Instantlne voor visschers. M; Ontslag van dienstplichtigen wordt opgeschort. Vijvers in „De Hooge Veluwe zijn leeggevischt. Veroordeeld wegens een vermageringskuur Ailfd! 't is van »0a</eï« lïlidden in Hem staan. k ontdek Amerika. NIEUWS IN 'T KORT. Ui» toil gemaakt. (Van onzen specialen verslaggever) latijn? Neen, pure werkelijkheid, welke ■afwezigheid van tientallen oogenparen gis- vandaag in de vijvers voor het huis St. ^'jVin het Nationale Park „De Hooge Ve- vtft afgespeeld. Deze vijvers zijn, zooals tot j! jaar is geschied, leeggevischt. Het resul- C'Onderden ponden karpers, waaronder kan- nieêsïal alleen in de rijke fantasie der ver- 1 engelaars bestaan. T*rjJ E R P A G 26 OCTOBER' 193Q idefden ponden Karpers r*! Lr "eleden is er voor het laatst visch ge- Jt de enkele h.a. groote vijvers. Sindsdien is er cjr met een buitengewoon groot sleepnet, op 1 'Levischt, onder de opperste leiding van een der Nederlandsche Heide Maatschappij, heeft men daarbij meer dan 1000 pond Tt n verleden jaar zelfs 1500. En thans? Na ïrst'en dag wagen de menschen, die 't weten Ln zich niet aan voorspellingen, ook al kijken L eiken „trek", met steeds tevredener gezich- aar de 'spartelende, blanke dieren, die zich M- pogen te ontworstelen aan den knellen- fereeo van het net. Eén „trek" op de plaats, l de 'visschen gevoerd worden, levert een dikke Ld op. En de groote knapen, die zoo gewiekst f-m den dans te ontspringen, door zich over de 'iirken drijvende bovenlijn te werken, komen gn volgend maal niet zóó af. De uitgang van den «r is namelijk afgesloten met een net; ontsnap- is dus onmogelijk. Dat gelukt, alleen aan die «chen, die onder de 30 c.m. blijven. Deze krijgen vrijheid weer terug om 't volgend jaar de op- git groot te helpen maken. H Is gisteren niet aangenaam toeven geweest in 1 Nationale Park, ondanks het feit, dat het zijn J-.-tpak aangetrokken heeft. Wan hoe de oogen "nieuwsgierigen ook bekoord worden door het jchtige natuurschoon, de kille regen, die iedereen a doorweekt en de venijnig-scherpe wind zot- er wel voor, dat er geen groot aantal belang enden aanwezig is, als de groote „trek" begint. Morgens heeft een 6-tal visschers reeds een jeelte van de vijvers „afgeroomd", 's Middags te- 2 uur komt bij den tweeden „trek" de visch- jsté plaats aan te beurt, daar waar de karpers merd worden en waar zij meestal rustig den Ier doorbrengen. De eerste „trek" wordt een te- Êstelling, want slechts een tiental karpers, an-an de meeste onder de maat zijn, spartelen tet net: een karige belooning voor een werk, dat d goed half uur duurt en waaraan 6 paar handen si arbeid hebben. Dé gezichten van de aanwezigen orden erg lang. Zij zien meteen al, als het net ar den oever gesleept wordt, dat er zich bijna 't water roert. Maar dat wordt heel anders, als de tweede rek" geschiedt. De gezichten klaren hoe langer ie meer op. Blank schieten de karpers door het Ster, dat in opstand komt, zonder dat zij, die het tbinnensleepen, er notitie yan nemen. Och, die jÉWoojMi" al,"dat het'zoo zou loopen, omdat èên' e practijk hun de noodige kennis heeft ht.' En zij toonen door niets hun verba- ig over den rijken oogst. Zij, die gekomen zijn een maaltje visch te koopen, daarentegen wel. ïwelijks zijn zij er zich bewust van, hoe rijk k eerste buit is, of zij gaan grif in op de uit- 1 om straks te komen bieden. Nóch de re- d. noch de wind, kan hen n u naar huis drijven, j zijn en zij blijven er. De kijkers en de koopers zien alleen de karpers, seeren het gewicht. Soms fluit er iemand veel- eteekenend, wanneer een extra-groot exemplaar Shet sleepnet in het bootje overgaat. „Wel 8 pond", meent er één. „Niks hoor", een tier „Hoogstens 5 a 6". En vlak naast hem wordt aig gedebatteerd over den prijs, welke besteed il worden. „Zestig cent per kilo op z'n minst," tóelt een kooper, die een jaar geleden 150 kilo Inpers heeft gekocht. „Verleden jaar dachten we tk, dat we er goedkoop aan zouden komen en be droeg de prijs ook 60 cent. 't Zal dus nu ook wel zoo zijn!" Twee anderen, die met kennersblikken de goed 't vleesch zittende dieren hebben opgenomen, lachen eens om deze uitspraak. Zestig cent per kiloDat is naar hun meening dertig cent te eel. Overigens laten zij zich door het vooruitzicht an een goeden prijs te moeten betalen niet af schrikken. Met den kooper van honderdvijftig kilo gram karper in 1938 gaan zij broederlijk naar de verkoopplaats, waar bij opbod verkocht wordt: daar verwisselt de visch yan eigenaar, komt in de han den van consumenten en degenen, die ze aan de consumenten willen verkoopen. De prachtige visschen, die in hun element zoo kunnen dartelen, zijn tot doodgewone koopwaar gedegradeerd, koopwaar, waarmede handel gedre ven wordt. (Nadruk verboden). De wilde staking in het Amsterdamsche bouwbedrijf. Ultimatum aan de arbeiders gesteld. _Van de zijde der samenwerkende patroonsvereeni- gingen in de bouwbedrijven te Amsterdam wordt ons het volgende medegedeeld: Dezer dagen werd in verband met de wilde sta king in het bouwbedrijf te Amsterdam een bespre king gehouden tusschen den rijksbemiddelaar, mr. J. de Vries eenerzijds en de patroons- en arbeiders bonden, partijen bij de collectieve arbeidsovereen komst anderzijds, De samenwerkende patroonsvereenigingen in de bouwbedrijven te Amsterdam hebben aan de sta kers een termijn gesteld tot uiterlijk Vrijdagmor gen 27 dezer 7 uur, teneinde het neergelegde werk te hervatten. De arbeiders, die op het genoemde uur niet aan wezig zijn en/of het werk niet beginnen, zullen als stakers worden beschouwd en behandeld en dien tengevolge onmiddellijk zijn ontslagen. Onze Londensche correspondent schrijft: &n Engelsch jong meisje, pas 18 jaar, stond size maanden geleden in Leamington, dat is Kt ver van de geboorteplaats van Shakespeare, fetch: omdat zij was betrapt óp diefstal. De rech- js vond aanleiding haar genadig te behandelen. gaf haai- voorwaardelijk haar vrijheid na de iiruikelijke vermaningen en na de belofte te Hhnm gekregen dat zij haar leven zou verbete- Een van die beloften was dat zij niet langer l^ageringstabletten zou innemen. De rechter verband hebben gelegd tusschen haar ver- jjWoi haar lichamelijken en geestelijken staat, «Ó-baar aangetast door die tabletten. Jk jongedame hield zich niet aan de belofte jfc te onthouden van het gebruik der tabletten. De «Kr van het ranke riet was haar ideaal en om- 'j) gedurende haar voorwaardelijke vrijheid Kr en verder van dat ideaal af raakte nam foals de term luidt, opnieuw haar toevlucht I- et goedje in het doosje dat, blijkens de lee- t me er mee verpakt was, de gestalte van een L 'Kon Seven aan de molligsten. politie hoorde er van en zoo gebeurde het £2j dezer'dagen- opnieuw voor den Leamington- rechter kwam te staan omdat zij zich niet .houden aan de toezeggingen waarmee zij voorwaardelijke vrijheid had gewonnen. De sstf-M nU n'et meer genadig zijn en hij ver- hoar tot zes maanden gevangenisstraf fla®r e'gen belang". De beschuldigde verklaar- V-iÜ!t te weten ziJ stellig had beloofd de kJ°!ende tabletten niet meer aan te raken. 6y-w33 dat logica van haar gedachtegang slikken van dit medische snoepgoed (het lekkeren smaak, werd gezegd) niet ge it- v In de eerste plaats vond zij dat zij in L hnje f^Selanö een zekere vrijheid had om h S bindweefsel te doen wat zij verkoos. In «tweede plaats Lijk van onbekenden man opgehaald. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Woensdag Is in „Krasnapolsky" te Amsterdam de 150ste algemeene vergadering gehouden van de Hollandsche maatschappij van landbouw. In het middelpunt der besprekingen stond het vraagstuk van de voedselvoorziening in oorlogs tijd. De voorzitter der maatschappij, de heer F. den Hartog, constateerde in zijn openingsrede, dat het intreden van den oorlogstoestand de verhou dingen radicaal heeft gewijzigd. Gingen we tot voor kort gebukt onder de lasten van een „te veel" van bijna elk product, thans houden wij ons bezig met de vraag, hoe we met de beschik bare voorraden mensch en dier op de beste en meest economische wijze zullen kunnen voeden. Na behandeling der huishoudelijke punten hield ir. T. P. Huisman, voedselcommissaris voor de provincie Zuid-Holland, een inleiding over de voedselvoorziening in oorlogstijd. Spr. wees erop. dat de meening zeer verbreid is, dat onze zwakste positie ligt bij den zeer be langrijken 4 invoer van krachtvoedermiddelen en van grondstoffen voor de oliebereiding enz. waar uit de eiwitrijke krachtvoeders als bijproduct afkomstig zijn. Dit inzicht is Inderdaad juist, want 70 pCt. van de krachtvoedermiddelen is van invoer afkom stig en als de rogge door gebrek van invoer van tarwe voor menschelijke consumptie moet wor den bestemd zou een nog grooter percentage van het benoodigde krachtvoer van overzee moeten worden betrokken, Dit ziet er zeer ernstig uit, doch wij doen goed niet alleen naar't krachtvoer maa naar al het voe der van ons vee te kijken en de belangrijkheid van den invoer naar dit totaal af te wegen. Als tweede inleider over hetzelfde onderwerp sprak vervolgens de heer dr. J. Grashuis. In verband met de eigenlijke distributie merkte spreker op, dat een flinke bezuiniging op de voeders geboden is, wil men niet spoedig ge dwongen zijn tot een drastische afslachting van een groot gedeelte van den veestapel over te gaan. In het algemeen zijn de toewijzingen van dien aard, dat 'n behoorlijke productie verkregen kan worden, vooral wanneer zoo ruim mogelijk van de ruwvoeders gebruik wordt gemaakt. Het streven is er op gericht de voeding te stuwen in de richting van zelfvoorziening van het be drijf door verbouw van ruwvoeders. Met nadruk wordt er op gewezen, dat er in het verleden dikwijls veel te veel is gevoerd. Zij, die dit deden, klagen het meest. Als duidelijk voor beeld wordt genoemd het vetmaken van fokdie- ren, waarbij juist een matige voedingstoestand gunstiger resultaten oplevert. Mogelijk zal deze tijd van beperking het bewijs hiervoor leveren. Spr. verdedigt de verschillende normen en deelt mede, dat half November een ander systeem van distributie voor varkens -zal worden ingevoerd. De toekomstige toewijzingen voor rundvee zul len voor een groot gedeelte worden beheerscht Woensdagmiddag om vijf uur heeft de mijnenleg- ger „Willem van der Zaan" het lijk van een on bekenden man binnengebracht. De man, die naar door de moeilijkheden van invoer. Kan deze niet Het moderne pijnstillende middel (Adv. Ingez. MedJ Willem van der Veer uit Indië terug. De Oost buitengewoon intensief bewerkt. In een der Amsterdamsche koffiehuizen zien we een groote forsche figuur, die ons welbekend is maar die we toch langen tijd hier gemist hebben Het is de tooneelspeler Willem van der Veer, die juist in ons land is teruggekomen na een afwezig heid van ruim twee jaar, gedurende welke hij in bijna alle plaatsen in Nederlandsch Oost Indië met zijn klein tooneelgezelschap, is opgetreden om aan de mannen en vrouwen die ver van het moe derland en vaak te midden van de rimboe, hun taak vervullen, iets te brengen van onze Neder landsche cultuur door het woord van den tooneel- kunstenaar. Sumatra en Java zijn met een onge kende intensiviteit afgewerkt. Na Java waren de buitengewesten aan de beurt. Per K. P. M. bezocht het gezelschap Bali, Celebes, Makassar en Borneo. Hier werd niet alleen ge- ipeeld te Balikpapan, maar ook op de verschillen de voorterreinen van de B. P. M., waar dikwijls meer dan 125 Europeanen gevestigd zijn. De zeer hooge reiskosten maakten 't niet mogelijk ook nog andere deelen van Borneo, o.a. Saraminde Tarakan te bezoeken, maar wel heeft het gezelschap later, tijdens een reis naar Bangka, op den terug weg een voorstelling in Pontianak kunnen geven. Via Singapore kwam men toen, ongeveer een jaar nadat men er voor het eerst gespeeld had, weer te Medan, waarna het gezelschap Van der Veer van Deli uit een ongeveer gelijke tournee door den geheelen Archipel ondernam, om in het begin van dit jaar voor de derde maal eenzelfden toch over Sumatra, Java en de buitengewesten te beginnen. schatting veertig tot vijftig jaar oud was, droeg een blauwe trui, daaronder een grijze trui, geel bruine bovenbroek met klep en daarboven een licht gekleurde oliebroek. Het stoffelijk overschot is heden naar de alge meene begraafplaats te Huisduinen overgebracht, waar het vermoedelijk Vrijdag zal worden ter aarde besteld. meer plaats vinden, dan zullen wij genoodzaakt worden de toewijzingen te verminderen. Bij rui meren invoer daarentegen zal ook meer gegeven kunnen worden. Wordt voorloopig een zuinige grondslag aangehouden dan zal de toewijzing later eerder mee- dan tegenvallen. Spreker verzocht vooral voor oogen te houden: waar weinig is, kan weinig worden gegeven. Twee Groninger kustvaarders worden vermist. Eén ervan zeer waarschijnlijk vergaan. Het te Gasselternijeveen thuisbehoorende motor zeeschip „Tegri", kapitein-Eeftingh, dat thans meer dan vier weken onderweg is van Gothenburg naar Amsterdam, kan wel als verloren beschouwd wor den. Het schip was o.m. geladen met ammunitt en is op 25 September uit Gothenburg vertrokken. Aan boord bevonden zich zeven personen. De „Tegri" was van het type der Groninger vloot en is gebouwd in 1938. Er heerscht verder ongerustheid over het mo torschip „Safe", dat reeds veertien dagen onderweg is van Antwerpen naar Riga en waarvan seder het vertrek niets meer is vernomen. De „Safe' was geladen met stukgoed. 'ROF. BRUINS HEEFT GEEN OPDRACHT EEN DEVIEZENREGELING TE ONTWERPEN. Naar aanleiding van een bericht, dat de regee ring prof. Bruins zou hebben opgedragen een de- viezenregeling te ontwerpen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat een zoodanige opdracht aan prof. Bruins niet verleend is. Koningin Elizabeth van Engeland toonde zich zeer geïnteresseerd, toen zij in de afgeloopen dagen haar inspectie-tocht langs de verschillende Britsche leger-onderdeelen en instanties voor burger lijke veiligheid maakte aemen. vroeg zij waarom de tabletten waren indien het onwettig was ze in r^chen en oorlogsbesluiten hebben nieuwe verboden geschapen, zoodat de Ksden n 6X*ra voorzichtig moeten zijn uit de on 1,311 de P°Eihe te blijven. Maar een ver- nu ri-fageringskuren is er niet bij- En als W rnaanrt alsof jeugdig dwalend schepsel fed von moe* brommeu omdat het een zwak liöster h Veirna2eren dan komt dat omdat de ;v: v J? ®®rste instantie had verlangd, als prijs ^at er niet vermagerd zou worden. IL, L,niscn vergrijp was dus dat de jonge Paarwoord had gebroken. 'Ingediend is een ontwerp van wet tot op schorting van ontslag aan dienstplichtigen. Krachtens art. 43 eerste lid, der dienstplicht wet zou met ingang van 1 October 1939 ont slag uit den dienst plaats hebben van dienst plichtigen: a. voor zoover zij den rang van onderoffi cier niet bekleeden, indien zij in 1939 40 jaar oud worden. b. voor zoover zij den rang van onderoffi cier of dien van officier bekleeden, indien zij in 1939 45 jaar oud worden. De buitengewone omstandigheden, op grond waarvan tot algemeene mobilisatie is overge gaan, hebben het raadzaam gemaakt, de sterkte van de land- en de zeemadht voors hands niet belangrijk te verminderen in ver band hiermede is gebruik gemaakt van de in art. 45, eerste lid, der dienstplichtwet neerge legde bevoegdheid om het ontslaan van de hiervóór bedoelde dienstplichtigen tto nader order uit te stellen. De datum, met ingang waarvan het ont slag eerlang zal kunnen worden verleend, hangt ten nauwste samen met de ontwikke ling van den internationalen politieken toe stand. Het wordt daarom niet wenschelijk' geacht, dezen datum thans reeds vast te leg- gen. - Vrachtschip op het IJselmeer vergaan Sinds 19 October wordt het vermist. Sedert 19 October heeft men niets meer ver nomen van het vrachtschip „Onderneming" van den Hoogeveenschen Motorbeurtdienst te Am sterdam, welk schip met een lading suiker van Rotterdam op weg naar Leeuwarden, op dien datum het laatste gezien is in de Oranjesluizen. Aan boord bevinden zich de schipper G. Bruins Slot en zijn gezin en een knecht. Het schip is 188 ton groot. Kinderen veilig in Napels aangekomen. De kinderen, die Maandagavond met den trein van Amsterdam vertrokken om in Napels het vliegtuig te bestijgen, dat hen.:.naar Indië zal brengen, zijn in goede orde te Napels gearriveerd. VOOR DE NAGELATEN BETREKKINGEN VAN DE SLACHTOFFERS DER „VAN EWIJCK EN „VAN GELDER". Uit het fonds Ida Maria de Raath in beheer bij het bestuur van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam is een bedrag van f 2685 beschikbaar gesteld voor de nagelaten weduwen en weezen van hen, die omkwamen bij de rampen overkomen aan Hr. Ms. ,Van Ewijck" en Hr. Ms. „Van Gelder". Door bemiddeling van het marine-rampenfonds zal dit bedrag aan de rechthebbenden worden uit gekeerd. AMOK MAKENDE INLANDER VERWONDDE 31 MENSCHEN ERNSTIG. BATAVIA, 25 October. (Aneta). Hedenmid dag te 18.45 uur heeft een inlander amok gemaakt in de dichtbevolkte buurt van Molenvliet-West in de hoofdstad. Een inlander is gedood, 31 werden door hem ernstig gewond en vier personen belie pen lichte verwondingen. De amokmaker werd tenslotte door een rechercheur en een inlander neergeslagen. De politie had de grootste moeite om de woedende menigte van den man af te houden. Vragen over het werkboekje beantwoord. De Radio Omroep Controle Commissie heeft enkele vragen betreffende „werkboekjes" beant woord: VRAAG: Ik breng, als bakkerspatroon, het brood met een personenauto rond en rijd zoodoende K.M. per dag. Moet ik mij nu een werkboekje aan schaffen? ANTWOORD: Ja. Indien u meer dan 12 uren per week als bestuurder van een vrachtauto of een personenauto, waarmede goederen worden bezorgd of besteld, optreedt. Wendt u tot het districtshoofd der arbeidsinspectie. VRAAG: Ik ben autobezitter en rijd zelf 1000 K.M. per week. Moet ik daarvoor een werkboekje hebben? ANTWOORD: Ja. Daar u vermoedelijk meer dan 12 uren per week als nachtautobestuurder werk zaam zijt. Wendt u voor ontheffing tot het districts hoofd der arbeidsinspectie, in uw geval te Haar lem, dat u verdere inlichtingen zal verschaffen. VRAAG: Is het werkboekje geldig gedurende een jaar na dien datum van aanschaffing of moet steeds met 1 Januari een boekje gekocht worden? ANTWOORD: Het werkboekje (rij tij den wet) altijd gedurende een kalenderjaar geldig. Met Januari a.s. moet dus een nieuw boekje gekocht v/orden. IDDEN in een stad staan dat is altijd een wonder beleven. Midden op de Place de la Concorde staan, dat is Parijs bele ven. Midden op Trafalgar-Square staan, dat is Londen in uw hart en ziel en geest opdrin ken. Ga midden op het Rembrandtplein en de Dam staan én ge ademt Amsterdam. En midden op Herald Square, op den hoek van de 34ste straat en de Zesde Avenue, bij het kruispunt van Times Square en de 42ste straat, dat is New-York dat op u af stormt en om u heen speelt en tracht u mee te sleuren op de vaart van zijn harteklop, op het rhythme van zijn dwaze haast, in de gol ven van zijn onverschilligheid. Elke stad heeft haar eigen geur, zooals ieder huis zijn eigen geur heeft. Dikwijls zijn die geu ren van huizen en steden niet te omschrijven. Maar ik ken een oud huis ergens in Noord-Bra bant en wie in de breede, duistere gang komt, ruikt lavendel en boenwas. Die geur zal nooit uit dat huis gaan. Er staat een huis in Groningen en ik weet zeker dat het er ruikt naar vochtigheid en vergane planken. Er zijn huizen die gezellig ruiken, huizen die weemoedig ruiken, huizen die als een graf ruiken en huizen, die ruiken naar huiselijkheid. Alle kazernes ruiken naar carbol en zware sigaretten. Alle krantengebouwen rui ken naar inkt en papier. Alle ouderlijke huizen •uiken naar jeugd en illusies en de beste koffie, die er ter wereld wordt gezet. Zoo is het met de geuren der steden. Is er een stad met de geur van Parijs? En wie kent niet de vertrouwde teer- en waterlucht van Amsterdam? Ik ken de geur van Straatsburg, de lucht van Oslo, het parfum van Den Haag. En wanneer ik op één van de drukste kruispunten ter wereld sta, waar de drukste straten van New-York de drukste avenues van New-York kruisen, dan snuif ik de geur van New-York op: benzine, vanille en tabak, geloof ik. Ik weet het niet zeker. Geuren van steden ontleden is even moeilijk als karakters van menschen openleggen. Maar ik zal de geur van New-York nooit vergeten. Er is een vleugje in van popcorn, de Amerikaansche versnapering, die een Europeaan nooit leert waardeeren; van de fudge, vanille-achtige caramel, die in iederen snoepwin kel in dikke walm uit de open deur stroomt, van de honderdduizenden liters benzine, die het tem po van deze razende metropool bepalen. De be dorven dikke, klamme lucht, die uit de duistere ..subway"-gangen stroomt en de geur van de millioenen knakworstjes, die door het beest New- York worden verslonden, dag na dag, maand na maand, jaar na jaar. Ik sta op een straathoek midden in New-York en de menschen stroomen langs mij. Duizenden, duizenden, duizenden menschen. Menschen met harde gezichten, menschen met geteisterde ge zichten, menschen met dollar-gezichten, met sluwe, met droevige, met goede en met slechte ge zichten. Ieder mensch is een geheim. Waar is hij geboren, waar speelde hij met andere kinderen, waar leerde hij het leven kennen, is hij rijk, of arm, of ziek of gelukkig? Waar woont hij, waar werkt hij en waar gaat hij nu heen? New-York- sche menschen zijn nog diepere geheimen dan andere menschen, omdat N.ew-Yorksche men schen van alle hoeken der aarde hier, in deze ziedende ketel, zijn samengestroomd. Misschien heeft die dikke man in de tuinen van het Luxem bourg gespeeld en is die andere een Friesche jongen. Die zwarte heeft nog den tongval van Piemont. Die blonde heeft het licht van de Zweed- sche bergen meegebracht. De weemoed van de Oeral. Het geheimzinnige van Benares. De jonge zuiverheid van Canada. Het stof van Tunis. Het water van Holland. Het goud en het lakrood van China. Dat is alles bij deze New-Yorksche men schen, met New-Yorksche kleeren aan, met New- Yorksche haast en met New-Yorksche onverschil ligheid. Een eindelooze, tijdelooze stroom. Ik sta er midden in. Tien jaar geleden zat ik voor een Parijsch koffiehuis en de stroom stroomde langa Sixth Avenue, een week geleden liep ik langs de branding van den Atlantischen Oceaan en de stroom stroomde, over een maand en over tien en tachtig jaar zal deze stroom stroomen. Er zul len honderdduizend menschen bijgekomen zijn van alle hoeken en windstreken, er zullen hon derdduizend graven gedolven zijn, er zullen nieu we gezichten, nieuwe namen, nieuw verdriet, nieuwe vreugde, nieuwe verlatenheid en nieuwe liefde zijn de stroom stroomt. Ik sta er midden in. Midden tusschen de geweldige huizenblokken, de vanillegeur, de benzine-damp, de knakworst- lucht. Midden tusschen de millionairs en de ker ken. de zieken en de sterken, de idealisten en de schrapers, de kunstenaars, de handelsreizigers, de mooie, de leelijke, de blijde en de ongelukkige menschen. Ik sta in den stroom. Een druppel van de zee. Een korrel in de woestijn. Eenzaam ea alleen. Vergeten. Gaat midden in New-York staan. En weet hoe klein ge zijt. Mr. E. ELIAS De stichting Rotterdam en Omstreken heeft, voor aankoop van luchtdoelgeschut reeds f 1.050.000 bijeengebracht. Men wil nog trachten dit bedrag tot f 1.500.000 op te voeren. De zeekrijgsraad heeft den zeemilicien-kust- wachter 3de kl., Th. Sch. uit Amsterdam wegens dienstweigering tot 2 jaar gevangenisstraf veroor deeld, met aftrek van preventief, en met ontslag en ontzetting van de bevoegdheid bij de gewa pende macht te dienen. De 16-jarige P. Millenaar uit Rotterdam heeft bij het lossen van grint uit een schip de mast op het lichaam gekregen en is ernstig gewond. Mr. M. M. Rost van Tonningen heeft zijn be noeming tot lid van Prov. Staten van Zuid-Holland niet aangenomen. De 23-jarige motorrijder J. Assies uit Veen- huizen is bij de Grietmansbrug te Smilde op een vrachtauto gereden en korten tijd later overleden. Bij de „Emka" te Amsterdam is het personeel in verband met de tijdsomstandigheden tot 15 procent lponsverhooging toegekend. Herkeuring van lichtingen? Naar de Tel. verneemt is op het oogenblik ten departemente van Defensie de vraag in studie, of het wenschelijk en mogelijk zou zijn, door herkeuring van afgekeurden van een aantal der jongste lichtingen en door opheffing van vrij stellingen wegens broederdienst de beschikking te krijgen over een behoorlijk aantal volwaar dige vervangers voor degenen, die het langst in dienst zijn. Aangezien eventueel deze nieuwe dienstplich tigen eerst nog volledig opgeleid zullen moeten worden, zullen tijdig de noodige maatregelen moeten worden genomen. Voor het geval tot herkeuring mocht worden besloten, hoorden wij als datum van aanvang hiervan 1 Januari 1940 noemen. Tijdens de vorige mobilisatie is er pas in 1917 een herkeuring geweest van de afgekeurden van een aantal lichtingen, de z,g. Bosboom- lichting, genoemd naar den toenmaligen minis ter van Defensie. f 5000 ALS BIJDRAGE IN DE DEFENSIE- KOSTEN. De minister van Financiën maakt in de Staats courant bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen een bedrag van f 5000, we gens bijdrage in de defensiekosten. 1

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5