ouyeluksuQQei ,B' Indië streeft naar een eigen vruchten-conserven industrie De mogelijkheden zijn er vele De Downs KORT VERHAAL }on Kleine landbouwer kan voor het fruit zorgen IN Juli van dit jaar werd in Djember een ver gadering gehouden van klein-Iandbouwers, waar o.m. het woord werd gevoerd door lr. F. B. Weber, hoofd van het Conservenlabo- ratorium van het Departement van Economische Zaken te Batavia. Het onderwerp, hetwelk deze be gaafde spreker behandelde, was zeker niet alleen van belang voor onze Oost, maar dient ook bijzon dere aandacht in het moederland te trekken. De vraag naar vruchtensappen neemt over de geheele wereld toe. Het verbruik daarvan stijgt nog steeds en als vaststaand kan wel worden aangeno men, dat deze consumptie haar maximum nog niet heeft bereikt. Vooral in de Vereenigde Staten van Amerika is het verbruik van dit product zeer groot en wie ooit in dat land heeft gereisd weet dat uit eigen ervaring. Maar ook Japan en Australië heb ben een grootere consumptie dan N. O.-Indië. In onze Oost heeft men feitelijk eerst in de pe riode 19351936 meer aandacht aan dit vraagstuk willen schenken. De eerste stap bestond in het doen aanleggen van een aantal proeftuinen door 't De partement van Economische zaken. Als gevolg daar van zijn de fruit-oogsten toegenomen. Moge dat verschijnsel op zich zelf verblijdend zijn, minder rooskleurig is de toestand, indien deze oogsten overdadig gaan worden, indien men dus zooals Ir. Weber het uitdrukte te doen krijgt met een soort fruit-bandjir. Waar dient al dat fruit dan een plaatsje te vinden? Dat probleem nu is in Indië onderzocht, waarbij noch op ervaring, noch op literatuur gesteund kon worden. Tal van vragen kwamen bij dit onderzoek naar voren. Welke invloed heeft de tropische tem peratuur bij het verwerkingsproces? Welke bacte riën zullen een rol gaan spelen? Wenscht de gebrui ker een zuur dan wel een zoet product te consumee- ren? Moet hij in dat verband in een bepaalde rich ting worden opgevoed? Heeft men voldoende ar beidskrachten ter beschikking? Zijn deze in tech nische richting te bekwamen? De conserveering. De conserveering van vruchten is alleen moge lijk op wetenschappelijke basis. Accuratesse kan bij het te voltrekken proces niet ontbreken. Een juiste selectie der vruchten is een eerste vereischte. Het afzetprobleem dient bestudeerd te worden. Hoe kan men het vx-aagstuk van het transport der grond stoffen regelen? Wil men met redelijk rendement een behoorlijke fabriek drijven, dan zijn daarvoor ongeveer 1,5 millioen K.G. fruit noodig. Daarnaast is een z.g. verpakkingsordonnantie noodig, opdat het publiek beschermd worde tegen niet behoorlijk vervaardigde producten. Een zekere garantie moet geschapen worden. Maar even belangrijk is de be antwoording van de vraag: wat moet er gemaakt worden? Allerhande overwegingen spelen daarbij een rol. Men bedenke daarbij het navolgende. Indië is een ananasland, maar levert practisch gesproken niets aan het moederland; dat veel ananas invoert. Indië voert nog altijd per jaar circa 600.000 liter wijn in, terwijl vruchtenwijn in Indië zeer goed te maken zou zijn. Bij reeds genomen proeven op dat gebied is reeds gebleken, dat in Indië uit ananas vervaardigde wijn door een fijnproever voor goede Moezelwijn werd gedronken! De jaarlijksche im port van wijnazijn in Indië heeft een waarde van ongeveer 200 duizend gulden, terwijl dit product in Indië uitstekend te maken zou zijn. Wat doet Indië aldus de heer Weber met 4 millioen K.G. geïmporteerde gedroogde groenten, waardoor circa ih millioen gulden het land uit gaat? Moer- beisap bijv. is in Europa een tamelijk dure lekker nij; in Indië heeft men het product bij wijze van spreken voor het grijpen. Zoo gaat het conserven- laboratorium te Batavia na wat Indië op dit ge bied kan produceeren, goedkooper, doch in kwali teit even goed als door andere landen. De Indische tomaat is van uitstekende kwaliteit. Toch ontbreekt er een behoorlijke cultuur en is er van conservee ring geen sprake. De mangga komt in groote hoeveelheden voor. Men maakt er uitstekende Bordeaux van, maar zij kan ook tal van conserven leveren. Aan chutney wordt per jaar in Indië voor circa drie ton gouds in gevoerd. Waarom wordt dit product niet in Indië zelf gemaakt? En welke kansen bieden de terrong- blanda, markiza enz.? Wat te doen? Het is de klein-erfpachter in Indië, die gewezen moet worden op het belang van de vruchtencultuur. De mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten dat eenvoudige huisbedrijfjes sappen produceeren voor eigen gebruik, ja zelfs de naaste omgeving op deze wijze bedienen, doch voor georganiseerden verkoop kan men daarmede niet volstaan. Wat moet er dan geschieden? De klein-landbouwer? moeten voor Ernstig auto-ongeluk op de Oostvest. Het snelverkeer eischt een menschenleven. HAARLEM Dinsdag Hedenmorgen ongeveer tien uur heeft op de Oostvest een verkeersongeval plaats gehad, dat helaas een menschenleven heeft gevorderd. Van den kant van de Amsterdamsche Poort re den in dezelfde richting een groote tankauto van de N.V. Ned. Margarinefabriek en Vetsmelterij v.h. Gebr. van Dam te Zwammerdam en een wiel rijder, de 60-jarige neer J. M. M wonende Loots- straat alhier. Ter hoogte van de Tapentorenvest heeft de auto den wielrijder aangereden, met het gevolg, dat deze van zijn fiets werd geslingerd en levenloos werd opgenomen. Bij onderzoek bleek, dat op het linkergedeelte van het balhoofd van de fiets dezelfde roode verf zat als waarmede de spatborden van de auto zijn beschilderd, terwijl het rechtervoorspatbord van de -auto la-assen vertoonde. Het vermoeden be staat daarom, dat de wielrijder, zonder het gevaar •te vermoeden van de auto achter zich, linksaf heeft geslagen en daarbij door de auto is gegrepen. De chauffeur reed aanvankelijk door, totdat hij op het ongeval opmerkzaam werd gemaakt en evèn voor het Huis van Bewaring stopte. Hij ver klaarde niets van het ongeluk bemerkt te hebben, doordat de regen hem het uitzicht bemoeilijkte. De politie verzoekt hen, die iets van het ge beurde hebben waargenomen, zich aan het politie bureau Smedestraat te melden. De auto is in be slag genomen. Natuurlijk was de fiets zwaar be- •chadigd. Het stoffelijk overschot van den heer M. is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht door den ♦cgevallendienst, die spoedig ter plaatse was. 'deugdelijk fruit zorgen; 't benoodigde kapitaal moet gezocht worden voor het oprichten van een fabriek van behoorlijken omvang en de kans dat dit plan, voorloopig in West-Java verwezenlijkt zal worden, is buitengewoon groot. Maar ook in Midden- en Oost-Java is de mogelijkheid van oprichting van 'n soortgelijk bedrijf in 't geheel niet uitgesloten. De oplossing der technische problemen kan zonder meer en dus met het volste vertrouwen overgelaten worden aan het Conservenlaboratorium te Batavia. Zoo wordt dus in Indië met groote energie ge streefd naar den opbouw eener vruchtenconser- venindustrie. Wie dit prachtige land kent en er met open oogen heeft rondgereisd, weet hoe onmetelijk de vruchtenrijkdom ginds is. Hij weet ook in hoe veel verschillende vormen vruchten in Indië worden geconsumeerd, voor een zeer belangrijk percentage echter niet uit het land zelf afkomstig. Misschien zou men er zich alleen over moeten verbazen, dat eerst nu op het terrein dezer conserveering langs systematisch en weg de noodige voorlichting wordt gegeven. Maar men zette nu ook zonder dralen door. Indië zal er ongetwijfeld wel bij varen. MOLLERUS De dichteres Helène Swarfh tachtig jaar. Heden viert onze Nederlandsche dichteres Hélène Swarth haar tachtigste verjaardag en dit is wel een gelegenheid om eens even stil te staan bij deze figuur, die een rijk en veelbewogen leven achter zich heeft liggen, dat vrijwel uit sluitend aan de dichtkunst was gewijd. Zij is in ons land de klassieke dichteres van het mateloos, hunkerende ongebreidelde liefdes verlangen. Zij schreef dat alles zonder eenig voorbehoud en in den tijd toen zij jong was, behoorde daar veel moed toe. Het is een van de grootste verdiensten van .Hélène Swarth, dat zij in al haar verzen zichzelf gelijk is gebleven en wars van alle latere literaire stroomingen. Zij heeft met haar dichtbundels aan de ouderen onder ons vele uren van schoonheid gegeven en ook de jongeren heeft ze vaak tot voorbeeld ge strekt. Hélène Swarth was sterk romantisch aan- jelegd en veel liefdesleed is haar deel gewest; dit alles komt natuurlijk in haar werk sterk tot uiting. Stephanie Hélène Swarth werd op 25 October 1859 te Amsterdam geboren. Toen zij zes jaar oud was verhuisde zij met haar familie naar België en ging zij eerst in Brussel en naderhand in 1884 in Mechelen wonen. Haar eerste onderwijs ontving Hélène van een gouvernante en behalve een paar schooljaren, die zij in Amsterdam door bracht (1870'71) en waaraan ze geen prettige herinnering bewaart, kreeg zij dus een Fransche opvoeding. Ook haar eerste dichtbundels ver schenen in het Fransch. Tot 1894 bleef zij m Mechelen, daarna trad zij in het huwelijk met den journalist en letterkundige Frits Lapidoth, welk huwelijk in 1910 werd ontbonden. Daar na koos zij Den Haag als woonplaats en tegen woordig is zij te Velp woonachtig. Hoe zij tot verzen schrijven kwam? Haar oudere zusje schreef gedichtjes die Hélène wilde declameeren. Maar haar zusje wilde dat vol strekt niet hebben en zeide tegen haar, dat ze dan maar zelf gedichten moest maken. En zoo kwam Hélène ertoe zichzelf op de dichtkunst toe te leggen, eerst nog uitsluitend als liefhebberij, maar allengs werd het haar steeds meer een levensbehoefte. Haar eerste dichtbundel verscheen bij A. Ghio te Parijs in 1879 onder den titel: „Fleurs du rêve" en een tweede te Arnhem bij Minkman in 1882, „LesPrintanières". Haar broer, de eenige die toentertijd belang stelde in haar werk. stierf jong. Pas later kwam in haar het verlangen op ook poëzie in het Nederlandsch te schrijven en het is aan den invloed van den Vlaamschen dichter Pol de Mont te danken, dat zij dit voornemen ook ten uitvoer bracht. Hoewel deze dichteres in leeftijd tot de leidende figuren der Nieuwe Gids beweging gerekend zou kunnen worden, behoor de zij daar toch niet toe. Zij is meer als een overgangsfiguur te beschouwen. Toch hebben de mannen van „'80" haar werk zeer gewaar deerd. Al haar werk is volkomen eerlijk gemeend en als zoodanig heeft zij een belangrijk en ook zeer uitgebreid oeuvre op haar naam staan, waarvan hier een overzicht volgt: Behalve de romans „Villa Vrede' (1909) en „Herfstdraden" (1910) en vertalingen van „Les Nuits" van A. de Musset, de Fransche bewerking van de romancen en balladen der Roemeensche dichteres Hélene Avaresco en van de „Portu- geesche Sonnetten" van haar Engelsche kunst zuster Elisabeth Barrett—Browning, verschenen van haar hand de volgende werken Eenzame Bloemen (1883); Blauwe Bloemen (1884); Beelden en Stemmen (1887); Sneeuw vlokken (1888); Rouwviolen (1889); Passiebloe men (1891) Poëzie (bloemlezing 1892); Verzen (bloemlezing 1893); Sprookjes (1893); Blanke Duiven (1895); Van Vrouwenleven (1896); Van Vrouwenlot (1897); Van Vrouwenleed (1897); Diepe Wateren (1897)Stille Dalen (1898); Pro fieltjes (1899); Najaarsstemmen (1900); Gedich ten (bloemlezing 1902); Premières poésies (bloemlezing 1902); Ernst (1902); Octoberloover (1903); Nieuwe Verzen .bloemlezing 1906) Louise (1907); Verzwegen Leed (1908); Bleeke Luchten (1909); Avondwolken (1911): Dolorosa Mara (1911); Schimmetjes (1912); Thea Lelie (1913); Eenzame Paden (1915); Late Liefde (1919) Nieuwe Verzen )1920) Dagen (1925) Eenzamen (1925): Episoden (1925) Al onder de Boomen (1927); Morgenrood (1929); Late Rozen (1929); Avonddauw (1930); Natuurpoëzie (1930); Kinderen (1932); Vrouwen (1935) en Wijding (1936) De bloemlezingen werden door de schrijfster zelf uit haar dichtbundels samengesteld. B. A. Een formeele Duitsche oorlogs verklaring? Rijksdag zou midden volgende week bijeenkomen. PARIJS 24 October (Reuter). Volgens een bericht in de Parijsche editie van de „New York Herald Tribune" zal Hitier den Rijksdag tegen het midden van de volgende week bijeenroepen om voorlezing te doen van een formeele oorlogsver klaring aan de geallieerden Nog altijd een ernstige belemmering voor de Nederlandsche Scheepvaart AMSTERDAM, 24 October. Ondanks de Britsche verklaring inzake de behandeling van Nederlandsche schepen bij de Britsche controle stations, waarin wordt te kennen gegeven dat men alles in het werk wil stellen om de scheep vaart der neutralen zoo noo weinig' mogelijk be lemmering in den weg te leggen, blijft het pro bleem van het oponthoud onzer schepen in de Downs een blijkbaar moeilijk op te lossen zaak. Van gezaghebbende zijde in Amsterdamsche reederskringen verklaart men, dat nog steeds een groot aantal schepen is blootgesteld aan zeer langdurig oponthoud. Uit den aard der zaak is het hier moeilijk vast te stellen, welke de oor zaken zijn, maar zeker is dat het lange oponthoud niet alleen een nadeel is voor onzereederijen, maar ook en vooral voor de voorziening van ons land, omdat deze schepen zoo veel later ter beschikking komen voor de behartiging van de in- en uitvoer belangen, die van vitale beteeke- nis zijn voor onzen handel. Het aantal Nederlandsche schepen, dat op het oogenblik in de Downs ligt, varieert volgens mededeelingen van bevoegde zijde rondom de dertig. Of een spoedige wijziging in gunstigen zin zal intreden, zal in belangrijke mate afhangen van de zeker niet gemakkelijke onderhandelingen, welke op het oogenblik te Londen gevoerd worden over den invoer van voedingsmiddelen en grond stoffen voor Nederland en de daarmee samen hangende gecompliceerde kwesties, die onzen reeders nog uit de dagen van den wereldoorlog zoo duidelijk voor oogen staan. In reederskringen vertrouwt men echter, dat ook van Engelsche zijde begrepen zal worden dat zonder mogelijkheden voor de behartiging van zijn redelijke export- en landbouwbelangen de bestaansmogelijkheid van Nederland, evenals van de andere neutrale staten, zeer ernstig in gevaar dreigt te komen. Stand door F. VAN AMSTEL. IE vader van jou lijkt wel mal!" zei Tom nijdig. ra II JF Tom> dat ma& niefc zeggen!" „Goed. Zeggen zal ik het niet, maar toch „Je moet de zaak van twee kanten kunnen be kijken!" „Val jij me ook af, Maddy?" „Dat weet je wel beter, Tom. Maar Papa is een man van den ouden stempel, die nu eenmaal zijn stands-principes heeft. Hij draagt het hart niet hoog, maar hij heeft er gruwelijk het land aan als hij ziet, dat bepaalde verhoudingen uit het oog worden verloren". „Mooi is dat, als je zelf „Je kunt het ook anders zeggen, Tom. Zeker, we zijn ongelukkig geweest en Papa heeft zijn geld verloren. Maar je zult toegeven dat hij heer ge bleven is". „Dat ben ik ook, al ben ik arm. Maar is dat een beletsel om aan te pakken, als je op eerlijke wijze iets kunt verdienen?" „Natuurlijk niet. Ik sta aan jouw kant. Anders had ik immers niet toegestemd ,,'t Is meer dan belachelijk! Is hij nog thuis?" „Zeker, 't is nog geen half acht!" „Hij gaat lederen avond uit, hè?" „Ja, hij heeft een ouden vriend in Suresnes, waar hij eiken avond zijn partijtje mee maakt. Ik ben bijna altijd al naar bed als hij thuis komt". De deur ging open en Gautier Duparc kwam de kamer binnen. „Ik heb er nog eens over nagedacht, maar ik moet het je toch afraden, Tom. Je moet het be paald niet doen!" „We spraken er juist over!" verklaarde Made leine. „Dat begrijp ik", zei de oude heer glimlachend, ,en natuurlijk vinden jullie me braaf ouder - wetsch?" „Eerlijk gezegd: Ja, meneer", zei Tom, een ietsje bruusk. „Maddy zei zoo juist, dat u graag ziet dat ieder in zijn stand blijft en „Ja?animeerde de oude heer, ja?.." „En daar is misschien wel iets voor te zeggen, maar Ja „Maar ik kan van mijn gevoel van eigenwaarde niet leven, meneer! Dat baantje aan het Ministe rie van Koloniën komt misschien pas over een jaar vacant en over hoogstens drie maanden ben ik door alles heen". „....Ja....?" „Moet ik dan gaan bedelen? Moet ik dan mijn horloge verkoopen en mijn smoking in de Bank van Leening zetten?" ,Dat zou ik niet doen", meende Duparc. „Ver der „Of moeten Maddy en ik de kans grijpen als die zich voordoet en op één avond verdienen wat voor menigeen een maand salaris beteekent? Dat bureau bemiddelt alleen tusschen uiterst gedis tingeerde jongelui en eerste klasse milieu's. We zullen geen artisten maar gasten zijn en gaan met een bom duiik bedoel: met een zeer aan trekkelijk honorarium naar huis. Wat kunt u daartegen hebben?" „Ik heb er altijd op tegen, Tom", zeide Gautier Duparc en hij bekeek de fijne toppen van zijn smalle vingers, „dat iemand zich vestigt op een andere plaats dan die hem door zijn lotsbedeeling is aangewezen. Dat is in het algemeen mijn be ginsel en het klemt te sterker, nu het jou betreft. Je vooruitzichten zijn redelijk goed. Je ontwikke ling laat niets te wenschen over. Zonder twijfel zul je je weg wel vinden, in weerwil van een moei lijken tijd. waar je doorheen zult moeten. Het spijt me dat ik het niet anders kan inzien". „Het spijt me, dat ik u moet contrarieeren' begon Tom, „maar „Neen", viel Duparc hem in de rede, „ik zal het je wel gemakkelijk maken. Wat ik zeide is de meening van een oud man en ik begrijp dat de jeugd andere denkbeelden huldigt. Laten we er niet meer over praten, jongen. Doe wat je meent te kunnen doen. Ik verlaat me op je tact en je inzicht, óók ten aanzien van Maddy. En nu, bon- soir, kinderen, ik moet weg". En Gautier Duparc kleedde zich aan, stak de straat over, daalde de trap van de Métro af, pak te een lijn, die niet naar Suresnes gaat en groet te een kwartier later bij het binnengaan van Hotel de l'Angleterre den portier als een oude be kende. „Gaat u zitten", zei de slanke meneer, die zijn jaquet droeg, zóoals dat moeilijke kleedingstuk behoort gedragen te worden. „Mijn inlichtingen omtrent u zijn gunstig. U is mij aanbevolen door den vroegeren praeses van uw faculteit. U en uw verloofde zijn volkomen onbekend. Alles juist zooals wij dat wenschen. Bekende namen trekken het kwartjespubliek. Anonymi hebben een aparte bekoring voor een apart publiek". „U bedoelt.informeerde Tom. „Ik bedoel wat ik zeg. Apart publiek vormt onze relaties en het bezorgen van aparte programma's is wat men van ons verwacht. De volgende week geeft de voorzitter van de Russische kolonie, Prins Karmazov een feest ter gelegenheid van de ver loving van zijn dochter. U ontvangt twee invita^ ties, die ik u verzoek te beantwoorden aan het adres van den secretaris van den prins Op de soiree zult u mij ontmoeten. Condities: om elf uur twee dansen en om twaalf uur eveneens Ik stel u aan eenige gasten voor als den juridischen adviseur aan een onzer legaties. Voor het overige zorgt u zelf. Om half tien stuur ik u mijn auto. Nu had de motorverhuurder gezegd: „Even trappen maar, dan houd je je beenen stil en je lijdt". Dèt had Jansen goed in zijn ooren geknoopt. Hij trapte, hield zjjn beenen stil en warempel, de motor, met Jansen er op, vloog er van door, Snellemans had hem nog nageroepen: „Als je remmen moetmaar de rest kon Jansen niet meer verstaan. Een jongen schopte juist een oud zeepvat naar 't midden van de straat. Jansen vloog ever de hindernis heen. „Goal", schreeuwde de rakker aan den kant van de straat Honderd meter verder stond agent num mer IS op 't trottoir. Hij stak z'n hand op om Jansen te laten stoppe". Maar de be rijder was neelemaa) niet in een stemming om aar t Devei gevolg te geven, zou dat ook niet gedaan hebben, al hadden er 100 agenten gestaan. Uw honorarium bedraagt drie du!*,- waarover u aan het Crédit L-yonak^ ken. Hier heeft u de chèque. Ver^e* niet en tracht de beschikking over ^*3 den onderscheiding te krijgen". lachend. „Mooi. Ik wensch u geen geluk m» Dat geeft maar ongelukken. Nu, toti?^ een week". rr-h>a De Hispano stond voor. om. Tom bekeek zijn geleenden zijn verloofde bij het instappen. „Durf je, Tom?" „Natuurlijk. En jij?" „Ik weet me vast geen raad »an Vp., Moeten we buigen als ze klappen''' „Dat zal wel. Maar in stijl alsjeblieft ry, Do'n beetje-voorwaarde te zijn". „Ik weet me niet te bergen als dl» aanspreekt.zeg, Tom „Ja?" „Had vader toch niet een beetie „Hm,..." 8 N- „Weet je, als ik er aan denk, dat wetw lijk als het eerste het beste danspa laten bekijken, dan geloof ik toch. s „Hm „Als hij eens wist, dat wij op dit dat we straks.ja, Tom, 't is toch SSf waar! Je kunt beter arm zijn dan wwLn' leven leiden". „Nou, nou. „O, ik vertel 't hem vast niet! En we ju" De auto stopte voor een stijlvol geb2 in de buurt van de Place de la Concorde-. Maddy stapten uit en maakten een oo»erVV ter hun entree in de salons van het hotel van de geheele eerste verdieping voor de was gereserveerd. „Mooi op tijd!" klonk het naast hen,To om en bemerkte den slanken heer, dieft, zelfde oogenblik een diepe buiging'?^ 3 maakte. „De prins staat d a a r", fluisterde h spreekt met den minister, 't Zal welover'k nen gaan, die het Louvre van hem «u heeft. Straks zal ik ubonsoir, cherrmi- laat me u eens in kennis brengen met den wen juridischen adviseur bij onze legatie ié temala, Mr. Thomas Dubois en zijn verlwfè] demoiselle Duparc. Kijk, daar is onze dep-'tV mag ik de honneurs aan jou overdra^a": bos? Ik moet ginds nog een paar handendr ken Een slotaccoordhet applaus klaterd- In het midden van de zaal, onder den kfe; luchter stonden Tom en Maddy na hun dans. „Nu?" fluisterde zij. „Ja", antwoordde hij, eveneens binnenana en ze dankten met een saluut als in een" uit een menuet. „Uitstekend, uitstekend", complimenteert 11 bos, die plotseling naast hen stond, terwij! gezelschap zich weer verspreidde. „Maar n": r u toch even uitrusten. Ga maar mee. ffisü heb ik een zitje gereserveerd". Hij ging hen voor, praatte honderd schoof een oogenblik later een fauteuil Maddy aan. Wenkte dan een figuur, diebesd den tusschen een paar palmen stond. „Nu moet u eens op dien kellner letten' terde hij. „Dat is een type hier in dit hold vent heeft een bijna aristocratisch uiterïji volmaakte manieren. Vast en zeker een len grootheid Het volgend oogenblik stond Gautier tegenover zijn dochter en zijn aanstaar*! schoonzoon. Tom verslikte zich. Maddy schoten de trant; de oogen en als door een nevel zag ze, h«j pare een kleine blocnote voor de bestefS voorschijn haalde (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbeheté De Amerikaansche NeutraliteitM Deze week aanvaarding door den Senaal! WASHINGTON, 23 October (Reuter). De leiders der Senaatsfracties Roosevelt medegedeeld, dat het neutrab teitsontwerp waarschijnlijk Vrijdag door et; Senaat zal zijn aangenomen. jröfi pi opniei oorlo oorloS Rijk k voor i Aldus laKB v< ft «I -jibreïe: Von R tantalr weer va' Von be; Rui tco: dei Wi in laten vroege Precie ik in he&a bende Duitse misch Tus toriur en sp weder TOrdi tot 2 5 Jar Vaticaan protesteert te Berlijn. LONDEN, 24 October (Reuter) - Volgens4 correspondent van de „Times" te Romend het Vaticaan een protest gericht tot de DiéS regeering inzake de onderdrukking van de door de autoriteiten in het door de Duitsc'nenr Polen bezette gebied Dit protest is vergezeld gegaan van een detaillêerd verslag, waarin wordt verklaard,C tot 12 October naar zou blijken 117 onderis kelijk toezicht staande instellingen en 211 m waren gesloten, de herderlijke activiteit van ven bisschoppen beperkt, dat 193 leekeri enjKj gieuzen van orden, beschuldigd van politiest? treden waren gearresteerd en dat zich 50 incidenten hadden voorgedaan, waarbij tien,' priesters waren mishandeld en gewond. Indien Duitschland het protest negeen, de Heilige Stoel een gedocumenteerd verslag v? deze aangelegenheid kunnen publiceeren. Prof. Stahelin over de Duitsche beschuldiging inzake het gif?35, LONDEN, 24 October. (Reuter). - De«J pondent te Bazel van de „Times prof. Rudolf Stahelin, van de universiteit^ Bazel, tegenover hem het Duitsche bericnc ontkend als zou hij getuigd hebben dat in den oorlos van gas zouden hebben gemaakt. Wel heeft hij gasvergiftiging Wjog soldaten geconstateerd, Doch hem is daa-j gebleken hoe de vergiftiging was veroorzaak De yen wordt aan den dollar gekoppeld. TOKIO, 24 October Reuter-AN-P-) 3:' Japansche kabinet heeft besloten oa yen, welke tot nu toe gekoppeld was het pond sterling, met ingang van ffl gekoppeld zal zijn aan den Amerifcaan5C dollar. Nieuwe phase in de Russisch' Amerikaansche betrekking®!' WASHINGTON, 24 October. - aaDfl naar verwacht wordt aan het_ einde o uit Moskou terugkeeren op zijn Post tel ton. Zijn driemaandelijksche afwezignei nu toe niet verklaard, maar men nee zijn terugkeer een nieuwe wending geven aan de Russisch-Amerikaanscn gen. Ook veronderstelt men dat zijn w deeltelijk ten doel heeft de Russiscn ten opzichte der Baltische landen op ,.g in verband met Roosevelt's standpun .jj^a Finsche kwestie. Eveneens zijn er .jgde S'it*3 dat de USSR den handel met de Vereen» wil verlevendigen. (United

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 6