t: 9tei puMiek ataaqtr De operaties in het Westen. Hoe een jonge republiek zich tot modernen staat ontwikkelde Kracht van de moderne verdediging. Ook £itauen^ onder Jlusskdit inoioedssfeec' En de autoriteiten antwoorden DINSDAG 3 OCTOBER 1939 Onze militair-deskundige medewerker schrijft: Nu de Fransche weermacht haar oorlogsop stelling heeft ingenomen dient een oogenblik te worden stilgestaan bij de vraag, welke opera tieve mogelij kheden zich voor deze weermacht voordoen. Tegenover 1914 doet zich het verschil voor, dat thans een gedeelte der krachten in N.-Afrika moet worden achtergelaten, terwijl bovendien troepen in Z.O. Frankrijk opgesteld zullen moe ten worden ter verdediging van de Fransche grens tegen een eventueele Italiaansche agressie. Stelt men het totaal der Fransche strijdkrach ten op een 80-tal divisies voorloopig versterkt met 5 Engelsche dan mogen wij schatten, dat voor een stootarmee tegen Duitschland een aan tal van plfn.. 50 divisies overblijft: zulks behou dens' de bezetting van de Maginotlinie. Als operatieve richtingen voor deze aanvals- macht zouden in aanmerking kunnen komen: a. Een stoot over den Rijn. Een zoodanige aanval belooft voor de Fran- schen echter weinig succes. De richting toch leidt na een moeilijken Rijnovergang in 't gebied van het Schwarzwald, hetwelk zich al zeer slecht voor een opmarsch leent. Ook de smalle couloir naar het gebied N. van Basel komt voor een grooten opmarsch niet in aanmerking. b. Een aanval op het gedeelte gelegen tusschen den Rijn en de Luxemburgsche grens. Dit gebied de oude invalspoort van Na poleon biedt opmarschgelegenheid over een breedte van pl.m. 150 K.M., terwijl door de Mam- vallei een breede voortzetting wordt gevonden naar het hart van Duitschland. De opmarschweg is echter massief gegrendeld, waarbij als voorste verdedigingszone dicht over de grens op den Westwall wordt gestooten. c. Een aanval door Luxemburg en België. Uiteraard zou dit slechts met schending van de neutraliteit van deze twee kinden kunnen geschieden; een handeling welke van Frankrijk en Engeland moeilijk kan worden verwacht. Het bovenstaande in aanmerking genomen is het begrijpelijk, dat de Fransche legerleiding den opmarschweg genoemd onder b voor haar operatiën heeft gekozen. Zij brengt de Fransche troepen echter onmiddellijk in contact met den Westwall. Als weleer de Chineesche muur Maginotlinie en Westwall; klanken welke thans over de geheele wereld wel bijna dage lijks in ieders mond zijn. Wat is de zin van deze woorden: hoe moeten wij ons deze versterkingen, welke zich op gigantische wijze als weleer de Chineesche muur over honderden kilometers door het landschap slingeren, voorstellen? Om den zin ervan goed tot ons te doen doordringen moeten wij met onze gedachten een oogenblik tot in het verleden teruggaan. Wat is de beteekenis van elke verdediging? In het algemeen wil de verdediger iets be houden, heigcen gemakkelijker is te verwezen lijken dan het doel van den aanvaller, n.l. om iets te veroveren. Daarom kwam reeds voor hon derd jaai gencjaal von Clausewitz tot de con clusie, dat de verdediging de sterkste vorm van oorlogvoeren v/as, een conclusie, welke thans ook nog ten vcllc geldt. Niet minder waar is echter, dat alleen de aanval een beslissing kan brengen. Vandaar dat men zich in het algemeen slechts van de verdediging bedient: a. hetzij plaatselijk, teneinde op een deel van het front troepen te sparen, teneinde elders met overmacht te kunnen aanvallen; b. hetzij op het geheele front, indien tijdelijk op geen enkel deel hiervan de voor een aanval veroischte overmacht kan worden verkregen. Waarop berust de bijzondere kracht van de verdediging? Als elementen van de verdediging kunnen ge noemd worden het vuur, de hindernissen en de beweging. Nog in 1914 werd de afstootende kracht van het vuur voornamelijk gevonden in het vereenig- de vuurvan de geweerschutters, voornamelijk op de grootere afstanden aangevuld met artille rievuur. Toepassing van het 2e element van de verdediging, de hindernissen, werd veelal gevon den door een keuze van stellingen achter natuur lijke terreindekkingen (rivieren, kanalen, moe rassen), terwijl 't element van de beweging toe passing vond door het door reserves laten uit voeren van tegenaanvallen en tegenstooten. De wereldoorlog gaf aan den verdedigingsvorm een geheel ander aanzien. Door de ruime toebe deeling van mitrailleurs werd de vuurkracht in bijzondere mate verhoogd. Was het aanvankelijk noodig om, ten einde een voldoende vuurkracht te verkrijgen veel ge weren in front te zetten, zoodat de tirailleurs arm aan arm in lineaire opstellingen in het terrein werden geplaatst, door de mitrailleurs werd het mogelijk om de aanvankelijk in één lijn opge hoopte verdediging te verdeelen over diepe zones, welke zich over afstanden van honderden meters in het terrein uitstrekten. Het gevolg was, dat de aanval steeds moeilijker werd. Was het in het begin nog mogelijk om door het in elkaar schie ten van dé voorste loopgraven een gat in het verdedigingsfrónt en dus ook m het vuur scherm te maken, door de verspreiding van de mitrailleurs in het terrein moest het artille rievuur nu als 't ware over diepe zones worden versplinterd. Het gevolg was, dat op het oogen blik van den aanval een aanzienlijk aantal mi trailleurs van den verdediger nog intact was, zoodat zich meer en meer èen crisis van den aanval demonstreerde. De sterkte van de verdediging is nog toegenomen. Na den wereldoorlog is de sterkte van de ver dediging nog toegenomen. Als voornaamste fac toren hiervoor moeten genoemd worden: een nog sterkere uitbreiding van het aantal mitrailleurs; een toebedeeling van speciale vuurmonden aan de infanterie-eenheden; een nog verder doorgevoerde verspreiding van de doelen op het gevechtsveld. Weliswaar heeft ook een groei van de aanvals middelen plaats gevonden, welke zich voorname lijk demonstreert in de ontwikkeling van den vechtwagen en de luchtstrijdkrachten,, doch deze groei wordt voor een aanzienlijk gedeelte weer teniet gedaan door den zeker niet minderen groei van de tegen deze wapens bestemde af weermiddelen: het pantserafweergeschut en de lu^tdnelartillerie. Is de verdediging in normale omstandigheden al sterk, hoe veel te meer zal zulks 't geval zijn, wanneer een strijdmacht maanden lang gelegen heid heeft gehad om, ongehinderd door den vijand, met toepassing van alle middelen, welke de techniek biedt, een bepaald gebied systema tisch voor de verdediging in te richten: omstan digheden, welke zich bij de Maginot-linie en den Westwall voordoen. Uitgestrekt over dieoe zones, volkomen aan gepast aan de natuurlijke terreinvormen, on zichtbaar zelfs voor het scherpste oog, liggen óveral de mitrailleuropstellingen in het terrein verborgen. Zou een aanvaller de geheele ver dediging biuten werking willen stellen, dan zou over diepten van honderden meters het terrein volkomen door artillerievuur vernield moeten worden, een opdracht, welke een zoodanige inzet van artillerie en munitie zou vorderen, dat aan verwezenlijking niet te denken valt. Want zelfs .wanneer enkele treffers toevallig bepaalde op stellingen zouden raken behoeft dit allerminst te beteekenen, dat deze nu ook buiten gevecht zijn gesteld. De opstellingen, uitgevoerd in ge wapend beton, zijn in staat, zonder schade en kele treffers van zelfs zware artillerie te incas- seeren. En mocht dan al een enkele opstelling buiten gevecht zijn gesteld; mocht de aanval lend infanteri in ht vroege ochtenduur voor waarts gaande, vermeenen, dat nu geen weer stand meer te verwachten is, dan blijken de verdedigende mitrailleurs nog uit meerdere on bekende opstellingen voortdurend ondoordring bare vuurfronten, aangepast aan het beloop van uitgestelde prikkeldraadversperringen, op haar weg te plaatsen. De begeleidende vecht- wagens zullen zich plotseling in mijnenvelden bevinden, met het demoraliseerende gevoel, dat elke meter vooruitgang het verderf kan bren gen. En wanneer ook deze zóne doorschreden mocht zijn, zullen de vechtwagens zich plotse ling gesteld zien voor onoverkomelijke hinder nissen in den vorm van steile afgravingen of be tonblokken waarbij, gebruik makende van den gedwongen stilstand, de gedekt opgestelde pant serafweermiddelen hun het doodende schot zul len geven. En ligt dan de tot stilstand gebrach te infanterie, slechts pover gedekt, aan den grond gekluisterd, dan slingeren van groote af standen de verdedigende batterijen haar mach tige projectielen in haar gelederen; dan storten de verdedigende vliegtuigen in stoutmoedige duikvluchten hun verderf brengende bommen en mitrailleurbundels in haar midden. En mocht toch eindelijk, met veel verliezen, de aanvaller er in geslaagd zijn de geheele ver- dedigingszöne te doorworstelen en het vrije'veld achter de stelling te bereiken, dan staan daar frissche divisies van den verdediger gereed om hem de veroverde terreinen weer te ontnemen: het element van de beweging, ook thans nog actueel. Tegenover deze figuur van de aanvallende in fanterie verkeeren de verdedigende troepen wel ver in het voordeel. Veilig in hun gasdichte schuilplaatsen, in het genot van een goede le gering en verpleging, voorzien van levensmid delen en munitie voor een tijdvak van maan den, treden zij slechts in actie, wanneer de alarmschellen hen naar de gevechtsopstellingen roepèn voor het gebruik van hun wapens. Voorwaar, over de kracht van de moderne verdediging verkeert wel niemand in twijfel. Valt het dan te verwonderen, dat onder deze omstandigheden de Fransche legerleiding nog steeds niet heeft kunnen besluiten om een aan- val op den Westwall in te zetten? Dat zij, on- j danks den vurigen wensch om den bondgenoot in het Oosten te helpen, nog nauwelijks van eenige actie blijk gaf? Wat geschiedde tot nu toe in het Westen? Nauwelijks eenige actie? Geschiedde in het Westen dan nog" niets? Juist omdat de moderne verdediging zoo bij zonder sterk is, moet een leger, dat tegen een georganiseerde stelling wil aanvallen, daarbij zeer methodisch te werk gaan. Verschillende phasen worden hierbij onder scheiden. Aanvankelijk is het leger op aanzienlijken af stand van de stelling verzameld. Dan vindt eerst de periode van de nadering plaats. In een breed front mareheerende met sterke reserves daar achter, nadert men, gebruik makende van alle wegen, de vijandelijke stelling. Komt de aan valler binnen het bereik van de verdedigende artillerie, dan worden meer open vormen aan genomen, teneinde het intreden van verliezen zooveel mogelijk te beperken. Doch behalve met artillerievuur, kan de verdediger ook nog op andere wijze trachten om den opmarsch van den aanvaller te vertragen. Daartoe worden, veel in samenhang met uitgevoerde vernielin gen, vooruitgeschoven detachementen geplaatst op van nature sterke terreingedeelten. De aan valler wordt hierdoor gedwongen voortdurend kleine plaatselijke aanvallen op te zetten, zulks teneinde punt na punt te doen vallen. Nadert men de eigenlijke verdedigingszóne, dan wordt veelal op een aangesloten voor postenstelling gestooten, welke wederom door plaatselijke aanvallen ten val moet worden ge bracht, terwijl eers tkort voor het aanvalsuur lijke verdedigingszóne teruggeworpen, dan is eerst het contact met de hoofdstelling tot stand gebracht. Doch ook nu kan eerst na lange voor bereidingen een aanval volgen. Eerst moeten nl. zorgvuldige verkenningen geschieden, zulks teneinde het hoofdaanvalspunt te kunnen vast stellen. Veelal hangt dit af van de mogelijkhe den welke voor waarneming bestaan. Heeft de verkenning plaats gevonden, dan moet de be- noodigde munitie worden gereed gelegd, een handeling welke verscheidene nachten, soms zelfs weken in beslag neemt. Vervolgens wordt het gros van de aanvalsartillerie in stelling ge- gestooten terwijl de Duitsche detachementen op de infanterie, welke den hoofdaanval zal ver richten, in voorste lijn wordt gebracht. Wat geschiedde van dit alles tot dusverre in het Westen? Op 9 September vinden wij de eerste aanwij OEN in de herfst van het jaar *1915 de Duitsche troepen door Polen trokken naar het tsaristische Rusland, dook na eeuwenlange vergetelheid weer de naa-m „Litauen" in het geheugen van West-Europa op. Mien herinnerde zich nu plotseling weer, dat de juist ver overde Russische provincies een landje omvatten, waar een Indo-Euro- peesohe, ndet-Slavische bevolking woonde, en dat ddt landje zich in de 14de en 15e eeuw van de Oostzee tot de Zwarte Zee uitgestrekt had. Daar het door de dynastie eng met Polen verbonden geweest was, had het ook geleden onder de drie Poolsche deelin- gen, welke op het einde van de 18e eeuw plaats gevonden hadden, zoo dat het tenslotte uit elkaar gevallen was. Het grootste deel was bij Rusland gekomen, een kleiner deel bij Prui sen. Maar met de nederlaag van Rusland in den wereldoorlog, sloeg voor de Ldtauische be volking weer het „bevrijdings-uur". Onder leiding van president Antanas Smeton-a, die wel eens de Litausche Masarijk wordt gestelde Duitsche artillerie, waaruit blijkt, dat de afstand van de Fransche troepen op deze punten tot den Westwall nog slechts enkele KM. bedraagt, en dat de Franschen hier vermoede lijk in contact zijn gekomen met de Duitsche voorpostenopstelling. Dat de strijd hier een ern stiger karakter gaat aannemen vindt mede be vestiging in het feit, dat van verscheidene pun ten gevechten om waarnemingsposten worden zing dat de Fransche opmarsch is aangevangen. J gemeld. Het bezit van waarnemingspunten toch Op dien dag overschreden de Fransche troepen vormt een noodzakelijk element voor het inzet- de grens waarbij in contact werd getreden met ver voor den Westwall staande vooruitgescho ven detachementen. Op verschillende punten werd hierbij op mijnenvelden en vernielingen gestootn terwijl de Duitsche detachementen op enkele punten niet lijdelijk afwachtten doch ook hunnerzijds kleine aanvallende tegenacties on- der"ampn. Vervolgens meldden de Fransche le- gerberïchten een oprukken op aanzienlijke ge deelten van het front, waarbij de Duitsche ar tillerie meer en meer krachtig reageert. De laatste dagen brengen berichten over plaatse lijke acties en verkenningen, terwijl op 26 Sep tember voor het eerst ook melding wordt ge maakt van artilleriestrijd op het Rijnfront. Wanneer wij trachten om uit de tot dusverre verstrekte sobere berichten een conclusie te j trekken, dan moet allereerst worden vastgesteld, dat de Fransche concentratie zich in de eerste dagen van September heeft kunnen voltrekken zonder eenige stoornis van Duitsche luchtstrijd krachten. Voorts blijkt dat op 9 September de phase van den opmarsch is aangevangen waarbij de druk zich tot dusverre voornamelijk deed ge voelen .op het gedeelte tusschen Bitsch (Zuiden va» Zweibrücken) en de Luxemburgsche grens, hetgeen doet vermoeden, dat het Fransche hoofd aanvalsfront zich over een breedte van plm. 80 K.M., het meest Westelijk gedeelte van de ge meenschappelijke grens, zal uitstrekken. In de volgende dagen heeft de strijd voorna- lijk het karakter gehad van plaatselijke acties tegen ver vooruitgeschoven weerstanden. Gedurende de laatste week werd voorname lijk de nadruk gelegd op sterke activiteit van de Duitsche artillerie in het bijzonder ten Zuiden van Pirmasens; ten Zuiden van Zweibrücken en ten Zuiden van Saarbrücken. Hieruit mag worden afgeleid, dat de Fransche troepen aldaar binnen het bereik zijn gekomen van het gros van de achter den Westwall op- ten van belangrijke ondernemingen, Wij zullen goed doen in de komende weken onze belangstelling in het bijzonder op dit ge deelte van het front te blijven vestigen. Egyptische parlement ter bekrach tiging van den staat van oorlog bijeen. M!aandagmiada.g is het Egyptische parle ment in buitengewone zitting bijeengekomen voor de bekrachtiging van den staat van oor log een van verschillende wetten, die zijn af gekondigd met het oog op den internationa len toestand, op grond van het Engelsch- Egyptdsch verdrag. De koning woonde de bijeenkomst Incognito bij. De minister-presi dent, Ali Maher Pasja, drong erop aan, dat bet land de regeering geheel zal steunen en lat alle partijen eendrachtig zullen samen werken. Hij verklaarde, dat de zitting het nauwer aanhalen der betrekkingen tusschen wetgevende en uitvoerende macht en het handhaven van den democratischen geest tot resultaat- moet hebben. Onze politiek, aldus zeide hij, is defensief en niet offensief en be oogt het onderhouden van hartelijke be trekkingen. Achmed Maher Pasja, de leider der regeeringspartij, verklaarde ,dat het land de democratieën eensgezind wil steunen er alle noodzakelijke offers wil brengen. VRAAG: Kan aan een gemobiliseerde met eigen zaak zijn personenauto, die hij uitslui tend gedurende zijn verlofdagen voor zake lijke doeleinden gebruikt, een zoogenaamde SO-dagenkaart voor de motorrijtuigenbelasting worden verstrekt? ANTWOORD: Neen, de bestaande voor schriften laten afgifte van een 60-dagenkaart voor dit geval niet toe. VRAAG: Ik werk in een zaak met buiten- landsche arbeidskrachten. Is de patroon we- gens onvoldoende werkzaamheden gerech tigd eerst de Nederlanders ontslag te geven? Zoo ja, kan de regeering hiertegen maatrege len nemen? ANTWOORD: De patroon is vrij om te be- oordeelen, welke personen hij in zijn dienst wenscht te houden. Indien echter het zeker heid kan worden aangenomen, dat een onbil lijke bevoordeeling bestaat ten aanzien van de buitenlandsche arbeidskrachten, zou dit ter kennis kunnen worden gebracht'van den directeur van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, door wien de vergunningen ten behoeve van de buitenlandsche arbeidskrachten worden ver leend. Indien na een in te stellen onderzoek de klachten gegrond mochten blijken te zijn, zal daarmede bij de beoordeeling van de aanvra gen om verlenging der vergunningen voor dergelijke buitenlandsche krachten zoo moge lijk rekening worden gehouden. VRAAG: Ik heb een zoon, die in Duitsch land bij een boer werkzaam is. Kan nog geld over de clearing naar Nederland worden over gemaakt? ANTWOORD: Indien uw in Duitschland werkende zoon een gedeelte van het door hem verdiende bedrag door tusschenkomst van de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Ober- hausen over de clearing naar Nederland heeft kunnen overmaken, kan hij dit thans ook nog doen. VRAAG: Ligt het ln het voornemen van de regeering over te gaan tot het invoeren van arbeidsplicht voor alle mannelijke en vrouwe lijke vreemdelingen? ANTWOORD: Het ligt niet in het voor nemen van de regeering over te gaan tot het invoeren van arbeidsdienstplicht voor manne lijke en vrouwelijke vreemdelingen. VRAAG: Ligt het in het voornemen der regeering zeer spoedig over te gaan tot een verbod van arbeid, in welken vorm ook, voor alle mannelijke en vrouwelijke vreemdelin gen. ten einde te voorkomen, dat Nederlan ders nadeelige gevolgen van hunnen werk zaamheden zullen ondervinden? ANTWOORD: Het ligt o.a. met het oog op de belangen van het bedrijfsleven hier te lande, niet in het voornemen een verbod uit té vaardigen van arbeid door alle vreemdelin gen. Door uitvoering van de wet van den 16den Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, wordt het werken van vreemdelingen, voor zooveel mogelijk, be perkt. VRAAG: Mogen Duitschers thans nog in ons land blijven vertoeven en werken, nu vele Nederlanders geen werk hebben? ANTWOORD: Ten behoeve van eiken vreemdeling die hier te lande werkzaam is, is ingevolge de wet van den 16en Mei 1934 een vergunning vereischt. Er bestaat geen aanleiding de verleende vergunningen in te trekken. noemd heeft de republiek zich ontwikkeld. Het landje heeft een om»wür van 55.000 vlerk. K.M., terwijl het aS woners 2.5 millicen bedraagt. De aand van de regeering was in de eerste plaat? richt op de beschaving en de ontwikSiÜ! van het volk, waaraan voor den werelden nog nooit de noodige zorg besteed WaTf den kortst mogelijken tijd wilde men deV-" bewustheid en dien Litauschen geest in lagen van de bevolking wekken Een van de eerste wetten, die de Litausch» regeering nam, betrof den algemeenen sS plicht. Op grond van deze wet werd het w" schoolonderwijs toegankelijk <*emaaktv de geheele bevolking. Op het platteland T den 2000 scholen opgericht eri "zoo'TSi dat ieder kind niet meer dan 2 a 3 kilometer verdeeld, behoeft te loopen. Ook het middelbaar <2' wijs is na den oorlog aanmerkelijk verbef Plaatsje of stadje staat than, middelbare school of een vakschool i»7 tijdelijke hoofdstad Kaunas of Kom, «7 mers, Wilna, dat in het bezit der Pole» was de eigenlijke hoofdstad; de Bussen bs ben onlangs beloofd, dat Wilna weet Litauen zou komen) werd ongeveer is w geleden de eerste universiteit, opgericht Ook de industrie, die tot vlak na <kn s, log nog op een zeer laag peil stond, begint zich m de laatste jaren meer en meer te on wikkelen, voor zoover het land daartoe 1 mogelijkheden biedt. ae Hoofdzakelijk is het de landbouw- en hout. mdustrie. die den rijkdom van het land uitma" ken. Thans zijn er tal van houtzaagmolens papierfabrieken, stokerijen, brouwerijen stlif' self abrieken, suikerraffinaderijen, inrichti- gen, waar het vlas bewerkt wordt, weverijen en tenslotte groote abattoirs met vleesch-con- servenfabrieken. Aan systematische ontwikke Img van de eigen industrie heeft Litauen het te danken, dat zijn uitvoer steeds meer uit afgewerkte producten bestaat, waarvoorde inkomsten natuurlijk belangrijk stijgen De ze-er spoedig tot stand gekomen eiectrificatie van het land, waarbij in veel gevallen van de kracht der rivieren gebruik gemaakt werd, speelt bij de industrialisatie van Litauen ei groote rol. Ter bevordering van den handel ln goede ren, die de landbouwer moet leveren, maar ook koopen, heeft men met behulp van den staat drie groote vennootschappen opgerich': de „Letukis", de „Maistas" en de „Pienocentras". De .,Letukis" houdt zich bezig met den han del in. granen en voeder en levert de machi nerieën en de industrie-producten, die de land bouw noodig heeft. De „Maistas" houdt zich bezig met den vee- en vleeschhandel", terwijl de „Pienocentras" melk en eieren van den landbouwer koopt. Deze drie vennootschap pen hebben goedgevestigde betrekkingen in het buitenland, vooral in Engeland, dat de grootste afnemer van varkens was, en ln De nemarken, het voornaamste afzetgebied voor boter. De arbeid van ^ntanas Smetona Litauen zou zich misschien niet in zulk een snel tempo tot een modernen staat hebben kunnen ontwikkelen, ware het niet. dat er zoo'n deskundig man, als president Antanas Smetona aan het hoofd gestaan had. Van bankbediende tot president van Litauen - dat is in een paar woorden de schitterende carrière van dezen man. Smetona is een stille, be scheiden figuur, die zich maar het liefst in zijn studeervertrek terugtrekt. Het huis. dat hij met zijn gezin in Kaunas bewoont, zou men het beste kunnen vergelijken met een statig huis op de Heerengracht te Amsterdam, maar het heeft niets weg van een vorstelijke presidentswoning. Smetana is een eenvoudig Litauer, die geen verlangen naar luxe bezit en uit een milieu van hardwerkende boeren komt. In 1874 werd hij als boerenzoon in een klein dorpje geboren. Hoewel hij het gymnasium bezocht, kon hij geen diploma verwerven, om dat hij herhaalde malen meedeed aan anti- Russische en pro-Litausche betoogingen. Ten slotte kon hij toch te St.-Petersburg aan de universiteit in de rechten gaan studeeren. Ver volgens vestigde hij zich als bankbediende in Wilna. In 1905 werd hij redacteur van een u- tausch tijdschrift, zoodat hij zich nu ook.op journalistiek terrein bewoog. In 1914 wera hij benoemd tot vice-president van eeul w* 'ausch hulp-"nmité voor oorlogsinvaliden. President Smetona. Toen Litauen na den oorlog voor zijn ona^J kelijkheid steed, was Smetona een van ijverigste helpers. Zeer snel klom hij nu op,. in 1919, den 4den April, werd hij Wte president der Litausche Republiek uit g pen. Sindsdien is hij reeds tweemaal n zen, de laatste maal in 1932 voor den duu Oneindig zijn de werkzaamheden, die Jjjj voor zijn land verricht heeft, maai' ook wetenschappelijke werkzaamheden hij niet. Het liefst verdiept hij zich W fische werken, want deze staatsman alles denker en dichter. Hij is van alle lieden het meest ^vergeestelijkt" en iV>5 ri,en „krijgsman". Verschillende klassiëKe heeft hij in het Litausch vertaald. wrw^n ook eenige boekwerken publiceerde, m hulp heeft Litauen zich tot een mode. ontwikkeld. g, (Nadruk verboden.)

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6