IJmuider Courant DAGBLAD VOOH VELSEN. IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSIREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen De Derde Mogelijkheid. Er komen vier distributie inspecties. „JMdxa" neiging bii JeischMiny. Drie opvarenden verdronken Paddenstoelen. Drie van de vijf ontsnapte Duitschers gearresteerd lAARCANC NO. 290 LoureD» Coste» MaalscbappQ "''"to"™1" tle™ ro0' h IS. v Groote Houtstraat 93. rol 10724- BureaD IJmuidei ojsrlrm- 'e KeoDerorrlauP *2. IJmuiden 530.- F—- op««»«~» «x» W»4 kosteloos opgenomeD Uj de fordef Directie. P. W PEEREBOOM EIN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM DINSDAC 10 OCTOBER 1939 i week f t). l2'/j. po» maand fO.S2' j, pet 3 maanden f 1.55, franco per pitst f 1.95 per kwartaal. Loss* Dammer» 3 cent per ex. Advertentiên» 1-5 regels f0.6O, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbel» prijs. Advertentie» van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fOJOl Vier dagen na Hitler's rede, waarin hij wedes-mogelijkheden opperde, zijn er nog omlijnde vredesvoorstellen gedaan. Penmin door Mussolini, die weinig lust t te hebben tot het nemen van initia- ff als door andere neutrale landen, wier lelijke bemiddeling Hitler in den vage m°° Intusschen is het week-end in den beperkten oorlog in het Westen" merkwaar die stil geweest. Wel is ter zee het een en an- gebeurd en op ons Nederlanders heeft de ondergang van het s.s. Binnendijk, het twee de Nederlandsche koopvaardijschip dat op mijn geloopen en gezonken is, bijzonde- a! indruk gemaakt. Gelukkig is de beman- rjnt, gered. Maar behalve dat de Engelschen meiden dat zij een Duitsch watervliegtuig boven de Noordzee hebben neergeschoten is er nauwelijks oorlogsnieuws. Stilte heerscht. En nu kan men wel weer pessimistisch zijn en zeggen, met een dierbare gemeenplaats, dat voor een storm altijd een stilte intreedt. Maar niet iedere stilte is de voorbode van een storm. Het heeft nut gemeenplaatsen critisch te bekijken. Evenals bijvoorbeeld dat nog veel afgezaagder woord, dat zegt dat „de geschiedenis zich herhaalt". Zij doet het meermalen maar lang niet altijd, -zooals in onzen felbewogen tijd uit tallooze nieuwe ge beurtenissen en totaal-onverwachte wen dingen is gebleken. Geloof niet in zoo'n dood doener; hij is alleen afdoende voor menschen die nadenken te vermoeiend vinden en voor anderen die bovendien nog tot fatalisme ge neigd zijn. „De geschiedenis herhaalt zich", op alles toegepast, wil eigenlijk zooveel zeg gen als: „Wij kunnen toch geen van allen ergens iets aan doen, laat ons dus voort- vegeteeren". „Een Keerpunt?" vroeg ik de vorige week, per titel boven een artikel. Er is nog geen keerpunt. Nu Hitler's voorstellen ter andere zijde nog bestudeerd worden, maar zich nog geen teeken voordoet van een preciese formu leering, door Duitschland of door een bemid delende mogendheid, moet men wel aan „ai derde mogelijkheid" gaan denken. De eerste ls afwijzing van de voorstellen met als gevolg een losbarsting van den oorlog in volle kracht. De tweede, meest gehoopte is het openen van vredesonderhandelingen, ingeleid door min of meer langdurige diplomatieke voorbereiding en een wapenstilstand. Maar er blijft een der de, namelijk deze, dat er geen verandering in den bestaanden oorlogstoestand komt. Dat de beperkte oorlog zich voortzet, althans ge durende den winter, die ook voor krijgsopera ties het slechtste seizoen des jaars is. Niet alleen de winter zou zulk een loop van zaken kunnen beïnvloeden maar ook het be kende feit dat bij tegenstanders, wier kracht niet al te ver uiteenloopt, de verdediging zoo superieur is aan den aanval. Dit is niet alleen te land het geval en wordt daar in dezen oorlog meer dan ooit bewezen door de enorme sterkte van de Maginot- en Siegfriedlinies en de verdedigingslijnen die achter beide liggen, maar ook ter zee en in de lucht. Ook zonder de Engelsche statistieken erbij te halen kan men uit het oorlogsnieuws afleiden dat de aanvalskracht van de Duifcsche duikbooten op de Noordzee en den Oceaan al grootendeels is bedwongen. Zoowel de nieuwe opsporings methoden, door torpedojagers op duikbooten toegepast, als de doorvoering van het con- vooistelsel hebben dit bereikt. En ten aanzien van de luchtvaart is ook wel duidelijk gewor den, dat met de verbetering van het vliegtuig die van het luchtafweergeschut in vrijwel ge lijk tempo is gegroeid. Weliswaar beschikt men aan weerszijden over duizenden vlieg tuigen en -worden ze in zeer snel tempo ge bouwd, zoodat het verlies van tien of twintig toestellen geen verzwakking van eenige be- teekenis geeft, maar met de aantallen be kwame piloten is het niet zoo ruim gesteld. Vandaar dat het telkens zoo uitdrukkelijk vermeld wordt als piloten zich, door middel van parachutes, binnen hun eigen linies heb ben kunnen redden. Dan komt het verlies van bet toestel er niet zooveel meer op aan. De derde mogelijkheid, het voortslepen van den oorlog in zijn tot dusver en nu nog Meer dan in den aanvang beperkten vorm, laat natuurlijk kans op onverwachte gebeur tenissen. Niet alleen het geheimzinnige wapen waarmee Hitier gedreigd heeft maar ook ge volgen van het gewroet der diplomatie, dat andere landen in den strijd zou kunnen be trekken, behooren daartoe. En dan blijft er n°g een post „Onvoorzien", pro memorie te ooeken. Want de geschiedenis weigert telkens 611 telkens weer, zich te herhalen. Overigens 2ou bij „de derde mogelijkheid" de economi sche uitputting van Europa zich blijven voort zetten. De tweede mogelijkheid blijft in elk geval de beste kansen bieden. Men kan pessimis- De feestelijkheden der herdenking van „Alkmaar's Ontzet" begonnen Maandag met de aubade der schoolkinderen voor den burgemeester ihr. mr. F. H. van Kinschot Teneinde een soepele regeling bij de uitvoering van eventueele distributie maatregelen te waarborgen en de moge lijkheid te scheppen, dat daarbij ten volle rekening wordt gehouden met plaatse lijke belangen en omstandigheden, heeft de minister van economische zaken be sloten distributie-inspecties in te stellen. De distributie-inspecteurs hebben tot taak de verbindingen tussclien de plaatselijke distributiediensten en het departement van economische zaken, met name het centraal distributiekantoor te bevorderen en te verge makkelijken. Verder zullen deze inspecteurs zoo nocdig de verbindingsschakel kunnen vormen tusschen de plaatselijke vereenigin- gen van de bij de distributie betrokken bevol kingsgroepen en de plaatselijke distributie- diensten. Men kan zich derhalve met wenschen en klachten, de distributie in het algemeen be treffende, tot hen wenden. Klachten van ad ministratieven aard moeten worden gericht tot den plaatselijken distributiedienst of het centraal distributiekantoor te 's-Gravenliage. Het land is hiertoe verdeeld in vier inspec ties. Het ambtsgebied van de inspectie West is: de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland. Utrecht, behalve de steden Amsterdam, 's-Gra- venhage, Rotterdam, Utrecht en Haarlem, welke steden rechtstreeks ressorteeren onder het centraal distributiekantoor Inspecteur: de heer D. J. Scheffel, Oudegracht 182, Alkmaar, tel. 3141/3142. ftedennachi in ymuiden yeavtweecd. Slachtoffers van een spaarkas. tlsch zijn over de gevolgen en meenen dat er over een jaar weer een conflict zou ontstaan. ülaar zeker is dat niet. En als het ontstond zou het misschien snel oplosbaar blijken. Wie ^an voorspellen. Het beste in alle opzich ten is ten allen tijde en onder alle omstandig- eden: onderhandelen en vrede sluiten. E. P. Groot aantal Weespers het slachtoffer. Reeds ruim 50 Weesper inwoners, meest allen tot den kleinen burgerstand behoorende, zijn het slachtoffer geworden van hun goed bedoel de neiging tot sparen. Iemand, die .als bijver dienste een agentschap had aanvaard van de Eerste Rotterdamsche Spaarkas („De Werkver schaffing") te Rotterdam, had bij de vorenbe doelde personen polissen geplaatst, waarbij kaarten werden verstrekt, waarop gespaard kon worden. Het hoogste bedrag, dat de houder van een kaart per week kon storten, was 10 cent. Echter konden ook verschillende leden van een gezin hieraan deelnemen en ieder afzonderlijk een kaart krijgen. Was de kaart na verloop van een jaar volgestort, dan werden daarop gd die voorwaarde hadden tenminste de polishou ders hun geld gestort door ie Rotterdam sche Spaarkasonderneming goederen, verstrekt Intusschen ls gebleken, dat de exploitant van deze onderneming niet uitsluitend op de belan gen van zijn spaarders was gedacht, want reeds in April jl. kwam in het Politieblad een waar schuwing voor tegen deze spaarkas. Eertijds was deze zaak een vrij bloeiende onderneming, maar gebleken is, dat .de opwekking, welke indertijd op de kaarten geplaatst was: „Geeft u op als lid; u helpt daarmede de werkloosheid bestrit den", van misleidenden aard geacht moest wor den, omdat de onderneming met werkverschaf fing niets te maken had. Reeds in het voorjaar van dit jaar ondervonden verschillende spaar ders, vooral in het westen van ons land, her haaldelijk last en moeite, alvorens de jegens hen aangegane verplichtingen werden nagekomen. Op dien grond waarschuwde de commissaris van politie te Rotterdam, om voorzichtig te zijn met het aanknoopen van relaties met déze spaarkas. Eenige weken geleden kwam de agent te Weesp die volkomen te goeder trouw is ge weest tot de ervaring, dat hij op zijn brieven aan de directie van de Spaarkas geen antwoord meer kreeg. Hij vermoedde" toen reeds, dat er iets niet in orde was, waarom hij besloot, voor- loopig maar geen geld bij de spaarders op te halen. Dit had echter weer tengevolge, dat de betrokken personen argwaan kregen en zich tot den agent wendden, om te vragen, waarom het geld niet werd geïncasseerd. Toen zij verna men, dat de agent van zijn directie niets meer hoorde, besloten sommige spaarders, de rijks politie in de zaak te mengen. Deze stelde toen een verder onderzoek in en nu kwam aan het licht, dat de exploitant van de spaarkas, op 13 September jl. failliet was verklaard. Van het Schipbreukelingen door andere schepen opgenomen Het gisteren bij Terstelling op een mijn geloopen schip is gebleken te zijn de Finsche houtboot „Indra", welke deel uit maakte van een convooi van drie hout booten. Bij het zinken van het schip zijn drie menschen om het leven geko men. De „Indra" was 2071 bruto ton groot, behoorde thuis te Aboe en was eigendom van de Nautic Steamship Comp. Van de duinen kon men zien, dat de beide andere Finsche schepen hulp boden en de opvarenden van de „Indra" overnamen. Des niettemin werd terstond de motorreddingboot „Nicolaas Marius" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij door den tractor „Zeepaard" in de golven gereden. De reddingboot spoedde zich naar de plaats des onheils. De „Nicolaas Marius" is in den laten middag op haar post te Midsland teruggekeerd. Ge rapporteerd werd, dat niemand van de be manning van de „Indra" meer aan boord was. Men neemt aan, dat alle opvarenden (dit bleek later echter niet geheel juist te zijn. Red.) met de reddingsloepen, die ook niet meer werden aangetroffen, zich naar de beide an dere schepen, die inmiddels de reis hadden voortgezet, hadden begeven. De „Indra" lag gistermiddag met het voor schip onder water en helde sterk voorover, maar voor zinken leek geen gevaar te bestaan. Het Finsche schip bevond zich zes mijl uit den wal, dus juist in het mijnenveld. Ondanks deze gevaarlijke situatie is de sleepboot „Stortemelk" van de reederij Doek oen ter assistentie uitgevaren. Indien het zou gelukken een verbinding tot stand te brengen, lag het in de bedoeling de „Indra" naar.IJmui- den te sleepen. De motorreddingboot „Brandaris", die op weg was naar Harlingen om te worden gerepa reerd, is nog teruggeroepen, doch men durfde het schip, dat een diepgang heeft van 1 m. 50 niet naar de Fin te sturen in verband met het mijnengevaar. Te IJmuiden aangekomen Maandagavond om kwart over elf zijn de twee houtbooten, die zich in de nabijheid van de „Indra" bevonden toen deze op een mijn liep, te IJmuiden binnengeloopen. Het bleken te zijn de Zweedsche vrachtschepen Eriks- borg, en „Karin". Op de Eriksborg bevonden zich twintig opvarenden van de „Indra" van wie er zes gewond waren. Onmiddellijk nadat het schip in de sluis'was gemeerd, begaf zich een geneesheer aan boord om medische hulp te verleenen. Twee der gewonden zijn op advies van den geneesheer in het ziekenhuis te IJmuiden op genomen, zij -waren er evenwel niet ernstig aan toe, zoodat zij zich te voet erheen kon den begeven. De Eriksborg ls hedennacht om even over twaalven met de overige achttien geredden van de Indra opgestoomd, met bestemming Amsterdam, waar het schip in de Coenhaven ligplaats zal nemen. De Karin, welke bestemd is voor Zaandam x vari Finsche nationaliteit. leveren yan. goederen op.de volgestorte kaarten kan dus niets komen en voor zoover de kaarten niet volgestort- zijn, zal er wel weinig verhaal zijn. Wij vernamen, dat er, wat de Weesper spaar ders betreft, personen zijn, die ruim f 30 schade lijden, hetgeen voor den kleinen burgerstand toch altijd nog een belangrijk bedrag mag ge noemd worden. Hoewel den exploitant vermoe delijk geen zwendel ten laste gelegd kan wor den, zijn de ruim 50 Weesper gezinnen weer hun geld kwijt. De „Indra" is een schip van bijna veertig jaar oud. Het is van oorsprong een Neder- landsch schip n.l. de „Loppersum", Het eenige malen van nationaliteit veranderd. Benesj spreekt op historische plek Nu rijzen overal in 't rond Weer paddenstoelen uit den grond, Als nou, als paddenstoelen; Je ziet ze in het vredig bosch, Tusschen de boomen in het mos Stil staan en toch krioelen. Je krijgt zoo'n rustig kalm gevoel, Bij 't kijken naar zoo'n paddenstoel, Die schielijk is verrezen En daar nu zoo bescheiden staat, Totdat hij weer verdwijnen gaat, Als het zijn tijd zal wezen. Hij pronkt niet met een felle kleur, Hij trekt geen aandacht- door zijn geur, Hij zoekt niet fel te leven; Van 't menschelijk gewoel vandaan, Staat hij daar maar alleen te staan, Zoolang 't hem is gegeven. Ik ga graag kijken in het bosch, Naar paddenstoelen tusschen 't mos En op en naast de stammen; Want als het in dit tijdsbestek. Tot zwammen komt in het gesprek, Geef mij dan dit soort zwammen. op, dat, waar hier vlotte en soepele voor zieningen noodzakelijk zijn, zijnerzijds een regeling is getroffen, dat, zoowel de arbeids inspectie als de rijksdienst voor de werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling voor zaken als deze nauw samenwerken met de afdeeling werkverruiming van zijn departe ment, welke meer in het bijzonder belast is met de behandeling van deze materie. De minister van sociale zaken heeft verder een overeenkomstig schrijven gericht tot alle ;emeentebesturen en tot de besturen van de vier groote landelijke vakcentralen, waarin eveneens een krachtig beroep op medewerking wordt gedaan. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat men zich om inlichtingen terzake kan wenden tot het hoofd der afdeeling werkverruiming van het departement van sociale zaken. „Tsjecho-Slowakije zal opnieuw vrij zijn". Benesj heeft een redevoering uitgespro ken voor de Tsjecho-Slowaken in Parijs, waarin hij o.a. zeide:- „Wederom gaan wij strijden aan den kant van Frankrijk en wederom zullen wij overwinnen". Benesj sprak in een vergadering, die belegd was in het oude huis in de Rue Bonaparte, waar in 1916 de voorloopige Tsjecho-Slowaaksche re geering haar zetel vestigde, welk feit in een her- inneringssteen is gegraveerd. Benesj zeide zijn rede o.m. nog: „Vereenigd als weleer schrij den wij ter overwinning. Voor mij bestaat er geen twijfel aan, dat de Tsjecho-Slowaaksche republiek opnieuw vrij zal zijn. De teleurstel lingen zullen wellicht nog talrijk zijn. Laat ons echter het voorbeeld waardig zijn, dat het Tsje cho-Slowaaksche volk, dat in het land gebleven is, ons biedt door heldhaftigen tegenstand tegen den aanvaller. Laat ons niet meer aan het ver leden denken, noch aan de fouten, die anderen of wij zelve hebben gedaan. Er is zoo juist een accoord onderteekend door Daladier en Osusky, waarbij machtiging ver leend wordt tet het weer vormen van een Tsje- cho-Slowaaksch leger. Laten wij gaan strijden aan den kant van Frankrijk, dat alles vertegen woordigt, wat ons dierbaar is in moreel en ho- maan opzicht. Onze vrije en democratische re publiek zal herleven". Lading suiker der Stuyvcsant wordt vrij gegeven. Het stoomschip „Stuyvesant" van de K.N.S.M., dat Vrijdagavond j.l. te Amsterdam in ballast binnenliep, daar het vrijwel de geheele lading, welke grootendeels voor Duitschland was gestemd, in Southampton had moeten lossen, moest rapporteeren, dat het ook tienduizend balen suiker voor Ne- derlandsch binnenlandsch gebruik had moe ten achterlaten. Dit was uiteraard geen gunstig bericht met het oog op de huidige schaarschte van suiker. Thans blijkt echter, dat de Engelsche con trole- ambtenaren eenige uren, nadat de „Stuyvesant" de Londensche haven had ver laten, waarheen het schip was opgestoomd. be sloten hadden deze lading suiker vrij te geven. Het schip was toen al buitengaats en het moest zijn kostbare lading achterlaten. Naar de Tel. verneemt zal thans het s.s. ..Oberon" van de K.N.S.M.. dat uit Grieken land via de Downs naar Amsterdam terug keert. deze tienduizend balen suiker vervoe ren. Het schip ligt op het oogenblik te Southampton te laden. Zoo het niet den ge- heelen voorraad kan meenemen, zal een ander K.N.S.M.-schip het resteerende deel vervoeren. Regeering wil scholing van arbeidskrachten. toch Om werkloosheid te verminderen. Oproep aan werkgeversorganisaties. De regeeringspersdienst meldt: Het belangrijke vraagstuk van de weder opneming van werkloozen in het bedrijfsleven heeft de volle aandacht van de regeering. Deze acht het noodzakelijk, dat, nu aan den eenen kamt nog steeds groote werkloosheid bestaat en aan den anderen kant nog bij voortdu ring vraag naar arbeidskrachten valt waar te nemen, terwijl ook uit de mobilisatie aan- merkelijike verschuivingen voortvloeien, de bezetting van open plaatsen op de arbeids markt niet afstuit op een gebrek aan be kwaamheid of geoefendheid van de beschik bare arbeidskrachten. Daarom komt het de regeering noodzakelijk voor, dat met kracht wordt voortgegaan in de richting, welke den laatsten tijd niet zonder succes is ingeslagen om in voorkomende gevallen van overheids wege behulpzaam te zijn bij de scholing, om scholing, training enz. van arbeidskrachten Aangezien hier in de eerste plaats de mede werking van het bedrijfsleven noodzakelijk is heeft de mnister van socialie zaken zich in een uitvoerig schrijven tot de navol gende werkgeversorganisatie gewend: 1 Het verbond van Prot.-Chr. Werkgevers in Nederland. 2. De Alg. R.K. Werkgeversvereniging en 3 Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers. In dit schrijven heeft de minister van so ciale zaken o.m. gewezen op het groote be lang, dat het bedrijfsleven en de overheid hebben om hier bij voortduring krachtig en goed samen te werken en spreekt de minister voorts zij h vertrouwen uit. dat de gevraagde medewerking door het bedrijfsleven ten volle zal kunnen worden verleend. De minister vestigt er verder de aandacht Zij waren bijna de Belgische grens gepasseerd. De marechaussee te Zundert. vlak bij de Bel gische grens, is er in geslaagd drie van de vijf Duitschers. die uit het Huis van Bewaring te Haarlem ziin ontvlucht, te arresteeren. Het zijn de 20-jarige H. C. en de 19-jarige F. P. heiden geboren in Ostrawa. in het vroegere Tsjecho- Slowakije en de 31-jarige H. K. E., die in Char- lottenburg het levenslicht aanschouwde. Zooals men weet zouden de twee eerstgenoem- den er geen bezwaar tegen hebben gehad weer naar Duitschland terug te keeren. Ze zouden na melijk tot de Duitsche nationaal-socialistische partij behooren. Ze zouden zich echter aan een strafbaar feit in Duitschland hebben schuldig gemaakt en hadden het daarom waarschijnlijk raadzamer geoordeeld te vluchten. Ook thans schenen zp toch niet veel lust te hebben gehad weer naar Duitschland terug te keeren want ze waren reeds bijna de Belgische grens gepasseerd en het had maar zeer weinig gescheeld of ze waren er inderdaad in geslaagd uit ons land weg te komen. De derde arrestant is een gevluchte communist, die reeds ltyj jaar wegens een vermogensdelict in de Haarlemsche Tevangenis heeft gezeten. Het zal nu wel spoedig blijken of de verkla- -ingen van den bewaker Blauwbroek kloppen met de verhalen, die de vluchtelingen bij hun verhoor zullen doen. Men hoopt thans spoedig volledig de juiste toedracht van het gebeurde in het Huis van Bewaring te vernemen. De arrestan ten zullen zoo spoedig mogelijk op transport naar Haarlem gesteld worden. Thans zijn nog voortvluchtig dc 38-jarige W. D. en de 33-jarige C. S., beiden communisten. Laatstgenoemde is in den nacht van de ontsnap ping nog in Velsen geweest, waar hij vermoede lijk een meisje heeft bezocht. Men neemt aan, dat hp daarna op de fiets verder gevlucht ifr

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1