pfederl. Vereeniging van Huisvrouwen. Iiii'9 HifJsW mevr. GroskampTen Have. VelsenIJmuiden der Nederl. Ver- Huisvrouwen had voor haar middag- Dinsdag in het gebouw der Vrijzinnig S ^0Ijpn gehouden, de bekende romancière ^ïmv Groskamp—ten Have uitgenoodigd i praatje te komen houden over dezen mevr. A. Groosmuller en leidde de spr. in A' IS talrÜk gehoor. nnderweip-°P"verzoek zou zijn: De Toe- °«i de spr. want iedereen heelt het overal Toestand. Spr. zal zich niet vermoeien bevingen uit te deelen over wat de huis in oorlogstijd met haar overgeschoten dekens, restjes zeeg of iets derge- jjen doen. Integendeel, zij wil het hebben za[ handhaven, d.l. ik zal beschermen en jjjet alle^g. ae soldaat aan de grenzen ^jjn'iand beschermen, maar ook de huis- .achter het front zal zich dit devies eigen maken. Doelbewust moet zij mede bouwen ten moed en de kracht van ons Nederland- De Nederlandsche huisvrouw met haar 'zin voor practische nuchterheid vraagt dlicht ai: Wat moeten we doen en waar en moeten we beginnen? En spr. geeft dan 'Tien antwoord: Wij moeten bouwen aan een **rLre Maginotlinie en er meteen mee begin- M De bouwstoffen moeten zijn onze woorden daden. V-"haar scherp critischen zin ontvouwde mevr. 2L® verschillende stellingen hoe het wel en §5 niet moet met dat bouwen. Deze stellingen •f... den voet te volgen zou ons te ver voeren fj«evaar af de spr. te kort te doen willèn we Cian met te schrijven, dat we met genoegen P causerie gevolgd hebben. u-T Groskamp doorspekte haar betoog, dat een zwaarwichtig onderwerp tot middelpunt net tal van fijngevoelde raadgevingen. Ook een humor, die eveneens reeds uit zoovele ver- ir-n van de spr. den lezer tegemoet straalt, was f- n'aatsje ingeruimd want terecht zoekt spr. de Hjjjde van het leven, ook in dezen tijd van den Sdmrschenden Toestand. Ie huisvrouw kan zichzelf nog zoo veel verbe- b zeide de spr. In een tijd als dezen moeten letten op elk gebaar, onze stem, de intonatie en j woorden, op geheel onze houding tegenover p leven zelf. •■Iet huisvrouw-zijn legt ons in dezen tijd ver- É-itin^en op, want wij vrouwen zijn niet alleen tafsburgeressen maar ook wereldburgeressen. vTwij moeten beschermen, verdedigen en wel lust bouwen met den inzet van al onze krach- aan de geestelijke weerbaarheid van ons volk de eerste plaats maar daarnaast aan die van de Er is nog te veel misverstand, ongenoe- haatdragendheid in de maatschappij. En [fyrouwen, zeide spr., kunnen er zooveel verande- ■jm brengen. Als we er den wil maar toe heb- ia, Het moet zijn. Verbeter de wereld, begin bij self. Een eerste vereischte daartoe is het critisch m. luisteren naar de eigen stem en de dan ge arde fouten corrigeeren. Na de pauze handelde de causerie van de spr. «:er de daden der tegenwoordige huisbrouw. Wat tj doet is waard goed gedaan te worden. Daarbij •M zij een open oog hebben voor het nieuwe en Ürven breken met de sleur van het oude. Dan arst kan z'ü een steun worden voor haar mede-- en via dezen voor 'ons Nederlandsche In zijn geheel. De taak die op onze Nederland se vrouwen rust is er een van groote verant- voordeUjkheid. Moge zij zich deze taak waardig tenen door te dienen, doelbewust en beheerscht. ten slechts kunnen zij de vrouwen zijn, die onze (tiredderde maatschappij nu zoo van noode heeft. Me! reserves wint men den slag, zegt het spreek- iccrd. Laten wij die reserves vormen met het wtiwenleger, dat handhaven zal wat ons lief is, té spr. Mevr. Groosmuller heeft mevr. Groskamp dank uegd voor haar sprankelende causerie, die aller iitdacht had, Scandinavië steunt onze vischvoorziening. en Dinsdag enorme consignatiezendingen ter markt. Tot nu toe is sedert het uitbreken van den oor- loj nog geen enkele trawler met Noordzeevisch ik den afslag geweest. Voor de vischvoorziening reen we tot dusver aangewezen op de kleiné hivisscherij en op de consignaties uit Scandina vië n.l. uit Denemarken. De eerste trawler met Noordzeevisch wordt a.s. fcfiderdag verwacht. Het is de Eveline IJM 115, fe na een korte reis de eerste Noordzeevisch snvoert, nl. 60 manden schelvisch, 70 manden braadschelvisch en 20 manden varia. Meer van foe- voor den reeder dan voor den handel is het dat deze trawler ook nog 650 manden ma ted aanvoert. Maandag en Dinsdag leek het er heel weinig op, til de trawlers op het appèl ontbraken. Beide tp. maar vooral Maandag stond er zooveel visch gestald, dat het leek alsof er tien booten bin- p waren. Het verschil was een geringe ver- j&idenheid in de aangevoerde soorten, terwijl Kvendien de visch (behalve de haring) niet in de ■«aten maar in de emballagekisten te koop werd paboden. Jde honderden van deze platte kisten van 35 w pond inhoud, waren in den afslag neerge- i p schol en gul waren het rijkst vertegenwoor-- i'4 **r werden hooge prijzen betaald, maar door B hooge kosten voor vracht enz. (alles wordt V' yh Denemarken per auto aangevoerd') levert "~5 "5nfiel den consignateurs slechts weinig tast op. Seuwe Noorsche visscherssehepen. Jfj^00rsche „Ministerie van Visscherijen" heeft oouw van 29 visschersvaartuigen aanbesteed, x-treSee"ngssteun gebouwd zullen moeten .rB- Pe totale kosten worden op 750.000 Kro- ^22.500) begroot, waar de Noorsche staat Kronen f 129.000) aan bijdraagt. Het fe u-I a r de visschers bijeen gebracht moe- orden. hetzij uit eigen middelen hetzij door - W'ng van de Visscherijbank. Per schip zal f5160) t6n k°°§ste bijdragen 12.000 Kronen Som v<in 1 1/4 millioen Kronen Lejr'h-v15 -Administratie der Visscherijen ter gesteld om steun te verleenen bij den ci' rtp'?0 v'sschersschepen en men neemt aan, dat i!n L.os'en zal dekken van dezen aanbouw tot ''•290 Doof V3n ongeveer 3 millioen Kronen WEEK-ABONNEMENTEN ksta'u u"e["ik Woensdags avonds d Ie zijn, daar de bezorgers op moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De vissclicrsvloot der Sovjets. De visschersvloot der Sovjets heeft dit jaar een groote uitbreiding ondergaan. Gedurende de eerste 7 maanden van 1939 zijn 11 motorschepen van sta pel geloopen. De scheepswerven van Astrakhan aan de Kaspische Zee kwamen met hun eerste ijzeren seine-vaartuigen voor den dag. Twintig nieuwe schepen werden dit jaar op de Azov-scheepswerven gebouwd en aan de visschersvloten van de Baikal- en Aral-meren toegevoegd Te Astrakhan is thans de eerste drijvende bak kerij bijna gereedgekomen, welke de visschers op open zee voorzien zal van versch brood. In totaal zullen de Russische scheepswerven voor de vis- scherij 200 motorschepen bouwen en een groot aantal groote en kleine lichters en sleepbooten. die de visschersvloot voor transporten noodig heeft. Een gouden huwelijksfeest. De heer en mevrouw J. F. de Liefde en A. de LiefdeVlastra hopen 7 November a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom, die binnenkort 80 jaar wordt, is een geboren Velsenaar en vooral in IJmuiden- Oost is hij een goede bekende. Want nadat hij eerst brievenbesteller is geweest, heeft hij gedurende 29 jaar lang de functie van brievengaarder bekleed in het bekende kantoortje in de Lagersstraat, waar hij heel wat postzegels heeft verkocht en al dien tijd ijverig en nauwgezet het werk eens postambte naars vervulde. In 1915 werd hij gepensïonneerd. Nadien was hij gedurende 9 jaar administrateur van „Het Witte Kruis". De heer de Liefde is nog kras en mevrouw de Liefde, die trouwens een tiental jaren jonger is dan haar man, zou men het niet aanzien dat zij in de bruidsdagen van haar gouden huwelijk is. VERWACHTE VISCHAANVOER. Verwacht voor de Donderdagmarkt: Eveline IJM 115, vangst 650 m. makreel, 60 m. schelvisch, 70 m. braad en 20 m. varia. Dit is de eerste trawler, die na het uitbreken .van den oorlog met Noordzeevisch aan de markt komt. NEDERLANDSCHE CHRISTEN VROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Nederl. Christen Vrouwenbond houdt hedenavond in de bovenzaal van Kennemerhof een gezellige bijeenkomst. Spreekster is mevrouw L. LeverBrouwer over ,Wat blijft" van H. de Bruin. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft heden een corcert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder leding van haar dirigenten Toon Verhey en Marinus Adam. De solisten zijn Gijs Beths, concertmeester der H. O. V. en Fred. Leidner, altviolist van het orkest. Het programma bevat de symphonie no. 16 (Ha rold in Italië) van Hector Berlioz (altsolo door Fred. Leidner), het concert voor viool met orkest begeleiding (opus 77) van Joh. Brahms (solist Gijs Beths) en het symphonisch gedicht van Ri chard Strauss Don Juan. Ylaardinger schepen ter haringvisscherij. Van uitVlaardingen zijn thans 17 loggers ter haringvissèherij uitgevaren n.l. de VL 50, VL 78, VL 79, VL 80, VL 83, VL 84, VL 112, VL 114, VL 172 VL 190, VL 195, VL 199, VL 207, VL 216 en VL 217, VL 97, VL 197. De VL 16, VL 89 en VL 08 worden voor de vis- scherij klaargemaakt. Belangrijke reparaties ondergaan. Het Joego-Slavische stoomschip Balkan, hetwelk op 30 Augustus j,l. in ballast van Grangemouth te Amsterdam arriveerde, heeft in het dok van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, belangrijke herstellingen ondergaan. Het schip heeft deze thans beëindigd en vertrekt weer in ballast van hier naar Buenos-Ayres om graan te laden. Opgebracht Het op reis van Kemi met mijnhout geladen Fin- sche stoomschip Scandinavië, dat op 13 dezer van de laadhaven vertrokken was met bestemming naar Dordrecht is door een Duitsche oorlogsbodem aan gehouden en voor onderzoek naar een niet nader genoemde Duitsche haven opgebracht. Vlootvermindering. Zooals wij reeds meldden vertrok Zondagmiddag het stoomschip Atlas van de K. N. S. M. naar Rot terdam. Kort hierna is ook het stoomschip Midas van dezelfde reederij naar Rotterdam vertrokken. Naar men weet zijn de schepen naar Frankrijk ver kocht door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. Zonen te Rotterdam. Beide schepen zullen door twee vrachtmotorschepen worden ver vangen welke zich thans nog voor de K. N. S. M. op een Nederlandsche werf in aanboifw bevinden. Naar Zweden verkocht. Dezer dagen is het vrachtmotorschip Karanan, dat in 1936 door J. Koster Hzn. te Groningen ge bouwd werd, door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. Zn., te Rotterdam aan een Zweedsche reederij verkocht. Het schip behoorde toe aan den heer J. J. Weeber te Rotterdam, heeft een draagvermogen van 400 ton, d.w. en is uitgerust met een 360 P.K. Deutz Dieselmotor. Japansche walvischvloot uitgevaren A.s. Vrijdag, 27 dezer, zal een Japansche walvisch vloot van de thuishaven uit naar de Zuidpool ver trekken. Hieronder bevinden zich zes vangbooten, alsmede het moederschip, genaamd Kyokuyo-Maru, hetwelk 17.000 tons meet. Groote petroleumaanvocr. Sedert Dinsdag, 17 dezer, arriveerden er niet min der dan vijf groote tankschepen met ladingen pe troleum, benzine, gas- en dieselolie in de Petro leumhaven te Amsterdam. Het zijn de schepen Norden en Beau (Noorsch), Amsterdam, Coryda en Den Haag (Nederlandsch), welke op hun reis van Curacao en Aruba naar de losplaats vertraging on dervonden als gevolg van het onderzoek in de Downs. Tevens wordt het Noorsche tankmotorschip Da- geid nog met een volle lading van Abadan te Am sterdam verwacht. Bovendien is het stoomschip Am sterdam (zie boven) inmiddels naar Aruba vertrok ken om wederom voor Amsterdam te laden. Groote houtaanvoer. Maandagavond en Dinsdagmorgen kwamen al hier niet minder dan zeven schepen met ladingen gezaagd hout achter elkander binnen met bestem ming naar Amsterdam. Al deze schepen waren van Scandinavische nationaliteit. Groote diepgangen, Het Noorsche tankmotorschip Beau, komende van Aruba via Bergen en het Nederlandsche tankmo torschip Den Haag eveneens van Aruba komende, passeerden gisteren de Noordersluizen met een resp. diepgang van 8,7 en 8.4 meter. Binnengesleept. Het meergemelde Nederlandsche motorschip Union is thans door de sleepbooten Stortemelk en Texel van de Firma Doeksen te Terschlling bin nengebracht. Het schip heeft aanzienlijke bodem- schade bekomen, terwijl de motor, die onder water heeft gestaan, ook zeer veel van het zeewater te lijden heelt gehad, Kustvaarder raakte op de Noorderbiiinenpier. Raad voor de Scheepvaart behandelt de kwestie. Op den morgen van den 26en November 1938 is het kustvaartuig „Vida", afkomstig uit Delfzijl, bij het binnenkomen van de haven van IJmuiden met den voorsteven - tegen de Noorderbinnenpier van den Zuidelijken haveningang gevaren en vastge raakt. Aan boord van de „Vida" bevond zich geen loods. De oorzaak van dit ongeluk is vanmiddag door den Raad voor de Scheepvaart onderzocht. De ka pitein van het kustvaartuig en de zeeloods-stuurman van de loodsboot, welke voor IJmuiden in zee lag, werden als getuigen gehoord. De „Vida" was, zooals bleek uit de verklaringen van den kapitein, van Antwerpen op weg naar Amsterdam. Toen het scheepje voor IJmuiden kwam stond er een stormachtigen wind, terwijl de zee ruw was. Er werd met een Morselamp om een loods gevraagd aan de loodsboot, welke voor de haven in zee lag. De bedoeling was geweest met de kop in de golven te draaien, om den loods gelegen heid te geven aan boord te komen, doch door stroom en wind was dit niet mogelijk. Daarom werd aan de loodsboot gevraagd voor te stoomen, doch hierop kwam geen antwoord. Besloten werd toen op eigen gelegenheid binnen te varen en binnen de pieren een loods aan boord te nemen, waarom aan het kuststation werd gevraagd. Deze loods kwam ech ter niet en tijdens het wachten sloeg het anker los, waardoor de „Vida" afdreef. Ondanks het feit, dat olie kracht achteruit geslagen werd, raakte het schip vast op de pier. De loods verklaarde het verzoek van de „Vida" om binnen geloodst te worden wel begrepen te hebben, doch door de ongunstige positie van het schip en de hooge golven was het verzoek om oorgestoomd te worden, niet begrepen en vóór de loodsboot langs zij was, was de „Vida" weggevaren. De kapitein verklaarde, op een vraag van den voor zitter, door de weersgesteldheid en doordat slechts ballast aan boord was, niet meer in staat te zijn ge weest opnieuw zee te kiezen. De kapitein heeft er, naar hij zelf zeide, te veel op gerekend, dat in de buitenhaven spoedig een loods aan boord zou ko men, waardoor hij te ver was door gevaren, voor dat hij het anker uitzette. De uitspraak van den Raad volgt later. Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen. Op welke wijze moet dit geschieden? Het C. C. O. O. M. schrijft: De winter zal spoedig zijn intrede weer doen en daarmede worden de- „lange" avonden opnieuw in eere hersteld. Iedereen moet dus wel begrijpen, dat juist thans voor de ontwikkeling en ontspan ning van de militairen dient te worden gewerkt en vooral aan het tijdelijk opnemen in den familie kring van een of meer landverdedigers momenteel veel aandacht moet worden gewijd. Zooals bekend is geeft het Centraal Comité bij het O. O.-werk voor de in de gemeenten Velsen en Beverwijk gelegerde militairen de „groote lijnen" aan. Daarbij wordt vooral in acht geno men dat het initiatief van henzelf uit moet gaan en de burgerij bereid dient te zijn, een en ander met raad en aaapüyjje' steunen. Deze Wijze» Waarop liet?; laatste behoort te ge schieden, is echter niet zoo eenvoudig als men zoo op het eerste gezicht wel zou denken. Het streven moet er steeds op zijn gericht, dat hetgeen gedaan wordt, door de militairen ook inderdaad wordt gewaardeerd. Eigen voorkeur zal dus nimmer den doorslag mogen geven! Men denke even aan het bekende verhaaltje van hel in den trein zittende echtpaar. De man is voor uitgaan rijden; hij kan daar gewoonlijk niet tegen, maar wil, zijn vrouw eens een plezier doen. Deze rijdt derhalve zoogenaamd achteruit; zij heeft daar nooit van gehouden, doch wil haar man liever in den waan laten, dat zij er wèl van houdt. Tensoltte krijgen beiden een bepaald onaangenaam'gevoel in de maagstreek, dank zij de wederzijdsche opoffe ringen, die echter in het geheel niet voor „plezier" kunnen zorgen. Laat een ieder dus steeds openhartig zijn, èn burger èn militair. Eerst dan is het mogelijk resul taten met het O. O.-werk te behalen. Het Comité is er van overtuigd, dat het tegenover de dragers van 'sKonings rok uitsluitend een dienen de taak heeft. Een ieder die op een of andere wijze iets denkt te kunnen doen voor de Ontwikkeling of Ontspanning van de Militairen wende zich tot een der districts-voorlichtingbureaux ter plaatse. Door het regelmatig contact, dat het C. C. en de districtsbureaux thans met de militaire autoritei ten hebben, kan alles wat de burgerij op deze wijze aanbiedt naar billijkheid over de militairen ver deeld worden, waarmede voorkomen wordt dat een deel der militairen dubbele porties ontvangt en een ander deel verstoken blijft van ontspanning. Burgerlijke Stand. Bevallen: R. PrinsDe Back, z., Bakkerstraat IJmuiden; A. M. Handgraaf-Bader, d., Uitendaal- straat 30, Santpoort; A. Drostde Bock, d., van Dalenlaan 72, Santpoort; A. F. P. Schuurman Kuijpers, d., Geelvinckstraat 58, Velsen-Noord; M. C. van SonKarrenbeld, z„ Tuindersstraat 122, IJmuiden; J. BosRolvink, d„ Velserduinweg 163, IJmuiden; C. W. BorstBravenboer, d., Ooster duinweg 2, IJmuiden; M. S. WolfsWillemars, d. Eksterlaan 15, IJmuiden. Overleden: M. Schaap, 39 j., echtgenoote v. Roodzant,, Ger. Doustraat 16, IJmuiden; H. Schilp, 72 j. wedr. v. A. Pöt, Groote Houtweg 32, Velsen Noord; J. de Vries 78 j., wed., v. H. Korf, Spilber genstraat 4, IJmuiden; E. M. Koopman, 29 j., echt genoote v. C. Eskes, Beverwijk. Hot Witto Kruis stelt de begrooting vast. Stijgende uitgeven voor t.b.c.-bestrijding. De afdeeling Beverwijk en Omstreken van de Noord-Hóllandsche Vereeniging „Het Witte Kruis'* hield gisteravond in het Wijkgebouw aan de Baanstraat een ledenvergadering. De voorzitter, de heer C. Dingier Sr.. verwel komde in zijn openingswoord de aanwezigen en hoopte, dat de besprekingen voor de afdeeling vrucht zouden dragen. De notulen werden onder dankzegging onver anderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van mevrouw Eerhart, dat zij wegens gezondheidsreden bedankt als bestuurslid. Mede gedeeld werd, dat voor de plaatselijke afdeeling dr. M. H. Melchior in het comité van den bloed transfusiedienst heeft zitting genomen. De voorzitter herdacht in een korte toespraak het overlijden van den tweeden penningmeester, den heer M. G. J. van Eek, dié zeer veel voor de afdeeling heeft gedaan. Ook bracht spr. dank aan mevr. Eerhart voor den arbeid, dien zij in het belang van het Witte Kruis heeft verricht. Bij de bestuursverkiezing werden mevrouw Hey- nis en de heer Th. Reynders herkozen. In die vacature van mevrouw Eerhart werd me vrouw Raadsveld gekozen. De heer Bakker werd in de vacature van den heer Van Eek benoemd. Na behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der Hoofdvereeniging, die 7 November te Amsterdam wordt gehouden, werd de benoeming van afgevaardigden naar deze vergadering aan het bestuur overgelaten. Vervolgens werd de begrooting voor 1940 be handeld. Het badhuis. Het aantal baden beweegt zich in stijgende lijn en in verband met de uitkomsten over het eerste halfjaar van '39, is dit aantal met ruim 1500 stuks hooger begroot, dan in 1938 bereikt is. Het aantal kinderbaden loopt echter achteruit; anders waren de inkomsten aan baden nog hooger te schatten. De inkomsten aan zaalhuur blijven stationnair. Begroot is tenslotte een nadeelig saldo op de ex ploitatie van het badhuis van i 2.135.54, waaron der is begrepen een bedrag van f 1.211.68 voor afschrijvingen. T.B.C.-bcstrijding, De subsidie voor de huisbezoekster van het rijk wordt met ingang van 1 Januari a.s. van f 840 tot f 300 verlaagd. Deze maatregel is door het Rijk voor alle gemeenten beneden de 50.000 inwoners getroffen. Wegens het bereiken van de leeftijdsgrens zal zuster Houtwipper 31 December den dienst dfer vereeniging verlaten. Besloten is om een tweede wijkverpleegster aan te stellen. Dit zal een intensiever werken in de af- deelingen T.B.C.-bestrijding en wijkverpleging ten gevolge hebben en dit temeer omdat met ingang van 1 Augustus 1939 ter vervanging van zuster v. d. Gugten, die wegens huwelijk den dienst heeft verlaten, een nieuwe wijkverpleegster is aange steld. Begroot is in deze afdeeling een tekort van f 9 984.92, waarvoor aan de gemeente subsidie tot een gelijk bedrag is verzocht. De verpleegkosten sanatoria worden geraamd op f 10.500. Wijkverpleging. Voor deze afdeeling is het tekort geraamd op f 1.214. Tot een gelijk bedrag zal subsidie aan de gemeente worden gevraagd. Kraamverzorglng. In deze afdeeling wordt het tekort geraamd op f 886.—. Dc Vereeniging. De begrooting van de vereeniging sluit in ont vangsten en uitgaven met f 3.226.35, waaronder een uitgaaf is opgenomen van f 300 voor diverse doeleinden, o.a. v-oor een cursus in huiselijke zie kenverpleging en voor eventueel uit te zenden rustbehoevenden. Ook de propaganda is ln dit be drag begrepen. In verband met de toeneming van het aantal T.B.C.-patiënten is aan «de gemeente een supple- toire subsidie aangevraagd van f 3000. De heer Reynders en mevrouw Zwart lichtten eenige pos ten toe. De (begrooting, tot een totaal bedrag van f 28274.57 aan ontvangsten en uitgaven, werd goedgekeurd. In de commissie tot nazien der rekening en ver antwoording over 939 werden benoemd de hee- ren C. Schauïkes, W. de Koter en mr. J. O. Baron. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergade ring. Nieuw Leven niet naar Almelo. Ter herdenking van het eerste lustrum van de* Bond van Geheelonthouders-Tooneelvereenigingen Nederland zou onze plaatselijke Geheelonthou- ders-tooneelvereeniging „Nieuw Leven" in de maand Februari te Almelo voor de afgevaardig den een opvoering geven van het tooneelspel „Wil. de Rozen" van Joh. van Eekelen. Het bondsbe- .stuur heeft zich echter genoodzaakt gezien als ge volg van de mobilisatie aan de2e plannen geen uitvoering te geven. Als gevolg daarvan kan ook het uitstapje naar Almelo door „Nieuw Leven", waarmede de leden natuurlijk zeer ingenomen wa ren, niet doorgaan. LIEDEREN VAN DE JUNGLE. Zaterdag- eri Zondagavond zullen in het Kenne- mer-Theater optreden „The Jungle Serenaders" in hun sing-song-swing programma. COLLECTE VOOR HET WITTE KRUIS. Behoudens goedkeuring van B. en W. wordt de jaarlijksche Witte Kruiscollecte dit jaar op Zater dag 11 November gehouden. Een commissie voor de bloed transfusie. Evenals elders is ook voor de'gemeente Bever wijk op verzoek van de Centrale Bloedtransfusie commissie van het Nederlandsche Roode Kruis een comité gevormd; bestaande uit dén burgemeester dezer gemeente als voorzitter en de heeren M. A. de Ruiter, arts, M. H. A. Melchior, arts, J. Th, Duterloo, arts en H. A. A. J. van den Bergh als leden, onderscheidenlijk aangewezen door het Ne derlandsche Roode Kruis, het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Het ligt in.de bedoeling, dat door dit comité bin nenkort een oproep wordt gedaan, opdat ook in Beverwijk een groot aantal personen in voorko mende gevallen hun bloed beschikbaar zullen stel len voor gewonde-militairen en burgers en aldus de Centrale Bloedtransfusie-commissie de gelegen heid willen bieden om goed geoutilleerde bloed transfusiediensten in het leven teroepen. Omtrent de.-actie van het comité zullen binnen kort nadere mededeelingen kunnen worden ge daan. LEERZAME AVOND VOOR DE FOTOGRAFEN. Gisteravond hielden de amateurfotografen een werkavond in het Nederlandsch Hervormd Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. De voor zitter, de heer G. Broertjes, heette de aanwezigen en in' het biizonder den spreker voor dezen avond, den heer W. Bus uit Amsterdam, welkom. Bij de ingekomen stukken was een uitnoodiging van de afdeeling Zaanland tot bijwoning van een vergadering op Vrijdag a.s. waar een lezing met lantaarnplaatjes zal worden gehouden over het polderland. Hiervoor gaven zich een aantal leden op. Verder deelde de heer Broertjes mede, dat tot 7 November gelegenheid zal bestaan foto's in te leveren voor den te houden onderlingen wed strijd. Vervolgens werd onder leiding van den heer Bus uit Amsterdam een aanvang gemaakt met het vergrooten op Pygmo. Hiermede werden over 'het algemeen zeer goede resultaten bereikt. Op den volgenden werkavond, die op Dinsdag November gehouden zal worden, zal de heer Bus spreken over het kleuren van deze vergrootingen. Hierna werd nog een serie zeer fraaie lantaarn plaatjes geprojecteerd, behoorende tot de bonds- collectie. De heer Broertjes sloot dezen zeer goed ge slaagden werkavond met een woord van dank aan den heer Bus. „Kriebeltjes Hoogtepunt" voor het Arbeiders Tooneelfonds. Hedenavond zal het Arbeiders Tooneelfonds het nieuwe tooneelseizoen openen met een voorstelling in het Kennemer-Theater. Het gezelschap van Herman Bouber uit Amsterdam zal een opvoering geven van „Kriebeltjes Hoogtepunt", een tooneel spel naar het gelijknamige boek van Willem van lependaal. Over „Kriebeltjes Hoogtepunt" schreef de Nieu we Rotterdamsche Courant: Natuur. arbeid en liefde: ziedaar de drie mach ten, die dit sterke boek zoo innig maken. Uit de natuur, die baas Gantelhoven hem toont, bloeit Rokus op in de liefde van Arentje tot den arbeid, die hem verheft, letterlijk en figuurlijk, hoog bo- van het gewriemel van kleine menschen en hun domme benepenheid. Wat een prachtmenschen weet Van lependaal dit boek te scheppen! Daar is vooral baas Gantel hoven, die hem den bijbel, het Woord, leert lezen in de natuur. En Arentje, het meisje, dat zoo vol liefde is als een zeldzame Meidag vol licht en zon. Liefde en vertrouwen nemen Rokus op, re- classeeren hem, maar liefde is nooit zonder eer bied en als Rokus nogmaals bij een zijner oude kornuiten, bij Stompie, met Arentje een toevlucht moet zoeken, dén waarschuwt hij hem, geen vloe ken, geen ruwe woorden zich te laten ontvallen. En dan blinde Floor, die méér ziet, dan zoovele ziende. Floor, die hem leert: als er geen leed was. dan was er geen muziek. Het gezelschap Bouber zal al deze bekende fi guren uit het boek met al hun nooden en zorgen, hun liefde ook, in beeld brengen en den leden van het Arbeiders Tooneelfonds ongetwijfeld een pret- tigen avond bezorgen. CASTRICUM DE WEDSTRIJDEN VAN C.S.V. I De uitslagen van de door C.S.V. gespeelde wed- itrijden waren: C.S.V.Bergen 32 EgmondiaC.S.V. II 71 Schoorl a—C.S.V. a 3—0 Kamer van Koophandel. Hulp aan gemobiliseerden besproken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district vergaderde Dinsdagavond onder leiding van haren voorzitter, den heer J. J. Swens, Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Mededeelingen. Medegedeeld werd dat de burgemeester van Haarlem, overeenkomstig den wensch van den Mi nister van Economische Zaken, een Commissie heeft ingesteld, die van advies kan dienen omtrent distributie-aangelegenheden. De Kamer is in deze Commissie vertegenwoordigd door den secretaris. Standplaatsen markt. Naar aanleiding van haar brief aan B. en W. van Haarlem betreffende het aantal houders van standplaatsen in de manufacturenbranche op de algemeene markt, ontving de Kamer een ant woord, waaruit blijkt, dat B. en W. aan den direc teur van het Marktwezen hebben opgedragen het aantal houders van dergelijke standplaatsen niet uit te breiden. Wat betreft regelingen t..a.v. de al gemeene markt kan door de Kamer door middel van de vertegenwoordiging door den secretaris der Kamer in de contact-commissie voor de levens middelenvoorziening invloed worden uitgeoefend en van advies worden gediend. De brief van de Kamer is dan ook aan deze Contactcommissie ter hand gesteld. Moeilijkheden visschersbedrijf te IJmuiden. Goedgekeurd werd een brief aan de Ministers van Economische Zaken en Financiën betreffende de opheffing van omzetbelasting op gebakken visch en verlaging van accijns op bakolie, waarin o.a. wordt gezegd, dat de Kamer van gedachten heeft gewisseld over de groote moeilijkheden van het visschersbedrijf te IJmuiden. Plannen werden besproken waardoor aan de moeilijkheden het hoofd kon worden geboden en enkele andere worden aan een nader onderzoek onderworpen. .De Kamer heeft in overweging ge geven, binnen den kortst mo.gelijken tijd over te gaan tot verlaging van den accijns op bakolie, want handelaren en producenten ondervinden van den hoogen accijns groote nadeelen. Voorts wordt gevraagd vrijstelling van de omzet belasting voor gebakken visch, daar deze belas ting uiterst nadeelig is voor de vischbakkerijen. Subsidies. De in 1940 uit te keeren subsidies werden vast gesteld bijna zonder afwijking van die in 1939 verleend. Hierbij is een subsidie van f 375 aan de stidhting Haarlems Bloei; f 100 aan Vreemdelin genverkeer te Zandvoort: f 50 aan IJmuidens Bloei en f 25.elk aan Vreemdelin genverkeer te Hillegom en te Wijk aan Zee en aan, Santpoorts Bloei; f 100 aan de Commissie tot be vordering van het vischgebruik te IJmuiden. Het postagentschap in Haarlem-Noord. In de zitting der Kamer van 16 Mei 1939, werd door het lid der Kamer, den heer J. v. d. Burg, aan het bureau verzocht te willen nagaan of het bestaande postagentschap in Haarlem-Noord vex-- vangen zou moeten worden door een hulppost kantoor. De heer v. d. Burg motiveerde een en ander door te wijzen op de groote uitbreiding van dit stadsgedeelte. Het bureau stelde een ondei*zoek in en deed nu het voorstel: a. niet te verzoeken het bestaande agentschap in een hulppostkantoor om te zetten. b. den directeur van het postkantoor mede te deelen, dat een grondige wijziging van de Inrich ting van het bewuste agentschap haar zeer wen* schelijk voorkomt. De Kamer vereenigde zich hiermede. De heer v. d. Burg dankte het bureau voor zijn bemoeiin gen in dezen. Bedrijfsbemiddeling en steun aan gemobiliseerden. Het Bureau heeft de Kamer een nota aange boden betreffende bedrijfsbemiddeling en steun aan gemobiliseerden en als samenvatting van deze nota onderwierp het Bureau nu de volgende vra gen aan het oordeel der Kamer. °1. Is de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken van oordeel, dat een nieuwe instantie geschapen moet worden tot steun aan die bedrijven, welker leiders door de mobili satie zijn getroffen? 2. Zoo ja, hoe en door wie moet deze nieuwe in stantie dan gecreëerd worden? 3. Is het de bedoeling die hulp uit financïeelert bijstand te doen bestaan of uitsluitend uit moree- len steun door het verstrekken van advies en het voeren van ondei-handelingen? De voorzitter zette uiteen dat de bedoeling, neergelegd in het rapport, hoofdzakelijk bemidde ling is, al zal in sommige gevallen financieels steun moeten verleend worden, maar dan niet door de Kamer'doch door de een of andere instantie. De heer Beckers meende dat hier een taak: ligt voor de middenstandsvereenigingen. De heer De Breuk achtte deze zaak van zeer veel belang. De neringdoenden waar het hier om, gaat, hooren bij de Kamer thuis. Een poging, iets voor hen te doen juichte spr. toe. De heer Mathot bracht onder de aandacht dat er een Kon. Vereen, tot Steun aan Milicieng bestaat maar wilde hierover verder slechts in be sloten zitting spreken. De heer Van den Burg vroeg, dat de Ka mer haar invloed zou uitoefenen ter verkrijging van zakenverlof. De heer Lasschuit meende dat inderdaad een nieuwe instantie moet worden geschapen. De Kamer benoeme een commissie met vertegenwoor diging van den middenstand er in. Vervanging achtte spr. niet zoozeer noodig; de grootere zaken hebben wel iemand hiervoor en in sommige zakep, voert de Haarl. Handelsvereen. de administratie met hulp van werkloozen. De Kamer vereenigde zich met het denkbeeld van den heer Lasschuit tot benoeming van een, commissie. Hierna ging de Kamer in besloten fitting, i

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3