VELSEN BEVERWIJK Velsen en het gas van de Hoogovens HEEMSKERK LANGS DE STRAAT nng- Wat gebeurt er, indien het bedrijf moeten worden stopgezet? zou In de vergadering van den gemeenteraad, die hedenavond zal worden gehouden, komt in behandeling een voorstel van burgemees ter en wethouders tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst met Hoogovens inzake het leveren van gas voor huishoudelijke doel einden, verwarming enz., zulks mede omdat Hoogovens het recht heeft, het bestaande contract na 31 December 1940 op te zeggen. Dit oude contract werd afgesloten in het jaar 1925, al vrij spoedig nadat het Hoogoven- bedrijf in werking was getreden. Wij herin neren ons, dat enkele raadsleden bezwaren tegen deze overeenkomst hadden, in hoofd zaak omdat gevreesd werd, dat de gemeente, door de productie van zulk een belangrijk ar tikel uit handen te geven, het risico liep. bij een stagnatie in het bedrijf, om welke reden of door welke oorzaak dan ook, zonder gas zou komen. Dit bezwaar werd niet doorslaggevend geacht en het voorstel van B. en W. ging er met vlag en wimpel door. Thans is de gemeente dus vijftien jaren lang een goede klant van Hoogovens en zij was tevens de gangmaakster, want na Velsen volgden nog de gemeenten Beverwijk, Krom menie, Wormerveer en Haarlem, welke ge meenten het laatste boekjaar bijna 18 mil- lioen M3 gas afnamen. Het is voor Velsen geen onvoordeelig zaakje geweest, want dank zij deze overeenkomst kon het gas goedkoop aan de afnemers worden ge- leverd en bleef er jaarlijks nog een zoet winstje voor de gemeentekas over, welk winstje voor het gemeentelijk budget een goede steun is geweest. Moeilijkheden als in 1925 werden gevreesd, deden zich niet voor. De levering liep, behoudens den tegenslag met den zinker, waarvoor het bedrijf echter niet verantwoordelijk kan worden gesteld, steeds zeer vlot. 1925 en 1939. De gemeente staat dus thans voor de nood zakelijkheid, een nieuw contract af te moeten sluiten. Dit geschiedt nu echter onder ge heel andere omstandigheden dan in 1925, want er is thans, meer dan veertien jaren ge leden, reden om zich ongerust te maken over een mogelijke bedrijfsstagnatie. Laat ons er eerst even op wijzen, dat ook in het nieuwe contract een artikel is opgeno men, dat voorziet in de gevolgen van een eventueele bedrijfsstagnatie, echter niet als gevolg van moeilijkheden tengevolge van buitengewone gebeurtenissen van buiten-af, maar tengevolge van een arbeidsconflict. Dit artikel zegt, dat indien tengevolge van een arbeidscon flict de gaslevering aan Velsen zou moe ten worden onderbroken, Hoogovens ver plicht is, voor zoover het van Hoog ovens afhangt, hangende de beëindiging van dit conflict, die arbeiders, welke voor een regelmatige voortzetting .van de gas levering aan Velsen onmisbaar zijn, aan het werk te houden op zoodanige voor waarden, als. bij gebrek van een min nelijke schikking door één, in overleg met Vel§en te benoemen neutralen ar biter zullen worden vastgesteld. Bedoelde arbitrage zal zich bepalen tot de. voor de voortzetting van de gaslevering onmis bare arbeidskrachten en niet prejudieiëe- ren op de condities, welke ter beëindiging van den strijd tusschen partijen mochten worden overeengekomen. Alhoewel naar onze meening dit artikel nog geen voldoende waarborg geeft voor het voort zetten van de gasproductie in geval van een staking aan het bedrijf men weet immers niet of de stakers genoegen zullen nemen met arbitrage zullen om deze reden wel geen moeilijkheden verwacht behoeven te worden en laten we dus dezen factor buiten beschou wing. Oorlogsmoeilijkheden. Het Hoogovenbedrijf is ten aanzien van een groot deel zijner grondstoffen afhankelijk van het buitenland en deze aanvoer zal on der de huidige omstandigheden met vele moeilijkheden gepaard gaan. „Er zijn massa's problemen, die ons veel zorg geven en daarvan is het voor naamste, of het mogelijk zal zijn om voor het bedrijf de noodzakelijke grond stoffen nog te kunnen krijgen" zei Ir. G. A. Kessler nog onlangs in zijn uit eenzetting van de situatie waarin het bedrijf zich thans bevindt. Deze oorlogsmoeihjkhe- den, het schrikbeeld van den huldigen dag, kunnen zich elk oogenblik doen gelden, al imogen wij er verzekerd van zijn, dat wan neer Ir. Kessler zegt, „dat de directie al het mogelijke doet om het bedrijf op gang te houden", dit geen ijle woorden zijn. Maar tenslotte: oorlog is oorlog en men kan nooit weten, wat er de gevolgen van zijn. Stel eens, dat het ergste gebeurt, wat er gebeuren kan nl. dat het bedrijf, door gebrek aan grondstoffen voor dè ijzerproductie, in de eerste plaats dus erts, genoodzaakt is, de ovens te moeten blusschen. Zal het dan, voor opgesteld dat het over voldoende gaskolen mocht blijven beschikken, met het fabri- ceeren van gas en van gas alléén blijven doorgaan? Wij lezen in het gemeenteblad hierover niets, ondanks dat dit is verschenen toen de oorlog reeds aan den gang was. Wij hopen, dat we hedenavond dienaan gaande iets van achter de tafel van B. en W. mogen vernemen. De zaak is van zulk een groot belang, dat zij van alle kanten beke ken dient te worden. Belgische trawlers varen nog steeds. Benoemingen bij de Velser Burgerwacht. De burgemeester van Velsen heeft met in gang van 1 October j.l. benoemd tot ploeg- commandant den heer B. Tijl Jr., terwijl de Commandant heeft bevorderd tot burger- wachter le kl. den heer F. van Croonenborg. De gewone oefeningen en instructies zijn weder aangevangen op Donderdag 5 October j.l., in het Hoofdkwartier. Dien avond werden tevens nieuwe leden ingeschreven. Hiervoor bestaat alsnog deze maand gelegenheid op eiken Donderdagavond van 810 uur in het Hoofdkwartier. Kwijtschelding van de betaling van huurpenningen. Krachtens de raadsbesluiten van 27 Janu ari 1925 en 10 Februari 1931 werden in huur gegeven, ten gebruike als speelterrein: aan de Speeltuinivereeniging „Kinder vreugd" te Velsen een terrein nabij de Doodweg aldaa, voor f 100 per jaar; aan de Speeltuingvereeniging „In Veilige Haven" te IJmuiden een terrein nabij de Ahornstraat aldaar, tegen een huurprijs van f 100 per jaar. Door verschillende omstandigheden. o.a het niet meer ontvangen van gemeente subsidie zijn deze vereeniigngen niet in staa' de voor 1939 verschuldige huursommen te vol doen, waarom zij hebben verzocht, haar van de betaling daarvan kwijtschelding te ver- Hiertegen bestaat bij B. en W. geen be zwaar, waarim zij den Raad voorstellen daar toe te besluiten. Ruime aanvoer in Oostende. De Belgische zeeman, die eenigen tijd ge leden in IJmuiden vertelde, dat de Belgische vloot vermoedelijk niet meer zou uitvaren heeft het niet bij het rechte eind gehad, wamt ook verleden week is alles weer uitgevaren. Er is verleden week een ruime aanvoer ge weest: de omzet van Donderdag 21 tot en met Woensdag 27 Sept. bedroeg bijna 2Vfe mil- lioen francs. Er kwamen in Ostende van Za terdag tot en met Donderdag niet minder dan 60 stoom- en motortrawlers aan de markt, waaronder een tiental met haring van de Fla- den. De prijs van de haring is nog steeds aan den hoogen kant, 150 tot 180 fr. per mand, maar de prijzen der andere vischsoorten zijn sedert j.l. Woensdag sterk gedaald. Van IJs land kwamen er twee trawlers binnen met groote vangsten, die van beide booten over twee dagen verkocht werden. De besommin gen dezer trawlers waren resp. 200.000 en 150.000 fr. voor reizen van 22 en 17 dagen. Het aangekondigde uitvoerverbod is klaar blijkelijk nog niet in werking getreden, wamt ook gisteren was hier nog veel visch uit Oost ende. Ledenvergadering V. Z. V. Vrijdag 27 October a.s.' houdt de Velser Zwem Vereeniging een algemeene ledenver gadering in „Kennemerhof'. Behalve de .ge bruikelijke agenda-punten zal dien avond aan de orde gesteld worden een bestuursvoorstel inzake de contributie-regeling voor het jaar 1940. Filmavond Nat. Chr. Geheel onthouders vereeni ging. Woensdag 11 October a.s. houdt de afdeeling Velsen-IJmuiden der Nationale Christen Ge heelonthouders Vereeniging een filmavond in het Ned. Vereen, gebouw aan de Kalverstraat. De hoofdfilm, die o.m. vertoond zal worden, is getiteld .Nelly", 's middags wordt een extra-voorstelling voor kinderen gegeven met een speciaal kinderprogramma, waarin o.m. de film „Robinson Crusoë". VLOOTVERMINDERING. Het in eigendom van den heer P. Dekker te Groningen zijnde motorschip Dollar, 362 br. t. dat in 1939 op de werf van Gebrs. van Diepen te Waterhuizen gebouwd werd, is onlangs naar Gefle (Zweden) verkocht. GEZONKEN. De op 30 September jl. van Stroby naar Stockholm vertrokken Finsche viermastschoener Baltic sprong den daarop volgenden dag lek en direct daarop tusschen Stevns en Falsterbo ge-' zonken. Een in de omgeving rondkruisend Duïtsch marinevaartuig slaagde er in de tien opvarenden op te pikken, welke te Storehedinge geland werden. Het wrak van het schip, dat 451 br. t. meet en aan de reederij G. Eriksson te Mariehamn toebehoorde, steekt nog met de masten boven water, is waarschijnlijk nog te bergen. ROTTERDAMSCHE SCHEEPVAART BEWEGING. In de afgeloopén maand bedroeg het aantal te Rotterdam binengekomen' schepen 412 stuks met een totale tonnage van 2.194.249 ton. Uit deze officieele cijfers komt men tot de ontstel lende conclusie, dat het scheepvaartverkeer al daar als gevolg van den oorlogstoestand met niet minder dan 70 pet. teruggeloopen is. Over de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg dat aantal 10.896 schepen, metende 17.472.358 ton tegen 11.539 schepen met een tonnage van 18.503.169 ton over het hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. In de eerste acht maanden van dit jaar ontwikkelde de Rotterdamsche scheepvaart beweging zich zeer voorspoedig en gaf zelfs een record te zien doch de vorige maand heeft dat met een dag totaal ongedaan gemaakt, zoodat de omvang van deze scheepsbeweging over de eer ste drie kwartalen van dit jaar thans reeds ten achter staat bij de eerste drie kwartalen van 1938. Ondanks de achteruitgang van 70 pet. en de stilstand momenteel is het scheepvaartver keer toch nog grooter dan die te Amsterdam in normale tijden. VLOOTUITBREIDIN G Dezer dagen had met gunstig gevolg de proeftocht op de Eems plaats van het op de werf van v. d. Wef's Scheepsbouw te Wester broek nieuwgebouwde vrachtmotorschip Jan Brons. Het schip, dat 400 bruto-register ton meet heeft een dead-weight van ongeveer 560 ton, werd gebouwd voor rekening van den heer J. Oorburg te Groningen, onder klasse Lloyds Register en Scheepsvaart-Inspectie voor de Atlantische Vaart. Voorts is het uit gerust met een 6-cylinder 360 P.K. Brons motor als hulpmotor voor het aandrijven van de dynamo en de pompen. De Keiuienierlaan wel door getrokken. Maar wanneer komen er trottoirs en verlichting? We hebben gejuicht over het feit, dat de Kennemerlaan werd doorgetrokken en het was een juichtoon waard, want er was een prachtige verbetering tot stand gekomen. De beide plaat jes, die wij de vorige maal bij het betreffende stukje afdrukten „Voorheen" en „Thans" toon den het allerduidelijkst aan. Het verkeer profiteert natuurlijk dankbaar van deze verbetering, d. w. z. het rij verkeer. De voetgangers zijn nog niet tevreden, want wat zij noodig hebben, d. w. z. aan beide zijden van den rijweg een trottoir, ontbreekt nog steeds. En zoo is daar aan het uiterste einde van de Kennemerlaan ter weerskanten van den rijweg nog een stukje typisch-IJmuidensche bodem blijven liggen: een oneffen stukje duinterrein met wat helm beplant, een lapje tuingrond met wat boere- en andere kool en nog een opslag plaats, zoodat we wel blij, maar nog niet te vreden zijn. Dat zijn we eerst, wanneer behalve de rijweg, ook .de trottoirs doorgetrokken zijn en wanneer op de thans nog onbebouwde stuk ken bouwterrein een aantal keurige woonhuizen zijn verrezen. En ook is een beetje meer straatverlichting niet al te veel gevraagd. Het komt natuurlijk wel in orde, daaraan twijfelen we niet. Maar we hopen, dat het wat gauw gebeurt; dat het aanleggen der trottoirs niet moet wachten op het bebouwen van de ter reinen. BENOEMING KERKMEESTERS. Door den bisschop van Haarlem zijn benoemd tot Kerkmeesters aan de kerk van de H. Gre- goi'ius te IJmuiden de heeren Ing. j. v. d. Lans en J. N. Osendarp. „Adelante" komt morgen aan - de markt. Met 900 manden haring. De stoomtrawler „Adelante" die de vorige week als eerste in den oorlogstijd van IJmui den naar zee vertrok, wordt morgen te IJmuiden aan de markt verwacht met 900 manden haring. Bij de reederij is bericht ontvangen, dat de trawler de laatste dagen met slecht weer te kampen heeft gehad, om welke reden hij de visscherij heeft moeten staken. VAN EIGENAAR VERANDERD. Het in 1918 op de werf van Gebrs. Fikkers te Muntendam gebouwde Nederlandsche stoomschip Zeester, 379 b.r.t., is dezer dagen door den eigenaar J. L. de Groot te Kampen verkocht aan den heer N. Mulder te Gronin gen. VOOR DEN SLOOP VERKOCHT. Het aan de N.V. Kon. Paketvaart Mij, toe- behoorende Nederlandsche stoomschip Soera- baja, 580 b.r.t., dat in 1918 op de werf van H. Bernard Nzn. Scheepswerf .Het Jacht" te Nieuwendam gebouwd werd, werd dezer dagen voor den sloop verkocht. Communistische propaganda op een marinevaartuig. Op een in de Visschershaven alhier liggenden mijnenveger is een der opvarenden gearresteerd wegens het maken van communistische propa ganda aan boord van liet marinevaartuig. De aangehoudene is op het wachtschip in arrest gesteld. Hij is een der vele IJmuidensche trawlermatrozen, die tegelijk met hun schip naar de marine zijn overgegaan. Vereeniging van Huisvrouwen. De afdeeling Velsen der Nederl. Vereeniging van Huisvrouwen houdt Dinsdag 24 October a.s. een middag-bijeenkomst in het gebouw der Vrijz. Herv. aan den Stationsweg. Mevr. Amy Groskamp—ten Have houdt een lezing over het onderwerp „Ik zal handhaven". In de Bethlehemkerk worden Donderdag 5 en 19 October a.s. handwerkmiddagen gehou den; de boekenruildageii zijn Zaterdag 14 en 28 October a.s. Instructie voor de lucht bescherming. Ook deze week zullen weer imstructie- avondien voor de luchtbescherming worden gehouden. Het programma luidt: Dinsdag, vereenigingsgebouw Populierenstraat, spreker de heer H. A. J. J. v. d. Bergh; Woensdag, ver gaderlokaal C. H. Moensplein, spreker de heer A. Stam; Donderdag, K.S.A.-gebouw, spreker de heer H. J. de Groot; Vrijdag café „De Vriendschap", spreker de heer H. A. J. .J v. d. Bergh. PROPAGANDA VOOR DE M.I.V.A. Op Woensdag 18 October zal in het gebouw der K.S.A. een avond worden gehouden voor de M.I.V.A. (Missie-Verkeersmiddelen- Actie). Spreker is de eerwaarde heer Henrl de Greeve. Voorts wordt vertoond de film „Het testament van een missionaris". Najaarsvergadering R.-K. Staatspartij. De afdeeling Beverwijk I van de R.K. Staatspartij zal op Maandag 23 October in het gebouw der K.S.A. haar najaarsvergade ring houden. O.m. komt de bestuursverkie zing aan de orde wegens aftreding van de heeren J. H. van Lent, S. de Jong en J. Pel. Van dit drietal is alleen de heer J. Pel her kiesbaar. CHR. WERKLIEDENVERBOND PATRIMONIUM. Woensdag 18 October zal het Christelijk Werkliedenverbond Patrimonium een ledenver gadering houden in het gebouw van de Geref. Kerk aan het C. H. Moensplein. Spreker voor dezen avond is de heer C. Slings. Verder zal nog een bestuursverkiezing worden gehouden ter voorziening in de vacature, welke is ont staan door het overlijden van den heer Van Eek. BOEKBESPREKING VOOR DEN CHRISTEN VROUWENBOND. De Nederlandsche Christen Vrouwenbond afd. Beverwijk zal op Donderdag 26 October een ledenvergadering houden in de bovenzaal van het Ned. Herv. Vereen.gebouw aan de Oosterwijkstraat. Mevrouw D. de Vries- -Wierda zal dan een boekbespreking houden over „Hilde" van Anne de Vries. Bevordering hij de Rijksvrldwacht Zooals wij reeds berichtten zal de heer B. Sel- denthuis, thans brigadier te Velsen-Noord den heer J. A. Kentson met ingang van 16 October opvolgen als commandant van de brigade Be verwijk van de Rijksveldwacht. De nieuwe brigade-commandant, die bij zijn benoeming tevens bevorderd werd tot brigadier majoor, is een Fries van geboorte. Hij aan schouwde namelijk op 25 Februari 1895 te Leeuwarderadeel het eerste levenslicht. In 1916 ving hij zijn politioneele loopbaan aan als agent van politie te Amsterdam. In 1918 werd hij door den Commissaris der Koningin benoemd tot gemeente-veld wachter te Pui-merend. In 1920 kwam de heer Seldenthuis in dienst van de Rijksveldwacht. Hij was bij dit wapen achtereenvolgens werkzaam te Kwadijk, Purme- rend en Haarlem. In 1932 volgde zijn bevordering tot brigadier ter standplaats Andijk. Tenslotte volgde in Juni 1936 zijn overplaatsing naar Velsen-Noord. Thans volgde zijn promotie tot brigade-com mandant te Beverwijk. Langs de Lijn. Programma van de Radiecentrale. WOENSDAG. Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn in. 8.00 Keulen; pl.m. 10.20 Diversen; 10.30 Parijs; 11.05 Diversen; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 2.50 Londen Reg. 3.35 Deutschlandsender of diver sen; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Diversen: 8.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 12.05 Nationaal programma; 9.20 Londen Règ.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V; 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Nationaal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Nationaal programma; 8.00 Londen Reg.; 8.30 Keulen. CHR. GEMENGD KOOR VOX HUMANA Het Christelijk Gemengd Koor „Vox Huma na", dirigent de heer P. J. Potgieser, heeft voor het eerste winterconcert in studie genomen het groote' kooi'werk „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert voor koor, sopraan en orkest. VOOR HERWONNEN LEVENSKRACHT Op Dinsdag 31 October zal in het gebouw der K. S. A. een propaganda-feestavond worden ge houden ten bate van het fonds „Herwonnen Le venskracht" (t. b. c.-bestrijding onder R.K. ar beiders). Op dien avond zal de revue van „Herwonnen Levenskracht" worden vertoond. R.K. VROUWENBOND. Heden Dinsdag, houdt de R.K. Vrouwenbonrd een vergadering in het K.S.A.-gebouw. Rector H. Drost zal spreken over: „De katholiek in de branding". De Vrouwenbond opent hiermede het win terseizoen. VITESSE—A.D.O. (1—5). Voor de derde maal in successie heeft A.D.O. gewonnen. In het begin is de achterhoede van A.D.O. wijfelend; -hierdoor krijgt het enthousiast spelende V-itesse eenige kansen. Na deze periode komt A.D.O. opzetten; Voormeer scoort in den linker bovenhoek. Even later ver schalkt hij keeper Zandbergen opnieuw (0—2). Uit een goeden voorzet van Glorie kopt Rozing No. drie in het net (03). Bij een aanval der gastheeren krijgt Res een goede kans, doch de A. D. O.-doelman stopt het schot. Bij een scrimmage voor het Vitesse-doel is het Rozing, die de score ver hoogt (04). Na de rust is eerst Vitesse, dat aanvalt, maar spoedig is het met dit overwicht ge daan. A. D. O. neemt het spel in handen; slechts met de grootste moeite weet de Vi~ tesse-achterhoede stand te houden. Als Groot ongeoorloofd wordt aangevallen, straft Rozing dit af door den vrijen schop kei hard in te schieten. Bij een moment, waarop de A.D.O.-verdediging weifelt, maakt Vitesse een tegenpunt (15). De verdere uitslagen zijn: A.D.O. b—IJE.V. b 6—0 D.E.M. dA.D.O. C 1—1 „De Lichthoeve" te Santpoort. Zuster J. Th. Kuyck, de directrice van het bekende Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort, schrijft in het October-nummer van het orgaan dezer stich ting weer een zeer lezenswaardige schets ditmaal getiteld „Jacob", waarin zij het leed beschrijft van een jongetje, dat geen ouders meer heeft. En dan deelt ze hoogt interes sante bijzonderheden mee, „over het werk" Het blijkt, dat de huidige tijdsomstandigheden ook moeilijkheden op de „Lichthoeve" opleve ren; moeilijkheden van verschillenden aard „In ons stille dorp", zoo schrijft zij, „genoten onze groote meisjes voor kinderen uit een tehuis, een buitengewone vrijheid 's Avonds nog even een boodschapje doen met z'n tweeën of drieën, gezellig, arm in arm, was heel gewoon. Er was niets te beleven in onze winkelstraat, er waren nergens gevaren. En daar kwamen ineens vele soldaten; ons dorps straatje is niet langer na zes uur als uitge storven. Te gelijk met den intocht van militairen kwam bij ons het verbod van de groote meisjes om 's avonds nog eens te gaan winkelen. In een groot gezin kan het echter nu eenmaal niet zoo precies uitgezocht worden. Je kunt niet zeggen: ..Kaatje niet, maar Betje wel"; de dagorder luidt nu na zes uur niemand meer uit. Gelukkig ontfermt Tante Mies zich zoo af en toe over de jonge dames en gaat met zes of zeven stuks naar het dorp. Daar is de moeite met suiker; wij dronken al nooit suiker ln ons tweede kopje en als eens in de week onze voorraad komt, moet daar eerst af voor de babies, dan voor de kleuters of een enkele zieke, de rest wordt eerlijk gedeeld. Daar is de heele stapel broeken, die ver steld moeten worden en geen klos garen meer te koop in ons dorp Daar zijn ook de angsten „als we er eens niet buiten blijven" en in onze bus komen mooie officieele papleren, groot en gewichtig waarin staat, dat alle inrichtingen als de onzr verplicht zijn schuilgelegenheid te maken. Ze zijn ons huis komen bekijken, de heeren van de luchtbescherming, maar. zij Wete evenmin als wij, hoe we ooit in dit oude hi ergens veiligheid zouden kunnen vinden Jp mogelijk gevaar. Het huis is te oud zooT? Evacueeren naar Garderen zou het beste J? mocht het ooit zoo ver komen. Je gedachten weigeren verder te gaan toch, daar zijn zeventig kinderen, afhankeiS van ons. Je kunt de dingen niet van ie schuiven met een „ik denk niet verder -bL i het is al te erg". Och, hadden wij het huk Garderen al maar. Het zou daar z00 «pi? zijn. Een goed huis is nu zoo dubbel nood? De administrateur, de heer Stoeten™ d i rhededeelingen over de aanstaandeVon? ganda-avonden, waarmee in Januari begonnen wordt, en tenslotte wordt rekening en verantwoording gedaan van T binnengekomen giften in geld en natura BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 9 October Bevallen 5 October: W. M. H. Zijlstra Bartels, d.; T. Damstra—Schoffelmeer d L. Koot—Louwe Kooijmans, z.; M. H. a lijm burg—Erkens, z.; E. T. L. van Emmerik Koch, z.; 4 October: T. C. Oerlemans—Marlèf z.; 6 October: M. A. M. Damo—Albrecht z' P. A. C. van SoestKoomen, z.; w. A Hon' penbrouwer—Ebli, d.; J. Hooft—Biesbrouck" z.; H. O. Dorlas—Bennink, z.; J. van Eis-1 van den Brink, d.; C. E. Elferink—Kuiken D. HirsGroeneveld, d.; 7 October: p'j' VergersBorn, z.; J. Okelde Groot; c j J. van der Heijden—Witteveen, d.; a. M 'van Wanrooij—Niklas, d.; 8 October; M. van der Wilden—Lok, z.; C. C. Kramer—van Hoorn, z Overleden 5 October: J. Willems, 91 j., terhoutpark; 6 October: C. J. Hazelaar- Klaassen, 69 j., Amsterdamschevaart; 7 Octö- ber: A. Kampmann, 71 j., Kamperlaan; 8 (V. tober: E. Broekman—Drent, 66 j„ Schouwtjes laan; J. du Pau, 74 j., A. L. Dyserinckstraat' C. van Eij'k—van Bruggen, 82 j., N. Tuindorps! laan; K. M. RobbéVerdomk, 79 j., Leidsche- straat. Een alibi. Dit is het verhaal van een man, die uitging om werk te zoeken. Dat doen velen tegenwoor dig en het verhaal van dezen man zou dan ook niet geschreven zijn, als hem niet was overko men wat ik hier ga vertellen. Hij heette Sjoerd Westra; of eigenlijk heette hij zoo niet. Zijn ware naam doet er niets toe, maar ik moet hem Sjoerd Westra noemen. Ik had hem ook Feike Halsma kunnen noemen of Pier Wieringa, maar Job Groen mocht ik hera niet noemen, want dan had u misschien gedacht, dat het een Egmonder was en u moet weten, dat het een Fries was; een „oprjuchte" nog wel. Want daarin zit de pointe van mijn verhaal, Sjoerd Westra was dus zonder werk gekomen. Een vervelende geschiedenis. Hij had nooit on der-vonden wat werkloosheid is er. daarom voel. de hij het des te zwaarder. Jarenlang had hij in dezelfde fabriek in IJmuiden gewerkt, maar die was nu stopgezet vanwege de malaise in de visscherij. Sjoerd Westra trok er dus op uit om werk te vinden; wat dat kon hem niet schelen. Maar het geluk diende hem niet. Hij klopte hier aan en daar, maar niemand had hem noo dig. Dan maar eens den polder in. Misschien was daar wat te vinden. Het werken op het land was hem niet heelemaal vreemd. Toen hij nog in „it heitelan" woonde had hij ook wel eens bieten gerooid of iets dergelijks bij de hand ge had. Waarom zou hij dat nu niet meer kunnen? Hij was immers jong, sterk en een Fries; hij Sjoerd Westra. Maar op het land had men hem ook niet noo. dig, tenminste in de gemeente kon hij niets vin den. Dan maar eens verder op. En zoo kwam hij geheel tot onder den rook van Amsterdam, in de nabijheid van de Ford haven. Daar waren eenige landarbeiders op het land aan het werk. Op eenigen afstand bleef hij staan om eens te zien wat de mannen uitvoer den. Op z'n gemak, leunend op zijn fiets zag hij hen in de vette klei wroeten. U bent natuurlijk in spanning wat daar op het land gebeurde? Maar dat is heelemaal bij zaak. We moeten op Sjoerd Westra blijven let ten. Hij is een Fries en alleen daarom is dit „Langs" de Straat-je" geschreven. Ik moet nog even met nadruk vertellen, dat mijn verhaal historisch' is. Alleen dat van dien naammaar dat weet u nu wel. Sjoerd Westra stond dus, leunend op zijn fiets naar de arbeiders op het land te kijken. Een tijdje had hij zoo gestaan. De mannen ploeterden in de goede aarde en hij deed niets. Maar terwijl hij daar zoo stond te kijken werd een aanslag beraamd op zijn vriiheid, gingen in het Huis van Bewaring in het Kleine Gan- manplantsoen in Amsterdam de deuren feitelijk al voor hem open. En bij zou er een plaatsje gekregen hebben, als hij geen Fries was ge weest. Twee Amsterdamsche dienders fietsten door het vette polderland. Zij zochten iemand, wien dat weet ik niet; komt er trouwens ook niet op aan. Maar voor den goeden gang van zaken moet ik dezen gezochten X. een naam geven. Pier Wieringa komt niet „in Frage" want de gezochte was geen Fries; laat ik dus zeggen Jan den Dieje. Die had dus wat op z'n lceri- stok Ze speurden en speurden. En daar zagen ze Sjoerd Westra, leunend op z'n fiets. Die stond te kijken, argeloos, zich van geen kwaad bewust Ja, dat is 'em. Sjoerd hoorde de mannen der wet van ae fiets springen. Hij keek om Jij bent Jan den Dieje; je bent onze arres tant- Sjoerd keek, alsof hij het in Timboek hoorde regenen. Dat moet er nog bijkom dacht-ie. Ik ben Jan den Dieje heelemael niet; ik ben Sjoerd Westra uit IJmuiden. Man lieg maar niet. We kennen je wel. Menschen, zei Sjoerd. Ik lieg heelemaa niet. Ik woon in de straat nummer zoo veel en als je me niet gelooft, ga dan ma mee" -ar Nee vriend, je neemt ons niet; ga mee. En toen deed Sjoerd Westra den zet van CTI leven. Hij had aan den naam, dien de beide p - litiemannen hem toegedacht hadden, na'uU«L allang gehoord, dat deze geen Fries was. Fries, die Jan den Dieje heet bestaat met. En Sjoerd zei met een grijns: Butter, brea mei griêne tsjies Dat koe 'k net sizze Wier 'k gjin oprjuchte Fries! (Butter, brea mei griêne tsjies Dat kon ik niet zeggen Was ik geen oprechte Fries). Dit alibi deed Sjoerd Westra zijn vrijheid oe* •ouden. Hij kwam niet in hei Huis van Be

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2