JfgAcwistaa, HEUMATIEK Engeland en Rusland pogen er sinds lang vasten voet te krijgen (IIN/T IN IIÏIIRIN.. <riebeltje's Hoogtepunt Alberdingk Thijm VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 JCa&aeC, de stad zandec ueckeecsonyelukken. Volgens het Japansche dagblad i „Kokumin Sjimboen" zouden Rus sische troepenafdeelingen de grens van Afghanistan hebben overschre den. In verband hiermede zou Af ghanistan de mannen tusschen 25 en 40 jaar hebben gemobiliseerd FGHANISTAN, het „Drangiana" en Ariana" der Ouden, door de inboor lingen kortweg „Oerlajat" (dit is stamland") of „Kaboelistan" ge- behoorde in de oude tijden aan Per- "fraen het begin onzer jaartelling is het ïiefQiitiieer geworden. In de 1de eeuw werd M 3ste deel veroverd door de Kaliefen vin Damascus, maar^ het Oostelijk deel bleef bioscoop te openen, leed schipbreuk. Reeds na twee maanden moest deze inrichting bij ge brek aan bezoekers haar deuren sluiten. Duizendjarige tradities hebben zich te Ka boel niet door de moderne techniek laten ver dringen. Kameel en ezel hebben over de auto gezegevierd LB. (Nadruk, ook in gedeelten, verboden). uj motste deel veroverd door de Kaliefen hei - - r>intiv het. Onsteliik deel bleef ÏÏÏrt onder een ninuucujuaae.. omstreeks het jaar 1000 is Afghanistan een fSerliik Mohammedaansch rijk. Bijna een later dringen de Turken het land bin- 3 m stichten er een nieuw Mohamme- 3. rak met krachtigen Hindoe-invloed. Mannelijks hebbeh de provinciale gouverneurs Soh echter weer meer zelfstandig gemaakt, «f de tijd der groote Mongoolsche verove- rnecn breekt aan. een tijd, waarvan ook Af- Snistan veel te lijden heeft gehad want tot ongeveer 1400 bleven de Mongoolsche hor- rtpn er° heerschen. waar ook daarna wordt het telkens geteis terd door oorlogen en blijft eeuwenlang ver geld de Oostelijke helft (Kaboel) bij het Sn de Westelijke (Heral) bij Perzië. In 17R7 verovert de machtige Perzische vorst Na rt rSiah geheel Afghanistan; hij stelt er een stadhouder aan, Ahmed Khan, die zijn gebied in 1747 tot een zelfstandig koninkrijk maakte, nit s de eerste maal, dat Afghanistan eigen lik een afzonderlijke eenheid in de geschie denis vormt, in het begin der 19de eeuw wordt het rijk weer verkleind en komt Herat weer bii Peizië, met welk land Napoleon zich in verbinding stelt om het Engelsche bezit Sn het Westen uit te bedreigen. Daarmee bezint dan ook de periode van het Europee- sche imperialisme, dat Afghanistan onder Tiin invloed wil krijgen. De eerste Engelsche exoeditie dringt in 1838 het land binnen ter eelegenheid van een troonstrijd. In 1842 wor den de Engelschen echter weer uit het land gedreven en Doot Mohammed tot emir uitge roepen, die zich nauwer aansluit bij Perzië en Rusland, waartegen Engeland zich natuur lijk weer verzet. Van dien tijd af, dus thans reeds een eeuw lang dateert een strijd tusschen de Russi- sehen en Engelschen invloed in Afghanistan. Soms wordt deze strijd in stilte gestreden, andere malen weer barst hij openlijk los. Engeland heeft voortdurend geprobeerd, zijn invloed uit te strekken over dezen bufferstaat die met den Kaiberpas een toegangsweg naar het Westen en naar Centraal-Azië beheerscht. Rusland werpt begeerige blikken naar het land. sinds het in Turkestan macht heeft en in Perzië probeert invloed te krijgen. Afghanistan is sinds eenige jaren een ab solute monarchie, aan het hoofd waarvan Zahir Khan als koning staat. Zal ook dit land ïijn onafhankelijkheid binnenkort verliezen? De oude en de nieuwe hoofdstad. KABOEL, thans de hoofdstad van 't district Kaboelistan, is eeuwen lang de hoofdstad van Afghanistan geweest, thans is zij als zoodanig ver vangen door het naburige Dar-oel- Aman („Huis van Aman"), zoo ge noemd, omdat zij gesticht werd door koning Amanoellah. Op 20 Februari 1923 werd de eerste steen gelegd voor het groote werk en werd het terrein ingewijd, waarop zich thans een mo derne Europeesche stad midden in A2ië uitstrekt. In Dar-oel-Aman is alles met smaak ingericht en van de modernste technische middelen voor zien. Er is een waterleiding, riool- stelsel, electrisch licht, telefoon en centrale verwarming. Een heel ander beeld biedt Kaboel, de oude hoofdstad, een typische Oostersche stad niet lage huizen, moskeeën en minarets, een stad, waardoor kameel-karavanen trekken. Zoo vooruitstrevend als Dar-oel-Aman is, zoo tra ditioneel is Kaboel. Hoewel Kaboel een flinke stad kan worden genoemd (het heeft plus' minus 140.000 inwoners), is het toch opmer kelijk, dat er zoo goed als geen verkeersonge lukken voorkomen; die, wélke er nog plaats vinden zijn trouwens zoo onschuldig, dat ze nauwelijks „ongevallen" genoemd kunnen worden. Weliswaar is Kaboel en dit speelt natuurlijk ook een rol bij de afwezigheid van verkeersongevallen een stad zonder trams en autobussen, doch hiervoor in de plaats vindt men er ontelbare kameelen en ezels, alsmede tal van taxi's en particuliere auto's. Sinds de 16de eeuw beheerschen kameel en ezel het stadsbeeld. Te Kaboel is het woord „tempo" onbekend en het „langzaam-maar- •zeker standpunt" van de kameeldrijvers is niet in de laatste plaats de hoofdfactor van het Kaboelsche veilige verkeer. Doch er be staat nog een andere factor, die Kaboel een veilig verkeer waarborgt. Volgens de Afghaan se wet heeft niemand, die een auto be stuurt, een karavaan leidt, of een ander mid del van verkeer bestuurt, een rijbewijs noodig. Daarentegen kan degene, die door lichtzin nigheid een verkeersongeval veroorzaakt, ter dood veroordeeld worden. Deze laatste ver ordening heeft tengevolge, dat bij wegkrui- 5jngen chauffeurs waarschuwende hoorn signalen geven, dat koetsiers zeer behoed zaam bij een kruispunt bellen, dat de ezel drijvers in 't Afghaansch natuurlijk „op passen" roepen, en dat de leider van een ka meelkaravaan een tiental meters vooruitloopt en op een in het oog vallende plaats zijn ka ravaan een veiligen overtocht bezorgt. Van de voetgangers wordt geen bijzondere disci pline verlangd. Zij loopen kris en kras door elkaar op straat en houden niet speciaal rechts, wanneer zij van de eene bazaar naai de andere trekken. De vroegere Afghaansche hoofdstad heeft namelijk nog andere eigenaardigheden. Men vindt hier geen étalages of reclameborden. Wanneer hier iemand iets koopen wil, gaat hij naar de werkplaats, informeert, probeert, en gaat daarna naar een concurrent, totdat hij het goedkoopste adres gevonden heeft. Een andere curiositeit van Kaboel is, dat de ^ad geen bioscoop of theater heeft. De po- fihg van een Fransch zakenman om hier een NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het overzicht derde kwartaal 1993 is als volgt: Er verdronken in Juli 27 jongens, 6 meis jes, 23 mannen, 3 vrouwen; Augustus 24 jongens, 16 meisjes, 34 mannen, 6 vrouwen; September 13 jongens, 2 meisjes, 22 mannen 2 vrouwen; 4 in auto's. Totaal 84 jongens, 24 meisjes, 79 mannen, 11 vrouwien, 4 in auto's. In totaal verdronken dus 182 personen; in het derde kwartaal van 1938 166. Gered werden of wisten zich te redden in: Juli 36 jongens, 13 meisjes, 19 mannen, 9 vrouwen, 78 uit auto's; Augustus 39 jongens 20 meisjes, 27 mannen, 15 vrouwen, 8 uit auto's; September 21 jongens, 8 meisjes, 21 mannen, 3 vrouwen, 38 uit auto's. Totaal 96 jongens, 41 meisjes, 67 mannen, 27 vrouwen, 1.24 in auto's. In totaal werden dus gered: 355 personen, in het derde kwartaal van 1938: 268. Er reden te water: in Juli 17 auto's, bussen vrachtauto's; in Augustus 5 auto's, bussen, vrachtauto's, in September 15 auto's, bussen, vrachtauto's. Totaal 37. In het derde kwar taal van 1938: 37. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 7 OCTOBER 1939. Progr. I. Jaarsveld en Hilversum 1. Progr. II. Hilversum 2. Progr. III. Belgische en Duitsche stations eventueel diversen. Progr. IV. Engelsche stations eventueel diversen. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekpro gramma. 8.00—12.00 Diversen. Pas op Er is een R in de maand. Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zoudt ge nog langer door het leven gaan als een wandelend weer glas, met scheuten en pijn bij iedere aanwij zing van ander weer? Het rheumatiekseizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Kruschen Salts. De aansporende wer king van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, heeft een weldadigen invloed op Uw heele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe werking op gewekte organen Uw bloed zuiveren van alle overtollige schadelijke zuren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin vandaag Uw kuur, om straks te ervaren, dat ge vrij blijft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Kruschen Salts, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak)Fabrikanten E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756, (Adv. Ingez. Med.) de R van Amsterdamsche Hof moet een puzzle oplossen. Had de rechtbank te Haarlem een zaak moeten verwijzen? AMSTERDAM, 5 October. Aan het ge rechtshof te Amsterdam werd Donderdag een juridische puzzle voorgelegd, de bevoegdheids kwestie van de rechtbank te Haarlem betref fende. Het betrof hier een diefstal in een apotheek in het Kleverpark te Haarlem, waar in den avond van 4 Maart jl. een of meer insluipers met een valschen sleutel waren binnengeko men. In het vergiftkastje was een bedrag van ruim f 26 aan kleingeld geborgen en d.it geld werd den volgenden dag vermist. De verden king viel op een ex-loopjongen van de apotheek, den 24-jarige K. K., die te Amsterdam woont. Een paar dagen na de inbraak werd deze man ingerekend. Aanvankelijk beweerde hij van niets af te weten. Later kwam hij met een an der verhaal voor den dag. Hij was naar Haar lem geweest en was teruggereisd met zijn vriend J. Ph., een 25-jarigen opperman. In den trein had deze hem een groot bedrag aan klein geld laten zien: het resultaat van de inbraak. K. gaf toen ook tegenover de politie toe. dat hij den opperman, die bij hem geklaagd had, dat hij het zoo arm had, inlichtingen over de in richting van de apotheek had gegeven. Bij de inbraak was hij eahter niet geweest, wel waren zij dien nacht van het geld in Amsterdam uit geweest. Ook de opperman werd ingerekend en hij hield stijf en strak vol, dat hij volkomen on schuldig was. Tegen beide mannen werd een vervolging in gesteld en de rechtbank te Haarlem veroordeel de den opperman wegens diefstal tot een ge vangenisstraf van twee jaar, mede met het oog op zijn donker verleden. De 25-jarige K., de ex-loopjongen, was pri mair mededaderschap aan den diefstal ten laste gelegd, subsidiair had men hem heling ten laste gelegd en meer subsidiair uitlokking van een misdrijf en het geven van inlichtingen. De rechtbank te Haarlem achtte de mededa derschap aan diefstal niet bewezen, zoodat hij van het primair ten laste gelegde werd vrijge sproken. In het subsidiair ten laste gelegde, de heling, achtte de rechtbank zich niet bevoegd, omdat de heling het opmaken van een deel van het gestolen geld te Amsterdam (dus in een ander arrondissement) was gepleegd. De rechtbank te Haarlem verwees de zaak niet naar de rechtbank te Amsterdam, maar veroor deelde verdachte tot tien maanden gevangenis straf, wegens het meer subsidiair ten laste ge legde: uitlokking en geven van inlidhtingen. Het tweetal teekende hooger beroep aan, zoo dat thans het gerechtshof, gepresideerd door mr. Jolles, deze zaken te berechten kreeg. De opperman bleef op zijn stuk staan. Hij noemde K. een leugenaar, hij had hem dien avond niet ontmoet in den trein tusschen Haar lem en Amsterdam, maar op de Munt, in het hartje van de hoofdstad. Ze waren samen uit geweest, maar dat was eerlijk verdiend geld geweest, wat toen was verteerd. Vriend K., als getuige gehoord, bleef bij zijn lezing, en een juffrouw, die in dien tijd veel met verd. Ph. omging, vertelde, dat hij tegen over haar een volledige bekentenis had afge legd. Hij had op haar kamer zelfs andere schoe nen aangetrokken, omdat hij bang was geweest een voetspoor in de apotheek te hebben ach tergelaten. „Gelogen", riep verdachte woedend, „ik heb ruzie met haar en nu wil ze me er indraaien.'' De procureur-generaal achtte het bewijs ge leverd en eischte bevestiging van het vonnis (twee jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. Th. Eskens, noemde de ge tuigen in<gjieze zaak hoogst onbetrouwbaar concludeerde tot vrijspraak. Vervolgens stond de ex-loopjongen, de 24- jarige K. terecht. Hij ontkende de inlichtingen te hébben gegeven met de bedoeling, dat zijn vriend in de apotheék in zou breken, zoodat ook hij naar zijn zeggen ten onrechte veroordeeld was. De procureur-generaal was het met de Haar- lemsche rechtbank eens, dat het primair ten laste gelegde, de mededaderschap aan diefstal, niet bewezen was, zoodat verdachte daarvan moet worden vrijgesproken. In het subsidiair ten laste gelegde, de heling, heeft de rechtbank te Haarlem zich terecht on bevoegd verklaard, omdat het strafbare feit, het geld verteren, te Amsterdam is gepleegd. De zaak had daarom moeten worden verwe zen naar de rechtbank te Amsterdam om daar te worden berecht, aldus oordeelde de procu reur-generaal. Mocht het gerechtshof over dit juridische be zwaar willen heen stappen, dan is spr. van oor deel, dat het meer subs, ten laste gelegde, de uitlokking van het misdrijf, bewezen is. Leggen we dan beide straffen naast elkaar, en houden we er rekening mede, dat ook deze verdachte al meer is veroordeeld, dan is het duidelijk, dat de straf van tien maanden veel te laag is. Voor het geval het Hof de zaak niet naar de redhtbank te Amsterdam verwijst, vorderde spr. tegen den ex-loop jongen anderhalf jaar ge vangenisstraf. Een verzoek om in vrijheidstelling werd afge wezen. Op 19 October zal arrest worden gewezen. HET TOONEEL Ensemble Bouber. Men behoeft er niet. aan tc twijfelen, of JCriebeltje's Hoogtepunt", dal. thans door het Ensemble Bouber in den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam gespeeld wordt, uit een roman is getrokken. Het stuk toont er alle ken- teekenen van. De tafereelen doen dikwijls meer aan hoofdstukken uit een boek. dan aan too- neelscènes denken. Ik ken den roman van Willem van Iependaal niet, maar het lijkt mij toe, dat Bouber me: zijn dramatiseering van het boek wat vluchtig te werk is gegaan. Heel economisch is hij met zijn personen in ieder geval niet geweest en er zouden bij wat meer concentratie zeker eenigen gemist hebben kunnen worden. Willem van Iependaal heeft blijkbaar dt moeilijkheden willen aantoonen van den mensch, die uit de gevangenis ontslagen weer in de maatschappij terugkeert. Rokus Degelink bijgenaamd Kriebeltje is wegens een gerinp vergrijp het stelen van kaas tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld en komt - dank zij de bemiddeling van een reclasseerings ambtenaar na zijn straftijd in huis bij een braven Westlandschen tuinder Wout Gantel- hoven, die hem als een zoon behandelt. Krie beltje is er dus niet slechter op geworden, vooral niet, omdat zijn moeder nu niet bepaald een braaf en solied vrouwspersoon is. Rokus heeft echter niet gerekend op de slechtheid der menschen. Want als de West- landsche tuinders weten, dat Kriebeltje in de gevangenis heeft gezeten, moet hij ondervinden, dat de Christelijkheid van deze menschen meer in woorden dan in daden bestaat In den roman zal dit wel uitvoerig zijn behandeld, maar in het tooneelstuk hooren wij er feitelijk alleen maar van. Rokus krijgt het aan den stok met den veldwachter, die de booze geest van het dorp is en wanneer hij dezen vertegenwoor diger van het gezag heeft neergeslagen, moet hij weer vluchten en komt hij in zijn oude milieu in Rotterdam terug. Maar er is in Rokus dank zij den invloed van de brave Gantelhovens veel veranderd. Hij wil niets meer te maken hebben met zijn vroegere „gabbertjes" en zoekt naar eerlijk werk, dat hij eindelijk vindt bij Toon Tasselaar, een kereld uit één stpk, die echter erg critisch staat tegenover de maatschappij. Zoo blijft Krie beltje als mensch behouden en hij aarzelt niet zijn nieuwe straf wegens verzet tegen den veldwachter uit te zitten, ondanks alle moei te, die zijn vriend Blauwe Aai een prachtrol van Herman Bouber doet om hem uit de ge vangenis te houden. Wanneer Rokus voor de tweede maal uit de gevangenis komt, is hij een herboren mensch. Hij is op zijn „hoogtepunt" en heeft de reclas- seering niet meer noodig, omdat hij nu geheel op zich zelf kan staan. Iependaal of is het Bouber? weet het zelfs zoo te fabriceeren, dat allen aan het slot gereclasseerd zijn, tot de moeder toe, die niet meer drinkt en het, hellend vlak heeft verlaten. In het laatste tafereel zien wij alle brave menschen uit het stuk de Gantelhovens, Toon Tasselaar, Blauwe Aai, Arentje Pot het meisje van Rokus Floor, de blinde organist en Kriebeltje bij Rokus' moeder vereenigd het is een slot zoo gelukkig en mooi, als wij maar wenschen kunnen. Dit sentimenteele slot is wel het zwakste deel van het stuk. Wij weten maar al te goed, dat het in de wereld meestal niet zoo toe gaat wij kunnen deze oplossing dan ook onmogelijk als logisch en natuurlijk accepteeren. Willem van Iependaal schijnt het niet erg op de reclasseerïng begrepen te hebben. Wij moe ten tenminste aannemen, dat Toon Tasselaar uit zijn naam spreekt, wanneer hij tegen de da mes en heeren der reclasseering fulmineert. Wij zouden niet graag alles voor onze rekening willen nemen, wat de schrijver door dezen man laat verkondigen en de feiten zelfs in dit stuk zijn met de woorden nog al in strijd. Dat Rokus bijvoorbeeld bij den braven Gantel- hoven in huis komt en tot een beter mensch wordt, is dan toch maar het werk der reclas seering en het zijn de hardvochtige menschen buiten de reclasseering, die trachten dit werk te niet te doen. Maar er is ook veel in het stuk, dat levendig volkstooneel kan worden genoemd, al is het louter fragmentarisch. Bouber toont zich in die fragmenten op zijn best. Toch heeft hij wan neer hij zelfstandig schiep beter werk geleverd dan dit wel wat erg tendentieuze en rammelende tooneelstuk. Ook in de opvoering misten wij de eenheid, die wij vroeger in het gezelschap Bouber altijd zoo bewonderden. Een ensemble vormen de te genwoordige spelers nog niet. De zeer groote be zetting maakte het noodzakelijk, dat er veel ge- OP STAAT! Den naam Gluton lieten wij wettig depo- neeren om te beletten, dat hieronder een kleefpasta sou worden verkocht, die de goede eigenschappen van Gluton mist. Weiger daarom plakpasta die U alt „even goed" wordt aanbevolen; wat ie ook mag «ijn, het i. géén doubleerd moest worden en niet alle rollen ste- ig bezet konden zyn. Maar er zijn ook velen, die in dit realistisch werk zich volkomen thuis voelen. Bouber zelf noemde ik reeds. Hij maakt iets prachtig-levends an den philosophisch aangelegden timmerman, Blauwe Aai. Ook Lau Ezerman is volkomen in zijn'element als de brave Wout Gantelhoven, een tuinder, die een en al hartelijkheid en braaf heid is. Ferry de Rooy speelt Rokus Kriebeltje met natuurlijk accent en weet de rol op niveau te houden. Foletta, dien wij in 3 verschillende rollen zagen, trof mij het meest als Toon Tasse laar, dien hij met aplomb gaf. En ook Rompel bijgenaamd Stompie was een markante fi guur. zooals hij door den heer Kremer werd ge peeld. Het puhliek bleek door de opvoering geboeid te zijn en liet het aan het slot niet aan applaus ontbreken J. B. SCHUIL. Op de algemeenc begraafplaats te Huisduinen had Donderdagmiddag de begrafenis met militaire eer plaats van den korporaal-machinist J. A. Kruisland, die bij de uitoefening van zijn plicht in dienst van het vaderland om het leven kwam bij de ontploffingsramp aan boord van den „Jan van Gelder". Het vuurpeloton. (Adv. Ingez. Med.) De Nar. Een romantisch spel noemt Kees Meekel zijn oorspronkelijk voor Jan Musch geschreven ,Nar". Een passender betiteling zou zijn ge weest: symbolisch spel. De figuren immers die de schrijver ten tooneele voert, zijn evenzoovele personificaties van menschelijke deugden en ondeugden van ondeugden vooral. Hebzucht, arglist, eerzucht, sluwheid en eigenbaat hebben den boventoon en voeren een verbitterden strijd om de onschuld, in de gedaante der jonge her togin. En tegenover hen staat de zelfverloo chening, het waarachtige Christendom, in de gestalte van den bonten nar. Het is den auteur voornamelijk om niet te zeggen: alleen om den nar te doen. Aan hem heeft hij het volle pond van zijn talent gegeven, hem zet hij voort durend in het middelpunt, steeds feller licht werpt hij op zijn hoofdpersoon. Dit kon alleen de andere rollen schaden en zij zijn dan ook schetsmatig gebleven. Geen ervan is uit de verf gekomen. En uiteraard komt dit den nar ook weer niet ten goede. Hij voert zijn strijd niet tegen zijns gelijken, niet tegen menschen van vleesch en bloed, maar tegen schimmen, vage gestalten. Wij bespeuren iets van intrigues, van vervalschte brieven en beschuldigingen-van- landverraad, maar wat ze eigenlijk ten doel hebben, ja zelfs welke personen er het slacht offer van moeten worden, blijft duister. Twee hovelingen belagen elkaar en zijn plotseling weer verzoend welke motieven zij daarvoor hebben, leert ons ook de beknopte inhoud niet. .En in het vierde bedrijf, waarin door het open kerkerraam de gevangenen maar lustig in- en uitwandelen, terwijl drie zwaar gewapende be wakers er met den neus bij staan, wordt waar lijk al te veel van onze goedgeloovigheid ge vergd. Daarbij komt nog dat de taal, die vooral in den mond van den nar mooi en poëtisch klinkt, aan de dramatischè spanning geen kracht bijzet. Daarvoor is ze te weinig écht. Een goed tooneelwerk kan ik dus De Nar niet vinden. Maar aan een ideeënstuk moet men nu eenmaal speciale eischen stellen. En hier zij meteen volmondig erkend, dat het als zoo danig onbetwistbaar kwaliteiten bezit. Het is de verdienste van den heer Jan Icas van Dijk, die de rol van den hofnar vervulde, dat de bedoe ling van den schrijver zoo duidelijk tot het pu bliek heeft gesproken. Vooral aan het slot van het tweede bedrijf, waar hij zich de bellenkap van het hoofd rukt en zich opwerpt tot verde diger van de aan alle zijden belaagde hertogin, bereikte hij een respectabele hoogte. De rol is vol voetangels en klemmen met de snelle wis selingen van scherts en ernst, van nar en wijze, maar deze speler wist ze bijna alle te vermij den. Hij' hartelijke applaus na elk bedrijf heeft dan ook wel zeer in het bijzonder hem ge golden. Voor Alberdingk Thijm was deze voorstelling geen première in den waren zin des woords. Vier jaar geleden bracht zij reeds hetzelfde stuk ten tooneele. maar er was een bijzondere aan leiding voor deze réprise. De R. K. Volksbond viert namelijk haar gouden jubileum en voor de vele leden zal de Rederijkerskamer thans negen maal de Nar opvoeren. Het woord van dank door den voorzitter van den Bond aan het begin van den avond tot Thijm gericht, was dan ook zeer op zijn plaats. Tot het feestelijk ka rakter droeg ook de muzikale opluistering door 't ensemble Nibbering in hooge mate bij. En het is zeer te waardeeren dat men het in dezen tijd heeft aangedurfd te breken met de opvat ting dat het publiek alleen amusement wil. De groote aandacht waarmee de volle zaal De Nar heeft gevolgd, bewijst dat men juist heeft ge zien. Ook nu weer was de regie in handen van Herman Moerkerk. Dat is een garantie voor goede décors en goede tooneelschikking. Hier trof vooral de kerker in het laatste bedrijf. P. H. SCHRöDER, „LIEBESGABEN" MOGEN NIET ALS MONSTER WORDEN VERZONDEN 's-GRAVENHAGE, 5 October 1939. Nog steeds worden geschenkzendingen voor het buitenland als monster verzonden hetgeen verboden is en welke haar bestemming dus niet bereiken. Verzending moet geschieden als postpakket.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7