Dagboek van een busreis door Amerika N1 kio-e&tie van de „City (4 Mint" Washington is van meening dat de Russen het vaartuig aan de Amerikaansche bemanning hadden moeten teruggeven. W£K UW LEVER-GALOP Clarksburg of: Alles is hetzelfde Mijnhardtjes Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag NIEUWS IN 'T KORT. vpsG 30 OCTOBER 1939 l,<4ipheeft Zaterdag ^mansk verlaten. persbureau Tass bericht dat de' (je haven van Moermansk Zater- '1i, oft verlaten, „nadat de machineschade pfonfl van het Duitsche consulaat te ft h°t Duitsche ministerie van buiten- ;rfiea"Zaterdag de echtgenoote van den pSü6 Schip, mevrouw Gainard, mede- ,vfh?ar man zich veilig en wel aan boord bevindt. rikaansche ministerie van buitenland- f^ Appft aan de pers een mededeeling ver- de ,City of Flint". Hierin wordt ge- ,°!eLjfs indien de Duitsche bemanning in 't was vóór zij de haven van Moermansk de feiten en omstandigheden, welke zijn de meening van de Amerikaan ss c pj-jng bevestigen dat de Duitsche beman- \-oldoende redenen opgaf overeenkomstig ^fltionale recht, op het oogenblik, dat zij de binnenvoer en derhalve was het de plicht >r* p'sische regeering het schip aan de Ame- Ke bemanning terug te geven. Dit is het amste argument van de Amerikaansche Peering te Berlijn heeft verklaard dat het "raar Moermansk is gevaren omdat het niet '',doende kaarten beschikte. Volgens het m- f,;;° ie recht is deze verklaring niet voldoen- - - hebben toen de Duitsche „prijsbe- van de Duitsche „prijsbemanning" niet voldoende achtten. Men verwacht, dat de Amerikaansche ambassa deur te Moskou opdracht zal krijgen nieuwe stap pen te doen bij de regeering van de Sovjet Unie ter-einde te verkrijgen, dat de Amerikaansche be manning zal worden vrijgelaten. je Russen ins» geïnterneerd. Vervolgens beweerden de t de machines beschadigd waren, het- geidige reden is volgens het internatio- recht en zij lieten de Duitsche bemanning vrij. w deze verklaring legt het Amerikaansche ;tie van buitenlandsche zaken het geval ter Reeling aan de Amerikaansche openbare mee- 7 in politieke kringen is men van oordeel, dat verklaring blijkt, dat de Russen pogen zich He zaak te onttrekken zonder de Duitschers te ïren In de machine-schade heeft Moskou een Me bacis gevonden, zonder schade te doen fL neutraliteit. Uit de inlichtingen, waarover Ministerie beschikt, blijkt, dat bij aankomst te [Mansk de Sovjet-autoriteiten de argumenten Jieuw Slowaaksch kabinet onder Tuka gevormd. Iiee portefeuilles voor dr. Durcansky. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal inu.v ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft, U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Indische leiders naar Delhi geroepen. Bespreking met den onder-koning. De onderkoning van Britsoh-Indië, Lord Lin- libhgow, heeft de leiders van de congrespartij en van de Mohammedaansche Liga uitgenoodigd naar Delhi 'te komen om deze week een bespre king -te houden. Incidenten in het Protectoraat. Autoriteiten verbieden het dragen der nationale Tsjechische kleuren. De Berlijnsche correspondent van het Deen- sche blad „Politiken" bericht, dat Zaterdag ver ontrustende en dikwijls elkaar tegensprekende berichten zijn ontvangen uit Praag. Ter gelegenheid van den onafhankelijkheids dag zouden een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche coldaben en de S.S. Op verscheidene plaatsen hebben zich ernstige botsingen voorgedoan tusschen den Tsjechischen ordedienst en de Duitsche politie. De S.S. en Duitsche soldaten moesten ingrijpen I geering acht zich verzekerd van een „kleine doch Het neutraliteitsontwerp voor liet Amerikaansche Huis van Afgevaardigden. Kleine meerderheid verwacht. Het neubralïteitsontwerp, dat door den Ame rikaansche Senaat is aangenomen, zal Dinsdag in het Huis van Afgevaardigden komen. De re- Prof. Tuka. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat de (resident- der Slowaaksche republiek, dor. Tiso, a nieuwe regeering benoemd heeft, waarin u zitting hebben: prof. Tuka, minister-presi- 8f.i, Durcansky, minister van buitenlandsche tevens belast met binnenlandsche zaken, ïsky, minister van financiën, generaal Klos, minister van defensie. De nieuwe minis- üis ziin Zaterdag door den president ontvangen hebben den eed afgelegd. Het eenige verschil het 't vorige kabinet is, dat X Durcansky thans zoowel binnen- als buiten- &sche zaken beheert. Tot dusver was de por tefeuille van binnenlandsche zaken in handen tan Tuka. en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, wer den gearresteerd. Tot twee ker toe moest het Wenceslaus-plein voor het verkeer worden ge sloten. Kreten als „Leve Benesj!" „Leve de repu bliek" werden gehoord. Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden onder voorzitterschap van Von Neurath en den chef van de politie, generaal Von Camptz, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter buitenlandsche invloed stak. Men weet, dat eenige honderden prominente Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd wer den. De correspondent heeft telefonisch inlichtin gen gevraagd aan generaal Von Camptz. Deze bevestigde dat enkele incidenten zich hebben voorgedaan doen deze waren volgens hem, van weinig beteekenis. Alleen te PraagP hebben zich deze betoogingen vorgedaan. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: het vol gende: „In Bohemen en Moravië was Zaterdag de vroegere nationale feestdag, evenals verleden jaar een dag van den arbeid. Overal in het protectoriaal waren de zaken geopend. Alle fa brieken en bedrijven arbeidden als op een werk dag. Alleen in Praag probeerden opgestookte jeugdige elementen van verschillende politieke groepen na winkelsluiting betoogingen te houden Armeiders namen hieraan deel. Op het Wenceslausplein verzamelde zich een vrij groote groep jongelui. Zij werden door de Tsjechische politie uiteengejaagd. Een aantal onruststokers is vastgehouden. Overigens had de Zaterdag avond een normaal verloop". Volgens United Press hebben Tsjechische poiitie-patrouilles Zondag den geheelen dag de straten bewaakt, welke naar het centrum van de stad leiden en alle personen aangehouden, die er van verdacht werden opnieuw te willen demonstreeren op het Wenceslausplein. De auto busdiensten waren stopgezet. Om twee uur 's middags kwam door de radio het verbod der protectoraatsregeering, om de Tsjechische nationale kleuren te dragen. De cafés en restaurants moesten reeds om tien uur 's avonds gesloten zijn. Noch de Duitsche noch de Tsjechische kranten hebben van de incidenten gewag gemaakt. Uit betrouwbare bron verneemt United Press dat de Duitsche autoriteiten strafmaatregelen zullen nemen; tegen de gearresteerden zullen eveneens zware straffen worden geëischt. veilige meerderheid". Zoodra het ontwerp wet zal zijn geworden zullen aanzienlijke Britse he vliegtuigbestellingen voor den uitvoer wonden vrijgelaten, terwijl volgens een bericht van ge' zaghebbende zijde de regeeringen van Frankrijk en Engeland onmiddellijk een order voor 5750 vliegtuigen ter waarde van bijna 450 millioen dol lar zullen plaatsen. HERTOG ALBRECHT VON WüRTTEMBERG OVERLEDEN. Hertog Albreeht von Württhemberg, legeraan voerder in den wereldoorlog, is op 73 jarigen leeftijd te Stuttgart gestorven. De Habsburgers weer op het politieke tapijt. Onafhankelijkheid der vroegere Successiestaten beoogd. M jptoggg van Oostenrijksche monarchisten wit het Fransche blad „Intransigeant" de ';-iende inlichtingen ontvangen: Zoowel naar meening van aartshertog Otto ™Habsburg als van de Legitimisten moet het «agstuk van het Dounaubekken opgelost wor- tioor samenwerking van de Successiestaten «r vroegere dubbelmonarchie om die landen j "el van Berlijn als van Moskou onafhankelijk «maken, Aan deze taak wijdt zich thans aarts- f Otto in Parijs, z'n broer aartshetog Robert -wnaen en z'n andere broer aarthsertog Felix - tóe Vereenigde Staten. Men zegt daarentegen Z£ f weten van een uitvoerig memorandum iOt de Fransche regeering en het Vaticaan TO zou zijn. Genoemd blad voegt hieraan toe: Prins Star- jnoerg heeft in Parijs reeds een onderhoud l met exrpresident Benesj van Tsj echo de over een plan tot nauwe samenwerking frije3en 0o5tenrijk> Tsjecho-Slowakije en Hon- Brand wekt achterdocht. ^Ut woedde nabij voor Engeland bestemde vliegtuigen. 29 October. Een brand, die seneunzinnige Wjjze ontstaan is, heeft den Cpii;Mnachfc §ewoed op pier no. 11 van Sta- ïaar vu op forten afstand van pier 12, voor I, L°ckheed-bommenwerpers, bestemd Con»rps h° naar Engeland, zoodra het taai1 J ^Penembargo heeft opgeheven, Si zi^T0r{?en- ®en Sro°te politiemacht be- :jjj j a "ij wijze van voorzorg naar de plaats fv:,_„ and- Volgens onbevestigde berichten ito»? de autoriteiten de mogelijkheid van c^njp!' IegCn den morgen was het vuur be- fóenfsin 6 sci"lade is niet ernstig, De ge- mét dj5 autoriteiten hebben geen verklaring toess) aak van den brand afgelegd. (United Duitsch vliegtuig na achtervolging te pletter geslagen. Twee der vier inzittenden omgekomen. Een honderdtal personen heeft Zaterdag ten oosten van Dalkeith de achtervolging gade geslagen van het Duitsche vliegtuig, dat tijdens een verkenningsvlucht in Schotland tot dalen werd gedwongen. Verscheidene Britsche ge vechtsvliegtuigen zaten het Duitsche toestel ach terna, dat na vergeefs gepoogd te hebben te ont komen, daalde en een muur raakte. Nog trachtte de bestuurder weer op te stijgen, doch na nog eenige honderden meters zich te hebben voort bewogen, sloeg het toestel te pletter. Het vliegtuig had een bemanning van vier personen aan boord. Twee hiervan bleken dood te zijn, een was gewond, de piloot was ongedeerd, De beide overlevenden zijn naar Edinburgh over gebracht. ITALIAANSCHE SLAGKRUISER VAN GELOOPEN. In Genua is Zondag de nieuwe slagkruiser „lm- pero" van stapel geloopen. Het is een zusterschip van de in 1937 van stapel geloopen .Littoria". Heit schip in 230 M. lang en heeft een watervex- plaatsang van 35.000 ton. Het is binnen nauwe lijks achttien maanden gebouwd en behoort tot de modernste vlooteenheden ter wereld. Caillaux acht een korten oorlog waarschijnlijk. „Geallieerden kunnen alle voor Duitschland bestemde leveranties controleeren." Joseph Caillaux, de oude Fransche staatsman, die voorzitter is van de Senaatscommissie voor de financiën is de eerste prominente staatsman, die openlijk de mogelijkheid van een korten oorlog onder oogen ziet. aldus meldt Reuter uit Parijs. In de „Paris Soir" schrijft hij over de Duitsche kansen om noodzakelijke leverin gen voor de voortzetting van den oorlog te ver krijgen. Hij verklaart dat wanneer de geallieer- len zouden weten, hoe zij gebruik moeten ma ken van hun voordeelen en zich concentreeren op benzine, hun triomf in kof ten tijd zeer zeker zou zijn. Caillaux legt er den nadruk op dat de leveranties van benzine en minerale ertsen sleutels vormen van het huidige conflict en aangezien de meeste benzine over zee moet worden aangevoerd, moet de partij, die de zeeën beheerscht, die leveranties controleeren. Caillaux voegt hieraan toe dat het waardevolle, prima minerale erts uit Zweden via den At- lantischen Oceaan wordt aangevoerd door de Noorsche haven Narvik. Transport over de Oost zee zou eerste den aanleg van een speciale spoorlijn noodig maken. „De Westelijke mogend heden zou een ontstellende incompetentie moe ten toonen om den oorlog te verliezen". SPREEKT TE LONDEN DE TSJECHEN EN SLOWAKEN TOE. Op een bijeenkomst te Londen, waarhij de Tsj echo-Slowaaksche onafhankelijkheidsdag herdacht werd, is Benesj, de oud-president van Tsjecho-Slowakije, bij acclamatie tot leider ge kozen. Toen Masarijk, de vroegere gezant te Londen, dit voorstel deed en de aanwezigen als één man opstonden om aan hun instemming uiting te geven, werd de emotie den oud-presi dent bijna te machtig, aldus meldt Reuter. ..Tsjecho-Slowakije leeft", riep hij uit. Masaryk zeide: „Wij verzoeken den geallieerden ons toe te staan dat wij een orgaan vormen, dat voor ons leger verantwoordelijk zal zijn. Het blijft mij gelijk, of men het regeering, nationale raad of iets ariërs noemt: het moet de bevoegdheid heb ben onze jonge mannen, die wenschen te strijden bijeen te brengen en uit te rusten". IETS prettiger dan alleen, diep in den kraag van je jas gedoken, onbekend in een vreemde wereld rond te dolen. Ik ben alleen. De vreemde wereld is Clarks burg. Ik had nog nooit van Clarksburg gehoord en Clarksburg had nog nooit van mij gehoord. Alle voorwaarden voor het kleine avontuur in den killen October-avond zijn vervuld. De avond is Zaterdagavond en dat is een geluk. Want nooit is een kleine stad ergens in Nederland of ergens in Amerika intiemer en gezelliger dan op Zaterdagavond. De winkels zijn nog laat open. De kappers scheren tot elf uur. De menschen zijn schoon-gewasschen en ook hun hart en geest zijn schoon: zij hebben anderhalven dag rust. Een week van hun leven is in werkzaamheid voorbij gegaan. Nu volgt de belooning: schoone kleeren, een rustig gevoel en een wandeling door de ver lichte winkelstraat. Ik loop door Clarksburg. Een kleine stad langs een breeden verkeersweg. Netjes opgebouwd langs rechte lijnen vijf straten in de lengte, tien straat jes in de breedte en er omheen nog wat villatjes van rijke menschen. Dat is alles. Maar terwijl ik door de derde lengte-straat loop, die de hoofdstraat is en waar alle goedgezinde Zaterdagavondsche Clarksburgers loopen; terwijl ik voorbij de drukke kruidenierswinkels rustige mannen bij een properen kapper op hun beurt zie wachten; terwijl ik de vrouwen zie, die haar mannen met zachten drang er toe bewegen óók even voor 'n hoedjeswinkel te blijven staan en terwijl ik zoete, amandel-met-boter-geuren snuif, die uit den winkel van den bakker komen, denk ik: Clarksburg en Zutphen: alles is hetzelfde. Ik geniet van mijn zachtmoedige avontuur-zon- der-roekeloosheid. Omdat het altijd een genot is op te gaan in een sfeer, die vreemd en gezellig is en stil je zelf te denken en om je gedachten an dere gedachten te spinnen en zoo voort te loopen zonder te weten dat ge loopt. Dit is Clarksburg, denk ik en voor alle men schen die door de Zaterdagavondsche hoofdstraat slenteren is Clarksburg hun gansche gedachten- wereld. Dat Jim van den kleerenwinkel zulke beste zaken maakt en dat Tom O'Connor, de krui denier zijn toonbank en zijn kasten zoowaar frisch in de verf heeft gestoken. Ik zie door kleine smalle vensters mannen aan de bar zitten. Ze drinken bier en eten worst en praten over de kansen van Joe Davis, die de democratische candidaat voor burge meester is en dat hij aan Peter Lawman, den re publikein, een zwaren dobber zal hébben. Op den hoek voor de kleine Baptistekerk, waar omheen de grafsteenen iets van de betrekkelijk heid van alles vertellen, staan drie mannen. Ik ken hen niet en ik weet niet waarover zij praten, maar het zal wel zijn over de zaken, of dat de appel- oogst zoo goed is dit jaar, of over het faillissement van den ouden Spencer Williams, die zijn heele lange leven hard gewerkt heeft, doch hij was te ouderwetsch en in de kleermakerij van Moore zijn jonge menschen die de moderne eisdhen beter ver staan. Zoo heeft alles zijn tijd; 't is jammer voor den ouden Williams. Zoo is het leven. In Clarks burg en in Tïel. Op den anderen hoek is „Candyland". Een groo te smalle snoepgoedwinkel. Met alles wat Ameri kanen lekker, vinden: Caramels en gesuikerde no ten en pop-corn en taaie gelei-blikjes in felle kleu ren. Er. staan tafels en stoelen in Candyland. En daar zit de jeugd van Clarksburg. Jongens en meisjes. Netjes op hun Zaterdagsch. Ze hebben glazen voor zich met roode en gele en groene en rose limonade. Ze eten worstjes. Ze snoepen cara mels. Ze rooken sigaretten. Candyland is het lui lekkerland van Clarksburg. En rose limonade is de belooning van een heele week werken: op school in den winkel, of op kantoor. Candyland dat moet voor Clarksburg een kleine zoete, rose hemel op aarde zijn. Toen ik op het gymnasium was, was er in mijn stad ook een lunchroom en daar zaten we óók op Zaterdagavond. Met grenadine en melk- chocola, met roomhoorns en een meisje en een verliefd hart. Zoo is het zoete paradijs. Candyland in Clarksburg de Witte Lunchroom in den Bosch. De Clai-ksburgsche bioscoop heet Plaza. Haar felle licht is de Zaterdagsavondsche magneet op het plein in het midden. Er staan kleurige pren ten van prachtige vrouwen en stoere cowboys en voor twintig cent moogt gedroomland binnen gaan en de werkelijkheid van een gansche, nuch tere week ontvluchten. Er staan jongens met de handen diep in de zakken. Zij bekijken de platen en zij zeggen hoe heerlijk het moet zijn een dap pere cowboy te wezen en een pistool te mogen trek ken om het liefste en mooiste meisje van de we reld te redden uit de handen van den gevaarlijk sten paardendief van de heele streek. Een heer koopt sigaren in den winkel naast de bioscoop. Hij is een gezeten man want zijn buik is machtig en zijn diepe lach davert door de open deur op straat. Ilc denk dat hij Joe Davis heet en dat hij de democratische candidaat voor het bur gemeesterschap van Clarksburg is en dat voor hem niets heerlijker, niets grootscher en niets be- geerenswaardige ter wereld bestaat dan burge meester van Clarksburg te zijn. Want voor Joe Davis is Clarksburg de wereld en Peter Lawman, de republikein, de grootste mededinger naar het grootse geluk. In Deventer weet niemand dat Clarksburg bestaat en in Clarksburg is er nie mand, die ooit van Deventer heeft gehoord. Maar voor Joe Davis is Clarksburg de wereld en voor een meneer in den Zaterdagsavondschen sigaren winkel in Deventer is Deventer de wereld. Zóó groot is de wereld en toch is alles hetzelfde. Ik slenter terug naar mijn hotel. Langs het vriendelijke kerkje en langs de witte steenen met namen die in Clarksburg een goeden, vertrouw den klank hebben en die in Heerenveen niemand kent. Langs het lichte Plaza en het zoete Candy land, langs den hoedjeswinkel en de pakken-op- perserij, langs de drie bars, die geuren naar bier en worst en langs de bakkerij waar het naar boter en amandelen ruikt. Er loopen branie-achtige jon gens sigaretten te rooken en nuffige meisjes kijken verliefd naar een snoes van een mantel in de étalage van Moore. Zou Joe Davis gekozen worden? Ik zal het nooit weten. Zou de oude Spencer Williams toch nog opkrabbelen? Ik zal het nooit vernemen. Maar ik zal altijd de groene limonade van Candyland vóór me zien als ik aan Clarksburg denk. En room hoorns als ik aan den Bosch denk. Alles is het zelfde. Mr. E. ELIAS. Permanente Britsch-Italiaansche handelscommissie. Overeenkomst te Rome geteckcnd. De ambassadeur van Groot-Brlttannië te Rome, Sir Percy Lorraine en de directeur-generaal van de handels-afdeeling van het Italiaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, senator Ame- deo Giannini, hebben Vrijdag een overeenkomst onderteekend, waarbij een permanente gemengde commissie zal worden gevormd vow de handels- aangelegenheden, welke beide landen betreffen. KENNEMER FILMLIGA. De Kennemer-Filmliga geeft op Zondagochtend 5 November een voorstelling van de Noordpool film „Naar den Top van de Wereld". Deze film, die in de Spaarne-Bioscoop vertoond zal worden, geeft een volledige reportage van de laatst ge- honden Noordpoolexpeditie, waarbij een viertal Poolonderzoekers gedurende meer dan 200 dagen op een ijsschots verbleef, welke van de Noord pool tot aan de kusten van Groenland is dreven. tegen Gevatte koude. Koorts, Griep (Adv. Ingez. Med.) Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apothekers en Drogisten. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Optreden der Fransche marine in de Noordzee. Groote Duitsche duikboot vernietégd? Het schijnt dat de Fransche marine verleden week 'n groote Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht, aldus Havas. Fransche torpedojagers en gewapende trawlers, gespecialiseerd in den strijd tegen onderzeeërs en krachtig gesteund door es kaders watervliegtuigen, zijn de laatste dagen vooral in de Noordzee, zeer ijverig geweest. Ver scheidene aanvallen werden tegen cle Duitsche duikbooten ondernomen en het schijnt dat min stens een dezer aanvallen resultaat heeft ge had. Op de plek heeft men de lijken van Duitsche officieren en matrozen drijvende gevonden. Uit Duinkerken meldt Havas voorts, dat een trawler de lijken van een Duitschen officier en drie matrozen heeft opgevischt en aan land bracht. Waarschijnlijk betreft het hier leden der bemanning van een onlangs tot zinken gebrachte duikboot. De lijken hadden niet lang in het water gelegen. Oo>k zijn aan het strand nog twee lijken van Duitsche matrozen aangespoeld. Britsche vliegtuigen boven Zuid-Duitschland. Alle toestellen behouden teruggekeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt- mede „In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht verkenningsvluchten uitgevoerd over bepaalde deelen van Zuid-Duitschland. Al onze toestellen zijn naar hun bases teruggekeerd". Litausche troepen zijn Wilna binnengetrokken. Deel der stad wordt nog door de Russen bezet gehouden. De Litausche troepen zijn Zaterdag Wilna bin nengetrokken en hebben desmiddags gedefi leerd voor generaal Vitkauskas. Woorden van verwelkoming werden gesproken door Litauers, Wit-Russen, Polen, Russen, Joden en Tartaren. De Russen houden nog een deel van de stad bezet, zij zullen dit geleidelijk ontruimen. De nationale vergadering van Westelijk Rusland heeft eenstemming een verklaring aan genomen, waarin de confiscatie van het groot grondbezit geproclameerd wordt. Verder werd besloten tot nationalisatie van de banken en de groote industrie. Zaterdagavond zijn op een plattelandssta tion niet ver van Londen, de eerste twee am- bulancetreinen aangekomen. In ziekenwagens werden de zieken en gewonden naar een groot hospitaal in de nabijheid gebracht. De Sovjet-Russische gezantete Stock holm mevrouw Kollontay is na een bezoek van vier dagen aan Moskou in de Zweedsche hoofd stad teruggekeerd. De Britsche regeering heeft door bemid deling van de Britsch-Indische regeering vijf honderd millioen zandzakken bij de Indische jute-industrie besteld. Uit Stege wordt gemeld, dat minstens tien mijnen bij het eiland Möen aangespoeld zijn. PKOERAMMA DINSDAG 31 OCTOBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. K.R.O.-uitzending. 8.— Berichten A. N. P., 8.059.15 en 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.Berichten. 12.15 KRO-orkest. (12.45l.lö Berichten A.N.P. en gramofoonmuziek). 2. Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.'Gramofoon muziek. 4.15 KRO-orkest. 5.— KIRO-Melodistea en solist. (5.456.05 Felicitaties). 6.35 Sport- praatje. 7.Berichten. 7.15 Causerie „Het gods dienstig leven in het nabije Oosten (II)". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.— Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 K.R.O.-Symphonie- orkëst. 9.Causerie „Allerzielen—Allerheiligen". 9.20 K.R.O. Symphonie-orkest. 10.05 De Meester zangers. (10.1510.20 Gramofoonmuziek). 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 11.05 Het Rococo-octet. 11.3012.-— Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M. AVR.O.-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.— Berichten A.NP., gramofooonmuziek. 10. Morgenwijding. 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor (11.0011.30 Huishoudelijke wenken). 12.15 Om roeporkest. 12.451.00 Berichten-A.N.P. en gra mofoonmuziek). 1.45 Gramofoonmuziek. 2.Voor de vrouw. 2.10 Vioolvoordracht met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 2.35 Knip- en naai cursus. 3.45 AVRO-Amusements-orkest. 4.30 Kin derkoor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolian- orkest en solist. 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?" 7.Voor de kinderen. 7.05 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Cyclus „Onze Weermacht". 8.— Berichten A.N.P., mededeelingen, eventueel Vraag en antwoord. Hierna: Causerie „De be- wegelij'ke wereld". 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek.. 10.30 Vervolg van 8.35 11.00 Berichten AU.P, hierna: AVRO-Dansorkest 11.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 10.05—10.20 Variété. 11.20 Berichten. 11.35 Blaasorkest en solist. 12.20 Optreden van een solist (e) 12.501.20 Variété. 2.20 Kampconcert. 2.50 Dansorkest. 3.20 Berichten. 3.35 Causerie. 3.50 Lichte muziek. 4.20 Kinderhalfuur. 44.50 Variété 5.2ó Berichten. 5.35 Causerie. 5.50 Orkëstconcert. 6.20Variété. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Gevarieerd programma. 7.50 Variété. 8.20 Berichten. 8.35 Actueele causerie. 8.50 BBC-Theater-orkest. 9.20 Korte avondwij ding. 9.35 Orkestconcert. 10.25 Radio-tooneel. 10.50 Dansorkest. 11.2011.35 Be richten. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 Leo Eysoldt'a kleinorkest. 9.50 „Drei Musikanten". 11.20 Concert. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Populair concert. 3.20 Concert. 4.30 Jeugdconcert. 4.- Gra mofoonmuziek. 5.20 Omroepkleinorkest. 7.35— 12.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 en 12.301.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepsymphonie-orkest. 5.50 en 6.20 Gramo foonmuziek. 7.20 Ontspanningsprogramma voor soldaten. 7.50 Radiotooneel met gramofoonmuziek 9.3010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.35 Omroepdansorkest. 11.50 en 12.30 Radio orkest. 12.501.20 Omroepdansorkest. 4.20 Om roepkoor en solisten (met toelichting). 5.35 Radio orkest. 7.20 Uitzending voor sofdaten. 7.50 Het Belgische Nationale orkest en solist. 8.35 Gra mofoonmuziek. 8.50 Vervolg concert. 9.3010.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Veldpostprogramma. 8.05 Marschmuziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Berichten. 9.50 Otto Dobrindt's orkest. 11.20 Berichten, Hierna tot 12.20 Nachtconcert. v-j

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5