erhuis betuigt zijn instemming met het bijstandspact. vvaS' i de conferentie Stockholm. Scandinavische staatshoofden bevestigen hun setidauteif Lot der Scandinavische volken één met dat van Finland. Duitschiand's otieuooviaad. gnAjS 20 OCTOBER 1939 «y "1 if'herinnerde aan zijn verklaring van P=iahu mededeelde, dat de regeeringen ge,Ioen, en Turkije waren overeengekomen geland wederkeerigen aard en op langen 5uiten Hij bracht verder in herinnering, ft] de sluiting dezer overeenkomst, beide - ^»e" v,0Hden verklaard in zekere omstan- •ijn tot doeltreffende samen- heeft gisteravond den loop der de- Teerhuis onderbroken om mede te 0 et Britsch-Fransch-Turksch verdrag dat Het Lagerhuis ontving deze mede- ringen - tg 'Jal b1o6t alle mogelijke onderlinge hulpver- volgens werd besloten, dat het accoord ÏK®. komen in den vorm van een driezijdig ..ccrhen Engeland, Frankrijk en Turkije, jdrtf |u-__ aldus vervolgde Chamberlain de sdl0°Li7cen. die na mijn verklaring van 12 voortgezet, vertraagd werden, heeft n enkel belangrijk punt ooit een verschil tj voorgedaan. De besprekingen zijn al- j^vcrd in een atmosfeer van wederkeerig ^eerdrie weken geleden is men tot over- ■JL» ten aanzien van de bepalingen van irae flekomen, doch in overleg met de Fran- "fritsche regeering werd de onderteeke- teld, daar de Turksche regeering hoopte, V'bezoek' van haar minister van buitenland- -en aan Moskou tot een parallel-loopend tusschen Rusland en Turkije zou kunnen De onderhandelingen van Saradjogloe te Zijn thans tijdelijk onderbroken, öèl Turksche regeering was van meening, dat ie der voorstellen, die haar gedaan waren, ,ie vereenigen waren met de punten, waar in reeds overeenstemming was bereikt tus- i Turkije eenerzijds en Frankrijk en Enge- Onderhoud met Minister Erkko. iuche Minister voorstander van nauwere lenwerking van alle Oslo-staten. (Van onzen specialen verslaggever). STOCKHOLM, 20 October. (Per telefoon) vele binnen- en buitenlandsche journalis tier gelegenheid van de conferentie tusschen ji Noordsche staten in Sweden's prachtige '•■viostad verzameld, hebben twee volle dagen ^pogingen in het werk gesteld om interviews fTcrkrijgen met de ministers van buitenland- te raken, hetzij van Zweden, Denemarken, Zwegen of Finland. Dit is hun vele uren iéhten ten spijt niet mogen gelukken. De ada van de deelnemers aan de besprekingen js ie eenen male volgeboekt en dus werd een te onverbiddelijk afgewezen. Ook ik heb aan- uMjk tevergeefs vele pogingen in het werk (öieid om tot één der ministers door te 'drin- p, Sandler, de Zweedsche minister, kon mij .zooals onzen lezers reeds bekend is den Kiüen dag een kort, zeer kort onderhoud toe- ean, waarbij hij zich echter alleen maar in iteneene bewoordingen uitte, hetgeen vlak ik. het begin der besprekingen uiteraard ver- ncht kon worden. Dank zij een bijzondere relatie is het mij fcet na afloop van de conferentie, vandaag 0 eenige journalist gelukt toegang te verkrij- p tot de appartementen van den Finschen trister van buitenlandsche zaken, Erkko. Deze kndsman wilde mij in het Zweedsch te woord ton. Dat hij deze taal machtig was, hadden ft Scandlnaviörs gistermiddag door de radio li gehoord, daar Erkko de in het Finsch ge leiden rede van den President later in het ïreedsch nogmaals uitsprak. Zonder dat ik een vraag behoefde te stellen (al Erkko allereerst in geestdriftige bewoordin- jen uiting aan zijn dankbare gevoelens voor ie waarlijk grandiooze ontvangst, welke de Zweedsche hoofdstad den gasten van haar bereid had. De minister meende onom- ecen te mogen zeggen dat deze dagen een ijspathieke verrassing voor alle buitenlandsche deelnemers aan de conferentie waren geweest. £j hadden allen den tijd in Stockholm doorge tocht als een grootsche belevenis gevoeld. Uit ft besprekingen, zoo vervolgde minister Erkko, li wel heel duidelijk gebleken dat een nauwe Menwerking zeer gewenscht is, hoewel er reeds van een innig contact tusschen de Noord tóe landen gesproken kan worden. Op mijn vraag of, wanneer mogelijkerwijs de ^handelingen tusschen Finland en de wïjet-Unie een negatief resultaat zou opleveren gevolgen daarvan voor Zweden, Denemarken, wegen en IJsland even ernstig als voor de «ie republiek zouden kunnen zijn, liet de «ter zich wel niet positef doch naar mijn tótölng in alleszins optimistisehen zin uit. Tenslotte veel tijd had de minister, die wreen per vliegtuig naar Helsinki terugkeert tteraard ook niet stelde ik de vraag of het 2 set belang van den vrede zou zijn, indien Oslostaten (dus ook België en Nederland) nauwere samenwerking zouden beslui- W een Hierop antwoordde de minister zonder aar den vastbesloten: „Ja, naar mijn meening Minister Erkko kon geen uitsluitsel geven ,Vraa= Wanneer het Finsche antwoord, ■•aiueel de tegenvoorstellen, aan de Sovjet- 2°u worden gegeven. Het eenige, dat hij tel onderwei'P wilde zeggen, was, dat er te ,een antwoord was geformuleerd en en hierbij wees hij glimlachend ÏOnd antwoord in zijn bezit be land anderzijds. Niettemin is zoowel door Mos kou als door Ankara gemeld, dat de betrek kingen tusschen Turkije en Rusland blijven rusten op den grondslag van vriendschap (toe juichingen). Intusschen heeft de Turksche regeering besloten de onderteekening van het Britsch-Turksche ver drag niet langer uit te stellen en het verheugt mij u te kunnen zeggen, dat het pact een half uur ge leden te Ankara geteekend is. (Luid applaus). Attlee (Labour) zeide vei-volgens er van overtuigd te zijn, dat hij aan aller gevoelens uiting gaf, wan neer hij verklaarde de verklaring toe te juichen. Sprekende namens Sinclair, wènschte Sir Percy Harris, lid der Liberale oppositie, de regeering geluk. „Beslissend voor den vrede in de Middeilandsche Zee." Reuter meldt dat het pact met Turkije allen Brit- schen dagbladen voldoening geeft evenals het allen leden van het Lagei-huïs gisteren verheugd heeft. De Times schrijft: Het verdrag met Turkije is een diplomatieke daad van vérstrekkend belang, welke beslissend zou moeten zijn voor de hand having van den vrede in de Middeilandsche Zee en de mogelijkheid zou moeten versterken voor eiken staat in Zuidoost Europa om zijn eigen be langen na te gaan en die te combineeren met die van zijn buren. Op den Balkan zal Turkije met verhoogd gezag voortgaan op te treden als be middelende en stabiliseerende mogendheid. Het recht door zee gaan van de Turksche methoden is er in geslaagd om tot stand te brengen, hetgeen een effectieve regeling zou moeten zijn voor het steunen van de onafhankelijkheid der Balkanlan- den door alle het nauwst betrokken staten. Schrij vende over de bepalingen van het verdrag ten aan zien van Rusland zegt de Times: Turkije is trouw gebleven aan zijn verstandhouding met Moskou zooals tijdens den geheelen duur van de onderhan delingen in Moskou Saradjogloe nooit een haar breedte is afgeweken van den fundamenteelen trouw aan de voorloopige overeenkomsten met Lon den en Parijs. Wanneer, zooals gehoopt mag worden, het Russische voornemen uitgaat naar een hand having van den status quo in Zuidoost Europa, dan is er thans geen reden waarom de Russische doel stellingen met die van 't driemogendhedenverdrag op eenigerlei wijze met elkander in botsing zouden komen. Onmiddellijk na de onderteekening van het driezijdige verdrag heeft Chamberlain een felici tatietelegram doen toekomen aan den Turkschen minister-president, dr. Saydam, waarin hij o.a. zegt: „Ik juich dit nieuwe bewijs van den wil onzer mogendheden tot samenwerking ter bevordering der gemeenschappelijke belangen toe en vestig mijn oog op de voortzetting dezer samenwerking krachtens de politiek, die in het zoo ;uist gelee- kende verdrag is neergelegd". Italië verheugd over twee factoren. Reuter meldt uit Rome: Twee factorën in den nieuwen toestand, zooals die geschapen is door het .Britsch-Fransch-Turk- sche verdrag, worden hier met instemming be sproken. De eerste factor is dat Turkije, haar men zegt, geweigerd heeft den status der Dardanellen ten gunste van Rusland te wijzigen. Italië wil na melijk niet dat de Russische vloot een nieuw machtselement in de Middeilandsche Zee wordt. De tweede factor is dat Turkije zijn beloften je gens Roemenië handhaaft, waarin men de aan wijzing ziet, dat Turkije de Italiaansche belang stelling voor de regeling der Balkan vraagstuk ken en voor de organisatie van een vredesblok op den Balkan deelt. In fascistische kringen be schouwt men de onderteekening van het verdrag als een natuurlijk gevolg van de schorsing der on derhandelingen te Moskou, die, anders dan men verwacht had, hebben aangetoond, lat Turkije in zijn betrekkingen tot Rusland onafhankelijk is. Men gelooft, dat Turkije op het standpunt staat, dat de overeenkomsten met de geallieerden zijn veiligheid voldoende waarborgen en een prijsge ven der samenwerking met Rusland, die vroeger als van automatisch karakter beschouwd werd, mogelijk maken. Amerikaansch commentaar. In politieke Amerikaansche kringen beschouwt men het Fransch-Britsch-Turksche verdrag als een diplomatiek succes van de geallieerden. Men heeft te Washington den indruk dat het verdrag op de eerste plaats de neutraliteit van Italië zal verzeke ren en zoo de geallieerden zal bevrijden van zware zorgen over de Middeilandsche Zee. Begrafenis van Duitsche vliegers in Engeland. Met militaire eer. Twee Duitsche vliegers, de onder-officier Seydel en de vlieger Schleicher, die bij den aan val op de Firth of Forth gesneuveld zijn, zullen vandaag te Edinburgh met militaire eer begraven worden. Nieuw Bulgaarsch kabinet wordt gevormd. Kiosseiwanof blijft premier. De Bulgaarsche regeering is afgetreden. Het ontslag van het kabinet dat de premier Kiosseiwanof gisteren bij den koning heeft inge diend, werd reeds eenige dagen verwacht. Men wist namelijk in politieke kringen te Sofia dat de premier voornemens was aan den vooravond van het wederbijeenkomen van het parlement de basis van zijn kabinet uit te breiden door er ook vertegenwoordigers van bepaalde Kamergroepen in op te nemen. De koning heeft Kiosseiwanof belast met de vorming van een nieuw kabinet. Het gerucht loopt in verschillende kringen dat de nieuwe regeering voornemens is volmachten te vragen. Koning Custaaf: „Geen Noordelijk land mag zijn recht om vreedzaam te leven zien beknot." DUITSCH-RUSSÏSCH VERDRAG GERATIFICEERD. Het presidium van den Oppersten Sovjet heeft het op 28 September tusschen Duitschland en de Sovjet Unie gesloten vriendschaps- en grensver drag geratificeerd, evenals het op 4 October in Moskou ondert'eekende aanvullende protocol met de daaraan toegevoegde kaart. Te Berlijn geschiedde de ratificeering door Hitier. Geredde Duitsche vliegers terug naar hun land. Deensche regeering geeft haar toestemming. Aan vier Duitsche vliegers, die door een Deensch stoomschip op de Noordzee waren opgepikt en in Rudköbing op Langeland aan land zijn gebracht, is door de Deensche overheid verlof gegeven om weer naar Duitschland te gaan. Er bestond geen aanleiding hen na de vereischte verhooren verder vast te houden, aangezien zij op internationaal zeegebied neergestreken zijn en vandaar naar Denemarken zijn gebracht. Jan niet-officieele zijde venam ik later, e onderhandelingen tusschen Rus- kntielen' voornamelijk over drie punten Grensregelingen; ;i gjj bijstandspact tusschen beide landen; &2gÖ. Dit la; vlootsteunpunt voor Rusland te rr'p.v, 15 zooals gezegd niet- officieel, maar fcn goed aap te doen dit toch te vermel den men er Stockholm veel over hoort hl* Rnw .v!eronderstelt men in Stockholm nog for Kflib antwoord aan Stalin, opgesteld oreiijm ij!en Erkko„ na de goedkeuring van de na en der Finsche regeering, wellicht "anden van Paasiviki zal worden Werhandelen^6 verder met stalin te kunnen ™"toik verboden), Luchtbeschermingsdienst in Engeland wordt gereorganiseerd. Minder gesalarieerden. Minister Anderson heeft in het Engelsche La gerhuis aangekondigd, dat de civiele luchtbe schermingsdienst gereorganiseerd zal worden, waarbij het aantal gesalarieerden verminderd zal worden. Van zekere zijde was heftige critiek ge oefend. Men klaagde er over, dat vele menschen sedert het uitbreken van den oorlog door den staat worden betaald voor diensten, die wegens het uitblijven van luchtaanvallen gemist zouden kunnen worden, Anderson antwoordde op hefti- gen toon „Ik kan mij niet vrij maken van de gedachte, dat wij deze beschuldigingen niet ge hoord zouden hebben, indien de nood aan den man zou zijn gekomen. Spoediger wellicht dan wij denken zullen wij de gelegenheid voor grootere dankbaarheid hebben'. Anderson verklaarde verder dat er thans geen sprake kan zijn van een demobilisatie op groote schaal van het permanente luchtbeschermings- personeel. De regeering is voornemens een permanenten kern voor eiken dienst te handhaven. Zij wil daarnaast de beschikking hebben over ander per soneel voor de tweede linie. Een groot deel van dat laatste personeel zou bestaan uit vrijwilligers die niet betaald worden en een deel van den tijd beschikbaar moeten zijn. DUITSCHE BALLON DAALT ^N ENGELAND. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede dat een Duitsche ballon, die te Cruden in Aberdeenshire gedaald is, voor 'n deskundig on derzoek naar het Britsche hoofdkwartier is over gebracht. Aan den ballon zat een lange draad vast, die in aanraking was gekomen met electri- sche kabels, waardoor brand was ontstaan. Ver der werd aan den ballon een waarschuwing, in Duitsch machineschrift, gevonden van de woor den: „Pas op, levensgevaarlijk, raak draad of touw niet aan, indien zij over een electrischen kabel liggen. Niet rooken en geen vuur ontsteken bij den ballon. Gevaar voor ontploffing". Den vinder werd gevraagd mededeeling te doen aan een adres in Duitschland. Een belooning werd in het vooruitzicht gesteld. Dr. TODT BENOEMD TOT GENERAAL MAJOOR. Hitier heeft dr. Todt tot generaal majoor be noemd om zijn verdiensten bij den bouw van de Siegfriedlinie en de inrichting der luchtverdedi gingszone. Donderdagmiddag, na afloop der conferentie hebben de Scandinavische staatshoofden het woord gevoerd over de Zweedsche radio (een verkorte inhoud der toespraken werd in een deel onzer vorige oplaag opgenomen). De eerste spreker was Koning Gustaaf van Zweden. Na te hebben gesproken over de moei lijkheden, welke de neutrale landen onder vinden bij hun internationalen handel, zeide hij: „De volken van Scandinavië wenschen in vrede te leven met andere volken, zij willen leven als vrije naties. Zij wenschen derhalve dat geen enkelen aanslag wordt gepleegd op dit recht van een hunner in vrede en vrijheid te leven". „De bijeenkomst heeft de overeenstemming van het gevoelen bewezen. De nationale leiders van de Noordelijke landen zijn van oordeel dat het een levensbelang is, dat ieder van onze landen in staat is onafhankelijk de beproefde politiek van onpartijdige neutraliteit te vol gen. Wij waardeeren hoogelijk de hartelijke boodschappen, welke wij van de hoofden der Amerikaansche staten hebben ontvangen. Wij hebben reeds opgemerkt dat de vijande lijkheden ook de belangen van de neutrale mo gendheden aantasten en dientengevolge heb ben alle staten van de Oslo-groep dezelfde moeilijkheden. V/ij rekenen voor het handhaven van de neu traliteit op den vfederkeerigen eerbied en de sa menwerking van alle neutrale staten in dezelf de neutraliteitspolitiek. Het is mijn diepste wensch, dat geen Noor delijk land zijn recht om vreedzaam te leven zal zien beknot en mijn grootste hoop is, dat wij mogen bijdragen tot het herstel van den vrede en de regeling van dc geschillen, welke thans de oorlogvoerende landen scheiden. Vervolgens nam de Koning van Denemarken hét woord. Hij herinnerde aan de bijeenkomst der drie Koningen van Scandinavië te Malmö in 1914. Hij bevestigde dat evenals toen, de Scandinavische volken bezield zijn met gevoelens van solidariteit en met dezelfde verlangens hun neutraliteit te handhaven. De president van de Finsche republiek, Kal- lio, sprak in het Finsch, waarna de minister van buitenlandsche zaken, Erkko, een Zweedsche vertaling gaf. De president begon met de gemeenschappe lijke en doeltreffende actie uiteen te zetten, welke is ingegeven door hun liefde voor den vrede. Hij prees zich gelukkig, dat Finland zich heeft kunnen voegen bij de gemeenschap van de Scandinavische landen als de jongste van deze vrije volken en hij dankte voor den diplo- matieken steun, welke aan Finland is gegeven door de andere Scandinavische landen. Deze Scandinavische samenwerking, voegde hij hieraan toe, wordt niet alleen uitgedrukt in woorden, doch komt tot uiting door de actie van de Scandinavische 0 vol ken. die thans erkennen een gemeenschap pelijk lot te hebben met Finland. De president verklaarde verder levendig ge troffen te zijn door de onvergetelijke betoogin gen van den vorigen dag voor het Koninklijk slot. Na nogmaals zijn dank te hebben uitgespro ken voor den steun en de bewijzen van solida riteit, welke hij heeft ontvangen, verklaarde hij te vertrouwen op God, opdat de rechtvaardige zaak van Finland zal zegevieren. „Finland", zoo besloot hij zijn toespraak, „is bereid zijn onafhankelijkheid en vaderlijk erf deel te verdedigen. Het wil in vrede leven op eigen grond. Het vertrouwt, dat zijn machtigen buur de verdragen, welke reeds zijn gesloten, zal eerbiedigen, opdat een vreedzame regeling wordt getroffen voor de geschillen. Finland zal van zijn kant woord houden en strikt de overeenkomsten nakomen". Tenslotte sprak de Koning van Noorwegen. Hij verzekerde dat de volken van het Noorden meer dan ooit wenschen hun nationale eenheid en het bewind van democratische vrijheden, welke zij zich hebben gegeven, te handhaven. Hij meende dat alle volken bezield zijn met denzelfden wensch in vrijheid en volkomen on afhankelijkheid en in vriendschap te leven. De Koning hoopte, dat de vijf Scandinavische landen, IJsland inbegrepen, hun samenwerking op alle gebied, geestelijk,'economisch enz., zul len kunnen voortzetten. De Koning besloot zijn rede met uiting te ge ven aan zijn geloof in een toekomst, waarin de Scandinavische solidariteit en de wil van deze landen hun gemeenschappelijke neutraliteit te handhaven, door niemand meer zal worden be twist. Nu de eerste groote aanvallen op het Westelijk front hebben plaats gehad, is ook het werk der ambulance-afdselingen intensief geworden Een der treinen, wachtend op rijn droeven last Kritieke kwestie bij oorlog van langen duur Een medewerker schrijft ons: In den oorlog, vooral zooals deze tegenwoor dig gevoerd wordt, is de motorbrandstof, de olie, waarover men beschikt, van een ontzaglijk groo te beteekenis. Vandaar dat het de moeite loont eens na te gaan hoe het in dit opzicht met het Duitsche Rijk gesteld zal zijn, dat immers, nu het van allen aanvoer van overzee practisch gesproken afgesloten is, in een lastig parket komt te ver- keeren. Uit een aantal inlichtingen en gegevens, dat ik van ingewijden op petroleumgebied mocht ontvangen, blijkt het volgende. Duitschland zelf produceert met inbegrip van het z.g. synthetisch proces per jaar een hoeveelheid olie van 2.800.000 ton. En nu zijn mogelijke invoer in oorlogstijd. Daarvoor is het aangewezen op Roemenië, Rus land en Polen, welks olievelden zich thans in Russische handen bevinden. Ingevolge de jongste met Roemenië getroffen regeling zal Groot-Duitschland van den totalen petroleumuitvoer uit Roemenië, die 4Vk millioen ton per jaar bedraagt, 30 pCt. kunnen betrek ken, oftewel 1.350.000 ton. Wat Rusland betreft, daar mag men de jaar-' lyksche productie stellen op 30 millioen ton, die het vrijwel geheel voor eigen consumptie noodig heeft. Wellicht zullen de Russen de minieme dosis, welke zij tot nu toe aan Duitschland lever den, wat willen vergrooten, terwijl ze voorts mis schien ook bereid zijn om voortaan den Duit- schers het quantum te doen toekomen, dat tot voor kort de Engelschen van hen geleverd kre gen. Voor een en ander zouden zij dan gedeel telijk de opbrengst van de door hen veroverde Poolsche petroleumvelden kunnen gebruiken, die per jaar 520.000 ton bedraagt. Hoeveel daarvan noodig is voor plaatselijk gebruik, is natuurlijk moeilijk te schatten. Het gaat echter niet om belangrijke hoeveelheden en iets meer of minder kan voor Duitschland weinig beteekenis hebben. Laten wij zeggen wat waarlijk niet te laag geschat schijnt dat er 350.000 ton per jaar naar Duitschland gaat. Zoodoende zou dus Duitschland aan eigen productie plus invoer uit Roemenië Rusland (Polen) in totaal 4y2 millioen ton olie per oorlogsjaar beschikbaar krijgen. Zijn behoefte per oorlogsjaar (in vredestijd is die 71/2 millioen ton per jaar) zou volgens des kundige berekeningen op liefst 12 millioen ton neerkomen. Voorzichtigheidshalve reken 'V er nu maar eens mee dat de Duitschers er -u- den slagen, zonder zichzelf al te groote Ie toe te brengen, extra-spaarzaamheid b verbruik aan te wenden. Met het oog hierop breng ik dan de behoefte van 12 millioen eens even tot 8 millioen ton terug. En nu de reserve, die de Duitschers aan olie hebben opgepot in de laatste jaren. Mijn des kundige zegslieden meenden, dat men kan aan nemen dat die voorraad ongeveer 4 millioen ton zal bedragen. Aangezien op dit punt echter geen zekerheid bestaat en het denkbaar is dat Duitschland in de laatste jaren voor een veel grooteren voor raad zorg heeft weten te dragen, naam ik eens een oogenblik aan dat het quantum tenslotte het dubbele zou bedragen, dus 8 millioen. Da' het mogelijk zou zijn dat men nog een grootere reserve zou bezitten dan dit, door de deskundi gen naar mij bleek al belachelijk hoog geachte cijfer, schijnt men werkelijk voor volkomen uitgesloten te mogen houden. Bij aanvaarding nu van de hier, voor Duitsch land opzettelijk uiterst gunstig genomen cijfers, als punt van uitgang, zouden derhalve de Duit schers op het stuk van hetgeen zij minimaal aan olieproductie tijdens den oorlog noodig hebben, na 2V2 jaar gaan vastloopen, want dan zouden zij in totaal, met behulp van hun heelen voorraad, eigen productie en aanvoer van elders 19 1/4 mil lioen beschikbaar hebben gehad, terwijl er min stens 20 millioen noodig was. Tegen het einde van het derde oorlogsjaar zouden zij dus volkomen zijn vastgeloopen, aangezien die cijfers dan zijn 211/4 millioen, respectievelijk 24 millioen. Houdt men het met de berekening van de deskundigen, gaat men derhalve uit van een voorraad van millioen ton, dan treedt het voor Duitschland be denkelijke tekort reeds na IV2 jaar oorlog in: mers in dat geval zou na 18 maanden de hoeveel heid die zij aan voorraad, eigen voortbrenging en invoer beschikbaar hebben gehad, op 10.750.000 ton neerkomen, tegen een noodzakelijk verbruik van 12 millioen ton. Alles bijeengenomen ziet het er dus in zake de olie voor Duitschland verre van fraai uit, want tengevolge van een zeer beperkte vervoers-gele- genheid over den Donau, is het ook vrijwel niet mogelijk om per oorlogsjaar nog veel meer dan hierboven in de rekening is opgenomen, aan het Duitsche Rijk te doen toekomen, zelfs indien het overigens door allerlei factoren in theorie nog meer van elders zou kunnen betrekken. Het gaat echter niet om olie. die men in theorie kan heb ben, maar die men in de practijk kan ontvangen' Bij een oorlog van eenigszins langen duur loopt dan ook Duitschland een geduchte kans geheel en al in den knoei te raken, alleen reeds door het RADM. PROERAMMA et olie-probleem. ZATERDAG 21 OCTOBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A, N. P, 8.059.15 en 10.00 Gra- mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (12.45—1.10 Berich ten A. N. P., gramofoonmuziek). 2,00 Voor de rij pere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-orkest. muziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het jeugdvraagstuk". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P.. mededeelingen. 8.15 Medi tatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoon muziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Be richten A. N. P. 10.40 Causerie „Ave Maria: Tota pulchra es Maria" (met muzikale omlijsting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 310.5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Eventueel Berichten A. N. P., gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten A. N. P.). 2.00 Causerie „De moeilijkheden van den Middenstand in Mobilisatie tijd". 2.15 Gramofoonmuziek. 2.20 Muzikale cau serie m. m. v. het VARA-orkest. 3.00 Reportage. „.30 VARA-orkest en solisten. 4.30 Esperanto-uit- zending. 4.50 Residentie-orkest 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Brabantsch programma. 6.45 Kin- öerleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk? (II)". 7.55 Causerie „Uitzicht". 8.00 Her haling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P., VARA-Varia. 8.20 Vraag en antwoord. 8.30 Ro- sian-orkest. 9.10 „Aan tijd gebonden", toespraak. 9.15 Vroolijke schets. 9.30 Gramofoonmuziek, 9.40 Yragenbüs. 10.00 En nuOké. 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 Radiotooneel. 11.30—12.00 Gramo foonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.35 Lichte muziek. 11.20 Berichten. 11.35 Orgelspel. 12.05 Causerie. 12,20 Lichte muziek. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Radiotooneel of gevarieerd programma. 1.50 Orgel spel. 2.20 Causerie. 2.35 Dansmuziek. 3.20 Berich ten. 3.35 Orkestconcert 4.05 Variété. 4.35 Kinder- halfuur. 5.05 Mededeelingen. 5.20 Berichten, me dedeelingen. 5.50 Variété. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Mededeelingen. 7.05 Radiotooneel of gevarieerd programma. 7.35 Variété. 8.20 Berichten. 8.35 Nieuws uit de Dominons. 8.50 BBC-Theaterorkest_. 9.35 Korte avondwijding. 9.50 Mededeelingen. 10.05 Variété. 10.35 Dansmuziek, (gr.pl.). 11.2011.35 Eerichten. RADIO PARIJS. 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Militair orkest. 7.50 en 9.05 Gramofoonmuziek. 9.30 Barnabas von Géczy en zijn orkest. 10.00 Kamermuziek. 11.20 Leo Eysoldt's klein orkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 2 20 Concert. 4.35 Keulsch Meisjeskoor. 5.20 Het Omroepkleinorkest, het Omroepkoor en het wald hoornkwintet H. Lohse. 7.4012.20 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroep orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.25 Selectie uit de opera „De barbier van Sevilla". (gr.pL), met toelichting. 1.55 Cellovoordracht. 2.20 Zang met toelichting. 3.20 Programma gewijd aan Turkije. 5 05 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 Cabaret-programma voor de solisten. 8.35 Accordeon en zang. 8.55 en 9.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 11.20 Reportage. 11.50 en 12.30 Radio-orkest. 12.50 en 1.55 Gramofoonmuziek. 4.35 Radio-orkest. 5.35 Viool en piano. 6.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 „Ramuntcho", opera. 9.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.40 Bonte avond. 9.20 Berichten. 9.40 Otto Do- brindt's orkest. (Om 10.00 Berichten). 11.20 Be« richten, hierna tot 12.20 Nachtconcert.j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 7