VELSEN IJMUIDEN Het Hoogovenbedri]f in oorlogstijd. Een belangwekkende uiteenzetting van Ir. G. AKessler. De steuuverleening aan aardbeien telers. De regeling en haar toepassing. Blijkens de vorige week door den Minister van Economische Zaken getroffen beschikking is de steun, welke aan de telers van aardbeien zal worden uitbetaald als gevolg van de door deze telers geleden schade, ontstaan door de bui tengewoon strenge vorst in den winter 1938- 1939 vastgesteld op f 800.000. De voorbereiding van deze steunverleening stuitte op zeer groote moeilijkheden. De schade, die in de verschillende tuinbouw centra was geleden, was niet alleen zeer onge lijk, maar ook werden in eenzelfde centrum door verschillende tuinders als gevolg van de vorst zeer uiteenloopende oogstresultaten ge boekt. Daar kwam nog bij, dat de gemiddelde prijs van de aardbeien in 1939 veel hooger lag dan in 1938, zoodat een verminderde oogst in ge wicht nog niet altijd een verminderde finan- ciccle uitkomst behoefde te beteekenen. De minister heeft thans een regeling getrof fen, waarbij aan den eenen kant met de zeer bijzondere omstandigheden zooveel mogelijk werd rekening gehouden, maar waardoor tevens een vlugge uitkeering, aan de hand van de ter veiling aanwezige gegevens, werd mogelijk ge maakt. De regeling. De getroffen regeling luidt als volgt: De minister van Economische Zaken heeft goed gevonden: I. uit het Landbouw-Crisisfonds aan telers van aardbeien, die bij de Stichting Nederland- sche Groenten, en Fr uiteen tra le, gevestigd te 's-Gravenhage, als georganiseerde zijn aange sloten en ingedeeld in de groep A, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun tuinbouwbedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen overeenkomstig de bepalingen van deze beschikking tot een totaalbedrag van ten hoogste f 800.000; II te bepalen, dat aan eenigen onder I be doelden teler, die in het jaar 1938 tenminste 150 K.G. aardbeien in het tijdvak 13 Juni24 Juli 1938 rechtmatig heeft geveild, steun te ver leenen tot een bedrag, gelijk aan 30 pet. van het bedrag, dat de geldelijke opbrengst van door hem in het tijdvak 12 Juni 193923 Juli 1939 rechtmatig geveilde aardbeien minder heeft be dragen dan de zoodanige opbrengst in het tijd vak 13 Juni 193824 Juli 1938, met dien ver stande, dat voor eenigen teler: le. het steunbedrag nimmer grooter is dan het bedrag, verkregen door vermenigvuldiging met 5 ct. van het aantal door hem in het tijd vak 13 Juni 193824 Juli 1938 rechtmatig ge veilde kilogrammen aardbeien netto; 2e. de geldelijke opbrengst van de in het tijd vak 12 Juni 193923 Juli 1939 door hem recht matig geveilde aardbeien, vermeerderd met het steunbedrag, berekend overeenkomstig het hier boven onder ?I bepaalde, nimmer meer zal be dragen dan 60 pet. van de geldelijke opbrengst j van de door hem in het tijdvak 13 Juni 1938 24 Juli 1938 rechtmatig geveilde aardbeien; III. te bepalen, dat aan eenigen onder I be doelden teler steun wordt verleend tot een be drag, gelijk aan 30 pet. van het bedrag, dat de geldelijke opbrengst van door hem in het tijd vak 3 April 193911 Juni 1939 rechtmatig ge veilde aardbeien minder heeft bedragen dan de zoodanige opbrengst in het tijdvak 4 April 193812 Juni 1938, met dien verstande, dat voor eenigen teler de geldelijke opbrengst van de in het tijdvak 3 April 193911 Juni 1939 door hem rechtmatig geveilde aardbeien, ver meerderd met het steunbedrag, berekend over eenkomstig voorgaande, onder I omschreven bepaling, niet meer zal bedragen dan 60 pet. van de geldelijke opbrengst van de door hem in het tydvak 4 April 193812 Juni 1938 rechtma tig geveilde aardbeien. Zoowel de bakaardbeien als de koude gronds- aardbeien zijn in dezen steun betrokken. De periode voor de koude grondsaardbeien strekt zich uit van 12 (13) Juni23(24) Juli 1939 (1938). De berekening. Op het eerste gezicht lijkt de formule, volgens welke de steunverleening moet geschieden, nog al in gewikkeld. Het valt in de praktijk wel mee, hoewel de veilingadministraties heel wat werk zullen hebben om den steun voor iederen inbrenger te berekenen. Om voor den steun op de koude gronds-aard- beien in.aanmerking te komen, moet men in de periode van 13 Juni tot 24 Juli 1938 minstens 150 K.G. aardbeien geveild hebben; heeft men dat niet. dan komt men ook niet voor steun in aanmerking. Verder kan de steun nooit hooger zijn dan tot 60 pet. van de opbrengst aan aardbeien, ge veild in 1938. Een voorbeeld maakt de zaak duidelijk. Heeft iemand b.v. in 1938 geveild voor f 1000 en in 1939 voor f 550, dan zou het verschil f 450 bedragen. Aan steun zou hij dan ontvangen 1/3 X f 450 is f 150. Met zijn omzet over 1939 zou de totale opbrengst dan zijn f 550 plus f 150 is f 700. Dit bedrag ligt evenwel f 100 boven de 60 pet. van de opbrengst van 1938 (60 pet. van f 1000). In dit geval wordt dan geen f 150, maar f 50 steun gegeven. Een ander voorbeeld. Opbrengst. 1938 f 450; in 1939 f 150. Hij ontvangt aan steun 1/3 van het verschil ten bedrage van f 300 of wel f 100, zoodat zijn totale opbrengst in 1939 f 150 plus f 100 is f 250 bedraagt of minder dan 60 pet. van 1938. In dit geval blijft de steun dus f 100. I Aan de hand van deze voorbeelden kunnen 1 de aardbeientelers het steunbedrag gemakke- lijk zelf bepalen. Aan de veilingen wordt reeds druk gecijferd j om de bedragen vast te stellen. VERGADERING VAN DEN CHRISTELIJKEN WERKMANSBOND. De plaatselijke af deeling van den Neder- landschen Christelijken Werkmansbond zal Dinsdag 10 October een ledenvergadering houden in het Nederlandsch Hervormd ver- eenigimgsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Spreker voor dezen avond is ds. J. de Vries over het onderwerp .De Doleantie". DE VOETBALGROEP VAN DEN N.A.S.B. Wegens' vertrek van den heer D. Leyen naar elders zal het secretariaat van de voet- balgroep „Zwaluwen" van den N.A.S.B. voor- looplg worden waargenomen door den heer N. Adelaar, Baanstraat 86, alhier. In de noodcompetitie van den N.A.S.B. zijn de elftallen van de Zwaluwen als volgt inge deeld: Afdeeling A: Zwaluwen, Sport Vereent, Zaandam, Hoorn, Eendracht, Voorwaarts, Oostzaan, Vanko en Hou Stand. Reserve klasse A: Zwaluwen 2, Sport Ver eent 2, Zaandam 2, Eendracht 2. Voorwaarts 2. Fides 2 en Achilles 2. Voor Zondag is vastgesteld de wedstrijd Zwaluwen 2—Sport Vereent 2 (IJmuiden), aanvang 2 uur. Lezing over schuilkelders en loopgraven. Gisteravond werd voor de bewoners van Vak 2. blok 1 wederom een instructieavond ge houden. De voorzitter de heer J. Sligting heette de aanwezigen welkom en gaf den wensch te kennen, dat de belangstelling grooter zou worden, omdat het een algemeen belang is, dat de geheele bevolking van de verschillende te behandelen onderwerpen op de hoogte is. Hierna was het woord aan den heer Stam instructeur van de luchtbescherming, die sprak over den aanleg en inrichting van schuilkelders, schuilloopgraven en de bescher ming tegen gas. In zijn sluitingswoord dankte de heer Sligting den heer Stam voor zijn ge houden lezing en wekte de aanwezigen op om ieder in eigen omgeving het bezoek aan de instructieavonden aan te moedigen. Wat de tuinders kregen. Noteering van de groentenveiling. Spinazie per kl. kist 3050 Idem per gr. kist 6075 Postelein per kl. kist 4050 Sla per 100 krop 402.50 Andijvie per 100 struik 402.00, Wortelen per bos 35 Selderij per bos 1IV2 Peterselie per bos 1lVs Aardappelen (klei) 2.402.90 Tomaten per kg. 59 Prei per kg. 35 Uien per kg. 24 Pronkboonen 31/-'6.20 Waschpeen per kg. 24 Bloemkool I per stuk 1016 Idem II per stuk 26 Komkommers I per stuk 37 Idem II per stuk 12 Knollen per stuk 36 Kassnijboonen per kg. 2026 Dubb. boonen per kg. 716 Groene kool per kg. 24 Roode kool per kg. I1/»2 Appelen per kg. 410 Peren per kg. 512 Druiven per kg. 1520 Chineesche kool per kg. 25 Breekpeen per kg. 23 Bieten per kg. 2'/a3'/a Langs tie Lijn. Programma van de Radieeentrale. Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn Hl: 8.00 Keulen, 10.30 Parijs, 12.05 Di versen, 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs, 4.35 Londen Reg., 5.20 Brussel Ned., 6.05 PTT Nord, 6.20 London Reg., 7.20 Radio PTT Nord, 7.50 Diversen, 8.20 Londen Reg., 9.00 Keulen, 10.20 Brussel Ned., pl.m. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg„ 1.20 Nationaal programma, 10.45 Londen Reg. Lijn V: Diversen. De organisatie van de Luchtbescherming. Instructie van Vak I, Blok 2. In Vak I van Blek 2 zal de eerste instructie avond voor de luchtbescherming worden ge houden op Woensdag 4 October, des avonds te 8.30 uur in het vergaderlokaal op het C. H. Moensplein naast de Gereformeerde kerk. Spreker is de heer L. Verb-unt, instructeur van de Luchtbescherming, die o.a. zal be handelen: bommen en gassen, luchtverdedi ging en luchtbescherming, preventieve maat regelen van algemeenen aard en bijzondere beschermingsmaatregelen. Tot dit vak behooren de volgende woonwij ken: Romerkerkweg, van Duinwijklaan tot Keesdelfsweg, Keesdelfsweg, C. H. Moens plein, C. H. Moensstraat, Koolstraat, Stum- phiusstraat, Hendrik Burgerstraat, Groene- laan, Duinwijklaan, Zeestraat, van Duin wijklaan tot C. H. Moensplein. Ook de dames worden dringend uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wonen. De steun op de tuinbouw producten. Betreft voornamelijk de glascultuur. Omtrent de steunverleening tot een totaal bedrag van f 1.455.000 op tuinbouwproducten hebben wij reeds medegedeeld, dat de tuinders in Kennemerland daarvan slechts in zeer be scheiden mate zullen profiteeren. De steun betreft namelijk in hoofdzaak de glasproduc ten. Alleen voor sla en spinazie zal voor de tuinders in onze omgeving nog eenige steun kunnen worden uitbetaald. Het vakblad „De Tuinderij" schrijft over de eerste steunuitkeering 1939 het volgende: Aan het uit te keeren bedrag van bijna an derhalf millioen dat als eersten steun op de tot en met half Juli geveilde producten wordt gegeven kunnen wij afleiden, dat de eerste helft van het jaar 1939 in het algemeen voor den tuinbouw niet zoo ongunstig is geweest als in de laatste jaren het geval was. In Mei en vooral in Juni waren het de kas- en platglaskomkommers. die het loodje heb ben moeten leggen, mede wegens het niet voldoende aanwezig zijn van „Genehmigun- gen" voor export naar Duitschland. Eveneens lieten de meloenen het zitten, ter wijl daarentegen de vroege rijsdoperwten en de peulen het schijnbaar alleen in de vroege periode aan een loonenden prijs hebben laten ontbreken voor de latere periode heeft de ver hoogde minimumprijs vermoedelijk nuttig werk verricht. De vroegere spitskool krijgt zijn deel in den steun toegewezen, evenals de radijs, die het ook al niet voldoende voor den wind is gegaan. Voor glassla vinden wij een uitkeering over twee weken (8 Mei-21 Mei), welke zich bo vendien iets verder in Mei verschuiven, dan gebruikelijk is. Naar werd medegedeeld is dit veroorzaakt door de merkbare verlating bij deze cultures als gevolg van de strenge vorst in het begin van het jaar. De prijs van deze sla is over het algemeen goed geweest; alleen de in den steun opgenomen twee weken kwa men in het nadeel, zoodat de getroffen op lossing algemeen wel op prijs zal worden ge steld. De natuursla, die ook later kwam en toen in massa doordraaide, krijgt ook nog iets toege wezen. Wanneer men weet, dat er in de aan gegeven periode tusschen de 7080 millioen kroppen natuursla werden geveild, dan weet men tevens, wat deze uitkeering beteekent. De spinazie is niet vergeten, voor zoover deze voor steun in aanmerking schijnt te komen. De tomaten sluiten de rij, waarbij opvalt, dat alleen de A-, B- en C-sorteering wordt gesteund en de „Bonken" en CC buiten be schouwing blijven CASTRICUM VERKEERSSTREMMING BIJ HEILOO. Het gedeelte van den weg Velsen-Alkmaar bij Heiloo tusschen den Stationsweg en even ten noorden van de Warmoeslaan is tot 1 November a.s. door de uitvoering van werkzaamheden op alle werkdagen van 6.30 tot 20 uur afgesloten voor alle verkeer in de richting van noord naar zuid. Het verkeer in die richting wordt omgeleid over den Stationsweg, den Heeren- weg, den Hoogeweg, en de Kapellaan, zooals door borden is aangegeven. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. Huizing—Tijm, z., Tuinders hofje 6, IJmuiden; M. L. Heeremans—Artner, z., Tulpenstraat 22, Santpoort; P. Visser—van der Werf, d., Kanaalstraat 83r„ IJmuiden; W. Bakker—Prinsse, d.,van Nidekstraat 3, Velsen N.; A. van Oevelende Vries, d„ de Ruijter- dwarsstraat 4, IJmuiden; H. CartonRutte, z., Van Wassenaerstraat 20, IJmuiden; H. Alberts Steembeek, z., Houtmanstraat 26, IJmuiden; C. Batist—Bruins, z.. Lindenstraat 5, IJmui den; A. WesterwalMijzen, z., S. P. Kuiper straat 6, IJmuiden; J. van Os—van der Veer, d., Kanaalstraat 62rd., IJmuiden. Overleden: J. Falk, 21 j., ongehuwd, Juliana- kade 36 IJmuiden; C. Landwehr, 72 j„ wedr. van E. D. Greif, Breesaapstraat 41rd. IJmui den; B. Korthoven. 38 j., echtgen. v. M. E. Bohne, Nw. Schulpweg 317, Velsen N.; L. Janssen, 56 j., echtgen. v. J. C. Rond, J. Kos- terlijklaan 13, Velsen; J. Schaap, 71 j., echtgene. v. L. Bogs tra, Vintoenbaan 28, Sant poort; H. van der Steen, 80 j., echtgen. v. P. de Winter, Mahustraat 11, IJmuiden; W. van der Vaart, 78 j., wedr. v. J. Schilder, J. P. Coen- straat 105, IJmuiden,;. W. G. van Burgel, 3 d., z. v. B. van Burgel, Westerwijtestraat 14, Vel- sen-Noord. De scheepvaart voor onze havens in September. Uit den aard der zaak heeft de zeescheepvaart door de internationale omstandigheden zeer te lijden. Dat komt ook uit in de cijfers voor onze havens. Voor de Hoogovens kwamen in de maand September aan 7 stoomschepen, waarvan 4 met erts.en 3 om te laden. Van deze 3 schepen vertrok er echter één weder ledig. Verleden jaar kwamen er 30 schepen voor de hoogovens aan, waarvan 8 met erts, 3 met steenkolen. 2 met teerolie en 1 met oud ijzer, benevens 16 om te laden. Voor de papierfabriek kwamen in September aan 6 zeeschepen, waarvan 4 met hout en 2 met houtpulp, tegen verleden jaar 7 schepen, n.l. 4 met hout, 2 met houtpulp en 1 om cellulose te laden. Voor IJmuiden kwamën aan 16 zeeschepc waarvan 1 met granielsteen en 3 als bijleggei. tegen verleden jaar 30 schepen in dezelfde maand. In totaal zijn dus voor de havens in onze ge meente in September aangekomen 29 zeesche pen, tegen verleden jaar 67. dus thans 38 sche pen minder. Verlaagde molestpremies. De verzekeringsmaatschappijen te New York hebben besloten om in verband met de rustige verhoudingen in den Pacific voor dit gebied de tarieven voor molestrisico ten aanzien van schepen uit de oorlogvoerende landen met l/° en 1 pet. te verlagen. Aan den ketting gelegd. De onder Poolsche vlag varende stoom trawlers Deltra I en Deltra II, welke eenigen tijd geleden alhier uit Gdynia arriveerden met vaten ruw zout, zijn thans, in verband met den oorlogstoestand, aan den ketting gelegd. De schepen, welke in de Visschershaven lagen, zijn nu, ten einde ontsnapping te voorkomen, naar het Spuikanaal gedirigeerd, waar ze onder voortdurend toezicht staan. Schadevaring. Het van zee komende Nederlandsche stoom schip Jonge Johanna, van de Middellandsche Zeevaart Compagnie N.V. te Rotterdam, kwam bij het invaren van de nieuwe haven van Ter- neuzen in aanvaring met een meerstoel, waarbij deze zwaar beschadigd werd en zelfs geheel omgevallen is. Het schip bekwam zelf oogen- schijnlijlc geen schade, zoodat het de reis naar Gent voortzetten kon. Het schadebedrag is nog niet vastgesteld, doch men spreekt van een zeer hoog bedrag. Vlootuitbreiding. Dezer dagen werd op de Odense Staallibs- vaerft der Wed. A. P. Moller te Odense met gunstig gevolg het voor rekening van de Hol- land-Amerika-Lijn nieuwegbouwde dubbel- schroefmotorschip Sloterdijk te water gelaten. Het schip is een zusterschip van het motorschip Sommelsdijk en eveneens bestemd voor den dienst New YorkJava. Deze plechtigheid werd verricht door de echtgenoote van den Ne- derlandschen gezant te Kopenhagen, Ridder Huyssen van Kattendijke. Gagetoeslagen in Zweden. De Zweedsche reedersvereeniging deelt mede, dat er gagetoeslagen betaald zullen worden voor het scheepvaartverkeer in de wateren rond Duitschland en Engeland van 250 pet., voor de Midellandsche Zeevaart en zekere zuidelijke wateren van 100 pet. voor de Oostzeevaart van 125 pet. en voor de Zweedsche kustvaart van 65 pet. Denemarken beperkt scheepvaart diensten. De Deensche reederij Det Forenede Damp- skibsselskab A/S. te Kopenhagen maakt be kend. dat ze den scheepvaartdienst tusschen Fre derikshavn en Oslo wegens den oorlogstoestand heeft gestaakt. Gelijkertijd werd het verkeer op de lijn Frederikshavn en Kopenhagen tot een dienst van eenmaal per week ingekrompen. Totaal verloren. Naar uit St. John's (New-Foundland) wordt gemled is de Britsche schoener Nita Brown tijdens mist bij Belle Isle gestrand. Het schip is niet meer te bergen, zoodat het als totaal ver loren beschouwd kan worden- De directie doet al het mogelijke om het bedrijf op gang te houden. De directeur van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabriek N.V., Ir. G. A. Kessler gaf dezer dagen in een gecombineerde bijeen komst van de vertegenwoordigers der arbei ders en -de Commissie van Overleg uit de be ambten een uiteenzetting betreffende de situatie waarin de bedrijven zich thans be vinden. Aan deze belangrijke uiteenzetting ont- leenen wij het volgende: Het bedrijf cn de mobilisatie. Alvorens u een en ander te vertellen over den gang van zaken, een enkel woord over de mobilisatie en hoe die heeft ingegrepen in onze samenleving. Ruim 200 leden van ons vaste personeel moesten het land gaan die nen en hebben hun plaatsen verlaten, waardoor gedeeltelijk-de taak voor de over- blijvenden is verzwaard, terwijl gedeeltelijk anderen in dienst zijn genomen om de open plaatsen in te nemen. Het is zeer verblijdend dat de gedachte om deze gemobiliseerden in hun inkomen te -steunen en dit weer op te voeren tot bijkans dezelfde hoogte als waar op het stond toen zij nog in het bedrijf werkten, zoo populair blijkt te zijn. Na een termijn van 2 maanden, gedurende welken de maatschappij dit zelf doet, zal het ge schieden door middel van een bijdrage van maatschappij en personeel, dus via de fond sen. Dit is een zeer mooie vorm die niet zoo algemeen is in het land en wij kunnen niet anders zeggen dan dat het ons een groot, genoegen doet, dat dit zoo gemeenschappe lijk wordt opgevat en gedragen. Wat nu de omstandigheden betreft waarin onze bedrijven zijn komen te verkeeren: er is daarin in de twee weken, die voorbij zijn gegaan nog niet voldoende teekening geko men om u te kunnen vertellen onder welke voorwaarden het bedrijf zal kunnen worden voorgezet. Er zijn massa's problemen, die ons veel zorg geven en daarvan is het voornaam ste of het mogelijk zal zijn om voor het be drijf de noodzakelijke grondstoffen nog te kunnen krijgen. Force majeure. Wij hadden, zooaLs gebruikelijk, veel ertsen en kolen in bestelling, maar het uitbreken van den oorlog was voor de meeste van de contractanten een z.g.n. force majeure (reden, dat de leveranciers hun contracten mogen opzeggen en vrijheid van ha'ndelen hernemen), zoodat wij de force majeure- opzegging voor velen van onze erts-contrac ten hebben gekregen ook voor die betref fende de levering van Engelsche kolen. Wij zijn dus een groot deel van onze dekking kwijtgeraakt. Wij hebben behoorlijke voor raden, maar de loopende contracten gingen toch over zeer aanzienlijke hoeveelheden, n.l. 350.000 ton ersten en meer dan 100.000 ton Engelsche kolen. Deze contracten bestaan voor een groot deel niet meer. Er zijn na tuurlijk met de leveranciers zekere gedach- tenwisselingen op dat punt; sommigen ont trekken zich niet ten volle aan hun ver plichtingen. Zij hebben vrij op onze kade verkocht! doch zij staan nu op het stand punt, dat dit niet meer kan, dat zij niet meer de kosten van de hooge vracht kun nen dragen en de risico's van het vervoer niet meer kunnen nemen. Wij moeben de goederen zelf maar komen halen en zelf trachten de booten te charteren. Stijging van den kostprijs Dit geeft dus een stijging van den kostprijs; om maar een enkel voorbeeld te noemen: de vracht van Spanje was 6 shillings ,is ge lijk f 2.50; op het oogenblik is zij f 6.50. De vracht van Narvik en Lulea is resp. f 4.50 en f 6, terwijl zij vroeger was f 1.50 voor Narvik en f 0.25 meer Lulea, d.w.z. de ver hoogingen bedragen f 3 a f 4 per ton alleen voor de vracht. Voor een ton ijzer zijn rond 2 ton erts noodig: de kostprijs van het ijzer is dus alleen door de vrachtverhooging f 6 a f 8 hooger geworden. Dan nog de molest-verzekering, d.ï. de ver zekering tegen het verloren gaan van de lading. De booten zorgen wel voor hun eigen verzekering, maar niet voor die der goederen, die vervoerd worden. De premies voor deze verzekering zijn in de buurt van 5 tot 8 pet. En toch geen prijsverhooging. Erger echter dan deze verhoogingen van den kostprijs is dat de Regeering op het stand punt staat, dat wij onze prijzen niet mogen verhoogen. Wij hebben dit dan ook nog niet kunnen doen. Dit is niet vol te houden, maar de gedachten,wisseling met de Regeering heeft nog niet het gewenschte resultaat op geleverd. Overal komen de prijzen, voor zoo ver afhankelijk van den invoer, op een hooger niveau terecht. Een ijzerprïjsver- hoöging is niet te vermijden. Op het-oogen blik is deze nog niet toegestaan en wij dragen dus ten volle het nadeel van de verhoogde kos ten. Maar veel belangrijker is natuurlijk de vraag of de aanvoer van erts zal kunnen worden intact gehouden. Sinds het uitbreken van den oorlog en de dagen, die daaraan vooraf gingen (vijandelijkheden in Polen) hebben wij geen enkele ertslading meer aan gevoerd gekregen en ook zijn op onze oude contracten geen nieuwe charters van schepen tot stand gebracht. In verband hiermede hebben wij geprobeerd ertsen, die zich elders, in ons land bevinden, in eigendom te ver krijgen en dat is ons in zekere mate gelukt. Zoo lig,een er thans in Rotterdam, dat ont onder normale omstandigheden een belang rijke doorvoerhaven voor ertsen is. eenige duizenden tonnen, die hun oorspronkelijke bestemming niet meer zullen bereiken en die wij naar de mate van onze behoefte naar ons bedrijf zullen brengen. Dit vergroot on zen grijpbaren voorraad en maakt onze positie op kort zicht iets beter. Op lang zicht is de aanvoer totaal afhankelijk van de ontwik keling der omstandigheden en van het stand punt dat de oorlogvoerenden ten aanzien van den uitvoer van goederen ten behoeve der neutralen zullen blijken in te nemen. Over wat wij nog te verwachten hebber kunnen wij dus slechts fantaseenendaar he+ eigenlijk zoo gek niat kan zijn of het be hoort tot de mogelijkheden. Het is dus in de eerste plaats de bezorgd heid over de verderen aanvoer van erts in de tweede plaats is er een zekere bezorg heid over de mogelijkheid om onze pro*, uitvoerverbod, ten kwijt te raken. Van het moment van het uitbreken den oorlog af is er een exportverbod gew,| op al onze producten en zooals u dan zult hebben opgemerkt is er niets meer S* ons ijzer verscheept, behalve dat wij een permissie hebben gekregen voor een hoi' met ferro-mangaan naar Amerika, daar dit materiaal hier niet wordt gebruikt. Het export-verbod voor ons ijzer heeft, met zich meegebracht, dat wij onzen geheelen export-verkoop hebben moeten staken, wh konden niet verkoopen onder voorbehoud dat wij een permissie kregen, omdat wij wisten dat deze permissie op kort zicht niet te ver krijgen was. De Regeering laat zich leiden door de zeer juiste opvatting, dat er in het land eerst voldoende voorraden moeten ziln voor de industrie en het verbruik voor dat z« permiteert. dat 't product uit het land »aat Voorloopig behoeft er voor ons land geen enkele vrees te zijn, dat er een tekort aan ruwijzer zal komen, maar de Regeering neemt hier het zekere voor het onzekere en'wil een grijpbaren voorraad zien, een voorraad die voldoende is voor 3 a 5 maanden verbruik Er is dus een voorloopig exportverbod; rij doen op het oogenblik niet anders dan'pro. diuceeren voor den voorraad van het land de verkoop is geheel stopgezet. Als wij dezen kunnen hervatten, als de Regeering daartoe de vrijheid geeft, komen wij pas weer in con- tact met de markt. Frankrijk en België voeren evenmin ijzer uit. Landen, die op invoer zijn aangewezen, spannen zich tot 'het uiterste in om hier of daar nog wat ijzer te krijgen Naar mijn overtuiging zal er over eenigen "tijd een nieuw evenwieht'komen, waarbij de samen werking tusschen België en ons van groote beteekenis zal zijn, en wij zoeken deze samen- werking weer op alle punten tot stand te brengen. Internationale industriëele accoorden. Een fatalen invloed hebben de huidige om standigheden gehad op de bestaande inter nationale industrieele accoorden. Nergens zijn deze nog in hun ouden vorm intact. In al deze accoorden speelden de Duitschers. Franschen en Engelschen een belangrijke rol en waar deze in oorlog zijn gewikkeld, daar zijn de staan de neutrale landen, in de eerste plaats industrieele accoorden weg. Daartegenover België en Nederland en ook de Scandinavische landen. Met hen trachten wij wat in elkaar Is gestort weer op te bouwen om een soort, neutraal gebied te behouden, waarin samen werking niet geheel teloor gaat. Dit is nog ln een beginstadium, er moet nog een heele tijd over heen gaan voordat wij weten of het slagen zal om freer opnieuw tot een min of meer geordenden toestand te geraken. Ertsaanvoer en afzetmogelijkheden. Voor ons zijn dus de twee voornaamste,-,, punten: het behouden van onzen erts-aan voer en het behouden van de afzetmogelijk-- heid van ons ijzer. Kan dit worden bereikt, dan is het lang niet onmogelijk, dat wij ons be drijf ongeveer in den ouden omvang kunnen voortzetten want aan onze producten is groo te behoefte. Er is een onbeperkte behoefte aan cement en er is groote behoefte aan stik- stof producten. De vraag hiernaar vanwege den landbouw is naar alle waarschijnlijkheid nog voor een verdere uitbreiding vatbaar, want aan voedingsmiddelen bestaat in ons land een tekort en de grond, die er is. zal men zoo in tensief mogelijk moeten bebouwen, zoodat waarschijnlijk de Nederlandsche markt voor stikstofproducten, zich nog verder zal ontwik kelen Alles tezamen genomen hopen wij dus, dat ook de Mekog het bedrijf in ongeveer den vollen omvang zal kunnen blijven voortzetten. Dit blijft echter natuurlijk mede afhankelijk van den omvang, waarin Hoogovens zijn pro ductie zal kunnen handhaven. Bouwplannen. Zooals u bekend is, hadden wij reeds ge- ruimen tijd voor dat de oorlog uitbrak zeer vergaande bouwplannen. Wij hadden het plan om een walserij neer te zetten, wij zijn bezig om de staalfabriek van een tweeden oven te voorzien en wij hadden het plan er nog een derden en misschien nog een vierden oven bij te bouwen. Hoe staat het nu met deze bouwplannen? Dit is een lastig vraagstuk, aar onze onafgebroken aandacht heeft. De kan sen dat deze plannen volledig en ongestoord ten uitvoer zullen kunnen worden oeüray\ zijn natuurlijk geringer geworden; voor net grootste deel is levering uit het buiteman noodig, zoowel van Duitschen als van Enge schen kant. Hoe het met de mogehjköew van levering zal zijn, laat zich alleen maar ga- sen. In beide landen staan de leveranciers nog ongeveer op het standpunt, dat zij öP0™"] ten kunnen aanvaarden en meenen zij de veringen te kunnen uitvoeren. Of dePrac"^.. dit mogelijk zal maken, weet ik niet. Maar wj stonden voor de groote vraagwat doen «u met de gelden, die wij voor dit doel bescn baar hebben? Dit is een zeer groot oecrag- Gaan wij dit besteden voor deze onzeKer bestellingen of stoppen wij met de uicdto ding van het bedrijf tot betere tijden zp teruggekeerd, om ons er thans toe te depa* alles "in het werk te stellen om het Ma zoo veel mogelijk gaande te houden? beraad en in overleg met onze Comimy:n« sen hebben wij besloten te trachten met nieuwbouw-werkzaamheden niet te stoppj maar daarentegen deze ten uitvoer te 0 gen. Dat wil dus zeggen, dat wjJJ trachten onzen tweeden staaloven geieea krijgen, zullen pogen om het gebouw va staalfabriek te vergrooten, zoodat er o genheid komt om den derden staaio misschien zelfs den vierden te bouwen dat wij. wat betreft onze platenwalsery,z" probeeren de bestelling, althans voor de v naamste oriderdeelen, onder dak te kr'Jge a Het is een immens bouwprogramma, wa mede onder normale omstandigheden een drag van tegen de 10 millioen gulden zou «J gemoeid geweest. Of wij voor dit wa thans het geheele programma zullen kunn uitvoeren, weet ik niet, De prijsstijging is af te wenden. Wij probeeren nog zooveel ro gelijk tegen redelijke prijzen te bestellen binnen te krijgen in de hoop, door deze 0 tengewone omstandigheden niet te veel in achterhand te geraken en tegen dat de to stand weer normaal wordt met een vergr0?L, sterker bedrijf onze werkzaamheden to nen voorzetten.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2