IJmuider Courant Staatshoofden becaadsiaqjen- toitkeMua DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Volgende Phase. Bont. Oude dame stak onvoorzichtig over. Conferentie op 18 October te Stockholm. der Noordelijke landen zullen Visscherij-Snuf jes. He JAARCANC NO. 294 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Conrant Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Groote Houtstraat 93, Haarlem, Tel. 10724. Bureau IJmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, Telefoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, opgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen in de Hennemer Courant Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERl PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZAJ.ERDAC 14 OCTOBER 1939 Abonnementen per week f 0.12'/j, per maand f0.52'/2» per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag cn Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer f0.10. De rede van Chamberlain in het Lagerhuis schijn6 in Berlijn een slechter indruk ge maakt te hebben dan het betoog dat Daladier Dinsdagavond per radio uitsprak. Niettemin waren de verklaringen van de Fransche en Britsche premiers in hun slotsommen feitelijk aan elkaar gelijk, hetgeen ook niet anders te verwachten was. Beiden eischten garanties alvorens tot vrede te kunnen komen, aange zien beiden, na hun vroegere ervaringen, op bet woord alleen van de Duitsche regeering zeiden niet meer te kunnen vertrouwen. Het verschil der twee redevoeringen zou dus in toon en bewoordingen moeten zitten. Inder daad was Daladier, zooals altijd, soberder dan Chamberlain en in sommige passages ook minder scherp. Toch is men geneigd zich af te vragen wat Berlijn van de rede van den Britschen premier had verwacht nadat Da ladier de hoofdzaken van het geallieerde standpunt al zoo duidelijk had uiteengezet en zich sindsdien geen nieuwe feiten hadden voorgedaan. Althans geen zichtbare. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. werpt ander licht op de zaak. De correspon dent bericht dat de Duitsche perschef dr. Dietrich in den laten nacht mededeelingen heeft gedaan omtrent de stemming in de omgeving van Hitier, nadat de rijkskanselier zijn voornaamste medewerkers had ontvan gen. Die mededeelingen vatte hij samen in de volgende vijf punten* „le. Het gesprek Berlijn-Londen is ten einde. 2e. Een oorlog van ongehoorde afmetin gen is nog slechts te vermijden, als de neu trale staten, onder leiding van de Ver. Sta ten van Noord-Amerika, Engeland duide lijk maken, dat het niet op hun steun re kenen kan, maar dat zij wenschen, dat Duitschland aan de eene, Engeland en Frankrijk aan de andere zijde, nog tot toe nadering en een verstandige oplossing ko men. 3e. Duitschland is er van overtuigd, dat Rusland ook in de huidige situatie alle aan Duitschland gegeven toezeggingen houden zal. 4e. Duitschland wenscht ook heden geen oorlog en zal daarom ook onder de tegen woordige omstandigheden Engeland en Frankrijk niet den oorlog verklaren. Het zal zich slechts met alle kracht verdedigen. Deze verdediging kan den vorm van een defensief-offensief aannemen. 5e. Duitschland zal echter nog voldoen den tijd laten, om bovengenoemde moge lijke actie van neutrale zijde een kans te geven."1 Het merkwaardige is dat het Deutsche Nachrichten Büro dr. Dietrich's uiteenzetting niet zelf uitzond. Zij is dus niet officiéél, maar blijkbaar aan eenige journalisten ge geven, want in een Reuterbericht heeft Washington er heel spoedig een antwoord op gegeven. Dat is evenmin officiéél. Het luidt „De Duitsche suggestie, dat de Vereen. Staten Groot Brittannië zouden aanraden Duitschland op een conferentie te ontmoeten, heeft naar net schijnt in Washington de overtuiging ontmoet, dat dergelijke stappen diplomatiek onmo gelijk zijn, tenzij en aleer uit net buitenland for- meele verzoeken worden ontvangen. Het feit, dat het Duitsche denkbeeld gister avond werd uitgesproken door Otto Dietrich, den perschef der nationaal-socialisten, in plaats van door de vroegere indirecte methode van commen taar in de gecontroleerde pers, heeft maar wei nig indruk gemaakt in officieele kringen te Washington. Er is reden te gelooven, dat zelfs indien Duitschland dergelijke voorstellen langs for- ffleele diplomatieke kanalen zou voordragen, aan vullende stappen noodig zouden zijn aleer de Vereenigde Staten een bemiddeling op zich zou den nemen. Vermoed wordt, dat de Vereenigde Staten eerst de Britsche en Fransche regeering op eigen ge- kgenheid zouden polsen aleer zij de rol van vre- desstichter zouden aanvaarden." Uit Dietrich's uitlatingen, die hij zeker niet gedaan zal hebben zonder daartoe gemachtigd te zijn, kan men afleiden dat nu een nieuwe phase intreedt. Het debat der staatslieden is voorloopig ten einde; de veelbesproken deur Wijft evenwel op de veelbesproken kier en Duitschland suggereert neutrale bemiddeling. Het antwoord uit Washington, overigens af komstig van een Engelsch persbureau, duidt aan dat men daar in Amerika voorshands niet Voor voelt. De verklaring van die aarzeling zou kunnen schijnen, dat een neutrale staat geen lust heeft te bemiddelen als hij de voor stellen van een der beide partijen onvoldoen de en kansloos acht om iets te bereiken, daar bij overwegend dat hij het op die manier alleen bij de andere partij verbruien zou. Maar van deze laatste overweging behoeven de machtige Vêreenigde Staten zich niet veel aan te trekken. Men zou dus moeten aannemen dat in Washington verondersteld wordt, dat met eenig wachten een gunstiger kans op bemid deling zal ontstaan. Tenminste: als het Reu terbericht de stemming in Washington juist weergeeft. De Hemel geve dat men van neu trale en vooral Amerikaansche zijde niet na- iaat elke poging te doen die kans biedt. Het bericht dat de nieuwe Italiaansche ambassa deur te Londen, Bastianini, naar zijn stand- Plaats vertrokken is met een „aide-mémoire" bij zich, weergevend het Italiaansche stand- Punt, geeft hoop dat ook van die zijde nog tón poging te wachten is. R. P. Nu geldt weer, en niet zonder grond, De interesse voor het bont. Bij mode-trouwe dames; Het wordt vertoond aan allen kant En er verschijnen in de krant, In bonte rij reclames. Daarvoor moest ook, als ieder jaar, Weer menig dier met huid en haar, Het bonte leven geven; Het is tot menschelijk plezier, Sindsdien van een volledig dier, Tot jasfragment verheven. De welbekende bonte hond Loopt echter ongebonden rond, Hem blijft de vrouw negeeren; Wanneer zij door hem werd omhuld, Gesteld al, dat zij zooiets duldt, Zou dat haar niet flatteeren. Voor vrouwen is weer bont aan bod, Een pracht; een knal, een droom, een dot, Is er voor alle smaken. Hoe prachtig zij haar keus ook vond, Zij kunnen 't echter nooit zoo bont, Als deze tijden maken. P. GASUS. DANCING UITGEEST ZONDAG A.S. DANSEN van 3 tot 6 en van 7 tot 11 uur. Muziek van het crimineele dansorkest THE SWING MIXERS. Beleefd aanbevelend, P. J. BALTUS. lAdv. Ingez. Mei.) Motorrijder ernstig gewond. Op het kruispunt van den Rijksweg en de Heuvellaan te Soest is de motorrijder H. Grift uit Soest het slachtoffer geworden van de onvoorzichtigheid eener oude dame, die niet voldoende acht op het verkeer sloeg en plot seling den weg over stak. G. trachtte haar te ontwijken, hetgeen hem gedeeltelijk gelukte. Door deze manoeuvre botste hij echter tegen een boom, tengevolge waarvan hij zware ver wondingen en een hersenschudding kreeg. In ernstigen toestand is hij naar het Sint Eli sabeths Gasthuis te Amersfoort overgebracht, De oude dame heeft slechts enkele lichte ver wondingen gekregen. Een ongeveer dertigjarige hulpbesteller van het postkantoor Centraal Station te Amster dam is gearresteerd, verdacht van diefstal van buitenlandsche postzegels. Bij het sorteeren van de brieven in de mailkamer kwam een sorteerder tot de ont dekking dat van verschillende brieven de postzegels waren afgescheurd. Hij waarschuw de onmiddellijk zijn chef, die zich op zijn beurt weer met de politie in verbinding stel de. Tijdens het onderzoek kwam het vermoe den naar voren, dat een hulpbesteller, die op de mailkamer een boodschap moest doen toen daar niemand aanwezig was, van de gelegen heid gebruik had gemaakt om zich enkele postzegels toe te eigenen. De man werd on dervraagd, doch ontkende. Bij het fouilleeren kwamen echter verschillende postzegels voorschijn, zoodat ontkennen niet meer ba te. De arrestant bekende daarop zich ook eerder aan dergelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt. De politie gelooft echter niet, dat deze man de dader is van de talrijke diefstallen van postzegels, postwissels en aan- geteekende stukken, welke in den laatsten tijd op het kantoor voorkomen. De hulpbesteller heeft voorts bekend ook een brief te hebben gestolen, welke een aan tal postzegels bevatte. De man was reeds meer dan tien jaren in dienst van de poste rijen en genoot het algemeen vertrouwen van zijn chefs. Binnenkort zal hij zich voor deze oneer lijke verzamelwoede, welke hem door verkoop ook directe baten opleverde, voor den officier van justitie moeten verantwoorden. Inbrekers maken goede buit. 8500.uit brandkast gehaald. Ongenoode en tot dusver onbekende gasten hebben een bezoek gebracht aan de kantorèn van de pluimveevoederfabriek van dén heer W. H. Hendrix, gelegen aan de Spoorstraat te Boxméer. De brandkast is geforceerd en een bedrag van bijna f 8500 verdwenen. De inbrekers zijn of over de ruim twee meter hooge ijzeren poort, welke toegang geeft tot de binnenplaats van de fabriek, geklommen, of hebben him weg gezocht over een der vier pak huizen, die achter de fabriek zijn gelegen. Op het directiekantoor moeten de inbrekers geruimen tijd werkzaam zijn geweest. De zijkant van de brandkast is opengemaakt, een zich daar achter bevindende betonlaag verwijderd en daar na is nog eens een wand, die toegang geeft tot een in de brandkast ingebouwde cassette, open gebroken. Uit deze cassette zijn medegenomen 1470 gulden aan goudgeld, gouden tientjes, vijf gulden stukjes en stukken van tien en twintig mark, benevens zevenduizend guldèn aan bank papier in biljetten van 100 gulden, 50 gulden, 25 gulden en 10 gulden. Het waren zeven bundeltjes elk van duizend gulden. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. Op het oogenblik laat het zich aanzien, dat de voorraden benzine voldoende zijn. De vraag is echter of de aanvoer op dezelfde voldoende wijze blijft geschieden als tot dusver. Van de be antwoording van deze vraag hangt af, hoeveel benzine per gebruiker kan worden toegekend. De Koning van Zweden heeft, naar officiëel uit Kopenhagen wordt medegedeeld, de Koningen van Denemarkeii en Noorwegen, alsmede den Staatspresident van Finland, uitgenoodigd tot een bijeenkomst te Stockholm. De staatshoofden hebben deze uitnoodiging aangenomen en zullen, vergezeld van hun ministers van buitenlandsche zaken, naar Stockholm komen, waar de conferentie 18 October a.s. zal worden gehouden. Het D. N. B. meldt nader uit Kopenhagen: De aankondiging van een conferentie der staatshoofden en ministers van buitenlandsche zaken der Noordsche landen is in alle Deensche kringen zeer gunstig ontvangen. Een eigenlijk werkprogram is nog niet opgesteld, doch naar verluidt, is het doel niet slechts een plechtige be krachtiging van het saamhoórigheidsgevoel en den wensch naar neutraliteit van het noorden, doch ook de organisatie van een gemeenschap pelijk optreden tegen gevaren, welke een of meer der betrokken landen zou bedreigen en in het bijzonder tegen de moeilijkheden, welke de oor logstoestand verwekt heeft op het gebied van den buitenlandschen handel en het economische le ven en nog verder zal verwekken. Het ligt echter naar van bevoegde zijde verklaard wordt, niet in de bedoeling der deelnemende landen, een rechtstreekschen invloed te willen uitoefenen op de groote politieke tegenstellingen tusschen de mogendheden. Elk land voor zich en alle ge meenschappelijk volgen een buitenlandsche po litiek van strikte neutraliteit en vriendschappe lijke onpartijdigheid naar alle kanten. Mededeeling van minister Koht. OSLO, 14 October (Havas) De minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Koht. heeft aan een vertegenwoordiger van het Noor- sclie telegraaf-agentschap verklaard, dat nog geen programma in Oslo ontvangen is voor de vergadering van staatshoofden en van de minis ters van buitenlandsche zaken der Noordsche landen te Stockholm op 18 dezer. De bijeenkomst, aldus de minister, staat in ver band met den huidgen toestand, zoowel van alge meen Europeesch standpunt, als van het stand punt der Noordsche landen in het bijzonder. Het bericht over de a.s. conferentie van Stock holm wordt door de Noorsche ochtendbladen met voldoening en instemming gepubliceerd, zegt het D. N. B. De bladen schrijven, dat de bijeenkomst een nieuwe manifestatie zal worden van de eenheid, welke deze landen kenmerkt en van den wensch de strikte neutraliteit te handhaven. Zij hopen, dat deze manifestatie van eenheid gelukkige resultaten moge opleveren voor de toekomst der Noordsche landen, die door zoovele gemeenschappelijke banden verbonden zijn. Volgens de voorloopige regeling, zoo deel het D. N. B. nog mede, zal koning Christiaan van Denemarken, vergezeld van zijn kabinetssecre taris en den minister van buitenlandsche zaken, dr. Munch, Dinsdagavond met den nachttrein uit Kopenhagen naar de conferentie te Stockholm vertrekken. Over 2 maanden benzine distributie? Over zes weken a twee maanden zal een dis tributieregeling voor benzine gereed zijn. Tot zoolang zal volgens de Tel. het rijverbod op Zondag gehandhaafd blijven met alle lasten daaraan verbonden. De distributieregeling zal de benzinegebruikers in categorieën verdeelen naar gelang van het belang, dat zij bij een auto mobiel hebben en naar gelang van de grootte der wagens. NEDERLANDERS DIE IN SPANJE HEBBEN GEVOCHTEN. Boete van vijftig cent opgelegd. HUN WAS STRAFFELOOSHEID BELOOFD. Voor den Haagschen politierechter mr. Hilbingh Prins, is de strafzaak tegen zeven jongelieden voortgezet, die na afkondiging van de wet ter uit voering van de non-interventie in den oorlog in Spanje naar dat land waren gereisd om daar in het republikeinsche leger dienst te nemen. Deze zaak was reeds eerder behandeld en de officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, had tegen ieder een gevangenisstraf van drie maanden geëischt, daarbij aanvoerend, dat, in dien geen strenge straf voor dergelijke feiten wordt opgelegd, er van de naleving van de non- inlerventiewetten niet veel zou komen. Verdachten hadden evenwel aangevoerd, dat door of namens den Nederlandschen consul te Barcelona was verzekerd, dat, wanneer zij on middellijk naar Nederland zouden terugkeeren, hun geen straf zou worden opgelegd. Om deze beweringen te onderzoeken werd de zitting indertijd tot hedenochtend verdaagd. Uit dit onderzoek is gebleken, dat er inderdaad dergelijke toezeggingen zijn gedaan. Wel kon niet worden nagegaan, of aan elk van de verdachten dit uitdrukkelijk is verzekerd, doch een dergelijk onderzoek zou uitermate moeilijk, zoo niet on mogelijk zijn. De officier van justitie wilde daar om wel aannemen, dat aan iederen verdachte de toezegging van straffeloosheid is gedaan, doch voor den juridischen kant van de zaak maakt dit geen verschil uit, daar het de strafbaarheid.niet opheft. Moreel is het echter wel van belang en daarom kwam spr. op zijn vorige requisitoir te rug en eischte nu een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken. De politierechter veroordeelde ieder der ver dachten tot f 0.50 boete, subs, één dag hechtenis. De onlangs door een ontploffing geteisterde mijnenveger „Jan van Gelder" is in het marine-dok te Den Helder opgenomen, waar de ontstane gaten voor loopig gedicht worden, waarna het schip naar Rotterdam zal worden getranspor teerd tot het ondergaan van de algeheele reparatie. GOED NIEUWS VOOR DE HUISVROUWEN. De suikerbietencampagne is nog slechts kort aan den gang en reeds is hier en daar de eerste productie aan gevoerd. Het lossen van 10.000 balen suiker, met Rijnaken aangevoerd, aan de Laakkade in Den Haag, CDxxrv. Als de vierde in oorlogstijd is gisteren de Gerberdina Johanna IJM 38 naar zee gegaan. Than? ziin dus in de vaart en alle op zee de Adelante. Viking Bank, Caroline en Ger berdina Johanna, van welke booten de Ade lante inmiddels haar eerste reis achter den rug heeft. Die eerste reis is niet meegevallen, maar toch behoeft de reëderij niet ontevreden te zijn over den prijs, dien de handel voor de hating betaald heeft, want die was, de kwaliteit in aanmerking genomen hoog genoeg. De Adelante besomde voor c a. 500 kisten haring en ma kreel nog f 4850. Wanneer het schip niet met slecht weer te kampen had gehad en nog eeni ge dasen had kunnen doorvisschen. zou de be somming zeker 8 a 10.000 gld. hebben bedra gen en ik veronderstel, dat de tweede boot, die van de oorlogsvisscherij terug komt, wel zoo on geveer dit bedrag zal besommen. We hebben, toen de Adelante aan de markt kwam, nog een incident-achter-de coulissen ge had. welk incident misschien nog belangrijke gevolgen kan hebben. Daags voordat de Ade lante haar vangst verkocht was er een flinke consignatiezending haring uit Oostende aan den afslag. De reederij heeft daarop den minister van Economische Zaken telegrafisch op deze buitenlandsche concurrentie gewezen en daarin haar meening uitgesproken, dat hierdoor de animo tot uitvaren verdwijnen zal. Ik kan hieraan nog toevoegen, dat op den dag, dat de Adelante haar vangst verkocht, er een groote partij haring uit Zweden aan de markt la2- Het telegram van de reederij schijnt de door de reederij gewenschte uitwer king te hebben gehad Elders in dit blad zal de redactie hierover nog wel wat meer vertellen. Er waren nu dus vier booten en er zullen spoedig wel meer varen. Als vijfde en zesde worden de Protinus en de Eveline genoemd en na deze vijfde en zes/de zullen er wel meer ko men. Er is in dit blad al op gewezen, dat het on juist is te veronderstellen, dat het nu wel be ter zal gaan met de vischvoorziening in ons land. Waar we in ons land om verlegen zitten is om consumptievisch: schelvisch, kabeljauw en wat goedkoopere scholletjes. Maar alle vier genoemde trawlers zijn ter haringvisscherij ge gaan en daardoor komt er geen vischje meer in de Nederlandsche keukens, want deze haring gaat of naar Duitschland, of naar de rookerijen en inleggeriien. Hoogstens komt een IJmuiden- sche huisvader een enkelen keer met een bak- zood.ie bij moeder de vrouw. Het zou daarom van belang zijn, dat er ook eenige booten met de gewone netten naar zee gingen want overal zit men te springen om visch. Het is opvallend, dat het eigenlijke trawler volk nog weinig lust toont om te gaan varen. De meeste menschen, die zich komen aanmel den, hebben in jaren niet gevaren en één trawler is zelfs naar zee met drie Vlaardinger logger- visschers. die nog nooit op een trawler geva ren hebben. Zoolang dit zoo blijft is er van een gergeldé visscherij geen sprake. Voor de rest vertoont de markt nog steeds hetzelfde beeld van de vorige oorlogsweken. De aanvoer werd verzorgd door eenige kotters en een groot aantal bottérs, die nog steeds behoor lijk weer voor de visscherij hebben gehad. Een mooie besomming maakte de HD 37: f 1156. De vorige week verwachtte men dat de visch wel wat goedkooper zou worden, maar die ver wachting is niet uitgekomen. De scholletjes werden zelfs verkocht voor f .30. De Ajdelante maakte een mooien prijs voor haar makreel 15 a 16. Daar eens duizend kisten van! PIETERMAN,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1