17e eeuwsch {achthuis de JCoekoek. EEN RESTAURATIE. NIEUWS IN 'T KORT ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. „De Koekoek" in Aerdenhout. Dezer dagen heeft het bestuur der vereeniging Haerlem een bezoek gebracht aan het hersteld, vroeg zeventiende-eeuwsche Jachthuis de Koek- kóek, naar de stichters bijgenaamd het Brouwers- huisje, op het Koekoeksduin in Aerdenhout. De restauratie van het geheel en onderdeelen, als van het tongewelf je, dat op zolder voor de schuilkerk was gemaakt, en een met behangsel overplakte haardplaat van ongeveer 1640 met een voorstelling van de verovering van de zil vervloot door Piet Heyn, het alles is weer met bijzondere zorg en smaak uitgevoerd door den Amsterdamschen architect A. A. Kok. De voorzitter der vereeniging Haerlem, de heer J. L. Tadema, uitte hartelijke woorden van dank aan mevrouw Koning-Hoek. Mevrouw J. M. Sterck-Proot schrijft over dit jachthuis in haar boek „Geschiedenis van Aer denhout," o.a.: „Onder de vroegste zomerbewoners van Aer denhout komen Katholieke Haarlemmers voor. Reeds in 1609 wordt namelijk Frans Adriaansz de Kies eigenaar van het latere Marienbosch. Dit buiten bleef tot het einde der 17de eeuw aan de erven De Kies, toen het overging aan den eveneens Katholieken Benedictus Ingels, zoon van Jan Reinier Ingels, een lid van den Muider- kring. Katholiek waren ook de Van Huessens, die onder de oudste bezitters van Boekenrode voorkomen. Het geslacht De Kies, brouwers van oorsprong, behoorde vóór het beleg tot de regen tenklasse van Haarlem. In 1627 worden de twee voornaamste leden van dit geslacht door Keizer Ferdinand II in den adelstand verheven en sinds luidt hun naam naar een vrouwelijken tak De Kies van Wissen. Frans de Kies kocht er ook nog de oude boerderij aan den Viersprong bij Jhr. Jan Adriaan de K. v. W., die op Teylinger- bosch zijn zoaners doorbracht, huwde de dochter van een ander voor-naam Katholiek geslacht, met de van Berkenrode's verwant, namelijk Gudula v. d. Wielen. Haar vader Cornelis Fz. v. d. Wie len, brouwer in „De Fortuyn" te Haarlem, kocht in 1640 de hofstede met boerenplaats genaamd de Voorkoekkoek, thans Iepenrode aan den Hee- renweg in Heemstede, dat, toen de Leidsche Vaart nog niet gegraven was, aansloot aan het nog bestaande jachthuis de Koekkoek, naar deze eerste eigenaars nog wel het Brouwershuis ge noemd en het meer Zuid-Westelijk gelegen Ach terkoekkoek. Teylingerbosch gaat later over aan den schoonzoon van J. A. d. Kies v. W., namelijk den Haarlemmer Pieter Adrichem van Dorp, den tweeden man van Eva Speyart van Woerden. Ook alle pachters en duinmeijers in en om Aer denhout bleven en de meesten tot op onzen tijd het oude geloof trouw; en daar de fami lies vooral ook de Zondagen buiten doorbrach ten, deed zich vanzelfsprekend voor gezin en per soneel sterk de behoefte gevoelen aan geeste lijke bediening in deze streek. Voorsprekers voor een eigen priester waren stellig geweest twee voorname geestelijken in deze families, namelijk de pastoor van de Haarlemsche St. Annakerk, Josephus de Kies van Wissen en de overbekende muzikale rector der Haarlemsche begijnen Jan Albert Ban, zwager van den hierboven genoem den C. van der Wielen en lid van het HaarL kapittel. Nu vinden we in de Acta van het Haarlemsche Kapittel dat aan Petrus van der Wiele, priester (geboren 1624) die 7 Juli 1647 reeds de huiskerk te Zandvoort verzorgde, op verzoek van zijn va der (Corn. Fr. v. d. W.) wordt toegestaan ook m Vogelenzang „bijeenkomsten" te houden, een besluit goedgekeurd door het Kapittel op 21 April 1648, mits „de pastoor van de plaats geen be zwaar heeft." Die pastoor was waarschijnlijk een familielid van andere bezitters in Aerdenhout, namelijk Gerlach ab Angelis (waarschijnlijk In- gak), die in hetzelfde jaar was aangewezen als zielverzorger voor de dorpen Hillegom, Sillick, "ogelensang en Heemstede. Uit de nalatenschap van Petrus van der Wielen werd het Haarlemsche Hofje het Lam gesticht. Voor den sterk ontwikkelden kunstzin in deze families pleit het zeker, dat Jos de Kies van Wis- Kn, Pieter van der Wiele en Jan Albert Ban uit de dus door huwelijken met elkaar vèrbonden families de drie geestelijken zijn, die zich door Duitsche opvatting over de verlangens der Sovjet-Unie in Finland. „Rusland kan wettelijk de grenzen van 1914 opeischen." HELSINKI. 12 October (Havas). Men verneemt, dat de Duitsche regeering den Fin- schen gezant te Berlijn een antwoord heeft overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de re- geering der Sovjet-Unie wettelijk de grenzen van 19144 op kan eischen. Dis is hetzelfde ant woord, dat aan de regeering van Estland werd overhandigd, in verband met de Russische eischen. De bladen spreken thans niet meer over een mogelijke hulp van Duitschland, doch zij be perken zich tot de eventueele medewerking van de Scandinavische landen en de sympa thie van de Vereenigde Staten. Tegen een huis gevlogen. Bij de luchthaven Torli (Italië) is een drie- motorige militair vliegtuig bij den start tegen een huis, dat werd gebouwd, aangevlogen. Drie inzittenden van het vliegtuig en twee bouw vakarbeiders zijn om het leven gekomen. Himmler's besprekingen in Italië. ROME, 13 October (Reuter). Het verluidt, dat de kwestie der repatrieering van de Duit sche minderheden uit de provincies Trentino, Venetië en Giulia onderwerp is geweest van de besprekingen tusschen Himmler, den leider der Duitsche Gestapo, Bochini, het hoofd van de Italiaansche politie en de prefecten van Bol zano en Fiume. De besprekingen zijn te Tremezzo aan het Comomeer gehouden. den Haarlemschen schilder Jan de Bray in olie verf lieten conterfeiten. In dien kring van Katholieken liet ook Vondel zijn stem hooren over deze streken: Onder in vloed van de „zangkunst" van Joan Albert Ban dichtte hij: Is nu de Blink in Thabors schijn En Gods Jordaan te zien in 't Sparen? En in een „deuntje" op den Haarlemschen mu sicus C. Tymensz Padbruë dichtte hij dezen in 1633 toe: Geen konyn in duin is schuw. Harten komen aangestoten Op uw goude en zilvre noten Drijft het Sparen door de stad In den Hout ruist loof noch blad. Het is zeer goed mogelijk, dat Vondel ook in Aerdenhout op bezoek is geweest bij Benedictus Ingels, den zoon van zijn grooten vriend Jan R. Ingels. We weten dus nu, dat hier in Aerdenhout een schuilkerk bestond, zooals ook elders door Ka tholieke families werd verzorgd; maar op het platteland mochten de Katholieke Dien sten alleen gehouden worden met toestem ming van den betrokken baljuw, hier die van Brederode en blijkbaar hebben de Aerdenhoutsche Katholieken met het daarvoor veel beproefde rinkelende middel dezen magis traatspersoon omgekocht. Doch dergelijke „paep- sche stoutigheden", zooals ze officieel heetten, bleven niet onopgemerkt en blijkbaar was door andere overheidspersonen over deze Diensten bij het Hof van Hblland geklaagd. Althans op 9 Juli 1654 betoogt de Baljuw van Brederode te genover het Hof het volgende: „Na de receptie van de missive van de Staten van Holland geda teerd 8 Maart en 7 April 1654 hebbe ick sooveel in mijn vermogen is geweest, mijn uijterste deb- voireri gedaen, omme de placcaten tegens de Pausgezinden gemaeckt, ter excecutie te stellen. Tot dien eynde haerlieden scarpelijk belast van alle verboden exercitien ende vergaderingen haer te onthouden; tot veel malen gevigileert (lees: geldelijk adergelaten)". Maar dan moet hij aan het slot van zijn ver dediging toch erkennen: „ondervonden hebben de eenige byeencompste edoch van geen groot getal van menschen in de Vogelensang ende tot Velsen gehouden te werden, mij derwaerts date- lyck vervorscht, stooringe daerover gedaen ende de presenten in de boeten geslagen".Die boeten be liep in die tijden tot f 300 per dienst. Juist hier door was het alleen vermogenden Katholieken als den Aerdenhoutschen grondeigenaars, mo gelijk huiskapellen of schuilkerken in te richten. Nog staat achter in de nieuwe buitenplaats Koekoeksduin (Vogelenzangsche Straatweg no. 5) een oud, nu verlaten huis, dat tot in de 20ste eeuw den naam De Koekkoek droeg en aan de Noordzijde fraaie nu weggemetselde boogramen vertoonde. F. van Eeden Sr. in zijn reeds geci teerd „Onkruid" schreef er over: Het is blijkbaar in vroeger eeuw een kapel of gedeelte van een klooster (geweest); nog zijn in een der hooge holle vertrekken sporen van een altaar in den muur te zien." Mij dunkt, dat van Eden echter het voornaamste onvermeld laat, want zeer duidelijk is de kapel op de zoldering ingericht geweest, waar nog twee fijne zuiltjes de oude af scheiding van de altaar-ruimte aangeven en de dakspanten tot een soort bogen zijn be timmerd. De fondamenten van dit overigens ook merk waardige gebouwtje bestaan uit zwaar gemetsel de booggewelven met vloeren van oude tegels. Daar er twee van die gewelven parallel naast elkaar loopen, sluit dit de waarheid der legende uit, dat hier het begin zou geweest zijn van een onderaardsche gang naar een klooster Marien bosch, waarvan trouwens evenmin iets gevon den is." De Duitsche handel op Zuicl- Amerika. SANTIAGO, 13 October. Naar verluidt heeft de Duitsche gezant baron Von Schön eenige dagen geleden een memorandum doen toe komen aan den minister van buitenlandsche zaken Ortega, dat betrekking heeft op de voortzetting van den Duitsch-Chileenschen handel op grond der bestaande verdragen. De Duitsche exporteurs zullen goederen ver schepen naar verschillende havens, waar de Chileensche importeurs dan de verantwoor ding op zich zullen nemen teneinde op die wijze de blokkade der geallieerden te vermij den. In het memorandum wordt evenwel nadruk gelegd op het feit dat de neutrale landen de Panama-verklaring dienen te er kennen. De suggestie wordt daarbij uitgespro ken dat de neutrale landen gezamenlijk een actie zullen beginnen om hun economische be langen te beschermen. Vernomen wordt dat Chili naar aanleiding van dit memorandum geen verklaring zal afleggen, omdat het de striktste neutraliteit wil handhaven. (United Press). Ravitailleerde de „Cap Norte" eèu Duitsch oorlogsschip? Naar Reuter verneemt is het ln beslag genomen Duitsche schip „Cap Norte" door Britsche oorlogsschepen buitgemaakt. Het vaartuig was uit Brazilië vertrokken, vermoedelijk om een schip, dat handelssche pen aanvalt, teravitailleeren. Op 22 September werd uit New York ge meld, dat de „Cap Norte", met een lading levensmiddelen en petroleum, met onbekende bestemming was uitgevaren, doch vermoe delijk om zich in verbinding te stellen met een aanvallend schip en vervolgens door te gaan naar Wladiwostok. De deze week door Churchill in het Lager huis gedane mededeeling, dat de Britsche marine 13.615 ton had buitgemaakt, komt overeen met de tonnage van de „Cap Norte" De „Cap Norte" vervoerde 2500 ton petroleum Resten van de ouut cnuilkapel op den zolder. UITSLAG VEILING. HAARLEM. Vrijdag. Notitie van de verkooping in het Verkoop lokaal Notarishuis, alhier, op Donderdagavond Het huis met erf gelegen te Haarlem aan de Da Costastraat no. 34, gróót 1 arê, 21 centiaren f2410; M. Th. Hessels. Een huis en erf te Haarlem aan de Gasthuis laan no. 112, groot 65 centiaren, f2250, C. J. J. Jacques q.q. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Assendelverstraat no. 11 zwart, groot 60 centi aren, f1550, J. W. Heuperman. Kansen op Zuid-Afrika vlucht der K. L. M. stijgen. Maandag dienst op Londen. 's-GRAVENHAGE, 13 October. Reeds eeni- gen tijd bestonden bij de K.L.M. plannen om drie vliegtuigen met extra-benzinetanks en zonder passagiers, naar Napels over te brengen. Dit is noodig voor een betere verdeeling van het materieel op de Indië-route en schept de mogelijkheid om eventueel, bij voldoende lading, den Indië-dienst, die thans tweemaal per week wordt uitgevoerd, driemaal per week te vliegen. Er rijzen bij dit overbrengen echter enkele moeilijkheden, die nog opgelost moeten worden, t.w. de route en de vergunningen, die noodig zijn om over vreemde landen te vliegen. Naar wij vernemen, hebben de Duitsche autoriteiten er in beginsel in toegestemd deze drie vliegtuigen over Duitsch rechts gebied te laten vliegen. Of de vlucht door gang zal vinden hangt af van de vraag, of de vereischte veiligheidsmaatregelen be hoorlijk georganiseerd kunnen worden. Deze kwestie is thans in studie genomen. Mocht het gelukken, die drie vliegtuigen naar Napels over te brengen, dan zou de voorgeno men Zuid-Afrika-vlucht, die aanvankelijk on mogelijk scheen, weder betere kansen op uitvoering verkrijgen. Mocht de vlucht doorgaan dan is het nage noeg zeker, dat dezelfde route zal worden ge volgd als bij de Dingaansvlucht, n.l. over Alexandrië, Khartoem, Nairobi, Livingstone. Johannesburg naar Kaapstad. Wat den heropenden Londen-dienst betreft, dezer dagen is de toestemming van de Engel- sche autoriteiten op de dienstregeling afgeko men. Het is thans vrijwel zeker, dat de diens: Zondag ingaat in de richting Londen, terwijl de dienst Maandag in beide richtingen zal worden gevlogen. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doct.-ex. geneeskunde: mej M. M. Huy-bers, mej. A. van Randeraat en de heer J. de Jongh. Geslaagd voor het doctoraal examen ge schiedenis de heer J. Th. Stavenuiter. Wiskunde L. O. Geslaagd de heer J. de Geus, te Driehuis Velsen. Apothekers-assistent. Geslaagd de heer C. J. M. van Langelaar, te Haarlem. De 61-jarige bode van Gemeentewerken te Maastricht, de heer V. Jamin, is Donder dag door een vrachtauto overreden en korten tijd later overleden. Het vijfjarig dochtertje van slager Van Kerpen te Heesch is door een personenauto overreden en gedood. Een militaire motorrijder is onder Ouderamstel tegen een wagen gereden en ernstig gewond. De 42-jarige kraanmachinist P. J. Ver vaart uit Sittard is tengevolge van een ar- beidsongeluk om het leven gekomen. Een negenjarige jongen uit de Dapper straat te Amsterdam heeft vijf rijwielen gestolen. Tusschen Vlaardingen en Maassluis is een bus van den dijk gereden. Alle veertien passagiers werden gewond, van wie één ern stig. De twee door de B. P. M. te bouwen mi litaire tehuizen komen in Langeboom en Renswoude. Tegen den arbeider-telegrafist L. N. uit Slochteren, aan wiens schuld te wijten zou zijn geweest het ontsporen van een lokaal- trein op het station te Bedum, is f 300 boete geëischt, VEREENIGING „PRO JUVENTUTE". HAARLEM. Vrijdag. Naar het verslag over 1938 van de Vereeni ging „Pro Juventute" mededeelt werd in het laatste jaar ook een plaatselijke commissie te Velsen en Lisse gevormd (het vorig jaar in de Zaanstreek). De Ambtenaar voor de Kinderwetten bracht dit jaar 216 rapporten uit: 180 aan den Officier van Justitie, 2 voor den Kinderrechter en 20 aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij het Kantongerecht. Uit Haarlem werden 72 gevallen behandeld, uit Velsen 68, uit Heem stede 13, uit Beverwijk 11, uit Zaandam 11 en 31 uit 17 andere gemeenten. Deze rapporten betroffen 191 jongens en 15 meisjes van de vol gende leeftijden: beneden 10 jaar 20, 1516 jaar 56, 1013 jaar 53 en 1618 jaar 77. In de meeste gevallen werd rapport uitge bracht naar aanleiding van diefstallen, nl. in 130 gevallen of 60 pet. (diefstallen van rijwiel- onderdeelen; uit automaten, winkels en groote magazijnen, zweminrichtingen enz.) Zooveel mogelijk werd getracht, de delin quenten buiten aanraking met de justitie te houden. Het instituut voor- en nazorg onderging een belangrijke uitbreiding: 31 personen werden bereid gevonden om toezicht uit te oefenen. Zij strekten hun bemoeiingen uit over 34 minder jarigen. Tenslotte waren er verschillende gevallen, waarin de vereeniging bemoeienis had met jon gens en meisjes, voor wie door de ouders de hulp der vereeniging was ingeroepen of op wie de aandacht door anderen was gevestigd. De winst- en verliesrekening over 1938 sloot met een winstsaldo van f 207.96. Verdere uitbreiding van de vaste inkomsten is noodzakelijk. In dit jaar (1939) hoopt de vereeniging haar 20-jarig bestaan te vieren. Gehoopt wordt, dat velen in dit jubileumjaar als lid zullen toetre den. PROGRAMMA ZONDAG 15 OCTOBER 1939. HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „Beteekenis van den landbouw voor Nederland". 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 Be richten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.00 Boek bespreking. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vraag en antwoord. 2.45 Plechtig Lof. 4.00 Hongaarsch strijkkwartet en gramofoonmuziek. 5.00 Christ, dameskoor „Looft den Heer" met pianobege leiding en orgelsoli. 5.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Nederlandsoh Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berich ten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Vroolijk pro gramma. 9.15 Koninklijke Militaire Kapel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-Kamerorkest. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Epiloog. 11.00- 11.15 Esperantonieuws. HILVERSUM n. 301 M. 8.55 VARA. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Bach-cantate. 10.25 VARA- orkest en solist. 10.40 Declamatie en gramo foonmuziek. 11.10 Meisjeskoor „De Merels" en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Causerie „Welke bijzondere taak heeft de vrouw in de huidige oorlogsomstandigheden?' 12.20 Omroeporkest. 12.45 Berichten A. N. P. gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusements orkest en soliste. 1.30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boek bespreking. 2.30 Concertgebouworkest en so liste. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.40 Gra mofoonmuziek. 4.55 Sportnieuws A. N. P. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Kinderhalf uur. 6.00 Sportpraatje. 6.25 Sportnieuws A. N. P. 6.30 „De Hugenoten 300 jaar geleden naar Zuid-Afrika", lezing. 7.00 Doopsgezinde Kerk dienst. 7.55 Causerie „Idealisme". 8.00 Berich ten A. N. P., mededeelingen, eventueel Vraag en antwoord. 8.25 De Twilight Serenaders, so list en een klein koor. 9.15 Radiotooneel met muziek 9.45 Omroeporkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 11.00 Be richten A. N. P., Gramofoonmuziek. 11.15 AVRO-Dansorkest. 11.4512.00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. 8.45—9.25 Kerkdienst. 11.20 Berichten. 11.35 Orkestconcert. 12.05 Causerie. 12.20 Lichte mu ziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Orkestcon cert. 2.05 Causerie. 2.20 Orgelspel. 2.50 Radio tooneel. 3.20 Berichten. 3.35 Religieuze cause rie. 3.55 BBC-Theaterorkest. 4.35 Kinderhalf uur. 5.05 Mededeelingen. 5.20 Berichten, mede delingen, 5.50 Declamatie. 6.10 Lichte muziek. 6.50'Mededeelingen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 Kerkdienst. 8.00 Concert 8.20 Berichten. 8.35 Causerie. 8.50 BBC-Variété-orkest. 9.20 Radio tooneel. 9.50 Mededeelingen. 10.05 Epiloog. 10.20 Orgelspel. 10.50 Orkestconcert. 11.20 11.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 7.20 Gevarieerd program ma. 8.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Volksliede- renconcert. 10.35 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Leo Eysoldt's kleinorkest, solist en het Keulsche pianotrio. 1.35 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 5.00 Soldatenliederen. 5.20 Heinz Stemboek en zijn kapel, G. Freundorfer (citheren zijn kwartet en het mandoline kwartet Arcari. 7.4012.20 Zie Deutschland- sender. BRUSSEL, 322 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Jan Steurs' Mu sette-ensemble, soliste en gramofoonmuziek. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.55 Zang. 11.20 en 12.301.20 André Felleman's orkest. 1.50 Gra mofoonmuziek. 2.20 en 3.203.50 Omroepsym- phonie-orkest. 4.20 Radiotooneel met muziek. 6.20 en 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Gevarieerd pro gramma. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.50 Zang 11.05 Gramofoonmuziek. 11.20 Reportage. 11.35 en 12.30 E. Loiseau's orkest. 12.551.10; 1.50 2.20 en 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Fragmen ten uit de opera „La Bohème" (gr.pl.). 6.15 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Radio-orkest en solisten. 9.30 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.40 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Otto Do- brindt's orkest. 10.00 Berichten. 12.20 Politiek dagblad- en radio-overzicht. 10.35 Otto Do brindt's orkest. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert, Gekleed uitgaansjurkje. Dit is nu eens een zeer elegant en chiquê japonnetje voor eenigszins gezette dames, die toch coquet zijn en er op gesteld zijn goed gekleed te gaan. En gelijk hebben zij! Op merkelijk zijn de wijde mouwen, het chabotje en de rok, die van boven in een punt uitloopt. Benoodigd materiaal: 3 meter van 130 cen timeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 46: bovenwijdte: 107 centimeter; taillewijdte: 90 centimeter; heupwijdte: 120 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar Kennemerlaan 42, IJmuiden en Breestraat 29, Beverwijk. MAANDAG 16 OCTOBER. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV.-Uitzending. 8.00 Eventueel berichten ANP., Schriftlezing, meditatie, 8.15 Gramofoonmuziek. (9.30 Geluk- wenschen;. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ, lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berich ten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 „Melodia" en gramofoonmuziek. (Om 12.45 Eventueel berich ten ANP.) 2.00 Schooluitzending. 2.35 Gramo foonmuziek. 2.45 Causerie „Wat de pot schaft". 3.15 Gramofoonmuziek. 4,00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gramofoonmuziek, 6,30 Vragenuurtje. (7.00 Be richten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV- Kleinkoor en -orkest en solist. 9.10 Causerie „De kerkelijke prediking in dezen tijd". 9.40 NCRV-orkest. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 NCRV-Kleinkoor en solist. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmees ter. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Ensemble Rent meester en gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Spezialetti. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Het Renova-septet en solist (opn.), 3.00 Modepraatje. 3,30 Omroeporkest. 4.30 Disco-cau- sedie. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.15 Gra mofoonmuziek. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.35 Le zing „Wat is licht?" 8.00 Berichten ANP., mede deelingen, eventueel Vraag en antwoord; 8.25 Omroeporkest en solisten. 9.20 Radiotooneel; 9.45 Chansons met gitaarbegeleiding. 10.10 Re nova-septet, 11.00 Berichten ANP., hierna Or gelspel. 11.25 Jascha Trabsky's dansorkest. ENGELAND. 391 en 449 M. 9.50 Orgelspel. 11.20 Berichten. 11.35 Gramo foonmuziek. 12.05 Lichte muziek. 12.35 Orkest concert. 2.20 Orgelspel; 2.50 Dansmuziek. 3.20 Berichten. 3.45 Causerie. 3.50 Variété. 4.35 Kin derhalfuur; 5.05 Mededeelingen. 5.20 Berichten, Mededeelingen. 5.50 Variété. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Mededeelingen. 7.05 Causerie. 7.20 Variété 7.50 Radiotooneel. 8.20 Berichten. 8.35 BBC- Theaterorkest. 9.20 Variété. 9.50 Mededeelingen. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Dansmuziek (gr.pl.), 11.20 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Hermann Hagestedt's orkest. 7.50 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Het Omroepor kest en -koor. 1.35 Populair concert. 3.20 Het Peter-kwartet. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Otto Dobrindl's orkest en solisten. 7.40 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22 M.r 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Om roeporkest. 12.50. 4.20. 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor sol daten. 7.50 en 8.20 Omroeporkest. 9.30 Gramo foonmuziek. 484 M.: 11.20 Reportage. 11.35 Gramofoonmu ziek. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.50 Gramo foonmuziek. 4.20 en 4.55 Omroepdansorkest. 5.35 6.00 Pianovoordracht. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Omroepkoor (met toelichting). 9.30 Omroepdansorkest (met toelichting). 10.05 Gramofoonmuziek, DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.40 Populair concert. 7.50 Hoorberichten. 8.20 Uit Turijn: Het Eiar-Kamerorkest en solist. 9.20 Berichten. 9.40 Omroeporkest. (Om 10.00 Berichten). 11.20 Berichten hierna tot 12.20 Nachtconcert,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7