.A' JCunsf toe wut Ocanïe-fraek bepleit Neutraliteitspolitiek heeft de instemming van alle kamerleden Jiutdewliegtuiy nawi Moederhart klopt de Oast. voor haar kroost. ■SPAG 25 OCTOBER 1939 optreden tegen III SCHEEPVAART. aft ze* economische betan&en. v.i voorloopig verslag yan de Tweede Ka- buitenlandsehc zaken is het volgende verklaarde men met waardeering te nnis genomen van de stappen, welke jj£> Nederlandsche zijde werden onderno- •dvaDvan den wereldvrede, eerst in den den bekenden vredesoproep van zeven S fa" iater in dien van het aanbieden van fSSèa door H. M. de Koningin en Z. M. der Belgen. stappen, toen de oorlog eenmaal was niet zijn gevolgd door gelijksoortige tot he'-stel van den vrede, noemden vele begrijpelijk- Zoodanige pogingen toch l& veej verder strekkenden aard zijn en des kunnen hebben, welke als minder Stëj®, zouden moeten worden beschouwd. *Sleden konden zich met de algemeene - «van dit beloog niet vereenigen. Naar hun "^dient de regeering ernstig te overwegen, tf'J het initiatief tot het openen van vredes- vondelingen behoort te nemen. Onze neutraliteit. „ifdandigheidspolitiek, door de regeering met ■eX de internationale aangelegenheden had de instemming van alle leden. Sde zorgvuldigheid, door de regeering be- van onze handelsschpeen zeer geruimen tijd voor orderzoek zijn vastgehouden, dat ladingen geheel of gedeeltelijk in beslag werden genomen, en dat zelfs postzendingen van boord werden gehaald, een en ander ten deele of geheel in strijd voor zoover het de genoemde postzendingen betreft in flagranten strijd met de positieve normen en met den geest van het internationale recht. Gaarne zouden de hierbedoelde leden vernemen, wat de regeering heeft gedaan ter bevordering van een wijziging van dezen ongewenschten toestand. Een Oranjeboek. Van verschillende zijden werd de vraag gesteld, of de regeering den tijd nog niet gekomen acht voor het uitgeven van een oranjeboek, waarin wordt weergegeven al hetgeen door haar in verband met de huidige internationale omstandigheden is gedaan, en waaruit zou kunnen blijken van den geest van volkomen zelfstandigheid en onafhanke lijkheid van buitenlandsche invloeden, welke bij het nemen van de vereischte beslissingen en het treffen van de noodig geachte maatregelen heeft voorgezeten. Erkenning van de Poolsche regeering. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat onze neutraliteit medebrengt, dat Ne derland de Poolsche regeering blijft erkennen, ge lijk het dat ook in den vorigen wereldoorlog met de Belgische regeering deed, welker zetel toen even eens naar een vreemd land verlegd was. rsd, 'if.^bet'heffen' van de noodige maatregelen ■■p neutraliteit naar alle zijden te bescher- .«.«el te land als ter zee als in de lucht, ftZea haar gaarne hulde. In dit verband 'trien er prijs op, ook bij deze gelegenheid Z eleven aan zijn waardeering voor de groo- ■Jwjding, waarmede leger en vloot kat kwijten. Jemerkt werd voorts, dat het bij een beweer- "'hending van onze neutraliteit door een der J it conflict betrokken partijen niet op den weg itenpartij ligt, te trachten op grond van haar n oordeel ons land tot het aannemen van een ■je houding te bewegen. De Volkenbond. tor vele leden gaven als hun meening te ken- j|aj de voor de hand liggende vraag, of er in nijdige omstandigheden nog wel aanleiding is, Volkenbond in stand te houden, in bevesti- fa,» moet worden beantwoord. Wge leden achtten het noodzakelijk, dat Ne- uj zich, mede ter demonstratie van zijn neu- "jieit, onmiddellijk uit den Volkenbond terug- li. Beperking van openbare meenmgs- uiting gewenscht. tor vele leden verklaarden het ernstig te be- ••■jren dat blijkbaar niet door allen in den lande crdl gevoeld, dat de neutraliteitspositie, welke ,'dhs welbewust hebben gekozen, ook zekere be- «iingen oplegt met betrekking tot de openbare saingsuiting.' Het spreekt wel vanzelf, dat er sa enkel bezwaar tegen bestaat, dat de pers Sb welke richting ook ook thans haar ziens- lenbaar blijft maken over de staatkundige welke in de bij het conflict betrokken kden toepassing vinden. Doch zij zal bij haar Kikhtgeving en bij haar bespiegelingen de noo te matigheid moeten betrachten, voor zoover die fe oorlogvoerende partijen als zoodanig betreffen, ïiluurlijk wil dit niet zeggen, dat zij niet ten volle riek zou mogen oefenen op de maatregelen, welke jitóligerenten ten opzichte van ons land, met lae ten opzichte van onze scheepvaart, nemen, li ral echter groote omzichtigheid moeten in acht :ir,en bij de bespreking van den oorlog zelf, van tb oorzaken en zijn beloop. Ook in dit opzicht J het uiten van haar meening haar niet kunnen urden ontzegd. Zij zal zoo objectief mogelijk moe- te blijven en zich van elke ophitsing moeten ont- hén. In het bijzonder de nationaal-socialisti- tee en de communistische pers geven, naar werd iperkt, in dit opzicht van weinig verantwoor- ijkheidsbesef blijk. Doch ook bladen van andere riling toonen te dezen aanzien een bedroevend prek aan zelfbeheersching. Gaarne zouden deze ifei vernemen, of naar het oordeel der regeering fr. ervaring, welke met betrekking tot zekere bladen te. dusver is opgedaan, geen aanleiding behoort te pea, tegen dezen aanval op onze neutraliteit fa binnen uit krachtige maatregelen te nemen. Als onze economische belangen door een der tó'gvoerehde partijen worden getroffen, staat het ri;ïns verscheidene leden bij uitsluiting aan ons S'ceoordeelen, hoe daartegen zal worden opgetre den zal de tegenpartij zich van elisie inmenging 'Êooren te onthouden. Met name zal deze daaraan ten aanzien van zich zelf geen consequenties i—an verbinden. Zoo zal zij, wanneer wij door e blokkademaatregel getroffen worden, zeker kunnen verlangen, dat wij, ten koste van onze n voorzieningen, dezelfde hoeveelheden zou te blijven uitvoeren als voorheen, h dit verband vroegen vele leden in het bijzon- i'-' de aandacht voor de feiten, dat verscheidene „Beemsterdijk" lag vier weken in de Downs. Slechts zeer klein deel van de lading gelost. Dinsdagavond om kwart over acht is het s.s. „Beemsterdijk" van de Holland-Amerika-Lijn te Rotterdam aangekomen. Het schip, dat een opont houd van vier weken in de Downs had, heeft lig plaats genomen in de Maashaven. Kort na aankomst hadden wij een onderhoud met eèn der officieren, die verschillende bijzonderheden over de wel zeer langdurige reis mededeelde. De „Beemsterdijk" ver trok op 13 September van New York met een la ding stukgoederen, w.o. duizend ton ijzeren platen en groote hoeveelheden hout, tabak, en meel. De reis naar Engeland duurde twaalf dagen en ver liep vrijwel normaal, slechts eenmaal in de om geving van New Foundland, werd de „Beemster dijk" gepraaid door een oorlogsschip van onbeken de nationaliteit, dat achter het Nederlandsche schip aanvoer. Het was reeds laat in den avond men kon aan het oorlogsschip, dat op vrij grooten afstond volgde, geen herkenningsteeken onderschei den. Vermoedelijk was het een Britsch patrouille vaartuig. Nadat de naam van het Nederlandsche vracht schip en het doel van de reis waren overgeseind, kon de „Beemsterdijk" haar reis vervolgen. Op 25 September kwam men bij de Downs aan. Daar kwam een Engelsche officier aan boord om de papieren te controleeren en toen ving het wach ten aan. Zaterdag j.l. kreeg de kapitein bericht, dat men moest opstoomen naar Southend, waar een klein deel der lading, acht balen koperafval, moest wor den gelost. Toen dit gebeurd was, werden de pa pieren aan boord teruggebracht en kreeg men vergunning om naar Rotterdam te vertrekken. T eraardebestelling dr. ir. H. Wortnian. Groot was de belangstelling Dinsdagmiddag op de oude algemeene begraafplaats in het Plantsoen te Amersfoort bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. ir. H. Wortman, in leven oud inspecteur-generaa.l van den Rijkswater staat en oud directeur-generaal der Zuiderzee werken. Aan de groeve sprak ir. C. J. P. de Blocq van Kuffeler hoofd-ingenieur-directeur van den Rijks waterstaat. Spr. gaf uiting aan zijn grooten eerbied en groote waardeering voor al hetgeen dr. Wortman voor ons land is geweest. Reeds als zeventienjarige behaal de Wortman het einddiploma van de burgerschool ia zijn geboorteplaats Amersfoort. Vier jaar later was hij ingenieur. Wortman was een bekwaam ingenieur, die met groote rust en degelijkheid werkte, een man van onkreukbare eerlijkheid, die bij al zijn medewer kers de liefde voor hun arbeid wist op te wekken. Dat Lely juist heeft gezien, door hem met de lei ding te belasten, van de afsluiting der Zuider zee is wel gebleken, door de succesvolle uit voering van dit werk. Toen hij eenmaal als directeur-generaal optrad heeft hij getoond bijzonder vrij te staan tegenover de technische ontwikkeling en heeft hij de oplos singen voor alle problemen, die zich konden voor doen weten te vinden. Hij laat een onuitwisbaren indruk op al zijn medewerkers achter. Daarna sprak dr. G. Prins uit 's Gravenhage enkele korte woorden van dank als vriend. Ds. M. de Roon uit Drumpt sloot de plechtigheid. het moderne sprookje. ten ontboezeming in pxoza en poëzie. Arbeider bestal zijn eigen broer. Daarna nog het huis in brand gestoken. Door snel en krachtig optreden is de Tielsche politie er in geslaagd een lossen arbeider te ar resteeren, die Zondag brandstichtte in een door hem met zijn vader en broer bewoond huis, nadat hij zich eerst een gedeelte van de gelden toegeëigend had, die zijn broer, een man, waarop evenals trouwens op den vader niets aan te merken is, als courantenbezorger onder zijn be heer had. De brandstichting werd ontdekt, doordat de politie bij het gebruikelijke onderzoek naar het ontstaan van den brand in het niet-venbrande gedeelte van het huis met petroleum overgoten ipapier en kleeding en in 'n bedstede in het hevigst door het vuur aangetaste gedeelte bovendien veel papier aantrof. Deze ontdekking deden de politie een uitge breid onderzoek instellen, met het gevolg, dat de losse arbeider R. v. d. V. als de vermoedelijke dader gearresteerd werd. De man heeft reeds een bekentenis afgelegd. Het nader onderzoek had evenwel ook nog tot gevolg, dat ontdekt werd dat het slot van de trommel, waarin een broer van den gearresteerde de gelden opborg, die hij onder zijn beheer had, verbroken was en dat een gedeelte van deze gelden verdwenen was. Ook hier leidde het spoor naar den reeds eerder, genoemden arbeider die ook ten aanzien van dit feit een bekentenis aflegd. LS één van de wetenswaardighe den deelde vandaag de wekelijk- y* sche Nirom-uitzending mee, dat alle plaatsen op booten en in vliegtuigen voor de komende maanden zijn besproken in de richting Holland-Indië. Voor de tegengestelde richting is weinig of geen animo. Een duidelijk bewijs, dat in deze dagen Indië voor een aangenamer en veili ger deel van onze verdwaasde wereld wordt gehouden dan Europa" schreef oom Theo- door ons deze week. Oom Theodoor woont aan de Heemsteedsche Dreef. Hij heeft een radio, die hij aandachtig be luistert en een krant, die hij nauwgezet leest. Daarna trekt hij voorzichtig zijn eigen conclusies en een enkele maal komt hij er toe, die conclu sies op te schrijven en als brief te verzenden naar ons, den neef en nicht, die in een uithoek van Indië wonen zonder radio en met een krant van minstens vijf dagen oud. Wij apprecieeren deze gedegen brieven van oom Theodoor. En toch is er ditmaal iets, dat mij zegt, dat oom abuis is. De passagiers op die volle booten, die in de komende maanden in het spoor der oude com pagnieschepen den weg naar Indië om de Kaap zullen zoeken, zullen niet de touristen zijn, die daar geen werkkring hen bindt een nieuwe woonstee zoeken in het land, waar eeuwige zon de padi rijpen doet. Het is begrijpelijk, dat oom Theodoor, terwijl de winter z'n intocht houdt in den Haarlemmer Hout, ons Indië ziet als een begenadigd stukje wereld, waarheen ook hij zou willen trekken in dien hij niet door banden van bloed en econo mie gebonden ware aan de Heemsteedsche Dreef. In Indië hoeft niemand zorg te hebben over kachelbrand en wollen kleeding. In Indië groeit elementair voedsel de klapper en de pisang aan de boomen en een bordje rijst met visch en sajoer kost en zal blijven kosten: 2\'i cent. En mochten de rijstschuren uitgeput raken, welnu, mais en cassave zijn er van ouds een volksvoed- sel geweest. Oom Theodoor weet dit alles. Hij heeft zijn radio beluisterd; hij heeft zijn krant gelezen. Hij meende te begrijpen. Begrijpt hij? Kan iemand, die zijn kinderen onder eigen dak heeft zien groot worden, die er bij was toen Ma- rietje den uitslag van haar eindexamen H. B. S. hoorde, die mee aanzat aan Gerrit's promotie diner en die Jan naar den trein bracht toen hij die baan in Utrecht had gekregen kan zoo iemand begrijpen, wat het zelfs in normale tij den voor Indische ouders beteekent: de kinderen naar Holland te moeten sturen voor hun studie? Sommigen worden aan het eind van een Euro- peesch verlof achtergelaten, anderen reizen on der geleide van een bevriende familie. Er zijn er, die in Indië de H.B.S. doorloopen; die gaan, en voelen zich bij het weggaan al student, alleen. En er zijn de kleintjes, voor wie op een on- leunt U zijn van een gevatte koude, een kwellende hoofdpijn of migraine. Ze hebban Koker 12 stuks 50 cent Doosje 6 stuks 30 cent, j bent U weer na 'n Mijnhardtje. Want Mijnhardtjes bevatten een combinatie van beproefde) geneesmiddelen, die eikaars werking krachtig ondersteunen* (Adv. Ingez. Med.) in Haarlem en daarbuiten. Het garantiecrediet der K. L. M. -v1 bet afdeelingsonderzoek van de suppletoire kpMting 1939 voor het verkeersfonds (garantie Kt rijk ten behoeve van de Koninklijke Lucht- Maatschappij voor Nederland en Koloniën ter zake van een door die maatschappij aan j!«arekening-courant-crediet) hebben de Twee- - Xêfflerleden, volgens het verslag der commissie jï rapporteurs van verschillende zijden op een toelichting aangedrongen. In het bijzonder men willen vernemen, op welke gronden de jSRchting berust, dat de K.L.M. in de jaren 1941 •- met 1943 op het aan te schaffen materiaal ;»'êel zal kunnen afschrijven, dat zij daaruit het •i *jjze van voorschot op te nemen bedrag van ■J-.yO.OOO zal kunnen aflossen. Uit deze zonder --veering neergeschreven verzekering spreekt optimisme- dat, naar verscheidene leden vrees- -. merkten nog op. dat op de begrooting van Goupll op de plaats, en deelde met luider stemme -misbedrijf der P. T. T. een hooger bedrag meCj dat z M om eif uur verwacht moest worden. Dan werd fluks alles in de was gezet, loopers wer den door de zalen gelegd, de chef, de bekende heer Tersteeg, trok zijn vierkante jas aan, speldde er zijn ridderorden op en liet de portefeuilles met aquarellen gereed zetten. Het was zoo in het be gin van de tachtiger jaren juist de tijd waarin de mooiste Hollandsche aquarelkunst werd ge maakt. Wie de vorige week de veiling der verza meling Völcker-Verstolk bij Frederik Muller ge zien heeft, kan er zich een idee van vormen. De deftige employés der firma Goupil maakten zich extra-netjes en precies om elf uur stapte de Ko ning binnen en liet zich minzaam door den cor- recten heer Tersteeg het een en ander toonen. Het bezoek was meestal van zeer korten duur en het resultaat was dat een paar aquarellen van Hoynck van Papendrecht naar het Paleis in het gerechtvaardigd zal blijken. De Hollandsche soldaat in de Hol landsche Kunst. Hij neemt er geen overheerschende positie in; integendeel. Specialisten in militaire onderwerpen komen in de Hollandsche schilderkunst bijna niet voor. Noch in ons heldentijdperk, noch in de jaren na 1800, zal men ze kunnen aanwijzen. In de zeventiende eeuw komen ze voor in genre schilderijtjes waarop kaartende, dobbelende, drin kende soldaten zijn afgebeeld, dan komt er ge- iuimen tijd niets en daarna verschijnt Pieneman met zijn Waterloo en andere militairia. De Napo leontische oorlogen brengen in Frankrijk kun stenaars als Raffet en Charlet naar den voor grond; de Fransch-Duitsche oorlog doet een gan- sche phalanx, van schilders in het geweer komen, van wie Edouard Detaille en De Neufville de po- pulairsten worden, doch een aantal anderen ze ker niet minder kundig geweest zijn. In Duitsch- lana is het de groote Adolf Menzel, die zich aan de beelding van historische krijgsfeiten waagt en daarmee de belangstelling in het militairisme aanmerkelijk verlevendigt. Zien wij in ons eigen land rond wat de tweede helft van de negentien de eeuw heeft opgeleverd, dan is de oogst schraal. Dan duikt, na den, het meestal ook op een histo- rischen boeg gooienden Rochussen, slechts Hoynck van Papendrecht op, in Haagsche mili taire kringen zeer gewaardeerd, en een bijzonder gunsteling van Koning Willem den Derden. Wan neer Zijné Majesteit eens een kunstzinnige bui had, dan verscheen in den vroegen ochtend een ordonnans in den beroemden kunsthandel van h* Jr- 1 - ecu hooger JQgoeding aan de K.L.M. is uitgetrokken dan S*3® jaar. Is het wellicht de bedoeling, langs .Vl'e° gelden, noodig voor aflossing, al- 'en deele van rijkswege te doen verstrekken? bui- V'are ^et beter geweest, daarvan in de "ig mededeeling te doen. Chef-commies veroordeeld. rechtbank veroordeelde den 52- SrieIph °mmies van M- ter gemeente-se- e Bilt tot een gevangenisstraf van eer zes maanden. ®®meonteambtenaar had zich voor een reeks ha is^ mDlenaar h; SensöJ?i gemaakt fcafk e»C ,Ki"gvan gelde: aan verduistering in gelden, valschheid in ge-Noördeinde verhuisden. Het behoort volstrekt niet tot de onmogelijk- seta Ver^u's'ering als beheerder van gelden. iJS had verdachte gebruikt om zijn spe-j heden, dat in één dier portefeuilles, den Koning te kunnen bevredigen, I voorgezet, zich de unieke aquarel van Thys Maris ,De doopeling te Lausanne" bevond, die verleden week in genoemde veiling voorkwam en daar voor vierduizend driehonderd gulden door den popu- lairen revue-artist Lou Bandy gekocht werd. Ne men wij die mogelijkheid eens even als feit aan, dan zou vermoedelijk die Thijs Maris, toen, voor niet zoo heel veel meer dan een Hoynck van Pa pendrecht, te krijgen zijn geweest. Het is een aar dige illustratie van de grondige herziening, die in zestig jaar niet alleen in de kust, doch ook in de koopers en de prijsbepaling heeft plaats ge vonden. Zoo heel zoetjes aan zijn we een beetje mee-veramerikaniseerd, in ieder opzicht. Doch laten wij tot onze militairen-schilders te rug keeren. Er zijn er nog wel enkelen die ver melding verdienen. Zoo was er één onder de nu meriek fameus-sterke schildersfamilie Koekkoek die er zich een specialiteit van gemaakt had. Jan H. B. Koekkoek was zeker een begaafd teekenaar op zijn gebied, die in een tijd waarin de photo- mechanische reproductie nog niet zoo zeer de teekening verdrongen had, voor de Engelsche tijdschriften oorlogsteekeningen te maken kreeg, die zeer gewaardeerd werden. Na hem heeft men in den verdienstelijken Amsterdammer H. M. Krabbé nog een artist gehad, die, vóór hij hoofd zakelijk portrettist werd, veel van het militaire leven (vooral dat der mariniers en matrozen) in beeld heeft gebracht. Misschien de eenige werkelijk groote figuur, ook op dit terrein, is G. H. Breitner geweest. Rochussens's leerling heeft inderdaad, in zijn jonge en vurige jaren, laten zien hoe men af gezien van historische accuratesse of diepgaande kennis der uniformen louter schilderlijk ge nieten kon van de prachtige beweging, de innig- levende kleuren van een escadron blauwe huza ren die op hun donkere paarden in felle zon de lichte duinen kwamen afstormen. Daar zijn uit Breitner's militaire periode verscheidene kunst werken, die in kleurkracht en teekening, in fel heid van bewogenheid en zekerheid van techniek, in de Europeesche schilderkunst der vorige eeuw mogen meetellen en voor het mooiste werk van Manet of Degas niet uit den weg behoeven te gaan. Zonderen wij Breitner uit dan is het militaire onderwerp, wanneer het al eens door een artist van beteekenis behandeld werd, een bijkomstig heid, een op zichzelf staande bezigheid gebleven. Daarom echter niet altijd zonder belang. Zoo is het met een paar groote doeken van Isaac Is- raëls, waarvan wij er deze week één reproducee- ren (thans in het Kröller Müller Museum). Het stelt het vertrek van een groep kolonialen voor, die van Rotterdam uit naar Indië zullen ver trekken en, begeleid door mariniers, naar de boot worden gebracht. Het Rotterdamsche stadsbeeld (de troep is juist de Leeuwenbrug gepasseerd) is ruim en tevens zeer typeerend gegeven, gang en houding der zoo talrijke figuren is eveneens van een zeer sterke karakteristiek en toch is het anec- dotische ondergeschikt gebleven aan de schilder lijke visie op het geheel. Het is verwonderlijk hoe een nog zeer jong schilder Isaac was achttien jaar toen hij dit maakte een dergelijke compositie in een vasten greep kon bedwingen, zonder in eenig onderdeel van het twee meter breede doek in aandacht te verslappen. Dat moet zijn vader, Jozef Israels, voor den geest gestaan hebben, toen hij, in ant woord op een complimentje, te kennen gaf: „ik ben niet knap, m'n zoon Isaac, diè is véél knap per dan ik". Men zal niet licht aannemen dat Isaac's schil derij een veel effect sorteerende reclame voor het militairisme beteekend heeft. Het is een ietwat zielige vertooning op een druilerigen Rotterdam- schen ochtend. De „panache" ontbreekt. Er schuilt geen Cyrano in den troep. De leutigste fi guur lijkt een verpersoonlijkt „Vaarwel Marie, ik moet je gaan verlaten". Het is alles v.'el fel en scherp geobserveerd, maar Isaac zou zich niet tot een soldatesk kunstenaar ontwikkelen. Als schil derkunst leverde hij echter ook hierin reeds iets buitengewoons, dat zijn genialiteit deed kennen. J. H. DE BOIS derneming, of 'n verre post in de buitenbezit tingen zelfs geen lagere school ter beschikking staat. Die gaan met een ouder broertje~samen en komen bij oma in Holland „in den kost". De ouders hebben 't hun dagelijks voorgepraat: ze moeten 1 e e r e n! Ze willen toch groote, verstandige jongens wor den? Kijk naar Sidin en Admo die hebben nooit de kans gehad om te leeren, daarom heb ben ze het ook niet verder gebracht dan kebon. „Dat zou j ij toch niet willen? En tante is zoo lief en je zult veel Hollandsch^ vriendjes krijgen. En over drie jaar komen pappie en mammie met verlof. Zeg nu zelf, wat is drie jaar". En het kind ging, en de drie jaren vingen aan, en de tijd duurde, duurde. De ouders troostten elkaar: „het had niet anders gekund. Hij moest toch naar school en omgang hebben met andere kinderen". Het kind, och, wie zal zeggen hoeveel verlangen en leed en opstandigheid al die Indi sche kinderen al die jaren hebben moeten ver werken! Als er twee en een half jaar om was kon menige moeder het niet meer uithouden; zij reis de vooruit naar Holland. Dan kwam het verlof en 't gezin was vijf maanden lang bijeen, maar die vijf maanden stormden voorbij! De koffers waren nog maar net uitgepakt, of er moesten alweer toebereidselen voor de terug reis worden gemaakt. Dikwijls bleef dan de moe der nog een paar maanden na. Dikwijls werden die paar maanden een half jaar een jaar. De kinderen konden haar niet meer missen. En de man in Indië schreef, dat hij wel wilde wachten: ze moest maar zelf beslissen wat het beste was. Dat was in normale tijden. Maar nu is 't o r 1 o g. En nu hebben plots al die vrouwen be slist: terug naar huis met kinderen en al. En ouders in Indië hebben getelegrafeerd: hefc kind moet thuiskomen. „Leeren" telt niet meer zooveel. Het verlangen, bij elkaar te zijn, telt meer, het doorbreekt alle verstandelijke overwe gingen. Daarom, oom Theodoor, zijn die booten naar Indië zoo vol! Het zijn voor ons hoewel niet voor u de thuis varende booten. En nog bie den deze booten geen plaats genoeg. Luister: In één van de kranten, die de K. P. M. ons vorigen Zaterdag bracht, stond een ingezonden stukje, waarin een nieuw plan geopperd werd. „Zouden de Nederlandsche scheepvaartmaatschappijen niet een daartoe speciaal ingericht Kinderschip kunnen inleggen, dat onder deze aanduiding va rende, wellicht naast nationale bescherming, zelfs internationaal vrijgeleide zou kunnen krij gen? Het schip zou op de meest eenvoudige wijze ngericht dienen te zijn: een sobere pot, eigen huishouding doen, ieder zou als tegenprestatie voor de verlaagde vracht zijn eigen zaken moe ten redderen in den geest van de padvinderij. Jeugdleiders zouden eventueel kunnen worden ingeschakeld. De scheepvaartmaatschappijen staan, voor zoover ons bekend, geenszins afwij zend tegen over dit plan. Zouden wij eens mogen vernemen hoe de belanghebbende ouders onder onze lezers over de suggestie denken?" Dus een kinder schip naar het oosten. Zou het mogelijk zijn? Zou het geëerbiedigd worden door de oorlogvoerenden? „Domine infantium, libera nos...." Maar als dit antwoord u bereikt, oom Theodoor, vaart hefc kinderschip misschien al. P.S. Het is weer Zaterdag en wij hebben weer kranten. En ditmaal lezen wij over een kinder- vliegtuig, dat, over blokkade- en mijnen gevaar heen, de Indische kinderen in Holland veilig naar huis wil brengen. En ook dat zal wel volgeboekt worden! We hebben het toch voor je bestwil gedaan. Wij hebben je ver van ons weg laten gaan om te leeren. En als me al somtijds de twijfel bekroop, dan zeide ik ferm: „Dat is 's werelds beloop, hij moet leeren". Ik heb je twaalf heerlijke jaren gehad Nu ben je niet meer moeders eigenste schat, maar een jongen. Een jongen, bij vreemden in huis, en op school, een rakker in 't leeren, een rakker bij jool echt een jongen. En kwamen er brieven, wat was ik dan blij! Dan dacht ik vol trots „wat beweegt hij zich vrij, hij zal leeren zich beter dan ik door het leven te slaan en beter dan ik zal hij onder het gaan zich verweren'". Zoo is het geweest maar nu dreigt er gevaar en als a 1 s het komt zijn we niet bij elkaar, kleine jongen. En steeds weer herhaal ik maar zul jij 't verstaan „We hebben het toch voor je bestwil gedaan, lieve jongen". C. C. K.-L. Wilde staking in Amsterdamsche haven. Onder de havenarbeidersreserve. Dinsdag is in de Houthaven, Coenhaven en Minervahaven te Amsterdam, een wilde staking uitgebroken onder het personeelder havenre serve. De eischen zijn 20 pet. loonsverhooging en. en verhooging van den kindertoeslag. Bij dez-e staking zijn driehonderd man betrokken. Het lossen ligt thans stil. De organisatiebesturen verklaren, dat zij slechts verantwoordelijkheid kunnen aanvaar den vcor eischen en verlangens, die op organi satorische wijze zijn tot stand gekomen. Ten aanzien van de loon- en arbeidsvoorwaar den geldt, wat contractueel is vastgelegd. Ook op grond der bepalingen van de collectieve ar beidsovereenkomst kunnen zij geen enkele mede werking aan de actie van comités of onverant woordelijke personen verleenen, noch verant woordelijkheid daarvoor aanvaarden Zuurkoolprijs verhoogd. In verband met de sterk opgeloopen koolprijzen, hebben de zuurkoolfabrikanten, na gepleegd over leg met de Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale, den prijs der zuurkool verhoogd met drie gulden per groot vat, hetgeen neerkomt op een ver hooging van een cent per pond zuurkool. Lijk van Engelsch vliegerofficier geborgen. Dinsdag heeft men het lijk geborgen van een manspersoon, hetwelk eenige dagen geleden door een Nederlandschen militairen vlieger was gesig naleerd op een zandbank ten oosten van Schier monnikoog. Men bleek hier te doen te hebben met het stof felijk overschot van den Engelschea vlieger-offi» cier F. Evans,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5