BEVERWIJK liett mille uw* schuillwpq*ave CRITIEK OP DE WIJZE VAN UITVOERING VAN HET WERK Dóe de stap! Raad Velsen. Confrad met Hoogovens goedgekeurd. De slrafen worden verbeterd. Gisteravond vergaderde de raad dezer meente onder voorzitterschap van burgemeester Kwint. Afwezig waren de heeren Mr. J. J. P. Tonino en H. H. Meijer. Het eerste wat de raad deed was zichzelf te completeeren door de installatie van het nieuw benoemde lid den heer W. van Heijst. In handen van den voorzitter legde de heer van Heijst na te zijn binnengeleid door mevr. ThomassenLind en den heer F. P. Vermeulen, de eeden af en de verklaring voorgeschreven bij artikel 45 der gemeentewet. Nadat eenige reclames werden behandeld in zake de Hondenbelasting, dienst 1939, de inge komen stukken de revue waren gepasseerd (dis cussie straks) en eenige financieele besluiten waren genomen, waarbij tevens werd besloten, het. personeel bij de verificatie uit te breiden met een klerk kwamen we aan de Schuilloopgraven. B. en W. vragen een crediet van f 10.000 voor den aanleg in werkverschaffing van 16 schuil loopgraven, waarvan 12 in IJmuiden en 4 in Velsen-Noord. De heer Luikman (S.D.A.P.) is verheugd over het voorstel, maar hij vraagt zich af, waar om het werk moet geschieden in werkverschaf fing. Hebben B. en W. niet eens bij het Werk fonds geprobeerd, het werk als werkverruiming te doen uitvoeren? Dit zou de gemeente mis schien wel wat meer gekost hebben, maar de arbeiders krijgen dan een beter loon. Ook de,heer We ij (C.P.N.) bepleit uitvoering van het werk als werkverruimingsobject. Het is gewenscht, dat het werk tegen normaal loon wordt uitgevoerd. Voorts acht hij het voorstel onvoldoende; er is hoogstens plaats voor dui zend menschen. De heer R. Verbeek (V.D.) vraagt hoe de schuilloopgraven en zullen uitzien en de heer Van Heijst (N.P.) meent ook, dat het niet gewenscht is het werk als werkverschaffing te doen uitvoeren. Waarom geen aanbesteding? De heer Geelen (R.K.) zegt dat zijn fractie alleen voor het voorstel zal stemmen wanneer het loon wordt verhoogd in verhouding tot de stijging der kosten van levensonderhoud. De heer A. ten Broeke (C.H.) vraagt, hoe het college het doelmatige gebruik van deze schuilplaatsen zal doen plaats hebben. Het zijn kleine schuilplaatsen en wanneer de nood aan den man komt, zal men vechten om er in te komen. Spreker wil de Burgerwacht opleiden om hierbij leiding te geven, opdat de schuil plaatsen ordelijk kunnen worden gebruikt. Heeft men bij de plannen gedacht aan luchttoevoer? De heer H. Homburg (A.R.) is van mee ning, dat de raad tegen den post wel geen be zwaar zal maken, als de kwestie der veiligheid verzekerd is. Er bestaat hierover geen eenstem migheid. De ontworpen schuilplaatsen bieden hoogstens plaats aan de menschen die zich op straat bevinden. De heer ten Broeke make zich omtrent een ordelijk schuilen in de loopgraven geen illussies. Dan wordt ook een burgerwach ter van de sokken geloopen. Spreker is omtrent een absolute veiligheid niet al te gerust. De heer H. Groeneveld (C.H.) hoopt dat de post niet wordt overschreden want er zijn ernstiger dingen. Wordt er wel gedacht aan on ze drinkwatervoorziening? De heer J. v. d. V e e r (S.D.A.P.) zou willen, dat het publiek behoorlijk wordt ingelicht. Er zijn veel menschen, die meenen dat wanneer ze in een schuilloopgraaf zitten, ze veilig zijn. Kan de militaire overheid niet wat meer voorlichting over het nut der schuilloopgraven geven? Spre kers fractie zal natuurlijk haar stem aan het voorstel geven. De voorzitter zegt, dat door den minis ter van Sociale Zaken is uitgemaakt, dat dit werk in werkverschaffing moet worden uitge voerd. Het is onjuist dat men, als de heer Gee len, zijn stem daarvan afhankelijk maakt. De zaak is daarvoor van een te groot belang.^ Het worden gesloten loopgraven. Het is na tuurlijk niet de bedoeling dat deze schuilloop graven worden gebruikt door de geheele bur gerij. Ze zijn bedoeld voor de menschen, die zich tijdens een luchtaanval op straat bevinden. Het college meent, dat de capaciteit voldoende is. In Rotterdam meent men te kunnen volstaan met schuilloopgraven voor 1/60 der bevolking. Bovendien beschikt IJmuiden over een schuil kelder van 125 M. van het Staatsvisschershaven- bedrijf. De inspectie is zeer tevreden over de mate van veiligheid. Ze worden in beton uitge voerd en steken gedeeltelijk boven den grond uit. Een garantie van absolute veiligheid kan natuurlijk niet worden gegeven. Er is alles ge daan om de menschen in te lichten, maar aan onze inlichtingscapaciteit komt eens een einde. Een avond in IJmuiden-Oost, waarvoor ruime uitnoodigingen waren verzonden, werd bezocht door25 personen. In verband met de drinkwatervoorziening is gedaan wat B. en W. konden doen. Wanneer de gemeentelijke water leiding vernield mocht worden, zal op de pro vincie worden „overgeschakeld". Na eenige discussie wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. De Neutrale School in de Wilhelminaschool. B. en W. stellen voor, aan de Neutrale School- vereeniging: om niet in bruikleen te geven vijf lokalen van de Wilhelminaschool aan de Hout manstraat, ten behoeve van haar school, de P. W. Cort van der Lindenschool, die door de militairen in beslag genomen is. Goedgekeurd. De Marnixschool. Het bestuur van de vereeniging voor lager- en meer uitgebreid lager schoolonderwijs op Gere formeerden grondslag te IJmuiden krijgt na een de opmerking van den heer Luikman de ge vraagde medewerking ten behoeve van voorzie- levering gestoord zou worden, ningen aan de Marnixschool. De heer Luikman vond het vreemd, dat waar de gemeente geen toezicht had op den bouw zij nu de fouten moet herstellen. De heer R. Verbeek vraagt hoeveel het on geveer zal kosten. De voorzitter: „Het is alleen een begin selverklaring". Het voorstel wordt goedgekeurd. Kwijtschelding: van huurpenningen. Evenals verleden jaar en eerder stellen B. en W. den raad ook nu weer voor, aan de Speel- tuinvereenigingen „Kindervreugd" en „In Vei lige Haven" kwijtschelding te verleenen van het betalen van huurpenningen (f 100.over 1939 voor het in gebruik hebben van gemeentegrond. Goedgekeurd. Aankoop van grond te Santpoort. B. en W. stellen voor aan te koopen van J. J. Bonarius te Santpoort ten behoeve van het doortrekken van de Broekbergenlaan een per ceel grond, groot 128 M2. tegen den prijs van f 1100.— De heer Eikelenboom (A.R.) vindt een prijs van f 10.per M2. te hoog. Spreker meent, dat de gemeente niet boven 7 gulden moet gaan. Dat is een behoorlijke prijs. De heer Heeremans (R.K.) sluit zich bij het betoog van den heer Eikelenboom aan. Hij verbaast zich over de eigenaardige methode die de gemeente bij dezen grondaankoop heeft ge volgd. Hij had gemeend, dat het met het voor stel van de vorige vergadering af was en nu blijkt, dat de gemeente ook nog den grond van Bonarius noodig heeft. Voor dit stukje grond willen B. en W. nu 1100 gulden betalen. Wat zal het college doen als dit voorstel eens verworpen werd? Dan zou het geld voor de andere stuk ken weggegooid geld zijn. Spreker hoopt in het vervolg voor dergelijke verrassingen bespaard te blijven. De heer Dunnebier wethouder van O. W. zegt dat B. en W. niets stil gehouden hébben. Het college had gehoopt, de zaak in éénen te hebben kunnen afhandelen. Ieder die de stuk ken heeft ingezien, kan weten, dat ook de grond van Bonarius noodig was. Als de raad dit voor stel niet aanneemt zouden we een hekje om den grond kunnen plaatsen en zou de Broek bergenlaan evengoed doorgetrokken worden. De prijs mag hoog lijken, maar de eigenaar heeft 20 jaar geleden 1000 gulden voor den grond be taald. De directeur van O. W. taxeerde de waar de op ruim 900 gulden. Er wordt nu niet ten /olie 8 gulden betaald, wat volgens spreker niet te duur is. De heer Heeremans zegt, dat nergens de naam van Bonarius genoemd wordt. Ook in de stukken niet. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling van een plan van uitbreiding. B. en W. hebben, in verband met de toene mende uitbreiding van het bedrijf der K. N. Hoogovens en Staalfabrieken en nevenbedrijven een plan van uitbreiding ontworpen voor de aan de N.V. toebehoorende gronden aan en nabij de Noorderlaan en den Nieuwe Schulpweg. Het col lege stelt thans voor, dit plan met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften vast te stellen. Goedgekeurd. Het beheer van „gas en water". B. en W. stellen den raad voor", te bepalen, dat voor de jaren 1938 en 1939 wordt afgewe ken van het bepaalde in de artikelen 26 en 28 van de verordening op het beheer van het jasbedrijf en de waterleiding, zulks overeen komstig een desbetreffend verzoek van Gede puteerde Staten, waarmee B. en W. het niet eens waren. De heer Kastelein (S.D.A.P.) wil deze kwestie in hoogste instantie laten uitmaken. Misschien staat de huidige Minister van Finan ciën op een ander standpunt dan zijn voorgan ger. We maken ons hoe langer hoe meer af hankelijk van de regeering. De heer Vermeulen acht dit niet juist. Als we onafhankelijk van de regeering willen worden, moeten we zoo zuinig mogelijk zijn. De heer N ij s s e n wethouder van Financiën vindt de zaak te klein om deze in hoogste instantie te laten uitmaken. Het voorstel wordt ten slotte aangenomen. Een nieuwe overeenkomst inzake gaslevering. B. en W. stellen voor met de Kon. Ned. Hoog ovens een nieuw contract aan te gaan voor de levering van gas voor huishoudelijke doeleinden verwarming enz. voor den duur van vijftien jaar. Volgens dit contract is de gasprijs voor de eerste 1V2 millioen M3. vastgesteld op 2,5 cent per M3., voor het meerdere op 1.5 cent per M3. Deze prijzen gelden bij een kolenprïjs van f 8 per ton of lager. Bij een hoogeren kolenprijs worden de genoemde gasprijzen per 1000 M3 geleverd gas verhoogd met 1 x het verschil in kolenprijs. De heer Vermeulen vraagt of B. en W. zich rekenschap hebben gegeven, dat we staan voor het maken van. een tunnel onder het Noordzeekanaal. Is hiermee rekening gehouden? Kan de kwestie der retributie in dit contract geregeld worden? We hebben daax-voor toch een Koninklijk goedgekeurde px-ecarioverordening. Kan daarvan woi-den afgeweken? Is de kolenvoorziening verzekerd? vraagt de heer Van Nifterick (S.D.A.P.). Verder vraagt spreker o.a. wat de gemeente zou doen als het Hoogovenbedrijf bij een arbeiderscon flict niet bereid is tot een minnelijke schikking. De wethouder de heer A. J. van Leusen zegt, dat de door den heer Vermeulen genoemde kwestie onder de oogen is gezien. Spreker ver wacht dat wanneer deze kwestie aan de orde is, Hoogovens alle medewerking zal verleenen. Hij meent, dat de kwestie der retributie in over eenstemming is met de verordening. Spreker is niet ongerust over de kolenvoorziening. Bij een eventueele kwestie over de benoeming van een arbiter zou de gemeente zich tot den rechter xnoeten wenden, maar gezien onze verhouding tot Hoogovens is spreker daarvoor niet bevi-eesd. De heer Homburg (A.R.) wijst nog op het risico, dat we thans maar één zinker hebben. Als deze lek wordt, zitten we zonder gas. In verband met een plan tot het aanleggen door Hoogovens van een persleiding naar Haarlem verdient het wellicht overweging, de mogelijk heid van een aansluiting hierop onder de oogen te zien. De Wethouder merkt nog op, dat B. en W. ook het risico van het hebben van één zinker zien. Er. is ook onder de oogen gezien, wanneer door een luchtaanval op de hoogovens de gas- Hiervoor zijn reeds besprekingen gehouden met Haarlem. Verder wordt nog gesproken over de meest- begunstigingsclausule. De Hoogovens wilden deze niet, maar deze was B. en W. niet waard, om daarmee de kans te loopen dat het contract niet tot stand kwam. Het voorstel wordt goedgekeurd. Iffl Wij helpen i/t met aankoop en betaling! Neem een WALDORP RADIO van RADIOKQOI OOSTERDUINPLEIN - TE1.4264 IJMUIDEN-O- (Adv. ingez. Med.) Een voorschot voor bestratingswerken. B. en W. stellen den raad voor, hun de ver- eischte machtiging te verleenen tot het sluiten van een overeenkomst met den Staat der Neder landen tot het aanvaarden van een voorschot van ten hoogte f 110.900 a 2Vi pet. van den Rijksdienst voor werkverruiming voor het ver beteren van straten. De discussies hierover opent de heer Ten B ro eke met een woox-d van waardeering tot het college, dat het deze zaak tot stand heeft gebracht. Hij hoopt, dat er zooveel mogelijk op gelet wordt, dat niet alles overhoop gehaald wordt. Spreker hoopt, dat met de belangen van den winkelstand rekening wordt gehouden. De heer Eikelenboom had graag gewe ten, welke straten onderhanden genomen zullen wox-den. In Santpoort zijn de stx-aten nu behoox-- lijk in orde. De heer Verbeek heeft gezien, dat de meeste wegen, die vex-beterd worden, in het Westen liggen. Hij hoopt dat het werk niet stagneert door de noodige besprekingen met de militaire autox-iteiten. De heer Vermeulen klaagt er ovex-, dat het adres der commissie niet in het raadsstuk is vermeld. Hij acht dit wel gewenscht. Ook had hij gx-aag wat uitvoeriger: inlichtingen gehad. Zijn er bezwaren om bepaalde mededeelingen aaxx den raad te oxxthouden? Spreker bepleit voorts openbare aanbesteding voor deze wer ken. Iia hoeverre kunnen B. en W. hieraan ge volg geven? De heer v. d. V e e n vraagt of hiermee al onze straten en pleinen kunnen worden opge- j knapt. In IJmuiden en IJmuiden-Oost zijn de straten van dien aard, dat je er met een auto niet met goed fatsoen over kunt rijden. Willen B. en W. ook eens vooral letten op den Wijker- straatweg? Ook de heer Maas (R.K.) bx-engt B. en W. hulde. Willen B. en W. er op letten, dat de obstakels, die het maken van een behoorlijk profiel onmogelijk maken, wox-den verwijderd? Wethouder Dunnebier beantwoordt de opmex'kingen. Wanneer de raad het voox-stel vanavond aanneemt, zullen de steenen zoo spoe dig mogelijk besteld worden. Er is nog niet be sloten, op welke wijze het werk wordt uitge voerd. Met de opmerkingen in de commissie gemaakt, zal rekening worden gehouden. Met defensie is overleg gepleegd. Van die zijde ver wacht spreker geen moeilijkheden. Natuurlijk zal er voor gezorgd worden, dat niet alle verbindingswegen tegelijkertijd overhoop wor den gehaald. Er is een lijst opgemaakt van de straten die vex-beterd zullen wox-den. De Wijker- straatweg moet wox-den herstraat. Alle obstakels kunnen zeker niet uit den weg geruimd worden. De heer Van H e ij s t merkt op, dat we hoe langer hoe meer naar het eigen-beheersysteem gaan. De gemeente gaat nu zelf de steenen koopen („hamsteren" noemde de heer Van Heijst het) en dat acht spreker onjuist. Spreker is van meening, dat een aannemer altijd goed- koopér kan koopen dan een gemeente. Spreker vraagt, de steenen voor alsnog niet te koopen. De heeren Maas en Vermeul.en zijn principieel geen voorstanders vaxx eigen beheer, maar zij wijzen ex- op, dat er thans bijzondere omstandigheden gelden. Laatstgenoemde hoopt echter, dat wat voor aanbesteding geschikt is, aanbesteed wordt. ,Als wij het anders gedaan hadden, zou de gemeente veel duurder uit geweest zijn en niet het volle rendement van het crediet hebben ge had", mex-kt de heer Dunnebier nog op. Het voox-stel wox-dt goedgekeux-d. Benoemingen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wox-dt vex-lengd de benoeming van den heer J. van Altena tot leeraar in tijdelijken dienst aan de Visschex-ijschool. De in vasten dienst aan dezen school be noemde heer J. J. Daalder, die niet wettelijk bevoegd is tot het geven van onderwijs in vuur-, plaat- en bankwerken aan de avondschool der Visschex-ijschool wordt benoemd, ontvangt hiervoor een tijdelijke aanstelling. De heer R. de Vries wordt benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal aan de dag school, de heer A. Mak tot leeraar in de natuur- en werktuigkunde aan de avondschool. Tot tijdelijk leeraar in de Duitsche taal aan de Handelsavondschool wordt benoemd de heer J. P. Eriks. Verder wordt nog benoemd: tot lid der commissie van bijstand voor de financiën de heer R. Verbeek. tot lid der commissie van bijstand voor gas exi water de heer S. J. P. Stevens. tot lid der commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden de heer A. van Kleef. tot lid der commissie van bijstand voor eco nomische zaken de heer W. van Heijst. tot lid der reclamecommissie inzake vergun ningsrecht Drankwet de heer W. van Heijst. Aan de agenda was nog toegevoegd eexx voor stel tot wijziging voor de verordening voor den Ophaal- en Stortingsdienst en een voorstel tot het verleenen van vex-gunning tot het dempen van beekgedeelten langs den Driehuizerkerk- weg en tusschen de Meervlietstraat en den Rijksweg. Beide voorstellen werden aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag vraagt de heer Geelen of het mogelijk is, den gesteunden een toeslag te geven. Deze zaak is in behandeling van het college, antwoordt de heer W. F. Visser, wethouder van Sociale Zaken. De heer Wey (C.P.) vraagt voor de arbei ders, die door de tegenwoordige omstandighe den werkloos geworden zijn geen wachttijd toe te passexx. Verder wijst hij op ongelijke uit- keeringen aan kostwinnex-s die in militairen dienst zijn. Dé voorzitter arxtwoordt, dat dit laatste tot zijn competentie behoort. Hij regelt dit naar hem dit goed voorkomt. De heer Visser antwoordt op het eex-ste deel van de vraag van den heer Wey, dat B. en W. dit niet kunnen doen. Er kunnen geen uit zonderingen gemaakt worden. Na een korte besloten zitting eindigt de ver gadering weer .eens behoorlijk op tijd. HET C. C. O. O. M. DOOR DE MILITAIRE AUTORITEITEN ERKEND Het dagelijksch bestuur van het Centraal Co mité voor ontwikkeling en ontspanning van mi litairen in de Positie IJmuiden verzoekt ons te melden dat, nadat het reeds eex-der erkend is door de burgerlijke autox-iteiten van de gemeen ten Velsen en Beverwijk, het thans ook door de militaire autoriteiten in den Haag is erkend. Hieruit vloeit dus voort, dat uitsluitend die acties, welke onder auspiciën van 't C. C. staan, de medewerking van de burgerlijke en militaire autoriteiten zullen hebben. In het belang van de militairen vervoege men zich voor alle aangelegenheden van algemeenen aard rechtstreeks tot het dagelijksch bestuur van het C. C. te weten A. Demmers, voorzitter, Dr. Schuitstraat 9, Beverwijk, tel. 3250, P. J. Bakker secx-etaris Kennemex-laan 66 IJmuiden, tel. 4765 en mevr. E. Kessler-Stoop, Slingerduin, IJmui den-Oost, tel. 4851. Een slechte maand voor de Rijkspostspaarbank. In September een kwart millieen opgevraagd. Gedurende de maand September hebben .tal van spaarders van de Rijkspostspaarbank ixi den gespannen toestand aanleiding gezifen om hun spaarcentjes of een gedeelte daarvan op te vragexi. Tegen een totaal aaxi ingelegde bedragen van f 110.406.55 staat een totaal varx terugbetalingen van f 250.150.04, zoodat f 139.743.49 meer werd opgevraagd dan inge legd. Uit het feit, dat toch nog uim f 110.000 door de loketten naar binnen ging mag wor- dexx gèconstateerd, dat vele spaarders hun centjes bij de bank in veilige handen achtten. Van het opgevraagde kwart millitfen werd bijna f 160.000 in de kantoren in IJmuiden opge vraagd. Er werd ingelegd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 48.808.86 Terugbetaald f 126.240.95 Minder ingelegd dan terugbetaald f 77.432.09 Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd f 13.109.82 Terugbetaald f 33.135.28 Minder ingelegd dan terugbetaald f 20.025.46 Kantoor Velsen: Ixigelegd f 8.274.02 Terugbetaald f 16.451.70 Minder ingelegd dan terugbetaald f 8.177.68 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 5.256.44 Terugbetaald f 15.165.62 Minder ingelegd daxi terugbetaald f 9.909.18 Kantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd f 24.403.45 Terugbetaald f 32.742.92 Minder ingelegd dan terugbetaald f 8.339.47 Kantoor Santpoort-Station: Ingelegd f 10.553.96 Terugbetaald f 26.413.57 Minder ingelegd dan f 15.859.61 terugbetaald f 15.859.61 Oe liiiiilHHnvwiiitercursus geopend. Ook zes buitenlanders ingeschreven. In de R.K. Ulo-school had de opening" plaats vaxx den nieuwen Algemeenen Tuinbouwcursus, uitgaande van de gezamenlijke tuinbouw-orga- nisaties te Beverwijk. Behalve, de bestuursleden dezer organisaties waren nog aanwezig- kapelaan R. van Ginkel, geestelijk adviseur van den L. T. B. en de heer B. Donk, als vertegenwoordiger van het Rijks- schooltoezicht. Van het College van Burgemeester en Wethou- dex-s was bericht binnengekomen, dat het, zeer tot zijn spijt, verhinderd was de opening van den tuinbouwcursus bij te wonen. Het hoofd van den cursus, de heer G. Vërnooy, heette alle aanwezigen welkom en gaf eenige al- gemeene aanwijzingen voor den nieuwen cursus. Als bijzonderheid memoreex-de hij, dat zich onder het 27-tal cursisten een groep van 6 buitenlan ders bevond, 2 dames en 4 heeren, leden van de Joodsche Kolonie aan den Schulpweg te Velsen, tot wie hij in het Duitsch eenige opwekkende en waardeerende woorden richtte. De heer N. Passchier, daarop het woord ne mend, sprak er zijn groote vreugde over uit, dat er in tegenstelling met wat men door diverse omstandigheden en verschijnselen meende te moeten vreezen, zoo'ngroote en spontane be langstelling voor dezen cursus bleek te zijn. Hij wees erop, dat dit pleitte voor de goede leiding van den cursus, zooals hij reeds vox-ige malen had kunnen constateeren en eveneens voor de jonge tuinders in Beverwijk en omgeving, die door hun groote opkomst, getuigenis aflegden van de wax-me belangstelling, die het degelijk en practisch onderwijs van den tuinbouwavond- cursus allerwege ondex-vindt. Na één en ander in een pakkende vex-gelijking te hebben samenge vat, eindigde hij' met Gods onmisbaren zegen over dit nuttige onderwijs af te smeken. Kapelaan Van Ginkel werkte het door den heer Passchier gebruikte beeld nog wat verder uit en wekte allen op de geboden kansen te be nutten tot eigen voordeel en in het belang van de streek. De Rijksvertegenwoordiger zeide, met groote, vreugde te hebben meegewerkt aan de totstand koming van dezen tweeden cursus der ox-ganisa- tïes, vooral, omdat hij de vorige maal had mogen constateeren, dat de cursusleiding zich in han den bevindt van bekwame en ijverige leeraren, die inderdaad aan alle eischen voldoen, die men zou kunnen stellen en wier eerlijke en ernstige pogingen om den tuindersstand vooruit te bi-en- gen, bij de rijksinstanties alle waardeering vin den. Hij bond den cursisten op het hart met den zelfden ijver en met dezelfde amicale genegen heid ten opzichte van de leidex-s zich aan het cursuswerk te geven, zooals hun voorgangex-s dat hadden gedaan, waarmee dan tevens een vol ledig succes zou zijn verzekerd. Evenals de heer Passchier wijdde hij daarna nog eenige vriendelijke woorden aan de leden van de Joodsche kolonie, en wenschte hun toe, dat veel van hetgeen ze hier geleerd zullen hebben hen in Palestina ten goede zal komen. Hierna opende de vakleeraar, de heer C. Broeze de lessen met een inleiding over het on- derwerp: „Cultuur en Conjunctuux-". Interessante herinneringen haalde spr. op uit de oorlogsperiode van 19141918, die zooals op de geamuseerde gezichten der heeren bestuurs leden te lezen was, nog niet vex-geten waren maar voor de na-oorlogsche generatie van cur sisten vele verrassingen inhielden. Hij trok een parallei tusschen die befaamde tijden en den toestand, waarin we ons nu bevinden en trok gedocumenteerde conclusies, waarmee jong en oud zijn voordeel kan doen. In groote v schetste spreker het verloop van de tui K 3 conjunctuur vanaf den „boom" onder e na den wereldoorlog tot heden en gaf met11 markante voox-beelden aan, waar de sehn menteel wringt. De heer Broeze verklaard1 hij niet verwachtte, dat de huidige oorlo stand voor den tuinbouw die oplevin» volge zou hebben, die we de vorige maal f" leefden en meende, dat „ox-dening", bovenaf, hetzij van binnenuit onontbeerlijk V8a blijken, om de tuinderij in al haar ito?' gen drijvende te houden. 6 Met groote aandacht wex-d deze inters en actueele voordracht aangehoord, waan^8 pauzeera wex-d. Nadat onder de pauze de afscheid genomen hadden, werd de les - gewone wijze door de heeren G. Vernoov °P 05 Broeze voortgezet. y en C. Los hiervan kunnen we nog melden dat tuinbouwcursus te Heemskerk Vrijdag 'j i het tweede winterhalfjaar werd heropen'/rf twintig cursisten, waarmee in het Voorjaar sloten werd, keerden allen terug, behouden!8e" tweetal, dat ,,'s konings wapenrok" draast „ergens" in den lande zich voor de verdedIP® van het vaderland nuttig maakt. Deze c,iemg staat onder leiding van de heeren G. Vernoov hier en R. Muyen, tuinbouwvakleeraar te wl' kerk. Weems' Tenslotte wordt Woensdag 1 November te 8 verwijk en Donderdag 2 Nov. te Santpoort 7* cursus geopend voor tuinbouwboekhoud» welke beide door den heer G. Vernoov ,„AJ geleid. y 0rden Uit een en ander blijkt wel, dat de belansstfl ling van onze jonge tuinders voor onderricht 7 vakopleiding bloeiende is, hetgeen een bemoed? ging voor de toekomst inhoudt. Noteering van Beverwijk 9 October 1839 Spinazie per kist 3540 Postelein per kist 4060 Andijvie 100 str. 80250 Koolrapen per zak 100 Wortelen per K.G. 36Vs Bieten per K.G. 4 Komkommers per 100 47 Aardappelen, klei per K.G. 35i/2 Snijboonen per K.G. 2034 Heerenboonen per K.G. 1522 Spruitjes per K.G. 1318 Boerenkool per K.G. l'/a4 Roode kool per K.G. 2yz3>/2 Savoijekool 9 Bloemkool 817 Uien per K.G. 4 Px'ei per K.G. 4V»6 Sla, per 100 krop 40150 Pieterselie per kistje 10 Selderie per kistje 14 Appelen per K.G. 816 Peren per K.G. 820 Druiven per K.G. 1622 De energie van ons voedsel. Lezing voor Natuurgeneeswijze. Gisteravond opende de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Na tuurgeneeswijze het wintex-seizoen met een bij eenkomst in het gebouw van het Witte Kruis aan de Baanstraat. In zijn openingswoord deelde de heer A. J. Vis mede, dat de heer Rijken om gezondheids redenen als voorzitter had bedankt. De functies worden nu waax-genomen door de heeren A. J. Vis, voox-zitter-secretaris, Bleeker, penningmeester, Struikenkamp en de dames Schipper en Rijken. Spr. "dankte den heer Rijken, dié vanaf de'op richting van de afdeeling als voorzitter heel veel werk heeft verricht, voor zijn arbeid.; Dx\ W. F. Hesselink uit Den Haag oud- directeur van den Keuringsdienst van Waren te Arnhem, hield hi ex-na een lezing over het onderwerp „De enex-gie van ons voedsel". In zijn inleidend betoog wees spr. in de aller eerste plaats op de nog steeds heerschende onjuiste meening, dat eiwitrijke voedingsstof fen voor ons lichaam de groote waarde hebben, welke daarvoor werd toegeschreven. Van groo- ter belang voor de functioneering van het lichaams-organisme zijn echter de vitaminen. De mensch is evexxals plant en dier een na tuurproduct, dat zich voeden moet met wat die natuur oplevert. Door te streven naar natuurlijke voeding wordt de gezondheidstoestand, die t.xans zeer veel te wenschen overlaat, verbeterd. In vex-scheidene landen, ook in ons land, illustreert het groote percentage afgekeurden voor den dienstplicht afdoende, dat aan den gezondheidstoestand heel veel hapert. Onder zoekingen hebben aangetoond, dat een ondoel matige voeding daarvan veelal oorzaak is. In de Noordelijke gebieden is de gezondheidstoestand het beste. Naar het Zuiden wordt de toestand steeds ongunstiger. Uilgebreide proeven hebben aangetoond, dat aan voeding met rauwe, plantaardige stoffen de voorkeur moest worden gegeven boven melk, althans boven een rijkelijk gebruik daarvan. Deze plantaardige stoffexx hebben een bijzondere waarde, doordat zij een actieve zon-energie be vatten» Een onvoldoende voeding veroorzaakt een storing van het harmonisch evenwicht in ons lichaam. De plant is er van nature toe bestemd een hoogst belangrijke rol te vervullen in het trans port van de levenserxei-gie, die door de zon wordt geschonken en die door de voeding in ons lichaam wordt opgenomen» Met een groot aantal lantaarnplaatjes heeft dr. Hesselink getracht de werking van ato men en electronen duidelijk te maken, zien daax-bij beroepende op onderzoekingen en uit spraken van geleerdeix, die zich met deze studie bezig hielden. Spr. belichtte aan de hand hiervan het ver band tusschen voeding en levensenergie. Na afloop van zijn lezing heeft dr. Hesseuniv eenige tot hem gerichte vragen beantwoord. Het winterprogramma. De voorzitter deelde na een dankwoord aan den spreker mede. dat de samenstelling van het winterprogramma moeilijkheden had opge leverd omdat arts Hettema in militairen dien is. Daardoor was eenige beperking geboden, zoodat voorloopig in IJmuiden geen lezmge worden gehouden. In Beverwijk zullen de maandelijksche lezing avonden worden gehouden. Het program® daarvoor luidt: 14 November de heer Cj. u. Boerlage over: „De leek en de Natuurgene wijze"; 12 Dec. mevr. Jacobs over; „Maatreg len, die ons ten dienste staan om onze, ,?'nS,3 len trouw te blijven in moeilijke tijden Febr. Arts Verhoog over: „Kanker en voorkomen van kanker in verband met de n tuurgeneeswijze"; 12 Maart dr. Menke Amersfoort over zijn boek. Voor de maa Januari staat een kookdemonstratie op het p Verder zal een cursus in waterbehandeling worden geox-ganiseex-d, terwijl tenslotte gen zal worden een kookcux-sus te doen houde ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE. Vrijdagavond wordt in het Zusterhuis van moest worden afgebroken, zal de heer Jona een cursus gehouden voor dames en heeren, in het bezit zijn van het diploma of vo diploma.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2