IJmuider Courant Jinscke steden um-den onttuimd DAGBLAD VOOR V ELS EN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMS 1 REKEN pe Finnen. Nederlandsche Regeering deed stappen in Engeland. Breiwerk. Drie van de vijf ontsnapte Duitschers weer in Haarlem. Ongerustheid in de Noordelijke landen Wilna komt aan Litauen Vreugdebetoon te Berlijn. „Indra" hedenmorgen te IJmuiden gearriveerd 24e JAARCANC NO. 291 I ..„rem C""" MaaisfhappO Ull*!8" Couran. UilgaveD eD 4,*em j, (S V Groote Houtstraat 93 r.i 10724- Bureau IJmuidei fUarl"0- ReunernerlaaD 42. IJmuiden. wrfw» S301' 3in791 in' j(erlentiea ope«ee"» d" blld- t„,,eloo. ppgenomep to dp Verschijnl dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie. P W PEEREBOOM EM ROBER1 PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 110CTOBER '39 Abonnementen per week 10.12^ pe» maand fO.S2''2, Per maanden f 1.55, franco per post f 1.95 per kwartaal, las» nummer» 3 cent per ex. Advertentiën« 1-5 regels f0.60. elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 141 regels f 0.25, elke regel meer fO.IQk de Baltische rand-republieken is blijk- pinland aan de beurt, om in de positie Russischen vazalstaat te geraken. Ten- ÏÏste, de bekende en gevreesde uitnoodiging een onderhandelaar naar Moskou te zen- !fn is gedaan. Dit invitatie-stelsel, door nuitschland ingevoerd en achtereenvolgens eeepast op Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, er jmn onafhankelijkheid mee inboetten „op Polen, dat weigerde een gevolmachtigde te sturen en daarna in drie weken oorlog ver werd, is door de Russen overgeno men Het heeft de Baltische republieken zon der eenig verzet doen toegeven. Bij de geslo ten „handelsverdragen" is wel de territoriale onafhankelijkheid van die kleine landen on geschonden gebleven, maar praetisch hangt hun toekomst nu van de Russische goedgun stigheid af. Zij zijn vazalstaten van Sovjet- Rusland geworden. Ook in de Russische reeks uit-noodigingen, 200 gedwee aanvaard, schijnt zich nu een schok te zullen voordoen. Want wel hebben de Finnen, omdat de Russische regeering de zaken, die besproken zouden worden, niet nader'heeft gespecificeerd volgens haar de gewone diplomatieke gang van zaken, wan neer het eene land het andere een voorstel van algemeenen aard doet hun afgevaar digde Paasikivi naar Moskou laten vertrek ken, maar hij heeft geen volmacht om be sluiten te teekenen. Hij is alleen gegaan om de Russische wenschen te vernemen En op hetzelfde oogenblik heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken Erkko in een in terview aan de Zweedsche pers medegedeeld: ,Wat die wenschen ook mogen zijn, onze hou ding staat vast. Wij houden ons aan de neu traliteit der Noordelijke staten en aan onze onvoorwaardelijke neutraliteit, die herhaal delijk bevestigd is. Wij bedreigen niemand, wij zoeken geen voordeelen en willen ons niet aansluiten bij een groote mogendheid of groep. Onze eenige wensch is in vrede te le ven met iedereen en buiten conflicten te blij ven". De Finsche regeering heeft inmiddels mo bilisatie-maatregelen genomen en overhaast is de luchtbescherming der steden georgani seerd. De Tel. bericht dat toen Paasikivi ver trok een menigte van duizenden hem het oude Lutherlied „Een vaste burcht is onze God" toezong. Zoo dreigt plotseling een nieuw gewapend conflict, ditmaal in het hooge Noorden en men.moet wel begaan zijn met dit kleine volk, dat zich sinds de verklaring van zijn onaf hankelijkheid in 1917 krachtig ontwikkeld heeft, een sterk nationaliteitsgevoel bezit en zich door zijn rustige energie een goeden naam in de wereld heeft verworven. Ook po pulariteit op sportgebied is het ten deel ge vallen en nog maar weinige weken geleden was het druk bezig met de voorbereiding van de Olympische Spelen voor 1940, die het van Japan had overgenomen en waarmee het wil de bewijzen tot iets bijzonders in staat te zijn. Groote toewijding werd daaraan gege ven. Helaas, aan Olympische Spelen in 1940 denkt niemand meer en binnen weinige we ken is Finland niet alleen van dat vooruit zicht beroofd maar voelt het zich plotseling, tengevolge van den snellen loop der gebeurte nissen, die Rusland's macht in Oost^-Europa zoo hebben vermeerderd, in zijn bestaan be dreigd. Dat Finland in geval van oorlog met Rus land spoedig de vlag zou moeten strijken is zeker. Het land vol meren en moerassen en het koude klimaat leveren moeilijkheden voor een aanvaller op en het is uitgestrekt tienmaal zoo groot als Nederland maar telt maar vier millioen inwoners, de helft van ons be volkingstotaal. Dus beschikt het ook maar over beperkte strijdkrachten tegenover den reusachtigen tegenstander. De hoofdstad Helsinki (die vroeger Helsing- fors heette) telt 250.000 inwoners, verder zijn er alleen nog wat kleine stadjes waarvan Abo (65.000) en Wiborg (55.000) de grootste zijn. Tweederden van de bevolking leeft van land en boschbouw. Er zijn verder belangrijke steen groeven, de houtzagerij en papierindustrie zijn van veel belang, de ijzerindustrie mag ook zijn. Een nijver klein volk, die Finnen, werk zaam en zwijgzaam, stoer en volhardend. Moge de toestand nog een gunstige wending nemen en ae ramp van een oorlog hun be spaard blijven! R. P. In verband met de aanhouding van onze schepen. egemoetkomende houding. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, ten aanzien van het vast houden en doorzoeken van neutrale sche pen op contrabande, heeft de minister voor de economische oorlogvoering, Gross, ge zegd, dat zekere stappen van de Neder landsche regeering thans in overweging worden genomen. Cross zeide, dat de Britsche regeering te allen tijde haar uiterste best heeft gedaan in overeenstemming met de algemeen aan vaarde beginselen van "het internationale recht met betrekking tot de aanhouding en doorzoeking van neutrale schepen. Hij gaf de verzekering, dat al het mogelijke zal worden gedaan om te voorkomen, dat neutralen worden opgehouden of dat hun overlast wordt aangedaan, bij de uitoefe ning van de oorlogsrechten. Tien millioen blikken tomaten soep. Dinsdagmiddag zijn drie van de vijf Duit schers, die uit het Huis van Bewaring zijn ont snapt weer te Haarlem teruggekeerd. Te ongeveer kwart voor zes zijn zij met drie marechaussees in een auto aan het politiebureau in de Smedestraat aangekomen. De drie man nen waren stevig geboeid en werden snel het bureau binnengebracht. Zooals reeds gemeld, waren zij te Zundert, op slechts enkele kilometers van de grens aan gehouden en voorloopig aldaar vastgehouden. Het bericht van hun aankomst had zich blijk baar onder de Haarlemmers verspreid en den geheelen middag stonden voor het politiebureau groepjes nieuwsgierigen die een glimp van de arrestanten wilden opvangen. Naarmate het la ter werd verflauwde de belangstelling en toen op bovengenoemd tijdstip de auto met de vangenen voor den hoofdingang van het gebouw stopte waren het nog maar enkelen, die hun ge duldig wachten beloond zagen. Kort nadat zij waren binnengeleid ving het verhoor aan, dat werd geleid door den Commis saris van Politie, den heer E. H. Tenckinck. Dit verhoor nam geruimen tijd in beslag en eindig de eerst tegen half twaalf. Het betrof in hoofd zaak de wijze waarop de plannen tot ontvluch ting werden beraamd en de manier waarop deze ten uitvoer was gelegd. Van politiewege werden hieromtrent evenwel geen mededeelingen ver strekt, omdat de afgelegde verklaringen eerst dienen te worden voorgelegd aan den directeur van het Huis van Bewaring, teneinde te kunnen nagaan of een en ander conform de feiten is. Het landelijke comité, Dat onlangs is gesticht, Onder den naam: Breit allen mee, Zond ons een nieuw bericht. Naar handschoen, polsmof en naar sok Is voor het leger vraag, Dus dames, neem de pen en bloc Ter hand en brei vandaag Maar buikband, wanten of een das, Vermoei u daar niet mee, Een slaapzak is ook niet van pas, Aldus het comité. En zelfs de bivakmuts valt af, Figuurlijk dan bedoeld, Daar heeft de vrouw, reeds lang in draf, Zoo warm juist voor gevoeld. Ik denk, als men niet verder gaat Op bivakmuts terrein, Dat toch de Hollandsche soldaat, Wel welgemutst zal zijn. Dus dames, zet uw werk niet stop, ^fet nieuwen lust gebreid En strakjes rijst een breiberg op, Die warmt in kouden tijd. Dan zingt de Hollandsche soldaat: Zoolang in het verschiet, De hand nog naar de brei-pen staat, Dan treuren wij nog niet. P. GASUS. RUSSISCHE „DRANG NAAR HET WESTEN" Gaat ons leger mosselen eten? Zooals bekend, stagneert de uitvoer van mos selen momenteel door de buitengewone omstan digheden. Zoo is er naar Frankrijk, anders een goede afnemer, thans geen uitvoer. Te Yerseke is echter vernomen dat de Mi nister van Defensie binnenkort een proef zal nemen met het eenmaal per week verstrek ken van Zeeuwsche mosselen aan de solda ten. Als hieraan uitvoering wordt gegeven, zal Yerseke een flinken afnemer er bij gekregen hebben Java-Suiker-export bereikt record-hoogte. De suikerverschepingen gedurende Septem ber zullen een recordcijfer vormen in de ge schiedenis van de Java-suikerindustrie na de malaise. Aangenomen wordt dat de export dicht bij de 200.000 ton zal liggen. De einde Augustus heerschende ongerustheid dat de export van suiker door den oorlogstoestand in de war zou worden gebracht, is dus gelukkig ongegrond gebleken. Met de vrachtenverhooging en het verwachte gebrek aan scheepsruimte is het nogal meegevallen. Amstelstation wordt Vrijdag officieel geopend. Maar Zondag pas in gebruik genomen. Vrijdag a.s. zal de officieele opening van het nieuwe Amstelstation te Amsterdam geschieden, dat Zondag in gebruik wordt gesteld. Het pu bliek zal echter Zaterdag reeds in de gelegen heid zijn om het gebouw te bezichtigen. Van 's morgens 10 uur tot 's avonds 10 uur zal men op' hét dan nog niet in het spoorwegverkeer ingeschakelde station met een perronkaartje toegang hebben Veel meer ingeblikt dan in 1938. ,_Dit jaar heeft de regeering een nog belang ijker hoeveelheid tomaten laten inblikken aan vorig jaar. Toen bedroeg het aantal blik ken 4.5 millioen terwijl nu de tien millioen wel gehaald zullen worden. Daar dit seizoen ook .meer rijpe tomaten zijn verwerkt dan vorig jaar, zal aan veler wensch Zljn tegemoet gekomen, doordat nu de smaak wat zoeter zal zijn. Omtrent den prijs der blik ken is nog niets te zeggen. Indien de prijs vem 18 cent niet gehandhaafd an worden (de blikprijs is ook omhoog ge- Zal sttiS'ng toch binnen zoo eng mo- lelijke grenzen worden gehouden. Met het oog op den toestand heeft de Finsche regeering, naar Reuter meldt, besloten tot een vrijwillige evacuatie van Helsinki, Wiborg, Tammerfors en Abo. Vandaag zal een kwart van de bevolking van Helsinki vertrekken. Donderdag op nieuw een kwart. Naar men verneemt, zijn bij de grens nog geen Russische troepen geconcentreerd, doch de garni zoenen worden versterkt. Het D.N.B. maakt melding van een radio rede van den Finschen minister van buiten landsche zaken, Kekkoonen, waarin deze de bevolking van Helsinki en Wiborg aanspoorde Woensdag en Donderdag de steden vrijwil lig zooveel mogelijk te ontruimen. De regeering wilde vermijden tot dwang over te gaan. De minister verklaarde, dat de politieke toestand niet onrustiger of slechter is gewor den, doch het is heter thans de maatregelen rustig uit te voeren, dan later overhaast. Voor het evacueeren van de bevolking der beide steden zullen met ingang van heden bij zondere treinen beschikbaar zijn. Degene, die niet buiten de stad bij familie onderdak kan bekomen, zal door de regeering een plaats worden aangegeven. Eigenaars van auto's die wegens gebrek aan benzine geen gebruik van hun wagen mochten maken, worden verzocht de auto's in de beide komende dagen te ge bruiken voor de evacuatie. Gisteravond is te Helsinki de eerste oefe ning van de luchtbescherming gehouden. De stad was geheel verduisterd. De Zweden, die Finland steeds als een bufferstaat tegen het bolsjewisme be schouwd hebben, aldus meldt Reuter uit Stockholm, zien met eenige bezorgdheid de resultaten van de Finsche besprekin gen te Moskou tegemoet. De openbare meening geeft het verlangen te kennen, dat de Zweedsche regeering hieromtrent een verklaring zal afleggen. De „Goteborgs Tidningen" stelt de vraag f welke positie de regeering in deze kritieke dagen inneemt ten aanzien van de Aalands- eilanden. Kan deze aangelegenheid Zweden in een conflict brengen of zal Zweden mis schien betrokken worden bij de gebeurtenis sen in het Oosten? Het blad verklaart, dat de minister van Buitenlandsche Zaken in den Rijksdag te kennen behoort te geven, wat de regeering in deze aangelegenheid verwacht. De te Kopenhagen verschijnende „Natio nal Tidende" schrijft, dat de onderhandelin gen te Moskou niet all-een een probleem zijn voor Finland, maar voor het geheele noorden. De ernst is des te grooter, omdat deze on derhandelingen deel uitmaken van een veel rooter proces, dat het grootste gevaar voor het Noorden en voor geheel Europa inhoudt. Denemarken volgt de ontwikkeling der Finsch-Russische betrekkingen met de groot ste aandacht, daar men van meening is, dat door een verder opdringen van Stalin in de Oostzee de Sovjet-invloed mogelijk naar het Westen voortschrijdt en zelfs tot Denemarken zou kunnen doordringen. Volgens de hier ontvangen Düitsche bladen wordt oen wijziging in de Litausche regeering verwacht. De „Börsenzeitung" zegt, dat de Russische druk op de Litausche regeering zóó sterk is. dat zij er geen weerstand aan kan bieden. De soldaten van het Roode leger ?ullen niet alleen In de Baltische staten bin nenrukken: het bolsjewisme marcheert met hen. Naar Reuter nog verneemt, 7Aillen vele Engelschen, die in Finland verblijf hiel den. deze week het land verlaten. Onderhandelingen te Moskou afgesloten. Russisch-Litausch bijstandspact MOSKOU, 11 October (Tass). Om trent de onderhandelingen met Litauen i een communiqué uitgegeven, luidende: Van 3 tot 10 October zijn in Moskou onderhandelingen gevoerd tüsschen volks commissaris Molotof en den Litauschen minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, over de afsluiting van een verdrag betref feilde overdracht aan Litauen van de stad Wilna en het gebied om Wilna, benevens over een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen de Sovjet-Unie en Litauen. Aan de onderhandelingen namen deel Stalin, Potcmkin en de Russische zaakgelastigde in Litauen, Pozdnyakof aan Russische zijde en de Litausche vice-premier, Bi- zauskas, de Litausche opperbevelhebber, generaal Rastikis en de Litausche gezant in Moskou, Natkevicius aan de andere zijde. De onderhandelingen zijn op 10 Oc tober geëindigd met de onderteekening van een pact betreffende de overdracht aan de Litausche republiek van de stad Wilna en het Wilnasche gebied en een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Litauen en de Sovjet-Unie. Tass meldt nader uit Moskou: Het Russisch-Lïtausch verdrag bestaat uit negen artikelen, welke betreffen: 1. De stad Wilna en het gebied van Wilna zal aan Litauen worden teruggegeven. 2. Beide verdragsluitende partijen verplichten zich tot wederzijdsche ook militaire hulp, in geval van een aanval op hun gebied van de zijde van een derde Europeesche mogendheid, hetzij te water, hetzij te land. 3. De Sovjet-Unie verplicht zich het Litausche leger tegen voordeelige voorwaarden wapens en oorlogsmateriaal te verschaffen. 4. Ter verdediging van de grenzen van Litauen krijgt de Sovjet-Unie het recht in Litauen troepen van haar leger en luchtmacht te sta- tionneeren, welker aantal en standplaatsen bij afzonderlijk verdrag zullen worden gere geld. Ook de hiermede verband houdende economische, administratieve en juridische vragen zullen bij afzonderlijk verdrag wor den geregeld. 5. Mocht een aanval of dreiging met een aan val tegen Litauen geschieden, dan zullen Sovjet-Rusland en Litauen onverwijld over leg plegen over de daartegen te nemen maat regelen en met alle middelen tot verweer overgaan. Beide partijen verplichten zich geen bond genootschappen aan te gaan, welke tegen een der verdragsluitende partijen zouden kunnen zijn gericht. Het onderhavige verdrag raakt de souve- reine rechten der beide verdragsluitende partijen in geen enkel opzicht. Het beginsel der niet-ïnmengïng in de binnenlandsche aangelegenheden blijft door beide zijden ge garandeerd. Het onderhavige verdrag wordt gesloten voor den tijd van vijftien jaren. Wanneer het schip op weg naar Encplan»! getorpedeerd. Sloep met negen opvarenden nog niet gevonden. Het Zweedsche Telegraafagentschap Tdiningarnas Telegrambyraa meldt: Het Zweedsche s.s. „Vistula", dat met een lading stukgoederen op weg was naar Hull, is getor pedeerd op 40 mijl ten Noord-Oosten van de Shetland-eilanden. Een sloep is in Harolds- wick aangekomen met negen van de achttien opvarenden. Er wordt gezocht naar de tweede sloep met de overige leden der bemanning. Vredesgeruchten bleken echter onjuist te zijn. ZURICH, 11 October 'Reuter.De Berlijnsche correspondent van de „Neue Zürcher Zeitung" beschrijft de toonee- len van vreugde welke zich gisteren in Berlijn afspeelden, toen geruchten over een wapenstilstand aan het Westelijk front en den val der Britsche regee ring, zich in de stad verspreidden. De correspondent schrijft, dat „het nieuws" een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond ging. Steeds aangroeiende troepjes menschen be spraken deze jongste ontwikkeling en op vele plaatsen begon men uitbundig plezier te maken. Café-eigenaren verstrekten gratis consumpties en vele winkeliers gaven hun klanten een geschenk om het feit te vieren. Daarna kwam de bittere ontgoocheling, toen de avondbladen op straat verschenen, welke de geruchten in groote opschriften tegenspraken. De Nederlandsche visscherij treft voorzorgsmaatregelen voor het uitvaren ter vangst, of, zooals dat In zeemanskringen thans heet, -voor den tocht naar de .bollenvelden". Hoog in de mast wordt een metalen vleg met de driekleur bevwtigd Mist vormde op het laatste oogenblik nog een hinderpaal. De sleepbooten „Utrecht" en „Stortemelk" waren hedenmorgen reeds vroegtijdig met het Finsche s.s. „Indra" op sleeptouw voor de IJmuidensche haven. Het convooi vorderde ech ter slechts zeer langzaam in verband met den mist. De sleepbooten „Stentor" en „Nestor" van bureau Wijsmuller zijn daarop van IJmui den uitgevaren om eventueel assistentie te ver- leenen. Hedenmorgen 11 uur brak de zon door en werd het zicht vrij normaal. Het convooi is daarop naar binnen gestoomd. Het is nog niet bekend of de „Indra" direct naar Amsterdam of Zaandam (voor welke laatste plaats de lading gezaagd hout bestemd is) zal doorvaren. Dit hangt van de omstandig heden, verband houdende met den diepgang en den aard der slagzij af. Wat het laatste be treft, dit zal wel geen bezwaar opleveren, aan gezien het schip tamelijk gelijk ligt, n.l. tien graden slagzij. Men verwacht, dat de havenmeester wel toe stemming zal geven om direct door te varen. Geruchten gingen als zou het schip, doordat de bemanning het had verlaten, geabandonneerd zijn. Dit is echter niet juist. De kapitein heeft ten allen tijde het recht direct weer aan boord verdrag niet een jaar voor afloop van dezen te gaan en het commando op zich te termijn wordt opgezegd, wordt het automa tisch voor den tijd van tien jaar verlengd. Litauen blijft evenwel ook in geval van de opzegging van het onderhavige verdrag in het bezit van Wilna. Het verdrag treedt in werking met de uit wisseling cjer ratificatie-oorkonden, hetgeen binnen zes' dagen te Kaunas zal geschieden. zulks overeenkomstig de bepalingen der wet- Molengraaff, die zegt, dat, wanneer een schip in geval van nood verlaten mocht worden het niet wordt beschouwd, dat het is prijsgegeven. De fa. Doeksen neeft met den kapitein gecon tracteerd, dat de „Indra" binnengebracht moest worden, zoodat deze laatste zijn SGhip geenszins heeft prijs gegeven.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1