Speculatie-kas speculeerde zonder effecten. NIEUWS IN 'T KORT. P.T.T. zorgt voor bestelling van gasmaskers. AG 20 OCTOBER 1939 f/laar de cliënten werden steeds de dupe. I. ,oor de Haagsche rechtbank. n heeft op het publiek altijd aantrek- en het was wel een zeer handige, f^'iiiik weinig scrupuleuze wijze, waar- Pre?°Sur van het Vereen igd Effectenkan- B hiervan had gebruikt gemaakt. '^rechtzitting van de Haagsche recht- ;e velk college de directeur Donderdag r°°r ht staan, verdacht van oplichting, ver- S:ie„ het gébruik maken van valsche ge- ^n°- daarover- een en ander door het O. M i'J;£n,r'li gebracht. -'«ethnfrantoor, zoo bleek dan, organiseerde mL kassen, voor abonnés op het effec- II S' én met het geld, dat in deze rrl gestort, zou worden gespeculeerd, jö y-n effecten voor de speculatie-kassen £i»PeI?tgr vrijwel nooit plaats, wel was nu en P ecn;lal effecten in de kas van het kantoor seö?a«»8r dat was naar de meening van het of meer toevallig. I an Zaken was volgens het O. M. nu at kantoor deed z.g. aankoopen van tal van die echter bijna altijd verlies voor de van de speculatie-kassen opleverden. £e35rL behoefde aan deze deelnemers minder a hetaald te worden dan gestort was en 'iienJ?ij dat na verloop van tijd ruim f6000 verdween in de privé-kas van het effec- Wanneer een deelnemer per ongeluk -een voordeelige transactie deed, dan vond 1 weer een transactie, die nadeel mee- ^•i waardoor het voordeeltje werd gecom- rf Men liet 't publiek evenwel in de waan, «werkelijk transacties deed en berekende iisie voor niet afgesloten aankoopen. r de speculatie-kassen werd nooit eenig -«kocht" deelde een belasting-accountant, 'P S-nderzoek in deze zaak heeft ingesteld, als ^-"deskundige mede. „Zij bestonden alleen n napier. Men kocht incourante fondsen, Ln zelf de noteeringen naar believe kon Xn en zoo speculeerde men tegen de- in, hoewel men hen meermalen schreef. Wng is ons belang' wat reëel was, zoo zeide getuige. Wilde staking in het Amsterdamsche bouwbedrijf. Ruim duizend personen er bij betrokken. Enkele dagen geleden is in het bouwbedrijf in het Westen van Amsterdam een wilde staking uit gebroken. Momenteel zijn hierbij reeds meer dan duizend personen betrokken. De vakbonden verzetten zich tegen deze wilde staking en trachten hun leden te bewegen, geen ge hoor te geven aan de agitatie van verschillende ele menten. De patroonsorganisaties in het bouwbedrijf wei geren unaniem aan de eischen der stakers, 15 pet. loonsverhooging en f 5 per week duurtetoeslag, te voldoen. Zij hebben besloten, zelfs niet met de sta kers in onderhandeling te treden. Pet eenige - Klgtld van de cliënten." Vervalschte kooporders. •'-n de politie lucht van de zaak kreeg, doordat 1 de gedupeerde cliënten ging klagen en het -or ook civielrechtelijk aansprak, werden bij (onderzoek inderdaad koop-orders van effecten SnaSeuriger onderzoek bleken deze brief- evenwel vervalscht te zijn. Zij waren geleverd een commissiormair in effecten te Amster- I <]je deze „domme daad", zooals hij het zelf ode heeft moeren bekoopen met verlies van Maatschap van de Ver. voor den Effectenhandel. De man achter de schermen. - jens het onderzoek bleek, dat noch de direc- "'van het effectenkantoor, noch de directeur de Algemeene Effectenbank A. C. B., welke, in'hetzelfde perceel was gevestigd en ir ie relatie met eerstgenoemde stond, de eigen- Be hoofdpersonen in deze geschiedenis waren. Telkens werd de naam genoemd van zekeren H, B., die eigenlijk de lakens uitdeelde, doch tot ïierre buiten schot bleef. Tijen den commissionair A. C. B., werd wegens Jfaarom geen vaste suikerprijs? Critiek op Kruideniersvergadering. De Nederlandsche Kruideniersbond heeft te biiem vergaderd. De voorzitter dezer organi se, de heer v. d. Linde uit Rotterdam, beft de moeilijkheden geschetst, waarmede de trieniers in ons land ten gevolge van de ver eende maatregelen te kampen hebben. Spreker critiseerde het, dat alle maatrege ls, welke van overheidswege getroffen zijn, een tins vinden in de Landbouwcrisis-wet-1933. Het eis aan adviseerende middenstanders, hier- cxr ontstaan, is reeds merkbaar geworden door te stopzetten van de suikerlevering op Donder- dig, Vrijdag en Zaterdag. De middenstand is lierdoor ten zeerste gedupeerd, hetgeen voor- tomen had kunnen worden. Betreffende de rijks- itedselvoorziening, waarnaast de distributie ge laten is merkte spr. op, dat de huidige distri- tóiewet een geheel ander karakter draagt dan sde jaren 1914—1918. De rijksregeling van nu verre te prefereer en boven de gemeentelijke cxributle van toen. Een fout in de suikerdistributie is evenwel, fet er geen bepaalde prijs is vastgesteld, het- i«a iu sommige plaatsen heeft geleid tot een r& bonnen jacht. Maatregelen, die aan dezen któand een einde maken, zijn dringend ge- föscht. Ten aanzien van de prijsopdrijvingswet he- to.ee de heer v. d. Linde het ontbreken van een definitie van het begrip prijsopdrijving. De poothandel stoort zich nu allerminst aan deze «et en verhoogt zijn verkoopsprijzen snel. De Middenstand die van 1918 tot 1929 een betrekke- welvaart heeft gekend, is de laatste tien $Uoo achteruitgegaan, dat hij, zoo besloot «preker, er veel slechter voor staat dan tijdens vorlgen oorlog. medeplichtigheid aan het gebruik maken van het vervalschte geschrift acht maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen A. H. B. werd wegens oplichting, twee maal gepleegd, verduistering en gebruik maken van een vervalscht geschrift een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Margarine wordt op 23 October 8 cent duurder. De minister van Economische Zaken heeft den minimumprijs van margarine met ingang van 23 October a.s. met 8 cent per K.G. ver hoogd. Van 90 cent is deze prijs dus 98 cent geworden. Inbrekers op heeterdaad betrapt. De centrale recherche te Amsterdam heeft Don derdagavond omstreeks negen uur de hand weten te leggen op drie inbrekers, die hun slag trachtten te slaan in een perceel aan de Leidschegracht. Twee der mannen waren het huis binnengedrongen en hadden, toen zij betrapt werden, reeds een aantal gouden en zilveren voorwerpen buit gemaakt. De derde man stond op den uitkijk, doch deze kreeg geen gelegenheid meer om alarm te slaan. Het manifest van het I. V. V. Vragen van den heer Rost van Tonningen. Mr. Rost van Tonningen heeft de volgende schrif telijke vragen gericht tot den voorzitter van den raad van ministers en de ministers van buiten- landsche zaken en justitie: 1. Hebben de ministers kennis genomen van het feit, dat het bureau van het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen in een buitengewone zittin;. op 13 en 14 October j.l. te Parijs gehouden, een manifest heeft opgesteld, waarin uiting wordt gege ven aan de eenheid van zienswijze van dat bureau met „de Fransche en Engelsche arbeiders, die op het oogenblik de menschelijke vrijheid, de demo cratie en de beschaving tegen de aanvallen der to talitaire staten verdedigen", en waarin wordt ver klaard, dat het Internationaal Verbond van Vak vereenigingen „geheel en al aan de zijde der de mocratische staten" staat, welke thans in den oor log zijn betrokken? Rott. Lloyd gaat weer door het Suez-kanaal varen. De Rotterdamsche Lloyd deelt ons mede, dat de volgende afvaarten zijn vastgesteld: Van Rotterdam: Sibajak op 25 November, Ba- loeran op 12 December, Slamat op 17 Januari. Van Batavia: Slamat op 29 November. Indrapoera op 13 December. Het ligt in het voornemen dat, behalve voor bo vengemelde vaart van de „Baloeran", de route door het Suez-kanaal zal worden gevolgd. Hoogovens vragen officieele noteering van de aandeelen. Mededeelingen der directie. De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden hebben een aanvraag gedaan tot opne ming in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. In verband hiermee berichten de Hoogovens aan de Ned. Han del Mij., de Amsterdamsche Bank, de Twentsche Bank en de Rott. Bankvereeniging o.m. 't volgende: Bij gelegenheid van de uitgifte der 4 pet. obli- gatieleening, groot f 4.090.000 gaven wij een uit voerig overzicht omtrent de oprichting en ontwik keling van het bedrijf. Inmiddels publiceerden wij ons jaarverslag over het boekjaar 1 April 1938/31 Maart 1939. Wij mo gen vaststellen, dat de resultaten van het afge- loopen boekjaar de verwachtingen hebben over troffen. Eerste vijf maanden zijn bevredigend. Ook de eerste vijf maanden van het loopende boekjaar zijn bevredigend geweest, de resultaten bleven nauwelijks ten achter bij die over dezelfde periode van het vorige boekjaar. Door den inmid dels ingetreden oorlogstoestand is echter ook voor ons bedrijf een geheel nieuwe situatie ontstaan, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Deze gevolgen kunnen zoowel den aanvoer van grondstoffen als den afzet van onze ruwijzerpro- ductie betreffen. Ten aanzien van den grondstoffen- aanvoer verwachten wij geen onoverkomelijke moeilijkheden, zij het dan ook, dat reeds door de sterke verhooging van de aan den aanvoer verbon den kosten, met niet onbelangrijk hoogere prijzen te rekenen valt. Wat betreft den ruwijzerafzet is de situatie veel onoverzichtelijker. Alleen reeds het door de regeering afgekondigde uitvoerverbod, dat nog niet is opgeheven, maakt het zeer moeilijk ten aanzien van onzen afzet eenige voorstelling te doen. Wij meenen echter, dat de groote behoefte, welke vooral onder de huidige omstandigheden aan staal, cement en stikstof bestaat, zeker ook haar invloed op onzen bedrijfsgang niet zal missen, zoodat wij de verwachting durven uitspreken, dat, mits de grondstoffenvoorziening geen ernstige stagnatie on dervindt, het bedrijf met twee hoogovens, eventueel in wat langzamer tempo, zal kunnen worden handhaafd, waardoor de geheele economie van ons bedrijf, d.w.z. de bestaande afstemming van al onze nevenbedrijven op een'normale ruw ijzer-productie kan worden bewaard. Een belangrijke factor bij de beoordeeling van de toekomst vormt de uitbreiding van ons bedrijf met een staalfabriek en een walserij. De staalfa briek is sinds April van dit jaar in werking met een Siemens-Martin oven. Met den bouw van een tweeden oven, met bijbehoorende giethal werd na dien een aanvang gemaakt. Naar verwachting zal deze omstreeks begin van het volgend jaar in be drijf kunnen worden genomen. Onze staalproductie zal.dan verdubbeld zijn. Voorts zijn de voorberei dingen voor den bouw van de walserij thans zoo ver gevorderd, dat daarmede spoedig een aanvang kan worden gemaakt. Naar verwachting zal de walserij in 1941 in ge bruik worden genomen, waarmee dan de tweede étappe in de ontwikkeling van ons bedrijf zal zijn afgewerkt. Voorloopig vindt onze staalproductie voldoenden afzet bij de in Nederland bestaande walsbedrijven, o.a. de met ons gelieerde N.V. Ned. Staalfabrieken v.h. J. M. de Muinck Keizer. Deze uitbreidingen, welke onder normale om standigheden een belangrijke versteviging van de grondslagen van ons bedrijf zouden beteekenen, zijn in deze buitengewone omstandigheden een fac tor van niet te onderschatten waarde, om onzen bedrijfsomvang zooveel mogelijk te handhaven. Be halve door de reeds eenige jaren bestaande bui- zenfabriek, zullen door deze nieuwe bedrijfstakken de eigen opnemingsmogelijkheden van onze ruw- ijzerproductie op gelukkige wijze toenemen en een voor onze positie gunstige verschuiving in de af- zetverhoudingen ten gunste van den binnenland- schen afzet te bewerken. Onze vennootschap zal hiermede een belangrijke bijdrage tot de staalvoor- ziening van ons land kunnen leveren. Alle omstandigheden in aanmerking genomen, meenen wij ten aanzien van de toekomstige verwach tingen van ons bedrijf gematigd optimistisch te mogen zijn. De aandeelen der Hoogovens hebben tot het be gin van dit jaar onder syndicaatsverband berust. Daarna is eenige handel in de aandeelen ontstaan. De laatst bekende koers is 61V2 (ex dividend). DE RADIOZENDER VAN DE R. S. A. P. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak der geheime uitzendingen van de R. S. A. P. Wegens het in bedrijf hebben van een radio zender zonder vergunning van den minister van waterstaat werden J. H., P. S. en W. J. M. veroor deeld tot één maand gevangenisstraf. De eisch was drie maanden. VERZOEK OM VERBETERING VAN DE LEERLINGENSCHAAL. commissie van samenwerking uit de hoofd- van den Bond van Nederlandsche Onder- het Katholieke Onderwijzers Verbond in •-■.land, het Nederlandsch Onderwijzers Genoot- (Sl-0 Unie van Christelijke Onderwijzers en ~~j*ijzeresseh in Nederland en de Vereeniging dooiden van scholen in Nederland heeft tot -raad van ministers een adres gericht, waarin ««telling wordt uitgesproken over het uitblij- "svan'maatregelen ter verbetering van de leer-, anschaal, temeer daar nu door de afwezigheid jo.üe vaders in de gezinnen van vele gemobili- en> de taak van de school als opvoedkundig ^eu belangrijk is verzwaard. De boterprijs. commissienoteering voor Nederlandsche ;:;r5 vastgesteld op 80 cent per K.G. Het be- Ta" heffing en steunuitkeering is even- >2?80 cent bepaald, zoodat voor den groot- pjwi de pnjs f 1.60 per K.G. is. Voor den klein rpw'wmen bij deze f 1.60 nog bij handeïs- «sosten, winst, WDSTE INWOONSTER VAN ENSCHEDE OVERLEDEN. tan ïnóT6 is te Enschede in den ouderdom hn.J Jaai' overleden de weduwe J. Stroink- fcrwTal1Lover406ne was de oudste inwoonster gemeente Enschede. Nederlandsche tanker zond S. O. S.-bericht uit om een arts. Een zieke en een gewonde aan boord. Naar een United Press-telegram uit Walmer (Zuidkust van Engeland) meldt heeft het Neder landsche tnakschip Mirza, 7991 ton, gisternacht een dringend S.O.S. bericht voor een arts uitge zonden, waarop de reddingsboot met een dokter en een verpleger aan boord gedurende 5 uur 's nachts ip zee getracht heeft de „Mirza te localiseeren, hetgeen tengevolge van de duisternis en den storm niet gelukte. De reddingsboot is daarom naar Wal mer teruggekeerd en Donderdagmorgen bij het aanbreken van den dag weer uitgevaren, toen ook de storm eenigermate bedaard was. Thans had de reddingsboot meer geluk. Zoodra zij langszij lag zijn dr. Hall en de verpleger aan boord van de „Mirza" gegaan waar een van de le den der bemanning een ernstige ziekte aan de in gewanden heeft, terwijl een ander lid van de be manning een .verbrijzelde hand had. De Centrale recherche te Amsterdam heeft twee mannen aangehouden, die verdacht worden van heling van vier autobanden, die in begin September te Doorn door- twee militairen waren ontvreemd. Op 7 November zal in de Domkerk te Utrecht een Willibrord-herdenking worden ge houden. Gesproken zal worden door prof. dr. Gerard Brom, prof. dr. Tuininga en prof. dr. W. J. Aalders. Donderdagavond om half zeven is op den Velperweg te Arnhem een twin tig-jarige jonge dame, die per rijwiel uit de Tivolilaan kwam, door een bus van de Geldersche Tramweg Maat schappij aangereden en doodelijk gewond. Het vijfjarig zoontje van de familie Oosting te Pateswolde is door een zandauto overreden en gedood. De vijf-jarige Sjoukje Alkema, die onver wachts den weg wilde oversteken, is nabij Franeker door een autobus aangereden en ge dood. Op spoed wordt aangedrongen. Het in ons blad van Donderdag gepubliceerde bericht betreffende den aankoop van gasmas kers, wordt bevestigd door een mededeeling van den regeeringspersdienst, waarin wordt gezegd, dat bij schrijven van 19 October de minister van Binnenlandsche Zaken een circulaire tot de burgemeesters heeft gericht, in welke o.m. staat dat bestellingen van gasmaskers worden aange nomen bij alle postin richtingen. Deze bestel lingen kunnen individueel of collectief geschie den, collectief desgewenscht door tusschenkomst van een locale organisatie als de ter plaatse ge vestigde afdeeling van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming. Bij elke bestelling -zal moeten worden overge legd een verklaring betreffende de soort, als mede de maat van het benoodigde gasmasker, af te geven door een instantie, welke daarvoor wordt aangewezen. Voorshands komen voor levering in aanmer king: 1. Veritex-gasmaskers, leverbaar in maten 1, 2 en 3 en in kindermaten bestemd voor de leeftij den van 512 jaar. 2. .,Duiker"-gasmaskers, leverbaar in maten 5 en 7. Deze gasmaskers worden voorloopig verkrijg baar gesteld tegen de volgende prijzen: a. Veritex-gasmakers, alleen te leveren zonder draagzak f 3.50, b. „Duiker"-gasmaskers, zonder draagzak f 5.50. c. „Duiker"-gasmaskers, met draagzak f 6.25. Hierbij moge ik aanteekenen, dat Veritex-gas maskers bestemd zijn voor personen, die in om standigheden dat van het gasmasker gebruik moet worden gemaakt, geen of weinig lichame- lijken arbeid hebben te verrichten. „Duiker"- gasmaskers zijn in het bijzonder voor de overige personen geschikt. Voor zoover de bestelde gasmaskers niet uit den aanwezigen voorraad leverbaar zijn, zijn de prijzen vrijblijvend.Met'toog op even- tueele stijging van de prijzen der grond stoffen, is het in het belang van hen, die zich een gasmasker willen aanschaffen ge- wenscht, zoo spoedig mogelijk tot bestelling over te gaan. Tegelijk met de bestelling zal het verschuldig de bedrag ten postkantore moeten worden be taald. Teneinde de verzendkosten zooveel mogelijk te beperken, worden de ingekomen bestellingen door den directeur van het (hoofd-) postkantoor tweemaal per week nl. des Woensdags en des Zaterdags na afloop van den dienst geplaatst. Deze plaatsing geschiedt door tusschenkomst van den inspecteur voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen, die op deze wijze bij een tijdelijke opeenhooping van bestellingen kan zorgdragen voor een redelijke verdeeling van den onmiddellijk beschikbaren voorraad over de daarvoor in aanmerking komende gemeen ten. De leveranciers zenden de gasmaskers toe aan de postkantoren, waar de bestellingen zijn opgenomen. Deze kantoren zorgen voor de uit reiking aan belanghebbenden. Ik moge een beroep doen op uwe medewerking, opdat de in dit rondschrijven vervatte regeling, welke op 23 October 1939 ingaat, zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelijk tot uitvoering wor den gebracht" Volle pekelharing mag weer uitgevoerd worden. Regeling in handen der Visscherijcentrale. De Nederlandsche visscherijcentrale is thans gemachtigd een gedeelte van de volle pekel haring (dus geen maatjes-, steur- of ijleharing)' van de vangst Juli en Augustus 1939 ten uit voer toe te laten. In verband hiermee verzoekt zij hun, die tot uitvoer van deze volle haring zouden willen overgaan, tegelijk met hun we- kelijksche positieopgaven een afzonderlijke opgave van de Nederlandsche visscherijcen trale te verstrekken, waarop gemeld is de voorraad volle pekelharing, vangst Juli en Augustus 1939. op Zaterdag 21 October. In dien deze opgave Maandag 23 October in het bezit van de Nederlandsche Visscherijcen trale is, is genoemde centrale bereid van Woensdag 25 October af voor 50 pCt. van den voorraad monopolieovereenkomsten voor uitvoer van bedoelde haring af te sluiten. Volledig ingevulde monopolieovereenkomsten kunnen van genoemden datum af aan de Nederlandsche visscherijcentrale per post worden ingezonden. Op persoonlijk gebrachte aanvragen wordt geen machtiging tot uitvoer verleend. Alles behoort over de post te worden toegezonden. Dies Natalis der Vrije Universiteit. Ter gelegenheid van de dies natalis der Vrije Universiteit te Amsterdam heeft de rector- magnificus, prof. dr. A. Sizoo, vanmiddag een rede uitgesproken over „Eloquentia divlna, het stijl probleem der oude Christenen". PROTESTANTSCH-CHRISTELIJKE ZORG VOOR GEMOBILISEERD EN. Teneinde versnippering van krachten te voor komen, zijn de verschillende acties, die zich ten doel stelden de zedelijk-geestelijke belangen van onze gemobiliseerden in Protestantsch- Christelijken zin te behartigen, samengevoegd. Er is een algemeen comité gevormd dat den naam zal dragen van „Algemeen Protes- tantsch-Christelijk Comité ter behartiging van ae geestelijk-zedelijke belangen der gemobili seerden (A.P.C.-corriité)" Als algemeen voorzitter zal optreden dr. J. J. C. van Dijk, als algemeen secretaris de heer J. Schipper, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, als algemeen penning meester mr. E. L. G. den Dooren de Jong, di recteur kantoor 's-Gravenhage der firma R. Mees en Zonen". Inaugureele rede prof. dr. A. de Buck. Bij de aanvaarding van het ambt van bijzondef hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden heeft prof. dr. A. de Buck vanmiddag een rede uit gesproken over: „De Godsdienstige opvatting va" den slaap, inzonderheid in het oude Egypte". Prijsverhoosring niel altijd strafbaar. Oordeel der Groningsche rechtbank. Donderdag heeft de rechtbank te Groningen uitspraak gedaan in de zaak tegen de heeren P. en G. B. manufacturers te Groningen, tegen wie de vorige week een geldboete van één gulden subsidiair één dag hechtenis werd geëischt wegens overtreding van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet. Ze hebben, om een uitspraak van den rechter uit te lokken over de vraag of prijsverhooging van oude voorraden, ter dekking van de ver- vangingsaankoopen strafbaar is, zich laten verbaliseeren voor den verkoop van wol voor 45 cent per half K.G., voor welk artikel zij den dag te voren van dezelfde koopster 35 cent per half KG hadden gevraagd. De rechtbank acht niet bewezen dat verdach ten zich hebben schuldig gemaakt aan opzet telijke prijsopdrijving van waren, waarvoor geen redelijke grond bestond. Wel hebben zij een hoogeren prijs gemaakt maar deze prijs verhooging acht de rechtbank volkomen ge rechtvaardigd, om-dat verkoop zonder prijs verhooging zou leiden tot kapitaalverminde ring. De onredelijkheid der prijsverhooging acht zij dus niet bewezen; zij spreekt- beide ver dachten vrij. De Officier van Justitie heeft tegen het von nis hooger beroep aangeteekend, HET NIEUWE RIJWIELPAD DOOR DE ZUID-HOLLANDSCHE DUINEN. Dezer dagen zijn ook de bekende A.N.W.B. paddestoelen op het nieuwe rijwielpad door de Zuid-Hollandsche duinen geplaatst. Die handige wegwijzers wegen meer dan 100 KG omdat anders de schooljeugd spoedig een manier weet te ver zinnen ze te vernielen. Daarom doet de A.N.W.B. nogmaals een beroep op allen om deze A.N.W.B.- meubelen" te beschermen. BENOEMINGEN DOOR DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. De bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot geestelijk adviseur van: de Vereenigingen Aar- ka" en Sint Paulus" in de parochie Bloemen- daal J. Adank; den R.K. Volksbond te Heem stede J. Oud en van de R.K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze" te Heemstede D. Plaat. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft, met in gang van 1 Januari 1940, aan den Commandant van de „Vrijwillige Burgerwacht Haarlem", den beer C. L. Becking, op diens verzoek eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging voor de ge durende verscheidene jaren in die functie aan de overheid bewezen diensten. De heer J. F. G. Bode, hoofdman van de ..Vrij willige Burgerwacht", heeft met ingan-g van 1 Januari 1940 aan den Commandant eervol ontslag verzocht. Langs den Rijn op vijandelijk geo.ea oracht de Engelsche luchtmacht de Siegfried-linie fotografisch in kaart. Een der groote spoorbruggen, waarvan de zware/ deuren gesloten zijn SIMAVI-DAG IS INDIë-DAG! Men schrijft ons: Moet het medische werk in Indië stop worden gezet als gevolg van het oorlogsgeweld in Europa? Welken indruk moet dat maken op den Ooster ling? Simavi stelt tegenover iederen bom en granaat op het oorlogsfront, een maatregel in Indïë, ten bate van de Inlandsche bevolking aldaar! Meer dan ooit komt thans de dringende behoefte naar voren, het bestaande medische werk in onze Overzeesche gewesten in stand te houden. Dit is niet slechts in het belang van de Inheemsche be volking, doch ook is het een nationaal belang van de eerste orde. In deze ernstige tijden mag in In dië geen hospitaal en geen ziekenzaal gemist wor den. Simavi mobiliseert daarom al haar mede-arbei ders (sters) en geeft over de geheele linie het com mando „Voorwaarts". Moge de Nederlandsche cultuur rijk blijken te zijn aan barmhartigheidszin. Giften kunnen onder vermelding „voor Sima vi" gestort, worden op postgiro 154742, ten name van den heer A. J. Berman. Fred. Hendriklaaa 35, Haarlem.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5