De oorlogsdoeleinden van Engeland 2)e aitggiuksuoyet" ft burgerliTkiTstam Een constructief doel in het verschiet? (Van onzen bij zonderen correspondent). LONDEN, 13 October. (Vertraagd door de censuur). Chamberlain's negatief antwoord op Hitler's „vredesaanbod" schijnt er geen twijfel meer aan over te laten dat de „bore war" (oorlog van ver veling), zooals deze vreemde oorlog, waarin tot nu toe nog zoo weinig is gebeurd met een woord speling op den Boerenoorlog is genoemd, tot, het bittere einde uitgevochten zal worden. De vraag, waarvoor Engeland vecht, een vraag, die de ge moederen hier van het begin af aan druk bezig heeft gehouden, komt daardoor in het middelpunt van de belangstelling te staan. Er zijn reeds tal- looze antwoorden op gegeven, maar geen daarvan kan tot nu toe als bevredigend worden be schouwd. Engeland, zoo verluidt het in de bladen, vecht voor het herstel van den goeden trouw in inter nationale betrekkingen, voor de vrijheid van de kleine naties, om een eind te maken aan de heer schappij van het geweld, om de veiligheid in Europa te herstellen, om den opbouw van een nieuwe en betere wereld mogelijk te maken. Het is een thema, waarop een oneindig aantal varia ties mogelijk is, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit sommige ingezonden stukken in de „Times", waar in verklaard wordt „dat Engeland een heiligen kruistocht voor de principes van het Christendom heeft ondernomen, een bevrijdingsoorlog, waarin neutraliteit onmogelijk behoorde te zijn". In min der extremen vorm, maar niettemin in denzelfden geest, druk de „Times" zelf het uit, wanneer het blad schrijft „dat Engeland niet voor een zelf zuchtig doel ten strijde is getrokken". De in deze altruïstische voorstelling opgesloten liggende ver warring van de fundamenteele en de icidenteele motieven, die Engeland in den oorlog hebben ge voerd, is helaas nog maar al te vaak in de bladen aan te treffen. Me nvergee t er zich rekenschap van te geven dat Engeland aan Duitschland in eer ste instantie den oorlog heeft verklaard, omdat het zich door het Duitsche dynamisme bedreigd voelde en dat het daarbij slechts incidenteel den strijd heeft opgenomen voor de idealen en principes, die Duitschland ongetwijfeld met de voeten heeft ge treden. De regeering zelf moet voor deze wellicht onvermijdelijke begripsverwarring onvermijde lijk, omdat elke oorlogvoerende nu eenmaal altijd het recht aan zijn zijde moet hebben een deel van de schuld op zich nemen. Zij heeft het immers zelf bij de officieele formuleering van Engeland's doelstelling over den altruïstischen en idealisti- schen boeg gegooid. In plaats van haar verzet te gen de Duitsche agressie-politiek op eigen belang te baseeren, zooals Lord Halifax deed toen hij En geland's politiek in Juni motiveerde met de ver- frisschend. oprechte woorden: „Wij weten dat, wanneer de veiligheid en onafhankelijkheid van andere landen zou verdwijnen, onze eigen veilig heid ernstig in gevaar zou worden gebracht", heeft Chamberlain de logische culminatie van deze po litiek in het besluit, Duitschland den oorlog te ver klaren., gemotiveerd met Engeland's bezorgdheid voor het lot van Europa en niet van Engeland. „Engeland", zeide hij, „is ten strijde getrokken om Europa te verlossen van de eeuwige en steeds hernieuwde vrees voor Duitsche agressie en de volken van Europa in. staat te stellen-hun onaf hankelijkheid en hun vrijheden te bewaren". Van deze formuleering is het nog maar een kléine stap tot zulke enormiteiten als ik hierboven heb geci teerd over Engeland's „onzelfzuchtigen strijd voor de principes van het Christendom", etc. etc. Zooals gezegd, was het, zoodra de strijd ont brandde, nauwelijks anders te verwachten dan dat men zich daarbij op de moraal en op idealistische motieven zou beroepen. Zoo is het altijd geweest en zoo zal het ongetwijfeld altijd blijven. Maar dat neemt niet weg dat er in deze welhaast onvermij delijke idealistische motiveering van den krijg ze kere concrete gevaren liggen opgesloten. Begint men nl. uit het oog te verliezen dat de ware re den, waarom Engeland den oorlog is ingegaan en het ware doel dat het daarmee nastreeft in den grond niets anders is dan eigenbelang, de bescher ming en verzekering van eigen veiligheid, dan loopt men ook daardoor het gevaar eveneens uit het oog te verliezen hoe voorkomen kan worden dat deze veiligheid, waar het om gaat, in de toe komst opnieuw bedreigd zal worden en opnieuw door een oorlog zal moeten worden verdedigd. Men zal dan weer in de oude misvattingen en fouten van 25 jaar geleden vervallen, men zal opnieuw gelooven dat een vernietiging van het Hitlerisme genoeg zal zijn om een vrede te verzekeren, even als men in 1914 meende dat een vernietiging van het Pruisische militairisme genoeg zou zijn om dit immer voortvluchtige doel te verwezenlijken. Kortom, men zal bij de reconstructie van een duur- zamen vrede weer de fatale vergissing begaan geen onderscheid te maken tusschen de onmiddellijke oorzaak van den oorlog en de uiteindelijke. Het is derhalve teekenend te kunnen constatee- ren, dat het idealisme, zonder hetwelk de En- gclschman nu eenmaal niet kan vechten, dezen keer in vruchtbaarder banen zal worden geleid dan men bij het uitbreken van den oorlog, toen pers en parlement weerklonken van de oude phrases over „de oorlog om een eind aan oorlog te maken", de „strijd voor vrijheid en internationaal fatsoen", etc., had durven hopen. Een aanwijzing daarvoor is te vinden in de nieuwe formuleering, die Cham berlain in zijn antwoord op Hitler's rede aan de En- gelsche doelstelling heeft gegeven. Voor deze ver klaring wisten we slechts dat Engeland de volken van Europa in staat wilde stellen hun onafhanke lijkheid en hun vrijheden te bewaren, zonder dat eenige aanwijzing was gegeven hoe dit prijzens waardige doel moest worden verwezenlijkt. Ook Lord Halifax wierp geen nieuw licht op deze vraag toen hij zeide dat Engeland, „zoodra geweld en kwade trouw ter zijde waren gesteld, niets liever wilde dan met alle volken, Duitschland incluis, sa men te werken voor een werkelijke reconstructie van de wereld". Er was in deze twee verklaringen geen enkele aanwijzing te vinden dat Engeland de reconstructie van den Europeeschen vrede op een duurzame basis in een andere richting zou zoeken dan twintig jaar geleden. In tegendeel, de belofte „Europa te verlossen van de eeuwige en steeds her nieuwde vrees voor Duitsche agressie" had maar al te gemakkelijk kunnen worden opgevat als een bewijs dat Engeland niets geleerd en niets verge ten had en dat ook deze oorlog om een eind te ma ken aan oorlog weer even futiel zou blijken als zijn voorganger. Daarop wezen ook de uitlatingen van sommige vooraanstaande Engelschen, zooals Duff Cooper, die als hun meening uitspraken dat „de verlossing van Europa bereikt zou moeten worden door Duitschland onschadelijk te maken, d.w.z. machteloos". Chamberlain's verklaring van 12 October heeft nu echter een nieuwe hoop gegeven dat een rijper en frisscher inzicht en een dieper begrip voor zoo wel de ware oorzaak van oorlog als de maatrege len, noodig om die oorzaak op te heffen, zich baan begint te breken „Wij stellen ons ten doel", zeide bij. „de grondslagen te leggen voor een beter inter- fcetionaal systeem, waardoor voorkomen kan wor- 'den dat de volleen van elke generatie onvermijde lijk een oorlog op zich moeten nemen" Vaag als dit mag zijn, moet het toch worden beschouwd als een veelbelovende vooruitgang op Halifax' platonisch verlangen naar een ongedefinieerde reconstructie van óe wereld. Immers,het gebruik van het woord systeem moet wel worden opgevat als een bewijs dat de regeering inziet, waar de fatale fout in onze internationale samenleving ligt en hoe zij moet worden uitgeschakeld. In dit inzicht staat zij aller minst alleen. Het is nanfelijk opmerkelijk dat er in de discussie in de pers over de toekomst, waar voor Engeland vecht, steeds veelvuldiger de woor- den „federale unie" opdoemen. Vrijwel alle groote bladen, om van de weekbladen nog niet eens te spreken, hebben er in de laatste weken in hun hoofdartikelen op gewezen dat het nieuwe Europa niet kan worden opgebouwd zonder zekere wijzi gingen in het huidige systeem van absolute na tionale souvereiniteit. Zou ook de regeering zich tot dit inzicht bekeeren, zou zij den opbouw van een internationale gemeenschap, gebaseerd op de verslapping van het onbeperkte prinsipe van nationale souvereiniteit in haar doelstellingen op nemen en Chamberlain's verklaring van 12 Oc tober schijnt er op te wijzen da't zijn gedachten in die richting gaan dan zou men eindelijk met recht kunnen zeggen dat Engeland thans een con structief doel voor oogen heeft in plaats van het zuiver negatieve doel het Hitlerisme te verdelgen. Engeland heeft zoo'n constructief doel om voor te strijden en zich warm voor te maken bitter noodig. Want hoezeer sommige bladen het volk op ouderwetsche wijze trachten te inspireeren met alle oude phrasen als „strijd voor de vrijheid, recht, de mocratie" en wat dies meer zij, er lijkt mij geen twijfel aan te bestaan dat deze kreten bij het groote publiek nauwelijks eenigen weerklank meer vin den. Er is daarvoor te veel gezond scepticisme bij dit volk, te veel bittere herinnering aan de lessen van het verlden. Daarin ligt de beste hoop voor de toekomst! (Nadruk verboden). Prettige feestavond van De Gieteling De familie Hofmann op dreef. Zaterdagavond heeft „De Gieteling" in de con certzaal van het Kennemer Theater een feest avond gehouden. In zijn welkomstwoord wees de voorzitter, de heer Kalf, er op, dat het juist in dezen tijd wel eens goed is alle zorgen en zwaarwichtige ge dachten opzij te zetten. Het bestuur meende dan ook niet beter te doen dan het winterseizoen, de internationale omstandigheden ten spijt, met een feestavond te openen. De voorzitter was er van overtuigd, dat het kleinkunstensemble van de Fam. Hoffmann, den leden zeker een vroolijken avond zou kunnen bezorgen. De overtuiging van den voorzitter is zeker ten volle bevestigd, want de familie Hofmann heeft den Gietelingen een avond bezorgd, dien zij niet gauw zullen vergeten. George Hofmann bracht reeds direct met een vlotte en geestige conference de stemming in de zaal en met medewerking van zijn vrouw en beide dochters, Guus en Jane, voerde vader Hof mann de vroolijkheid onder het auditorium hoo- ger op. De komische dialogen en duetten volgden elkaar in een sneltreinvaart op. Guus en Jane toonden zich ware virtuozen op verscheidene mu ziekinstrumenten en brachten hiermede de noo- dige afwisseling in het programma. Na de pauze voerde het gezelschap nog eenige éénacters op, die zeer in den smaak vielen. Een bal onder leiding van den heer C. van Rooyen en met muziek van „The Midnight Stars" hield de aanwezigen tot diep in den nacht bijeen. VOORLICHTING VAN DE LUCHT BESCHERMING Dinsdagavond wordt in de bovenzaal van Hotel „Ter Burg" een voorlichtingsavond gehouden door de plaatselijke afdeeling van de Nederland- sche Vereeniging van Luchtbescherming voor de bewoners van Blok 4 (Stationsplein, Breestraat Oost tot Bloksteeg, Meerstraat, Spoordijk, Blok- steeg, Koude Horn, Slangenweg, Nieuwstraat, Raadhuisstraat, Brandsteeg en Notweg). TOONEELAVOND VOOR DE MILITAIREN De tooneel-afdeeling van Hoogoven Staten zal het door haar in studie genomen tooneelstuk Er was eens een steenhouwervan Henk Bakker ook opvoeren voor de militairen. Deze tooneelavond is vastgesteld op Woensdag 6 De cember in het Kennemer Theater. Goede wedstrijd van de Zwaluwen. Tweede overwinning in de nood- competitie. Ook de tweede wedstrijd voor de noodcompetl- tie ls voor de Zwaluwen in een overwinning ge ëindigd. Met 3—1 moesten de kampioenen van het vorige seizoen de eer laten aan de Wijkers. Voor de rust was het een aantrekkelijke wed strijd. doch hoewel beide doelen in de eerste helft eenige malen in gevaar waren werd er niet gescoord. Direct na de thee hebben de bezoekers succes, als de in buifcenspelpositie staande midvoor on houdbaar doelman Dubbeld passeert (011. Dan nemen de Zwaluwen echter het initiatief en het Eendracht-doel beleeft benauwde oogen- blikken. Het is dan ook volkomen verdiend als Steenbeek een goede pass keihard benut (11). Enthousiast strijden de gastheeren verder met als resultaat eenige comers, waarvan er een door K. de Reuver wordt ingeschoten (21). Hoewel de bezoekers hun best doen gelukt het hen niet het spel te verplaatsen. Telkenmale bouwen de Zaluwen nieuwe aanvallen op. Een goede pass van Hennen naar de Wit wordt door dezen goed meegenomen, snel passeert hij den linksback, waarna hij geen moeite heeft den kee per het nakijken te geven (31). De strijd verslapt nu, wel worden nog eenige corners genomen, doch gescoord wordt er niet meer. Als de goedleidende scheidsrechter voor de laatste maal fluit hebben de Zwaluwen verdiend gewonnen. De reserves hadden bezoek van Eendracht 2 en leden een smadelijke 2—7 nederlaag. DE FRIEZEN GAAN FEESTVIEREN. De Friesche Vereeniging „Us Memmetael" houdt op Donderdag 16 November een feestavond in gebouw „Adrichem". Het programma bevat- o.m. eenige Friesche tooneelstukjes. De Strawberries speelden gelijk. Een onstuimige tweede helft. De Strawberries-heeren hebben het op eigen veld spelend tegen B.M.H.C. 2 niet tot een over winning kunnen brengen. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (11). De Strawberries zagen zich 4 en de gasten zelfs 8 strafeorners toegewezeix, maar geen enkele le verde een doelpunt op. De wedstrijd was 24 minuten oud, toen B.M.H.C. het eerste doelpunt scoorde. Nauwelijks een mi nuut later had G. Bas piet een mooi schot reeds voor den gelijkmaker gezorgd. In dezen stand (1—1) kwam geen wijziging meer. De beide backs van de Strawberries hebben vooral bij de strafeorners veel werk verzet. In de eerste helft was het spelgehalte beter dan in de tweede, waarin tamelijk ruw gespeeld werd. Langs de Lijn. Programma van de Radiocentrale. DINSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs: 10.50 Keulen; 11.20 Parijs: 12.05 Diversen; 12.20 Parijs; 1.20 Brussel Ned; 2.20 Nationaal programma, 2.35 Keulen 3.05 Parijs; 4.50 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned. 7.50 Keu len; 8-20 Brussel Fr.; 9.05 Keulen: 9.20 Brussel Fr. 10.50 Keulen. Lijn TV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen; 6.20 Nationaal programma; 6.45 Londen Reg.; 7.00 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 1.20 Brussel Ned.; 2.15 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 5.50 Keulen; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Diversen; 7.50 Nationaal programma; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Keulen. Nieuwe secretaris voor bet Ziekenfonds. Als opvolger van den heer H. van Zutphen is als secretaris van het Maatschappij Ziekenfonds „Beverwijk en omstreken", tevens belast met het voorzitterschap van de vergaderingen der ver tegenwoordigers, benoemd de heer A. v. d. Plas. REDE VAN MEVR. BARBIERS-SEELEMEYER De Sociaal Democratische Vrouwenclub is voor nemens op Maandag 20 November in het gebouw „Adrichem" een openbare vergadering te houden. Mevr. Barbiers-Seelemeijer zal in deze bijeen komst een rede houden over de beteekenis van den vrouwendag. Het programma vermeldt voorts de opvoering van een tooneelstuk je getiteld „Schijn en Werke lijkheid" van L. A. Aarsen-Jansen en het optre den van een uit de leden gevormd zanggroepje. OOK HIER EEN MATROZENKOOR? Naar het voorbeeld van Den Haag en Den Hel der zijn ook alhier plannen gerezen om uit het R.K. Kinderkoor een matrozenkoor op te richten. RELIGIEUZE KUNST IN HET HUISGEZIN. - Dinsdagavond houdt de plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond haar eerste vergade ring in het nieuwe seizoen. De geestelijke advi seur van de afdeeling zal in deze bijeenkomst een lezing houden over „Religieuze kunst in het Huisgezin". Op Dinsdag 14 November zal de afdeeling een be zoek brengen aan Albert Heyn's fabrieken te Zaandam. Minder werkloozen door grootere bedrijvigheid in de vissckerij. Het aantal geheel-werkloozen was j.l. Zater dag 96 minder dan op Zaterdag 14 October. Door het weder in de vaart brengen van eenige traw lers verminderde het aantal werklooze visschers rnet 37, terwijl daardoor tevens een geringe da ling van de werkloosheid onder de vischlossers (havenarbeidei-s) en de metaalbewerkers kon worden geconstateerd. Doordat de papierfabriek een aantal houtlossers in dienst nam, daalde eveneens het werkloosheidscijfer der losse arbei ders. De werkloosheid onder de bouwvakarbeiders bleef echter onder den invloed van het seizoen stijgen. Het aantal ingeschreven volwassen werkzoe kenden bedroeg 1924 (o.a. 2002), waarvan 1531 (1614) geheel werkloos. Ingeschreven waren 262 (248) bouwvakarbei ders, 167 (173) metaalbewei'kers, 29 (29) houtbe- werkers, 28 (26) landarbeiders, 205 (222) haven arbeiders, 3622 (394) visschers, 34 (37) kantoor bedienden. 604 (632) losse arbeiders, 233 (244) arbeiders in overige beroepen, totaal 1924 (2002) mannen boven 18 jaar. Verder waren iixgeschreven 69 (83) mannen onder 18 jaar, 23 (18) vrouwen boven en 9 (10) vrouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 263 (260) arbeiders. Hbofdklasse-damconipetji Noord-Holland, De le klas-competitie gaat n,6| dtti, De moeilijkheden met de hoofdleg tie in Noord-Holland zijn opgelost titie zal Maandag 29 October beginne» :tc*& De damclub „Zaandam" en D.Kz t de Zaan zullen echter dit seizoen niót a^ Uj De hoofdklasse zal dus bestaan „it ïfe. IJmuiden, Haarlemsche Damclub iem, Beverwijk, Stabiel te Santpoort Wormerveer en Damclub Oosterk» Haarlem. De eerste klasse competitie zal korr vallen omdat slechts Haarlemsche n IJmuiden II en Oosterkwartier H uitkomen. Er wordt voor deze tientallen eenige andere clubs buiten het band om in Haarlem en omstreken competitie georganiseerd. en Voor de tweede en derde klas cluh* i„ Holland vindt de competitie, na de hoïrï** competitie gewoon doorgang. NAAR ZEE VERTROKKEN TRAWipO' De volgende trawlers zijn naar zee vr Een jubileum in de danrwereld. K. de Tong 10 jaar bestuurslid van D. C. 17. en 10 jaar voorzitter van den N.-H. Dambond. Woensdag 25 October zal het tien jaar geleden zijn, dat de heer K. de Jong een functie aan vaardde in het bestuur van D.C.IJ., terwijl hij dan tevens zijn 10-jarig jubileum mag vieren als voor zitter van den N. H. Dambond. D.C.IJ. heeft gemeend, dien dag niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan, gezien het vele werk, dat de heer de Jong in het belang van de dam sport, voor D.C.IJ. en den N, H. Bond heeft ge daan. De jubilaris zal a.s. Dinsdagavond in Ken- nemerhof door zijn clubgenooten worden ge huldigd. LEDENVERGADERING V. S. V. De voetbalclub V. S. V. houdt Maandag 6 No vember a.s. in „Het Wapen van Velsen" een al- gemeene ledenvergadering. Dien avond zal o.m. een nieuw bestuurslid gekozen moeten worden in de vacature-Schrik. De heer G. Schrik is door omstandigheden verhinderd aan de bestuurswerk zaamheden deel te nemen en heeft in vriend schappelijk overleg met het overige bestuur zijn functie ter beschikking gesteld. De Adelante passeert een vliegtuig wrak. Naar wij vernemen heeft de schipper van den stoomtrawler Adelante IJM 19 gerapporteerd, dat hij Zaterdagmorgen, terwijl hij stoomende was naar de visscherij een onderstboven ronddrijvend vliegtuig was gepasseerd van onbekende nationa liteit. Nadat men er zich van overtuigd had, dat zich geen overlevenden op het wrak bevonden, heeft de Adelante haar reis vervolgd. LEZING VOOR HET INSTITUUT. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling af deeling Velsen organiseert hedenavond een lezing in het gebouw der Vereeniging van Vrijzinni; Hervormden aan den Stationsweg. De heer P. Schuhmacher zal er spreken over „De beteekenis van een goed boek in ons leven". HARINGAANVOER TE VLAARDINGEN. Zondagmiddag is te Vlaardingen binnenge- loopen de motorlogger VL. 79, Freya, schipper P. Groeneveld, van de Visscherij maatschappij Mer- curius, met 24 last haring, gevangen in drie nachten. Dit is het eerste haringschip, dat sinds de ge- dwoixgen rustperiode te Vlaardingen is aangeko men, zoodat hiervoor uiteraard groote belangstel ling bestond. Van angst Klom Dinges nooger in den boom. Door deze beweging vielen er wederom kersen naar beneden, boven op den slapenden hond. Deze schrok gewel dig, nam een sprong en verdween uit 't gezicht, totaal vergetend, dat z'n baas hem 't bevel gegeven had op diens terug komst te wachten. Dinges zag z'n kans schoon en klom snel uit den boom. Hij had net tjjd om zich achter een anderen boom te verstoppen, want direct daarop stond de boer, met een politie-agent en den chauffeur van de vrachtauto onder den kersenboom, waarin Dinges gezeten had. Luid schreeuwden zij naar boven, dat hg er uit moest komen* Agent nummer 18 vond het geval zeer ernstig vooral toen bleek, dat er niemand in den boom zat. „Maar", zoo verzekerde hg, „ik zal den boosdoener wel vinden. Reken maar." En volledig bewust van zijn waardigheid stapte hij weg, na alles nauwkeurig in zijn boekje genoteerd te hebben. Maandag 16 October: Maria vanHafbm,^ Dinsdag 17 October: Viking Bank ft Petten, IJM 49; Eveline, IJM 115; Haarlet!»*! Woensdag 18 October: Delft, IJM 17 Donderdag 19 October: Caroline itvos Vrijdag 20 October: Adelante, DM 19 Zaterdag 21 October: Norma Maria Cornells, IJM 15; Condor, IJM 72- rwJ2L$ Johanna, IJM 38. De Maria van Hattem en de heden aan den afslag, zoodatêr"zich trawlers op zee bevinden. DE MOEILIJKHEDEN IN HET HARINGBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Nederland Bond van Kleinhandelaren in het Visch- eo ringbedrijf heeft een brief aan den minister Sociale Zaken gezonden, waarin het de aan! van dien bewindsman vestigt op den hui toestand van den visch-kleinhandel »d#iiÜ de geringe aanvoeren en de hooge zeer te lijden heeft. B' $ugen: hit elcMpst J^van ^en'1 keerde, 1 ce maa fis den «ita ee,n een fc Militaire vrachtauto bij omgeslagen. Eén doode, zeventien gewonden. BATAVIA, 22 October (Aneta) Zondag gen te half tien, is op den weg van Bataü» naar Tandjong-Priok een ernstig ongeluk schied. Een militaire vracht-auto, bemand nd een sectie infanterie van de eerste c( tiende bataljon, bestuurd door een r chauffeur, is namelijk bij het nemen van-» bocht omgeslagen. Alle inzittenden uit de auto geslingerd. Hierbij is een fuselier gedood, terwijl zeventien onder wie ook de bevelvoerende luitenante de chauffeur, min of meer ernstig zijn. „Statendam" op weg naar Amerika. Zeer vele passagiers aan boord. Het ls (ünchha ranture Zaterdagnacht is de „Statendam" van 'i Holland—Amerika Lijn van Rotterdam salSèl New York vertrokken. In verband met het të! ziiz ajroot aantal passagiers, 1350, waren er- vele „adieuzeggers", doch geen van deze ki sten werd aan boord gelaten. Het schip vertrok om drie uur 's Het zal te Southampton nog een paar honderd passagiers opnemen. Onder de merkten we o.a. op Pierre Monteux, die ii Amerika gaat dirigeeren, den bekenden filz* producer, Rex Townsend met zijn echtgena# en de echtgenoote van den Amerikaanse^ marine-attacché in DenHaag, mevr Lucy M, Kelly. Éftlgesp tóe lite ft met - iSterke lilde ve: tiarin 1 j een tor Kcchh Whtig 2 lellen - twee! Schippers en distributiekaarten kaarten. Aanvragen in gemeenten, waarin zij vertoeven. De minister van economische zaken vestigt et de aandacht op, dat schippers, die tijdelijk ver- blijf houden in een andere gemeente dan dl* waarin zij in het bevolkingsregister staan geschreven, zich ter verkrijging van rijksdistri» butiekaarten en distributiestamkaarten to« hen en hun gezin moeten vervoegen aan meentehuis van de gemeente, waar zij verblijven. Daar zal hun een formulier ter invul ling worden voorgelegd. De burgemeester van i'. gemeente, waar de schipper zich bevindt, vraag; vervolgens de kaarten op en reikt ze aan da schipper uit. Voor het geval de schipper vóór de aankomst der kaarten mocht verta ken, dient hij het adres op te geven, naar h» welk de kaarten hem kunnen worden nagezon den. Met nadruk wordt er nog de aanda gevestigd, dat schipper zich dus n i e t ittw streeks van een gemeente uit. waar zij tijaeujs verblijven, per brief moeten wenden tot de je* meente, waar zij in het bevolkingsregister siaa ingeschreven, doch dat zij, ter verkrijging ra de hun toekomende kaarten, steeds de tusscnem komst van de gemeente, waar zij zich bevmaeo» moeten inroepen. Vader en zoon verdronken. Roeibootje over stuwwerken van de Maas geslagen. Zaterdagmiddag tegen half drie wilde de jj jarige landbouwer F. Litjens uit Sambeek me roeiboot, waarin ook gezeten waren zijn fl jarig zoontje en de negentienjarige H. va Broek, zich naar zijn aan den overkant Maas gelegen weiland begeven. f) Door den sterken stroom van de rivier a bootje naar de stuw van Sambeek. De b met den stroom over een der °Pe™nf;" 70 cen. stuw, waar de Maas een verval heeft van timeter. De drie inzittenden geraakten Van der B. wist zich te redden door ac stuwwerken vast te grijpen. L. en zijn men evenwel om. wnierd L. laat een vrouw en elf nog jeugdige sm achter. HAARLEM 21 Bevalleh: J8 Oct. A. M. Bekker—van" L Oct. K. H. Bronswijk—Hofman, z.; ,j A Meijer, d.; 21 Oct. M. Koster—Gooijer, Th. Theunsvan Erp, d. ,-,n*newol4 Overleden: 19 Oct. F. Reitsma-Groenew j., Spruitenboschstraat. Is Fr fcelijk temer fenpi

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2