Concert der H. O. V. LUIDSPREKERS Luchtbescherming. Vergadering van Blok 17. daeavond hield Blok 19 een vergadering in •enzaal van Hotel Kennemerhof, waar als I i oDtrad de heer Putman Cramer, het hoofd den Luchtbeschermingsdienst van de Ge- Üiite velsen. oreker w^'d ingeleid door den blokleider, den V(w Zevenhuizen. ker hield een interessante causerie over MP ling en zelfbescherming. Gezien de opkomst gehouden vergaderingen van andere blok- vas hier de belangstelling tamelijk groot te W' toneer daar het blok niet tot de grootste "t' Ruim 40 personen waren aanwezig en volg- ^aandachtig den spreker een korte pauze beantwoordde spreker ver- 1 1-Lnde vragen, die gesteld werden naar aanlei- van zijn causerie, welke vragen getuigden van W.|'nse belangstelling die thans leeft in alle la- M. bevolking voor de vraagstukken der lucht- was het woord aan den heer Zevenliuizen, ■•"nrak over de organisatie van het blok. Mede- id werd dat Blok 19 bestaat uit pl.m. 120 «zinnen, waarvan een honderdtal financieel i^rtgen Thans moeten materialen aangeschaft rdtn voor de afdeelingen Brandweer en E. H. 00 en wel onmiddellijk, daarom is wachten tot 1 kas zoodanig is aangegroeid dat tot aanschaffing 1 worden overgegaan, niet geoorloofd. Het blok- ritê mag tevreden zijn over de wekelijksche bij- -een die binnenkort f 10 zullen bedragen, doch 2 tévens naar directe hulp uitzien. Vadat de vergadering gesloten was, boden eenige Jgrtjn aan, het blok onmiddellijk financieel te jtjunen, AANRIJDING. Op het gevaarlijke kruispunt Oranjestraat Pr. Hendrikstraat botste Woensdagavond een bus en taxi, vermoedelijk door het niet verleenen van voorrang. Beide voertuigfen werden be schadigd. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND. Woensdagmiddag is een plaatsgenoot op den Rijksfeg bij Naarden een ernstig ongeluk over komen. De militaire motorrijder W. v. R„ uit Beverwijk, maakte een ernstigen val, doordat de achterband van zijn motorrijwiel sprong. Hij werd met- een hersenschudding en een gebroken arm opgenomen en naar de Majellastichting te Bussum overgebracht. VLAARDINGEN, 26 Oct. Binnen van de haring- visscherij: VL 80 C. V. Oosten met 31 last; VL 50 G. Woensdrecht met 40 last. VL 195 J. Goed- knegt met 37 last, VL 172 C. Poot met 24 last, Vertrokken ter haringvisscherij VL 127. De VL 40 keerde terug met defecten motor. zoodat tot aanschaffing van materialen J worden overgaan. Hoofdklasse-competitie Holland. Noord- Maandag 39 October zal de hoofdklasse competi tie voor Noord-Holland beginnen. Dinsdag 31 October vindt te IJmuiden de ont moeting IJmuiden I—Beverwijk I plaats. De kampioene van Noord-Holland zal met het volgende tiental den wedstrijd' tegen Beverwijk janbinden: 1. B. Dukel, 2. H. Laros, 3. A. Ligthart, 4. H. Buis, 5. H. de Boer, 6. R. Hühl. 7. K. de Jong, l H. v. d. Heijde, 9. A. Brand, 10. J. Smit, IJMUIDER REDDINGSBRIGADE Zoo mogelijk in den loop der volgende week wordt een aanvang gemaakt met den nieuwen cur- jus in E. H. B. O. Hun die hieraan willen deelnemen men wordt verzocht zich ten spoedigste tê? willen opgeven aan een der onderstaande adressen: A. P. Bakker, Cronjéstraat 7, IJmuiden. jj. W. Hellemons, Da Costalaan 6, Driehuis. Marktprijzen en Besommingen. LJmuiden, 26 October 1939 (A.N.P.). Versche visch: Tarbot 190—150 ct. per k.g. Tong 240—66 ct. per k.g. Heilbot 140 ct. per k.g. Kieinschol f 24.10.p. 50 k.g. Schar f 8.20—4.50 idem. Tongschar f41.—33.idem. Poontjes f 3.10 idem. Kleinmiddel schelvisch f 18.15.— idêm. Groote gul f 13.idem. Kleine gul f 11.—10.— idem. Wijting f 11.50—2.50 idem. Makreel f 12.50—10.20 idem. Versche haring f 6.604.70 idem. Kabeljauw f40.—25.— p. 125 k.g. Vleet f 1.45 per stuk. Leng f 0.46 per stuk. Koolvisch f 1.10—0.70 per stuk. Rog f 15.—12.— per koop. BESOMMING IJMUIDEN Geconsigneerde snoekbaars 24—14 cent per k.g. 'Aangevoerd aan den afslag: 1185 kisten versche haring. Manden Trawlers: 850 Eveline IJM 115 f7800.— 1600 Caroline IJM 26 f 6300. Kotters TC 14 f 437, TH 32 f 450, TH 19 f 499, TH 39 f557, TH 29 f511, TH 49 f296, TH 33 f561, TH f355. HD 18 f262. HD 37 f480, HD 25 f225, UK 104 f44, UK 243 f 53, UK 1 f 72, UK 83 f 196. TOONEELVOORSTELLING VOOR DE MILITAIREN. DeR,K. Tooneelvereen. „Kunst zij ons Streven" heeft Woensdagavond in het St. Fidelio-Patronaat aan den Zeeweg een zeer geslaagde tooneeluit- ïoenng gegeven voor de in IJmuiden gelegerde militairen. Voor een volle zaal heeft K.Z.O.S. een °pvoenng gegeven van het kluchtige blijspel :,n wespennest" van Henk Bakker, waarvan fiat publiek zeer genoten heeft. BOND VAN WERKVERSCHAFFINGS- ARBEIDERS. Dinsdagavond is in de bovenzaal - van café De woot aan den Wijk aan Zeeërweg een vergade rs gehouden van ongeorganiseerde werkver- Knairmgsarbeiders, waarvan de bedoeling was, w-oprichting te komen van een plaatselijke af- dte aangesloten eal zijn ben den Lan- Kiijken Bond van werkverschaffingsarbeiders i&ndracht maakt macht". bestuurslid uit Amsterdam zette de foetee- De werkloosheidsverzekering in 1938. Het aantal organisaties, dat in 1938 was aange sloten bij de werkloosheidsverzekering bedroeg 70, met in totaal 3733 (v.j. 3584) leden. Het totaal der uitkeeringen bedroeg f 118.954.69'/2 (f 107.155.55V2) waarvan aan Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond met 220 leden f 10.7769.74V2, Ned. Chr. Bouwarbei dersbond met 41 leden f 2279.95, R.K. Bouwvakar beidersbond St. Joseph met 169 leden f 8025.64, Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders met 11 leden f 8025.64, Nederl. Schildersgezellenbond met 33 leden f 2510.10, Nederl. Vereeniging van Fa brieksarbeiders met 136 leden f 1877.50, Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders met 318 leden f 12.576.95, R.K. Fabrieksarbeiders- bond „St. Willibrordus" met 149 leden f 1566. Bond van O. K. Fabrieks en Transportarbei ders met 152 leden f 6556.49, Centrale Bond van van Transportarbeiders met 899 leden 6.759.45, Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond met 465 leden f 116.97.48, Chr. Metaalbewerkersbond met 106 leden f 1538.01, Nederl. R.K. Metaalbewer kersbond met 167 leden f 3410.65, Nederl. R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" met leden f 3644.40, Landel. Ver. tot Onderlinge ver rekening tegen nadeelige gevolgen van werkloos heid enz. met 93 leden f 6253.79. PERSONALIA De heer A. J. Wittebrood alhier is geslaagd voor het examen van den Alg. Ned. Politiebond. kenis en de noodzakelijkheid van het toetreden w, uc uuuuzaxeuijKneia „1 Bon^ uiteen, waartoe de vergadering, na ÏrT^6 di5cussie> besloot vcroL0n^eor^n^seerde arbeiders, die voor de «verschaffing in aanmerking komen, wer- zich aan te sluiten bij bovenge- ™en landeiijken Bond. ir6? van bet voorloopig secretariaat is "uiemsbeekweg 5, IJmuiden-Oost. VERWACHTE VISCHAANVOER. jglIËgomendie voor de Vrijdagmarkt: Ade- IJM. 19. Vangst 1000 manden haring. VERTROKKEN TRAWLERS. toVli ?^en zou be Delft IJM. 19 weer naar Re Uitrekken. HULDIGING VAN DEN HEER VAN In u KARSBERGEN. ^verband meth et feit, dat de heer G. van fiefrn ,^n' hoofdboekhouder van Gas en Water ttamto ^-jarig jubileum in dienst der Ge< Tan ,wei'd hij Woensdag op het bureau gehtü^j^ijf na aflo°P van ben kantoortijd tejübiiaiisi die vergezeld was van zijn echtge- d'en wofv, ZI^n hinderen werd toegesproken door Ltton ,0lider ber bedrijven, den heer H. J. van heerv m directeur. den heer A. de Wit, den Tan n* Hellemons, namens het Nat. Verbond Hofambtenaren, den heer G. Baljet, van Openbare Werken en namens van Gas en Water, den heer A. SANTPOORT ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. De te Santpoort gelegerde militairen werd ontspanningsavond aangeboden door de O. en O. in het jeugdhuis. De artisten zorgden er voor, dat de militairen een genoeglijken avond hadden. AANRIJDING. Op den Midden Duinerweg is een bus van Storm vogels Woensdag bij het passeeren aangereden door een vrachtauto. De bestuurder van de vracht auto is doorgereden. De carosserie, van de bus-werd beschadigd. De politie stelt een; onderzoek; in. GEEN VOORRANG VERLEEND. Een wielrijdster uit Velsen-Noord wilde Woens dagmiddag op het kruispunt RijkswegSlaper dijk tusschen een militaire colonne ruiters door rijden. Zij reed echter tegen een der paarden, viel en brak haar onderbeen. Na ter plaatse te zijn verbonden, is de patiente naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. HEEMSKERK TWEE VEREENIGINGEN OPGERICHT. Ten raadhuize had een bijeenkomst plaats waar bij uitgenoodigd waren afgevaardigden van alle vereenigingen. Deze bijeenkomst had tot doel een vereeniging op te richten tot verleening van vrijwillige burgerlijke hulp aan gemobiliseerden. Tot voorloopig bestuur werden benoemd: Adr. Küsters, mevr. v. Lieshout, juffr. Taams, P. v. d. Born. W. Röling, S. v. d. Kolk en S. Zonneveld. Tevens werd opgericht een luchtbeschermings- vereeniging met als voorloopig bestuur: J. Bekker, A. v. Lieshout, Tr. Wentink, C. v. Veen, mevrouw IJzerman, juffr. J. Wentink en juffr. N. Nijman. BONTE AVOND VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op Dinsdag 14 November zal voor de ouden van dagen in het K.S.A.-gebouw een „bonte avond" worden gegeven. De oudjes zullen kunnen genieten van zang, muziek, declamatie. Vervolgens zal een film vertoond worden van den goed geslaagden dag voor ouden van dagen. Collectrices zullen langs de huizen kaartenverkoop houden, SUCCES VOOR DE DAMCLUB „D.C.H." De damclub „D.C.H." heeft deelgenomen aan de nederlaagwedstrijden van de „Schijvenjagers'' te Assendelft. Van de vijf deelnemende vereenigin gen gelukte het alleen aan D.C.H., een overwin ning te behalen, zoodat een fraaie lauwertak werd gewonnen. VEILING VAN HUIZEN EN TUINGROND. Woensdag vond ten overstaan van Notaris Moens te Beverwijk een verkooping plaats van een dub bel woonhuis met aangèbouwde schuur, erf ei tuingrond aan den Rijksstraatweg groot 67.76 are. Te veilen in een perceel. Opgeboden door G. F. Res te Castricum voor f 4525.bij afslag gemijnd op f 9.door C. Beentjes te Heemskerk. Vervolgens werd door' Notaris Dolleman uit IJmuiden verkocht een woonhuis, erf, schuur, koe stal en tuingrond: te veilen in 2 perceelen. Perceel 1: het huis, schuur en koestal groot 13.70 are. Opgeboden voor f 3500, door C. v. Duiven voorde te Heemskerk. Bij afslag niet gemijnd. Pereéèl 2: tuingrond gróót 67 are. Opgeboden door C. v. Duivenvoorde voóf f 1800. Bij afslag niet .gemijnd. Combinatie van perceel 1 en 2 samen groot 80.70 are staande op een som van f 5300: op f afgemijnd door J. Jansen te Beverwijk. Van Kolft k°°b hem een stoel aan en mevr, bond .bloemen. Namens het Nat. Ver ten a^'5 u jubilaris een cadeau onder cou- 1 geboden. „BEVERWIJK" NAAR D.W.V. Zondag zal „Beverwijk" voor de competitie in Nieuwendam spelen tegen D.W.V. Het elftal van de Rood-Witten is: Doel: Van Roon. Achter: Grapendaal en Vessies. Midden: Maenihóut, .Steenvoorden en De Ruij- ter. Voor: Versluys, Marx, Noest, Holman en Tee ling. Sclioolvoeding. Bijdragen gevraagd. Zooals reeds eerder is meegedeeld zal op 13 November weer worden begonnen met het ver strekken van sehoolvoeding gedurende 3 dagen per week aan kinderen uit behoeftige gezinnen. Het bedrag, dat door de gemeente beschikbaar mag worden gesteld, is, evenals het vorig jaar, on toereikend. Toén stelde de Harddraverijvereeniging een aanzienlijk bedrag ter beschikking van het ge meentebestuur. Nu kan ze dat, door verschillende omstandigheden niet doen. Er heeft zich nu een comité gevormd om te trachten het ontbrekende geld voor dit doel bijeen te brengen. Het comité hoop, dat zooveel zal worden ge geven, dat niemand behoeft te worden afgewezen. Het comité zal daartoe bij verschillende ver eenigingen en particulieren aankloppen, maar daar natuurlijk niet iedereen kan worden bezocht, wordt hier de samenstelling van het comité ver meld, om ieder, die voor het doel iets kan mis sen, in de gelegenheid te stellen zijn steentje bij te dragen. Geeft met milde hand, opdat het doel: Zorg door Beverwijkers voor het behoeftige Beverwijksche kind, ten volle wordt bereikt. Het comité: P. Krabbendam, Hoofd O.L. Noor- derschool, H. Burgersraat 60, voorzitter. Tel. 3669, Postgiro 102822. Leden: mej. P. A. Visser, onderwijzeres, H. Bur gerstraat 16, Th. Runia, Hoofd Chr. School, Noor- derwijkweg 30, tel. 3267, Postgiro: 215107, J. G. v. d. Nes. Hoofd R.-K. School, Arensweg 63, Post giro: 187402, B. P. M. Wortman, Hoofd OL. School, Wijk aan Zee, Relweg 2. Adviseur: D. Dangermond, Hoofd O.L. Zeewijk- school, Parklaan 35, Postgiro: 82863. PERSONALIA. Geslaagd voor het examen apothekersassistente mej. M. G. Visser, alhier. Linksche bokser met rechtschen stijl. „Dead End-kld»" in sterke film. In het W. B.-Theater wordt van Vrijdag avond af als hoofdnummer vertoond „Ik ben geen misdadiger", een film, waarin John Gar field, Claude Rains, Gloria Dickson, May Rob- son en de wereldberoemde „Deaden d"-kids de hoofdrollen vervullen. Ziehier het verhaal van dit Warner Bros pro duct: Johhnie Bradfield, een linksche bokser, viert in zijn woning feest, daar hij het wereldkam pioenschap lichtgewicht heeft gewonnen. Een verslaggever komt er achter dat de praatjes, wel ke Johnnie en zijn manager Magee over Brad- fields moeder hebben rondgestrooid, op onwaar heid berusten. (Johnnie's moeder is reeds lang overleden) Bang dat de wereld achter de waarheid zal komen, ontstaat er een hevige vechtpartij tus schen Johnnie, diens manager en den ver slaggever, die in dit ver zinsel prachtige kopij ziet. In het heetst van den strijd wordt de ver slaggever door Johnnie's manager doodelij-k ge troffen. De promotor en Johnnie's meisje brén gen Johnnie naar het trainingskamp, waar zij hem bewusteloos achterlaten. Vervolgens vluch ten zij per auto, achtervolgd door de politie; na een woesten rit slaat de wagen over den kop en vliegt in brand. De politie dénkt, dat. Johnnie de misdaad beging' en bij het auto-ongeval om het léven kwam. Wanneer Johnnie dit later in een krant leest, vlucht hij naar Arizona, waar hij tenslotte op een afgelegen ranch terecht komt. Daar bevin den zich behalve Oma. ook de „Dead End"-kids, die indertijd door wijlen haar broeder, een priester, wiens stokpaardje het was „onverbe terlijke jongens" onder zijn hoede te nemen, uit New-York gezonden waren. Johnnie wordt al spoedig verliefd op Peggy, een nichtje, eveneens op de ranch werkzaam en neemt een baantje als dadelplukker aan. Ziende, dat zijn nieuwe vrienden geld noodig hebben om de hypotheek op de ranch af te lossen, besluit Johnnie tegen een rondreizenden beroepszwaar gewicht bokser te gaan boksen, die voor elke ronde, welke een tegenstander het tegen hem uithoudt, 500 dollar uitlooft, Johnnie gaat on middellijk op de ranch in training. Te New-York krijgt Phelan, een achterdoch tige detective, die nooit wilde aannemen, dat Johnnie gedood werd, een vermoeden en ver trekt naar de stad. wadr de wedstrijd zal plaats vinden. De detective heeft Johnnie reeds buiten de arena vóór den wedstrijd verteld, dat hij hem aan zijn stijl herkend heeft. Johnnie tracht nu zijn tegenstander m een anderen stijl te bevechten ten einde den detec- tieve om den tuin te leiden. Hij krijgt een flinke afstraffing, maar weet het toch vijf rónden uit te houden en wint 2500 dollar. Peggy, totaal onwetend, verzoekt Johnnie en Phelan, die haar voorgesteld wordt als zijn „manager" mee naar huis te gaan. Laatstge noemde beveelt haar echter barsch alleen terug te gaan. Phelan bemerkt hoezeer de twee op elkaar verliefd zijn en neemt plotseling een resoluut besluit. Juist als zij op het punt staan den trein naar New-York te nemen, keert hij zich tot Johnnie, ruw zijn gevoelens verbergend en be veelt hem terug te keeren en goed voor het meisje te zorgen. Phelan is er van overtuigd, dat de slag op het hoofd van den verslaggever alleen door iemand, die rechtsch was, kon zijn toege bracht. Het t-weède hoofdnummer is „De zingende Roover" met Bob Baker, dén acteur met de gouden stem, in de hoofdrol. Op het tooneel de Jungle serenadérs in hun sing-song-swing pro gramma. UITGESTELDE VOETBALWEDSTRIJDEN. De voor Zondag vastgestelde voetbalwedstrijden Kennemer—Q.S.C., Kennemers II—Vliegende Vogels en V.S.V. c adspirantenKennemers adspirantenzijn uitgesteld, Vastgesteld' werd de wedstrijd Kennemers— E.D.O. MARKTBERICHTEN. Noteej-iiig vq.n Beverwijk 25 October 1939. Spinèzie per kist 25—65 Postelein per kist 50—70 Andijvie, 100 str. 502. Koolrapen per bak 1. Wortelen per bos 36 Bieten per k.g. 4 Aardappelen, klei, per k.g. 35 Snijboonen per k.g. 40 Heerenboonen per k.g. 30 Spruitjes per k.g. 8—14 Boerenkool per k.g. 24 - Roode kool per k.g. 35 Savoije kool per 100 610 Bloemkool per 100 818 Uien per k.g. 4 Prei per k.g. 34 Sla, per 100 krop, 501.30 Pieterselie por kistje 15 Selderie per kistje 10 Appelen per k.g. 6—14 PereiiT-për k.g. 6—20 z.' Druiven per k.g. 20—24 Brusselsch lof per k.g. 18 Straf tegen „Sybrigje" verhoogd. AMSTERDAM 26 October. Het gerechtshof wees vandaag arrest in de strafzaak tegen Sybrigje V. uit Groningen, verdacht van diefstal van 45.000 gulden ten nadeele van haar bejaarden vriend. Het Hof veroordeelde haor tot twee jaar gevan genisstraf, waardoor de straf, die de rechtbank had opgelegd, met een half jaar werd verhoogd. Ter terechtzitting had de procureur-generaal twee-en-een-half-jaar gerequireerd. Het geld, dat in de bank te Oude Pekela door de politie in beslag werd genomen, is den eigenaar terugegeven. Brak de „Gneisenau" door midden? Een ooggetuige van den luchtaanval op Wil helmshaven heeft volgens de Zweedsche irAx- beidersbladet" verteld dat het slagschip „Gnei senau" daarbij vernield is. Een bom, aldus zeide hij, viel door den schoorsteen en kwam in de machinekamer tot ontploffing, met het gevolg dat het schip in tweeën brak en vele opvaren den verdronken. Het Britsche ministerie voor luchtvaart deelt mede, geen bevestiging te bezitten van dit be richt uit Oslo. VOETBAL De indeeling der twecde-klassers. Naar aanleiding van de beslissing van het be stuur van den K.N.V.B., waarbij de huidige in deeling van de tweede-klassers gehandhaafd wordt, vernemen wij, dat de besturen van de be trokken clubs nog deze week een vergadering zul len beleggen om de kwestie te bespreken. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- avond ongeveer 19 uur: Zwaarbewolkt met opklaringen, enkele buien, vooral in de kuststrook. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige noordelijke tot noordoostelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 42 Hoogste heden F 42 BAROMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur 755 m.M. Neiging: Achteruit. OPGAAF MAGAZIJN *T BRILLENHUIS Kanaalstraat 86. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN Vrijdag v.m. 2.24 uur; n.m. 2.39 uur. Zaterd. v.m. 2.56 uur; n.m. 3.11 uur. Zondag v.m. 3.29 uur: n.m. 3.43 uur. Opereert de „Deutscliland" nabij New-Foundland Duitsche slagschip zou de „Stonegate" en de „Laurens W. Hansen" tot zinken hebben gebracht. Volgens het Zweedsche blad „Afterposten" moet het Duitsche slagschip „Deutschland" zoowel voor de torpedeering van het Engelsche schip „Stonegate" als voor het tot zinken brengen van het Noorsche schip „Laurens W. Hansen", metende 1900 ton, aansprakelijk worden gesteld. De bemanning van laatstgenoemd vaartuig werd door een ander Noorsch schip gered. Het blad voegt hieraan toe, dat de „Deutschland" in den Atlantischen Oceaan ten Oosten en Zuiden van New-Foundland heeft geopereerd. Nog een Engelsch schip tot zinken gebracht. Uit Gibraltar meldt Havas dat het Engelsche stoomschip „Taf na", vermoedelijk door een Duitsche duikboot, tot zinken is gebracht. Het schip is op ongeveer 80 mijl ten westen van de straat van Gibraltar gezonken. Naar vernomen wordt zijn 31 van de 35 op varenden gered. Naar Reuter meldt zijn bij den ondergang van de „Clan Chisholm" niet zooveel menschenlevens verloren gegaan als aanVhnkelijk gevreesd werd. Men verneemt thans dat 60 inlandsche en 18 Europeesche opvarenden gered zijn. Over onge veer 20 leden der bemanning heeft men geen in lichtingen. MUZIEK. Het heeft langer dan in andere jaren geduurd, éer onze H. O. V. met haar ledenconcerten kon ber ginnen mutaties onder de werkende leden zullen daarvan wel een der oorzaken geweest zijn maar het Woensdagavond gegeven eerste concert droeg dan ook reeds dadelijk een bijzonder karakter, dat zich èn in de samenstelling van het programma èr in den aanblik van zaal en podium kenbaar maakte. Door de verschijning van den voorzitter der H. O V., Mr. A. Beets in de uniform van reservekapitein op het podium werd dat bijzondere nog verhoogd en werd het verband met de huidige tijdsomstan digheden geaccentueerd. Ook in de zaai waren vele uniformen zichtbaar. Het bestuur had een uitnoodiging tot de hier aan wezige officieren gericht en velen hadden daaraan gevolg gegeven. Maar als bijzondere èeregasten waren aanwezig de burgemeester en de secretaris onzer gemeente met hunne dames. Tot hen sprak kapitein Mr. Beets allereerst zijn welkomstwoord, er aan herinnerend van hoe groote beteekenis de reeds vaak gebleken moreele en officieele steun van het hoofd der gemeente voor do H. O. V. was. Daarna wendde de voorzitter zich tot de militairen, voor wie avonden van kunstgenot een zoo heilzame ontspanning kunnen vormen. Een herinnering aan het jubileum van het vorige jaar gaf den spreker aanleiding om een blik in de toe komst te werpen: de moeilijkheden zijn nu veel grooter geworden, maar de H. O. V. zal strijden om die té overwinnen, en zij zal in dien strijd succes kunnen boeken, als allen haar willen steunen. En hij stelde de beide hem flankeerende dirigenten Marinus Adam en Toon Verhey „officieel" aan het auditorium voor, nadat zij bij de zomerconcerten reeds „officieus" hun functies hadden vervuld. Nog een bijzonderheid van dezen avond was dat elk der beide dirigenten een deel van het program ma tot uitvoering bracht. In alphabetische volgorde kwam Adam het eerst aan de beurt. Hij liet eerst het Wilhelmus spelen en begon toen met de ver tolking van Berlioz' „Harold"-Symphonie, waarin Fred. Leidner de groote solo-altpartij speelde. De mooiste en in onzen tijd meest genietbare deelen dezer programmatische muziek zijn wel de sombere fugatische Adagio-inleiding van I on de deelen II en III. Hierin zit poëzie en geen ovér- dadige lengte. In het Allegro van I én in de luid ruchtige Finale doen zich de zwakke zijden van Berlioz' talent gevoelen, die hier niet in voldoende mate door zijn geniale invallen gecompenseerd worden; bovendien wekt de Finale door haar op bloed-, roof- en moordsensaties speculeerende bedoelingen eer afkeer dan bewondering. Dat Abruzzenrooversgeval heeft Berlioz er met de ha ren bijgesleept evenals hij met de twee laatste in zijn Symphonie fantastique gedaan heeft. Welk een sublieme klassieke rust en bezonken heid ondanks alle bewogenheid ademde in tegen stelling met deze muziek het Vioolconcert van Brahms, dat het tweede programmadeel opende! Gijs Beths droeg de kolossalé, aan moéilijkhedén óvémjke solopartij voor; Verhey leidde het orkes Met dé eerste uitvoering van een werk van Rich. Strauss vervolgde en besloot hij den avond. Een belangrijke première dus. En in dat werk „Don Juan", nevens zijn zelden gespeeld „Macbeth" een zijner eerste scheppingen op het gebied der pro grammamuziek, heeft Rich. Strauss terstond zijn genialiteit*en volle ontplooid, maar niet minder zijn technisch meesterschap, dat hem het evenwicht tusschen de stof en den vorm, en dus de juiste ver houdingen en afmetingen deed vinden en bewaren. Zijn „Don Juan" is een werk „uit een stuk", vol vlammende hartstocht, gloed en melodische schoonheid, even scherp in zijn contrasten als ge bonden in zijn eenheid. De uitvoering van het programma boezemde respect in voor de partïtuurbeheersching en het geheugen der dirigenten, voor de technische vir tuositeit en de muzikaliteit der solisten Leidner» en Beths, en voor de bekwaamheid en het aanpas singsvermogen van de orkestleden. De mutaties in I het orkest waren oorzaak dat nog niet alles in de[ perfectieverliep, maar de tijd zal ook voor de H. O. V. als groote bondgenoot werkzaam blijken te zijn. Daarom wil ik voor ditmaal van critische be schouwingen afzien, wat niet wegneemt dat ik een bijzonder woord van lof aan het adres van Fred. Leidner en Gijs Beths wil richten. Op zulke krach ten mag ons orkest, mag onze stad trotsch zijn. Een propaganda-avond in den besten zin des woords was dit eerste concert, waar bloemen als eerbetuigingen zich bij de hulde van de zijde van het auditorium voegden. K. DE JONG, ICUEEP/ fT'JtlNCENjj HOLLAND—AMERIKA LIJN. Sommelsdijik, 25 v. New-York te Rotterdam. Breedijk, New-Orleans n. Rotterdam vertrekt 26 (6 n.m.) van Antwerpen. JAVA—NEW YORK LIJN. Abbekerk, 25 v. Batavia n. New-York. Kota Tiandi, 24 van Batavia n. New-York. ROTTERDAMSOHE LLOYD Blitar (uitr.) pass. 23 Perim. Kertosono, 25 van Batavia naar Rotterdam. STOOMVAART .VI I.J NEPFRLANL Oranje (thuisr.) 24 van Sabang. Bennekom (charter) 23 v. Philadelphia naar New-York. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Simaloer, New-Orleans naar Calcutta 24 te Kaapstad. Kota Nopan, 24 v. Balik Papan n. Vancouver. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 27 OCTOBER Thalia Theater: „Vier Dochters" en „Mexico lacht!" 8 uur. Rex Theater: „Kom je ook achter de tralies?" en „Moto's laatste waarschuwing". 8.15 uur. Theater de Pont: „Blokkade" en „Wordt ver liefd", 8 uur. ZATERDAG 28 OCTOBER Thalia Theater: „Vier Dochters" en „Mexico lacht!" 8 uur. Rex Theater: „Kom je ook achter de tralies?" en .Moto's laatste waarschuwing". 8.15 uur. Theater de Pont: „Blokkade" en „Wordt ver liefd", 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 27 OCTOBER Luxor Theater, Breestraat: „Leven in de brou werij" en „De zwarte extase", 8 uur. Kennemer Theater, Zeestraat: „Het lied van de vrijheid" en „Moeder Carey's kuikens", 8 uur. W. B. Theater, Peperstraat: „Ik ben geen mis dadiger" en „De zingende roover", 8 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: DONDERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij. t. bev. der toonkunst. Rembrandt Theater: Zarah Leander in: „Es war eine rauschende Ballnacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Jongens met smerige gezichten" en „Vliegende Vrouwen", 2 en 8.15 uur, Frans Hals Theater: „Leven in de brouwerij", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Andy Hardy in „Het Wilde Wes ten", 2, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma metï „Liefde en Werkelijkheid". 2.30 en 7.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. VRIJDAG 27 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds, Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. uit Kennemerland I3 Regels 25 cent Elke regel meer 10 d. (uitsluitend bij vooruitbetaling) TE KOOP 5 p.k. Matchless mo tor 100. De Sav. Lohmanlaan 8, Velsen TE KOOP electromotor 1 p.k. Engelmundusweg 60, IJm. Oost. Gevr. FL. DIENSTBODE voor dag of d. en n., zelfst. kunn. werken en koken. Adres mevr. Vermeulen, Min. Lelylaan 1, Velserbeek. FLINKE INZEEPER GEVR. M. Waanders, Kerkstr. 93, Beverw. VOOR STUDIE agb. vrije ver warmde voorkamer. Adres te vera. bur. van dit blad TE KOOP donkerbl. heerenjas m. 48 en geh. sprei. Gr. Hout weg 235, Beverwijk. TE KOOP AGB. eenige inboedel Te bezichtigen Vrijdagmorgen 10—1 uur Julianakade 63 rd. Gevr. BESL. NET MEISJE v. d. morgenuren. Leeft, boven 17 jr. Aanm. 9-11 Zeeweg 363 Driehuis NET MEISJE gevr., pijn. 16 J., van 8.30—2.30. Aanm. 's av. na 7 uur Stationsweg 85, Velsen. Gevraagd NETTE HUISHOUD STER, leeftijd 40-45 jaar, bij gepens. heer. Brieven IJ 389 bur. van dit Wad

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3