Groot Duitsch offensief in het Westen komst? Brieven van het Westelijk fr ont. Activiteit der Duitsche patrouilles en artillerie neemt toe. Het is, alsof we m(t vacantie zijn Deze week conferentie van Duitsehland Italië en Rusland Russische troepen DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 op De Berlijnsehe correspondenten van de Zwitsersche bladen, volgens Havas zijn van meening, dat Duitsehland een heftigen aanval in westelijke richting zal onderne men, ondanks alle vreedzame beloften. Zij verduidelijken, dat dit optreden meer tijd kost dan men zich voorstelt, vooral, daar groote beperkingen kort geleden zijn ingesteld in de ravitailleering met olie van de gemotoriseerde troepen en de lucht macht op grond van het onverwachte enor me verbruik. Naar Havas uit Parijs meldt schijnt het wel, dat op het grootste deel van het front de Duit sche troepen voor goed de houding van lijdelijk heid hebben verlaten, die zij sedert den aanvang van de vijandelijkheid hadden aangenomen. In de tweede en derde week van den oorlog ondernamen de verdedigers der stellingen van de Siegfriedlinie wel hier en daar operaties, o.a. in de streek van de Moezel, en in den sec tor, die daar bijna direct ten Oosten op aansluit tusschen het Bosch van Warndt en den loop van de Nied. Maar daarbij ging het uitsluitend over plaatselijke reacties, die ten doel hadden den Franschen opmarsch zooveel mogelijk te stuiten. De operaties, die thans aan den gang zijn echter, zijn van anderen aard. Het zijn geen operaties van grooten omvang, gezien de ge ringe troepensterkten, die in het veld worden gebracht, maar zij worden toch ondernomen over een breed front van de Moezel tot de Saar, zooals het Fransche oorlogscommuniqué van Woensdagavond zegt en met een tot dus verre ongebruikelijken nadruk van Duitsche zijde. Vooral in de streek tusschen .Saar en Moe zel, welke den linkervleugel der Fransche stel lingen vor-int, is in den loop van gisteren de ac tiviteit gebleken van Duitsche patrouilles en artillerie. Uiteraard is daarop van Fransche zijde met geschut en automatische vuurwapens geantwoord. Ten aanzien van het duidelijke voorne men van de Duitsche bevelvoering om te trachten krijgsgevangenen te maken, zoo vervolgt Havas, wordt in gezaghebbende militaire kringen verduidelijkt, dat met uitzondering van de vliegers, wier toe stellen tijdens verkenningen boven Duitsch gebied getroffen werden en die er in slaagden met het valscherm te dalen, bij de laatste operaties geen enkele krijgs gevangene in Duitsche handen is geval len. Wanneer de Duitschers in den aanvang der vijandelijkheden enkele Fransche infanteristen gevangen hebben kunnen nemen, betreft het uitsluitend de zeldzame gewonden die tusschen de vijandelijke linies opgepikt zijn bij de aller eerste operaties tijdens het contact nemen. Sinds dien heeft gpen enkele gevangenneming hen in staat gesteld te hopen eenige inlichtingen te verkrijgen noch over de algemeene linie rich ting der Fransche troepen noch over de juiste plaatsen en posities noch zelfs over de troepen corpsen. Eveneens om inlichtingen te verkrijgen, heeft de Duitsche bevelvoering ondanks de laaghan gende wolken, het uiterst slechte zicht en het gevaar van verkenningsvluchten, onder deze omstandigheden, talrijke luchtverkenningen uit gezonden. In strijd met hun gewoonte tot dus verre, zijn de Duitsche piloten buiten hun li nies gekomen en trachtten zij te opereeren bo ven de Fransche linies. Engeland verloor in zestien dagen 5809 ton aan scheepsruimte. Van den vijand werd 13.615 ton in beslag genomen. Winston Churchill, de Engelsche minister van marine, deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat in de afgeloopen zestien dagen Groot Brittannië door het optreden van duik- booten 5809 ton scheepsruimte heeft ver loren. Evenwel werden 13.615 ton van den vijand in beslag genomen, waardoor Engeland een voordeel van 7816 ton heeft behaald (gelach). Het optreden der Fransche marine. Havas bericht dat tot 10 October de Fransche marine op het gebied der economische blok kade de volgende resultaten heeft geboekt: In totaal werden aan contrabande onderschept 150.000 ton, omvattende o.m. 40.000 ton mine ralen, 40.000 ton levensmiddelen en 30.000 ton vloeibare brandstof. Duitschers achten zieh opper machtig in de Noordzee. De luchtaanval op het Engelsche eskader. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In de afgeloopen dagen is ter controle vai het handelsverkeer op de Noordzee een actie ondernomen van zware en lichte strijdkrachten, waarbij men tot in hét noorden van de Noord zee kwam. Terwijl de lichte strijdkrachten een groot aantal stoomschepen aanhielden en naar contrabande doorzochten, werden zij daarbij gedekt door de zware strijdkrachten. Vijande lijke strijdkrachtèn werden niet ontmoet. In den ochtend van 9 October ontdekten verkenners vijandelijke zeestrijdkrachten ten westen van de zuidpunt van Noordwegên. Eenige eskaders van een luchtvloot en van de zee-luchtstrijd krachten vertrokken om de Engelschen te bom bardeeren. Met slecht weer drongen de Duit sche vliegers tot het noorden van de Noordzee door. Een groep ontmoette op den 61 sten breedte graad, d.w.z. verder dan de Shetland-eilhn- den een groep zware Engelsche zeestrijd krachten, die zij bombardeerden. Het succes bleek uit sterke rookontwikkeling, zware explosies en duidelijk zichtbare branden. Zes treffers van zwaar kaliber en vier van mid delzwaar kaliber kwamen op de zware Engelsche kruisers neer. Eerst laat, deels na een ononderbroken vlucht van acht tot tien uur keerden de Duitsche vlie gers terug. De Duitsche verliezen waren gering. Slechts op den terugweg vielen vier vliegtuigen uit, twee daarvan hebben een noodlanding ge maakt op neutraal gebied. Na dit strijdrelaas vervolgt dit D. N. B.- bericht: De voortdurende maatregelen van de oorlogs marine, met het doel te komen tot controle op het handelsverkeer door de Noordzee en ver hindering van de verscherping van contraban de naar den vijand, en de nieuwe tocht van Duitsche luchtstrijdkrachten tot in het noorden van de Noordzee hebben bewezen, dat de Noordzee een gebied is, waar de heerschappij te water en in de lucht in Duitsche handen is en dat de tegenstander in dit gebied zich te allen tijde bloot stelt aan de zwaarste klappen. Voorts is bevestigd, dat de actieradius van het Duit sche luchtwapen verder strekt dan de noorde lijke en westelijke grens van Engeland en dat de vijand in het geheele gebied der Noordzee kan worden aangevallen, waar hij zich ook maar vertoont. Dat bovendien de Duitsche vliegers de Engelsche vloot in de door haar zoo genaamd beheersehte ruimte met het grootste succes konden aanvallen op een plaats en een tijdstip, welke door de Duitschers werden be paald heeft bewezen, dat de tijd der onbe perkte Britsche heerschappij in de Noordzee eens en voor altijd voorbij is. Volgens Reuter heeft de Britsche admirali teit gisteren medegedeeld dat de luchtaanval Gebruikten de Polen gifgas? Engeland leverde het, zegt een officieele Duitsche mededeeling. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een officieel Duitsch communiqué, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Reeds in de eerste helft van den Pool- schen veldtocht kwamen bij het opperbevel der weermacht berichten binnen van Duit sche troepend eelen, omtrent gebruik van gifgas door Polen. Het ingestelde onderzoek werd met bijzon dere zorgvuldigheid ten uitvoer gelegd. In het bijzonder was het met het oog op de door alle beschaafde staten aanvaarde verplichting volgens de overeenkomst op den gasoorlog van 17 Juni 1925 van bijzonder be lang, den vervaardiger van deze gifgasmu nitie op te sporen. Op 2 September werd bij de stad Jaslo mosterdgas gebruikt, waardoor een aantal Duitsche soldaten vergiftigd werd, twee hun ner kwanten onmiddellijk om het leven, an deren liggen op sterven. Op 13 September werd een militaire commissie derwaarts"' zonden die vaststelde, dat mijnen gevuld met mosterdgas tot ontploffing waren gekomen, De berichten over dit gebruik van mosterd gas werden door de Poolsehe diplomatieke vertegenwoordigers in Londen, tegengespro ken, waarop eenige neutrale waarnemers de gelegenheid gegeven werd, zich te overtuigen van de feiten. Tevens werd den Zwitserschen professor Rudolf Stahelin uit Bazel verzocht een medische diagnose op te stellen voor de vergiftigden in Jaslo. Het communiqué laat dan het rapport van den professor volgen, die met zekerheid bij 9 Duitsche soldaten de gevolgen geconsta teerd heeft van mosterdgas vergiftiging. Het rapport is gedateerd 21 September 1939. Toonaangevende Duitsche autoriteiten stel den daarop pogingen in het werk om den oor sprong der gasmunitie vast te stellen. Dit onderzoek had na de verovering van het plaatsje Oxhöft in de nabijheid van het vroegere Gdingen, thans Gotenhafen geheeten succes. Op 23 September werd daar bij het eerste opruimingswerk in de z.g.n. Hexen- schlueht een afzonderlijk munitiedepot ont dekt, dat o.a. een vrij groote voorraad g mijnen bevatte. Een onderzoek wees uit, dat het mosterdgasmijnen waren. Bij een nader onderzoek werden nog ver scheidene duizenden mosterdgasmijnen vonden. Hier ter plaatse waren op grond van de leverantieovereenkomsten van Polen met Engeland in de laatste maanden voor den oorlog groote hoeveelheden Engelseh oorlogs materiaal opgeslagen. Door Poolsehe ver klaringen werd bevestigd, dat al dit materiaal de laatste weken in Engelsche schepen ir Gdingen gebracht en s' nachts gelost is. Het communiqué geeft dan verder nog uit treksels uit de berichten van de neutrale buitenlandsche journalisten, die in Jaslo ge weest zijn Slerke aardbeving geregistreerd. Oorsprong in den Stillen Oceaan. DE BILT. 11 October. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deelt mede: Gisternamiddag om 18 uur 44 min. 21 sec., (tijd van Greenwich) werd aan het Meteorologisch Instituut een sterke aard beving geregistreerd, afstond 9000 K.M. oorsprong in den Stillen Oceaan ten Oos ten van Japan. Engelsche kruisers op zoek naar de „Admiraal Scheer". Kans op ontsnapping wordt te Londen gering genoemd. Hoewel de grootste geheimhouding in acht wordt genomen over de plannen van de Britsche marine om het Duitsche „kaper schip" in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan te vernietigen, wordt toch te Londen vernomen, dat thans door Britsche kruisers naar het schip wordt gezocht;, aldus meldt Reuter. Het eenige, tot nu toe bekende slacht offer van den „kaper", welke vermoedelijk de slagkruiser „Admiral Scheer" is, is het Britsche vrachtschip. „Clement", dat in het begin van deze maand tot zinken werd ge bracht. Dit vermoeden is gegrondvest op de verklaringen van de opvarenden van de „Clement", Sedertdien is niets meer vernomen van de „Admiral Scheer"; noch van ©enig ander op dezen kruiser lijkend schip. Blijkbaar poogt het schip niet langs draadloozen weg in ver binding te komen met de Duitsche marinestaf aangezien hierdoor gemakkelijk zijn positie te bepalen zou zijn. Naar vernomen wordt heeft de „Admiral Scheer" voldoende brandstof voor een tocht van 10.000 mijl aanboord en Indien het geen gelegenheid heeft zijn voorraad hij te vullen dan mag men veronderstellen, dat men spoe dig weer van het schip zal hooren of dat het zal pogen een Duitsche haven te hereiken en de kansen op ontsnappen zijn dan gering. Gevluchte Engelsche vlieger keert naar IJsland terug. Voldoening in Denemarken. De Britsche vlieger, die naar Engeland was teruggekeerd, nadat zijn vliegfaoot in de IJslandsche wateren was gedaald, zal volgens een mededeeling van het Brit sche ministerie van luchtvaart zoo spoe dig mogelijk naar IJsland terugkeeren. Het ministerie verklaart, dat de bestuur- op een Britsch kruisereskader in de Noordzee i zijn vertrek uit de IJslandsche wateren 1\/TA 1 ..AM UA* rXtfiVl 1 V.irXl'lllr Vi.o/J rlnf p.," „,4MA. Tlc den indruk had, dat hij piet had beloofd te blijven. De IJslapdsche autoriteiten waren van een andere meening en toen de vlieger daar van kennis kreeg, aarzelde hij niet zich bereid te verklaren vrijwillig terug te keeren. Het is zijn opvatting, dat er ten aanzien van het eerewoord geen kwestie van twijfel ma" zijn grooteren afstand, in enkele gevallen op een Hiermede is het ministerie het eens mijl afstand, neer. In de mededeeling wordt be- Reuter meldt, dat deze mededeeling te ïestigd, dat niemand aan boord getroffen is, 1 Kopenhagen groote voldoening heeft gewekt. op Maandag j.l. blijkens een thans van hét eskader ontvangen rappórt, vijf uur dqurde en dat meer dan honderd bomrrien werden gewor pen. Een lading bommen viel volgens de mede deeling van de Admiraliteit zoo dicht bij, dat een paar bomsplinters op een kruiser terecht kwamen, doch de andere bommen kwamen op FAILLISSEMENTEN. Door de arrondissements-rechtbank zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dins dag 10 October 1939. Albert de Boer, arbeider, wonende te Wor merveer, Zaanweg 56: curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. De nalatenschap van H. S. Wattel, laatstelijk wonende te Halfweg, gem. Haarlernmerliede en Spaarnwoude, Houtrakkerweg 18, ten huize van mej. Knufman; curator Mr. F. van der Goot te Haarlem. W. Roos, olieslager en handelaar in olie en vethoudende producten, wonende te Zaandijk, Tuinkade 39; curator Mr. W. N. Felhoen Kraai te Wormerveer. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven hei faillissement van M. J. Gennissen, los werk man, wonende te Haarlem, Billitonstraat 22 curator Mr. H. J. M. Tonino, te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van de N.V Pharmaceutische Fabriek „Zandvoort" geves tigd te Zandvoort, curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Snelle ontruiming der Finsche steden en grensdistricten. HELSINKI, 11 October (Reuter). Minister van binnenlandsche zaken Kekkonen heeft ver klaard, dat het Finsche volk op alle gebeurte- lijkheden moet zijn voorbereid, terwijl alle oogen in Finland thans aandachtig gericht moe ten zijn op Moskou, waar Paasikivi zal verne men, wat de Sovjets van Finland vragen. De ge varen van de moderne oorlogvoering maken het noodig, voorzorgsmaatregelen te nemen en Helsinki en andere steden en de grensdistricten met den grootst mogelijken spoed te ontruimen. Uit Estland zouden vliegtuigen in 15 minuten Finland kunnen bereiken. Gisteren hebben extratreinen gereden om het mogelijk te maken te evacueeren. Van daag rijden ook bussen. Tjokvolle schepen vertrekken naar Stockholm. Hoewel bij de spaarbanken de menschen in lange rijen staan te wachten, toont de bevolking overal een vastberaden en kalme houding. Er is hoop, dat de Vereenigde Staten, als groote vrienden van Finland, hun invloed aan wenden tot een vredelievende regeling. Er zijn maatregelen genomen voor eventueele lucht aanvallen. TINQUOTA VOOR DERDE EN VIERDE KWARTAAL 1939. LONDEN, 11 October (Reuter). Het In ternationale Tin Comité deelt mede, dat de quota voor het derde kwartaal van 1939 met terugwerkende kracht zijn vastgesteld op 120 pet. van de standaardtonnages, terwijl de quota voor het vierde kwartaal zijn vastge steld op 70 pet. ARROND. RECHTBANK. Tegen brandstichter 1 jaar geëisclit. Verminderd toerekeningsvatbaar? Op 18 Maart van dit jaar had een kruidenier te Hoofddorp, die in financieele moeilijkheden verkeerde, zijn huis in brand gestoken. Op een zolder was wat papier opgestapeld en daar had hij een kaars opgezet. De brand was vrij snel gebluscht, doch een groot gedeelte van de bovenwoning brandde uit. Een verzekerings inspecteur had echter eenige merkwaardige feiten ontdekt en toen bemerkte men als spoe dig, dat de brand was gesticht. Ter terechtzitting deelde de verdachte mede. dal hij geen oogenblik aan de verzekering had gedacht maar bang was, dat zijn voorraden in beslag genomen zouden worden Daarom had hij maar liever de boel in brand gestoken. Een psychiater verklaarde, dat de verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar is. Officier: Dat* klinkt toch niet erg geloof waardig. Verd.: Ik heb in een flits gehandeld. Officier: Ik begrijp die flits heel goed In zijn requisitoir ging de officier nader in op het rapport van den psychiater met wiens conclusie hij zich niet kon vereenigen. Spr. was van meening, dat de maatschappij tegen dezen verdachte beschermd moet worden en requi- reerde daarom een jaar gevangenisstraf en ter beschikbaarstelling van de regeering. De verdediger mr. Goudsmit noemde dit een drama van den kleinen middenstander, die ex- echter zeer zeker niet op uit is geweest zijn schuldeischers te benadeelen. Met klem drong pleiter er dan ook op aan, dat de conclusie van den psychiater: een voorwaai-delijlce veroordee- ling en een voorwaardelijke ter beschikbaar stelling ven de pegeerjng gevojgd zal worden- Ujtspto^k over 14 J West-Duitschland, October. (Van onzen speclalen verslaggever). West-Duitschland ligt ver van het front. En toch ben ik dezen middag in zeer nauw contact geweest met het terrein van den strijd tusschen Moezel en Rijn. Twee brieven heb ik onder oogen gehad, verzonden met de Duitsche veldpost door een zoon aan het front aan zijn vader. Ik bestelde mijn middagmaal. Het werd opgediend op een voor Nederlanders onge bruikelijke wijze. Het vleesch en de aardap pelen en de komkommersalade niet op ver schillende schaaltjes, zooals vroeger steeds geschiedde, maar alles op het bord. Het was geen klein restaurant, het was een der grootste in een der bekendste West-Duitsche steden. Het- was er tjokvol en iedere bezoeker kreeg zijn maal op dezelfde wijze opgediend. Gaat dat hier tegenwoordig zoo?, vroeg ik den Ober. Voor de man kon antwoorden, zette zich iemand bij mij aan het tafeltje, lachte sma kelijk en verklaarde: Dat is een teeken des tijds! We hebben geen personeel genoeg om borden te wasschen en we hebben geen zeepOok op deze ma nier kunnen we sparen en iedere besparing maakt een blokkade minder werkzaam! De Ober bevestigde deze zienswijze en tege lijkertijd was het ijs tusschen mijn buurman en mij gebroken; het gesprek was al in vollen gang. Hij bleek een aannemer uit Dusseldorf te zijn. Tachtig man had hij in zijn dienst. Maar hij was gerequireerd voor den luchtbescher mingsdienst; om den anderen dag moest hij beschikbaar zijn, hij sliep op strooom den anderen dag kon hij zijn zaken beharti gen. Een spraakzaam man. Het duurde niet lang of hij vertelde, dat zijn zoon aan het front was, in het Westen. En toen we een half uurtje hadden zitten praten, haalde hij twee brieven te voorschijn, die hij van zijn oudsten jongen ontvangen had. Lees zelf maar, zei hij, er staat niets bi- zonders in Niet zonder zekeren schroom heb ik die brieven ter hand genomen. Herinneringen aan Remarque's „lm Westen nichts Neues' aan Renn's Krieg en Nachkrieg flitsten door mijn hoofd. Eerst uit die boeken is ons des tijds duidelijk geworden, welke de persoon lijke ervaringen waren van degenen, die in de loopgraven stonden. Zouden deze brieven iets dergelijke bevatten? De vader echter had gelijk. Ze hielden niets bijzonders in. Ik geef een paar citaten: „Het is hier nu al die weken al stil. We zien een paar Engelsche of Fransche vliegers, die beschoten worden. Vaak zijn ze zoo hoog, dat ze onbereikbaar zijn. Dan stijgen onze vlieg tuigen op en verjagen ze. Ze werpen geen bommen". „We hebben het rystig. De troepen worden niet afgelost. Wat hier ligt blijft liggen. Het is ook niet noodig af te lossen. We hebben het alsof we hier met vacantie zijn ,Onze post komt vlot over. Telkens ben ik blij als ik iets van jullie hoor „We oefenen veel. Dan wordt geprobeerd om zooveel mogelijk te benaderen, hoe de wer kelijkheid zal zijn, als de oorlog echt begint". „Over onze verzorging hebben we niet te klagen. We kunnen het niet beter wenschen. Ook voor afleiding wordt-zooveel en zoo mogelijk gezorgd. Maar alles is hier anders dan we gedacht hadden. We dachten, dat we zouden moeten vechten. Maar alleen de ar tillerie hooren we bijna voortdurend, onze ar tillerie en de Fransche. We zien onze tegen standers niet. We liggen hier nog altijd vrij ver van de linie. Op andere plaatsen moet wel hevig gevochten zijn, maar alleen door kleine afdeelingen". ,De stemming is goed. Dat kan ook niet anders, want er is nog niets bizonders ge beurd. De ouderen vertellen vaak van den vorigen oorlog. Dat is interessant". Zoo is de inhoud van deze twee brieven. Ze bevestigen, wat men hier telkens hoort, na melijk, dat er nog geen groote actie in het Westen heeft plaats gehad, dat er alleen klei ne en misschien wel zeer belangrijke gevech ten en troepenverschuivingen zijn geweest, maar dat van massalen inzet van menschen- materiaal nog niet gesproken kan worden. Verwonderd kijk ik den eigenaar der brie ven aan. Vreemd zoo'n oorlog zonder strijd, zeg ik onwillekeurig. Ja, maar ik ben dankbaar, dat er zoo weinig gevochten wordtantwoordt de vader. En hij tuurt naar iets in de verte, zijn gedachten drijven weg, het gesprek stokt vol komen. Zwaar drukt de wetenschap, dat alles plot seling veranderen kan, dat de oorlog inder daad „echt" beginnen kan op de menschen, die familieleden aan het front hebben. In Po len zijn de verliezen betrekkelijk klein ge- geweest. In Frankrijk zullen ze ongelooflijk zwaar zijn, als de oorlogsvlam oplaait. Ik heb zelf voor Verdun gestaan, zegt de vader en hij wijst op een zwart wit lintje in zijn knoopsgat, het lint van het IJzeren Kruis. Ik weet, wat dat was. Dat heeft veel te veel dooden gekost. En weer stokt het gesprek. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. x 1.500.—: 15506 1.000.—16379 16412 17576 17781 20465 f 400.—: 5997 13757 14785 17-"'87 f 200.—: 14537 16286 18247 19853 100.—: 1815 1763 5156 6466 7694 10416 10629 10665 11807 12199 13604 26348 20955 21181 Er zullen er velen zijn in Duitsehland, die het losbarsten van het oorlogsgeweld vreezen. Menschen, die bloedverwanten aan het front, hebben, spreken minder gemakkelijk en min der optimistisch over de toekomst, dan dege nen, die kind noch kraai in gevaar weten. Iedereen is het hier eens met Lloyd George, wiens opmerking, dat deze oorlog een „raar soort" oorlog was, door de geheele Duitsche pers is gedaan Maar zonder dit met zooveel woorden te zeggen, zijn de Duitschers dank baar, dat het zoo is, ook al, ornaat zoolang in bet Westen niets „onherstelbaars" is ge schied, de vredesltonsen grooter zijn. En men gelooft hier in den vrede, wetende dat als die vrede uitblijft de strijd hardnekkig zal wor den. Duitsehland zelf zal niet aanvallen, meent men. Men zal afwachten, wat de Franschen doen. Dan zijn wij in het voordeel natuurlijk. Maar het besef is levendig, dat de situatie veranderen zal, als er een krachtmeting aan het Westfront wordt doorgevoerd Dan sterker dan tot dusver den oórw 51 lijve voelen. g aan ött En wel is men vastbesloten om de da anderde werkelijkheid onder °.°gen te f maar aanlokkelijk is dit vooruitzicht kan men duidelijk bespeuren. niet-Da{ „Belangrijke beslissingen" zouden worden aangekondigd, BERLIJN, 12 October Vol.. goed ingelichte nationaal-soclalutH kringen worden, beginnende Vrijdar besprekingen verwacht tusschen lSs+ land, Italië, en de Sovjet-unie oveTS". door deze drie mogendheden in' de t„ komst te voeren politiek, indien zo» nu algemeen geloofd wordt, Chaniberlata vandaag Hitler's vredesvoorstellen Vw werpt, volgens deze kringen zullen de» besprekingen ten hoogste 48 uur duren waarna waarschijnlijk verstrekkende he' langrijke beslissingen zullen worden aangekondigd. De Duitsche pers, zoowel als verantwoor delijke nazikringen, probeeren klaar blijkelijk nog tot op het laatste oogenblik de deur voor onderhandelingen geopend te houden, daar men allerwege probeert de vastbeslotenheid van Daladier's ra- dio-rede geringer voor te stellen en te vens den indruk probeert te vestigen, als- of deze rede hoofdzakelijk vo.or „binnen- landsch gebruik" in Frankrijk - is (United Press.) de volgende week naar de bases in Estland TALLINN (Reval). 12 October. (D.N.B.) Het protocol inzake de op grond van het Rus- sisch-Estlandsch pact van bijstand op te lossen kwesties de zeestrijdkrachten betreffende, werd Woensdag onderteekend. De Sovjet-Russische marinedelegatie zou naar Moskou terugkeeren, terwijl de delegatie van leger en luchtmacht reeds uit Reval zijn vertrok, ken. Reuter meldt dat een aanvullende Russisch- Estlandsche overeenkomst gepubliceerd is be treffende de plaatsing der Sovjettroepen op de eilanden Dagöe en Osei benevens in Baltiski met een kuststrook en in de std Aapsalu met een strook langs ide westkust. Vliegvelden zullen worden aangelegd in Ruusiku en Ketna op 38 mijl ten zuiden van Tallinn. De Russische troe pen zullen niet in Tallinn komen. Voor den aanleg der bases zullen Estlandsche arbeiders en Estlandsch materiaal gebruikt worden. Het binnenrukken van de Sovjet-Russische troepen in Estland om de garnizoenen van de vloot- en luchtbases te betrekken, is uitgesteld van Vrijdag tot Woensdag. Gisteren zijn drie Sovjet-Russische oorlogs bodems voor Tallinn aangekomen, zij wisselden vriendschappelijke saluutschoten met de Est landsche kustbatterijen en lieten het anker val len naast drie Duitsche schepen, welke de te repatrieeren Duitschers aan boord zullen ne men Litauen krijgt er 700.000 inwoners bij. Volgens een Havas-bericht uit Kaxmas is door de aanhechting van Wilna en het omliggende gebied de bevolking van Litauen met 700.000 zielen toegenomen. Het land zal meer dan drie millioen inwoners tellen. Voorts wordt gemeld, dat Russische garnizoe nen zullen worden gelegd in Vilavisjkis, Kelme, Kaisjiadorys en Asjmenos en dat luchtbases zullen worden gevestigd te Radvilisjkis en Pa langer Moeilijkheden bij de Estlandsch-Duitschc on derhandelingen. Er zijn, naar Reuter uit Tallinn meldt, ern stige moeilijkheden opgekomen over economi sche kwesties tijdens de Estlandsch-Duitsche onderhandelingen betreffende de evacuatie van de Duitsche minderheid. Er is nog geen over eenstemming bereikt. Geen enkel van de sche pen die in de Estlandsche haven aangekomen waren voor het vervoer van de Duitschers, is nog vertrokken. Berichten van andere zijde melden, dat öe Duitschers, die de Baltische landen verlaten slechts gemachtigd zijn 15 K.G. bagage er. litas mee te nemen. Men raadt hun aan, zeep en warme kleeren daaraan toe te voegen welke in Duitsehland ontbreken. Er zullen karr.pem ten georganiseerd wofden om hen op te nemen voor zij naar Polen worden doorgezonden. TWEE NEDERLANDERS IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. „Intransigeant" bericht, dat twee Neder* landsche onderdanen, agenten van de reecenj „France Navigation" te Marseille zijn §e* resteerd. Zij hebben pogingen gedaan op snel een aantal schepen te verkoopen. Ook president van den raad van beheer van o maatschappij en de directeur zijn gearresteer Het onderzoek wordt voortgezet. De maatschapipij „France Navigationwer opgericht tijdens den burgeroorlog in Spanje. Oudste Fransche lichtingen binnenkort met verlof? In de Woensdagmiddag gehouden vergade* ring van de legercommissie uit de Fran:sen Kamer heeft de voorzitter, Miellet, medegedeei dat den minister-president verzocht was, maa* regelen te treffen voor het naar huis zenö van de oudste gemobiliseerde lichtingen, n kwestie wordt naar hij zeide, op het °°2en° bestudeerd en het schijnt, dat binnenkort regeling zal worden getroffen.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6