't Zwijgende Home N' 3iei Duitsche Ceg^deücht Hoe Hitier Warschau zag Gewijzigde binnenlandsche verhoudingen van invloed op de Italiaansche houding in het Europeesch conflict Machtsverschuiving in den fascistischen staat Rome. October 1939. (Speciale correspondentie.) U graaf Clano van zijn Berlijnsche reis is teruggekeerd en aan den Duce verslag heeft uitgebracht, begint men in alle kanselarijen der wereld niet minder in de wereldpers en onder de vol ken zelf te gissen en veronderstellingen te uiten over de beteekenis en de portée van deze reis en daarnaast over het vermoedelijke al of niet deelnemen van het land van Mus solini aan den oorlog, voor het geval de strate gische berekeningen van het ..vredesoffensief' mochten falen. Het is in het licht van deze overwegingen niet van belang ontbloot de oor zaken van de tot dusver door Italië aangeno men houding ten opzichte van den tegenwoor- digen oorlog te ontleden, omdat daarin wel eenigszins de sleutel zou kunnen worden gevonden voor de verdere bewegingen van de Italiaansche „sfinx". De strategische overwegingen, die het aan beide partners van de „As" geraden deden schijnen het Appenijnsche schiereiland „voor loopig" buiten den oorlog te houden, zijn be kend. Minder bekend zou het evenwel kunnen zijn, dat ook overwegingen van binnenland- schen aard op de leiding van het land hun in vloed deden gelden. De rede de eerste po litieke rede, welke door den Duce na zijn plechtige belofte, voorloopig te zullen zwij weer „coram publico" werd afgestoken wel ke Mussolini onlangs voor de partijleiders uit Bologna heeft gehouden, geeft over dit punt belangwekkend uitsluitsel. Men heeft vooral op het tweede gedeelte van dezen speech ge let, waaarin een vrede onder erkenning van de verovering van Polen werd bepleit en een eventueel verschijnen van den Duce op het historische balkon van het Palazzo Venezia werd aangekondigd, voor het geval deze vrede weieens niet spoedig genoeg zou kunnen wor den verwezenlijkt, maar men heeft niet veel aandacht geschonken aan het eerste gedeelte van deze, zooais steeds bij Mussolini in alle onderdeelen weloverwogen rede. Toch vinden wij juist hier te noodige vingerwijzingen voor een juiste beoordeeling. Nadat de Duce in het kort gewag had maakt van de uitwerkingen welke het uitge broken conflict ook op de Italiaansche open bare meening en het Italiaansche volksleven heeft gehad, wraakt hij het „miserabele schuim" onder het Italiaansche volk, dat nog steeds „in de sloppen en schuilhoekjes achterbuurten rondwaart en hier zelfs over zijn eigen persoon de „meest belachelijke geruchten" heeft durven colporteeren. Inder daad zijn er veel geruchten onder het Ita- liaansche volk in omloop en het is wel eigen aardig, dat het volk of zoo men wil, deze ge ruchten, zich plotseling de tot dusver steeds geheiligd geachte persoon van den Duce heb ben uitgekozen. Men sprak van verschillende aanslagen uit den laatsten tijd en wist deze nog aan te vullen met bijzonderheden over een nieuwen aanslag, die bij het begin van de groote manoeuvres in Augustus door een hooggeplaatst personage op Mussolini zou zijn gepleegd. De destijds fel gecommenteer- de afwezigheid van den Duce bij deze manoeu vres, alsmede het plotseling en met spoed ontbieden van prof. Sauerbruch naar de Italiaansche hoofdstad, werden hiermede in verband gebracht. ER zijn echter ook feiten en wel uiterst betrouwbare en voor geen betwis ting vatbare objectieve feiten, die voor den kenner der Italiaansche verhoudingen vol doende aanwijzing geven, hoe de stand van zaken hier is. In de afgeloopen weken heeft zich n.l. een diep ingrijpende wijziging voltrokken in de structuur van den fascistischen staat. Het is thans niet meer langer de partij, die den staat beheerscht en over de uitvoerende macht beschikt. Duidelijk begint de ontwikkeling over te hellen naar een soort van militaire dicta tuur, die de tot dusver alles beheerschende partij van haar voetstuk dringt. Twee hoog geplaatste persoonlijkheden, wier tegenstel ling met den Duce of althans met de fas cistische partij van voldoende bekendheid kan worden geacht: de prins van Piemont en maarschalk Graziani, zijn met het opperbe vel van de bij het begin van den oorlog nieuw geformeerde twee Italiaansche legers be last. De elden van de fascistische militie, die tot dusver bewapend toezicht hielden op alle openbare instellingen en lichamen tot in haar allerfijnste vertakkingen en die overal in belangrijke getalsterkte waren gelegerd, zijn met de stille trom naar huis gezonden en vervolgens onmiddellijk opnieuw opgeroepen, maar nu in gehel ander verband, n.lu. als ge wone soldaten. Vroeger genoten zij een trac- tement van 15 lire per dag, terwijl de gewone soldaten slechts 0.40 lire kregen. Deze laatste soldij is nu verhoogd en op één lire per dag gebracht (ca f 0.10)hetgeen dus voor allen geldt en het tot dusver geldende verschil tusschen miliciens der partij en „gewone" soldaten heeft weggenomen. Het is duidelijk dat in het nieuwe verband geen enkel onder ling contact meer kan bestaan tusschen de vroegere leden van de fascistische militie. Of schoon het misschien te ver gaat van een soort „onbloedigen Röhm-putsch" te spreken, ge lijk door sommige Italianen geschiedt, kan toch zeker niet worden ontkend, dat het uiterst ingrijpende maatregelen betreft, die de •machtsverhoudingen in den staat totaal heeft verplaatst. Bovendien zijn in alle Italiaansche plaatsen van eenige beteekenis militaire be zettingen, zoogenaamde „presidia" gelegd, die zoodanig zijn bewapend zelfs met licht ge schut! dat de handhaving van rust en orde „ten opzichte van alle eventualiteiten" gewaarborgd schijnt. Men vraagt zich hier af. tégen wien deze „presidia" de bevolking zul len moeten beschermen. Verder zijn van de meest koningstrouwe élitetroepen, de konink- lijke carabinieri, genaamd de „arma benme- rita", het wijdvermaarde keurkorps, alle jaar gangen tot de oudste toe gemobiliseerd en moeten de met verlof gezonden militie-troe pen der partij vervangen. Allemaal teekenen die de boven reeds uitgesproken conclusie van een verschuiving der macht van de partij naar het leger ten volle rechtvaardigen. Men veronderstelt hier nu in ingewijde kringen, dat de groeiende druk van het leger haar uitwerking op den Duce niet heeft ge mist. Het leger, of beter het officierkorps en het Koninklijk Hof zijn afkeerig van elk militair avontuur en hebben door deze con stellatie zelfs den trouw van Mussolini aan zijn eenmaal aan Adolf Hitler gegeven woord, een trouw die hier door niemand in twijfel wordt getrokken, in het gareel weten te dwin gen van een ijzeren neutraliteit. Natuurlijk beteekent deze neutraliteit niet dat Italië of ook maar genoemode legerkringen den bondgenoot zouden willen verraden, maar wel hebben zij tot gevolg gehad, dat de Duce zich lange tijd in zwijgen hulde en dat zelfs de Führer in eigen persoon aan den asge- noot 'n behoorlijk alibi gaf. dat aan alle booze veronderstellingen der buitenwacht den kop had moeten Indrukken. Ook hier ligt dus mede een verklaring van de tot dusver door Italië aangenomen houding. Duinen als militair schietterrein. Waarschuwing aan het publiek. De Kantonnementscommandant Santpoort meldt ons: Het publiek wordt er op attent gemaakt, dat de duinterreinen, gelegen ten Noorden van het Ruiterpad, welke van de villa Duin- en Kruidberg naar zee loopt, met ingang van heden als militair schietterrein gebruikt wor den. De Noordgrens van het onveilig terrein loopt twee kilometer ten Noorden van en evenwijdig aan genoemd Ruiterpad, terwijl de Westgrens van het onveilige terrein gevormd wordt door een lijn Noord-Zuid loopend, één kilometer Oost van de Zeekust. De Oostgrens is een lijn Noord-Zuid over de boschwach- terswoningen in Duin en Kruidberg. De schietoefeningen worden gehouden el- ken werkdag van 8.30—16 uur. Op de toegangswegen zijn waarschuwings borden geplaatst. Het betreden van het schiet terrein tijdens de schietoefeningen is streng verboden en levensgevaarlijk. Bange uren op een Engelsche duikboot. Amerikaansche oorlogsschepen en vliegtuigen naar Hawaii. SAN DIEGO, 6 October (Reuter-A.N.P.) - 29 Oorlogsbodems der Vereenigde Staten met 106 vliegtuigen en de meste jagers van de vloot zijn gisteravond laat naar Hawaii vertrokken onder bevel van vlce-admiraal Andrews. Hun aankomst te Pearl Harbour zal tot evolg hebben, dat in Hawaii de grootste concentratie van vlootstrijdkrachten zal zijn met uitzondering van den tijd, dat de Jaar lij ksche vlootmanoeuvres worden gehouden. Naar officieel wordt medegedeeld, was deze vlootbeweging reeds eenige maanden i studie en dient zij als training. GEEN RUSSISCHE INVAL IN SINKIANG. ZEGT TASS. Het telegraafagentschap Tass meldt: „De Londensche bladen Daily Herald en Daily Mail hebben een bericht uit de New- York Times overgenomen, dat meldde, dat Sovjet-troepen waren samengetrokken aan de grenzen van de Chineesche provincie Sm- kiang en in die provincie waren binnenge drongen. Tass is gemachtigd te verklaren, dat dit bericht een kwaadwillig verzinsel is, in de wereld gebracht voor doeleinden van provocatie". Laatste overblijfselen van 't Poolsche leger leggen de wapenen neer. BERLIJN, 6 October (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend, dat de Führer, opperste bevelhebber van de weermacht gisteren de troepen van het acht ste leger voor Warschau heeft bezocht en ge deelten van de bij de inneming der vesting betrokken divisies aan zich heeft laten voor bij marcheeren. Bij Koek, ten oosten van Deblin, hebben vanochtend om tien uur de laatste overblijfse len van het Poolsche leger, ongeveer acht duizend man, onder den Poolschen generaal Kleber, de wapenen neergelegd. Ten oosten van den Weichsel is gisteren de voorwaartsche beweging begonnen tot bezet ting van het gebied tot de grens der Duitsche en Russische belangen. In het Westen zwakke bedrijvigheid der ar- Door bom getroffen, maar toch behouden teruggekeerd. Er komt wat meer licht over den aanval van een twintigtal Duitsche ge vechtsvliegtuigen op een Britsch vloot- eskader midden op de Noordzee, waarbij de Duitschers beweerden, dat het mo derne vliegtuigmoederschip „Ark Royal" vernietigd zou zijn, terwijl Engeland daarentegen volhield, dat. er geen letsel was toegebracht, zoo meldt de Tel. Het vlooteskader diende als escorte voor een beschadigde Engeische duikboot en thans heeft een der opva renden van die duikboot een relaas gedaan van zyn tocht, een tocht, die bijna eindigde met den ondergang van de geheele bemanning. Hij verhaalt daarin ook van den aanval der Duit sche vliegtuigen, die, naar hij mede deelde, zonder resultaat bleef. „Urenlang", zoo vertelde de zeeman, „stond ik al in den uitkijktoren, een benauwd hokje, waarin men zich nauwelijks kan bewegen. Alleen de periscoop steekt boven water en da< is de eenige communicatie met de buitenwe reld en ook dat is niet veel. Een donkergrijze lucht, een wind, die over het wateroppervlak huilt en wolken vol met regendroppels. Na verloop van tijd bereiken wij de vijan delijke wateren. Overdag varen wij vlak on der de oppervlakte, met slechts den periscoop boven, 's nachts duiken wij en gaat de tocht onder water verder met de grootste voorzich tigheid. Wanneer het grijze morgenlicht de eerste schuchtere pogingen waagt, om ook va» zijn aanwezigheid blijk te geven en de bemanning eens aan ontbijten begint te denken de boot ligt even boven water klinkt plotseling een geweldige bomexplosie. „Duiken" en onmiddel lijk verdwijnen wij onder de wateroppervlakte. Wij hooren 't geluid van granaten, van diepzee- bommen. En wij allen zitten machteloos in de beperkte ruimte onder het water. De situatie wordt er niet beter op; voortdurend moeten wij onder water blijven, want de vijand blijft maar vu ren. En dan komt het fatale moment; een geweldige ontploffing, de duikboot krijgt een schok en alle lichten gaan uit. Getroffen door een bom! Overal het breken van glas en het ruischen van water, dat de boot binnengedron gen is. Spoedig zijn er lantaarns en bij dit licht nemen wij de schade op. De schrik slaat ons om het hart: één motor volkomen vernield en beide machines buiten werking gesteld door zware beschadiging. Gelukkig kan het binnenstroo- mende water tegengehouden worden door schotten. Nu komt er werk aan den winkel; het licht wordt gerapreerd en dan wordt de geheele be maning door den commandant bijeengeroepen. Hij heeft twee mogelijkheden: of zich overgeven of vechten tot het bittere einde. Hij besluit tot 't laatste; ieder bemanningslid wordt gewapend met geweren en revolvers; de torpedo's worden te voorschijn gehaald en alles wordt in gereed heid gebracht voor het gevecht. Eindelijk begint de duisternis te vallen en dan waagt de commandant een poging: Stijgen. Zou de duik boot het doen? Zouden de tanks niet beschadigd zijn bij het bombardement? Angstig kloppen de harten van de opvarenden, want een defecte tank beteekent onherroepelijk het einde, een verstikkingsdood op den bodem van de Noordzee. Wonder boven wonder ge schiedt het onwaarschijnlijke: de duik boot stijgt. Doodstil ligt zij aan dë oppervlakte. Het is een stille, heldere nacht en het zicht is goed. De commandant staat voortdurend op den uitkijk naar een vijandelijk schip, terwijl alle technici aan boox-d trachten de radio weer in ox-de te brengen. Wanneer dit na veel moeite is gelukt, stuurt de commandant twee telegram men weg: één naar een duikboot, die samen met de onze was uitgevaren, waarin hij om assistentie vraagt en één naar zijn basis met de mededeeling, dat hij daar en daar hulpeloos ligt te dobberen. Het wordt dag; bewegingloos ligt de duikboot als een walvisch aan de oppervlakte van de zee Geen schip, zelfs geen vijandelijk ver-schijnt aan den horizon, maar tegen den middag doe men er in de verte eenige vijandelijke bom bardementsvliegtuigen op. Nader komen de vliegtuigen, de bemanning wacht in spanning. Maar dan gebeurt er een wonder. De vliegtui gen gaan voorbij, zonder dat zij ons hebber gezien. Eén zucht van verlichting van onze mannen. Een uur later verschijnen de vliegtuigen weer aan onzen gezichtseinder en nu komen zij veel dichterbij. Weer geschiedt een wonder; do vliegtuigen zien ons weer niet. En midden in den nacht vei-schijnen daar Engelsche torpedojagers, kruisei's en een vlieg tuigmoederschip, te hulp geschoten na een bevel van de marinebasis. Midden op de Noord zee wordt dit vlootsmaldeel aangevallen door een flink aantal Duitsche oorlogsvliegtuigen, de bekende slag, waarover zulk een polemiek is ontstaan. Daiók zij het uitstekende luchtafweer geschut en de aanvalskracht van onze jacht vliegtuigen, die opgestegen waren, kregen ook nu de Britsche schepen geen letsel. Veilig keerden wij naar onze basis terug. En toen de commandant aan land ging werd hem een brief ter hand gesteld van een van zijn familieleden, die ergens midden in het land woont. Die brief begon met den regel: „Wij kunnen ons niet voorstellen, dat wij ons in oorlog bevinden." De schoenen worden duurder! Een prijsverhooging van 25 S Men schrijft ons: Dezer dagen kwam het bestuur der Federatie van Schoenmakerspatroons van Haarlem en omstreken in vergadering bij een. Na reeds eenige malen besprekingen gevoerd te heb ben over de groote stijging in de laatste we ken van leder en fournituren meent het be stuur tot een prijsverhooging te moeten over gaan en wel een verhooging van 25 pCt. boven den kostprijs, hetgeen te motiveeren is, daar de stijging deze 25 pCt. nog te boven gaat. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het cand. examen geschiedenis mej. E. M. Grollenberg. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen rechten de heer C. L. M. Lambrechtsen. te Heemstede. Gemeente-financiën. Geslaagd ls voor het le deel examen ge- tiüerie. Overigens is de dag rustig verloopen meente-fiitanciën W. J. Akkerman te Haarlem. Stad was voor het grootste deel een ruïne Een correspondent van United Press meldt uit Warschau, 5 October: Hitler nam dezen middag een tri omfale overwinningsparade van vijf tienduizend man zijner troepen af, te midden van een vernield Warschau. Hij zag de stad, die voor vijf-en- zeventig procent een ruïne was na een beleg van tien dagen en na twee dagen van intensief, Duitsch bombardement. Met de eerste journalisten, die Wax-schau na de overgave binnenkwamen arriveerde ik aldus onze correspondent vandaag in Warschau op hetzelfde tijdstip als Hitier en ik zag alleen het gemarteld lichaam van de groote stad. De twee voornaamste straten in het hart der stad waren volkomen verwoest en naai- het scheen onherstelbaar. Sommige wijken hebben mixider geleden dan andere, maar meer dan driekwart der gebouwen zijn geheel of gedeeltelijk vernield. Er is ternau wernood een venster heel gebleven. Hitier kwam omstreeks twaalf uur per vliegtuig uit Berlijn aan en ï-eed naar de plaats, waar hij de parade zou afnemen langs straten die vol komen waren afgezet en waar niemand buiten de Duitsche troepen zich mocht bevinden. Deze plaats bevond zich in de vergelijkenderwijs vi'ijwel onbeschadigde diplomaten wijk. De legaties der Vereenigde Staten, België, Neder land en de meeste andei-e waren maar weinig beschadigd, de Zweedsche legatie echter was een halve ruïne. De parade begon om half één en duui'de twee uren. Detachementen van alle Duitsche legeronderdeelen gekozen uit de zes divisies, die Warschau hebben in genomen, marcheerden in paradepas langs Hitler en von Brauchitsch. Niet één Pool zag Hitier noch de parade. Duitsche schildwachten met de bajonet op het geweer hielden hen ver verwijderd van de route, welke de parade nam. Daarna hadden andere buitenlandsche journalisten en ik een kort onderhoud met den Fühi-er, dat op het vliegveld plaatsvond Na ieder van ons de hand te hebben ge schud zeide hij: „Mijne heeren, u hebt nu zelf gezien welke een misdadige dwaasheid het was om deze stad militair te trachten te verdedigen en hoe die verdediging na slechts twee dagen in elkaar stortte. Ik zou alleen wenschen dat de mannen in andere landen, die ge heel West-Europa ln zulk een puin hoop schijnen te willen veranderen als Warschau nu is, de gelegenheid konden hebben evenals u om te zien wat een oorlog werkelijk beteekent". s Middags aldus onze correspondent reed ik door Warschau of liever door wat ex- van overgebleven is. Een volkomen verwoest gedeelte ligt in het midden van de stad dicht bij het Centraal Station, dat een der voor naamste mikpunten was voor de Duitsche bommen, evenals de winkelstraten in de benedenstad. Reusachtige kraters bevinden zich midden in de straten en de tramrails zijn losgeslagen en verwrongen tot kramp achtige vormen, die getuigen van de ver schrikkelijke uitwerking der bommen. Daar langs staan sommige gebouwen, die totaal vernield zijn, van anderen is het dak of de muien ingeslagen door bommen of granaten. Een Duitsche officier vertelde mij, dat deze twee straten in het bijzonder blootstonden aan een meedoogenloos bombardement, omdat zij door het Poolsche garnizoen werden gebruikt als de hoofd-verbindingslijn door de stad. Britsch—T urksch geparafeerd, LONDEN, 6 October. goedingelichte krtngen"woMm f 11 nnwen Vi oKKqia eh-, - i - geparafeérd, dat in de naast* r1*1 komst onderteekend nomen hebben Engeland" een pact van wederzij dschen komst onderteekend worden. (United Pr4, ZONDAG 8 OCTOBER lflw DM I, 1875 en 414,4 M AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN ZATERDAG 7 OCTOBER Rex Theater: „De fatale Nacht" en „Een ge vaarlijk Avontuur", 8.15 uur. Theater de Pont: „Sonate" en „Drie man in de sneeuw", 8 uur. Thalia Theater: „Midnight" en „De zwerver der zee", 8 uur. ZONDAG 8 OCTOBER Rex Theater: „De fatale Nacht" en „Een ge vaarlijk Avontuur". 3 en 8.15 uur. Theater de Pont: „Sonate" en „Drie man in de sneeuw". 3 en 8 uur. Thalia Theater: „Het meisje met de 4 vaders" en „De zwerver der zee", 3 uur. „Middernacht" en „De zwex*ver der Zee", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 7 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „De hond van de Baskervilles" en „Mevrouw als detective' uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „The story van Vernon en Irene Castle" en „De jonge dr. Kildare", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De dorpsdetec tive" en „Om 30.000 dollar", 8 uur. ZONDAG 8 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „De hond van de Baskervilles" en „Mevrouw als detective", 2.307 uur en 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „The story van Vernon en Irene Castle" en „De jonge dr. Kildau", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De dorpsdetec tive" en „Om 30.000 dollar", 2.307 uur en 8 u. MAANDAG 9 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „De hond van de Baskervilles" en „Mevrouw als detective' 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „The story van Vernon en Irene Castle" en „De jonge dr. Kildare", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „De dorpsdetec tive" en „Om 30.000 dollar", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: ZATERDAG 7 OCTOBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Herhaling van „Bali-Java Theater", 8.15 uur. Dancing „La Gaité": Soirée dansante, 8-3 uur. Luxor Theater: Charles Boyer in „Algiers". 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Cabaret Revue: „Dat heeft Heintje weer gedaan", 8.15 uur. Rembrandt Theater:: Populair Wetenschap pelijke film „Jabonah", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 9 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge- HILVERSUM I. 1875 en 414,4 ftl 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12iSlï#n 5.00 NCRV. 7.45—11.40 KRn 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde dienst. Hierna: Orgelconcert. 12.15 r „Middenstand in Mobilisatietijd"." 12 35 r5ri' foonmuziek. 12.45 Berichten A. N p a®0, foonmuziek. 1.00 Boekbespreking! An Melodisten en solist.. 2.00 Godsdienst™,)» 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Cello en Dian v" Gramofoonmuziek. 3.30 Pianovoordracht 1 Gramofoonmuziek. 4.15 Ziekenlof. 455 q 5 foonmuziek. 5.00 Gewijde muziek (ernlw?" Gereformeerde Kerkdienst. Hierna1 ri muziek (gr.pl.) 7.45 Berichten. 7.50 Granw' muziek. 8.00 Berichten A. N. P., mededÏÏlin' 8.15 Vroolijk programma. 9.15 „Das Dorf? Glocke", operette. 10.40 Berichten A. N P te Epiloog. 11.10—11.40 Esperantolezine HILVERSUM II, 301,5 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRn 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00-12.00 X 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten om Tuinbouwhalf uurtje. 9.30 GramofoonmJS 9.40 Causerie „Van Staat en MaatschaoDii" 9.59 Berichten. 10.00 Voor de kindek lol Nederlandsch Hervormde Kerkdienst iri Causerie „Het surplus". 12.00 Causerie vergelijking tusschen den oorlogstoestand end-* politieke toestand Augustus 1914 en dien v 1939". 12.20 AVRO-Amusementsorkest 12-x Berichten A. N. P., gramofoonmuziek im Viool en orgel. 1.30 Causerie „De Indische ver lofganger". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boek bespreking. 2.30 De Vagebonden en soliste 315 Amsterdamsche Luistervinkenkoor, OmroeDor kest en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek. 415 AVRO-Dansorkest. 4.45 Sportnieuws A. N p gramofoonmuziek. 5.00 Gesprekken luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuw. A. N. P., gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalen- der. 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Het Rosian-orkest. 8.00 Berichten A. N. P,, mede- deelingen, eventueel Vraag en antwoord. 825 Omroeporkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Radiotooneel met muziek. 10.00 AVRO- Musette-ensemble en soliste. 10.30 Gramofoon! muziek. 11.00 Berichten A. N. P., hierna: Gas. par Szigmund's ensemble. 11.4012.00 1 muziek (gr.pl.) ENGELAND, 391 en 449. M. Geen opgave ontvangen. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Gavarieerd program* ma. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Soldaten» koor. 10.35 Cembalovoordracht. 11.20 Leo Eysoldt's ox-kest en solisten. 1.35 Populair con cert. 3.20 Solistenconcert. 5.00 Zang en piano. 5.20 Radiotooneel. 6.20 Volksmuziek. 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 M. 9.20 Graxnofoonmuziek. 10.20 Zang en orgel spel. 11.35 en 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 en 4.50; 6.20; 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8,20 Gevarieerd programma. 10.30 Cabaretjrogram- ma. 11.3012.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Gevarieerd pro gramma. 11.20 De Koninklijke Fanfare „Pha lange Artistique". 11.35 en 12.35 Gramofoonmu ziek. 12.50 en 1.30 Radio-orkest. 1.55—2,10 en 2.50 Gramofoonmuziek. 3.05 „La Reine Fia- mette", opera. 5.20 6.00 Radio-orkest. 7.15 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.05 Omroep- symphonie-orkest en solist. 10.30—12.20 Gra mofoonmuziek. MAANDAG 9 OCTOBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 4114 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP, Schriftlezing, meditatie, 8.15 Gi-amofoonmuziek. (9.30 Geluk- wènschen); 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor- gendient. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Orgelspel. (Om 12.45 eventueel berichten ANP). 1.15 Mar. cando-ensemble. 2.00 Schooluitzendixig. 2.35 Marcando-ensemble. 3.00 Causerie over kamer planten. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbelle zing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kin deren. 6.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Het Utrechtsoh Stedelijk orkest en soliste. (8.55 Cau serie „Den Helder, Neerlands belangrijkste oor logshaven"). 10.15 Berichten ANP, actueel half uur. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing HILVERSUM H. 301.5 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Eventueel berichten ANP., hierna: Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 De clamatie. 10.40 Cello en piano. 11.10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 1215 VARA-orkest. (Om 12.45 Berichten ANP). 1.» en 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en piano. 4.05 Gramofoonmxxziek- 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Orgelspel. 6.30 De Ramblers. 7.00 VAR A-Kalen der. 7.05 Voor de niet meer leerplichtige jeugd. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 VARA-orkest met toelichting. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Vraag en antwoord. 830 Het Rosian-orkest. 9.00 Reportage. 9.30 Gramo foonmuziek 9.45 Declamatie. 10.00 VARA-orkeJt I.040 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP» II.10 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.20 Hermann Hagestedt's orkest. 7.50 en 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Kamermuziek. Omroeporkest en -koor. 1.35 Populair concert 3.35 Leo Eysoldt's orkest, solist en 5.00 Zang. 5.20 Gevarieerd concert. 7.40 Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20. 1.30, 5.20, 6.50 en 7.20 GraW- foonmuziek. 8.20 Ontspanningprogramma vwr soldaten. 8.50 en 9.20 Cabaret-programma. W» Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.35 Gramofoonmuziek. 12.50 en w« Marceau Burton's Musette-ensemble. 1.50, W| en 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Radiotoons-1' 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending soldaten. 8.50 „Li tró des Nütons", operen» 9.50 Gramofoonmuziek). 10.30 Gramofoon» ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. jn 7.40 Omroeporkest. 8.35 Declamatie. 8.40 w mofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.40 Het BerO sche Omroepkleinorkest. (Om 10.00 Benen - ÖUUC wJuruepKieuiorisesi. (uni - opend eiken werkdag van 3—5 en van 7—8 uur. 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nachtconeefli

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6