Jjndmkkm Briefkaart. van een reis naar Berlijn Bij den zeventigsten verjaardag De aufo door de fiets verdrongen. Addaatf KORT VERHAAL D' Rubriek voor Vragen jBepec&te vedichtinq. en êepeckte menu's. Een onzer lezers, die voor zakendoeleinden naar Duitschland's hoofdstad moest reizen, beschrijft hieronder zijn ervaring en indruk ken, die hij op deze reis verkreeg. Het ligt voor de hand dat in vergelijking met de gemakkelijke en snelle verbinding vóór het Poolscbe conflict, toen men per vliegtuig in 21/2 of per trein in circa 8 uur naar Ber lijn kon komen, het reizen van thans zeer ten ongunste van den vroegeren reisduur uit valt. Een directe verbinding met Berlijn bestaat thans niet meer en het overstappen is niet van de lucht. Wie niet de kans wil loopen na midder nacht in Berlijn aan te komen doet verstan dig met de vroegstmogelijke reisgelegenheid uit Bentheim te vertrekken. Reizigers dus die b.v. in Den Haag of Amsterdam wonen doen verstandig in den namiddag naar Hengelo te reizen, daar te overnachten en des ochtends met den eersten trein naar Bentheim te gaan. Allereerst is dan na het vertrek uit Hengelo Oldenzaal aan de beurt en hier is het noodig voor pas- en andere controle uit te stappen. Nadat dit is geschied kan met eenig opont houd naar Bentheim worden vertrokken. Hier opent zich Duitschland's poort en vindt na tuurlijk een grondige pas- en bagagecontrole plaats, waarbij in twijfelachtige gevallen om trent de betrokken reiziger of zijn reisplannen het bekende „dikke boek" wordt nageslagen, waarin zich de namen bevinden van hen, die als minder gewenschte bezoekers voor Duitschland worden beschouwd. In Bentheim is men dan ook met deze con trole en het wachten op het vertrek van den trein naar Osnabrüek een uur kwijt. Vindt dan eindelijk het vertrek plaats dan gaat het verder met- een boemeltrein, die op bijna elke plaats stept. Het eerste belangrijke station is Osnabrüek. Hier wordt overgestapt naar Löhne en moet op aansluiting naar Hannover van Keulen uit worden gewacht. De treinen van Keulen naar Berlijn zijn door het ze ei- beperkte treinverkeer zeer sterk be zet, zoodat het geen uitzondering is dat men tot Hannover, en wanneer men pech heeft, tot Berlijn moet staan. Daarbij komt nog dat - de treinen herhaaldelijk te laat zijn zoodat de „Planmassige" aankomst in verhouding met de vertraging overschreden wordt. Op de reis zelf ziet men van den oorlog niet veel, of het moesten de ambulance treinen zijn, die met hun Roode Kruisteekens de algemeene belangstelling hebben. Ook de ziekenhuizen, sanatoria enz. zijn op de daken van het Roode Kruisteeken voorzien om vliegers van vijan delijke zijde op de beteekenis van deze ge bouwen opmerkzaam te maken. Verder ziet men nu en dan lange treinen met oorlogsmateriaal, die van het Oostelijk naar het Westelijk front trekken en dit alles draagt er natuurlijk wel toe bij den buiten- landschen reiziger er aan te herinneren dat hij zich in een land bevindt, dat in oorlog is. Doch overigens ziet men op de reis niet veel bijzonders. Aan de autowegen wordt normaal doorgewerkt en eveneens is dit het geval met de groote fabriek, waar de Duitsche volks auto zal worden gebouwd. In de Duitsche hoofdstad zelf zijn slechts enkele factoren, die den bezoeker er aan her inneren dat hij zich in een oorlogvoerend land bevindt, n.l. Ie. de absolute verduistering des avonds en des nachts; 2e. de betrekkelijk beperkte spijskaarten in de restaurants; 3e. het enorm ingekrompen autoverkeer. De „Verdunkelung" is, wanneer men deze voor het eerst ziet in een stad die men steeds als een „lichtstad" heeft gekend, zeker niet geschikt om de gevaren van een aanval-uit-de- 1-ucht te doen vergeten. Het is er dan ook op avonden, zonder maanlicht pikdonker en om botsingen te voorkomen hebben vele Berlij- ners zich lichtgevende plaatjes op de borst gespeld. Verder zijn de normale verkeersobstakels, die men in een groote stad in den vorm van opgebroken staten en bouwwerken heeft, op sterk uitspringende punten witgekalkt, zoodat men met een beetje oplettendheid een ont moeting met deze „harde" verrassingen bij tijds uit den weg kan gaan. Ook zijn de si garen-rookende Berlijners evenzoovele roode signalen, die men uit den weg heeft te gaan. De auto's hebben alle geblindeerde lampen en leeren hoezen, speciaal hiervoor in den handel, laten een enkele centimeter dikke lichtstreep door, doch dit is zoo weinig dat er met een zeer matig tempo gereden moet worden. Het resultaat der „Verdunkelung" is dan ook dat elkeen, die niet des avonds op straat moet zijn, thuis blijft en er dus van uitgaan weinig komt. Er wordt anders op dit gebied genoeg geboden want de theaters en bioscopen zijn meest alle geopend. Het kan dan ook zijn, dat, wanneer de Berlijners aan de verduiste ring gewoon zijn, het normale leven des avonds zich weer spoedig herstellen zal. Wat nu de menu's in de restaurants betreft, deze zijn zooals bekend sterk ingekrompen. Waar vroeger een lange lijst van gerechten prijkte, zijn thans slechts enkele spijzen waaruit men een keuze moet maken. Verder valt op dat als men des avonds een beetje - laat in een restaurant komt verschillende gerechten uitverkocht zijn en men zijn toe vlucht tot het een of ander „Eintopfgericht" moet nemen. Deze „Eintopfgerichte", waaraan men alle mogelijke namen gegeven heeft, zijn, als men een beetje geluk heeft, zeer smakelijk toebereid en daarbij niet duur. De restaurants zijn, niettegenstaande de beperkte gerechten keuze, zeer druk bezocht en het komt her haaldelijk voor dat men in groote restaurants, zooals die van Kempinski in de Leipziger- strasse of van Hotel Excelsior (5000 zitplaat sen) geruimen tijd moet wachten om een plaats te kunnen krijgen. Verschillende Ber lijners schreven dit drukke restaurantbezoek toe aan het feit dat de week daarop ook in de restaurants voor verschillende spijzen distributiekaarten moesten worden afgegeven terwijl dit tijdens mijn verblijf nog niet noodig was. Het beperkte autoverkeer geeft wel een ge heel ander uiterlijk aan Berlijn dan vroeger, doch het is voor den voetganger niet onaangenaam, want zonder veel gevaar kan hij thans de zoo drukke straten als Friedrich- strass, Peipzigerstrasse of Kurfürstendamm oversteken. Ook in Berlijn is het rijwiel weer 1 in eere hersteld en verschillende Berlijners hebben zich een fiets aangeschaft. Het re clame-element is ook hier weer actief, want in de geïllustreerde bladen verschijnen foto's van bekende filmsterren zooals Willy Birgel ea. gezeten op de fiets! De stemming in Het land. De stemming onder het publiek is betrek kelijk verschillend: er zijn er die, niettegen staande de oorlog met Polen tot een goed einde is gebracht, zich er toch niet geheel mede hebben kunnen vereenigen dat voor de bevrijding van Dantzig enz. een oorlog noodig was en dat o.a. de zoo snelle „Aufbau" van Duitschland hierdoor eenigszins onderbroken werd, anderen, en zij vormen de overgroote meerderheid, zijn juist van meening dat het huidige conflict een einde zal worden gemaakt aan de onbillijkheden en onrechtvaardigheden van, zooals men dit thans algemeen noemt het „Dictaat" van Versailles. Doch in het al gemeen is er geen „hoera-stemming" onder het publiek, hoewel de meening overheerscht dat Duitschland uit den oorlog, ook al wordt deze naar het Westen overgebracht, als over winnaar te voorschijn zal komen. Het ver trouwen in Hitler is onbeperkt en men heeft zich dan ook ten volle aan hem en zijn ad viseurs overgegeven. Men weet dat een oorlog in het Westen tal van offers zal eischen cn dat de ontberingen groot zullen zijn, doch men is bereid ze te dragen in het voile vertrouwen, dat de resultaten dit alles weer zullen goed maken. Men heeft de overtuiging' dat de Führer geen offers zal vragen als ze niet noodig zijn. De tot bijna op elk gebied der voedselvoor ziening, vetten, zeep en andere artikelen door gevoerde distributie met haar rompslomp wordt dan ook gelaten aanvaard, al geeft het den huisvrouwen veel te doen om alles te kunnen krijgen waarop de distributiekaarten recht geven. De terugreis naar Nederland is ongeveer even omslachtig als de heenreis, hoewel door vermindering van het aantal '„overstap-sta- tions" wel een eenigszins korteren reisduur verkregen is. Men kan tenminste in één dag van Berlijn naar Amsterdam of Den Haag komen. Het oponthoud aan de grensplaatsen is echter nog tij droovender dan op de heen reis. Vooral in Bentheim wordt de controle zeer streng toegepast. Er wordt geïnformeerd hoe lang men in Duitschland was, waar men was, wat men er deed enz., enz. en het komt herhaaldelijk voor dat men zijn mededeelingen door bewijzen heeft te staven. Alles geschiedt echter op de meest correcte en hoffelijke wijze, doch secuur. Dit is natuurlijk niet te ver wonderen, want men bevindt zich in een oorlogvoerend land en tegen spionnage wordt zeer sterk gewaakt. Het ligt voor de hand dat de genoemde strenge controle weinig er varen reizigers zenuwachtig maakt, doch degene, die niets te verbergen heeft, kan zonder bezwaren de pascontrole tegemoet zien. Degenen dan ook, die het op een scherpe con trole aan de grens niet begrepen hebben en niet voor zaken- of andere dringende doel einden in Duitschland behoeven te zijn, doen beter te wachten tot de oorlogstoestand van nu voorbij is. legt 1200 k.m. af. GENUA, 5 October (Stefani) In een bosch bij Savona is een jager er in geslaagd een grooten adelaar te vangen. De vlucht van den roofvogel bedraagt meer dan twee meter. De vogel was geringd. Op deze ijzeren ringen stond vermeld: „6 Februari 1939. Dierentuin Warschau". Het be treft hier een adelaar, die tijdens de bombardementen uit den dierentuin in de Poolsche hoofdstad was ge vlucht en minstens 1200 kilometer moet hebben gevlogen. Zweedsche vloot patrouilleert in de Zweedsche territoriale wateren. KOPENHAGEN, 5 October (Reuter-A.N.P.) Volgens een telegram uit Stockholm is de Zweedsche vloot voor de westkust onder lei ding van admiraal Aakamark, bestaande uit een slagschip, twee torpedobootjagers, twee duikbooten en een aantal kleine oorlogs schepen begonnen met de patrouilleering in de Zweedsche territoriale wateren. Zij worden bijgestaan door een honderdtal andere schepen. De moeilijkheid, voldoende loodsen te krij gen met kennis der grens van de territoriale wateren, maakt het convoyeeren bijzonder noodig. SLUITING VAN DE FRANSCHE PARLEMENTAIRE ZITTING. PARIJS, 5 October (Havas). Het staatsblad publiceert een decreet, waarbij de tegenwoor dige zitting van het parlement om redenen van binnenlandse!» poliüeken aard wordt gesloten, de parlementaire onschendbaarheid van de op de communistische lijsten gekozen afgevaardig den wordt opgeheven en deze vertegenwoordi gers, indien zij dat zouden wenschen, zal wor den verhinderd propaganda voor de ontbonden partij voort te zetten. De ,J. P. Coen" 12 October naar Lissabon. AMSTERDAM, 5 October De N.V. Stoom- vaart maatschappij „Nederland" deelt mede, dat het vertrek van het s.s. „J. P. Coen" van Amsterdam op haar eerste reis naar Lissa bon. waar de passagiers zullen overgaan op het m-s. „Marnix van Sint Aldegonde", is vastgesteld op Donderdag 12 October a.s. Inscheping der passagiers des avonds tus- schen 8 en 10 uur aan de Javakade. Publiciteit door BAS VAN DEILEN ofessor Beverbont, de beroemde oudheid kundige, was het type van een eenzelvig kamergeleerde. Buiten zijn wereldver maarde museum van fossielen bestond tr voor den grijzen vrijgezel ongeveer niets tei wereld, dat hem veel belangstelling inboezemde In hooge mate verstrooid en slordig als hij was. liet de professor zich vooral weinig aan z'n klee ding gelegen liggen, en hij had de gewoonte z'n costuums zóó lang af te dragen, tot z'n oude huis houdster door list of geweld er in slaagde den kleermaker in de studeerkamer van den profes sor binnen te smokkelen. Toen de groote geleerde dan ook tijdens een treinreis bij het naar buiten kijken het ongeluk had, dat zijn hoed afwoei, voelde hij zich vol strekt niet wanhopig, en dacht er zelfs niet aan voor zoo'n wissewasje aan de noodrem te trek ken. Hij berustte met filosofische kalmte in z'n tegenslag, en vond bij zichzelf, dat de meneer, die als eenige mede-passagier tegenover hem zat. wel wat erg overdreven was in z'n betuigingen van medegevoel. En als dat nu nog maar alles was geweest maai de meneer in kwestie ontpopte zich ten slotte als expert op het gebied van hoeden, al leenvertegenwoordiger van de wereldbekende ,Bortpapiro"-hoeden. Omdat hij een zakenreis maakte, had hij een tiental verschillende model len van het universeele merk in z'n koffer, en hij znu h^t zich tot een eer rekenen, wanneei professor Beverbont van hem een Bortpapïro- hoed zou willen accepteeren, zonder eenige ver goeding natuurlijk, louter om te voorkomen, dai de professor kou zou vattën. Met z'n gedachten feitelijk alweer bij het con gres, waar hij dien dag een inleiding zou houden, luisterde de professor maar half, en stemde ten slotte niei een afwezig gezicht toe in het voorstel. In een ommezien had de Bortpapiro-man een passenden hoed voor hem gevonden en hij toon de zich zoo overdreven erkentelijk voor de paar woorden van dank die de professor tot hem richtte, dat ieder ander dan de verstrooide ge leerde argwaan zou hebben opgevat. Na een paar weken was de professor het heele geval al weer totaal vergeten, en toen hij in de collegezalen, en overal, waar hij zich nog meer vertoonde, een zekere spanning waarnam bij zijn verschijnen, zou hij wel in de laatste plaats gedacht hebben aan de mogelijkheid, dat zijn gratis-hoofddeksel daarvan de oorzaak kon zijn Maar toen het gefluister en gegichel, vooral van de meisjes-studenten, niet wilde ophoudën begon hij er op zekeren dag genoeg van te krij gen, te meer omdat hij zeker wist, ditmaal niei zijn boord of das te hebben vergeten, iets wal hem op andere dagen nog wel eens overkwam Dienzelfden avond kwam de wreede ontgooche ling. Professor Beverbont sloeg het avondblad op, en toen hij tot de advertentie-kolommen ge naderd was, staarde hij plotseling op z'n eigen portret, geflankeerd door een reusachtige adver tentie voor de „Bortpapiro"-hoeden Het was een vlot-geschreven en smakelijk-op- gedischte tekst, onderdeel van een serie: „Be roemde mannen, die „Bortpapiro" dragen". De handige meneer uit den trein had kans gezien in den vorm van een interview met den grooten ge leerde diens speciale voorkeur voor het Bort- papiro-merk in het licht te stellen, zonder ove- •igens met een enkel woord te vermelden, wal de aanleiding was, dat de professor zich een der- gelijken hoed had laten aanmelden.Nu begreep de leleerde, wat dat gegichel van z'^ studenten te beteekenen had, en hij richtte e® veront waardigden brief tot den Bortpapiro-man. Maar deze, dolgelukkig met zijn prachtreclame, die den naam Bortpapiro op ieders lippen bracht, hield zich van den domme, en toonde zich zelfs gegriefd, dat de professor zoo weinig een ge schenk op prijs wist te stellen. De Bortpapiro-hoeden werden een obsessie voor professor Beverbont. Hij had z'n eigen exemplaar al lang in den vuilnisbak gesmeten maar de kranten bleven met tergende regelmaat zijn portret afdrukken in hun advertentie-ko lommen, afgewisseld door de konterfeitsels van café-chantanthelden en bokskampioenen: over weldigende lichtreclames met de woordcombina tie „Beverbont-Bortpapiro" vlamden 's avond? fel op tegen de gevels langs de groote boulevard? luidspreker-auto's bralden schor zijn naam uit. voorafgegaan door het laatste modedeuntje, en alweer gevolgd door de onvermijdelijke aanprij- zin 'van de fatale hoeden, en in honderden bios copen werd avond aan avond het publiek zóó met de combinatie van de twee namen vertrouwd ge maakt, dat langzamerhand de wetenschappelijke wereld tot de overtuiging kwam, dat die oude Beverbont met z'n Amerikaansche reclame-me thoden wel voor z'n vak verloren zou zijn. Maar toen niets hielp om de Bortpapiro-la wine tot staan te brengen, berustte professor Beverbont in zijn noodlot, en bedacht, dat de aardigheid er wel gauw zou afgaan. Getroost door die gedachte, hield hij zich kalm bij alle sar castische vragen naar z'n optreden als business man, en diende alle spotlustigen moedig van repliek. Todat hij op een avond, na een lezing van een buitenlandschen collega te hebben aangehoord met dezen op een café-terras een kop koffie ging drinken. Na de beide heeren een kwartiertje te hebben gadegeslagen, kwam een bijzonder ele gant gekleed jongmensch op hun tafeltje toe, en vroeg beleefd professor Beverbont een oogen blikje te mogen storen. Belangstellend luisterde de geleerde naar den jongeman, maar wat hij hoorde, was van dien aard, dat het alles overtrof wat de professor in de laatste weken te verduren had gehad. Hel iongmensch dan zei: „Vermoedelijk kent U me wel; m'n naam is Charles Partout. ik ben de jeune-premier van het Metropole-Theater Ik zou U dezer dagen graag eens komen opzoe ken, om te zien of U en ik samen niet iets tegen de Bortpapiro-fabrieken kunnen beginnen. Ik weet natuurlijk niet op welke condities U vooi die lui werkt, maar wat mij betreft, ik vind een provisie van een achtste procent van den omzel niet in overeenstemming met de geweldige publi citeit, die wij dan toch maar voor hen maken' Wij zijn in zekeren zin collega's, en daarom. nietwaar professor, vind U zelf ook niet?...." Tot z'n grenzenlooze verbijstering zag de Duit ;che geleerde, die rustig was blijven wachten, toen opeens, hoe z'n grijze collega als een wild leworden tijger naar voren sprong, en den niets vermoedenden acteur een uppercut gaf, die tech nisch misschien niet onberispelijk was, maai overigens het gewenschte effect sorteerde. De groote oudheidkundige onderging eer kwartier later de sensatie, door een slungeliger adjunct-inspecteur van politie ondervraagd tf worden, of hij misschien te veel gedronker had Nadruk verboden. Auteurssrecht voorbehouden Ensrelsclie disconto bliift 3 pCt, LONDEN. 5 October f Reuter 1 - De Bank of England handhaafde haar disconto op 3 pCt. van de Uitvinder was een Weensch Hoogleeraar. E briefkaart vierde den lsten October haar zeventigsten verjaardag. Op dien datum van het jaar 1869 werd ze in Oostenrijk geboren en zóó gunstig werd ze door het publiek ontvangen dat er die maand reeds 1.400.000 stuks waren afgeleverd en een jaar na de invoering was het getal van 91/* millïoen bereikt! De eer van de uitvinding komt toe aan Dr. Emanuel Herrmann Hoogleeraar in de staats huishoudkunde te Wiener-Neustadt en later aan de Technische Hoogeschool te Weenen, Bezig met zijn boek, dat hij schreef, ..Leitfaden der Wirtschaftslehre" was hij gekomen bij hel hoofdstuk: „Das Gestez der Spezialisierung" en hij zocht naar bewijzen om dit onderwerp zoo veel mogelijk te verduidelijken. Onwillekeurig dacht hij hierbij aan de groote papierverspilling voor mededeelingen, die het schrijven en ver zegelen van een brief eigenlijk niet waard zijn. Tegelijk ontstond bij hem het plan open brieven of kaarten in te voeren, die met inkt of potlood konden worden beschreven, van een postzegel voorzien en in de brievenbus geworpen konden worden. Dit denkbeeld werkte hij verder uit in de „Neue Freie Presse" van 26 Januari 1869. Bezwaren moesten worden overwonnen. Dit stuk kwam in handen van den toenmali- gen Directeur der Oostenrijksche Posterijen, Freiherr von Maly. In hem vond Dr. Herrmann een geestdriftig medestander. Er waren echter moeilijkheden op te lossen: vooreerst kon een verandering in het Oostenrijksche postwezen alleen tot stand komen met medewerking van het Hongaarsche Handelsministerie. Gelukkig bleek de Minister van Handel zeer met het plan ingenomen. Verder was het formaat een punt van nadere bespreking. Het oorspronkelijk plan was de kaarten het formaat te geven van één achtste vel papier, waarbij de afzender aan de eene zijde zijn bericht moest schrijven, daarna de kaart in drieën moest vouwen en van een adres voorzien. Dit plan bleek in de practijk echter niet uit voerbaar, omdat op deze manier de kaarten in elkander zouden schuiven. Toen werd besloten tot het model, waarbij aan de eene zijde het adres en aan de andere het bericht kwam te staan. Als formaat werd aangenomen dat der enveloppen, zooals die aan de postkantoren in Oostenrijk te verkrijgen waren, doch iets min der hoog. Het karton kreeg de dikte van een fijne speelkaart en de kleur was lichtgeel. De oorspronkelijke bedoeling van Dr. Herr mann was, dat deze kaarten zouden dienen als een soort brieftelegram met niet minder dan 20 woorden. Hij vreesde namelijk, dat de post- directie anders bezwaren zou hebben wegens concurrentie met den brief. De posterijen lie ten het aantal woorden echter vrij, en terecht, want in het andere geval zou men weer meer ambtenaren noodig hebben om te controleeren! Een ander bezwaar, dat geopperd werd, kwam van de zijde van het Oostenrijksche Ministerie van Handel. Men vreesde namelijk, dat het pu bliek misbruik zou kunnen maken van de open kaarten en den geadresseerde beleedigende of krenkende woorden zou kunnen schrijven en men stond er op, dat op de kaarten de mededee- ling zou worden gedrukt, dat de post niet aan sprakelijk was voor den inhoud van het geschrevene! De Directeur der Oostenrijksch Posterijen was het met deze opvatting niet eens en meende, dat de ontvanger van de kaart het recht had deze al of niet aan te nemen en dat de kwestie van aansprakelijkheid niet bij de post, doch bij den afzender viel. Daar de onderhandelingen over deze betrek kelijke kleinigheid de uitgifte langen tijd zou kunnen vertragen, gaf de Directeur der Oosten rijksche Posterijen toe en zoo kon men op de eerste Oostenrijksche briefkaarten lezen: „Raum für Schriftliche Mitteilungne" en onderaan' „Die Postanstalt übernimmt keine Verantwort- lichkeit für den Inhalt der Mitteilungen". (Ten gevolge van slordigheid ontbraken deze zinnen soms en nu en dan stonden ze in omgekeerde volgorde.) Het porto-vraagstuk. Teneinde zooveel mogelijk arbeid te bespa ren, zou de postzegel op de kaart worden ge drukt, door welken maatregel men tevens kon voorkomen, dat de zegel op een willekeurige plaats zou worden geplakt. De „uitvinder" had voorgesteld een porto van 2 kreuzer. Hongarije was echter bang, dat de staat van de invoering van deze kaarten te veel schade zou ondervinden en stelde voor: 3 kreuzer. Dr. Herrmann verdedigde echter zijn 2 kreuzer-porto, waarbij hij uitging van de moderne gedachte, dat bij een laag tarief de kaarten veel spoediger populair zouden worden. De Directeur van de Oostenrijksche Posterijen was het hierin met hem aens en Dr. Herrmann kreeg ten slotte zijn zin. Zooals we reeds zeiden, werd in de eerste maand van het nieuwtje grif gebruik gemaakt, daarna trad een daling van den verkoop in, doch de briefkaart was en bleef populair. Ons land volgde twee jaar later, na de invoe ring van de nieuwe postwet van Juli 1870, het voorbeeld. Merkwaardig is, dat in artikel 2 dier wet werd bepaald, dat opgave van naam Russische troepen trekken terug bij Litauen. KAUNAS. 4 October (Reuter). De Sov jettroepen trekken zich thans, naar gemeld wordt, terug uit een groot gebied in Polen, tussehen Oost-Pruisen en Litauen. dat toe gekend is aan Duitschland bij de Moskousche deelingsovereenkomst. Het gebied van Wilna is nog volkomen afgesneden vai Litauen. Verklaard wordt, dat daar levensmiddelen en andere goederen .uiterst schaarsch zijn. Patrouillevluchten langs de Amerikaansche kust. WASHINGTON. 5 October. Uit betrouw bare bron wordt vernomen dat twaalf bom menwerpers van de marine van zonsopgang tot zonsondergang patrouillevluchten onder nemen naar de Caraïbïsche Zee van het Zuidelijkste punt der Vereenigde Staten tot de Noordkust van Zuid-Ameri-ka. De vloot- autoriteiten weigerden er zich over uit te laten, maar onze zegsman zeide dat hij de operaties had waargenomen en dat hij dacht dat de vliegtuigen naar Norfolk zouden ver trekken. De vliegtuigen zijn gestationneerd op Islagrande. waar een vlootbasis wordt aange legd, gelijk aan die te Guantanamo. welke de zóne dicht bij het Panamakanaal be schermt. (United Press). of onderteekening van den afzender sppt, eischte was. Ver* In de eerste 11 maanden van 1871 meer dan 4 millioen briefkaarthen door de •D kantoren in Nederland afgeleverd. De uitvinder heeft het nog beleefd (hii _ed in 1902), dat de brief aart en later d 61* illusteerde briefkaart over heel de h-— wereld haar zegetocht maakte. Behalve groote voldoening over zijn werk, heeft hii .DS zijn eigenlijke uitvinding geen enkel nPrLl!n lijk voordeel genoten. on" Motorrijder botst tegen personen, auto. Levensgevaarlijk gewond. In de kom van het dorp Voorthuizen k w* militaire motorrijder in volle vaart teï! een personenauto gereden. Hij vloog over de! wagen heen en kwam ongeveer vier meb! verder op straat terecht. Het bleek dat de polsslagader was door»e sneden, een arm gebroken en het linkerbeen verbrijzeld. Bovendien had de man aan het hoofd verwondingen opgeloopen en voorts een hersenschudding gekregen. In levende- vaarlijken toestand is het slachtoffer naar het militaire hospitaal te Amersfoort ve'. voerd. Duitsche duikboot in de Baai van Valparaiso? VALPARAISO 5 October. Naar vernomen wordt stellen de marine-autoriteiten een onder zoek in naar het verschijnen van een ver moedelijk Duitsche duikboot Dinsdagavond in de baai van Valparaiso, waar zij tot den och tend bleef liggen in de nabijheid van het stoom schip „Dresden". De aanwezigheid van de onderzeeër is. naar men aanneemt oorzaak ge- weest dat het Fransche stoomschip „Winnipeg" dezen ochtend haastig den haven is binnenge- loopen van Talcahuano via Panama op weg naar Frankrijk. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe kan ik zoete en zure appelen laten drogen? ANTWOORD: Het drogen van groenten en vruchten geschiedt veel in fabrieken. In de huis houding kunt u het niet doen. VRAAG: Hoe verwijder ik vochtvlekken uit een colbertcostuum, dat door het hangen vlek ken heeft gekregen? ANTWOORD: Het zullen geen vochtvlekken zijn. doch vetvlekken welke door het lang hangen zichtbaar geworden zijn. Probeert u de vlekken met een dotje watten, gedrenkt in perchloor- aethyleen stevig af te wrijven. Gaan de vlekken daarmee niet weg. dan is het toch vocht en Is er niets anders aan te doen dan het pak te laten verven. VRAAG: Ik heb veel last van mieren in de kast van mijn huiskamer. Wat kan ik daaraan doen? ANTWOORD. Maak van bleekDoeder en vase line een makkelijk smeerbaar zalfje en vul daar mede de naden en kieren op. (1 theelepel bleek- poeder mengen in 3 theelepels vaseline bijv.). Op iedere plank zet u een emaille bakje waarin 2 theelepels bleekpoeder en 1 kopje kokend wa ter. Kast sluiten en 2 dagen dicht laten. Zoo noodig herhaalt u eenige malen deze behande- ling. VRAAG: Ik woon boven een bakkerij en heb veel last van bakkerstorren. Weet u een middel daartegen? ANTWOORD: U dient zoo eenigszins mogelijk de plintnaden dicht te smeren na er vooral wat werk of Jute onder gewerkt te hebben, welke ge drenkt wordt in carbolïneum. Het diebtsmeren der plinten gaat betrekkelijk eenvoudig met meu- belmakerswas. VRAAG: 1. Hoe kan ik een blauwe gabardine regenjas, die ik gewasschen heb, weer water dicht maken? 2. Hoe verwijder ik vliegenvuil van vergulde lijsten en van een bronzen lamp? ANTWOORD: 1. Tien minuten ln een neu traal lauw-warm zeepsop goed behandelen, uit slaan, glad ophangen, tien minuten laten uit druipen. Daarna tien minuten in een warme oplossing van 200 gr. fijne aluin op 10 Liter water, uitslaan (niet wringen) en laten drogen in koude ruimte of op den tocht. 2. Afsponsen met lauw zeepsop je waarin een weinig amonia. RECHTSZAKEN. VRAAG: Hoeveel successierecht moet be taald worden van een legaat van 500? (Er geen familiebetrekking). ANTWOORD: 168 (28 pCt. plus 20 opcen ten). VRAAG: Ik heb op mijn werk oen - gehad en moet 3 dagen wachten vóór de R- ongeval uitkeert (ik ben „in de Ziektewet"), mijn patroon nu die 3 dagen uitkeeren? ANTWOORD: Ja. Moet DIVERSEN. VRAAG: Mijn man is wegens mobilisatie °P geroepen, Ben ik nu verplicht in een zie e fonds te blijven voor mijn man? ANTWOORD: U bent er niet toe vtfpM® maar het is toch wel verstandig, het Zie" fonds aan te houden, want zou uw man m- klein verlof komen en ziek worden, dan zou niet meer In een fonds zijnde, particulier dokter moeten nemen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8