ü)e inqei&che (luchtmacht i den ewdoq. DALADIER versus het „dictaat van het geweld" RAM® WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 Britsche jachtvliegtuigen sneller dan de Duitsche, zegt Sir Kingsley Wood. £oiagta(isc(ie kaait van de Sieg.(ciediiaie ueuxaacdigd. Sir Kingsley Wood. In liet Lagerhuis heeft de minister van luchtvaart, Kingsley Wood, gisteren verklaard, dat in de eerste vier weken van den oorlog de luchtmacht 72 keer onderzeeërs heeft waargenomen en 34 keer tot den aanval is overgegaan. Benige hiervan hebben zonder twijfel succes gehad. De minister zeide verder, dat de maatrege len om de luchtmacht in staat van oorlog te brengen met de grootste snelheid en doel treffendheid zijn uitgevoerd, de geest en hét moreel van de manschappen der luchtmacht zijn uitstekend. Manschappen en officieren zijn trotsch op hun kracht en vol vertrouwen dat zij goed werk kunnen doen en den vijand zware verliezen zullen toebrengen. Sprekende over het werk van de Britsche luchtmacht in Frankrijk, zeide minister Kingsley Wood, dat de escadrilles zonder haperen naar Frankrijk zijn overgebracht en hun werk zijn begonnen. Stappen zijn geno men om het opleiden van personeel te be spoedigen, voor zoover dit in overeenstem ming kan worden gebracht met de doel matigheid en de veiligheid. De minister voegde hieraan toe, dat uit verschillende luchtgevechten met den vijand gebleken is, dat de hooge dunk, I welke van de luchtmacht was gevormd, I niet overdreven, was. De Duitsohers heb- I ben hoog opgegeven van hun luchtmacht, i in het bijzonder van hun jachtvliegtui- I gen, doch de feiten hebben aangetoond, dat de modernste Britsche jachtvliegtui gen beter zijn dan de Duitsche. Een van de laatste typen Messerschmidt is gaaf in Fransche handen gevallen daardoor is tóen in staat geweest het te toetsen. Vervolgens zeide de minister, dat sommige Duitsche mededeelingen over omlaaggescho- ten vliegtuigen juist zijn geweest, anderen waren schromelijk overdreven. De snelheid, waarmede vliegtuigen worden geproduceerd sedert het uitbreken van den oorlog, is ongekend. De fabrieken werken steeds sneller en binnenkort zullen nieuwe fabrieken gereed komen. Binnen korten tijd zal de productie van vliegtuigen meer dan twee keer zoo snel zijn als thans. In het vervolg van zijn verklaring zeide de minister van luchtvaart, dat gevangen leden van de bemanningen van Duitsche duikboo- ten hebben verklaard, dat de aanwezigheid van vliegtuigen bij een escorte dikwijls de commandanten weerhoudt aan te vallen. Dag en nacht boven vijandelijk gebied. Verder deelde hij mede, dat de lucht macht dag en nacht verkenningsvluch ten uitvoert boven vijandelijk gebied en zich zoo vertrouwd maakt met het ter rein. Hierbij worden de verdedigingswer ken van den vijand beproefd en de troe penbewegingen van den vijand gade ge slagen. Zoo is een volledige fotografische kaart van de Siegfriedlinie tot stand ge bracht. Des nachts zijn onder moeilijke weersom standigheden verkenningsvluchten van dui zenden mijlen uitgevoerd. Het uitgooien van strooibiljetten achtte de minister van groot belang voor het geven van inlichtingen aan bet Duitsche volk. Op Duitsche gevange- nen zijn deze strooibiljetten gevonden, niet tegenstaande de zware straffen waarmede personen, die deze biljetten oprapen, worden bedreigd. Ten aanzien van de Duitsche verklaring, dat de burgers van Berlijn rustig hebben ge slapen tijdens de Britsche vluchten boven Ber lijn, zeide de minister: „Bij hun terugkeer spraken de Britsche vliegers over zoeklich ten, welke op hen waren gericht en over vuur, dat op hen was geopend, zoodat we al leen kunnen constateeren dat de bewoners van Berlijn wel heel vast moeten slapen." Vervolgens zeide hij, dat de Britsche vlie gers in Frankrijk met de grootste gastvrijheid zijn ontvangen. Kingsley Wood verklaarde verder, dat de recruteering van vliegers het systeem van vrijwilligers handhaaft. In de veer tien dagen, welke volgden op het uitbre ken van den oorlog, zijn 10.000 vrijwilli gers voor de luchtvaart aangenomen. Een groot aantal vrouwen is aangenomen voor de vrouwelijke hulpdiensten van de luchtmacht en een groot aantal vroegere leden van den burger-luchtwachtdienst zijn ingelijfd bij de luchtmacht. Sprekende over de „geheimzinnige zaak te Friedrichtshafen", zeide de minister, dat noch de Fransche, noch de Britsche lucht macht hiervoor verantwoordelijk is. Het werk van de luchtmacht moet geleid worden door ue strategische plannen, welke ten doel heb ben den vijand te vernietigen. De luchtmacht kan trotsch zijn op 'tgeen tot nu toe tot stand Is gebracht. Zij is bereid te slaan en hard te slaan op ieder oogenblik om haar deel bij te uvagen om den oorlog te winnen. Hierna deelde hij mede dat de regeering £eet, dat Duitschland ernstige moeilijkheden heeft in de vliegtuig-productie. Deze zijn ze ker niet minder dan de moeilijkheden, welke men in Engeland heeft. De Fransche vlieg tuigproductie heeft den laatsten tijd grooten voortgang gemaakt. In een onderhoud met den Franschen minister van luchtvaart is besloten tot een meer intensieve samenwer- kig tusschen de Fransche en Britsche in dustrie. De hulp der Dominions. Ten aanzien van de hulp van de Dominions zeide de minister, dat ongetwijfeld de hulp, welke de dominions thans zullen verleenen, grooter zal zijn dan in den grooten oorlog. De vliegtuigproductie in de Dominions zal ver groot worden en de mogelijkheid om hier, buiten gevaar voor aanvallen van den vijand te produceeren en vliegers op te leiden, zal ten volle worden uitgebuit. Een technische commissie onder leiding van Lord Riverdale is reeds op weg naar Canada, waar zij vertegenwoordigers van Australië en Nieuw Zeeland zal ontmoeten. Zuid-Afri- ka verlangt om verschillende redenen zijn personeel zelf op te leiden. De minister verklaarde overtuigd te zijn, dat de vliegers van thans op dezelfde groot- sohe wijze hun taak zullen vervullen als reeds eerder is gedaan. Sir Kingsley Wood had op dit punt van zijn rede drie kwartier gesproken en enkele leden van de oppositie begonnen te protestee ren tegen de lengte van de rede. Het Huis toonde zich volgens Reuter over het algemeen ingenomen met hetgeen door de luchtmacht is volbracht. Worosjilof krijgt een vliegtuig van Goering. Havas verneemt uit Moskou dat Goering aan Maarschalk Worosjilof een sportvliegtuig ten geschenke gegeven heeft. Regeering van Estland afgetreden. Voorzitter van het parlement wordt als kabinetsformateur genoemd. Naar Reuter uit Tallinn meldt is de Est- landsche regeering afgetreden. Geruchten willen, dat de nieuwe premier prof. Jueri Uluots zal zijn, de voorzitter van het Estlandsche parlement, die naar Moskou is geweest om deel te nemen aan de Russisch- Estlandsche besprekingen. Men gelooft, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken prof. Ants Piip zal zijn, eveneens een lid van de delegatie naar Moskou. De onderhandelingen tusschen de U. S. S. R. en Estland zijh thans op bevredigende wijze af gesloten, zoo is gisteravond te Tallinn mede gedeeld. Maarschalk- Worosjilof heeft den chef van het Estlandsche leger, generaal Laidoner, uitgenoo- digd een bezoek aan Moskou te brengen. Lai doner heeft de uitnoodiging aanvaard. Opheffing van het Duitsche gezantschap. Volgens te Moskou ontvangen berichten zou de Duitsche regeering voornemens 'zijn, haar gezantschap te Tallinn te vervangen door een consulaat-generaal. Ip"^—li PROGRAMMA Chamberlain's verklaring uitgesteld. Op Donderdag vastgesteld. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon gisteren medegedeeld, dat de wekelijksche verklaring van den minister-president, is uitgesteld van Woensdag tot Donder dag. De minister van oorlog, Hora Belislia, zal vandaag zijn verklaring afleggen in plaats van Donderdag en aangezien Donderdag de debatten zullen worden gehouden over bui tenlandsche zaken, zullen de debatten over het ministerie van voorlichting en radio eveneens vandaag worden gehouden. DONDERDAG 12 OCTOBER. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige Causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-arkest (12.451.10 Berichten ANP, gramofoonmu ziek). 2.00 Handwerkuurtje. 3.003.55 Vocaal- en instrumentaal concert. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Apollo en gramofoonmu ziek. 6.45 CNV-kwartier. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Metaalbewerking: Gereedschappen". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Het Nedeiiand'sche Kamerkoor en solisten. 9.30 Causerie „Onderwijsvernieuwing". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.3« NCRV-Salonorkest. 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM n, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Eventueel: Berichten ANP. Hierna: Or gelspel. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gewijde muziek (ga*, pl.) 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 Omroeporkest mmv. so list (Om 11.00 en 12.00 Declamatie). 12.30 Gra mofoonmuziek (Ca. 12.45 Berichten ANP) 1.15 De Romancers en soliste. 2.15 AVRO Aeolian- orkest. .3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gra mofoonmuziek. 5.00 Voor zieken en thuiszit tenden. 4.30 Orgelspel. 5.00 AVRO-Weekkalei- doscoop. 5.25 Voor de kinderen. 5.30 AVRO- Amusementsorkest en solist. 6.30 Sporthalf- uur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Programma voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mede deelingen, eventueel: Vraag en antwoord. 8.25 Het Concertgebouworkest en solist (In de pauze: Causerie „Erasmus en wij"). 10.20 Gra- mofoomnuziek met toelichting. 11.00 Berich ten ANP, hierna: het AVRO-dansorkest. 11.40 12.00 Nina Dolce's Puszta-orkest. ENGELAND 391 en 449 M. Geen opgave ontvangen. RADIO-PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 ML 5.20 Hermann Hagestedt's orkest. 7.50 en 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Viool en piano. 10.20 Gevarieerd programma. 11.20 Omroepor kest. 1.35 Populair concert. 2.20 Leo Eysoldt's orkest. 3.30 Populair concert en volksmuziek. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Pianovoordracht. 5.20 Otte Dobrindt's orkest. 7.4011.20 Zie Deutschlancl sender. BRUSSEL 322 M. 12.20, 1.30—2.20, 5.20—6.05 en 6.50 Gramo foonmuziek. 8.20 Ontspanningsavond voor soldaten. 8.50 en 9.20 Omroeporkest. 10.10 en 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Om- roepdansorkest. 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending voor soldaten. 8.50 en 9.35 Radio-orkest en Omroepkoor. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.40 Barnabas von Géczy's ork. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Omroepkleinorkest (om 10.00 berichten. 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Zwitserland bewaakt zijn grenzen - De natuurlijk? gesteldheid van het landschap vormt een bijna onoverkomenlijken hinderpaal voor iederen aanvaller faanktiik stiiidt voat een mede, die niet Me zes maanden in gemat kan uxatden gebtacht". „Wij zijn in oorlog en gij zult begrijpen, dat stilzwijgen noodzakelijk is voor het succes van onze militaire operaties. Ik weet, dat gij de eersten zult zijn om ge vaarlijke indiscreties te veroordeelen. Verder denkt gij met reden, en ik ben dit roerend met u eens, dat het natuurlijk en wettig is, dat gij ingelicht wordt over het algemeen optreden van de regeering en over de gedachten en besluiten, welke haar zijn ingegeven door de internationale politieke gebeurtenissen. Vooral hierover wensch ik u vandaag te spreken". Aldus begon Daladier Dinsdagavond zijn radiorede. Hij vervolgde: Sedert een maand rukken onze soldaten voorwaarts op vijandig gebied. In de lucht vermenigvuldigen onze vliegers de bewijzen van hun moed. Op zee verzekeren onze matrozen de vrije verbinding 'tusschen Frankrijk en zijn imperium, ver jagen zij de vijandelijke onderzeeërs en heb ben zij honderdduizenden tonnen grondstof fen, bestemd voor Duitschland, in beslag ge nomen. Engeland en Frankrijk zijn meester op den Oceaan en gij weet, dat, zij die de zee beheerschen, steeds de overwinning heb ben behaald. Engeland heeft zich evenwel niet bepaald tot ons den steun van zijn vloot te geven, 't heeft zich niet beperkt tot vliegers naar ons front te zenden, die iederen dag talrijker worden en die voortdurend bewijzen afleggen van hun bekwaamheid en moed. Het heeft Frank rijk ook snel zijn bloeiende jeugd en krachtig materiaal gezonden Men heeft mij onlangs gezegd, dat op het oogenblik, waarop de Duitsche radio zijn "vergeefsche pogingen voortzette om Frank rijk van Engeland los te scheuren en her haalde, dat Engeland oorlog wilde voeren met Fransch bloed, de stem van den verrader voor de radio te Stuittgart werd overstemd door het ononderbroken geronk van de moto ren der convooien, die de soldaten en ka nonnen van het Britsche leger naar onze grenzen brachten. Zoo is de propaganda van de feiten sterker dan die van de leugen. Zoo is het ook in ons nationale leven, zooals gij zonder twijfel zelf reeds zult hebben ge constateerd. Gok daar vernietigen de gebeur tenissen talrijke andere pogingen van de vij andelijke propaganda. Eenige weken geleden stelden de communistische leider zich aan u voor als verwoede patriotten. In vergaderingen zeiden zij, dat zij op het punt stonden ten strijde te trekken tegen Hitier en zijn legers voor de vrijheid en het vaderland. Het is evenwel voldoende geweest, dat de Bolsjewisten het in hun belang achtten om zich met de Nazi's te verstaan en samen Polen te verdee- len en deze zoogenaamde nieuwe Jacobijnen dringen aan op een vrede van verraad. Daladier vervolgde: Noch Frankrijk noch Engeland zijn ten strijde getrokken voor een soort „ideologischen" kruistocht, noch Frank rijk noch Engeland zijn ten strijde getrokken in een lust van verovering. Zij waren ver plicht te strijden, omdat Duitschland wenschte zijn overheersching op te leggen aan Europa. Wie zal thans gelooven dat het ging om Dant- zig en den Corridor, of het lot van de Duitsche minderheid? Duitschland heeft bewezen, dat het ofwel Polen door list wilde overwinnen, ofwel te vuur en te zwaard wilde neerslaan. Na 'Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije. Na Tsjecho- Slowakije Polen. Dit waren allen étappen op den weg, welke Frankrijk en Europa zouden hebben geleid tot de hardste dienstbaarheid. Ik weet wel, dat men u thans spreekt over vrede, den Duitschen vrede, welke veroverin gen door list of geweld erkent en welke niet zou verhinderen nieuwe veroveringen voor te bereiden. Hoe kan men de laatste rede in den Rijksdag samenvatten? Op deze wijze: „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. Laten wij den strijd straken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn ver overingen vast te leggen en den vrede te organiseeren". Het ongeluk is, dat men deze taal reeds heeft gehoord. Na de annexatie van Oostenrijk heeft Duitschland gezegd: „Ik heb Oostenrijk genomen, ik vraag niets meer". Enkele maanden later eischte het de Sudeten op en de leider van Duitschland zeide te München tot ons, cjat wanneer deze eisch voldaan zou zijn, hij niets meer zou vragen. Enkele maanden later maakte Duitschland zich meester van geheel Tsjecho-Slowakije. In den Rijksdag zeide men toen tot de wereld: „Duitschland vraagt niets meer". Na de ver plettering van Polen is dezelfde verzekering gegeven met niets anders. Zeker, wij hebben steeds een oprechte samenwerking gewenscht tusschen de volken en wenschen deze nog, doch wij zijn vastbesloten ons niet te onder werpen aan „dictaten" van geweld. Wij hebben de wapenen opgenomen tegen den aanval, wij zullen ze eerst neerleggen, wanneer wij zekere garanties hebben voor de veiligheid, 'n veiligheid, welke niet elke zes maanden in gevaar wordt gebracht. Hoe kan deze voortdurende veiligheid voor ons en de wereld bestaan, indien een land door geweld van de kaart van Europa is verwijderd? Welk volk kan zich ooit beschermd voelen tegen een aanval, indien het zoo iedere zes maanden tegenwoordig is bij de annexatie of de verdeeling van een ander volk, niet tegenstaande het gegeven woord, dat even eens het recht had onafhankelijk te leven? En hoe zou men niet begrijpen, dat verre van een vermindering van de bewapening mo gelijk te maken, het onderwerpen van een land alle andere volken slechts kan dwin gen zonder ophouden nieuwen wapenen te smeden en slechts te leven en te werken_ om zich t>e bewapenen? Indien men werkelijk'den vrede zou willen, een duurzamen vrede, welke aan alle gezinnen, aan alle vrouwen en kin deren levensvreugde zou schenken en ver trouwen in de toekomst, dan zou men eerst de geschokte gemoederen tot rust moet-en brengen, het misbruik van macht goed maken en eerlijk de rechten en belangen van alle volken herstellen. Men heeft gezegd, dat het lot van Polen slechts twee mogendheden aangaat. Wij antwoorden hierop, dat het ook ande ren aangaat, in het bijzonder de Polen. Indien men werkelijk vrede wil, een duur zamen vrede, dan moet men begrijpen, dat de veiligheid der naties slechts kan rusten op wederkeerige garanties, welke iedere verras sing uitsluiten en welke een wal opwerpen, tegen iedere poging tot overheersching. Indien men werkelijk den vrede wenscht en. een duurzamen vrede, dan moet men einde lijk begrijpen, dat de tijd voorbij is. waarop territoriale veroveringen welzijn brachten aan den veroveraar. Na al zijn veroveringen begint Duitschland een oorlog met kaarten voor brood, vleesch, melk en suiker. Wij, Franschen hebben een afschuw van al deze dienstbaarheid. Wij willen, dat onze over winning een Europa schept, dat bevrijd zal zijn van alle bedreigingen met een aanval. Frankrijk, dat de oorlog werd opgelegd, zegt in den strijd hetzelfde wat het steeds heeft gezegd. ïk bevestig dus in uw naam, dat wij strijden en zullen voortgaan te strijden om een definitieve garantie voor de vei ligheid te krijgen. Al onze strijders zien de vraagstukken, waar over ik heb gesproken, duidelijk voor zich. In de Duitsche loopgraven moet de soldaat zeg gen: „Mijn regeering heeft geprotesteerd tegen het verdrag van Versailles uit naam van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Toch heeft zij zich meester gemaakt van Weenen en Oostenrijk, van Praag en Tsjecho- Slowakije, van Warschau en Polen. Deze po litiek heeft mij in een moorddadlgen oorlog gestort. Deze volken hadden hetzelfde recht te leven als het Duitsche volk. De zaak, welke ik verdedig, is geen rechtvaardige zaak". De Fransche soldaat daarentegen denkt: „Mijn land heeft alles gedaan om den oorlog te voorkomen. Het heeft geen volk onderdrukt en wil geen volk onderdrukken. Ik ben hier om mijn vaderland te verdedigen en het voor het tragische lot te bewaren, dat sedert twee jaar millioenen mannen, vrouwen en kinde ren in Europa zoo droevig heeft getroffen. Ik wil hier een einde aan maken. De zaak, welke ik verdedig, is een rechtvaardige zaak. Ik zal haar naar~ de overwinning voeren". Wat onze soldaten denken, denkt het ge- heele Fransche volk eveneens en de regeering zal zich in haar dagelijksch werk en haar on- wrikbaren wil, waardig toonen aan het geloof, dat alle zonen van ons vaderland bezielt. Dief van „l'Indifférent" veroordeeld. Serge Bogolslafski krijgt twee jaar. Watteau's „l'Indifférent". Havas meldt uit, Parijs, dat de schilder Serge Bogoeslafski, die „1' Indifférent" van Watteau uit het Louvre had ont vreemd, veroordeeld is tot twee jaar ge vangenisstraf De schilder hield vol het stuk uit artistiek enthousiasme te heb ben weggenomen, doch de rechtbank verklaarde deze lezing niet te kunnen aanvaarden. Nederlaag voor de Amerikaansehe „Isolationisten". Splitsing van de neutraliteitswet verworpen. WASHINGTON 11 October. De Senaat heeft het voorstel van senator Tobey om de op heffing van het wapenembargo los te maken van de overige deelen der neutraliteitswet met 65 tegen 26 stemmen verworpen. Dit beteekent. een nieuwe nederlaag voor de „isolationisten". (United Press). Scherprechter en toch tegen stander van de doodstraf. Robert Elliott on 65-jarigen leeftijd overleden. Uit New York meldt Havas het overlijden van Robert Elliott, die in vijf Amerikaansehe Staten den electrischen stoel bediend heeft. Hij is 65 jaar geworden. Elliott had de repu tatie. dat niemand ooit zoo snel als hij de veroordeelden terecht heeft gesteld. Tot de genen, die door hem naar den stoel geleid werden, behoorden de moordenaar van het kind van Lindbergh, Hauptmann en de anar chisten Sacco en Vanzetti. Hoewel hij zijn ambt dertien iaar bekleed heeft, was hij altijd tegenstander van de doodstraf.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7