleven?" „Niet al te lang. Reeds in 1902 vertrok ik naar Engeland, ivaar ik twee jaar bleef. Toen keerde ik weer terug, maar mijn verblijf in Haarlem was tekort, om weer geregeld met de voetbalwedstrijden mee te spelen, want ilc ging weer spoe dig naar Engeland terug. Toen ik 22 jaar was vertrok ik van daar naar Indie, waar ik mij ook aan het voetbalspel ge wijd heb. Hier ontmoette ik den oud- Haarlem-speler Van Suchtelen,die pre sident van een Handelsmaatschappij was. Met hem heb ik er een club ge vormd. Daarin speelden o.a. Van Leeu wen uit Utrecht en de oud-internatiom Colemans Beijnen uit Den Haag. u tien jaar lang ben ik daar gebleven, maar toen moest ik naar Holland terug om van de malaria af te komen. Dat duurde tw jaar. En toen ging ik wederom naar in- dië voor een verblijf van tien jaar- van daar ik was inmiddels 45 jaar gewor den ging ik naar Australië. Hebt u ook daar gevoetbald? „Slechts heel weinig, want ik had Deli een knietje opgeloopen. Maar uc oen steeds voetbal-enthousiast gebleven en heb daar vele heel mooie wedsvyaen aanschouwd. Sinds twee maanden oen te weer in Haarlem en ik kan u ae verzekering geven, dat ik hier weer ga.- ne naar de wedstrijden ga kijken, heb ik anders verbaasd gestaan w wat door de besturen van die na mij gekomen zijn, tot stand is 9 bracht. Ik had vijftig jaar geleden, wg dat kleine clubje werd opgeric,ht, kunnen denken, dat er zulk een m en sterke, goed geoutilleerde ?er® ging van gegroeid zou zijn. Al dis m nen verdienen daarvoor een warm w van hulde". Wandeltocht van 700 tippehars' De Noordhollandsche Wandel Sportbond^ Zondag een wandeltocht georganiseera. wcr(jen. tengewoon goed geslaagd genoemd Kan Meer dan zevenhonderd deelnemers aan dezen tocht deel. De wisselbece ffonnen gemeente Amsterdam werd ditmaal o door de vereeniging Vivo te Hilversum-, kerhoudster, de Nationale Luchtvaarts Utrecht, kon door de mobilisatie niet uj De eerste prijs werd gewonnen door ae meeuwen uit Den Helder. Tweede werd delsportvereeniging Amsterdam; De D-w- te Den Helder bezette de derde plaats.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6