2)e cmqeiuksuagxi' Als de steenen spreken konden Het Kremlin. ïan Het Kremlin. PETERSBURG het tegenwoordige Lenin grad mag lang de pronkkamer van Rusland, zijn genoemd, Moskou werd, intiemer; de woonkamer geheeten. In alle toonaarden is het gepre zen: de dichters zongen van het „wit- gesteende" Moskou, van het „hart" van Rus land; in den volksmond roemde men het als de stad der veertig maal veertig torens of van de vrouwen, de klokken en de kalatsji, het ge liefde gebakMaar geen benaming, hoe kenschetsend ook, heeft deze plaats aan de Moskwa meer lof kunnen toezwaaien en hoo- ger geëerd dan het simpele: Matjoeska Moedertje Moskou, waarvan al in de oude volksliederen wordt gerept en die tot op den huidigen dag wordt uitgesproken met een mengeling van teederheid en heilig ontzag. Maar ook Moedertje Moskou in het Russisch woonvertrek is nog niet het toppunt van ver knochtheid en vereering. „Boven Moskou, al dus luidt een Russische zegswijze, „boven Mos kou gaat nog het Kremlin en boven het Kremlin gaat alleen de hemel. „Figuurlijk, maar ook letterlijk: want het Kremlin is ge bouwd op den „heiligen" heuvel en rijst met z'n woud van torens ver boven de stad uit onder den Russischen hemel, denzelfden hemel waarvan de Russen plachten te zeggen dat hij even hoog is als de Czaar ver is Het Kremlin! Meer nog dan het Kapitool voor het oude Rome en de Akropolis voor 'Athene beteekent deze ontzagwekkende Oos- tersch-pompeuze Czarenburcht voor Moskou, voor heel Rusland. Nergens spreekt de Russische geschiedenis een verstaanbaarder taal, leeft het verleden bonter, boeiender en dramatischer voort dan hier, waar eeuwenlang de hoogste wereld lijke en geestelijke macht zetelde en Rus- land's historie maakte, die zoo rijk is aan bloed en tranen. Een fantastische verzame ling van nationale heiligdommen en trofeeën getuigd van den weg die een volk is gegaan, in hoop en vertwijfeling, in „oorlog en vrede", om met Tolstoï te spreken. Lotsbesproevingen. Diende het Kreml waarlijk eens een roofridder tot verblijf, zooals wel eens ge schreven is, en werd het allengs versterkt tot burcht? Men weet het niet; de oorsprong van Moskou ligt in het duister. De kronieken vermelden den naam der stad voor het eerst in 1147. Maar zeker is dat d>e Moskousche burcht in 1328 den naam van Kreml kreeg, toen iwan Danilowitsch de stad aan de Moskwa tot zetel koos. Ontelbaar bijna zijn de verschrikkingen die zich aan den voet van den heiligen heuvel hebben afgespeeld. Nu eens waren het de woeste Mongolen die onder den beruchten Dsjengis Khan en zijn opvolgers een reuze- rijk van China tot Polen terroriseerden en ook Moskou niet spaarden. Dan weer werd de gan- sche houten nederzetting een prooi der vlam men. En telkenmale herrezen stad en Kremlin uit hun puinhoopen, steeds grooter, voornamer en pompeuzer. Italiaansche bouwmeesters werden naar Rusland geroepen om hun wijd en zijn geroemde kunstzinnigheid in dienst te stellen van de verfraaiing van Moedertje Moskou. Kerken verrezen, torens strekten zich ten hemel en vielen op hun beurt aan het vuur ten offer. Toen Iwan de Verschrikkelijke, de wreed ste heerscher die den keizersscepter over Rus land zwaaide, in 1533 ten troon steeg was de stad al vijf maal door brand verwoest en enkele jaren later sloegen de vlammen twee maal in het beruchte jaar 1547 opnieuw uit huis en kerk. Wekenlang woedde het vuur, aangewakkerd door een vreeselijken storm wind. En nauwelijks was dit onheil bezworen en de herbouw voltooid of de Khan van de Krim stond met zijn horden voor de poorten om de stad andermaal in de asch te leggen. Dit keer bleef het Kremlin gespaard; de ves tingmuren boden afdoende weerstand aan krijgsgeweld en vernietigend vuur. Want het Kremlin had zijn beroemden „Chineeschen" Iuur gekregen. Twee kilometer lang en twin- g meter hoog is hij nu, gekroond door 19 trens en voorzien van 5 poorten. En binnen üen onregelmatigen driehoek van den rooden vestingmuur groeide het Kremlin, tooiden de heerschers hun keizerswijk met een wonder lijke mengeling van Oostersche en Europeesche bouwkunst. Geen kerk of ze blijft er een levend symbool van de czarenmacht die Rusland eeuwenlang In haar ban hield. Licht en schaduw der historie. Ginds, in de kerk van Maria Hemelvaart, gebouwd door den Bologneeschen meester Ro- dolfo Fioraventi, werd de grondlegger van het huis Romanov Michael Feodorowitsch, tot Kei zer gekozen; sindsdien werden er driehonderd jaren lang de Czaren gezalfd en gekroond. Daar, in de kerk van den Aartsengel Michael waarin tot het einde der 17de eeuw de kei zers ter aarde besteld werden, herinnert het zwarte doek over de rustplaats van Iwan den Verschrikkelijke eraan, dat hij ondanks de gruwelen van zijn bewind, waarvoor zelfs zijn zoon niet gespaard bleef, als monnik den laat- sten adem uitblies. Voor de kathedralen verrijst, als een mach tige wachter, de klokketoren „Iwan de Groote", Iwan Weliki zooals de Russen hem noemen, gekroond door een met zuiver goud over dekten koepel. Nooit begon de Kerstnacht voordat de klok van Iwan Weliki had geluid: feet heilige teeken waarop duizenden, vrome Russen, saamigesbroomid voor de Kremlin to rens, in godvruchtige aandacht wachtten. Iwan Weliki zwijgt maar, om een andere reden dan de beroemde Klokkenczaar, de grootste klok ter wereld, wier stem geen sterveling nog ooit hooren kon, omdat ze door een fout in 't gietsel symbolisch bijna klankloos bleef, een doode ziel.Nooit bereikte de reuze-klok de galmgaten van Iwan Weliki; zij kreeg een plaats naast den toren, dicht bij de aarde dus, en verloor zelfs eens het was in 1737 een brokstuk van haar levenlooze lichaam, dat dieper en dieper in de aarde zonk als zocht het zijn bestemmingVeelzeggend teeken voor den bijgeloovigen Rus dier tijden. Menigvuldig mogen de herinneringen zijn die kerken en torens levendig houden, gering zijn ze nog, vergeleken met het historisch materiaal dat in de zoogenaamde Schatkamer bijeengebracht is. Evenals de Londensche Tower worden er de wonderbaarlijkste schat ten der keizerlijke familie bewaard, geschen ken van Oost en West; kronen, scepters, tro nen, bokalen bezet neen, bezaaid met ro bijnen, smaragden, saffieren en paarlen als uit een sprookje van Duizend en een Nacht. De kroon van den grootvorst van Kiev, Wladi- mir Monomaohos, wiens vader Moskou „ge sticht" zou hebben, herinnert aan Moskou': vroegst verleden, evenals de troon van Groot vorst Wladimir en diens gouden scepter, be zet met 168 diamanten en 360 robijnen. Oorlogstrofeeën, uit tien eeuwen, meegedra gen uit alle windstreken en uit veler landen, bevestigen tragischer dan eenige kroniek de Russische zegswijze van weleer: „de handen van den Czaar zijn lang en zijn oog reikt ver Ja het Czarenoog reikte ver, heel wat verder dan de poorten van het Kremlin, dan de Verlosserspoort bijvoorbeeld, genoemd naar het machtige beeld van den Verlosser, dat geen Rus, zelfs de Czaar niet als hij ter kroning ging, voorbij zou gaan zonder eer biedig het hoofd te hebben ontbloot. Op dat zélfde beeld konden de veroordeelden een laatsten blik werpen voordat, ten aanschouwe van de saamgeloopen massa, de beulen hun werk hadden gedaan. Soms werd het volk er zelfs op een hoop gedreven, zooals in 1570, toen Iwan de Verschrikkelijke honderden Bojaren, na onbeschrijfelijke torturen, terecht deed stellen voor de oogen van de gedwongen toeschouwers, als afschrikwekkend voorbeeld. En toch is het niet naar de stroomen bloeds die er in eeuwen tijds vergoten werden dat het plein, het „Roode Plein" gedoopt werd, maar naar de kleur van Kremlinmuur en hui zen, die het omgrenzen. Rood heet het Plein Speling van het lot: rood heette het al eeuwenlang, voordat Lenin en zijn op volger Stalin hun intrek in het Kremlin had den genomen. Rood heette het, toen Iwan de Verschrikkelijke er den Basilius Kathedraal met z'n bontgekleurde koepels deed verrijzen, ter herinnering aan de verovering yan Kazan en, verrukt van zulk een schepping, den bouwmeester de oogen liet uitsteken, opdat deze nimmer een evenbeeld van dit bouwwerk zou vervaardigen. Rood heette het ook al, toen Napoleon in 1812 voor de poorten wachtte op de afge zanten, die hem de sleutels der stad zouden aanbieden en tevergeefs wachtte. Toen trokken de heerscharen op en vonden tot hun beklemmende verbazing de poorten geopend,1 maar de stad verlaten. Geen triumphale in tocht, slechts onheilspellende eenzaamheid. Nauwelijks had de veldheer-keizer het Kremlin betrokken een Fransche heerscher i in het hart van Moedertje Moskou toen zich overal aan den voet van den heiligen heuvel rookpluimen vertoonden die aanzwollen tot rookzuilen, tot één ondoordringbaar rookgordijn; vlammen overal, aangewakkerd nog door den storm, die een schrikkelijken brand al verder en verder dreef, tot aan de ramen van het Kremlinpaleis. Niets restte den veroveraar dan af te trekken, te midden van een zee van vlammen, waaraan de Rus sen Matjoeska Moskou hadden prijsgege ven als laatste verdediging. Zes dagen, ver telt men, woedde het vuur en toen Napoleon na een kort verblijf op een naburig lustslot terugkeerde, vond hij nog slechts de ruïne van een stad, waarin het verblijf onmogelijk is. Er is beweerd dat de overwonnen impera tor uit wraak bevel gaf het Kremlin op te blazen en dat, onverklaarbaar voor wie niet aan wonderen gelooft, de aanleg mislukte. En wie wil kan een soortgelijke symboliek zien in Napoleon's aanslag op de St.-Nicolaaspoort van het Kremlin: de toren spleet, juist tot aan het beeld van den heiligen Nicolaas en kort daarop leed Napoleon z'n groote ne derlaag. „Hij warmde zich in Moskou en be vroor aan de Berezina" luidt nu nog een spreekwoord waarmee de Rus een pechvogel wil kenschetsen. Twaalf jaren later was Moskou herrezen en tot nieuw leven gewekt; maar het Kremlin scheen, ver van 't Petersburgsche hofleven, te droomen van een bewogen verleden en voorbestemd, slechts vreemdelingen binnen zijn poorten te zien, die met den Baedeker in de hand de historische schatten komen be wonderen, in zalen en kerken vergaard. Maar het lot dat anderen weer historische noodwendigheid noemen, had anders over Moedertje Moskou en Kremlin beschikt. Want de dag kwam waarop in de Andreas- zaal van het Alexander slot, waar de drievou- digè keizerstroon, die Nicolaas II in 1896 be steeg, nog wordt bewaard, in gereedheid werd gebracht voor de groote vergadering der Sovjetvertegenwoordigers. Lenin, die nu rust in het Mausoleum op het Roode-Plein, had het roer van het Russische Schip van Staat in handen genomen en boven het Europeesche Petersburg, Rusland's hart, Moedertje Mos kou, tot zetel der Sovjetregeering gekozen. Trotski hield par.ade op het Roode Plein: „Een gewemel van uniformen, Alle met de bolsje wistische puntige mutsen. De Sovjetster op borst en mouwen. Ze staan in lange rijen met het gezicht naar den eerwaardigen Krem linmuur gekeerd", aldus vertelt als ooggetui ge Georg Popoff. Verleden en Heden Het Kremlin is uit zijn Czaristischen slui mer gewekt en maakt opnieuw geschiedenis. C. J. E. DINAUX. Het Duitsche legerbericht over den strijd in het Westen. Het eerste deel der gevechtshandelingen in het Westen veroorzaakt door het initiatief der Fran- schen, kan als afgesloten beschouwd en het vol gende overzicht over de gebeurtenissen aan het Westelijke front sedert 't begin van den oorlog wor den gegeven. Met het begin der krijgsverrichtingen in Polen werden ook onze grensversterkingen in het Westen door sterke afdeelingen bezet. Op den negender. September openden de Franschen de vijandelijk heden en overschreden zij met verkenningstroepen cp verschillende plekken tusschen Luxemburg en een Rijn ten Wsten van Karlsruhe de Duitsche grens. Sinds dien tijd hebben aan het geheele westelijke front op geen enkele plaats ernstige ge vechtshandelingen plaats gehad. De zuiver plaat selijke gevechten speelden zich af in een vlak nabij de Fransche grens gelegen strook gebied, voor onzen Westwall. Op een enkele uitzondering na, waren bij deze gevechten aan beide zijden slechts kleine afdeelingen betrokken, meest beneden de sterkte van een compagnie. Bezet werden door de Franschen in den loop van de maand September uitsluitend: 1. Eenige nabij de Fransche grens gelegen Duitsche plaatsjes tusschen de Luxemburg- sche grens en Saarlautern. 2. Het ten Zuidwesten van Saarbrücken ge legen, naar Frankrijk uitspringende boschge- bied, „Der Warndt". en 3. Het eveneens uitspringende gebiedsdeel Zuidoostwaarts van Saarbrücken tusschen de Saar en het Pfalzer wald. Alleen in de beide laatstgenoemde gebiedsdee- Ien, welke door ons stelselmatig ontruimd waren, heeft de vijand zich met aanzienlijke verliezen 3 tot 5 k.m. diep op Duitsch gebied kunnen neste len. Het geheele overige Duitsche gebied voor den Westwall ligt vrij van den vijand. Op geen plek zijn Fransche strijdkrachten ook maar in den buurt van den Westwall gekomen, behalve daar, waar de Westwall, zooals bij Saarbrücken, in de onmiddellijke nabijheid van de grens loopt. Met deze geringe gevechtsactie van de infante rie kwam ook het artillerievuur overeen. Het be perkte zich, afgezien van den steun van kleinere ifdeelingen tot storingsvuur tegen steunpunten yoor onze vestingwerken. In een enkel geval werd een bunker in de buurt van Saarbrücken inet tachtig schoten van middelmatig kaliber zonder eenig resultaat beschoten. Aan den Boven-Rijn, van Karlsruhe tot Bazel, heerscht sedert het begin van den oorlog volko men, bijna vreedzame, stilte. Dezen van Fransche zijde als een groot succes en een krachtige steun voor de Polen voorgestelden geringen terrein winst, heeft de vijand tusschen de Luxemburg- sche grens en de Warndt, alsmede tusschen de Saar en het Pfalzer Wald, vrijwillig weer prijsge geven, en is, in het nauw gebracht door onze krachtig optredende troepen, teruggegaan tot dicht bij en over de Fransche grens. De oorlogvoering in de lucht aan het westelijke front beperkte zich aan weerszijden tot verken ningsvluchten en afweer van jachtvliegtuigen en luchtdoelgeschut. Bomaanvallen vonden niet plaats. De effectieve Duitsche afweer door jagers en luchtdoelavtillerie heeft sinds den aanvang van den oorlog aan het Westelijk front zestig vijan delijke vliegtuigen, waaronder twaalf Britsche, omlaaggeschoten. De verliezen van den vijand aan vliegtuigen in het binnenland van Duitschland en het kustge bied zijn niet in deze cijfers begrepen. De verliezen der Duitschers door toedoen van den vijand aan het Westelijk front be dragen sinds het begin van den oorlog tot 17 October 196 dooden, 356 gewonden, 114 vermisten en in het geheel elf vliegtuigen. Daartegenover werden tot 18 October al leen reeds 25 Fransche officieren en 664 onderofficieren en minderen als gevangenen binnengebracht. Von Ribbentrop uit de gratie? De reactie te Berlijn op de jongste politieke gebeurtenissen. De correspondent van de Daily Telegraph in Kopenhagen schrijft dat de tegenslagen van Duitschland op diplomatiek en buitenlandsch politiek terrein in den laatsten tijd het dringend noodig hebben gemaakt, dat in de Wilhelm- strasse balans wordt opgemaakt. Hitier bevindt thans, dat zijn vertrouwen in Von Ribbentrop ernstig geschokt is. Het plotseling terugroepen van Von Papen uit Ankara luidt een reeks con ferenties op groote schaal in de Wilhehnstrasse in betreffende den nieuwen Europeeschen toe stand. Er heerscht in Berlijn groote teleurstelling en bitterheid over de Turksche buitenlandsche politiek, zoo gaat de correspondent verder. Er bestaat thans geen twijfel meer over het mislukken van Von Papen's missie in Ankara, welke ten doel had Turkije los te maken van de Westelijke Entente. De correspondent verneemt voorts, dat Twar- doksky, de Duitsche ambtenaar, die belast is met de organisatie van de evacuatie der Duit schers uit de Baltische landen, naar Berlijn heeft moeten terugkeeren voor nieuwe instruc ties. Onder de Duitsche balten die naar Polen moeten emigreeren, heerscht een toestand, die muiterij benadert. De afsluiting van de Engelsch-Russische han delsovereenkomst is ook slecht ontvangen in Duitsche kringen, waar men thans inziet hoe zeer Von Ribbentrop gefaald heeft, aldus de correspondent. Ook staking bij Dodge. Nederzettingen van Duitsche Detroit 19 October (Havas/A. n. p.). 22.000 Joden. arbeiders van de automobiel-fabrieken van Dodge, een dochtermaatschappij van Chrysler, hebben tot irv 1. staking besloten. Deze staking heeft tot gevolg, dat Op de Philippijnen en de Donunicaansche 35 000 arbeiders van „evenbedrijven ook in sta- Repubhek. king gaan. De uitvoerende commissie van het intergouver- nementeele comité te Washington voor het vluch telingenvraagstuk heeft besloten onverwijld een begin te maken met permanente „massa-neder zettingen" van Duitsche Joden op de Philippijnen en in de Dominicaansche republiek. MILAAN, 19 October. (D.N.B.) In een fa- De commissie was het er over eens, dat voor-1 briek van chemische stoffen nabij Savona is rang behoort te worden gegeven aan Duitsche Jo- een zware ontploffing ontstaan, waarbij vijf den, afkomstig uit Polen en in hoofdzaak aan hen, werklieden op slag gedood werden. Er ontstond die de wijk hebben genomen naar België, Neder- een brand, welke evenwel snel gebluscht kon land en Zwitserland. I worden. De Finsch-Russische onderhande lingen. LONDEN, 18 October (Reuter). Volgens Radio Roma wordt terugkeer van Paasikivi, het hoofd der Finsche missie, naar Moskou dringend door de Russische regeering verzocht.' Ontploffing in chemische fabriek. Groentekar door trailer BEVERWIJK In den afgeloopen nacht is te tv ernstig ongeluk gebeurd. Een er1^ is hierbij om het leven gekomen gedood en de chauffeur ernstig gewond. L? te »ie.e, Ülti Omstreeks vier uur reed de groent ritsen met zijn wagen op den Rijk0!211 ter hoogte van den Gelderschen toren op weg naar de markt te Zutfen ApVp% kwam een trailer. Door nog nietbek N zaak reed de auto den groentewasen ^l teren aan, waardoor eerstgenoemd vlVf gen een boom terecht kwam. De geraakte tusschen den boom en ziinv^N kneld en was vrijwel onmiddellijk drw M paard werd eveneens gedood. De chauffeur van den trailer sprt het ongeluk zag gebeuren, uit de cahiX^I kwam zoo ongelukkig terecht, dat hu ribben brak. J ^1 VERDACHT VAN VERDUISTERTVP VALSCHHEID IN GESCHRlm Op verzoek van den commissaris van m Sneek is te Rotterdam aangehouden dehir*! hoofd der Christelijke schippersschool tfM als verdacht van verduistering en vakhl geschrifte. 5 ij Verdachte was in Rotterdam in militairt- en wordt naar Sneek overgebracht om ter h king van de justitie te worden gesteld Ruimer boterrantsoen in Duitschland. BERLIJN, 19 October. Het Duitsche \v bureau meldt: De voor het tijdvak vanaitl ber tot 19 November geldende nieuwe ling van levensmiddelenkaarten heeft vH Duitsche bevolking een aangename veri gebracht. In de verzorging met vet ls m c langrijke wijziging aangebracht, in zooverre S de distributie van boter met bijna de bv verhoogd. Een aanvullende vetdistribu^*. schiedt later voor kinderen tot zes jaar X hier bedraagt de verhooging bijna de hete het oude rantsoen. De hertog van Windsor aan de frontlijn. LONDEN. 19 October (Reuter). De correspondent van Reuter meldt, dat de He-« van Windsor, vergezeld van Lord Gort, den oni?' bevelhebber der Britsche strijdkrachten en rf den Hertog van Gloucester een deel van eeiuï. gade gardetroepen heeft geïnspecteerd In ;!i frontlijn. Zij zagen de manschappen bezig met hei richten van borstweringen en „pillendoozen" De hertogen hebben ook de kwartieren beav'-' DE „ORANJE" OP WEG NAAR HET MOEDERLAND BATAVIA, 19 October. Het m.s. „Oranje" 'j' vanmiddag met een flinke lading aan boord q 125 passagiers, van Tandjong-Priok vertrcihj voor de eerste reis naar Europa. Mijnheer Dinges vond, dat hij heelemaal geen haast had. Maar dat werd anders toen hij een altijd druk plein in de stad, waar men van opschieten hield, moest passeeren. 't Werd een ware opstopping in 't verkeer. En de verkeersagent keek woedend! Dinges kreeg er een kleur van en hij maakte, dat hij weg kwam. Op een stillen buitenweg kwam hij weer wat bij. Hè, hier ging het heerlijk. „Poeh, poeh", klonk het achter hem. Een groote vrachtauto wilde passeeren. Haastig week Dinges naar links uit..«*» Een hevige slag klonk. Geen seconde later lag de vrachtauto, die heelemaal met eieren gevuld was, in een sloot. En mijn heer Dinges Die werd uit z'n auto in een volgeladen kersenboom geslingerd, van waar een regen van kersen op zijn arm hoofd neerdaalde. ARROND. RECHTBANK Kok gaf zich uit voor letterkundig. Vele Haarlemsehe winkeliers werden de dip, Aan den muur van een huis aan den Muiie- slotweg te Haarlem heeft dit jaar gedurende eenife maanden een fraai bordje gehangen waarop rij sierlijke letters de naam van een ex-scheep;M stond vermeld. Het vreemde was echter dat w den naam de lettertjes dr. stonden en er onder, letterkundige. Nu kan een kok van vele mengsels een smakeüjb gerecht te voorschijn tooveren maar om zich «2 te veranderen in een doctor in de letteren is ttd wel een prestatie, die niet zoo vaak voorkomt. Es was het daar nog maar bij gebleven. De pseudo-kok bestelde echter ook bij talrijke Haarlemsehe winkeliers goederen, die hij betaalde met cheques op de Amsterdamsche Gemeente Gk\ die echter niet gedekt waren. Zoo was hij in April van dit jaar een juweli» winkel binnen gestapt en had zich daar vele te- renhorloges laten zien. Tenslotte liet hij zich eeiia horloges, colliers en andere voorwerpen op zicht brengen omdat hij voor zijn vrouw en voor andera eenige cadeaux wilde koopen. Tenslotte had tij een gouden heerenhorloge, een gouden horloge ketting en een diamanten collier gekocht en ha nog eens een damesarmbandhorloge. Hij betaal met een chèque op de Amsterdamsche Giro waar van het advies natuurlijk nooit werd verste. Het gouden horloge en de ketting had hij nog dia- zelfden dag naar een andere Amsterdamsche li stening gebracht, die in den volksmond 'n andera naam heeft dan ze officieel heet. Op de Bank va Leening dus had hij f 70 voor zijn kostbaar ex pand gekregen. Later heeft de Haarlemsehe re- keiier het toen weer terug moeten koopen. Een andere Haarlemsehe winkelier had fraaien brief ontvangen waarin hem verzocht wel een cassette met tafelzilver te willen sturen na den Muiderslotweg waar een doctor in de letters) woonde. Dit geschiedde. De betaling met dewaai- delooze chèque volgde natuurlijk prompt. En gmg het nog vele malen. Een kruidenier, ee groentenhandelaar, een bakker, een bloemist werden allen de dupe van den letterheven.^ scheepskok, die steeds maar kocht ,een enkele wel eens betaalde doch meestal waardei chèques afgaf. i,i Tijdens zijn verhoor deelde de kok mede, hij op zee een ongeluk had gekregen waarvoo J een uitkeering te goed had. Over deze hwesti een procedure bij het scheidsgerecht aanhangig t, maakt. Pres.: Daarop kunt u toch niet al die looppa doen. U kunt het proces toch ook verhezen. De verdachte vertelde verder, dat hy een en drie kinderen had en voor de moblüs het Gooi als „chef de manger" werkzaam weest. De oplichtingen staan vast, aldus officier in zijn requisitoir. Het zou mi) moeite kosten u nog meer leveranciers te n die nog steeds op betaling wachten. Ditzu v„, wens niet de eenige vreemde daden, die dachte heeft gedaan. Hij heeft ook poging' - j werk gesteld eenige huizen te koopen en was hem bijna gelukt. Volgens een rapp prof. Bouman over hem heeft uitgebracht beschouwen als een debiele psychopnaat. In verband hiermede wilde spreker voorwaardelijke veroordeeling vragen en 3 maanden met een proeftijd van drie j Uitspraak 2 November. Uitspraken van de Rechtbank Koopman vrSira"»101 stuks Tegen een koopman uit Haarlem, die zeep had gekocht terwijl hij voor zijn bruik slechts 2 stuks per week noodig nau- de officier 14 dagen geleden f 20 boete hechtenis. De verdediger mr. L. 3. van offl er op, dat de koopman de zeep had mg. te verkoopen en niet voor eigen gebrw. Rechtbank werd de koopman ontslagen rechtsvervolging.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8