LANCS DE STR^ Het THALIA THEATER vertoont: „De Parijsche Ondeugd" en Laurel en Hardy in „Een stad op stelten'. Het is nog niet zoolang geleden, dat het steeds Jiaar nieuwe krachten speurende Hollywood, een uitnoodiging richtte tot Danielle Darrieux, de schaiksche Fransche ster, die in het komische genre zoo uitblinkt, om aan de andere zijde van het groote water een verbintenis aan te gaan. Danielle weigerde aanvankelijk onder den druk van de Fransche filmindustrie, die terecht in haar een der meest representatieve verschijningen van den tegenwoordigen tijd zag. Doch mede door het aandringen van haar echtgenoot, den regisseur Henry Decoin, stemde zij tenslotte toe en teekende voorzichtigheidshalve een contract voor één film, „De Parijsche Ondeugd" (The rage of Paris), welke deze week in het Thalia-Theater vertoond wordt. Het duurde geruimen tijd alvorens Danielle de Danielle Darrieux in „De Parijsche Ondeugd". (Thalia Theater.) schijnwerpers op zich gericht zag, doch toen de eerste meters film ontwikkeld waren en haar bijzonder charmante accent den insiders tegemoet klonk, stond het reeds vast, dat hier een actrice inet een zekere feeling voor de in de V.S. zoo po pulaire „sophistical humor" aan het werk was, een actrice die zich in de schaduw van haar forschen partner Douglas Fairbanks Jr. gracieus over het doek bewoog en in het gareel van een speelsche regie de verwachtingen verre overtrof. Het ver haal houdt in alle opzichten rekening met öe per soonlijkheid van Danielle Darrieux en brengt op lofwaardige wijze haar meest karakteristieke hoe danigheden naar voren. Wij zien haar eerst als een knappe timide Frangaisetje, dat geen cent bezit en volkomen vreemd staat tegenover de harde ef ficiency van het New-Yorksche leven. Zij biedt zich aan als mannequin en belandt per ongeluk in het kantoor van Trevor, een dier onverzettelijke kopstukken in de society, raak getypeerd door Fairbanks Jr. Deze gelooft geen zier van haar ver gissing en denkende dat zij een van vele chantee- rende golddiggers dere wereldstad is, hoont hij haar de deur uit. Geholpen door een wereldwijze vrien din (Helen Broderick), besluit Nicole nu, daad werkelijk gesteund door de schoorvoetend afge stane spaarduitjes van den ambïteuzen ober Mike (Mischa Auer) haar aanbiddelijk uiterlijk in ex ploitatie te brengen om een echtgenoot met een onuitputtelijk banksaldo in te palmen en zoo voor haar toekomst te zorgen. Zij slaagt er in een Ca- nadeeschen multi-millionnair in haar netten te verstrikken, maar deze blijkt bevriend te zijn met een kopstuk uit de society, waarmede Nicole reeds den degen heeft gekruist en er ontspint zich nu een strijd op leven en dood. Zoo ontwikkelt zich de geschiedenis, welke cul mineert in een onitvoeringsscène. waarvan Nicole het slachtoffer wordt, Tegen haar wil wordt zij vastgehouden in het landhuis van Trevor en na een reeks bijzonder vermakelijke incidenten, die tot het beste deel der film behooren, komt het uit eindelijk tusschen de kleine Parisienne en haar forschen kwelgeest tot een verzoening. Als tweede hoofdfilm vertoont Thalia Stan Lau rel en Oliver Hardy, de twee koningen van den lach in „Een Stad op Stelten". Een leerzame avond in het Chr. Militair Tehuis. Een reis naar Italië. Gisteravond heeft de heer D. Visser, hoofd der Marnixschool, in het Chr. Tehuis voor mili tairen een causerie gehouden over: Een reis naar Rome. Deze causerie werd verduidelijkt door een serie lichtbeelden. Deze avond, die georgani seerd was door de vereeniging Pro Rege, werd met een kort inleidend woord geopend door den heer A. ten Breoke. De heer Visser die hierna het woord verkreeg, besprak het eerst de spoor- reis door België en Frankrijk naar Italië. In Frankrijk was de reis, door de oorlogsvoorbe reidingen, niet prettig. Anders was het in Zwit serland, waar de geheele natuur niets anders dan Gods almacht vertoont. Het eerste station in Italië was Florence, waarvan eenige beelden werden vertoond. Dat vond spreker een mooie stad. Hij kreeg al direct spijt, dat hij zijn reis- program zoo had gemaakt, dat hij hier maar één dag kon vertoeven. Gaarne was hij hier lan ger gebleven, 's Avonds half zeven uit Florence vertrokken kwam spreker's nachts half één in Rome aan. Dat Rome een drukke stad was bleek al direct bij zijn aankomst. Ofschoon mid dernacht, was het nog opvallend druk in de straten. In Rome heeft de heer Visser vijf dagen ver toefd. In gedachten werd een wandeling door Rome gemaakt en werden verschillende oude ge bouwen en de catacomben bezichtigd. Niet alleen het oude Rome, maar ook werd, door middel van het lichtbeeld, het Rome van Mussolini be zichtigd. Na Rome werd de reis vervolgd naar Napels. Ook van deze stad, gelegen tegen de berghellingen, werden fraaie beelden vertoond alsmede van de Vesuvius. Ook Venetië werd niet vergeten. Een stad waar geen bus of tram zich voortbeweegt. Van deze stad met zijn talloos vele gondels liet spre ker heel wat zien. Duidelijk kon men op de foto's het onderscheid tusschen Rome en Venetië wat den bouwtrant betreft, waarnemen. In Venetië vindt men zeer duidelijk de Oostersche stijl in de gebouwen, hetgeen men in Rome niet vindt. Het was een goedgeslaagde en leerzame avond die door den veldprediker, ds. Petersen, gesloten werd. VERGADERING VAN KUSTVISSCHERS. De Kustvisschers Vereeniging „Ons Belang" houdt a.s. Zaterdag een vergadering in het lokaal Oranjestraat 8, waar o.a. de bondsvergadering en eenige algemeene zaken besproken zullen worden. Vergadering over Luchtbescherming Blokleiders voor Hmuiden-Oost aangewezen. Gisteravond heeft in het Patronaatsgebouw een vergadering plaats gehad van de onderafdeeling IJmuiden-Oost van de Ned. Vereen, voor Lucht bescherming afd. Velsen. Deze vergadering was bedoeld als een vervolg op die welke 6 October was gehouden, waarin men wegens de geringe op komst niet tot het gewenschte resultaat kon komen. Het bezoek was nu wel beter, maar de belangstel ling had toch grooter kunnen zijn. Ruim 100 be zoekers waren aanwezig. Als spreker trad op de heer J. W. Putman Cra mer hoofd der gemeentelijke luchtbescherming. Spreker herinnerde aan den oorlog 1914'18, dien men spoedig tot een einde trachtte te brengen, maar die uitliep op een langdurigen positie-oorlog. Na dien oorlog is het feitelijk nimmer vrede ge weest. Uitvoerig behandelde spreker de gevolgen van den wereldoorlog. In plaats dat het beter werd, is het erger geworden en een nieuwe oorlog is weer in Europa uitgebroken. Deze oorlog ver vult iedereen met angst en ontzetting. Dit komt omdat sinds 1924 de techniek, vooral op militair gebied, met groote sprongen vooruit is gegaan. Dit brengt mee, dat deze oorlog een vreeselijker uit werking zal hebben dan de vorige. Vervolgens wees de heer Putman Cramer er op, dat we allen afhankelijk van elkander zijn. Met voorbeelden toonde spreker dit aan. De burger bevolking die mede in den oorlog wordt betrok ken, moet zich afvragen wat kunneh wij door eendrachtige samenwerking doen. Men staat, als burgers, niet los van elkander, maar men is aan elkander verbonden, de een kan niet meer buiten Gen ander. Hierna bracht spreker onder de aan dacht het ministerieel besluit tot het in het leven roepen van een luchtbeschermingsdienst. Ieder hoofd der gemeente werd opgedragen, een ge meentelijken luchtbeschermingsdienst te organisee- en. Deze dienst heeft ten doel, de burgerbevolking in te lichten wat men heeft te doen bij een aanval uil de lucht. In het kort besprak de heer Putman Cramer de vreeselijjce uitwerking die een aanval uit de lucht kan hebben. Spreker gaf eenige wenken wat men te doen heeft bij een luchtaanval. Naar aanleiding hier van wees spreker er op, wat in een gemeente hier tegen gedaan kan worden. Maatregelen moeten vooraf genomen worden, opdat wanneer het gevaar komt, wij weten wat ons te doen staat. Spreker wees op het groote nut van de organisatie van de Vereeniging voor Luchtbescherming, op het nut van schuilplaatsen en welke gebouwen en ver trekken het best hiervoor te gebruiken zijn. Aan het einde van zijn betoog wekte spreker de aan wezigen op, tot samenwerking terwille van zich zelf en zijn naasten. Hij spoorde de aanwezigen aan, een blok te gaan vormen. Aan het einde der vergadering was er gelegen heid tot het stellen van vragen en ging men over tot het aanstellen van blokleiders. hi REX THEATER: „De Speler" en „Zinga" met Paul Robeson. Van de eerste hoofdfilm, vervaardigd naar den roman van Dostoievsky volgt hieronder de korte inhoud. Nina is de dochter, van. een gepensionneerden, Russischen Generaal, die reeds eenige maanden met zijn familie in Hohenburg, een Düilsche Bad plaats, vei-blijf houdt. De roulette is oorzaak van het feit, dat de Ge neraal niet alleen zijn geld verliest, doch zich te vens nog in de schuld steekt bij zijn z.g. goeden vriend, Baron Vincent. Scène uit „De Speler". (Rex Theater). Deze Vincent, die het voorzien heeft op de erfenis, welke Nina van haar grootmoeder te wachten is, leent hem het geld tegen een fabelachtige woeker rente. Nina zelf wijst den opdringerigen Baron af. Zij is echter niet de eenige, die hem doorziet.Ook Alexis Nikitine, de secretaris van den Generaal en Dr. Tronka, een Duitsch arts uit Hohenburg, we ten, dat Vincent geen Baron is, doch een oplichter en avonturier. Van hetzelfde slag is zijn mede plichtige, Gravin Blanche de Placet. Zij is er in geslaagd den Generaal op haar verliefd te maken en deze gaat zelfs zoover dat hij haar een trouw belofte doet. Alexis houdt van Nina en is bereid alles voor haar te doen. Dr. Tronka's bescheiden toenade ringspogingen merkt zij wel op, doch zij behandelt hem met beminnelijke spot. De Baron wil de zaak wat verhaasten en zet den Generaal het mes op de keel. Deze probeert hem echter aan het lijntje te houden met de mededee- ling, dat hij betrouwbare berichten uit Rusland ontvangen heeft omtrent den gezondheidstoestand van zijn schoonmoeder, zoodat de groote erfenis spoedig tegemoet gezien kan worden. Maar de speeltafel eischt nog meer offers. Het bankroet staat voor de deur. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij. De Generaal ontvangt een telegram uit Rusland, waaruit hij opmaakt, dat zijn schoonmoeder ge storven is. Men slaakt een zucht van vèrlichting, want nu kan men de erfenis spoedig verwachten. Het blijkt echter dat het telegram verkeerd begre pen is, want in plaats van het geld, komt de oude Babouchka zelf. Zij vraagt Alexis haar naar de speeltafel te willen brengen en daar verliest zij al het geld, dat zij heeft meegebracht. Zij wil. dat Nina met haar naar Rusland terugkeert, doch deze vindt, dat zij haar vader nu niet in den steek kan laten. Dr. Tronka. die de gebeurtenissen met belang stelling gevolgd heeft, is bereid de schulden van den Generaal te betalen. Nina wijst dit echter af. Nina heeft van Alexis een speler gemaakt. Één maal aan de speeltafel gezeten, kan hij er zich niet meer van los maken. Nu is het geluk echter met hem. Hij wint een groot bedrag en biedt dit Nina aan. Hij doet dit echter op zoo'n kwetsende manier, dat. zij hem het geld in het gezicht slingert. De geheele zaak heeft te veel van Nina's zenu wen .gevergd, zij kan niet meer. Met inspanning van haar laatste krachten gaat zij naar den man, bij wien zij rust en vrede zal vinden, naar Dr. Tronka. Dr. Tronka heeft den oplichter Vincent, tot een duel gedwongen, doch de lafaard vlucht. De wissel laat hij voor zijn medeplichtige, Blanche, achter. Deze verkoopt hem aan Alexis. Nina wordt door Dr. Tronka's opofferende liefde spoedig weer beter. Doch nauwelijks is zij her steld of Alexis verschijnt weer, verzekert haar dat hij zonder haar niet leven kan en vraagt haar met hem naar Rusland terug te keeren. Zij acht het. haar plicht dit te doen. Alexis ver telt. haar, dat hij den wissel gekocht en vernietigd heeft. De Generaal hoort dit toevallig en maakt Alexis voor leugenaar uit, want Dr. Tronka heeft de wissel zoo juist gekocht. Alexis begrijpt wat er gebeurd is: Blanche heeft den wissel van hem gestolen en aan Dr. Tronka verkocht. Buiten zichzelf rent hij naar het Hotel terug. Blanche is gereed om te vertrekken. In haar tasch vindt hij het geld van Dr. Tronka. De jon geman ervaart plotseling de waarheid. Hij kan zijn woede niet meer bedwingen en laadt nu ook nog de schuld van een moord op zich. In de film „Zinga" kan men de fraaie stem van Paul Robeson den negerzanger bewonderen. VLAARDINGSCHE VISSCHERS NAAR ZEE Van Vlaardingen zijn Donderdag weer drie schepen naar de haringvisscherij vertrokken n.l. de VL 190 s.s. „Koningin Wilhelmina", schipper W. Schaar, van de N.V. Doggermaatschappij, de VL 83 s.s. „Cornelis", schipper P. A. van Embden, van de N.V. van Toor's Visscherij Maatschappij en de VL 112 s.s. „Bets en Gerda" van G. Kornaat's Handelmaatschappij N.V. Chr. Besturenbond „IJmuiden' Een druk bezochte algemeene vergadering. Woensdagavond werd een algemeene verga dering gehouden van den Chr. Besturenbond „IJmuiden". Na de gebruikelijke opening sprak de voorzit ter de heer Krijger er zijn blijdschap over uit, dat bijna alle aangesloten afdeelingen aanwezig waren. In het bijzonder richtte hij een woord van welkom tot de afgevaardigden van den Typografenbond, welke bond enkele dagen ge leden hier ter plaatse een zelfstandige afdeeling had opgericht, alsook tot de afgevaardigden van Patrimonium, die weer opnieuw bij den Chr. Beststurenbond aangesloten is De voorzitter hoopte dat èn Patrimonium èn de Chr. Nat. Werkmansbond, die op het sociale terrein een aparte plaats innemen tot grooten bloei mochten komen. Hij memoreerde voorts in het kort den huidigen internationalen en nationalen toestand en wes in het bijzonder op de moeilijke omstandigheden waarin de vis scherij zich op het oogenblik bevindt. Na de voorlezing van de notulen, welke on veranderd werden goedgekeurd kwamen de in gekomen stukken aan de orde. Een oproep van het T.B.C-fonds „Draagt elkanders lasten", betreffende bestelling van de Zakagenda van het fonds a f 0.25 per stuk werd ten zeerste aanbevolen. Bestellingen kunnen worden gericht tot den heer Dijkhuizen. Wm. Beukelszstraat 34. Verder was er een schrijven van het Dagel. Be stuur van het C. N. V. waarin mededeeling werd gedaan van de maatregelen die getroffen waren ten behoeve van de gemobiliseerde vak- genooten. Daarna werd mededeeling gedaan over de te houden propaganda-vergadering in November. De datum werd vastgesteld op 9 November. Er zal een spreker optreden namens het C. N. V. en een slotwoord gesproken worden door ds. Kapteyn, Geref. predikant alhier. Over de ver dere vulling van dezen avond zou nog nader in het bestuur worden gesproken. Er werd vooral op gewezen om de huisbezoek actie krachtig aan te pakken. De adressen van de ongeorganiseerde vakgenooten worden inge wacht bij het bestuur vóór Maandag 6 Novem ber. Bij de rondvraag werd nog gevraagd of er weer een Sociale Studieclub zou worden opge richt. De voorzitter deelde mede, dat het grootste be zwaar was dat er momenteel geen leider voor deze club is. De heer T. van Popta bleek echter bereid om eventueel als leider op te treden. De voorzitter nam dit aanbod in dankbare overweging aan. Er zal nu getracht worden, een voldoende aantal vakgenooten als geregelde bezoekers voor de club te winnen. Deze geanimeerde vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den heer Walthuis van Velsen-Noord gesloten. IJmuidensclie huisvlijt in Maassluis tentoongesteld. Van den heer Jordêns, Velserduinweg alhier, wiens scheepsmodellen door hun nauwkeurigheid en mooie afwerking vermaard zijn, worden op het oogenblik twee producten van zijn huisvlijt in Maassluis tentoongesteld, n.l. de sleepboot Zwarte Zee en de stoomtrawler Marie Richard son, waarvan wij indertijd een plaatje in ons blad opnamen. Er blijkt in Maassluis bijzonder groote belang stelling voor deze fraaie scheepsmodellen te zijn, vooral van de zijde van de autoriteiten en het Loodswezen. Vijf en vijftig jaar getrouwd. Het echtpaar De JongZahn. Maandag 30 October a.s. is het feest in den huize IJmuiderstraatweg 69. Daar woont het echtpaar H. C. de Jong en T. de JongZahn en dien dag is het 55 jaar geleden, dat het echtpaar in het huwelijk trad. Het krasse bruidspaar, waarvan „hij" 78 en „zij" 76 jaar oud is, woont sinds 1915 in onze gemeente. Zij zijn afkomstig uit Den Helder, maar voordat zij zich ln onze gemeente vestig den, hebben zij in verschillende plaatsen ge woond,, waar de heer De Jong op groote werken, als het aanleggen van spoorlijnen enz., zijn broed verdiende. Beiden mogen zich in een goede gezondheid verheugen en moeder De Jong bereddert nog zelf haar huishouding. Er is dus alle reden om den 30en October als een feestdag te herdenken. De PONT BIOSCOOP vertoont: „Nancy breekt drie harten" en „De ondergang van de William Brown". In de bioscoop De Pont draait deze week de geestige M.G.M.-film „Nancy breekt drie har ten" een z.g. crazy-comedy met Janet Gaynor, Franchot Tone en Robert Montgomery in de hoofdrollen. De intrige is als volgt: 't Begon eigenlijk met een vergissingen een soupertje. 't Was bij den jongen succes rijken schrijver Mei Niles thuis, en de gast was de bekoorlijke actrice Vivian Herford, die echter haar praatzieke moeder had meegebracht en een serieus huwelijk voorstelde. Om dat te ontvluchten nam Mel Niles met beide handen de uitnoodiging van zijn boezemvriend en uitgever Robert Hanson aan, om naar aanleiding van de uitgave van een nieuwen roman een lezing- tournée door de zuidelijke staten te houden. Op deze reis bevindt hij zich in een klein stadje en treedt op in een warenhuis voor de Ver eeniging van Huisvrouwen, aan wie hij hand- teekeningen en opdrachten in zijn nieuwe boek verstrekt. Op deze wijze krijgt hij op een gegeven oogenblik te schrijven: „Voor Nancy Briggs op haar verjaardag" en kijkt daarbij een allerliefst, dapper, maar wel zeer provinciaal opgevoed meisje in de oogen. Dienzelfden dag ontvangt hij bericht, dat New-York weer veilig voor hem is, en hij zit des avonds in den trein en tegen over hem zitNancy Briggs, het eigenge reide provinciaaltje. Haar aanstaande man, een nietsnut, die bij een New-Yorksche kleermaker het vak en andere dingen probeerde te leeren, had immers „bericht van verhindering" betref fende het huwelijk gezonden en dus spoedt Nancy zich naar het onbekende New-York, den kende, dat haar man zich in moeilijkheden zal bevinden. Grootvader Briggs betaalt de reis met afgepast geld. En in den trein beginnen de moeilijkheden. Nancy is zeer babbelziek en positief en heeft maar één fout: dat zij altijd haar taschje kwijt is. 't Blijft ook liggen in een krantenkiosk op een tusschenliggend station en 't wordt oorzaak, dat Mei Niles den trein mist en Nancy alleen verder reist. Als Mel Niles in zijn flat komt, vindt hij daar menschen. Want Nancy's speurtocht heeft tot resultaat gehad, dat zij moest vernemen hoe haar George uit de kleermakerij verdwenen was met medeneming van vier costuums en zij heeft alleen Mei Niles' adres en vindt het doodgewoon om hem om hulp te vragen. Nieuw complicaties; als Mei Niles hoort hoe de actrice Vivian Herford zich reeds tegenover iedereen over haar aanstaande huwelijk uitlaat, is Nancy zijn troef om tegenover diezelfde men schen te vertellen, dat hij niet haar, maar het parmantige boerenmeisje zal trouwen. In wer kelijkheid blijft het echter kibbelen tusschen die twee, en de verwende en grootsteedsche Mei Niles neemt evenveel aanstoot aan haar manier van doen, als zijn vtriend Robert Hanson er ver rukt van is. En Robert vraagt haar ten huwelijk, waarover Mei Niles in woede onsteekt, omdat Robert naar zijn zeggen veel te beschaafd en goed voor haar is. Hij dreigt zelfs, Nancy's George op te sporen, tenzij Robert bereid is met hem naar een psycho-analyticus te gaan om zich te laten onderzoeken. Maar dit bezoek gaat fali- kant verkeerd, want de brave Freudiaan be weert, dat Mel's oppositie tegen Robert's plan nen wortelt in den wensch om zelf met Nancy. te trouwen. En er wordt getrouwd. De huwelijksreis gaat naar Europa. Maar vlak voor het schip-vertrekt, heeft Nancy natuurlijk weer haar taschje bij de douane vergeten, Mei Niles rent de loopplank af, en evenmin als hij den trein kon halen, die Nancy den eersten keer naar New-York bracht, kan hij thans de boot bereiken, die met Nancy aan de reeling zee kiest naar het verre Europa. Het slot mag ieder voor zich uitdenken, die van Mei Niles en zijn manhafte Kenau is gaan houden! De tweede hoofdfilm is het meeslepende werk 'De ondergang van de William Brown". Geanimeerde vergadering van 't Karpertje. Goede zorgen voor het vischwater. Het yisehcollege ,,'t Karpertje" hield gister avond in het clubgebouw café Vessies een leden vergadering. De voorzitter, de heer J. Maenhout, deelde na zijn welkomstwoord mede, dat eenige be langrijke punten besproken zullen worden. Spr. hoopte, dat de besprekingen vrucht zouden af werpen voor de vereeniging, daar ook 't Kar- pertje den weerslag ondervindt van de tijdsom standigheden. De geest in de vereeniging is ech ter uitstekend, zoodat het bestuur met vertrou wen de toekomst tegemoet gaat. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Na het behandelen der ingekomen stukken en het balloteeren van een nieuw lid stelde het bestuur voor om de gelden, die voor den feest avond bestemd waren, aan het vischwater en een baggerbak te besteden. De vergadering verklaarde zich met het voor stel accoord, mits het bestuur nog nadere inlich tingen zou inwinnen voordat tot aankoop -'an een baggerbak wordt overgegaan. De voorzitter bracht hierna hartelijk dank aan de leden, die het bedrag voor een clubvlag bij elkaar gebracht hebben. Het ligt in de be doeling om de clubvlag binnenkort officieel aan het bestuur te overhandigen. Medegedeeld werd, dat het ieder jaar in de be doeling van het bestuur lag om in het visch water een flink kwantum visch uit te zetten, doch met het oog op de financiën zal het dit jaar niet zoo'n groot kwantum kunnen zijn. Voor den St.-Nicolaaswedstrijd zal nog een hoeveel heid baars in het vischwater van 't Karpertje worden uitgezet, daar gebleken is, dat deze visch evenals de andere soorten, in dit vischwa ter uitstekend aard. Na een geanimeerde rondvraag, waarin aange drongen werd om zooveel mogelijk aan de onder linge wedstrijden deel te nemen, sloot de voor zitter de vergadering. Voetbalprogramma van den N. A. S. B. Voor de competitie van de N.A.S.B. zijn voor a-s. Zondag vastgesteld de wedstrijden Zwaluwen- Eendracht en Zwaluwen 2—.Eendracht 2. Het eerste elftal van Zwaluwen is als volgt samengesteld Doel: H. Dubbeld. Achter: A. Kooiman, M. de Reuver. Midden: J. v. Tiel, R. Hennen, N. Adelaar. Vóór: C. de Wit, J. Luntz, K. de Reuver, A. Steenbeek, A. de Reuver. Het is de Eernv van het Kind z»i Of dit even waar is als de stelW |fr' goras zou ik niet durven bewereir r duurt nog zoo lang en er kan in ^'fi1een I wf not? vnnr rim hnps? hphho,-, I we nog voor den boeg hebben, 200 v«! r^U I Maar deze tij d is wel de tijd va^^l van het schoolkind ten minste en nat, I r van de schoolmeesters. Die blijvprTv buiten beschouwing. 6 Wat een leventje hebben die ir Wi* I van tegenwoordig; in IJmuiden tinniïT" zooveel scholen in beslag zijn '.'■n.l kinderen zoo af en toe maar eens vooM derwijzer verschijnen. 1 Het kan toch raar loopen. Als vine... de vrouw bijvoorbeeld op waschda^hf van elf jaar een middag thuis hield (3'^ I en Jaantje en Marietje te passen kr». en zeker een uitnoodiging, om r'— de Commissie tot Wering van Schoolwel I verschijnen en ze mocht dan blij vvezSr1^ I ook nog niet een invitatie van dea v 'I rechter met daarop gevoigd zooveel zulö kreeg. Nu is de Leerplichtwet tijde»!'** werking gesteld. Niet officieel, dat gaat- lijk niet, maar in de praetïjk is het toch üv Vihvol vtro* rvrtlf ia er heel wat schooltijden verzuimd worden, ZOO.CiJ I er voor twee of drie klassen maar r beschikbaar is. ,c De kinderen vinden dat maar wat fim I kunnen hun beukenootjes, eikels en k-ï'^l zoeken in VeLserbeek en dat is toch vê^w I dan school En nu hebben de meeste kinderen in weken zoo ongeveer de helft van hu- 8 moeten verzuimen en om nu weer vu, te komen krijgen ze Herfstvakantie."" Hoera! „Hoe zalig als de jongenskiel Nog om de schouders glijdt!" Jammer, dat er in IJmuiden geen beuke- en kastanjeboomen staan, want daar jongens met hun ziel onder den arm voor T I ver ze niet bezig zijn, ka.ttekwaad uit 'te hal?' Jan en Piet en Kees, gezworen kamer-1- echte IJmuidensche jongens, behooren I „slachtoffers" van de mobilisatie en wel 'w categorie, die met hun ziel onder den arm?--11 loopen. J-' I Jongens, zegt Jan, dat staat een vryv I auto. Salle-we meerijje? 1 Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen en y 1 edele driemanschap klimt op de vrachtauto it I als de chauffeur weg zal rijden. Hij ben£fe niet. dat hij drie blinde passagiers aan to* heeft. I As-ie nou straks de pont opgaat, spring der af en dan gaan we fijn langs het kai&i I terug, oppert Jan, die zoo'n beetje de leiden™ I het driemanschap is. De vrachtauto hobbelt inderdaad den kant I van de pont uit. En de verstekelingen genieten I van het clandestiene ritje. Maar, o wee! De auto rijdt de pont niet op, maar rechtsaf. En op het asfalt van den Rijksweg I het met vol-gas op Haarlem af. 1 De spanning achter den rug van i feur stijgt. Santpoort wordt gepasseerd Q1 stoppen, Haarlem dito dito. Het wordt stil 1 auto. Jan probeert, den moed er in te houden, una I hij heeft weinig succes. Bij Kees en Plet stut het huilen nader dan het lachen. Ze zien ai u boomen langs den weg weer achter zich w. I glijden, hup-hup, de een na den ander. S' r zullen ze dat allemaal terug moeten loi Haarlem zijn ze allang voorbij. ir Zoo komen zein Lei muiden. Daar stool de auto en komen de verstekelingen voor fe I dag. De chauffeur hoort tot zijn verbazing, ty I ze geheel van IJmuiden meegereden zijn. Ito I den en Lei muiden lijkt wel wat op elkaar, ma' P om van Lei, muiden naar IJmuiden te loopen j een heel eind. Maar er zit niet anders op. P De chauffeur wijst hun den weg naar E gom. Dat is voor kleine kinderbeentjes zeker da I uur loopen. Moe en hongerig komen ze ten slotte in hel bollenland aan. Maar wat nu te doen? Ik ga naar de politie, zegt Jan, die geluk' kig niet verlegen is. L, En daar wordt de Hillegomsche politie verrvi r met het bezoek van drie knapen uit UmuiöcnI' En in IJmuiden zijn drie paar ouders dood# ongerust over hun jongens, die al lang te I. hadden moeten zijn. Ze zoeken ze overal, ml I' vinden ze nergens. Zelfs in Haarlem wordt I, zocht. P En daar vernemen twee vaders bij de politie, L dat de jongens op het politiebureau in Hillewn I' zitten. Toen de vaders ze daar in ontvangst kwama I nemen, waren Jan, Piet en Kees heel andere I, jongens dan die, welke in IJmuiden op de au'/) waren geklommen. Wat de tuinders kregen, Noteering van de groentenveiling. Spinazie peer kl. kist 40—60. Spinazie per gr. kist 80—90. Postelein pèr kl. kist 5864. Spinazie per kist 40—60. Sla per 100 krop 301.00. Andijvie per 100 krop 80—2.00. Wortelen per bos 2 Va4!/2. Raapstelen per bos 2.00 Selderij per 1lVa- Peterselie per bos 11 Va- Tomaten per KG 718. Prei per KG 2VZ5. Uien per KG 23V>. Waschpeen per KG IV2—3V2. Bloemkool per stuk 10—14. Knollen per stuk 26. Snijboonen per KG 1632. Dubb. boonen per KG 1540. Spercieboonen z. dr. 15. Pronkboonen per KG 3—7. Gele kool per KG 24V2. Groene kool per KG 2—4. Appelen per KG 5—10. Peren per KG 5—10. Druiven per KG 15—20. Chineesche kool per KG- 2—4. Boerekool per KG 21/2—4- 1 Spruiten per KG 15—23. Breekpeen per KG 22.70. Nero per KG 311. Bieten 2'/23&. LUCHTBESCHERMING IN BLOK 1} Hedenavond zal in het Ned. Hervorma eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een voorlichtingsavond voor gezinsbescne worden gehouden voor de bewoners 12 .(Reguliersstraat en omgeving). SP|® deze bijeenkomst zijn de heeren Lapp° Van der Kolk WAARHEEN, CHINA? p De vereeniging „De Cultureele Film °P Donderdag 26 October hetwinterseuoei Kennemer Theater met de vertoonlos film „Waarheen China?"

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2