IJmuider Courant Aanvat Qwotet operaties ÏOestetijk Jwtt DAGBLAD VOOR VELSEN, IJ MEIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnl dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen pe Oorlog ter Zee. door Duitsche vliegers op de Sehatsche kust Duitsche mededeeling over den aanval. Vacantieplannen. aan het 24e JAARGANG NO. 296 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant Uitgaven en Algem. Drogerij N. V. Groote Houtstraat 93, g rlem Tel. 10724. Bureau IJmuider C urant: Keuuemerlaan 42, IJmuiden, j'lefoon 5301, Po.lgiro 310791, Alle jjrerlenlto. opgegeven voor dit blad, iord(0 kosteloos opgenomen in de Ktaaemer Courant. Directie: P. W. PEEREBOOM EiN ROBERT PLEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 17 OCTOBER 1939 Abonnementen per week f 0.121/2, per maand f0.52'/2» per 3 maanden fl.55, franco per post f 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting, ingezonden mcdcdcclingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels f 0.25, elke regel meer fO.10. Terwijl de oorlog te land zich tusschen tschland en Frankrijk-Engeland nog steeds tot voorpostengevechten bepaalt en die in de licht eveneens zeer beperkt is gebleven heeft de zeeroorlog al vele hevige uitwerkingen ge toond en tot dusver ook verreweg de meeste slachtoffers geëischt. In hoofdzaak zien we daar hetzelfde beeld als in den vorigen oorlog. Engeland, geholpen door de Fransche zee- strijdkrachten, blokkeert den zeetoevoer naar Duitschland, daarbij de neutrale mogendhe den eveneens groote moeilijkheden bezorgend. Duitschland houdt zijn vloot, die in omvang en kracht lang niet tegen de Engelsch-Fran- sche is opgewassen, binnen zijn wateren en in de Oostzee maar onderneemt voortdurend raids met zijn duikbooten, zoowel met die van het kleine type, dat slechts op beperkte af standen ageeren kan, als met zijn groote on derzeeërs die zelfs op den Oceaan hun reizen ondernemen en geruimen tijd op expeditie kunnen blijven. Verder wordt het gansche scheepsverkeer belemmerd en bedreigd door de mijnenvelden die beide strijdende partijen hebben gelegd. Ook de neutrale mogendheden ajn ter handhaving van hun onzijdigheid er toe overgegaan, voor hun havens en zeegaten mijnen te leggen. Een marine-deskundige geeft in dit nummer in een artikel eenige belang wekkende uiteenzettingen omtrent mijnenvel den, de taak van mijnenvegers en de be schermingsmiddelen die koopvaardijschepen kunnen toepassen. Ik vestig daar de aandacht op; deze beschouwing verduidelijkt voor den leek veel van' hetgeen thans geschiedt. Kennelijk leggen de Duitschers er zich nu ln het bijzonder op toe, groote eenheden der Britsche vloot te treffen. De uitwerking van het duikbootwapen tegen koopvaarders is sterk verminderd sinds Engeland het convooistelsel in vollen omvang is gaan toepassen. Sindsdien zijn er vele aanvallen op groote Engelsche oorlogsschepen gedaan. Het eerste slachtoffer daarvan was het vliegkampschip Courageous en Vrijdag, juist toen de Engel- schen meldden dat zij op één dag drie Duit- sche duikbooten vernietigd hadden, waarvan twee groote, werd het Engelsche slagschip „Royal Oak", metende 29500 ton, getorpe deerd. Nu blijkt dat van de bemanning van ongeveer 1200 koppen slechts één derde is ge red. Maandag kwamen de Duitschers met het bericht dat zij den slagkruiser Repulse (32000 ton) eveneens met torpedo's getroffen en zwaar beschadigd hadden, maar door de En- gelsohen worde deze mededeelinig een ver zinsel genoemd. Misschien zal deze kwestie een onderwerp van dispuut blijven evenals de Duitsche mededeelingen omtrent vernietiging of in elk geval zware beschadiging van het vliegkampschip Ark Royal, die van Engelsche zijde steeds weer hardnekkig zijn tegenge- Het verlies van de Royal Oak heeft natuur lijk in Engeland, waar de publieke belang stelling juist voor de vloot zoo groot is, niet minder indruk gemaakt dan dat van de Cou rageous. En velen ook in ons land zullen er zich over verbazen dat deze „drijvende for ten" die altijd vergezeld en beschermd wor den door kleinere, snellere vlooteenheden, niettemin door een enkele torpedo van zoo'n kleine duikboot naar den bodem gezonden kunnen worden. Nu was de Royal Oak wel geen nieuw schip en de Repulse is het even min - beide waren op stapel gezet en ge bouwd tijdens den Europeeschen oorlog 1914- 1913 - maar in later jaren had men enorme bedragen aan hun moderniseering ten koste gelegd. Zoodat hun kwetsbaarheid wel sterk öe aandacht moet trekken ook in ons land en vooral in ons- Indië, waar immers actie ge voerd wordt om de Indische vloot met drie van deze enonn-kostbare schepen te verster ken. Alleen de bouw van het slagschip Royal Oak heeft Engeland een bedrag gekost, over eenkomend met dertig millioen Hollandsche guldens. Daar zijn dan later de millioenen voor mo derniseering nog bijgekomen, terwijl de „ex ploitatie" van zoo'n schip ook in vredestijd ge weldige sommen verslindt. Commentaar op deze gebeurtenissen zal dan ook wel ruim schoots los komen, niet in het minst in marinekringen in Engeland. En er zal *ri weer herinnerd worden aan Admi raal Lord Fisher of Kelverstone, die First Sea hord (Minister van Marine) was kort voor den vorigen oorlog en toen den raad gaf den bouw van de drijvende forten te staken en de be staande zelfs af te schaffen. „Scrap the lot", rei hij. Maar zijn inzicht overwon op den duur riet. De moderne pantsering, bewapening en snelheid der groote schepen schenen zoo ge weldig dat men ze handhaafde. Tegenover deze Engelsche verliezen staat een ongetwijfeld groot verlies van de Duitschers aan duikbooten. Al komen er geen groote zee- i voor, al ontmoeten geen vloten of zelfs elkaar, de strijd tusschen eenheden °I enkele eenheden wordt met groote felheid ïevoerd. baandag kwamen berichten die aanduiden dat een Duitsch offensief te land nu ook spoe- rig te wachten zou zijn. R. P. tenige Duitsche ixtiegtuigen neecgescholen- Slachtoffers onder bemanning van de oorlogsschepen Maandagmiddag: hebben Duitsche vlie gers een aanval gedaan op de.' Schotsche kust. De Britsche luchtdoelartillerie bü Edinburgh en in de omgeving van de Firth of Forth richtte een hevig vuur op de aan vallers en Engelsche jachtvliegtuigen ste gen op om de toestellen te verdrijven. SLACHTOFFERS VAN DE „ROYAL OAK" TER AARDE BESTELD. is het stoffelijk overschot van de riagëkomen opvarenden van de „RoyalOak" Qa' geborgen kori worden, ter aarde besteld. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Engelsche ministeries van marine, luchtvaart en binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat de Duitsche luchtaanval, gericht was tegen de schepen in de Firth of Forth. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southampton" schampte, veroorzaakte geringe schade bij den boeg en bracht de admiraalssloep en een ac-ht- riemssloep tot zinken. De Engelsche ver liezen bedragen: drie man aan boord van de „Southampton" en zeven aan boord van den kruiser „Edinburgh", die allen door bomsplinters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedojager „Mo hawk", waarbij eveneens dooden en ge wonden vielen. De commandant van de „Mohawk" be hoort tot de dooden. In totaal zijn twee vlootofficieren en dertien manschappen gedood. Twaalf man schappen werden ernstig gewond. Tenminste vier van de aanvallende toestel len werden neergehaald, waarvan drie door de Britsche luchtmacht. Het eerste contact tus schen de Britsche en Duitsche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden toen gedwongen tot enkele voeten boven het water te dalen. Zij werden naar zee teruggejaagd. Een ander Duitsch toe stel werd boven Dalkeith aangevallen: het stort te brandend in zee. Biijnen een kwartier was een hevig gevecht ter hoogte van Crail ontbrand, waarbij een tweede Duitsche machine in zee viel. Een derde aanvaller werd bij de achtervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen onder de"burgerbevolking en ook de Britsche lucht macht. heeft geenverliezen .geleden(Dit laat ste wordt door de Duitschers tegengesproken. Red.) Twee Duitsche vliegers werden door een torpedobootjager gered, doch een hunner is later overleden. De Duitsche bewering, aldus voegt het com muniqué hier nog aan toe, dat de duikboot, die de „Royal Oak'' heeft aangevallen, ook ernstige schade heeft toegebracht aan het slagschip de „Repulse", is een absurd verzinsel. (Men zie ook pag. 5). De Firtli of Forth. De Firth of Forth, waarop de Duitsche vlie geraanval gisteren gericht was, is een baai, waarin, de rivier Forth uitmondt. De Forth is eèn- Schotsche rivier, die onder den naam Du- cray aan de Oostelijke helling van den Ben- Romond in het graafschap Stirling ontspringt. Zij stroomt hier en in Perth- en Clackmannshi- re naar O.Z.O., sterk kronkelend. De rivier is 160 K.M. lang, ontvangt water van eenige me ren en mondt bij Kincardine uit in de baai, welke naar haar genoemd is: de Firth of Forth. Deze baai biedt ee nschuilplaats aan schepen, en een deel van de Engelsche oorlogsvloot ligt er gemeerd. De Duitsche vliegers hebbe nook getracht de lange spoorwegbrug over de baai, de Forth Bridge, die een lengte heeft van ongeveer 2y K.M. en twee hoofdspanningen, elk van 521 M. bezit, te treffen, doch zijn daar niet in geslaagd. Deze brug werd van 18821890 gebouwd, en begint bij Queensferry. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over den Duitschen aanval: Op 16 October tusschen 14.30 uur en 15.30 uur hebben dertig Duitsche bombarde mentsvliegtuigen een aanval gedaan op Engelsche oorlogsschepen, die in de Firth of Forth lagen. Twee Britsche kruisers zijn door bommen van zwaar kaliber ge troffen. De aanval werd niettegenstaan de het hevige Engelsche afweervuur ge daan. Van de Britsche jachtvliegtuigen, die opstegen, werden er twee door de Duit sche toestellen neergeschoten. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. Ook in Bessarnhi" een Duitsche uittocht Duitsche minderheid in Bessarabië en Transsylvanië omvat 150.000 zielen. Men verwacht te Cernauti een verplaatsing der Duitsche bevolkingen uit Bessarabië naar het binnenland van Duitschland. Meyer, de rector van de universiteit in Cernauti, bevindt zich op het oogenblik in Berlijn in verband met deze bevolkingsverplaatsing, hoewel de Duit sche minderheid tegenspreekt, dat zijn verblijf in dé Duitsche hoofdstad een officieel karakter draagt. Uit Transylvanië wordt vernomen, dat de Luthersche bisschop Glondps naar Berlijn is vertrokkenom te onderhandelen over de evacuatie van de Saksen uit Transylvanië, De Duitsche minderheid in de twee provincies telt 150.000 zielen. (De Directie der Spoorwegen zal zich tot autoriteiten wen den met het denkbeeld de zo- mervacanties anders in te deelen door ze over een ruimer periode te verdeelen, bijv. door in verschillende deelen van het land ook verschillende vacantiemaanden te doen gelden.) Ja, beste spoordirectie. laten Wij nu eens knus plezierig praten, Over het met-vacantie-gaan; Over de zon die staat te schijnen, Over een reeks van extratreinen. Die klaar op ons te wachten staan. Ja, laat ons nu eens aandacht schenken Al blijft het dan ook maar bij denken. Aan heerlijke vacantiévreugd; Aan mooie warme zomerdagen, Aan luieren en welbehagen, Een tijd van zorgenvrij geneugt. wilt daar maar met korte metten. De schoolvacanties wat verzetten, Zoodat ze ruimer zijn verspreid. U ziet daarin belangrijk voordeel En ik heb eerbied voor uw oordeel En voor uw zakelijk beleid. Ik laat u over, uit te kienen, Hoe u er wat aan kunt verdienen En wensch u baat bij 't overleg; Maar beste spoordirectie. laten W'er verder niet meer over praten, Vacantie lijkt wei heel verweg. De Engelsche handelsbetrekkingen met Rusland. Maisky heeft een onderhoud met Halifax. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt, dat de Russische ambassadeur, Maisky, gistermiddag een onderhoud met Halifax heeft gehad. Naar verluidt is de kwestie van hervat ting der handelsonderhandelingen ter sprake gebracht. Naar United Press uit betrouwbare bron ver neemt heeft Halifax aan Maisky medegedeeld, dat Engeland klaar is om een handelsmissie naar naar Moskou te sturen. Maisky heeft daarop ge antwoord dat de Sovjet-Unie bereid is om over een uitbreiding van de Engelsch-Russische han delsovereenkomsten te onderhandelen. Men gelooft dat Engeland later wellicht een oolitieke missie naar Moskou zou zenden. HOCKEY. Kon. Ned. Hockey-Bond H.B.S.—STRAWBERRIES (1—1). Op het eenigszins gladde terrein voelt H.B.S. zich iets beter thuis; zij treedt het meest aan vallend op. Het is echter moeilijk, den bal on der controle te houden, zoodat het vrij lang duurt, voordat H.B.S. succes kan boeken. Bij een der aanvallen kan Erkelens echter den bal inschieten. (10). In de tweede helfl vallen de gasten wat ster ker aan, zoodat een gelijk opgaande wedstrijd ontstaat. De Strawberries weten dan gelijk te maken. (1—1). Hiermee komt het einde. Duitsche aanval ten oosten van de Moezel. Bij de Kussisch-Lilausche uesprekingen werd hepaald dat Wilna weer aan Litauen zou worden toegekend. De Litausche troepen zijn deze stad, waarvan onze lezers hierboven een afbeelding zien, inmiddels binnengetrokken. Het Fransche legerbericht deelde gister avond mede: „Maandagavond hebben de Duitschers een aanval ondernomen, gesteund door artillerie, onmiddellijk ten oosten van de Moezel. Het front van den aanval was zes kilometer breed. De aanvallers bezetten de Schnesberg. waar wij lichte bewakings- detachementen hadden liggen, beschermd door mijnenvelden. Door ons vuur moest de vüand den aanval staken en zelfs moest hij zich ten noorden van Apach (nabij de Luxemburgsche grens) waar hij een oogen blik was binnengedrongen, terug trekken. In de tweede week van October heeft de Fransche marine 25.000 ton goederen, be stemd voor Duitschland, aangehouden." Nader meldt Havas uit Parijs: Gelijk alles dit Zondag liet verwachten, hebben de Duitschers Maandagmorgen den eersten grooten aanvai van den oorlog ontketend. Het betreft niet meei kleine overvallen door zwakke troepenafdeelin gen, maar een operatie van vrij grooten om vang, met machtige middelen van infanterie en artillerie op een front van ongeveer zes kilo meter. Het gebied vormt den sector ten oosten van de Moezel, onmiddellijk aan de oostzijde van dezen stroom, die van den aanvang dér vijandelijkheden af het „zenuwknooppunt" vormt, waar de tegenstanders herdhaaldelijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaat selijke overvallen. Zoo waren de Duitschers er in deze streek in de eerste dagen van den oorlog in geslaagd om, gebruik makende van terrein faciliteiten, op Fransch gebied door te dringen Zij waren er onmiddellijk weer van verdreven door een Franschen tegenaanval, die het gebied bevrijd had en waarbij de Franschen op hun beurt doordrongen op Duitsch gebied. Zij dron gen toen door tot het dorp Perl, op den weg van Borg. Bij een tweede onderneming haddei de Franschen twee weken geleden zich met steun van de artillerie meester gemaakt van eei. klein bosch. Overvallen en patrouilles waren u dezen sector gewoon, evenals afmattingsvuui van de artillerie. De Duitsche aanval in deze streek heeft de Fransche' bevelvoering niet verrast. De laatste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag ge legd. Reeds aan het einde van de eerste week in October had de zware Duitsche artillerf hevig vuur gericht op de streek achter de Fran sche frontlinie, o.m. op het dorp Rustroff aan de Moezel, tusschen Sierck en Apach. Eveneen? in dezen sector hadden zich aan het einde van de vorige week krachtiger Duitsche overvallen voorgedaan, die ten doel hadden den Duitschen generalen staf inlichtingen te verstrekken. Me' het oog op den dreigenden aanval had de Fran sche bevelvoering alle voorzorgsmaatregelen genomen en de vooruitgeschoven posten doer evacueeren. Er moet op gewezen worden, dat het front beeld in het geheel niét gelijkt op dat, hetwelk de soldaten in den loopgravenoorlog van 1915 1917 leerden kennen. De stellingen zijn aan weerszijden niet gevormd dooraaneengesloten Iloopgravenlinies, maar vormen een opstelling in de diepte van posten, die vaak los van elkaai staan en die elkander flankeeren mét weionder- houden vuur uit automatische wapenen. De bezetting van de hoogte van Schnes- burg door de aanvallers heeft zich bijna zonder strijd moeten voltrekken, aangezien de stelling tevoren was ontruimd. De aan vallers stieten echter op hun eigen oorlogs middelen: de mijnen, waarvan zij zoo over vloedig gebruik hadden gemaakt om den Franschen opmarsch in de eerste dager- der vijandelijkheden te hinderen. Het terrein over een breedte van zes kilo meter van de Moezel af, dat wordt aangegeven als het tooneel van den Duitschen aanval, wordt gevormd door een golvend plateau met de hoogte van den Schnesberg als hoogste punt dat op eenige honderden meters ten zuiden van de Fransche grens doorsneden wordt door eer- diep ravijn. Het dorp Apach, waarin de Duit schers volgens het Fransche communiqué een oogenblik bij hun aanval zijn doorgedrongen, ligt aan het einde van het ravijn, aan de samen vloeiing van de kleine beek, die door het ravijn stroomt, met de Moezel. Voor den oorlog was Apach, dat in de frontlinie zelve ligt, een douane post aan den grooten weg van Thion- ville naar Trier. De aanvallers, die door de Franschen onder vuur werden, genomen, moesten ten noorden van het dorp terugtrekken, d. w. z. naar het Duitsche gebied op de hoogten, die de noorde lijke hellingen van het ravijn vormen, het Fransche gebied, dat een oogenblik bedreigd werd, blijft dus onaangetast. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den aard van deze offensieve Duitsche operatie. Zooals de gebruikte troepensterkte en de soort troepen, die in den strijd werd geworpen. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zware aanvals- wagens er aan hebben deelgenomen. Aan den anderen kant is het onmogelijk aan te geven, of het hier gaat om een onderneming met belang rijke middelen, maar van plaatselijken aard, dan wel om het voorspel van een reeks felle aanvallen, die dan over het geheele front zouden worden ontketend. VOETBAL. DE IINDEELING DER TWEEDE-KLASSERS. Nog geen beslissing. Voor a.s. Zondag geen wijziging in het programma. Naar aanleiding van het bekende protest der iweede-klassers tegen het opnemen van derde klassers in hun afdeeling, heeft het bestuur van den K. N. V. B. de mogelijkheid overwogen om in verblind met de uitbreiding van den treinen loop de competities alsnog te doen spelen vol gens de oorspronkelijke indeeling, vastgesteld vóór de mobilisatie en gepubliceerd in de „Sport kroniek" van 31 Juli, 3. 7 en 17 Augustus 1939. Het Bondsbestuur zou daartoe slechts dan wil len overgaan (aldus de „Sportkr."), indien de vereenigingen van een Afdeeling nagenoeg één stemmig daartoe den wensch te kennen geven. Aan de besturen van de vereenigingen wordt daarom verzocht vóór 19 October 1939 aan het Bondsbureau te berichten of zij al dan niet ac- coord gaan met herstel van de oorspronkelijk voor het loopende seizoen vastgestelde competi tie-indeeling. Aan de vereenigingen zal een circulaire worden gezonden, benevens 'n formulier, waarop zij haar meening kenbaar kunnen maken. In elk geval blijft het Bestuursbesluit, dat geen promotie- en degradatie-wedstrijden zullen worden gespeeld, gehandhaafd. In het voor Zondag 22 October 1939 vastge stelde programma worden géén wijzigingen aan gebracht. Bij wijziging van de indeeling zal geen enkele vergoeding gegeven worden voor reeds in ver- b.and met de tegenwoordige indeeling gemaakte kosten. Van vereenigingen, welke niet vóór 19 October antwoorden, wordt aangenomen, dat zij met de thans geldende indeeling accoord gaan. Tot zoover de Sportkr. We herinneren er aan, dat de door het bestuur van den K. N. V. B. bedoelde oorspronkelijke in- deeling, voor wat Groep C betreft, als volgt is: HFC, EDO. RCH, De Kennemers. Hilversum, HVC, Velox, Hercules, Spartaan en Watergraafs meer. We vernemen, dat het bestuur van EDO, RCH én De Kennemers zich met deze indeeling ac coord zullen verklaren. Het bestuur van HFC •'.al de kwestie vanavond bespreken, i De derde-klassèrs zullen, voor zoover we die vanmorgén konden bereiken, er het zwijgen aan toe doen, wat dus zeggen wil, dat zij met de hui dige indeèling accoord gaan.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1