DE MIJNENVELDEN de Tloaxdzee IN DE CENTRALE WERKPLAATS VAN HAARLEM. tBif de ïBtitsche tioepen Ut !hankïifk „hetsteClingscmd" wio-ï (lit jHoiaxmatexiëii Centrale Werkplaats Haarlem", in de spoorwegentaai „W. P. C. Haarlem"; zel den hebben we het begrip „centraal" zóó «prekend teruggevonden als in die in drukwekkende fabriek voor herstellings werk, gelegen bij de Amsterdamsche Poort waar'spoorbaan en autosnelweg de stad ontvluchten in een parallel-loop naar Halfweg, waar Amsterdam aan den ho rizon .ligt* want daar komt het volgende ^regelmatig in onderhoud: 40 diesel- pTectrische treinen, 153 electrisclie motorwa gens en 161 elektrische aanhangwagens van 1 oude lijn Amsterdam-Rotterdam, 61 elec trisclie twee-wagentreinen, 37 electrische drie wagentreinen, 37 verbrandingsmotorwagens, 7 niotormontagewagens, 51 locomotoren (ben zine) en 108 diesel-locomotoren. Verder zijn daar van bet stoommateriëel in ouderhoud 975 vier-assige en 580 twee- en drie-assige rij- D?rijtuigen doorloopen van de binnenkomst tot aan het verlaten van de werkplaats toe in een hoogst logische volgorde de verschillen de afdeelingen, om weer als nieuw op de lijn terug te keeren. .Centraal", want iedere onder-afdeehng is zelf weer zóó logisch ingericht, dat het onder havige object, of het nu een heel rijtuig dan wel een Maybach-motor voor de dieseltremen betreft, steeds van alle kanten tegelijk kan worden behandeld en steeds door al zijn on derdeelen1 is omringd. Opvallend is dit in de enorme montage-hal, waar de Maybach- moloren'voor revisie worden behandeld en waar met 80(30 onderdeelen per motor reke ning moet worden gehouden. Centraal is daar de smederij, centraal is er de bankwerkerij, de timmermanswerkplaats, de zadelmakerij, de lakspuitinrichting, tot zelfs de mooie installatie voor het vullen van de cylinders met acethyleengas voor het auto- genisch lasschen toe. Door heel het bedrijf loopen, waar noodig, de geleidingen en de las- scher, brander of snijder heeft maar ergens aan te sluiten, om zijn lasch-apparaat in wer king te kunnen stellen. Geen onnoodig gerij met zuurstof-cylinders, alles wordt van een centrale uit bediend en daarenboven vult men er zelfs ook de fles- schen voor andere werkplaatsen. Deze af dee ling, die .elders nogal eens. groezelig en boven dien beuatiwd. kan zijn door de gassen, is hier een model van nieuwe zakelijkheid en. hy giëne. ,'v' ;v Dooi" dit complex van hallen hebben wij, onder de deskundige leiding van den chef der Werkplaatsen, Ir. H. F. 011 de Vries, een rondwandeling gemaakt. „Hallen" zeggen wij. „Neen, dat doen we in den anderen winkel" vingen we tijdens het gesprek met den chef der Werkplaatsen op. En al bladerend in het jubileum-nummer van Spoor en Tramwegen vonden'we in een artikel van ir. J. P. Boe- zaardt, geciteerd uit het jaarverslag der Ne derlandsche Rhijnspoorweg Mij. 1352-1853: „Nieuwe reparatie-winkel 15,366.80". Waarom we dit vermelden? Omdat dit bedrijf zoo oud is als 't spoor wegbedrijf zelf. Hier liggen honderd jaren technische voor uitgang verankerd. Als de techniek een sprong vooruit deed, dan moest de Centrale Werkplaats zich aan passen., Eu toen de Spoorwegen in Nederland de enorme omzetting van stoomtractie naar electrische tractie maakten, waren het we derom de werkplaatsen te Haarlem, die zich nioesten instellen op deze wel zeer radicale vernieuwing. De groote hallen voor de locomotieven wer den pasklaar gemaakt voor het electrisch ma terieel. Wie vroeger aan stoomketels en ko lossale zuigers werkte, leerde nu omgaan met diesel- en electrische motoren, stelt kleppen tij en draait een kruk-as van den Maybach- motor af. En we konden het na de rondwandeling door het machtige complex zoo volledig be- grijpen, toen onze geleider vertelde: „Nu, in de jaren dat ik hier werkzaam ben, is er on geveer geen gebouw dat zijn oorspronkelijke bestemming heeft behouden". Ook hebben we iets begrepen van het tem po. waarin deze wijzigingen zich hebben moe ten voltrekken. En, al rondwandelende, hebben we bewon dering gekregen voor het werk dat hier verzet wordt. Voor de haarfijne instrumenten, waar mede motor-onderdeelen worden gecontro- b- 200 goed voor de k°l°ssen van elec trische loopkranen, die genoeglijk een hee- •en wagen van zijn onderstel lichten en hem „vv de draaisfcellen op een paar bokken laat «sken. Met ontzag hebben we staan toezien, de zware stalen wielen een nieuw loop- Iwrt T$gen' wanneer zij door de vele afge- tgae kilometers oneffenheden zijn gaan ver- toonen. Een paar machtige beitels zitten grim- m de moderne machine voor den aanval op t wiel gereed. Eén druk op de knop en ®?™d kan de wasch doen!" er omgaat in dit „herstellingsoord" van de N. S. beseft men eerst goed uit eenige flariMi Hierbovei1 vermeldden we reeds de wagensoorten, die hier regelmatig £uren> of tusschentijds, wanneer de ïr A\flglieden zulks noodig maken. fpnV de Vries vertelde ons zoo tusschen hptüaar ant*ere mededeelingen door, dat jmVn van de werkplaatsen 22000 ver- dinhi u- artikelen bevat, met een totaal van J»oij de twee millioen onderdeelen. seliii i öuizend werklieden besteden er da- aAiV b ?un zor§en en hun technische kennis J- k wagenpark der Nederl. Spoorwegen. a öei' onderdeelen, de groote montage- in hlf°£ de mo^oren, mag hier, zij het zeer den T uh nog even nader behandeld wor- uipr flet om de moderne inrichting, de inriPoiil yan het bedrijf, de zoo efficiënte aanhef' dit onderdeel ons het sterkst vasJbvi P* was bet de overigens gerecht ons h!n fierheid van den ingenieur, die van w meer tofc in détails liet kennis nemen van het werk? komp»IVlaybacb~motoren van de Dieseltreinen - £n?.lddeld na 120.000 K.M. in revisie, zeggen we met nadruk, want het hal is wel eens noodig gebleken dat er nog 20- 30-duizend K.M. bijkwamen en dan bleken de machines nóg perfect te draaien! En wat dat zeggen wil, beseft men eerst ten volle, wanneer men daarbij weet, dat deze motoren in 1938 maar liefst 10.000 K.M. in de maand hebben afgelegd. In de dubbele hal, die 16 Meter breed en 130 Meter lang is, worden de motoren op den loopenden band behandeld. Het eerst vangt de demontage-afdeeling hen op, waarna de wasch-inrichting den mo tor en zijn onderdeelen van het grootste vuil ontdoet. Alle onderdeelen blijven bij den mo tor, tot aan de laatste bewerking toe. Ter zijde van den loopenden band kunnen de meet-instrumenten hun dienst doen en de motoren passeeren tevens de speciale afdee- ling, waar zij volgens het kalkmelk-procédé worden onderzocht, dat storingen zeer spoe dig aangeeft. Kleine onderdeelen worden ;in een ruimte met diffuus licht onder microscopen onder zocht en bij het kleinste scheurtje wordt het vonnis: „afgekeurd" geveld. De nabijgelegen magazijnen leveren onmiddellijk het reserve onderdeel. Dan zijn er allerlei beproevings-installaties, voor remmen, voor pompen, voor den geheelen motor. Over dit onderdeel van het complex hangt al heel duidelijk het devies der veilig heid. Het was een vreugde, dezen prachtigen tak van het Spoorwegbedrijf van nabij te mogen leeren kennen. Overval in een kerk te Boekarest. Vrouwen van haar juweelen beroofd. BOEKAREST, 16 October. Een zeer bru tale overval is door zes gemaskerde bandieten gepleegd. De gangsters drongen een kerk binnen, waar op dat oogenblik ongeveer 100 dames op leeftijd bijeen waren. Zij trokken hun revolvers en commandeerden „handen omhoog". Zij fouilleerden de ontstelde vrou wen en namen haar tasschên en juweelen af. De waarde daarvan wordt op tien millioen lei geschat. De bandieten wisten te ontsnap- Het eerste station te Haarlem, daar na werkplaats ge worden, van de Ned. Spoorwegen. De Russische „drang naar het Westen". KOPENHAGEN 16 October (Reuter). De Berlijnsche correspondent van het blad „Natio nal Tidende" schrijft: De diplomatie der Sovjets verwekt in Duitschland een toenemende ongerustheid, vooral daar de voornemens van Italië nog on- pen; voordat de politie, die door een priester Sen„d *J"|' N" de Sovjets geleidelijk optrek- gewaarschuwd werd, tèn tooneele verscheen. ken -naar de Oostzea' wor.dt ??vreesd' dat (United Press.) Overstrooming in Vlaanderen. Dijk van de Durme doorgebroken. GENT, 16 October (Havas-A.N.P.) De dijk van de Durme is bezweken. De streek van Zele ("Vlaanderen) staat nu onder water. De schade is aanzienlijk. spoedig een punt zullen bereiken, waar zij „Duitschland hevig op de teenen moeten trappen." De correspondent voegt hieraan toe: De as Rome-Berlijn is volkomen verdwenen. Mussolini was verstoord over Hitler's opmarsch naar Polen en heeft gebruik gemaakt van een geheime clausule in het Duitsch-Italiaansche militaire pact, waarbij gedurende drie jaren na de onderteekening geen, hulp behoeft te wor den verleend. Italië zou volgens den correspon dent voorts ook verstoord zijn op Duitschland omdat het den Sovjets heeft toegestaan de Poolsche grens met Hongarije te bezetten. Forten met muren van twaalf voet dik Vee doocgeueecde camouflage Overzicht van een der enorme hallen van de Haarlemsche werkplaatswaar het moderne materieel gereviseerd wordt. Koopvaardijschepen kunnen zich het best beveiligen door middel van de zoogenaamde paravanen, waarmee Neder- land's grootste passagiersschepen bijna zonder uitzondering zijn uitgerust. (Van onzen maritiemen medewerker) Sedert het begin van den oorlog zijn reeds vier Nederlandsche schepen getroffen door mijnen. Twee waren vreedzame koopvaar ders, de twee andere mijnenvegers der Ko ninklijke Marine. De plaatsen waar de ram pen geschiedden geven aan, dat mijnen niet alleen gelegd zijn in zeegaten of voor havens, doch ook in volle zee. Voor een goed begrip zij in het kort ver meld. dat de mijn een bolvormig lichaam is met drijf vermogen, waarin zich een groote hoeveelheid springstof bevindt. Buiten op den bol zijn uitsteeksels aangebracht. Stoot het schip tegen één dier uitsteeksels, dan wordt de mijn tot ontploffing gebracht. De ravage, die een mijn aan een schip toebrengt, is aan zienlijk; gaten van 50 vierkante meter zijn geen uitzondering. Het is. dus geen wonder, dat ook vaak onder de opvarenden van het getroffen schip slachtoffers vallen. De mijn is door een ankerkabel aan het mijnanker verbonden. Bij het zoogenaamde „werpen" van de mijn van den mijnenlegger af, is de heele kabel gewonden om een trom mel in het anker. Mijn en anker zitten dan tegen elkaar. Is de mijn met anker geworpen, dan zinken zij naar beneden, de mijn echter ontrolt door zijn drijfvermogen den kabel en stijgt naar de oppervlakte. Een vernuftige inrichting zorgt nu dat de kabel zoover ont rolt, dat de mijn eenige meters onder het wateroppervlak wordt vastgehouden. Is nu de waterdiepte grooter dan de lengte van den beschikbaren mijnkabel, dan kan in dat gebied dus geen mijn gelegd worden. In een ondiepe zee,( zooals de Noordzee, kunnen practiseh overal mijnen worden gelegd. Op oceanen behoeft men niet voor mijnen te vreezen. Mijnen worden gewoonlijk in groepen ge legd, tezamen het mijnenveld of de versper ring vormend. Het leggen geschiedt als volgt: Is een mijnenlegger aangekomen op de aangewezen plaats, welke zeer nauwkeurig wordt bepaald, dan wordt de eerste mijn ge worpen. Het schip vaart nu in een vasten koers. Met regelmatige tusschenpoozen wor den de mijnen achter elkander in zee gewor pen. zóó ontstaat één rij mijnen. Na deze rij volgt op eenigen afstand een tweede rij, en zoo vervolgens tot men een ver sperring of veld gelegd heeft. Op deze wijze is thans op een groot aantal plaatsen in de Noord- en Oostzee en langs de kusten der belligerente partijen een1 groot aantal mijnenvelden gelegd. Voor de Nederlandsche visscherij worden van regeeringswege kaarten uitgegeven, waarop de gevaarlijke gebieden, zooals deze door Engeland en Duitschland worden opge geven, staan vermeld. Men moet zich evenwel niet voorstellen dat deze gebieden geheel vol- gelegd zijn met mijnen. Op de meest waar schijnlijke routes worden velden gelegd. Daartusschen kan men veilig varen, althans, wanneer de andere partij, als tegenzet, in deze passages geen mijnen legt. We zien hier het gebruik van mijnen in offensieven vorm. Ter handhaving van de neutraliteit zijn door neutrale mogendheden ook mijnen ge legd. Door het leggen van mijnversperringen voor de zeegaten en haventoegangen is het niet zonder uitgebreide hulpkrachten moge lijk binnen te loopen. Het opzettelijk bezigen van neutrale havens door belligerente oor logsschepen wordt daarmede belemmerd. In de berichten der dagbladen kan men veelvuldig lezen dat door schepen mijnen zijn waargenomen buiten de gevaarlijke gebie den. Deze mijnen zijn zonder uitzondering die gene, welke van het anker zijn losgeslagen. Zij zijn in den regel niet gevaarlijk, hoewel ze kerheid nimmer bestaat. Het waarnemen van een enkele mijn is nog geen bewijs dat het schip in een mijnenveld is terecht gekomen; immers een goed gelegd mijnenveld ligt on der water en is onzichtbaar. De schepen worden tegenwoordig beveiligd tegen, mijnen.,door in gebieden waar veron dersteld wórdt dat mijnen liggen, een strook voor een veilige passage schoon te vegen met speciale hiervoor ingerichte, schepen, z.g.n. mijnenvegers. Deze mijnenvegers vegen de passage, waarlangs de scheepvaart plaats vindt periodiek af. Men is echter op deze wij ze niet zeker, dat 'het geveegde gebied vrij van mijnen is. Op onbewaakte oogenblikken kunnen vijandelijke mijnenleggers een ver sperring in de passage gelegd hebben; ook kan zich het geval voordoen dat een vijande lijke onderzeeboot-mijnenlegger onder water aan het werk geweest is. Daarom laat men vaak mijnenvegers voorstoomen, welke vlak voor de schepen de vaargeul schoonvegen. Komt echter een schip uit den Atlantischen Oceaan in het Engelsch Kanaal, dan is het niet mogelijk zoo'n schip steeds met mijnen vegers op te vangen en veilig verder te brengen. Het is noodig een middel te bezitten om dat schip te beveiligen. Dat nu is gevon den in de zoogenaamde paravanen. Paravanen zijn het eenvoudigst te vergelij ken met een zweefvliegtuigje ter grootte van een man, doch dan zeer sterk geconstrueerd, met een stevigen vleugel. Ter weerszijden, op ongeveer 40 meter van het schip, worden de paravanen aan sterke kabels door het water gesleept. Bij het sleepen gieren zij uit door den vleugel: als het ware vliegers onder v ter. Een inrichting op de paravaan, welke werkt op den waterdruk, zorgt door middel van een roer, dat de paravaan op een inge stelde diepte loopt. De ongeveer 50 meter lange sleeplijnen, eenige meters onder water aan den boeg bevestigd, vormen een V met de punt naar voren. (Zie de teekening). Ligt nu een mijn op den weg van het schip, dan zal de ankerkabel door de sleeplijnen worden weggedrongen van het schip af tot tegen de para vaan. Daar is deze van messen voorzien die den mijnkabel doorsnijden. Hierdoor komt de mijn bovendrijven ochter of naast het schip, zonder schade aangericht te hebben. Twijfel zou kunnen, rijzen of de paravanen wel werkzaam zijn, indien een schip een mijn nu eens recht op den neus liep. In dat geval wordt door de boeggolf de mijn opzij gewor pen vóór deze door het schip geraakt wordt. De sleeeplijnen dringen de opzij geworpen mijn verder weg. Al geven paravanen aan de schepen een groote mate van veiligheid, toch blijft ook dan de passage door een mijnengebied een riskante onderneming. Waren echter de beide op mijnen geloopen Nederlandsche koopvaar dijschepen uitgerust met een dergelijk bevei- ligingstuig, de kans zou groot geweest zijn dat er niets gebeurd was. Het is dan ook een geruststelling om te weten dat onze groote passagiersschepen bijna zonder uitzonder van paravanen zijn voorzien. (Nadruk verboden). 'De speciale United Press correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk schrijft, d.d. 15 October: Vandaag heb ik verschillende punten be zocht van de uiterste frontposities, die op het oogenblik door de Britsche troepen bezet zijn. Met tusschenruimten van een paar honderd meter langs den sector, die ik bezocht, zag ik massieve stalen forten van het defensiesy steem. In den wereldoorlog waren dergelijke forten slechts op enkele punten bij Verdun aangelegd. Aan het front zijn de Britsche troepen op vele punten druk bezig loopgraven aan te leg gen en artilleriestellingen op te werpen. Op enkele meters afstand gaan de Fransche boe ren rustig door met hun suikerbietenoogst. Eens zag ik een optimistische boer, die zijn akker aan 't ploegen was voor den volgenden oogst, terwijl de Engelsche soldaten kriskras door zijn veld verbindingsloopgraven groeven. Ergens anders ging een landbouwer door met het bouwen van zijn nieuwe huis op korten afstand van een luchtafweerstelling in aan leg. Een der groote stalen forten met muren en - een dak van twaalf voet dik heb ik bezichtigd. Door de periscoop op het dak van het fort zag ik andere forten van gelijke sterkte die een geheele streek besloegen. De Britsche officier, die het bevel voerde, toonde mij vol trots een levensmiddelenvoorraad die voor verscheidene weken rantsoen bevatte. De munitievoorraad stelt het kleine garnizoen in staat het weken uit te houden. Op den vloer was stroo neer gelegd voor slaapgelegenheid. Op weg naar het front passeerden wij ste den, waar een week geleden „geen kat meer was", zooals een der officieren het uitdrukte. De bevolking is thans echter teruggekeerd en de markten zijn levendig door den verkoop aan de Engelsche soldaten. De laatste jaren heb ik veel gelezen en ge hoord over tankversperringen, maar hier heb ik obstakels gezien ik mag ze niet beschrij ven die zich uitstrekten over kilometers en die zelfs voor de zwaarste tanks moeilijk te passeeren zullen zijn. Vandaag passeerden wij opnieuw lange Brit sche colonnes, maar ik zag geen enkel paard en geen enkele loopende soldaat. Alles in het moderne leger gaat op rubberbanden. Een an der verbazingwekkend verschijnsel van den modernen oorlog is de manier, waarop de troe- pij gecamoufleerd worden. Men kan door het land trekken en heelemaal niet merken dat daar tien- en honderdduizenden manschappen gelegerd zijn. Zelfs de stalen helmen zijn ge camoufleerd door bedekking met modderkleu- rige geweerhulzen. De auto's van de oorlogs correspondenten mogen slechts bij gedeelten vooruitgaan en moeten steeds halt houden on der boomen of onder de bescherming van muren. Vuur geopend op vreemd vliegtuig. 's GRAVENHAGE16 October. De re- geeringspersdienst meldt: Gisteravond laat is langs de Noordzeekust achtereenvolgens op verschillende plaatsen motorgeronk waargenomen. Blijkbaar is een vreemd vliegtuig, dat zich door den mist niet oriënteeren kon, boven ons grondgebied ver dwaald geraakt. Op verschillende plaatsen is het vliegtuig onder vuur genomen. Knecht brengt zijn patroon een bijlslag toe. AMSTERDAM, 16 October. Gisteroch- tend is de kleermaker H. Mol, die een zaak heeft aan den Adm. de Ruyterweg, door zijn knecht den 29-jarigen S. uit Groningen, die niet geheel toerekenbaar schijnt te zijn en bij hem inwoont, met een bijl aan het hoofd ge wond. De dader is nog voortvluchtig. De kleermaker werd plotseling gewekt door een slag op het hoofd. Toen de man zich den - toestand had gerealiseerd, wist hij, dat nie mand anders dan zijn knecht, die reeds meermalen bedreigingen tegen hem had ge uit, den dader kon zijn. S. bleek reeds ver dwenen en de kleermaker was nog in staat om telefonisch om assistentie te vragen. Het slachtoffer is niet ernstig gewond. $£CLH/£ ^ct-Zavaaju tyitens Af- f/fifen PAARDENSPORT RUITERCLÜB VELSERBEEK. De Ruiterclub Velserbeek heeft in een zeer druk bezochte ledenvergadering den toestand besproken, ontstaan door het tijdelijk buiten actie stellen van de Parkmanége te Velsen en het requireeren van de meeste paarden. Op de vraag of de vereeniging moest blijven bestaan werd unaniem bevestigend geantwoord. In prin cipe werd besloten het eerste lustrum in De cember feestelijk te vieren, waartoe een com missie werd benoemd. Aangezien in Velsen slechts enkele paarden beschikbaar zijn en dat uitsluitend om buiten te rijden zal het bestuur trachten clublessen voor de leden in andere manéges te organiseeren. Door den kapitein-paardenarts mr. dr. J. Slager werd na deze besprekingen een causerie gehouden over de goede verzorging van het rij paard, waarbij zoowel aan de physiek als aan de psyche van het dier de noodige aandacht werd gewijd. De zeer knappe en boeiende in leiding van dezen expert, die zich tevens als een waar dierenvriend deed kennen, oogstte lang- durigen bevel en de voorzitter, de heer K. F. H. Maas Sr., betuigde hem, nadat hij nog een reeks vragen der leden beantwoord had, warmen dank. Verscheidene officieren, ook de regiments commandant, waren bij deze voordracht teven*-- woordig.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3