IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEJN, IJMLIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Klompen. Finsche onderhandelaars Suikei op &on 2 oet&tiïy&aaK. Sneeuw en regen het front aan ltARCANCNo_307 lourens :-3V»n Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Haarlem, Telefoon 10724. Bureau rant' Kennemerlaan 42, IDmuiden, '41 postgi'O 310791. Alle Advertenties, dit blad, worden kosteloo9 Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen 1 voor inde Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM llclll lil Nood. I Verplichte arbeidsdienst gewenschl? •e gevolgen van den voortgezetten '3; van Warschau, nadat de Poolsche erdagen waren' verschrikkeliïk ziJn -'en" we al- &e Times heeft nu een sfRjga gepubliceerd van den volgenden -derzoek, door dr. Otto, den Duitschen c'':[er van Warschau, ingesteld, heeft een derde deel van de gebouwen en "ju de stad geheel verwoest is, een ,van rest is zeer zwaar beschadigd. - telbaar. Een groot deel van wat er dan 2:jft is min of meer ernstiS beschadigd. verwoesting is niet door de bommen maar door de artillerie aangericht. atal 'inwoners, dat gedood is, kan niet 13 bepaald en dat zal wellicht nim- zijn. Men meent dat er zich nog lijken onder het puin bevinden. schatting geeft als aantal dooden .:od van de menschen is nog zeer groot, ten zijn nog zonder vaste woning en •:nlijk deel van de bevolking lijdt gebrek J neen middelen van bestaan De bevoor- kan nog niet het hoofd bieden moeilijkheden van de voeding en de rJor Warschau geldt-, geldt tevens voor rfotste deel van het door de Duitschers Poolsche gebied. De steden, stadjes en wemelen van doelloos ronddwalende dende menschen. die geen onderdak De levensmiddelen-voorziening schiet overal tekort. Betrouwbare zegslieden, iet zwaar getroffen land hier zijn aan- verklaren, dat de sterfte als gevolg ctbering en ondervoeding ontzettend groot provincie Posen alleen laat aan de op- minder rampzaligheden zien, hoofd- S omdat de Poolsche bewoners verbannen plaats te maken voor de Duitsche kolo- dle gedeeltelijk uit de Oostzee-staten looz zijn Duitsche tooneelgezelschappen iau aangekomen, om deze verslagen stad Ie beuren". s'oere opsomming van feiten biedt wel een :Mend beeld en bewijst weer eens hoe de uitwerking zou zijn van een losbar - 1 den oorlog met volle kracht. De Hemel lit die voorkomen worde! Het bestoken van tuil met tware artillerie en vliegtuigen raar kort geduurd en niettemin zulk een ade verwoesting aangericht dat 1/3 van bs totaal vernield en een vijfde van de is. Wat dit wil zeggen kan ah duidelijker voorstellen door een paar te noemen. Warschau had 1.200.000 in- :l anderhalf maal zooveel als Amsterdam neer negen maal zooveel als Haarlem. De sToorraad" in Haarlem, in den loop van kï juist weer eens vermeld, beloopt zoo 25000 huizen. Een stad van den omvang tinchau telt altijd veel „woonkazernes" en t.wen, zoodat dit aantal wat de gebou- letreltwél wat het aantal woningen aan- met negen vermenigvuldigd kan we het eens op 200.000 stellen. Kden daar van 66.000 geheel verwoest en fntftg beschadigd zijn. En als we aanne- er 250.000 gezinnen in Warschau woon sten er 80.000 dakloos geworden zijn. De liming van vijftigduizend dooden schijnt Ms men de ravage overdenkt, opmerking In het bericht geeft tot com- - aanleiding. Dat is de mededeeling dat Goesting in hoofdzaak door de Duitsche dus niet door het luchtwapen is aan- - k West-Europa bestaat niet het voor- - dat groote steden aan een bombarde- 'in zware artillerie blootgesteld zullen - Tenminste niet dan na volledige evacua- Pitfoorde voorzorgsmaatregelen in het clijkbaar aan weerszijden genomen zijn. «e in de Westersche landen is trou- !--"-adig beter dan de Poolsche was. Achter- gebleken dat de Poolsche voorbereiding '«wachten oorlog in tallooze opzichten piloot. Niettemin lijdt het geen twijfel, speciaal de Engelsche steden alleen ge- luchtbombardement en al bezitten zij y daartegen die in Warschau vrijwel -brak, dat de Times met het publicee- uit bericht ook een waarschuwing be- een waarschuwing om op zijn «blijven aan het adres van vele Engel- Lalw€ei' naar hun steden zijn terugge- er t°ch niets gebeurd is, en die hun 7$ uit onverschilligheid kwijtraken. Het in den zeeoorlog die toch ^Sevoerd wordt dan de strijd te land ifiiMi 1 dat de waakzaamheid aan Engel- 5 cht verslapt. Dat bleek trouwens ook i™ aanval op de Firth of Forth. 51 cut ook is, heel Europa moet waak- ■%«D *%L cn zich voorbereiden op een los- zoolang het gezonde verstand niet c«cft en de weg naar bemiddeling ilfiev verduisterde Rijks goederen. doc>r de militaire politie J ,j naar aanleiding van een aan- .^ekomeri verduisteringen ten iKr e, et "ik, heeft tot resultaat gehad, im 7i„urrestatie is verricht. De fourier 0en„hoeveelheid militaire goe- k;^ toegeëigend. Hij is verhoord en Kwestie besproken door de Nat. Ver. tegen de Werkloosheid. Zaterdag is te Amsterdam de vergadering ge houden van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid welke was gewijd aan 't vraagstuk van den verplichten arbeidsdienst, de al-dan- niet wenschelijkheid hiervan en, ingeval invoe ring ervan gewenscht voorkomt, de wijze waarop hij van overheidswege georganiseerd moet wor den. Prae-adviezen waren voor deze vergadering uit gebracht door de heeren A. de Ruyter, secre taris van den Jeugdraad van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, Jos. Veldman, tweede voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, en dr. F. M. G. van Walsem, directeur van den Ge meentelijken dienst van Maatsch. Hulpbetoon te Rotterdam. De heer De Ruyter tegen verplichten arbeidsdienst. De heer De Ruyter beantwoordt in zijn prae- advies de vraag of verplichte arbeidsdienst, van overheidswege opgelegd, voor ons land wensche- lijk is, ontkennend, en wel omdat z.i. in ons land geen omstandigheden aanwezig zijn, die een dergelijken maatregel van verstrekkende be- teekehis noodzakelijk maken. De tweede praeadviseur, de heer Jos. Veld man, tweede voorzitter van het R.K. Werklie denverbond, wil, tenzij in buitengewone omstan digheden, verplichten arbeidsdienst alleen aan vaarden als middel tot opvoeding van de geheele schoolvrije jeugd van 18 tot 24 jaar. Aan den arbeidsdienst ziet hij groote paedagogische voordeelen verbonden; hij ziet er een heilzame voltooiing van de opvoeding in. Een verplichten arbeidsdienst als overheids maatregel acht de heer Veldman niet wensche- lijk voor volwassen gehuwde werkloozen, die meer behoefte hebben aan loonenden arbeid dan aan opvoeding. Niet duidelijk is het hem, waarom alleen werklooze jeugdigen onder een verplichten arbeidsdienst zouden moeten vallen. En tenslotte noemt hij het ongewenscht om jongelieden beneden den 18-jarigen leeftijd in kampen te brengen. Het oordeel van dr. F. M. G. van Walsem, Dr. F. M. G. van Walsem. directeur van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam, betoogt in zijn praeadvies, dat het in de eerste plaats noodig is, zooveel mogelijk den werklooze in het normale bedrijfsleven te plaatsen of te herplaatsen, waarbij hem bijzon dere verplichtingen op te leggen zijn alleen wanneer andere middelen daartoe gefaald heb ben. Zulke verplichtingen moeten dan zooveel mogelijk in de lijn liggen van den vroegeren arbeid van den werklooze. Met het leggen van extra-lasten op den bona-fide werklooze moet men uiterst voorzichtig zijn; hiervan mag al leen sprake zijn ten aanzien van werkschuwen en beroeps-steuntrekkers. De vraag, welk verband er is tusschen ver plichten arbeidsdienst en werkloosheidsbestrij ding hangt af van de beteekenis. welke men aan het begrip arbeidsdienst toekent. Heeft men op het oog een wettelijke regeling waarbij met name jeugdige werkloozen van tusschen de 18 en 24 jaar op soortgelijke wijze als voor den militairen dienst opgeroepen worden voor het verrichten van allerlei arbeid, dan kan zij aan onze Hollandsche jeugd ten goede komen. In voering van een socialen arbeidsdienst naast den militairen dienst zou toe te juichen zijn als middel tot vorming van de Hollandsche jeugd tot gemeenschapszin. Maar deze maatregel zou dan van toepassing moeten zijn op alle jonge mannen, ook op dezulken die niet als werkloozen aan te merken zijn. Begrafenis dr. C. J. K. van Aalst. Onder zeer groote belangstelling uit kringen van Handel en Scheepvaart is Zaterdagmiddag het stoffelijk overschot van dr. C. J. K. van Aalst, oud-president directeur van de Nederlandsche Handelmaatschappij en commissaris van ver scheidene scheepvaart- en andere maatschap pijen op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Am sterdam ter aarde besteld. H.M. de Koningin had zich bij deze begrafenis doen vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. F.J.E. van Lennep. Minister Weiter vertegenwoordigde de regeering. Nadat minister Weiter het woord had gevoerd, sprak dr. Colijn als vriend. Voorts is nog het woord gevoerd door dr. E. Heldring en den heer Jan ter Haar Jr. (De Nederlandsche Bond van Klompenmakerspatroons cojista- teert dat er grooter drukte heerscht in dit bedrijf door ver meerderde vraag en hoopt dat de prijzen nu ook ivat stijgen.) 't Kan toch onverwacht verkeeren, Klompen worden weer gevraagd, Klompenmakers constateeren, Dat een beter tijdperk daagt. Er valt nu weer druk te werken In de klompenmakerij, Dat is duidelijk te merken. Maar ze sloffen het wel bij. Wil de prijs nu nog wat stijgen, Dan zal ook dit oud emplooi, Het weer eens wat beter krijgen, Dat klinkt voor die lieden mooi. Denk eens, in een tijd als dezen, Die haast alom schade doet, Er blijkt toch geen wind te wezen, Of hij blaast voor iemand goed. 'k Weet de reden niet te geven, Want mijn klompbenul is klein, Waarom klompen in ons leven Weer „aantrekkelijker" zijn. Maar iik gun den klompenkapper, Uit mijn hart een goed bestaan, Klompen gun ik eiken stapper, Wie ze passen, trek' ze aan. Maar hoe ver het ook mag komen, Ons klein landje blijve wijs En blijf', als geheel genomen, Met de klompen van het ijs. P. GASUS. vermoedelijk morgen Moskou. De minister van economische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van heden tot en met Maandag 20 November de met 2 genummerde bon van de rijks distributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. weer naar Te Helsinki wordt een vriend schappelijke regeling verwacht. Nadat Zaterdagmiddag het Finsche kabinet een rapport over de besprekingen te Moskou had aangehoord, zijn de Finsche partijleiders bijeengeroepen om kennis te nemen van de bij zonderheden der Russische eischen. De Finsche gedelegeerden zullen waarschijn lijk Dinsdag met het Finsche antwoord naar Moskou terugkeeren. Te Helsinki is men volgens Reuter thans alge meen optimistisch gestemd en verwacht men dat een vriendschappelijke regeling tot stand zal komen tusschen Finland en de Sovjet Unie bij de bespre kingen te Moskou. De verklaring van Stalin, dat de Sovjet Unie niet voornemens is zich te mengen in de aangele genheden van Scandinavië of de onafhankelijkheid van Finland aan te tasten wordt hier ten hoogste gewaardeerd. Ondertusschen gaat Finland evenwel voort al zijn hulpbronnen te concentreeren, teneinde op alles voorbereid te zijn. De bijdragen voor de landsver dediging hebben reeds meer dan een millioen Finsche mark bereikt en nemen nog iederen dag toe. Honderden hebben Zaterdag deelgenomen aan een optocht, waarin aansporingen tot de bevolking werden meegedragen om gelden te storten. Maar schalk Mannerheim heeft van kroonprinses Louise van Zweden een groote hoeveelheid medicamenten ontvangen, ten teeken van de sympathie van Zweden. Broederschap der Notarissen. De broederschap van notarissen in Nederland, die Zaterdag onder voorzitterschap van dr. Ph. B. Liibourel, notaris te Delft in 't AMVJ-gebouw te Amsterdam haar j aarlij ksche algemeene ver gadering heeft gehouden, heeft tot l'id van het bestuur gekozen de heer H. A. Dekker, notaris te Giessendam, ter vervulling van de vacature, ontstaan in kring g door het periodiek aftreden van den heer E. C. van Dissel. Ter -vervulling van de vacature, ontstaan in kring b door het periodiek aftreden van den heer C. M. J. Mostart wercl gekozen mr. A. M. A. H. Imkamp, notaris te Beek (,L.). De volgende jaarlijksche algemeene vergade ring zal waarschijnlijk te Zwolle worden ge houden, doch een definitieve vaststelling van de plaats zal worden overgeiaten aan het hoofd bestuur. Het jaarverslag van 1938 werd goedgekeurd evenals de notulen. Na de behandeling van de huishoudelijke punten werd het prae-advies van mr. C. H. C. M. Martens, notaris te 's-Gravenhage, over „deel baarheid van vorderingen volgens artikel 1335 b.w., in verband met boedelscheiding" behandeld. Aan de debatten namen velen deel. MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Abonnementen pei week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Mussolini spreekt 'bij de inwijding van de nieuwe stad Pomezia. „Italië heeft nog andere geweldige ondernemingen op zijn program". Mussolini heeft gistermiddag Pomezia, de vijf de en laatste stad in het drooggelegde Pontijn- sche gebied ingewijd. Hij hield bij deze gelegen heid een korte toespraak waarin hij zeide, dat het regime nog andere geweldige ondernemingen voor zich heeft liggen en nog lang niet zijn taken en vooral niet de ontembare kracht van zijn wil heeft uitgeput. „Boeren, kameraden, gaat ter stond aan het werk met verstandige volharding en verhoogt in het belang van de natie de vrucht baarheid der aarde, die op uw arbeid wacht. Deze hoeven, die u gegeven zijn, zullen eens uw per soonlijk eigendom zijn". Bij zijn terugkeer te Rome werd Mussolini geestdriftig toegejuicht, zoodat hij vele malen op het balkon van het Palazzo Venezia moest ver schijnen. Mussolini voerde Zondag bovendien het woord ter gelegenheid van den aanvang van het acht tiende jaar der fascistische jaartelling. De plech tigheden begonnen des morgens met de uitreiking van prijzen door Mussolini in het Palazzo Venezia aan jonge mannen en meisjes, die wedstrijden op het gebied van cultuur, kunst, sport en militaire sport, arbeid en militaire opleiding gewonnen hadden in het afgeloopen jaar. Na de prijsuitrei king richtte Mussolini zich tot de jongelieden en de meisjes. Hij zeide: o.a. „Het parool voor het achttiende jaar luidt: Steeds meer en steeds beter". Joodsclie emigranten naar Zuid- Amerika vertrokken. Zaterdagavond zijn aan de Jobskade te Rotterdam 60 Joodsche emigranten uit Duitsch- land aan boord gegaan van de „Batavier UI", welke in den loop van den nacht vertrokken is om hen naar de Spaansche haven Cadiz te bren gen. Daar zullen zij overstappen op het Itali- aansche stoomschip „Orazio", dat naar de west kust van Zuid-Amerika gaat. Zij hebben dezen omweg moeten kiezen, omdat er tengevolge van de oorlogsomstandigheden van Nederland of België uit geen reohtstreeksche verbinding daar heen meer bestaat. „Noordam" en „Kota Baroe" te Rotterdam aangekomen. Het m.s. „Noordam" van de HollandAmerika lijn is Zondagavond in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het schip vertrok 16 September j.l. van New-York en arriveerde 25 September in de Downs, waar heit sindsdien door de Engelsche marine-autoriteiten werd vastgehouden. Zondag ochtend kreeg de kapitein toestemming de reis naar Rotterdam te vervolgen. Van de lading is niets in beslag genomen. Eveneens Zondagavond is te Rotterdam aan gekomen het m.s. „Kota Baroe" van den Rot- terdamschen Lloyd, dat ook geruimen tijd in de Downs is vastgehouden Kwestie over een raadslidmaatschap Maastrichtsche Raad zal er over moeten beslissen. In den Maastrichtschen raad doet zich een eigenaardige kwestie voor welke in breedten kiing aandacht zal trekken. Drs. M. J. J. Krekelberg werd dit jaar ge kozen als lid van den raad voor de R.K. Staats partij. In September trad hij op als plaatsver vanger van een leeraar aan de R.K. H.B.S. te Maastricht, omdat de eigenlijke functionaris onder de wapenen werd geroepen. Het college van B. en W. heeft aan drs. Krekel- berg medegedeeld, dat hij door dit (plaatsver vangend) leeraarsohap een betrekking vervult, welke volgens art. 27 der gemeentewet onver- eenigbaar is met het raadslidmaatschap. Drs. Krekelberg is echter van meening, dat de aard en de omstandigheden van deze taakver vulling zijn conclusie wettigen, dat hij geen be trekking vervult in den zin van ajrt. 25 letter h. der gemeentewet. Hij beroept er zich oa. op, dat hij geen benoeming heeft gekregen, geen tijds duur is bepaald en dat zoodoende de beteekenis van „betrekking" aan zijn werkzaamheid niet kan worden gehecht. B. en W. hebben zich naar aanleiding van dit verweer met een nota tot den raad gericht, waarin zij o.a. opmerken, dat blijkens vaste ju risprudentie het lidmaatschap van den raad is uitgesloten voor hen, die werkzaam zijn aan in richtingen van lager en middelbaar onderwijs, ongeacht de vraag, of er van een benoeming, aanstelling of vervanging sprake is. B. en W. concludeeren daarom, dat drs. Kre kelberg een betrekking vervult, waarmee het raadslidmaatschap onvereenigbaar is. Mede op -'erzoek van den betrokkene is de beslissing in deze kwestie thans aan den raad van Maastricht voorgelegd. Militaire uniformen te koop In afwachting van zijn promotie kijkt de dienstplichtige vast eens rond bij den uitdrager. De generaals uniform schijnt hem wel aan te staan ■.-.-V 2*. f -rs*- Het Weesper poortstation te Amsterdam zal binnen afzienbaren tijd uit het stadsbeeld verdwenen zijn. Perrons en rails worden thans algebroken Luchtmacht vrijwel niet in actie Weekeinde verliep vrij rustig PARIJS, 30 October (Havas). Het com muniqué van den ochtend van den dertig sten October luidt: „Kame nacht. Wij hebben eenige vijan delijke overvallen afgeslagen". Blijkens de beide legerberichten van den afgeloopen dag is de nacht van Zaterdag op Zondag en de Zondag kalm verloopen. Zaterdagavond kwam het op verschillende punten van het front tot handgemeen tusschen verkenningstroepen. Havas meldt voróts uit Parijs d.d. 29 October: Het weer aan het front wordt iederen dag slech ter, in de Vogeven en in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal is het modderig en de rivieren wassen opnieuw. Deze wersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en den nacht onmogelijk, doch maken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ont wikkelen. Het Duitsche oppercommando beschikt thans over alle menschelijke en materieele middelen om een offensief te ontketenen, dohc het schijnt dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit jaar buitengewono vroeg is ingevallen. Men zal moeten wachten tot de eerste droge koude het terrein weer vast heeft gemaakt, niet allee/l aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere operatieterrein. Het zicht in de lucht is bijna tot nihil ver minderd en het „plafond" voor de vliegtuigen Is zeer laag. Derhalve is de luchtmacht praetisch niet in actie geweest. Dit is ook een kwade factor voor een offensief op groote schaal. Indien verder de nacht al kalm is gisteren zijn talrijke verkenningen uitgevoerd, talrijke Fransche patrouilles zijn uitgetrokken in het gebied ten oosten van de Moezel, ten Westen van het bosch van Warndt en tên Oosten van Sarraquemines, d.w.z. in alle sectoren, welke gewoonlijk het drukste zijn. Verduistering van 80.000.—? BATAVIA. 28 October. Eenige dagen geleden ontving de politie te Batavia, evenals de politie in andiere plaatsen op Java, 'n verzoek van de po litie te Soerabaja tot opsporing en aanhouding van een Chineeschen rijstfabrikant uit Modjokerto, die verdacht wordt van verduistering van 80.000. In Chineesche kringen te Djombang is men van meening, dat hij, met zijn vrouw en drie kinderen, naar China is gevlucht. Reeds zijn eenige personen in verband met het gebeurde gearresteerd-

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1