Repatriëering van Duitschers uit de Baltische staten. D' 3iet QMCoysdael dei yeaMiëeiden Vestiging in voormalig Polen. NIEUWS IN 'T KORT. nlNSDAG 10 OCTOBER» 1939 fie Jiussen tukken Vciidaq. naac de nieuwe bases, in Estiand op. Officieel wordt gemeld aldus een United Press-bericht uit Berlijn, dat de Duitsche regeering onderhandelingen is begonnen met de regeeringen van Estland en Letland voor de overbrenging van de Duitsche minderheden met instandhouding van hun eigendommen, volgens de voor stellen, die Hitier in den Rijksdag heeft gedaan. Uit Tallinn wordt te Helsinki vernomen dat evacuatie van de Duitsohe bevolking uit Estland eigenlijk beslist is tijdens het bezoek van den advocaat Lutz, die onlangs het leider schap op zich heeft genomen van de Duitsche artij in Estland. Lutz zou te Berlijn uiteengezet hebben dat de Duitschers in Estland represail les zouden te verduren hebben tengevolge van den gewijzigden politieken toestand. Hij wees .I <je noodzakelijkheid de evacuatie met spoed uit te voeren, omdat het Sovjetleger op het punt stond zijn marsch in Estland te beginnen. On der de Duitschers in Estland zou de onrust groeiende zijn. Eenige oude adellijke Duitsche families zouden geweigerd hebben het land te verlaten. In de haven van Riga zijn tal van groote Duit sche koopvaardijschepen aangekomen. De auto riteiten zijn begonnen een schatting te houden van de bezittingen der Duitsche minderheden. Ook in Tallinn zijn Duitsche schepen voor de overbrenging der Duitschers aangekomen. De Reuter-correspondent in de drie Baltische Staten meldt eveneens, dat inderhaast voorbe reidingen worden getroffen voor de evacuatie van Duitschers of afstammelingen van Duit schers. Volgens een bericht uit Riga zijn de bijna 50.000 Duitsdhers in Letland begonnen hun kof fers te pakken. Te Riga, Libau en Windau zijn Duitsche schepen aangekomen. Terwijl de meeste jongemenschen bereid zijn terug te kee- ren naar Duitschland, willen anderen, en vooral ouderen, hun haardsteden niet verlaten. In Litauen is men een week geleden met de voorbereidingen begonnen, aldus wordt uit Kau nas gemeld. Men gelooft, dat de evacuatie zal beginnen, zoodra de Duitsch-Litausche onder handelingen geëindigd zullen zijn. In Litauen, waar de Duitschers tot verschillende evangeli sche kerken behooren, is een aanzienlijk ver zet tegen de evacuatie waar te nemen. Blijkens een Reuter-bericht uit Tallinn zullen Vrijdag de eerste Russische troepen Estland binnenmaroheeren om zich naar de vloot- en luchtbases te begeven, die vol gens het nieuwe Russisch-Estlandsche pact tot wederzijdschen bijstand aan - de Sovjet zijn toegekend. In hetzelfde bericht wordt gezegd, dat het laatste schip, dat de Duitschers uit Estland zal evacueeren volgens Hitler's plan, ook Vrijdag zal ver trekken. Volgens een officieele door de Duitsche radio verspreide mededeeling zullen de Duitschers, die uit de Baltische landen wor- den gerepatrieerd gevestigd worden in de „herstelde Duitsche provincies'' in Polen. Radiorede van Daladier. Hedenavond voor alle Fransche zenders. Havas meldt dat hedenavond te acht uur Fransche tijd (7.20 uur Nederland- sche tijd) de Fransche minister Dala dier een belangrijke rede zal houden, welke door alle Fransche zenders zal worden uitgezonden. PORTUGAL BEVESTIGT ZIJN VRIENDSCHAP MET ENGELAND. President Carmona over zijn reis naar Zuid-Afrika. Minister-president Salazar brengt hulde aan Polen. De president van Portugal Carmona, heeft Maandag in de nationale vergadering verslag uitgebracht van zijn reis naar de Portugeesche koloniën en de Unie van Zuid-Afrika. Hij zeide o.a.: „In de aanwezigheid van den Zuid-Afri- kaansche vertegenwoordiger alhier wil ik uit drukking geven aan mijn voldoening, dat ik de natie van het Gemeenebest op verzoek van Koning George aen bezoek heb gebracht en vorts mijn voldoelning erover uit spre ken, dat de doeleinden van mijn bezoek aan de Unie overal volkomen worde begrepen". Gelijk uit deze passage blijkt, werd de ver gadering bijgewoond door den Zuid-Afrikaan- schen gezant. Sprekende over den oorlog zeide de president in zijn boodschap: „Ofschoon wij buiten het conflict staan, is er een speciale reden waarom wij toch zijn be trokken, n.I. omdat Groot Brittannië er bij betrokken is, het land. waarmee wij sinds eeuwen verbonden zijn en jegens hetwelk wij in trouw aan onze geschiedenis en aan de gevoelens van ons volk den nadruk willen leggen op onze vriendschap in deze moeilijke, bewogen tijden". Volgens het verslag van het Duitsche Nieuwsbureau verklaart de boodschap nog, dat tusschen de Unie van Zuid-Afrika en de Por tugeesche bezittingen even nauwe betrekkin - gen van vriendschap bestaan als tusschen Engeland en Portugal in Europa. Na president Carmona sprak minister president Salazar. Deze weigerde toespelingen maken op den internationalen toestand, waarbij hij echter twee uitzonderingen Ten eerste wilde hij een word van innige sympathie spreken over de heldhaftige opof- iering van het patriotisme van Polen. Ook wilde hij zeggen, dat Portugal door zijn voorbeeld niet alleen wenschte den vrede te nelpen, doch ook zou meedoen aan het werken toot den vrede, indien het overtuigd zou kun nen zijn van het nut van Portugeesche be doelingen voor een herstel van toestanden, die opa veiligheid en rechtvaardigheid geven «Volkomen overeenstemming over de oorlogsdoeleinden". Finland zal elk „dictaat" afwijzen. Neutraliteitspolitiek, gelijk aan die der andere Scandinavische landen, blijft gevolgd. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft in een verklaring tot Zweedsche journolisten verklaard, dat Fin land op het gebied van de neutraliteit dezelfde politiek zal volgen als de overige Scandinavische landen. Finland moet natuurlijk het verlangen van de Sovjet Unie om besprekingen te voeren, nakomen, overeenkomstig het gewone diploma tieke verkeer, doch de te behandelen vraag stukken zijn niet nader omschreven. Welke deze vragen ook mogen zijn, Finland blijft ten aanzien van de de neutraliteit een gelijke politiek volgen als de overige Scandinavische landen, aldus de minister. De Zweedsche pers voegt hieraan toe. dat Finland zal weigeren ieder „dictaat" te aanvaarden, dat in strijd is met de strikte neutraliteit. De juridische positie van het land is sterk in verband met het non-agressie-verdrag met de Sovjet-Unie en de internationalisatie van 1921. Volgens de Zweedsche pers zou Rusland de beschikking willen hebben over de eilan den Lavansaari, Tyrarsaari, Siejari en Hog- land. Volgens Reuter is de Russische uitnoodiging aan Finland te Helsinki kalm ontvangen, doch men geeft zich ten volle rekenschap van den ernst van den toestand. Men verneemt, dat de Russische uitnoodiging is vervat in alge- meene termen, waaruit men geen goed denk beeld van de Russische verlangens kan krij gen. Nadre wordt uit Helsinki gemeld: Paasakivi, de Finsche gezant te Stock holm, is Maandagavond om 11 uur 20 naar Moskou vertrokken. Hij wordt ver gezeld door kolonel Paasonen, den eer sten adjudant van den president der repu bliek, en Nykopp, den chef de bureau van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De oproeping van reservisten. Terwijl Paasakivi op weg is naar Moskou op uitnoodiging van het Kremlin, aldus Reuter, is Finland voortgegaan met het onder de wape nen roepen van vrijwilligei's. In Finsche politie ke kringen, wordt er den nadruk op gelegd, dat dit zuiver een voorzorgsmaatregel is, aange zien men hoopt, dat de Moskousche besprekin gen een vriendschappelijke overeenkomst tot resultaat zullen hebben. Men gevoelt bemoe diging door de belangstelling, die in de nabu rige staten getoond wordt voor de resultaten der besprekingen. De geheele Finsche pers publiceert de ver klaring der Zweedsche dagbladen, volgens welke „een gevaar voor Finland een bedreiging voor het geheele Noorden is". Men is zich bewust van den ernst van den toestand, doch de bevolking van Helsinki blijft kalm en vastberaden. In een verklaring heeft de Finsche minister van Financiën den nadruk ge legd op de moeilijke positie der kleine naties op dit oogenblik in geheel Europa. Na verwezen te hebben naar het lot van Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije en Polen voegde hij hieraan toe: „Rusland klopt thans op de deur van Finland". Seherjer omlijnins van het oorlogsdoel kan alleen in overleg met Frankrijk, zegt Chamberlain. Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis erklaard, dat de regeering van Groot-Brittan- .'e ,en frankrijk het volkomen eens zijn betref- nae de doeleinden, waarvoor zij den oorlog zijn ingegaan. Chamberlain zeide verder, dat deze bedoelin- J^orbeide regeeringen meer dan eens zijn tot Wrukking gebracht. Ongetwijfeld zullen beide geeringen wanneer de strijd voortschrijdt, verwegen of hun oorlogsbedoelingen in een eer specifieken vorm moeten worden gestold, -^dergelijke verklaring zal evenwel slechts Jrei? afgelegd op grond van een overeen- Beaaning tusschen beide regeeringen. Drie Duitsche vliegtuigen op Deensch gebied geland. Alle vliegers geïnterneerd. Niet minder dan drie Duitsche vliegtuigen zijn Maandag op verschillende plaatsen in Denemarken geland Een Duitsch militair lesvliegtuig heeft een noodlanding moeten maken op het Deensche eiland Laaland. De bestuurder, een korporaal, had in slecht weer den koers verloren en moest tenslotte wegens gebrek aan benzine een noodlanding maken. Hij werd geïnter neerd. Het toestel is in beslag genomen. Op het Deensche eiland Fanö landde des avonds een. tweede militair vliegtuig. Een lid van de bemanning bleek gewond te zijn en is in een ziekenhuis opgenomen. De drie an dere inzittenden werden geïnterneerd. Men acht het mogelijk, dat het toestel bij een ge vecht in de nabijheid getroffen is, doch be vestiging van dat vermoeden heeft men niet gekregen. Het derde toestel, een militair vliegtuig met vier inzittenden maakte een noodlanding nabij Nymindegab aan de westkust van Jutland, op 27 mijl ten noorden van Esbjerg. De vlie gers verbrandden hun toestel na de landing. Zij vertelden de politie, dat zij vertrokken waren van de Lüneburger Heide ten zuiden van Hambug „voor een vlucht over de Noord zee" en dat zij op hun terugreis gebrek aan benzine kregen. Zij zullen in Varde in Zuid- Jutland geïnterneerd worden. Samenwerking van Joden en Arabieren. Vorming van een commissie in studie. De Joodsche liga in Palestina heeft, volgens Havas. een commissie benoemd, welke de mo gelijkheid van een samenwerking tusschen Joden en Arabieren moet bestudeeren. In de eerste plaats moet deze samenwerking econo misch zijn; verder omvat zij maatregelen tot bestrijding der werkloosheid, bescherming tegen aanvallen uit de lucht en ravitailleering. Deze week een nieuw Turksch- Russisch pact? Ook het bijstandspact met Engeland en Frankrijk zou in de komende dagen onderteekend worden. Berichten uit Ankara geven, naar Reuter meldt, te kennen, dat Turksche kringen optimis tisch blijven ten aanzien van het resultaat der besprekingen van Saradjogloe in Moskou. Ter wijl officieele kringen nog de meest strikte ge heimhouding betrachten ten opzichte van den aard en de vorderingen van de besprekingen, is in welingelichte kringen de opvatting overheer- schend, dat deze besprekingen definitief de hou ding van Turkije zullen bepalen met betrekking tot den Balkan en de Zwarte Zee. Dit zou dan moeten leiden tot de afsluiting en onderteeke- ning in Moskou van een nieuw Turksch-Sovjet- Russisch pact, mogelijk in den loop van deze week en zou het mogelijk maken, dat de ver dragen tot wederzij dschen bijstand van Turkije mei Engeland en Frankrijk tezelfdertijd even eens zouden worden onderteekend in Ankara. Op 26 October zal een Argentijnsch eskader naar Panama uitloopen voor de bewaking van de veiligheidszone. Ook strijdkrachten van de marine luchtmacht zullen aan deze bewaking deelnemen. Een der drie bruggen over het kanaal tusschen Widnau en Heerbrugg, in het Rijndal bij St. Gallen (Zwitserland) is Maandag door een ont ploffing vernield. Twee militairen zjjn daarbij' om het Teven gekomen. Twaalf Engelsche organisaties, waarvan in totaal 1.500.000 jonge menschen lid zijn, hebben een plan uitgewerkt, waardoor zij het land van den grootst mogelijken steun der jeugd willen verzekeren. Tot deze organisaties behoort de padvindersbeweging. De vroegere Belgische premier Theunis. die door de regeering met een economische op dracht naar de Vereenigde Staten is gezonden, heeft Brussel Maandagmorgen verlaten. Men veronderstelt, dat hij in Italië scheep zal gaan. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis, heeft de Britsche minister der posterijen, majoor Tryon, verklaard, dat hij in overweging zal ne men de luchtpost uit te breiden door middel van neutrale luchtvaartlijnen. WOENSDAG 11 OCTOBER 1939. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. NCRV-uitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Eventueel berichten ANP, Schrift lezing en meditatie. *8.15 Gramofoonmu- ziek. (9-30—9.45 Geluk wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuziek. tOm 12.45 eventueel berichten ANP.), 1.30 Orgelconcert. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.303.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Vioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de Jeugd. 6.00 Land- en Tuinbouwcauserie. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaanyaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Muzikale causerie. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., her haling SOS-berichten. 8.15 Evangelisatie- dienst. 9.45 Bel Canto (10.00—10.30 Be richten ANP.) actueel half uur). 11.20 Gra mofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M. VAR A-Uitzending. 10—10.20 v.m. VPRO, 6.30—7.00 RVU, 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., 8.15 Gram. muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken" 10.00 Morgen wijding. 10 20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 VARA-orkest.. 12.45 Be richten ANP., gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 „Grapho- logie. middel tot menschen kennis." lezing. 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koor zang. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten, 8.03 Berichten ANP. VARA- Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA- orkest en solisten. 9.15 Raditooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.07 De Ramblers. 10.40 Me dische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 6.20 en 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Het Amusementssextet en solist. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Po pulair concert. 10.30 Omroeptrio en solisten. 11,20 Omroeporkest. 1.35 Populair concert. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.00 Zang. 5.20 Orkest van de Rijksarbeidsdienst. 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. ÏRUSSEL 322 M. 12.20 en 1,302.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang en gramofoonmuziek. 6.50, 7.20 en 7.45 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspanningspro gramma voor soldaten. 8.50 Omroepsymphonie orkest, gemengd Omroepkoor en solisten. 10.50—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12,35 Omroepdansorkest. 12.50 Gramofoon muziek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziea. 5.20 Omroepsymphonie- orkest (opn.) 5.35 Zang. 5.50 Omroepdans orkest. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzen ding voor soldaten. 8.50 Raditooneel. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Eugène Ysaye- kwartet (met toelichting). 11.0511,20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.40 Orkest van Rijksarbeidsdienst. (In de pauze: Voordracht). 3.20 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 Otto Dobrindt's orkest. (Om 10.00 Berichten). 11.20 Berichten. Hier na tot 12.00 Nachtconcert. Gedachte van een Europeesche federatie wordt besproken. Velen in Engeland achten een ruimer omschrijving wenschelijk. Onze Londensche correspondent schrijft: E kortste aanduiding van het doel van den oorlog, die van officieele Britsche zijde is gegeven, is „de vernietiging van het Hitlerisme". Dit Hitlerisme is deri aangeduid als de kwade macht, die met agressief geweld het nationaal bestaan, de on afhankelijkheid en de vrijheid van de staten van Europa bedreigt of reeds heeft vernietigd. Verder is men hier in de aanduiding van het oorlogsdoel officieel niet gegaan. Velen vinden het voldoende, meer waarschijnlijk vinden het onvoldoende. Zij stellen vast dat dit een nega tief oogmerk is en zij vragen wat er met Europa zal gebeuren of hoe ons werelddeel zich zal vor men in zijn verschillende nationaliteiten, als men hier met dit verklaarde doel is geslaagd. Het vraagstuk wordt in Engeland levendig besproken en in de bespreking worden de po litieke scheidingslijnen van den vredestijd weer waarneembaar. Men onderkent er duidelijk de Liberale, de Conservatieve, de Labour-opvat- tingen in. De Tory-school wenscht niet te ver in de toe komst te kijken en is daarom geneigd de aan dacht samen te trekken op het onmiddellijk oor logsdoel. Het is duidelijk dat „de vernietiging van het Hitlerisme" een oorlogsleus is, die personen van alle politieke gezindten met vervoering aan heffen. Over dit specifieke zij het negatieve doel bestaat geen verschil van meening. De Tories voegen er in het algemeen (er zijn naar men weet verscheidene „verlichte" Tories, die groote belangstelling aan den dag leggen voor ver-rei kende plannen voor wereldhervorming) als po sitieve oogmerken aan toe het herstel tot hun vroegeren staat van die landen, die reeds de slachtoffers van het Hitlerisme zijn geworden en maatregelen, waarmee zal worden voorko men dat agressieve naties in de toekomst haar kans krijgen. Dat komt dus neer op herstel van den status quo (min of meer) in Europa en een Duitsch land, in dien staat, dat niet langer bij machte zal zijn er aan te tornen of hem te vernietigen. Het lijkt gewenscht terstond vast te stellen dat een aldus omschreven oorlogsdoel zich vol strekt niet in den bijval van de meerderheid der toonaangevende Britten verheugt. Zij willen een duidelijker, een ruimere, een meer omvat tende omschrijving. Zij willen dat de wereld in haar geheel zoo spoedig mogelijk zal weten, waar Engeland en Frankrijk voor vechten en dat het bezielende kennis zal zijn, die zoowel de rechtvaardigheid als de onbaatzuchtigheid van de geallieerde zaak boven allen twijfel zal stel len en, daarom, van invloed zal zijn op de hou ding van de neutrale landen, de Vereenigde Staten en Italië vooral, en wie weet de groote Sovjet-republiek. Het negatieve doel, tot heden aangegeven, moet de gedachte wekken dat Engeland niet zoo zeer om groote mensche- lijke beginselen als om zijn eigen belangen en die van het Britsche Rijk, voor het oogenblik bedreigd, ten oorlog is gegaan. Die gedachte is onjuist, behoort in elk geval onjuist te zijn. Niet alleen in zulke algemeene termen wordt het ruimere doel van den oorlog hier aangege ven. Met „de groote menschelijke beginselen' bedoelt men vooral de vrijheid en de democra tie, persoonlijke en nationale vrijheid en daar om ook een beteren vorm van democratie dan kan aarden in de gebieden van imperialistische mogendheden. In Labour-kringen wijst men op de houding van de Congres-partij in Britsch- Indië als voorbeeld van de achterdocht, die in een groot deel van de wereld moet heerschen over 't geen Engeland met dezen oorlog wil be reiken. Als Engeland Europeesch imperialisme bestrijdt zal het dat meer vrucht, meer bijval en meer steun van de staten die streven en hun keren naar den triomf van de vrijheid en de de- mocratïe kunnen doen als het zijn eigen impe rialisme afdankt. Niet alleen het fascisme en het Hitlerisme, maar ook het imperialisme moet, als een maoht, die de rechten van den mensch aantast, met dezen oorlog geliquideerd worden. Het is een van de uiterste opvattingen, die worden gehoord in de discussie over het oor logsdoel. Ruimer verspreide gematigder mee ningen gijn dat het hier bedoelde imperialisme Roosevelt ontving geen verzoek tot bemiddeling. Regeering geen andere mededeelingen dan de perspublicaties bekend. De secretaris van president Roosevelt, Stephen Early, heeft verklaard dal voor zoover hem bekend was. de regeering geen andere mededeelingen had ontvangen dan de publicaties in de pers over de aan duidingen, dat Hitler gaarne zou zien, dat president Roosevelt een wapenstilstand zou voorstellen. Ook het Amerikaansche agentschap Dow Jones bericht, dat volgens een verklaring van het Witte Huis, de Vereenigde Staten geen verdoek hebben ontvangen op te treden als bemiddelaar in het Europeesche conflict. Oude Amerikaansche torpedo- bootjagers weer in dienst. Voor patrouilleering in de neutrale zones. Het Amerikaansche departement van Marine deelt mede, dat 23 torpedobootjagers, die na den grooten oorlog buiten dienst gesteld werden, weer opgetuigd zullen worden. Het aantal oude torpedobootjagers in actieven dienst is daar mede tot 38 gestegen. De vaartuigen zullen waarschijnlijk gebruikt worden voor patrouil leering in de neutrale zönes. Opvarenden van de „Binnendijk' naar Londen. Daarna met de „Statendam" naar Nederland. ROTTERDAM, 10 October. De direc tie van de Holland-Amerika Lijn deelt ons mede, dat de officieren en bemanning van het s.s. „Binnendijk" met uitzondering van de twee gekwetsten, waarschiinliik van daag naar Londen reizen. Het ligt in de bedoeling hen met de „Statendam" naar Rotterdam te laten komen, reeds lang een proces van liquidatie ondergaat langs lijnen van geleidelijkheid. De zorg, die in de groote middenmoot der openbare meening heerscht, geldt de verwezenlijking in practische politiek van de eenige beginselen, die orde kun nen maken van de anarchie in Europa, die een waardig bestaan en de vrijheid van elke natie kunnen waarborgen en die het recht op zijn ver heven zetel terug kunnen plaatsen. Het is wel duidelijk dat velen dit alleen mogelijk achten door een of anderen vorm van Europeesche fe deratie en zij wenschen dan ook dat in de om schrijving van het Britsche oorlogsdoel althans de kiem zal liggen van een ontwikkeling in die richting. A. K. van R. DE VOLKSGEZONDHEID IN NOORD-HOLLAND. Een eerste systematisch overzicht der provinciale zorgen. NIEUWE ORGANISATIE NEET NOODIG GEACHT. Het vorig jaar is bij de behandeling van de provinciale begrooting van inkomsten en uitga ven voor het dienstjaar 1939 door Prov. Staten de wensch geuit, dat de leden van Prov. Staten de beschikking zouden verkrijgen over een rap port, dat een systematisch overzicht bevat van hetgeen in Noord-Holland op het gebied van de volksgezondheid wordt verricht. Ged. Staten hebben dit toegezegd. Aan het eerste rapport, terzake opgemaakt door het lid van Ged. Staten, den heer A. W. Michels, dat tot een lijvig boek deel is geworden, ontleenen wij het volgende. Na uiteengezet te hebben hoe na 1909 de Provincie langzamerhand meer en meer deel genomen heeft aan het werk der Volksgezond heid, welke subsidies voor 1939 zijn uitgetrok ken en ten behoeve van welke instellingen in 't belang van de volksgezondheid door de Provin cie borgstelling is verleend, gaat de heer Michels verder met een overzicht van de geneeskundige verzorging der bevolking, waaruit o.a. blijkt, dat heden geen enkele gemeente in Noord- Holland meer zonder wijkverpleging is. De be hartiging van de wijkverpleging in de provin cie is opgedragen aan een Commissie. In Noord-Holland zijn op het gebied der volks gezondheid werkzaam de Noordhollandcshe Ver- eeniging „Het Witte Kruis", de N.-H. Bond van „Het Wit-Gele Kruis", de N.-H. Vereen, tot 'be strijding der t. b. c., de Amsterdamsche en de' Haarlemsche Vereen, tot bestrijding der t.b.c. Voorts zijn in de provincie gevestigd: 5 sana toria, 2 kindersanatoria en 5 dagverblijven lig— hallen). Verder zijn in 12 gemeenten totaal 24 goedgekeurde ziekenhuizen, waarvan 7 in Am sterdam. Op het gebied van de kinderhygiëne doet de Commissie voor Kinderhygiëne in Noord-Hol land sinds 1920 zeer belangrijk werk; zij geniet sedert 1928 subsidie van het Rijk en sedert haar oprichting van de provincie. Zij heeft in haar dienst den Provincialen kinderarts en drie dis- ti-icts-huisbezoeksters voor het toezicht op de wijkverpleegsters-huisbezoeksters, voor zoover betreft het huisbezoek ten bate der kinderhy giëne, welke districts-huisbezoeksters tevens de docenten zijn voor het geven van moeder- en ba kercursussen. Op 31 December 1938 had de commissie in 76 gemeenten 24 consultatiebureaux voor zuigelin gen, geleid door specialist kinderartsen en 82 consultatiebureaux, geleid door huisartsen, onder haar beheer en toezicht, benevens 12 consultatie bureaux voor kleuters .waarvan 8 door kinder artsen geleid. Te Haarlem en Allernaar zijn sinds eenige jaren consultatiebureaux voor praenatale zorg opgericht. Zij staan onder leiding van een gynaeoloog. In 1938 werden door de docenten 47 moeder- en 8 bak rcursussen gegeven. De verzorging van het gebit, zoowel bij kinde ren als volwassenen, is nog slecht. De strijd ter voorkoming van tandziekten en tandbederf is in ons land nog in het allereerste stadium. In 1933 werd in Noord-Holland een afdeeling van „Het Ivoren Kruis" opgericht, welke de propaganda in deze provincie dus ter hand zal nemen. Ijve rig wordt gewerkt voor de invoering van school- tandheelkunde. Behalve in Amsterdam, Haar lem, Zaandam en Heemstede, waar zij is inge voerd, zijn er vereenigingen gesticht voor Hol lands Noorderkwartier, West-Friesland en Hol lands-Midden, omvattende reeds 35 gemeenten. De afd. Noord-Holland van de Vereen, van Ned. Gemeenten heeft zich zeer beijverd, het ge neeskundig schooltoezicht onder de gemeente besturen in de provincie te propageeren. Zij heeft in overleg met den Geneeskundigen In specteur en Ged. Staten een organisatie ontwor pen, waarbij de indeeling der districten zooveel mogelijk overeenkomt met die voor de t.b.c-be- strijding. Door de inzinking in den economischen toestand is het tot nu toe alleen gelukt, een district Den Helder op te richten, dat sinds 1933 voortreffelijk werkt. De voorkoming en bestrijding van besmettelijke ziekten vindt geheel plaats krachtens de Wet van 21 Juli 1928. In de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Den Helder, Alkmaar, Zaandam, Velsen, Hilversum en Bussum, waar men geneeskundige diensten heeft, geschiedt dit door dien dienst. Het geheel staat onder toezicht van den Geneeskundigen In specteur. Keuringsdiensten voor de keuring van levens middelen zijn gevestigd te Alkmaar, Amsterdam en Haarlem. De malariabestrijding is krachtig ter hand ge nomen en wordt gesubsidieerd door de pro vincie, gemeenten en het Rijk. Sinds 1936 werd naar een nieuwe methode on- de rleiding van Prof. Swellengrebel gewerkt in de gebieden, waar de malaria het meeste voor kwam en waar op intensieve wijze werd ont- mugd. Deze methode heeft groot succes. In die sebieden daalde de malaria van 566 op 75. In zijn slotwoord zegt de heer Michels o.a.: „Er groeit naar onze meening een organisatie op het platteland, waarin de Provincie leidend en steunend optreedt en verder kan optreden. Zoo gezien, achten wij het onvruchtbaar, met omverwerping van wat spontaan is opgekomen (ook al groeit dit op het oogenblik niet zoo har monisch als wij dit gaarne zouden zien) tijd en geld te besteden voor een geheel nieuwe orga nisatie." En verder „Het eerste noodige is. dat de or ganisatie der Kinderhygiëne wordt afge bouwd. De betrokken Commissie heeft zich reeds met een plan tot Ged. Staten gericht. Vervolgens zal moeten worden getracht, de Noord-Hollandsche gemeenten tot samenwer king te brengen, teneinde het geneeskundig schooltoezicht tot stand te zien komen.*"

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7