IJmuider Courant lllussolim doekt OpCaSSUtQ dagblad v.ook velsen. ijmuiden, santpoort en omsireken Een Keerpunt? Urk vasteland. naar de Mijnramp in Mexico. JAARGANG NO. 285 Oitü»' rr t,«iureo> Unlet 'MaalsehappO Uitgave» llgem «o. «'"u^an, rii N. V Groott Houlstraai 93 PfOB»er' Iel 10724 Bureau IJmuidei gs,Hem- 'e' KenaemerlaaD *2. IJmtiiden Courso" l Telefoon Adrerieon^ opgegeven kosteloos opgenomen U> de Courani 5301 Postcir» 310791 \lh dit blad eorden ^ennetner Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM El* ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur, ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 4 OCTOBER '39 Abonnementen i»e» «eek f0.l2'/j, pe» maand f0.52''j. per 3 maanden f 1.55* franco per post f 1.93 per kwartaal. Loss* nummers 3 cent per ex. Advertentiënt 1-5 regel» f0.60. elke regel meer 0.12 Bij abonnementen belangrijke korting, IngezondeD mededeelingen dubbel» prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25. elke regel meer fO.lOk pe vraag doet zich voor of dezer dag-en een Keerpunt in den oorlog in het Westen, die na een maand nog steeds in zeer beperkten vorm voerd wordt, zal brengen. Deze week zal Hit- °er het woord voeren. De Duitsche vredesvoor stellen zijn elk oogenblik te wachten, blijkbaar van de zijde van Mussolini. Ofschoon Rome zich daaromtrent niet helder uitlaat. Het lot <jjer vredesvoorstellen schijnt evenwel al vast te staan. Terwijl Berlijn zich op het stand punt plaatst dat voortzetting van den oorlog voor Engeland en Frankrijk geen zin meer heeft, omdat Polen verslagen is, antwoorden Londen en Parijs dat zij den oorlog zullen voortzetten om de Poolsche onafhankelijkheid te herstellen. En bovendien om zooals zij steeds verklaard hebben, het Hitler-regime ten val te brengen. Zij toonen zich evenzeer overtuigd daarin te zullen slagen als de Duit' schers zich zeker van hun overwinning too nen. Intusschen is Duitschlands bondgenoot in het Poolsche conflict, Sovjet-Rusland, bezig de randstaten tot zijn vazallen te maken. Op Estland volgen Letland en Litauen, en de Finnen komen wellicht ook nog aan de beurt. Maar van Russische bereidheid om gezamen lijk met Duitschland tegen Engeland cn Frankrijk te strijden blijkt niets en Italië's deelneming aan den oorlog is nog steeds een twijfelachtige zaak. Verwacht wordt evenwel dat een definitieve verwerping der Duitsche vredesvoorstellen er Duitschland toe zal brengen den oorlog in het Westen met volle kracht te gaan voeren. En het is waarschijnlijk dat binnen enkele da gen de beslissing daarover zal vallen. Gebeurt dit. dan is niet anders te verwachten dan dat Frankrijk en Engeland met volle kracht zou den antwoorden. Het is een somber en naar geestig vooruitzicht. Niettemin blijft de vraag in hoeverre de mogelijkheid tot ontplooiing van die volle kracht bestaat. Onlangs heb ik geschreven over Liddell Hart's boek „The De fence of Britain" waarin hij zoo sterk den nadruk legt op het feif-, dat in de laatste eeuw de toenemende kracht der bewapening een steeds grooter voordeel aan het defensief boven het offensief heeft gegeven. Deze En- gelsche strateeg Is van meening dat de nutte loosheid van den oorlo.g als middel tot het be halen van een militaire overwinning aan „de agressieve naties" duidelijk gemaakt zal moe ten worden, dat de beste hoop voor Europa dus ligt in „een oorlog die geen militaire over winning oplevert en dat dit resultaat ook de beste waarborg voor den volgenden vrede zal zijn". Men kan zijn stelling vreemd vinden als men aan Polen's lot denkt. Maar hij maakt natuurlijk een uitzondering voor gevallen van zeer groote overmacht bij een der strijdende partijen. Dat geval deed zich in Polen voor, dat geen georganiseerde verdedigingslinies bezat en bovendien tenslotte door Rusland in den rug werd aangevallen. Geheel anders staan de zaken in het Westen, waar aan weers zijden een enorme defensieve kracht is voor bereid en militaire overmacht van een der beide partijen niet aantoonbaar schijnt. Is bet dus wel aan te nemen dat zij bereid zullen zijn zich te pletter te gaan loopen op de ont zaglijke afweerkracht aan de andere zijde? Is inderdaad een keerpunt in den strijd te wachten? In ons vorig nummer gaf onze militair-des kundige medewerker, van wiens hand wij al verscheidene strategische en tactische beschou wingen gepubliceerd hebben, een zeer be langwekkende uiteenzetting over de kracht der wederzijdsche verdedigingslinies aan het Westfront. Ik raad u de aandachtige lezing van dit en van de volgende artikelen van dezen volkomen bevoegden expert aan. Zij maken duidelijk met welke overwegingen door de militaire leiders rekening moet wor den gehouden. Het is duidelijk dat geen der beide partijen geneigd zal zijn stroomen bloeds te vergieten en zich zelf uit te putten in vruchtelooze ohensieven. Daarbij doet zich niet alleen de Invloed gelden van het ontzettende leergeld, m de jaren 19141918 betaald, maar ook de veranderde houding van de volken jegens den °°rlog. Ook in deze eerste oorlogsmaand is al wel gebleken hoezeer daarmee rekening ge- ouden wordt. Het zeer beperkte gebruik van bet luchtwapen vindt daar ook deels zijn verklaring m. Anderdeels blijkt dat beperkte gebruik be nvloed te worden door de overweging, dat °°k ten aanzien van dit wapen de defensie ge- we d% is versterkt. Onze militaire medewerker «vestigde dat gisteren in zijn artikel. Het is ^bekende gang van zaken: als één aan valswapen ontstaat volgt daarop een verde- Singsmiddel dat het bedwingt. Men vindt' «n nieuw aanvalsmiddel, of een versterking van het oude, om dat verdedigingsmiddel te Weerstaan. Het reageert promptenzoo- voorts, tot in het eindelooze. Onlangs heeft Hitler met een geheimzinnig nieuw wapen gedreigd, zonder eenige nadere aanduiding. Men weet niet of het te land, ter of in de lucht zou moeten worden gebruikt, ^aar iedere oorlog heeft ad tijd nieuwe wapens °en ontstaan en gewoonlijk kwam er zeer snel het verdedigende antwoord op of maakte 8 teSenpartij het na en ging hij het ook toe- Passen. De lezer weet hoe schrijver dezes over den denkt. God geve dat die afgrijselijke, nschonteerende strijd ten spoedigste be- (Het bestaan van Urk als eiland heeft thans een einde genomen) Hebt u 't nieuws soms niet gelezen, Dat de krant u ervan gaf? Dan vertel 'k het u bij dezen: 't Eiland Urk is eiland af. Eeuwenlang heeft het gelegen, Alom water in het rond, Vreedzaam, rustig en gedegen, Een bijzonder stukje grond. Nu is het niet meer bijzonder, Urk is wel gedaald in stand, Het gaat in de massa onder Als een plukje vasteland. Voor de brave Urkenaren Is dit een belangrijk feit, Door geen ander t' evenaren, Zelfs in dezen barren tijd. Voor ons zijn er and're dingen Van omvangrijker formaat, Die het kleine Urk verdringen, Dat als eiland onder gaat. Het moet dus; eilacie blijven, Bij dit kort en simpel vers, Zonder uitgebreid beschrijven In de gansche wereldpers. Gaf die pers het maar omvangrijk, Als een zeer speciaal geval, Intressant en hoogst belangrijk, Wereldschokkend bovenal. Ook al gaf het geen sensatie, Met zoo'n schokje in het klein, Zou elk mensch en elke natie Vredig en gelukkig zijn. P. GASUS eindigd moge worden. Maar de mensch zelf zal daartoe het Inzicht, het besef, den Chris tenplicht moeten toonen. Helaas is het nog zoover niet. Al is het begrip gegroeid, de wil Is nog te zwak. R. P. Geen Italiaansch communiqué over de besprekingen te Berlijn. Stefani spreekt berichten dienaangaande tegen. Het Italiaansche persbureau.Stefani meldt: Het door Reuter verspreide bericht betref fende een z.g. Italiaansch communiqué, dat door Radio Roma zou zijn verspreid en dat nadere bijzonderheden zou hebben gegeven omtrent den inhoud van de Italiaansch— Duitsche besprekingen te Berlijn, is van iede- ren grond ontbloot. Geen enkel communiqué is te dien aanzien uitgegeven. Vreemdelingen tot het Engelsche leger toegelaten. Vorming van een vreemdelingenlegioen niet overwogen. De Koning van Engeland heeft beschikt, dat een vreemdeling in Britschen'militairen dienst kan treden, alsof hij Engelsch onderdaan was en dat het aantal vreemdelingen in een corps of afdeeling niet beperkt is. Men verwacht spoedige voordeelen door het dienst nemen van Poolsche en andere vliegtuig bestuurders en werktuigkundigen, doch men heeft op het oogenblik geen plannen voor de vorming van een soort vreemdelingenlegioen. Moscicki kan zich in Zwitserland vestigen. De Zwitsersche federale raad heeft den gewezen president van Polen, Moscicki, ge machtigd Zwitserland binnen te komen. Moscicki, die zich thans in Roemenië be vindt, zal naar verwacht wordt in Freiburg zijn intrek nemen. Zeven-mogendhedenconfe- rentie ter beslechting van het Europeesche geschil United Press verneemt uit Rome, 3 -October: Na den terugkeer van Ciano uit Ber lijn, wijdt Mussolini zich geheel aan de opgave van een vrede tusschen Duitsch land en de West-Europee.sche mogend heden te bewerkstelligen. Daar volgens diplomatieke kringen uit uitingen van officieele Parijsehe en Londensche krin gen is komen vast te staan, dat een direct vredesaanbod van Hitler reeds bij voorbaat is afgewezen, neemt men aan dat de Duce vervolgens de verschillen de mogelijkheden, welke tot een beëin diging van den oorlog zouden kunnen leiden zal onderzoeken. Naar verluidt onderzoekt hij allereerst de mogelijkheid een zeven-mogendhedenconferen- tïe met deelneming van de landen: Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië, Ver- eenigde Staten en Turkije, bijeen te roepen. Turkije zou hieraan deel moeten nemen op grond van de Turksch-Russische en Engelsch- Turksche besprekingen en haar groeiende be langrijkheid voor den Balkan, Middellandsche Zee en Zwarte Zee. De deelneming van de Ver- eenigde Staten zou noodig zzijn om Frankrijk en Engeland te bewegen deel te nemen. Na aankomst van Giano in Rome had deze onmiddellijk een onderhoud met den Duce, het welk een half uur duurde, later in den mid dag gevolgd door een tweede bespreking welke 2 uur duurde. Later op den avond verluidde hier, dat Mussolini geen schreden ondernemen zal voor Hitier zijn Rijksdagrede gehouden zal hebben, daar zijn vredesbemoeiingen daarvan afhankelijk zouden zijn. Volgesn goed ingelichte kringen zou Ciano in Bei-lijn waarborgen met betrekking tot de Ita- liaansche belangen in de Middellandsche Zee en den Balkan hebben gekregen. Ciano's reis naar Berlijn. Belga publiceert het volgende tele gram uit Pai-ijs: Uit Italiaansche bron ontvangen in lichtingen veroorloven te zeggen, dat het bezoek, dat Ciano aan Berlijn heeft gebracht niet het effect heeft opgele verd, dat de Duitschers er van hadden verwacht. De Duce, die, naar me nzegt persoonlijk ge- De „Admiraal Scheer" in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan De „Clement" zou door den Duitschen kruiser getorpedeerd zijn. RIO DE JANEIRO, 3 October. Berichten uit Bahia melden, dat overlevenden van het s.s. „Clement" verklaard hebben, dat de vestzak kruiser „Admiraal Scheer" de „Clement'' tot zinken heeft gebracht. Volgens deze berichten zou Zaterdagmorgen om 11 uur een Duitsch vliegtuig boven de „Clement" gecii'keld hebben en op het schip met machinegeweervuur hebben geschoten/Daarna werd bevolen te stoppen. De bemanning begaf zich in de reddingsbooten, waarna een schip, dat zij als de „Admiraal Scheer" beschreven, in zicht kwam. Dit slag schip loste een aantal schoten, waarna het de „Clement" torpedeerde. De „Clement" zonk in. 45 minuten tijds. (United Press). polst zou zijn, heeft er de vooi'keur aan gegeven een onderhandelaar naar Berlijn te zenden, die geen volmacht had, verplichtingen aan te gaan. Duitschland zou hebben willen bereiken, dat de Duce, door zijn vredesvoorstellen zelf over te bx-engen, daax-aan het gewicht van zijn gezag en van de Italiaansche macht zou geven. Graaf Ciano heeft te dien opzichte weinig hoop gelaten aan de Duitsche staatslieden, met wien hij heeft gesproken. Italië is meer dan ooit besloten buiten het conflict te blijven, aldus besluit Belga: DE „BILDERDIJK" WEER TE ROTTERDAM. Franco acht snel accoortl in Europa noodzakelijk. Spanje is bereid tot verzoeningspogingen. Generaal Franco heeft een inter view toegestaan aan de twee be langrijkste dagbladen van Madrid. Daarin heeft hij o.a. verklaard „dat de opmarsch van Rusland in Europa een zaak van den diepsten ernst is. Niemand kan dat feit verhelen. Met het oog op hetgeen i'eeds gebeurd is. is het noodzakelijk dat men snel tot overeenstemming komt over de stap pen tot vermijding van grootere scha de. Het kwaad moet tot een minimum bepei-kt worden, opdat er niet uit het Oosten van Europa nieuwe en krachtiger gevaren komen voor den geest van Europa. Dit kan niet be reikt worden zonder vrede in West-Europa. Duitschland behoort een voldoende sterke en hechte slagboom te zijn tegenover de oriën teering van Europa naar die politieke en sociale doeleinden van het groote en zich uitbreidende Rusland". Franco zeide verder: „Spanje is bereid om alles te doen wat in zijn vermogen ligt, zonder be perking of voorbehoud, om de huidige oorlogvoerenden te verzoenen". 76 lijken geborgen. MEXICO, 3 Oct. In de steenkool mijn te Palua in den staat Coahuila heeft zich een mijngasontploffing voorgedaan, waardoor de mijngangen over een afstand van een kilometer werden vernield. Men heeft thans 76 lijken geborgen. De lijken waren zoo verminkt, dat het onmogelijk was hen te ióentificeeren. Dit is de ergste mijnramp in de Mexicaansche his torie. (Reuter) Na een lang oponthoud in de Downs OPVARENDEN VAN GETORPEDEERD SCHIP GERED. Dinsdagavond is het s.s. .Bilderdijk" van de KollaxidAmerikalijn te Rotterdam aangeko men. De „Bilderdijk" vertrok op 29 Augustus met een lading stukgoed van New-York. In den namiddag van 5 September, op ongeveer 70 mijl van het Kanaal, maakte men voor het eerst kennis met een van de verschrikkingen van den oorlog, toen men een geweldige knal hoorde en het schip trilde. Verscheidene leden van de bemanning snelden naar het dek en zagen van verre een stoomschip, dat zij als de „Pukkastan" ruim 5000 ton metend vaar tuig van de reederij Common Brothers Ltd. te Newcastle herkenden. Dit schip bleek door een Duitsche duikboot te zijn getorpe deerd. De „Bilderdijk" bevond zich toen op zeven mijl afstand van de ..Pukkastan" welke snel zinkende was en waarvan de bemanning, be staande uit 35 koppen zich reeds in twee sloe pen bevond. Op de „Bilderdijk" nam men maatregelen om hulp te bieden, waarbij men evenwel zorg moest dragen niet te dicht in de nabijheid van het zinkende schip te komen. Juist had men een leer uitgehangen en zetten de eerste Erxgelsche zeelieden voet aan boord, toen hun schip zonk. Zij werden aan boord van de „Bilderdijk" opgenomen waar zij een slaapplaats kregen in de hutten van hun Hol- landsche collega's. Correcte duikbootkapitein. De kapitein van de „Pukkastan" vertelde, dat kort voor de torpedeering een duikboot aan de oppervlakte verscheen, die bevel tot stoppen gaf. Nadat hieraan voldaan was, wérd hem door den kapitein van de duikboot een jongeman van nog geen dertig jaar medegedeeld, dat deze verplicht was de „Puk kastan" te torpedeeren. De bemanning kreeg een uur tijds om zich in de sloepen te begeven en bovendien deelde de Duitscher mede, dat op korten afstand een Nederlandsch stoom schip naderde, dat bereid zou zijn de opva renden aan boord te nemen. Toen de beman ning van de „Pukkastan" op een behoorlijken afstand van het schip was, dook de duikboot onder en torpedeerde het schip, dat snel zonk. Het was aan bakboordzijde getroffen, maar er volgde geen ontploffing. De „Pukkastan" was met een lading graan op weg van Kaapstad naar Rotterdam. Na de redding zette de „Bilderdijk" koers naar de Downs. Daar lagen meer Nederland- sche schepen en had een begroeting door landgenooten plaats. Kort na aankomst kwam een Engelschen officier aan boord, die de radlozendinrichting verzegelde en den kapitein de noodige Instruc ties gaf, zoodat. deze langs een omweg de ree derij van het gebeurde in kexxnis moest stellen. Na het ankeren warden de opgepikte Engel schen met een .regeeringsvaartuig. naar den wal vervoerd. Van dc „Bilderdijk" werden de scheepspa pieren meegenomen, doch van de lading werd niets in beslag genomen en ook werd de hé- mannin^ niet ondervraagd. Niemand mocht echter aan land gaan. De behandeling door de Engelschen was con'ect. Een rondvarende regeering-spostboot nam de brieven van de bemanning over. waarvan er evenwel een aan tal niet t-e bestemder plaatje aankwam, omdat- elke ongewenschte aanduiding vernietiging van de cori'espondentie meebracht. Tweemaal werden brieven uit Holland bezorgd. Van het oponthoud werd gebruik gemaakt om het schip af te bikken en op te schildei*en en daar men verlof bekomen had gebruik te maken van de radio-ontvanzinrichting bleef het contact met het moederland intact. De avonden warpn eentonig en mede door het ge mis van tabak werd de stemming aan boord er niet beter op. lederen avond voer een sleepboot langszij om te waai-schuwen dat er des nachts geen licht, mocht branden. Maandagavond kwamen de scheepspapieren weer aan boord terug en kreeg de kapitein verlof om te vertrekken, maar met het oog op het mijnengevaar werd het beter geacht tot den volgenden ochtend te wachten. Te zes uur werd het, anker selicht en nadat groeten met de andere Nederlandsche schepen waren gewisseld die van de „Beemsterdijk", luid de' „Gefeliciteerd Bildei-dijk" nam de thuis reis een aanvang. Onderweg passeerde men enkele mijnen terwiil men ook meende de pe riscoop van een duikboot waar te nemen. Vrachtauto met Duitsche militairen op Belgisch gebied. Inzittenden ontwapend. Een Duitsche militaire vrachtauto met, twaalf manschappen is gisteren bij vergissing op Bel gisch gebied gekomen meldt Havas. Toen de auto voor den Belgischen wachtpost verscheen, op ongeveer 750 meter over de grens, werd de wagen aangehouden. De inzittenden werden ontwapend. Het departement van defensie be vestigt het incident, maar hecht er geen enkel belang aan. Fransche ministerraad vandaag hijeen. Twee burgemeesters, wier gemeenten tijdelijk buren zijn geworden, drukken elkaar de hand op de plaats, waar enkele oogenblikken tevoren het laatste gat in den dijk tusschen Urk en Friesland was. Houding bij eventueele vredesvoorstellen wordt bepaald. De Fransche ministerpresident Daladier zal in den ministerx-aad van heden met zijn collega's over den internationalen toestand spreken en hun goedkeuring vragen voor de gemeenschap pelijke houding, die de regeeringen van Frank rijk en Engeland voornemens zijn aan te némen tegenover vredesvoorstellen welke haar langs eenigen weg zouden kunnen bereiken. Verder zullen den ministen-aad de besluiten van den ministerpresident, die beoogen een einde te ma ken aan de communistische propaganda ter goedkeuring worden voorgelegd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1