M' VELSEN IJMUIDEN JxctCaitd: |anc| van jg I 60.000 meren. BEVERWIJK SANTPOORT HEEMSKERK Het visschersdorpje Suurkvla, op Suursaari (Hoglaud), het eiland in de Finsche Golf, dat de Russen als militaire basis willen opeischen. -EER dan de helft van alles wat wij op school leeren, gooien wij later weer van ons af. Over al die vreem de landen in Noord-, Oost- en Zuid- Europa weten we gewoonlijk vrijwel niets te vertellen. We hebben ook niet nooddg er veel van te weten, tenzijwe leven in een tijd als deze, waarin oorlogen en „vreedzame" machtsverschuivingen de belangstelling voor al die verre landen weer wakker roept. Niet op school, maar uit de courant leeren we onze geschiedenislessen, waarvan daar zij ge woonlijk minder taai worden opgediend dan ln onze ouderwetsche geschiedenisboekjes zeker meer zal blijven hangen dan vroeger. We moeten overigens heel wat verwerken. De journalist heeft amper zijn lesje over het eene land voorbereid of het andere land is al weer „aan de orde". Het tempo wordt steeds hooger. Abessynië, Tsjecho-Slowakije, Polen, Letland, Estland, Litauen en nu Fin land, het land van de 60.000 meren. 16 naam vallen en niet-Arische afstamming (Den hardlooper Nurmi zullen we maar vergeten, sport is nu niet aan de orde). Waar die meren vandaan komen kunnen de geologen, precies vertellen. Ook over de Finsche taal, die als de moeilijkste van alle Europeesche talen wordt beschouwd, Is heel wat bekend. Maar waar de Finnen nu pre cies vandaan komen is niet met zekerheid te zeggen. De Finsch-Hongaarsche stammen zouden 200 jaar voor Christus uit het Oosten opgedrongen zijn en zich aan de Botnische Golf gevestigd hebben. Tacitus spreekt 100 jaar voor Christus al over de „Fenni", vol gens hem een zeer primitief volkje. In de oude Germaansche sagen wordt over de niet-Germaansche Finnen gesproken als over een volk van toovenaars. De Finnen en Hongaren zouden van Mongoolsche afkomst zijn. maar uiterlijk is dit niet meer vast te stellen. Wèl zijn zij naar de taal Mongoolsch, Verwante stammen, die wèl naar het uiter lijk Mongoolsch zijn, vindt men nog in Noord-Rusland tot ver in de Oeral en in Lapland. De bevolking van Finland wordt dan ook ingedeeld in Baltische Finnen en Lappen. De laatsten, die slechts een heel klein deel van de bevolking uitmaken, wonen in het Noorden. Zeer nauw verwant met de Baltische Finnen zijn de Esten. De gelijkenis tusschen Esten en Finnen is voor iederen buitenstaander opvallend. Gewoonlijk wor den de Esten met de Letten vereenzelvigd en vrijwel niemand in West-Europa neemt zich de moeite om tusschen deze twee staat jes eenig onderscheid te maken, tot groot verdriet van de Letten en Esten zelf, die zich met elkaar in het geheel niet verwant gevoe len. Behalve Finnen en Lappen wonen in Finland Zweden, die 11 pet. van de bevol- Jcing uitmaken. De Zweden vestigen zich al in de Middeleeuwen aan de Finsche kust. In de dertiende eeuw kwam het Fin- sc.h eland als een soort kroonland aan Zweden en sindsdien is de Germaansche in vloed in Zuid- en West-Finland sterk ge weest. De Finnen vermengden zich met de Scandinaviërs en Zweedsch werd in de kust streken de gangbare taal. Ook nu nog vindt men er vele Zweedsche namen en hoort men veel Zweedsch praten. Op de scholen wordt zoowel in het Finsch als in het Zweedsch onderwezen en ook de Universiteit in Helsingfors is tweetalig. Vele Finnen spreken ook thuis Zweedsch. De laatste jaren is er onder invloed van natio nalistische stroomingen een sterke pro- Finsche beweging gaande, die het Zweedsch geheel wil verdrijven. Het onderwijs moet Finsch zijn. De Fin moet Minsch spreken! Aan de Universiteit woedt een heftige strijd tusschen Zweedsch en anti-Zweedsch gezinde Finnen. Men ontmoet dan ook vaak een Fin. die weigert Zweedsch te spreken en niet antwoordt, wanneer men hem in het Zweedsch iets vraagt. Een Finsche. die ik ontmoette, zei mij dat zij geen Zweedsch kende. Op mijn vraag of zij het dan niet op school geleerd had, antwoordde zij: „Ja, dat wel, maar ik ben het vergeten: daar waar ik woon (zij kwam uit Midden-Fin- land) spreekt trouwens niemand Zweedsch" Van Midden-Finland tot aan Lapland ver staat inderdaad niemand Zweedsch. Dit zijn de zuiver Finsche streken met de typi sche gehuchten (kerkdorpen) die ver van elkaar liggen en dikwijls alleen over het water te bereiken zijn. Finland is op IJsland na het dunst- bevolkte land van Europa. Op een opper vlakte van 390.000 vierkante kilometer wonen ongeveer 3.5 millioen menschen, wat op 9 per vierkanten kilometer neerkomt. In Neder land wonen 248 menschen per vierkante kilometer. Lapland is het dunst-bevolkte deel van Finland. Hier wonen 4 menschen per vierkanten kilometer. Middelen van bestaan. WTC7 IE soms denkt, dat in dit land maar weinig menschen kunnen wonen, om- ttat er zooveel water is, heeft het mis. De duizenden meren liggen voor het grootste gedeelte in Zuid- en Midden-Finland en vor men „slechts" 11.5 pet. van de geheele op pervlakte. Van de overige 88.5 pet. bestaat. 73.5 pet. uit bosch. Maar 10.8 pet. van liet land is gecultiveerd, waarvan 6 pet. voor den •landbouw en de veeteelt. Is het wonder dat jacht en visscherij voor de Finnen de voor naamste bezigheid vormt? Er wordt wel hoe langer hoe meer land bebouwd, maar dit gaat zeer langzaam. Het klimaat werkt trouwens tegen. De zomer is vooral in 't Noorden kort, zoodat het grootste deel van het jaar voor landbouwarbeid verloren is. Ten aanzien var. landbouwproducten kan Finland dan ook niet in eigenu behoeften voorzien Met de veeteelt staat het beter, Naast hout en houtproducten (cellulose en papier) zijn kaas en boter zelfs belangrijke exportartikelen. De houtbewerking vormt de voornaamste industrie in Finland, maar een industrieland wordt het hierdoor niet. Er leeft maar 17 pet. in de steden, waarvan Helsinki met 290.000 inwoners de grootste en tevens de hoofdstad is. Daarna volgen Vipuri (Viborg) met 82.000, Turku (Abö) met 70.000, Tammere (Tammerfors) de grootste industriestad met 60.000 en Kotka, de tweede industriestad, met 14000 inwoners Naar West—Europeesche verhoudingen dus kleine steden. De aard van Finland moet men dan ook vooral niet uitsluitend in de steden zoeken. Het Finsche volk is een na tuurvolk. Er is geen volk dat altijd zoo nauw met de natuur verbonden was, maar ook ge bleven is, als het Finsche. Dit mag men vooral niet uitleggen als achterlijk of primi tief. Integendeel, de Finnen hebben al sedert eeuwen een hoogen trap van ontwik keling bereikt, een ontwikkeling die men zeker niet zou verwachten in een land waai de menschen op zulke enorme afstanden van elkaar wonen. De natuur en de eenzaam heid hebben het Finsche volk tot een ge zond en krachtig volk gemaakt. De Finnen zijn nooit op verovering uitge gaan. Zij zijn alhoewel zij de laatste jaren een enorm leger op de been houden - nooit oorlogszuchtig of machtsbelust geweest. Wel is Finland de eeuwen door het oorlogsterrein van de Zweden en de Russen geweest, maai de strijd van de Finnen is alleen maar een strijd voor de vrijheid van hun land. Hoewel zij tot 1919 nooit geheel vrij zijn geweest heb ben zij gestadig aan hun ontwikkeling ge werkt. Van analfabetisme was vroeger, toen van scholen nog geen sprake was. al weinig te merken en thans kan men hiervan vrijwel niet meer spreken. Dit is het werk van de Evangelisch-Luthersche kerk geweest. Pas in 1249 heeft de Zweedsche Koning Gustaf Wasa het Christendom definitief in Finland inge voerd. In 1554 is Finland tot het protestantis me overgegaan en van dien tijd dateert de strijd tegen het analfabetisme. Maya Tamminen beschrijft in haar inlei ding tot de Nederlandsche vertaling van het nationale epos „Kalevala" hoe de kerk te werk ging. Geen Fin kon trouwen wanneer hij niet bevestigd was, maar bevestigd kon hij pas worden als hij de bijbel kon lezen en bovendien behoorlijk had leeren schrijven. Bij de geestelijken kon men les nemen. Elk jaar reisde een kerkelijke commissie het land af om de examens af te nemen en het gold als een groote schande wanneer men afgewe zen werd. Ook de aanwezige gemeenteleden werden op gezette tijden opnieuw ondervraagd om te onderzoeken of de verworven kennis nog aanwezig was. I-Ioe moeilijk het voor vele jonge levenslustige Finnen, die het vrije leven van jagen en visschen gewend waren, was om zich tot het leeren en ook tot den geregelden landbouw te zetten, wordt in het kostelijke boek van Alex. Kiwi „De zeven broers", dat 100 jaar geleden verscheen, be schreven. Kiwi's boek is nu nog een van de meest gelezen boeken in Finland, want het is voor de Finnen een boek van dezen tijd, en daarenboven geestig en boeiend. Een boek van dezen tijd, zooals ook veel uit het oude „hei- densche" volksepos nog van dezen tijd is. Zoo als de menschen tóen het land ontgonnen, de jacht en de visscherij bedreven en hun hoeven bouwden, doen zij het nu in sommige streken nog. Zooals zij toen hun tooverzangen zongen doen zij het nu in Oost-Karelië nog. want de oude gezangen zijn niet dood. Zij leven, zij worden nog gezongen, begrepen en aangevoeld. De „Kalevala" ontbreekt in geen gezin. Op elke school wordt dit boek gelezen en onderwezen, het is het populairste boek van Finland. In 1551, toen het Christendom al sinds 3 eeuwen was ingevoerd, werden de heidensche Goden zelfs nog aangeroepen en geëerd. Tamminen vermeldt dat de bisschop Agricola in zijn voorrede tot de vertaling van de psalmen een lijst van „demonen" opnoemt wier aanroeping in gebeden of vermelding in gezangen als zéér zondig afgekeurd wordt, Hieronder zijn ook de Goden uit de „Kale vala". Maar wat leeft er nog veel uit dien ouden tijd. Nu zooals vroeger is Finland het land waar de vroutf volkomen gelijk staat met den man, en waar de vrouw werk verricht dat bij ons luitsluitend voor mannen is weggelegd. Eigenlijk ziet men in Finland meer vrouwen Het Finsche bad 1R is nog een ding in Finland waarvan de beteekenïs door de eeuwen heen noch verminderd, noch gewijzigd is en dat is de sauna, het Finsche bad. Elk Finsch huis heeft zijn eigen badhuis (in de steden zijn het groote, gemeenschappelijke badhuizen gewor den), een klein gebouwtje, liefst aan het meer. In de kleine ruimte bevinden zich hou ten banken, boven en naast elkaar en een oven van graniet. De oven wordt flink heet gestookt en daarna met water begoten, waardoor zich waterdamp ontwikkelt. De ba ders gaan op de banken liggen en zweeten tot zij het niet meer uit kunnen houden. On- dertusschen „kastijden' of masseeren zij el kaar met berkentwijgen. Als zij flink heet en bezweet zijn springen zij in het meer of als er geen meer is begieten zij zich met koud water. Zonder de sauna zou de Fin niet kun nen leven. De sauna is van oudsher de plaats waar men ziekten afweert en genezing vindt. In de „Kalevala" gaat de hoofdpersoon als hij de pest, die over het land gekomen is, wil afweren, naar het badhuis. Hij neemt een bad en roept den oppersten God aan met de woor den: „Kom, o God, nu tot ons badhuis, treedt in deze warmte binnen, geef ons wederom ge zondheid, wil uw rust ons niet onthouden enz.". Naar de sauna ging men wanneer men moeilijkheden had of tegenspoed. De vrouw wachtte in de sauna de bevalling af en de man. die op de berenjacht ging, nam eerst een Finsch bad. Er bestaat een spreuk, die zegt: Als sauna en brandewijn niet helpen, dan is het doodelïjk. Voor de Fin op het land heeft het bad nog vrijwel de oude beteekenis, al zijn de heiden sche zeden natuurlijk verdwenen. Maar ook voor den modernen Fin uit de stad heeft de sauna méér beteekenis dan ons „even een bad nemen". De badhuizen in de groote ste den zijn modern, lijken niet meer op de ech te sauna's, alhoewel het principe van baden hetzelfde is gebleven. Er wordt electnsch ge stookt en er is geen meer maar een zwembad om af te koelen. Een studente, die met mij er.heen ging, zei mij: Voor de sauna moet je den tijd nemen. Hier vind je ontspanning en rust. Wanneer ik om de een of andere reden in de put zit, of ik voel mij lichamelijk niet goed, dan neem ik een Finsch bad. Gewoon lijk helpt dat uitstekend. Zoo handhaven de Finnen hun oude tradi ties, ook daar waar alles gemoderniseerd en gehaast is geworden. En de moderne Fin schaamt zich niet voor zijn gebondenheid aan de natuur en zijn trouw aan oude tradi ties. De gedachte „zich los maken van bet oude" kan eenvoudig niet bij hem opkomen Mr. W. M. VAN MEURS— VAN DER BURG (Nadruk verboden Nederlandsch schip neemt lading van Duitsclie schepen over. CALLAO, 18 October. Het Duitsche stoomschip „Montserate" heeft zijn Euro peesche lading, bestemd voor Chili, aan het Nederlandsche stoomschip „Breda" overge dragen, Het stoomschip „Breda" zal even eens 370 ton Chileensche wijn van het Duitsche schip „Münehen" en het Duitsche stoomschip „Hermonthis" overnemen en naar Europa vervoeren. (United Press) In de Zweedsche hoofdstad begon Woensdag de conferentie der Scandinavisch? staatshoofden. Onze afbeelding toont het Koninklijk Slot te Stockholm. 6 GESLAAGD. Mej. C. Schilder behaalde te Amsterdam het diploma Stenografie Duitsch i.ioo lettergre pen) van de Federatie voor Stenografie „Groo te". Zij werd opgeleid door den heer J. C. Cra mer te IJmuiden. MEISJE AANGEREDEN, DADERES REED DOOR. Een 8-jarig meisje, dat in de Corverslaan te Vel- sen-Noord plotseling den rijweg overstak werd door een wielrijdster aangereden. Het meisje kwam hierdoor leelijk te vallen en brak een onderbeen. Na ter plaatse te ziin verbonden is het naar het Antonius-ziekenhuis vervoerd. De wielrijdster is doorgereden. De politie stelt naar haar identiteit een onder zoek in. PROPAGANDA VOOR DE MISSIE VERKEERSACTIE. Woensdag werde nin het gebouw van de K. S. A. bijeenkomsten gehouden ter propageering van de Missie-Verkeersactie. In deze samenkomsten wer den films vertoond, waarin de moeilijkheden in beeld werden gebracht waarmede de missionaris sen te kampen hebben, wanneer zij zich met pri mitieve vervoermiddelen over groote afstanden naar de staties moeten verplaatsen. Des middags werden voorstellingen gegeven voor de school jeugd en des avonds voor de volwassenen. Steeds was degroote zaal van het gebouw der K. S. A. tot de laatste plaats bezet. In den avondbijeekomst heeft de eerwaarde hees Kenri de Greeve een met gloed uitgespi-oken pro- paganda-rede gehouden. „WINKELIERS- EN HANDELSVEREENIGING „GROOT IJMUIDEN". Woensdagavond hield de Winkeliers- en Han delsvereeniging „Groot IJmuiden" een jaarverga dering in Hotel No. Een. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer G. van Telgen. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat men in de toekomst voor het feit kan gesteld worden om, met het oog op de tijdsomstandigheden Eén van de 60.000 Finsche meren. Verwachting geldig van hedenavond tnt f avond ongeveer 19 uur: r-';n«j Meest matige tot zwakke noorm,. i ter wellicht opklarend. Aanvankr"'"^ tijdelijk regen. Weinig VCTandX?,1* peratuur. later waarschijniiik li!'-1! THERMOMETERSTAND-011 Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur i Neiging: Achteruit. 60 waardoor zich voor de winkeliers vele vrs™ doen, meer ledenvergaderingen te houden *1 De secretaris de heer H. Veuger bracht ziin verslag uit. Ofschoon dit verslag niet vrii J,. een mineurklank toch gaf dit als liohtmi ,'y ging van het ledental. Ook de contanCiS gave is eveneens met een aantal fleeing uitgebreid. De penningmeester, de heer S Dorp, kon tot zijn blijdschap en verslag uiihr? gen, dat meldink maakte van een batig salda ïl leden der kascommissie zijn benoemd de hoeren Kersemaker en v. d. Kolk. Hierna had, wegens periodieke aftreding bestuursverkiezing plaats. De afgetreden beri' leden, de heeren Jac. v. d. Broek, S. van Doren G. de Jager werden bij acclamatie he:«a Hierna vestigde de voorzitter de aandacht óoï secretariaat van den Kon. Ned. MiddensiS bond, aan wkelk bureau de leden der winXe'=- vereeniging verzoeken kunnen richten inzaXe M1! verkrijgen van zakenverlof van gemobilssA winkeliers. I Tot slot werd besproken het punt der airijl St. Nicolaas-campagne. Besloten werd, eea Sl' Nicolaas-reclame-campagne te voeren. BESOMMINGEN Snoekbaars in consignatie 25 ct. tot 21 ct p. u\ 909 kisten versche haring. 2C kantjes steurharing f 17f 16 per kantje, Trawler: Adelante IJM 19 1315 mnd. f9150 Kotters: IJM 23 f1940; UK 17 f82- ÜKJll f129: TX 29 f 725; TX 37 f937; TX 39 f76ü' X 11 f756; TX 19 f764; TX 32 f761; TX 49 f» TX 33 f 755; HD 25 967; HD 37 f 1010. IJMUIDEN 19 October lSi). Tarbot 190170 cent per K.G. Tong 19576 cent per K.G. Groote schol f33 per 50 K.G. Middel schol f 28,50 per 50 K.G. Zetschol f 31 per 50 K.G. Kleinschol f 28,50—f 10,50 per 50 K.G. Schar f 15—f 5,80 per 50 K.G. Wijting f 9^-f 4,60 per 50 K.G. Versche haring f 1,50-f 8,90 per 50 K.G. Kabeljauw f 84 f 70 per 125 K.G Leng f 3f 2,75 per stuk STEEDS MEER TRAWLERS IN DE VAART, De derde groote trawler van de reederij JU Vem", de Erin IJm. 12, wordt than;; ook voor visscherij klaargemaakt. Dit schip zal vera* delijk a.s. Dinsdag uitvaren. Tevens wordt o.a. de Prinses Beatrix IJm. 1H De Uiver IJm. 384, de Norma Maria IJm. 5 r. een aantal andere trawlers klaargemaakt. Ve- moedelijk zullen aan het einde dezer ma geveer 25 trawlers in bedrijf zijn. waaronder ee aantal voor de gewone visscherij (op schelrifc, kabeljauw enz.) De Adelante IJm. 19. die haar vangst verkcell besomde f 9150 terwijl de snurrevaadkotter Ui 23 de Nelly van B. ruim f 1900 besomde. OM de groote kotters van Texel en Den Helderhe den zeer groote besommingen (van f TOO tol f 1000). Behalve de stoomlogger Petrus Paulus jfc 266 wordt ook in IJmuiden de motorlogger KW, 55 voor de drijfnetharingvisscherij klaarge maakt. DE WASCH GESTOLEN. Een bewoonster van een huis in de M Krugerstraat heeft aangifte gedaan van diefstal van waschgoed, dat ochter den woning te d-*""1 hing. ZEDENDELICT. Door de recherche is een Inwoonster van Ssw poort aangehouden wegens een zededelict overtreding van 350 I wetboek van stratm-- Zij is in het hoofdbureau van politie in arr--- Een Finsch badhuis Sauna. DAMMEN. De heer G. Zonneveld, alhier heeft dagavond voor de R.K. damclub „Zaana te Zaandam een simiultaan-séance ?e=even'., de 18 partijen wist de heer Zonneveld er - winnen, 4 werden remise en 2 werden Qoo verloren TOONEEL. De Chr. tooneelvereenügimg heeft m genomen „Huwelijksdroom", blijspel in ar drijven van Joh. v. Baaren. PERSONALIA. De dames B. Ozeling en Gré Klo.es sta voor het examen Kraamverzorgster. BENOEMD. De heer Nic Vendel is benoemd tot b van de vakgroep tuinders van den r Land- en Tuinbouwbond. E.H.B.o. hiSI De E.H.B.O.-vereeniging zal Vnjdag m cursussen aanvangen. De cursussen wo houden in het Hervormd Ver onder leiding van dr. Meijer. dan mannen werken. Er zijn vrouwelijke con ducteurs, straatvegers, tuinlui, chauffeurs, kellners en wat al niet meer. Ook in vroeger tijden stonden man en vrouw al naast elkaar. Zij heerschten samen op de hoeve. De vrouw binnenshuis en over het vee, de man buitens huis, bij jacht en visscherij. Alle huisgenooten wendden zich tot de vrouw om raad of wan neer zij klachten hadden. De verhouding man-vrouw was en is er een van gelijkheid en verdeeling van plichten, niet van onderge schiktheid of machtsvertoon.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6