Dlademe èeveiUgUtg. FOTOGRAFIE Een electrische fabriek in het groot. Duitsclie troepen Warschau binnengerukt. Bezetting van Hela legt de wapenen neer. BERLIJN, 2 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Gisterochtend zijn de eerste Duit- sche troepen zonder incidenten War schau binnengerukt. De bezetting van Praga werd gisteren ge ëindigd. Het laatste steunpunt van den Pool- schen tegenstand, het versterkte schiereiland Hela, heeft zich gisteren onvoorwaardelijk overgegeven, nog voor de door leger en oor logsmarine gemeenschappelijk voorbereide aanval werd ten uitvoer gelegd. De bezetting van 52 officieren, waaronder de chef van de Poolsche vloot schout-bij-nacht Von Unruh, en 4000 man zullen vanochtend de wapenen neerleggen. In het Westen slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenners. Ten oosten van Paderborn werd een Britsch verkenningstoestel omlaag ge schoten. Geval van kindermoord. Moeder beroofde haar pasgeboren kindje van het leven. VLA AR DINGEN 2 October. Vanmorgen is te Vlaardingen een vrouw in haar woning ge arresteerd, onder verdenking van kindermoord Het was de politien.l. ter oore gekomen, dat zij was bevallen van een levend kind, zonder dat hierbij een dokter of verloskundige was tegen woordig geweest, en dat het kindje kort na de geboorte op verdachte wijze was gestorven. Door den inspecteur van politie, den heer Kra mer, werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat een en ander op waarheid berustte Reeds was het lijkje uit de woning gehaald om ter aarde besteld te worden, doch het kon nog in beslag genomen worden. Dr. Hulst uit Lei den, verrichtte sectie op het slachtoffertje, waarbij kwam vast te staan, dat het kindje door wurging om het leven was gebracht. De moeder heeft reeds aan de politie bekend, het kindje dadelijk na de geboorte van het leven te hebben beroofd. Zij zal voor den offi cier van justitie te Rotterdam worden geleid. Draden en lijnen op een groot emplacement van het geëlectrificeerde middennet. VERSCHILLENDE soorten van beveiliging, die station Amersfoort kent, zijn voor den leek wel zeer instructief, doordat men het mechanische seinhuis en het electrische seinhuis op betrekkelijk korten afstand bijeen vindt en op deze wijze de tegenstellingen dui delijker ziet. De meest simpele seinbeweging zoekt men in de regelmatige opvolging: baken, vóór-sein, hoofdsein. Het baken („baak" in de spoorwegtaai) heeft iedere reiziger menigmaal voorbij zien flitsen, omdat het door zijn schuinen stand direct de aandacht trok, zonder waarschijnlijk de volledige beteekenis ervan te hebben gekend. Het is een waarschuwingssein voor den machinist, dat hij op eèn afstand van 150 meter een vóór-seinpaal zal ontmoeten en op een afstand van 850 meter een hoofdseinpaal. Op deze lijnen van het ge ëlectrificeerde net en op de lijnen waar Diesel- treinen loopen, is in verband met den remweg deze laatste afstand 1000 meter geworden. De vóórseinpaal heeft een rechthoekig blad, dat in den schuinen stand naar beneden betee- kent, dat de machinist of treinbestuurder lang zaam moet rijden, daar hij 700 meter verder een onveilig hoofdsein verwachten kan. Schuin omhoog geeft het de verwachting weer, dat het hoofdsein veilig zal staan. De hoofdseinpaal heeft een arm, die in een ronde schijf uitloopt. Horizontaal wijst deze arm onveilig, schuin omhoog veilig aan. Dé beteekenis dezer seinen en dan laten we de vertakkingsseinpalen, de heuvelseinpaal en de rangeerseinen buiten beschouwing zullen aan de meeste lezers wel bekend zijn. Anders is het echter met de bediening van de seinen en wissels, het werk van den eenzamen man op het seinhuis. Toen we voor de mechaniek van het seinhuis stonden, begrepen we pas, hoe weinig, we er van wisten. Een groote kast, met zware handels voor het bedienen van seinen en wissels met behulp van trekdraden. Dit is het mechanische seinhuis. Bovende handels een rij zware knoppen, daar achter een stalen opbouw met een reeks ronde venstertjes, die roode of witte kleuren vertoo- nen. Daarboven een heel bellenpark, correspon- deerend met de seinen en wissels. In dit uiterlijk zoo simpel aandoend mecha nisme zit nu de geheele beveiliging van een druk spoorwegenknooppunt. Hier zit ook het electrische slot, dat maakt, dat de seinhuiswach ter niet zoo maar willekeurig seinen veilig kan geven, doch slechts wanneer het blok veilig is, hetgeen hem uit het overleg met zijn buren moet blijken. Dat electrische slot is eigenlijk het, groote geheim van het mechanische seinhuis. Zoo een voudig mogelijk gezegd, komt het hierop neer, dat de seinhuiswachter een stang, die door een veer opgeduwd wordt met behulp van een knop naar beneden drukt en vervolgens langs electrischen weg zorgt, dat die stang niet meer omhoog kan worden gedrukt. Met een genera tor wekt hij den stroom op, die noodig is, om oen pal te duwen voor de stang, die den tech- mschennaam „blokstift" draagt. Dan is meteen het venster van kleur veranderd en nu kan de seinhuiswachter zelf het slot niet meer vrij maken. Even vernuftig is de technische apara- tuur, waardoor het onmogelijk is, de wissels verkeerd te leggen, als het sein eenmaal veilig ts gegeven. De seinhuiswachter heeft na het goedzetten van sein en wissel niet anders meer te doen, uan te wachten tot de collega van den volgen den posthem zijn „venster teruggeeft", d. w. z uet slot vrij maakt en daardoor nieuwe sein- bewegingen mogelijk maakt Veel eenvoudiger staat het met de electrische eveihging. Daar hebben de trekdraden afge- pp ',w,ant klj ieder sein en bij eiken wissel is en steller aangebracht, die bewogen wordt oor een kleinen electrische motor. Al deze r° °ren zijn met het electrische seinhuis ver- onaen en krijgen van daar, door het omzetten an eenvoudige knoppen, den stroom voor het aÏÏ- van seinen en wissels- yOK hier een geraffineerde zorg voor de vei- nir a e*ectriciteit bezorgde hier den tech- 1mogelijkheid, door een controle-stroom den arbeidsstroom elkenwissel doorloopend aer controle te hebben. Hapert er iets aan w!ssel> dan wordt dit onmiddellijk door den nttoiëstroDm gemeld met een - belsignaal op i^mhnis. Maar er is meer. De seinpaal, die ekking heeft op dien wissel, valt automatisch ®nveilig en kan niet meer veilig gegeven men, alvorens het euvel verholpen is. annavV begrÜPen, wat een enorme electrische van verspreid over den grooten afstand 3i.,t^en emplacement, er noodig -is, om dit d»,_ va? moderne beveiliging zóó feilloos te diw ,We^' Met een zeer begrijpelijke vol- U(i mg g^mdde onze gids ons langs de instal- diee ,®e.rieraboreri. accumulatoren met drievou- natuur'v't e'd te§en eventueele storingen de met i (*00r ^et electrische seinhuis, waar dispi- kj ®er Srootèr is. door de veel eenvou- den Hp -nin?' volkomen kalmte bedien- seinhuiswachters de knoppen, waar mede de heele beveiligingsinstallatie van het groote emplacement wordt bediend, rustig wandelend langs de groote schakelkast. Eén simpele handbeweging en op grooten afstand slaat een motor aan, die een sein trekt of een wissel omlegt. Intusschen doet de controle- stroom zijn werk over al die instrumenten heen. om inmiddellijk te kunnen waarschuwen, als er ergens eens iets niet klopt. Na zoo'n excursie krijgt men respect voor het bedrijf, dat zóóveel doet voor de veiligheid van het railverkeer; dat niet aarzelt, enorme lasten op zich te nemen, als de veiligheid er maar mede gediend is. Het goederen-emplacement van Amersfoort heeft 62 sporen naast elkander liggen. Op de plaats, waar al deze stalen bundels bijeen komen, staat een hoog seinhuis, dat dit empla cement bedient. We kwamen daarop het tijd stip, dat de wachter juist met een primitieve boodschappenlift zijn rangeerbriefje naar boven haalde, omdat er „geheuveld" moest worden. Een lange trein wachtte voor het „heuvel-sein", gereed om de verschillende wagens in groepen op de sporen bijeen te voegen. Over den schouder van den seinhuiswachter bekijken we even het rangeérbriefje, dat niet anders blijkt te zijn dan een reeks cijfers, die de verschillende sporen aanduiden. Het heuvel-sein wordt veilig gegeven, héél in de verte fluit een locomotief en langzaam wordt een groepje wagens over den heuvel geduwd. Het eerste nummer is 43. De seinhuis wachter weet, dat het eerste convooi naar spoor 43 moet en uit zijn hoofd weet hij de verschil lende wisselstanden, die noodig zijn, om de wagens juist op dat spoor te brengen59 is het tweede nummer, enkele handgrepen langs de knoppen en een zware tankwagen rolt rustig naar het aangewezen spoor. En als nu de machi nist maar rustig blijft opduwen en regelmatig de convooien voor den eersten wissel brengt, kan de seinhuiswachter, flegmatiek als hij is, rustig zijn lijstje afwerken. Geen oogenblik grijpt hij mis, iedere wissel-combinatie heeft hij paraat en in goed een kwartier is een lange goederen trein uitgerangeerd: Dan komt er meestal „de sik", de kleine Diesel-locomotief, nog even aan te pas, om de wagens wat op te duwen of een enkel onwillig schaap even op te halen, maar het groote werk is gebeurd, zonder eenige kracht, dan van de duwende locomotief en onder de regie van den wisselwachter op zijn hooge commando-brug. VORDERING VAN SUIKER IN ENTREPOT. 's GRAVENHAGE, 2 October. De minister van Economische zaken maakt bekend, dat ing. C. C. C. van Stolk te 'sGravenhage direc teur van de Nederlandsche akkerbouwcentrale door hem daartoe gemachtigd, oip Zaterdag 30 September j.l. met toepassing van de alge- meene vorderingswet 1939 is overgegaan tot het vorderen van alle zich hier te lande in entrepot bevindende suiker met last tot on middellijke ter beschikkingstelling. Het ongeluk met de „Jan van Gelder". GRAVENHAGE, 2 October. HM. de .Koningin heeft den opperbevelhebber van land- en zeemacht opgedragen aan de nage laten betrekkingen van de bij de ramp van Hr. Ms. „Jan van Gelder" omgekomenen haar deelneming te betuigen en tevens te infor- meeren naar den toestand van de gewonde slachtoffers van die ramp. Doodelijk ongeluk te Haarlem. 70-jarige uit Heemstede het slachtoffer. HAARLEM. Maandag. Hedenmorgen omstreeks 10 uur reed op den Zijlsingel te Haarlem de 70-jarige heer Van R. uit Heemstede. Achter hem naderde een luxe auto, bestuurd door iemand uit Hillegom. De auto wilde de Leidschevaart oprijden, maar op dat zelfde oogenblik zwenkte de wiel rijder even af, waardoor hij in aanraking kwam met de auto en viel. Deze val kwam ernstig aan, want er werd bij hem een schedelbasisfractuur geconstateerd. Per ziekenauto werd de gewonde naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht waar hij om half twaalf overleden is. ENGELSCHE PERSSTEMMEN. Duitsch-Russische richtlijnen voor vrede dienen sterk ge- ivijzigd te worden. Anders staat het antivoord bij voorbaat vastzegt de Times. LONDEN, 2 October (Reuter). De „Times" schrijft in een hoofd artikel: Tenzij bepaalde voorwaarden voor een vrede, welke de nationaal-socia- listische regeering en de regeering der Sovjet Unie, naar zij hebben aan gekondigd, voornemens zijn voor te stellen, zeer ver zullën afwijken van de richtlijnen, die zijn neergelegd in de Vrijdag door Moskou uitgegeven verklaring, staat het antwoord reeds bij voorbaat vast door de algemeene reactie der openbare meening tegen dat onbeschaamde manifest. Geen voorwaarden, welke Hitier zou kun nen aanbieden, zouden wijziging kunnen brengen in het hoofddoel der Westelijke mo gendheden, n.l. zichzelf voor de toekomst te beschermen door Hitier de macht te ontne men zijn misdaad te herhalen, daar bekend is, aldus het blad, dat zijn goede trouw niet langer kan worden geloofd. Daarom is de voorwaarde, welke vóór alle onderhandelingen moet worden vervuld, de omverwerping van het Hitlerisme. Volgens de „Daily Herald" vraagt Hitier vrede, omdat hij weet, dat hij te zwak is om Groot Brittannië en Frankrijk tezamen te be strijden. Er zal geen oneervolle koop zijn, wel ke den plunderaar in het vreedzame bezit van zijn prooi zal laten: geen vrede, terwijl de Po len en Tsjechen onder de nationaal-socialisti- sche tyrannie blijven. „Daily Express" schrijft, dat het onbegrij pelijk is dat Hitier vredesvoorwaarden zou kunnen indienen die voor ons aanvaardbaar zouden zijn, daar de democratieën thans de waarde van zijn woord kennen. Zij erkennen het Hitlerisme voor wat het is: valsch van hart, bloedig van hand, een vos in sluwheid en een wolf in gulzigheid. Wonderlijke veronderstelling van de „Daily Mirror". LONDEN, 2 October (Havas). Volgens den politieken correspondent van de „Daily Mir ror" zou Hitler in zijn a.s. „vredesrede" in den Rijksdag kunnen aanbieden af te treden ten gunste van Goering indien Frankrijk en Enge land de vredesaanbiedingen zouden aanne men Hitier zou verklaren Groot-Duitschland te hebben gegrondvest en zich voortaan te zul len gaan wijden aan kunst en letteren. Drie oorlogsschepen naar West-Indië vertrokken. DEN HELDER 2 October. Al is de Konink lijke Marine in rouw gedompeld over de slacht offers van de „Jan van Gelder", het leven in Nieuwediep gaat zijn normalen gang. Wel bleef vanmorgen bij de vlaggenparade op het wachtschip, waarvan de vlag halfstok woei, de gebruikelijke muziek achterwege, doch het. vertrek van een aantal oorlogbodems naar de West had met het gebruikelijke ceremonieel plaats, al beperkte de muzikale opluistering zich ditmaal tot het splen van ons volkslied. De marschmuziek na afloop bleef eveneens achter wege. Het was het fraaie arlillerie-instructie- schip Hr. Ms. „Van Kinsbergen", onder com mando van den kapitein- luitenant ter zee J. L. K. Hoeke, dat, met twee onderzeebooten, O 20 en O 15, resp. onder commando van luitenant ter eerste klasse A. J. Bussemaker en luitenant ter zee tweede klasse H. M. L. F. E. van Oostrom Soede naar West-Indië vertrok, vanwaar de O 20 zijn reis zal voortzetten naar Oost Indië. Enkele duizenden waren bij dit vertrek, hoewel het tijdstip van tevoren niet bekend gemaakt was. aanwezig, o.a. de marine-commandant schout bij-nacht H. Jolles. Nadat de drie schepen uit het gezicht waren verdwenen, ging ook de kruiser „Sumatra" het zeegat uit, gesleept door de sleepboot „Utrecht' van de firma Weismuller. Het schip vaart naar Amsterdam om te dokken en zal binnenkort een reis van drie maanden aanvaarden met onbe kende bestemming. De sterkte van het Amerikaansche leger. WASHINGTON, 2 October Minister Woodring heeft doen weten dat 114.495 man aan militairen in het loopende belastingjaar onder de wapenen zullen komen, waardoor de sterkte van het leger op 227.000 wordt gebracht tegen Juni a.s. De grootste sterkte die vredestijd kan worden bereikt is 280.00. (Uni ted Press). De beslissing ligt bij Londen en Parijs, zegt de „Pravda". Welke houding zal Rusland aannemen bij definitieve verwerping der voorstellen? MOSKOU ,2 October In het regeerings orgaan de „Pravda" wordt erop gewezen dat de geheele verantwoordelijkheid of de oorlog zal worden voortgezet thans ligt bij Engeland en Frankrijk. Het was en is de wil van Sovjet Rusland aldus het blad een bolwerk van de vrede te vormen door vriendschap tusschen alle landen ter aarde. Hier blijft de vraag wat Rusland zal doen. wanneer Frankrijk en Enigeland het vredes aanbod van de hand wijzen, open. In diplo matieke kringen wordt de aandacht erop ge vestigd dat Rusl-nad bij de pas gesloten voer- eenkomst de grootste voordeelen heeft be haald. Het heeft bij de verdeeling van Polen de beschikking gekregen over de Wit-Rus- sasohe Oekraïne, terwijl Duitschland voor het moeilijke vraagstuk staat te beschikken over tien millioen Polen. (United Press). Vijfde internationale Focus-Fotosalon te Amsterdam. Zaterdagmiddag werd deze salon in de bo- venzalen van Arti et Amicitiae geopend met een welkomstwoord door den senior-redacteur van „Focus", den heer Adriaan Boer. Spreker memoreerde de buitengewone en moeilijke tijdsomstandigheden, die echter niet konden verhinderen dat het aantal deelne mende landen weer grooter is dan in 1938. Daardoor wordt het doel van de jaarlijksche salon, te toonen wat het buitenland op foto- gebied presteert, steeds meer binnen het be reik van het mogelijke gebracht. De heer Boer sprak woorden van welkom tot den ëere-voorzitter der tentoonstelling, burgemeester den Tex van Bloemendaal en mevr. den Tex, de andere leden van het eere comité, de vertegenwoordigers van verschillen de vereenigingen en de verdere genoodigden. De heer den Tex sprak woorden van bewon dering voor het initiatief van de heeren Boer dankte voor al het schoons dat de exposi tie biedt. De heer Van Dalsum, voorzitter van de Ne- derl. Amateur-Fotogr. Vereeniging uitte den wensch dat ook in de volgende jaren een ten toonstelling als deze mogelijk zal blijven. Daarna werd thee geserveerd en-gelegenheid tot bezichtiging der fotowerken gegeven. Vergeleken met 1938 is de kwaliteit zeker niet verminderd. Daartoe werkte zeker het feit mee dat de 360 gehangen werken gekozen kon den worden uit ruim 1000 inzendingen. Frappant is dat de broomverfdruk bijna ge heel verdwenen is. De gewone bromides en chlorobromides vormen den hoofdschotel, ook omdat geva-luxe feitelijk onder de bromide- drukken thuis hooren. Het is zeer moeilijk bepaalde uitblinkers te noemen. Als men bedenkt dat uit de Vereenig- de Staten alleen al 73 foto's zijn geëxposeerd, dat Hongarije een zeer, zeer gave inzending van 38 stuks heeft en dat verschillende foto grafen van naam aanwezig zijn, zal men kun nen billijken dat wij met enkele namen vol staan. De Amerikaan Grant Diggins uit Sacra mento geeft twee mooie beelden: no. 16 Design in rope, een goed voorbeeld van beeldindeeling, no. 17 „Stroke" stelt een 8-riems giek met stuurman voor waar de lichtsprankeling in het water haast volmaakt is weergegeven. Barry Goldwater geeft in no. 22 „John Drumm", een heel goed portret naar een pa pier-negatief. Bij de Belgen valt natuurlijk Missone weer op. No. 82, Lumière razante, is een zeer goed getroffen gevel. Prinzessin Eberhard von Arenberg uit Mün- chen maakte verfdrukken op ongebleekte bromides. „Paris rêve" is bijzonder goed. Haar landgenoot Günther Karkoska verstaat blijk baar de portretkunst. Dr. P. Wolff is aanwezig met enkele industrie-foto's. Zij zijn als ge woonlijk. dat wil zeggen „af". Deze kleinbeeld- goochelaar is wel eenig in zijn soort. Van de Engelsche inzendingen verdienen de nummers 137, „Spring" van G. L. Hawkins en 150 „The Appeal" van A. H. Roche, aandacht. De Hongaarsche collectie, die opvalt door groote, gave glansdrukken, moet in zijn ge heel vermeld worden. Toch teekenden wij hier de nummers 213, „Frühjahrsonne" van Frau Miklosne Keliti aan, alsmede no. 220 „Die Fleiszigen" van Laszlo Osoha. Laatstgenoemde foto stelt drie meisjeskopjes voor die wel bui tengewoon goed getroffen zijn. Ernö Vadas is aanwezig, doch zijn foto's vallen er riiet op door speciale kwaliteiten. Zoo zouden wij door kunnen gaan. Elk land heeft iets goeds, in menschëntypen iets spe ciaals, en toch nadert het fotowerk elkaar in zeer veel opzichten. Leg b.v. de Russische industrie-foto's naast die van Wolff, de nummers 319, „Das Bild einer Kirgisin" van M. Alpert, een fraai por tret, of een meer dan mooi genrebeeld als no. 320 „Ruhetag in der Kollektivwirtschaft" van J. Amursky naast soortgelijke beelden uit China of Japan, uit Zweden of Nederlandsch-Indië. Men zal steeds weer tot de conclusie komen dat de techniek, dank zij in hoofdzaak de uitgebreide foto-litteratuur, geen groote verschillen oplevert en dat vrij wel alle landen kunnen mededingen in deii strijd om het mooiste te leveren dat te geven is. Ook nu weer is de „Focus"-Fotosalon een evenement dat de aandacht van alle foto grafen verdient. v. O. Chineezen openen een offensief. Felle strijd nabij Honkong. HONGKONG, 2 October. Het C'hineesche geregelde leger heeft een hevig offensief ge opend tegen de Japansche troepen, die langs de grens van Hongkong gestationneerd zijn Het gevecht begon Zaterdagavond om 11 uur en is nog niett geëindigd. Een groot aantal vliegtuigen, zware artillerie en ongeveer 5000 Japansche soldaten zijn erbij betrokken. Om trent het aanital Chineezen dat aan dit of fensief deelneemt tast men in het duister. Ohineesche waarnemers, dde van de grenr komen, melden, dat de Chineezen het dorp Snatajkok aan de grens veroverd hebben. Blijkbaar trachten de Chineezen de Japanners tegen de grens te drukken. Ondertusschen vallen 3000 andere Chineesche soldaten de stad Nantau aan. De Chineezen hebben een linie van bijna 56 KM. bezet, vanwaar zij de Japanners aanvallen. (United Press). Interieur van een modern geëlectrificeerd seinhuis. Het omschakelen van één knop stelt op verren afstand sein- wisselsteller in werking. Japansche minister verwacht langduripen oorlog in het Westen. TOKIO, 2 October Domei-A.N.P.) In een bijeenkomst van de provinciale gouver neurs heeft de nieuwe minister van buiten- landsche zaken, admiraal Kitsjisaboero No- moera, sprekende over den jongisten interna tionalen toestand en buitenlandsche politiek der Japansche regeering verklaard, hoe de Japansche regeering er toegekomen is haar politiek de anti-kominternovereenkomst tus schen Japan, Duitschland en Italië te verster ken, op te geven in verband met de jongste ontwikkeling van den Europeeschen toestand. Na gesproken te hebben over den oorlog in Europa zeide de minister, dat de „oorzaken, voor het huidige Europeesche conflict diep liggen en dat niemand den afloop kan voor spellen. Naar alle waarschijnlijkheid echter zal het een langdurige oorlog worden en waarschijn lijk zal hij naar zijn aard verschillen van den laatsten grooten oorlog, in zooverre, dat in plaatst van een eenvoudige botsing te zijn tusschen gewapende strijdkrachten er veel slagen moeten worden geleverd op oecono- misch politiek en ideologisch terrein. Mysterieus geval te Kief. De Poolsche ambassade te Moskou verzekert, dat Matoeszinski, de Poolsche consul-gene raal te Kief, op geheimzinnige wijze ver dwenen is. Men vreest, dat hij ontvoerd is. Gistermiddag deelde de vice-consul te Kief. Zdanewitsj, de ambassade telefonisch mede, dat Matoeszinski te 2 uur in den ochtend een telefonisch verzoek had gekregen, naar het schijnt van een vertegenwoordiger van het commissariaat voor buitenlandsche zaken te Klef, om onmiddellijk te komen. De con sul-generaal begaf zich onverwijld naar het Poolsche chauffeurs voor het geval, dat hem een verrassing wachtte. Men schijnt sedert dien niets meer van de drie mannen vernomen te hebben. Volgens een latere mededeeling van Zdanewitsj heeft het commissariaat te Kief verklaard, geep telefoongesprek met Ma toeszinski gevoerd te hebben. Het personeel van het consulaat te Kief werd te Moskou verwacht en zou Dinsdag de Sovjet-Unie verlaten met de leden der am bassade en het personeel der consulaten te Minsk en Leningrad. Op de ambassade zegt men nu, dat men niet zal vertrekken voor Ma toeszinski en de beide chauffeurs teruggevon den zijn.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3