KORT VERHAAL Rust in Bessarabië. BURGERLIJKE STAND. PROVINCIALE begrooting NOORD-holland 1940. freer een uitkeering aan het fegenfonds van f 1.000.000.-. _<r ontginningswerk voorloopig w opgeschort. Be|3Sting-°Pcenten blijven ongewijzigd. gt^ten van Noord-Holland hebben de -Line der provincie voor 1940 aan de Blaten aangeboden. Het eindcijfer de- Kw"ting""is 61 674.800 Offwlen van een kleine verhooging wegens van de grondbelasting on niaal accres van de iwde eigendommen, meenen Ged. Staten geopuwéén opcent op de verschil- JLÏÏÏSSm™ °P heteellde bedrag als ver Sn laar te mogen ramen. De gegevens van rijksadministratie, die van voor het in- jLpn van de huidige buitengewone omstan- Zden dateeren, gaven grond voor het ver- Xn dat deze raming zou worden over- Sen Er blijft dus bij het behoud van de cilfers nog eenige speling voor het op- en van nadeelige gevolgen van den te- amvoordigen toestand, die in de laatste vier «nden van 1939 tot uiting kunnen komen, né verlaging van het aantal opcenten van Jj-Mg tot achttien, waartoe verleden jaar h» loten werd, kan worden gehandhaafd. De opbrengst der belastingen is geraamd op dp begrooting wordt gunstig beïnvloed door hat batig saldo van den dienst 1937 li 2 097 119) dat aan den diensfc 1940 ten soe- J' komt van de als gevolg daarvan ontstaan de ruimte hebben Ged. Staten gebruik ge- Lakt om de jaarlijksche uitkeering uit de «ffone middelen aan het Wegenfonds, welke seleidelijk tot 250.000 is teruggeloopen, we derom op 1-000.000.- te ramen. Voor onvoorziene uitgaven blijft dan nog f 829 421.26^9 beschikbaar. Ged Staten hebben een nieuwen post op de heerooting gebracht. Onder de verzoeken om bijdragen voor de restauratie van monumen ten zijn er, die over zoo geringe bedragen, loo- nen dat de kosten van het drukken van een desbetreffende voordracht aan de Prov. Sta ten buiten redelijke verhouding staan tot het f0e te kennen subsidie. Het is daarom ge- wenscht, dat Ged. Staten in bepaalde geval len kunnen beschikken over een erediet, waar uit zÜ, naar de in het algemeen bij de subsi- fleering van monumenten-restauraties ge volgde regelen, kleine bijdragen kunnen ver- leenen. t Ged Staten brengen voorts onder de aan dacht, dat tot nu toe geen gebruik kon wor den gemaakt van de bij de begrooting voor 1939 in het ontginningsfonds gestorte mid delen ten bedrage van 500.000, welke, gelijk bekend is, in de eerste plaats bestemd waren om de uitvoering door het Rijk mogelijk te maken van een groot ontginningswerk in de ze provincie. Ged. Staten meenden te mo gen verwachten, dat terzake in den loop van 1939 overeenstemming tusschen Rijk en Pro vincie zou worden bereikt, maar de onder handelingen hebben nog niet tot een defini tief resultaat geleid en de thans ingetreden buitengewone omstandigheden zullen er on getwijfeld toe leiden, dat de uitvoering van dit werk, waarvoor zeer veel thans in beperk te mate beschikbaar materiaal noodig zou zijn, althans voor onbepaalden tijd zal wor den opgeschort. Het. ligt in het voornemen van Ged. Staten thans in overleg met de daarbij betrokken Rjjksaütoriteiten naar andere objecten uit te zien, welker uitvoering onder de huidige om standigheden minder bezwaren ontmoet, en de middelen uit het Ontginningsfonds zullen mede daarvoor worden aangewend. Van het fonds tot gedeeltelijke reservee ring van batige saldi ad 1.000.000—, het welk, over vier jaren verdeeld, door de Prov. Staten beschikbaar is gesteld voor de finan ciering van extra maatregelen tot bestrij ding van de werkloosheid de bevordering van industrialisatie daaronder begrepen is het laatste vierde gedeelte ad 250.000— op de begrooting voor 1939 gebracht, zoodat deze post op de thans aangeboden begrooting niet meer voorkomt. Het op de begrooting voor 1939 uitgetrokken vierde gedeelte is echter nog niet gebruikt, en hierover kan dus thans nog worden beschikt. Ged. Staten meenen nu, dat het- aanbeveling verdient van dit bedrag ad 250.000— een gedeelte, ter grootte van 175.000— te storten in het Ontginnings fonds. Ook voor 'de uitgaven voor de ontginning van „de Eendracht", voor zoover niet gedekt door Rijkssubsidie, en welke tot nu toe uit meergenoemden post van 250.000.— werden betaald, zal dan voor het vervolg uit het Ont ginningsfonds worden geput. Het van bovenbedoelde 250.000— restee- rende bedrag van 75.000— ware te storten in een nieuw te vormen fonds voor den Eco- nomlsch-Technologischen Dienst. Daar de door de Provincie gedurende de laatste jaren op voorstel van den Economisch- Technologischen Dienst voor het instandhou den en uitbreiden van bestaande, alsmede voor het in het leven roepen van nieuwe on dernemingen verleende bijdragen mede wer den geput uit het vermelde erediet van telken ftre 250.000— moeten namelijk, wil de Provincie met het verstrekken van dergelijke bijdragen voortgaan, hetgeen volgens Ged. Staten gewenscht is te achten, middelen wor sen aangewezen voor de financiering van deze bijdragen. Dat wij tot dat doel de instel- hng van een fonds voorstaan, wordt verklaard door de omstandigheid, dat de steun, welken de Provincie op dit terrein aan het bedrijfs leven geeft, niet alleen in den vorm van bij dragen a fonds perdu, maar ook in dien van {iet verstrekken van rentegevende of rente loze voorschotten verleend wordt, zoodat ook herhaaldelijk betalingen aan de Provincie Plaats vinden (aflossingen, rente). Ten einde het nu mogelijk te maken, dat de terug vloeiende middelen weer voor een gelijk doel worden gebruikt, zal voor dit onderdeel een aizonderlijk fonds in het leven zijn te roe- Pdh, ten behoeve waarvan die middelen in ontvangst kunnen worden geboekt. f oftH p- E- N. wordt weer een bedrag van j400 ontvangen als terugbetaling van de lif°i die in de jaren 1921-1931 door dit oiectriciteitsbedrijf geleden zijn en die door 304 00ojnCie Z^n voorgeschoten f totaal hV V° 'S u^getro^ken als subsidie aan de AMBTSAANVAARDING PROFESSOR PH. A. N. HOUWING. Ph. A. N. Houwing heeft heden zijn liit v Vu? gew°on hoogleeraar in het burger recht rtanc*elsrecht en faillissemenbs- de w di^t internationaal privaatrecht aan Rmtf Jr Economische Hooge-school te rrr.am aanvaard met het uitspreken van fc w over -.Onrechtmatigheid en schuld art- 1401 B.W.". Geldleeningen Noord-Holland. Totaal ƒ6.682.000.—. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor de volgende geldlee ningen aan te gaan: a. 56.000.— wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijkomende werken en verbeteringen van het Noordzeekanaal; b. 556.000.wegens bijdrage voor den bouw van een spoorwegtunnel te Velsen on der het Noordzeekanaal: c. 5.310.000.— wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf d. 745.000.— wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf e. 15.000.— wegens uitkeering aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer ken van buitengewonen aard. Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars. INBRAAK IN HAARDEN- FABRIEK HEEFT LANGEN NASLEEP. Verdachte staat nu voor het Hof terecht. WEER TWEE JAAR GEëlSCHT. In den nacht van 10 op 11 Februari sloegen inbrekers hun slag in een haardenfabriek in de Tulpenstraat te Hilversum en stalen vijf haarden. De politie arresteerde kort na de inbraak twee personen, die Van deze inbraak werden verdacht, n.l. een kaashandelaar, die vlakbij de fabriek woont en diens vriend. Beide mannen ontkenden ook maar iets van een inbraak af te weten. De rechtbank veroordeelde op tal van aanwijzingen den kaashandelaar en wel tot een gevangenisstraf van twee jaar, zijn vriend werd vrijgesproken. Van deze vrijspraak teekende het O. M. geen appèl aan, doch de kaashande laar ging van het vonnis in hooger beroep. Dinsdag stelde het Amsterdamsche gerechtshof onder presidium van mr. Joh. M. Jolles een on derzoek in in deze zaak. De kaashandelaar volhardde bij zijn voor de rechtbank aangenomen houding: „ik ben vol maakt onschuldig". Hij is, zoo vertelde hij, in den nacht van de inbraak met een huurauto, en vergezeld van zijn vriend, die uitsluitend voor de gezelligheid meereed, naar IJmuiden gegaan om daar kazen af te leveren. Behalve een aantal kazen had hu een paar ijsmachines meegenomen. Hij was in den laten avond uit Hilversum vertrokken en via Amsterdam gereden om daar de ijsmachines te laten repareeren. Dit gedeelte van de reis was tevergeefsch geweest,want de werkplaats te Amsterdam had hij gesloten gevonden. Pres.: En toen bent u met uw kazen doorgere den naar IJmuiden om de kazen af te leveren? Juist zeide verdachte. Degene, die de kaas moest ontvangen, heeft echter in dien nacht hij was tegen een uur te IJmuiden van het afleveren van kaas niets gezien. Wel was er over kaas gesproken. Een rechercheur, die dien nacht de auto te IJmuiden had zien staan en dit vreemd vond op het late uur, had even naar binnen gekeken. Kaas had hij niet gezien, wel had hij roosters en nikkelweyk zien liggen. Hij kon niet ver moeden, dat het haarden waren. Verd.: Het waren de ijsmachines.... Pres.: En hoeveel kazen had u meegenomen en waarom huurde u geen vrachtauto? dat was toch practischer. Verdachte was het er niet mee eens, alles ging best achter in de auto, het waren maar 9 a 10 kazen en de ijsmachines. En hoeveel kostten die kazen? Verdachte berekende de waarde op vier a vier en een kwart gulden. Pres.: En de huur van de auto? Plet bleek, dat de kaashandelaar ruim acht gulden had uitgegeven om voor f 40 kaas te vervoeren. „Een duur vervoer" vond de president. Voorts had de politie bij het onderzoek van de huurauto na de arrestatie een stukje bruin papier gevonden. Dit papier bleek van precies hetzelfde soort te zijn, als het pakpapier van de haarden. Verd.: Dat papiertje heeft met de haarden niets te maken, ik had er kazen in verpakt. Ook bleek bij het politieonderzoek, dat de auto na het verhuren aan verdachte tamelijk ernstig was beschadigd aan de binnenzijde, de schaaf - plekken correspondeeren met uitsteeksels van de haarden. De eigenaar van de haarden verklaarde, dat er een proef was genomen en dat het mogelijk was om vijf haarden te bergen in de auto. De politie had in de huurauto geen kaaslucht, die over het algemeen blijft hangen, waarge nomen. Door den directeur van de fabriek was ver dachte in den vooravond op de binnenplaats gezien. Verd.: Ik ging toen via den achteruitgang van mijn eigen huis naar de straat om naar de garage te gaanIk loop dikwijls zoo. De IJmuidensche politieman werd nog eens voorgeroepen en de verdediger mr. Kokosky stelde eenige vragen: Wat zag u precies in de auto? Getuige: Roostershet leken wel reser voirs. Verdediger: Juist, daar lijken die ijsmachines ook op. De politièagent drukte er zijn spijt over uit, dat hij het portier niet had open gedaan. „Dan had ik zekerheid gehad, het zal me niet meer gebeuren". De verhuurder van de auto vertelde, dat ver dachte en zijn vriend de auto, die door verdach te was gehuurd voor een ritje naar Weesp, den volgenden ochtend om half zeven had terug gebracht. Pres. (tot verd.): En u was om half drie al thuis, zegt u. Verd.: Ik heb eerst in mijn kamer wat gerust op een stoel. Pres.: En je vriend? Die is bij me gebleven. Pres.: Je bent wel erg intiem met een man, die zijn halve leven in de gevangenis heeft ge zeten. „Samen uit, samen thuis zeker". Het bleek, dat verd. dien nacht 154 K.M. had afgelegd wat meer is dan retour Hilversum IJmuiden. Requisitoir. De procureur generaal somde de verschillen de aanwijzingen tegen verdachte op en de tegengestelde verklaringen van verd. en de ge tuigen. Het verhaal van dezen verdachte is vol komen onaannemelijk. Zeer terecht is verdachte voor dit ernstig misdrijf tot een zware straf veroordeeld. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis en verd.'s veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Kokosky jr., belichtte in zijn pleidooi het standpunt van den ver dachte. Enkele aanwijzingen tegen zijn cliënt besprak hij nader en z.i. zijn verschillende pun ten in deze strafzaak niet voldoende door de politie onderzocht, zoo b.v. de kwestie van het vinden van het stukje pakpapier in de huur auto. De agent te IJmuiden heeft in de auto ge keken. Ambtshalve. En toch .kan hij niet met zekerheid zeggen, dat er haarden in de auto waren. Veel aannemelijker is, dat hij de ijs machines heeft gezien, hij spreekt immers van reservoirs. PI. was van meening, dat er voldoende twij fel is om verd. vrij te spreken. Subs, drong de verdediger op clementie aan. Het gerechtshof zal 17 October arrest wijzen. Succes. door Robert Tailliant. Regeering zegt extra-steun aan vissclierij toe. 's-GRAVENHAGE, 3 October. Sedert de vlsschersvloot ten gevolge van het uitbreken van den oorlog grootendeels Ls stilgelegd, is in kringen van het visscherijbedrijf onder oogen gezien, welke voorzieningen zouden moeten worden getroffen, wanneer de visscherij on der de huidige omstandigheden wordt hervat. Reeds aanstonds kon daarbij over twee on derdeden uitsluitsel worden verkregen, t.w. de uitkeering bij oorlogszee-, ongevallen- en de casco-molestverzekering. Naar wij van bevoegde, zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken aan de organisaties in het visscherijbedrijf een brief gezonden, waarin op deze punten fi- nancieele medewerking in het vooruizicht wordt gesteld. Deze medewerking zal alleen gelden, voor het geval de bijzondere bedrijfs lasten zullen blijken de draagkracht van het bedrijf te boven te gaan en voorts alleen voor de eerste zes weken en voor een nader te be palen gedeelte van -de vloot. De faciliteiten zullen hierin bestaan, dat bij oorlogszeeongevallen de kosten van de onge- vallenuitkeeringen, voor zoover deze op de hui dige basis door het bedrijf worden gedragen, voor de helft worden gebracht ten laste van het rijk. Indien van de zijde van de reeders en de opvarenden over een aanvullende uit keering een regeling wordt getroffen, heeft de minister zich bereid verklaard tot een zeker maximum en ten bedrage van de helft der aanvullende uitkeeringen steun te verleenen. Verder wordt een restitutie van 3/5 ge deelte van de premie voor de staatsmolest verzekering in het vooruizicht gesteld. Hierdoor zijn eenige moeilijkheden, welke de hervatting van het. bedrijf in den weg stonden, ondervangen. Amerika weigert tie verovering van Polen te erkennen. Gezanten blijven in functie. WASHINGTON, 3 October. Staats secretaris Huil heeft gezegd dat de Ver. Staten de verovering' van Polen niet erkennen. Hij voegde daaraantoe, dat de diplomatieke betrekkingen met de Poolsche regeering, die onlangs in Frankrijk gevormd werd, gehand haafd zullen blijven. Huil zeide, dat hij graaf Jerzy Potocki als Pöolsch ambassadeur in Washington zal blijven erkennen, terwijl die Amerikaansche ambassadeur Biddle zijn missie in Frankrijk zal voortzetten. Huil las een verklaring voor, waarin o.a. het volgende gezegd werd: „Meer dan twintig jaar geléden hebben de Ver. Staten Polen er kend en met de Poolsche regeering diploma tieke betrekkingen onderhouden. Thans is Polen het slachtoffer van een nationale po litiek van geweld. Het Poolsche grondgebied is veroverd, de Poolsche regeering gedwongen in het buitenland te vluchten. Doch het feit dat het Poolsche gebied veroverd is doet het wettige bestaan van die regeering niet te niet. (United Press). Slechts sporadisch worden er troepen waargenomen. Een speciale correspondent schrijft uit Ge- tatea- Alba (Bessabarië) aan United Press: ESSARABIë, de provincie, die op de Russische landkaarten nog steeds als Russisch grondgebied staat aangege ven en waaromtrent in de afgeloopen weken talrijke geruchten de ronde deden, is heden ten dage niet alleen volkomen rustig, maar bovendien zoo goed als niet verdedigd. Hier, evenals elders in Roemenië, stelt men zichzelf en elkander dezelfde vragen, nl. of Roemenië aangevallen zal worden, of de oor log voortgezet zal worden'en wat Duitschland en Rusland van plan zijn te doen. Maar ver der is het leven hier normaal en men ziet slechts sporadisch troepen, in elk geval veel minder dan op andere plaatsen in Roemenië. Op mijn 230 K.M. lange automobielreis van Chisinau, de hoofdstad der provincie tot Tighina aan de Dnjestr zag ik slechts één militairen post nl. een observatiepost of een maehinegeweemest op den top van een heuvel. Ook zag ik geen militaire troepentranspor ten op de wegen. Ja, het schijnt zelfs, dat in dien Bessarabië aangevallen mocht worden hetgeen door de meeste Roemenen op het huidige oogenblik als onwaarschijnlijk wordt beschouwd dat het niet verdedigd zal wor den totdat de aanvallers de rivier Pruth be reikt hebben, waar eenige loopgraven er enkele tijdelijke versterkingen zijn aange legd. Te Tighina, op korten afstand van de vroe gere Poolsche, wordt de eenige spoorweg brug, die Roemenië met de Sovjet-Unie ver bindt, weer gebruikt hetgeen sedert jaren niet meer het geval was, Terwijl ik te Tighina verbleef, kwam een trein een combinatie van goederen- en passagierstrein bestaande uit 4 wagons van Tiraspol in Rusland over de brug Tighina binnen. Er waren slechts weinige formaliteiten te vervullen. De troepen onderzochten den trein, terwijl de grenswachten de bruggehoofden be waakten. De brug zou nl. met dynamiet onder mijnd zijn. Ongeacht wat Roemenië denkt te doen. dient gezegd dat Bessarabië is een land, dat betrekkelijk gemakkelijk te verdedigen is. De oever aan de Russische zijde is laag, de oever aan de Roemeensche zijde hoog en heuvelach tig. Er zijn practisch geen wegen en die er zijn zijn zoo slecht, dat zij nauwelijks den naam van weg verdienen. Zoodra het regent, wor den de zoogenaamde wegen in poelen en modder veranderd, zoodat het bijna onmo gelijk is met een automobiel daarover te rij den. Het land zelf achter de rivier is slechts 1'spaarzaam bevolkt het wordt voornamelijk voor bouwland en voor weiland gebruikt. (Nadruk verboden.) OODRA Naida de bel van de voordeur hoorde overgaan, begon haar hart te bonzen: om de waarheid te zeggen, werkte dit mechanisme, sedert zij Jeff vanmiddag ontmoet had, al niet meer regel matig. De onverwachte gebeurtenis was vrij kalm verloopen zoo scheen het haar tenminste. Slechts de gebruikelijke verbaasde uitroepen over de wel zeer toevallige ontmoeting en de stevige handdruk gedurende een kort maar in tens doorleefd oogenblik, Hij had beloofd haa>' dienzelfden avond te komen opzoeken, en daar was hij nu. Zij had het gevoel gehad of de reeks van vijf lange jaren weggevallen was, en zij weer den dag doorleefde, dat hij als verliefde jongeling zijn eerste bezoek had aangevraagd: zij was toen 17 geweest. Zij keek even in den spiegel, en was dankbaar, dat het dunne laagje rouge, dat zij gebruikt had, haar gezicht min der bleek maakte tegen den achtergrond van het gitzwarte haar, en zij merkte in dit kort' oogenblik op, dat haar donkere oogen onder d< lange wimpers een uitdagende glans vertoon den. Zij was ervan overtuigd, dat zelfs Jeff ongetwijfeld de Parijsche snit van haar avond japon zou onderkennen. Toen zij de voordeur opende, klonk haar een jongensachtig „allemachtig, wat zie jij er snoe zig uit" tegemoet, terwijl deze stem vervolgde- „ik wist wel, dat ik je eens zóó terugzien zou, Naida!" En Jeff nam de twee uitgestoken, ijskoude handjes in zijn stevige, warme knuis ten. „Jeff!" riep zij glimlachend uit, „ik kan je niet zeggen, hoe blij ik met jc komst ben. Kom binnen!" Zij zag met hoeveel bewondering hij het stijlvolle interieur van de in wit en blauw ge houden woonkamer in zich opnam, en hij bleef als in gedachten staan voor de synthetische vlammen, welke vanuit de marmeren haard naar voren dansten. „Keurig", zei hij, terwijl hij haar aankeek. Als echte vrouw had zij gaarne willen weten of hij haar dan wel het appartement bedoelde, maar vond, dat het er eigenlijk niet zooveel toe deed. In ieder geval voelde zij zich op dit mo ment intens gelukkig. Ze gingen aan weerskan ten van het gezellige haardvuur zitten, en waren weldra in een gezellig gesprek gewikkeld, doch zij verwachtte ieder oogenblik de vraag, die zij sinds zijn binnenkomen verwacht of liever, ge vreesd had. Eindelijk was het dan zoo ver. „Ik behoef je eigenlijk niet te vragen of je succes gehad hebt, hé Naida?" „En hoe is het met jou gegaan?" vroeg zij met een kleine trilling in haar stem. Inwendig hoopte zij dat hij arm bij haar teruggekomen zou zijn mislukt. En zij vroeg zich op het zelfde oogenblik af of er vóór haar wel ooit een vrouw geweest zou zijn, die gehoopt had. dat de man, dien zij lief had, mislukt zou terug komen. „Zeker", glimlachte hij, „ik heb de mooiste boerderij van heel Montana, 't Is schitterend!" „Dan heb je dus precies, waar je altijd naar verlangd hebt, Jeff!" „Ja", zuchtte hij, „ik geloof, dat we nu bei den hebben, wat we in onze jeugd verlangden. Jij je carrière en ik mijn kans om voor cowboy te kunnen spelen. Ik wil er alles, onder verwedden, dat jij de beste binnenhuis-archi tecte van de geheele stad bent!" „Dat niet bepaald", glimlachte zij. Daarna volgde een tergende stilte. Zij staarde naar de klok. Het was nog vroeg, maar elke volgende minuut zou haar noodlottig kunnen worden. „Zeg", onderbrak hij tenslotte de stilte, waren vroeger toch wel een stel kinderen, die wisten, wat we wilden, vind je niet? We heb ben onze hersenen terdege gebruikt. Ik was in dien tijd anders wel heel erg op je gesteld, Naida", voegde hij er nogal onlogisch aan toe „En ik niet minder op jou, Jeff", bracht zij er met moeite uit. „Maar toch niet voldoende voor Montana", liet hij zich ontvallen. Zij stond haastig op lachte. „Wat zal ik je ervan zeggen, Jeff, ik moest mijn vleugels uitslaan, en mij geheel voorberei den voor de taak, die toen al mijn gedachten in beslag nam. Ja, we waren inderdaad wel een stei flinke kinderen. We gebruikten tenminste ons koel verstand. Jij wilde den winkel van je vader ontvluchten, in de buitenlucht zijn, de ruimte hebben, verre horizonten en een boerderij. Je hebt al je geld bij elkaar gespaard, aan niets anders gedacht en tenslotte gekregen, wat je verlangde. En ik; wel ik verlangde naar New- York, naar veel geld en onafhankelijkheid". En weer lachte zij. „Zouden we nu niet een cocktail nemen". Ze schonk twee glazen vol. „Wanneer vertrek je weer uit New-York?" vroeg zij. „Morgenochtend; ik moet nu langzamerhand opstappen". Hij stond op, nam haar hand en hield die stijf vas. Zij was nu veilig. Hij ging weg. Maar dezen keer ging hij voor goed uit haar leven. Mis schien zou hij wel nooit meer New-York terug zien. Hij mocht niets te weten komen. Zij zou het niet overleven. „Vaarwel!" Zij spande zich in om vroolijk te zijn. „Het was een buitengewoon gezellige avond. Jeff". Dat was alles, en het beteekende het einde. Toen was het, alsof haar hart plotseling stil stond. Iemand stalt den sleutel in het slot van de voordeur. Zij kneep wanhopig de hand, die de hare vasthield, en die hield zij nog steeds omklemd, toen een dame met dunne, saamgeknepen lipper- binnenkwam. Toen Mevrouw Carleton Brewster de beide jongelui in de gang zag staan, ontsnapte een verstikkend geluid de keel van deze eerwaarde dame, en toen zij voldoende van deze verstik- kingspoging hersteld was, klonk haar hooge, schelle stem: „Naida, wat beteekent dit! Wie is die man, en waarom heb je mijn japon aan?: De rest van haar boetpredikatie was een onsa menhangende stortvloed van woorden. Naida trok haar hand uit die van Jeff terug. Zij keek hem koel aan. Nu, dat het schier onver mijdelijke had plaats gevonden, voelde zij een vreemde kalmte in zich opkomen, en zij voegde hem rustig toe: „Het was mijn trots, Jeff, ik wilde niet, dat je het zou weten. Zie je, ik ben haar dienstmeisje. Dat is alles, wat er van mijn luchtkasteelen is overgebleven. Ga nu alsje blieft heen en zeg niets meer". Zij keerde hem en de van woede trappelende mevrouw Brew ster haar rug toe, en ging met opgeheven hoofd heen. Op haar kamertje aangekomen, draaide zij de deur op slot, verkleedde zich en pakte haar koffers. Toen zij weer door de huiskamer ging, lag mevrouw Brewster op de divan en huilde krampachtig, en Naida wist bij ondervinding, dat haar meesteres morgen den zenuwspecialist hard noodig zou hebben. De vrouw des huizes keek_niet eens op, toen Naida voorbij liep en de flat verliet. De deur van de lift stond open. Zij stapte naarbinnen. Toen sloeg iemand de deur dicht. Door een mist van tranen zag zij zijn ge zicht. „Jeff", snikte zij. Plotseling voelde zij haar oogen tegen de ruige stof van zijn jas gedrukt en zijn armen om zich heen. „Kleine Naida!" fluisterde hij. „Ik houd van je, lieveling, en dat heb ik altijd gedaan". Hij duwde haar kin omhoog en kuste haar. „Ik begrijp er niets van", klonk het snikkend. „Ik zocht naar je", zei hij teeder. „Ook ik heb gelogen, Naida. De boerderij was een kolos sale blunder. Voor cowboy deugde ik totaal niet Ik ben nu alweer een jaar in Carvïlle terug en drijf de zaak van mijn vader. Ik neem je gauw mee naar huis, Naida". „Liefste", fluisterde zij. En in de auto, op weg naar het station, voeg de hij haar toe: „natuurlijk is het de grootste zaak van Carville". (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) De bezetting van Warschau. BERLIJN 3 October (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op 2 October zijn nog meer Duitsche troepen de vesting Warschau binnen gerukt. De stelling der gevangenen, zoomede de te Warschau en Modlin buitgemaakte uitgebreide hoeveelheden wapens en ander oorlogstuig, duurt nog voort. In het Westen slechts geringe activi teit van artillerie en luchtmacht. Dr. Weiss en <lr. Hanfstangl in Engeland geïnterneerd. LONDEN. 3 October (Havas). De „Daily Express" meldt, dat dr. Bernard Weiss, de vroegere ondenpresident van politie te Berlijn en dr. Franz Hanfstangl, de gewezen leider van den buifcenlandsohen persdienst der na- tionaal-socialistische partij, die beiden sinds 'n paar jaar te Londen wonen, door Scotland Yard zijn geïnterneerd. Bij de rechtbank heb ben zij evenwel beroep aangeteekend tegen dit besluit. Hanfstangl, die 52 jaar oud is, moest inder tijd uit Duitschland vluchten wegens oneenig- heid met leiders der Hitlerbeweging. In 1923 werd Hitier te zijnen huize na de putsch van München gearresteerd. MA1KT EIKICUÏIN AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 582 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. 72—80, 2e kw. 64—70, 3e kw. 54—62 per K.G. slachtgewicht. 20 stieren 5664, 62 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk; 44 vette kalveren; 2e kw. 4656, 3e kw. 3644 per K.G. levend gewicht. 96 nuchtere kalveren 812 per stuk; 414 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 K.G. 8082, zware varkens 7879, vette varkens 7778 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MARKT PURMEREND. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 95.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 33. Kleine Boeren f 30 per 100. K.G. Volvette f 32 per 100 K.G. Boter 145155 per K.G. Runderen, totaal 965 stuks. Vette koeien 6374 per K.G. Gelde koeien 120180 per stuk. Melkkoeien 180260 per stuk. Stieren 4850 per K.G. Paarden 100 290 per stuk. Vette kalveren 6080 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 811 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 1419 per stuk. Vette varkens voor de slacht 6067 per K.G. Magere varkens 2536 per stuk. Biggen 1422 per stuk. Schapen 2026 per stuk. Bok ken 311 per stuk. Kipeieren 475525 per 100 st. Eendeieren 250 per 100 st. Piepkuikens 45 50 per K.G. Oude kippen en hanen 2535 per K.G. Konijnen 20180 per stuk. Eenden 2050 per stuk. Ganzen 160320 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdceling Eieren. Aanvoer 110.000 eendeieren f2,75f3. 70.000 kippeneieren f 3,205,40. 481e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 10de lijst Trekking van Dinsdag 3 October 1939 Hooge Prijzer 1000.— 14036 15142 17373 13066 t 400.— 2822 3434 4637 5170 13754 14508 200.— 7526 7676 18912 100.— 3296 3361 5744 6578 6647 11516 11789 18476 18936 19403 19440 20892 Pryzen van f 70.— 1010 1024 1065 1241 1374 1380 1426 1427 1464 1509 1527 3551 1570 1614 1823 1878 1887 1957 2081 2260 2372 2375 2442 2443 2502 2574 2597 2648 2762 2950 2993 3020 3261 3330 3357 3488 3510 3537 3611 3697 3787 3901 4045 4289 4322 4376 4469 4591 4600 467® 4699 5051 5056 5101 5466 5472 5508 5530 5574 5650 5773 6067 6101 e314 6322 6574 6679 6744 6865 6999 7025 7063 7065 7100 7133 7137 7236 7347 7452 7546 7567 7605 7613 7646 7658 7730 7857 7945 8238 8393 8430 8581 8799 8823 8912 9151 9156 9171 9300 9528 9543 9677 9693 9735 9800 9887 9953 10051 10099 10264 10432 10445 10461 10509 10649 10688 10709 10732 10822 10887 10892 11137 11252 11321 11328 11338 11473 11520 11584 11707 11730 11844 11967 12112 12155 12209 12318 12425 12484 12535 12622 12658 12714 12847 12857 12909 12951 12961 13000 13094 13351 13380 13513 13789 13891 14001 14042 14174 14222 14319 14340 14480 14507 14683 14777 14949 15018 15038 15076 15085 15268 15286 15372 15512 15683 15946 15971 16266 16277 16303 16335 16465 16491 16495 16637 16731 16891 17073 17279 17453 17604 17614 17628 17957 18062 18367 18461 19148 19270 19286 19319 19341 19501 19524 19596 19612 19710 19788 19840 19843 19862 19997 20032 20037 20348 20453 20520 20685 20778 20826 20996 21115 21176 21233 21407 21481 21488 21500 21604 21624 21955 HAARLEM, 3 October. Bevallen: 29 Sept.: G. Kruijd-Poppen, d.; 30 Sept.: E. Bolsenbroek-van den Enden, z.; G. Janus-Verdam, d.; E. Ch. J. Stachelhau- sen-Horeman, d.; A. M. Baartse- van der Meulen, z. 1 Oct C. Ch. Noé-Doing, d.; J. M. E. Dui- neveld-Strijbosch, d.; M. C. Conzen-VLsser, z.; 2 Oct.; G. W. Verdoorn-Steffers, d.; A. J. Reick-van Honswijk, d-: A. F. van Deursen- van Kesteren, d.; N. van Ouwerkerk-van Maaren, z.; 3 Oct.: J. H. M. A. Hootsmans- Boot, d.; C. D. van Donselaar-van Oosten, z. Overleden: 30 Sept.: H. P.: 5 u. d. van J. J. Michel, Voortingstraat; 2 Oct.: P. F. Goed hart, 56 j., Maerten v. Heemskerkstraat; C. van Roode, 70 j., Gasthuisvest.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3