CASTRICUM HEEMSKERK maikt BURGERLIJKE STAND De Noordzee-Haringvissclierij te Enkliuizen in de 18e eeuw. Interessante studie van drs. M. A. 3. Visser. Het eerste jaarboek, uitgegeven door het hoofdbestuur van de „West-Frieze-Styk" be vat een interessante studie van het lid drs. M. A. J. Visser over de Noordzee-haringvisscherij te Enkhuizen in de 18e eeuw, waarin uitvoe rig verteld wordt van het wel en weer (minder wel dan wee) van dit bedrijf, dat eens een van de belangrijkste nationale bedrijven was van ons land. Vooral in het tijdvak, waarvan de schrijver zijn studie heeft gemaakt, was de igroote haringvisscherij voor steden als Enk huizen en Vlaardingen een graadmeter van het economisch welzijn der burgerij. Dat het inderdaad juist is, dat de geschiedenis Zich herhaalt blijkt uit het stukje geschiedenis, dat drs. Visser onder zijn heldere loupe heeft genomen. Want ook in de 18e eeuw had de haringvisscherij met tal van moeilijkheden te kampen, hetgeen ge typeerd wordt door het feit, dat de schrijver zijn studie indeelt in eenige tijdvakken, die door even- zooveel oorlogen in dit geval tegen Engeland v/orden gemaskeerd. Het werk van drs. Visser heeft daarom waaide, omdat de Nederlandsche literatuur niet zoo rijk is aan standaard-werken over de geschiedenis der Nederlandsche haringvisscherij, hetgeen wel daar uit blijkt, dat van de door den schrijver geraad pleegde wei-ken drie in de Engelschè en twee in de Duilsche taal zijn verschenen. Van deze twee laat ste „die Niederlandische Seefischerei" en „Die Bel gische Seefischerei" zijn de schrijvers Nederland- ders (dr. J. J. Tesch en J. de Veen) en een Belg (L. Verbrugghe). Het eigenlijke verhaal begint met een kort over zicht van de Noordzee-haringvisscherij te Enkhui zen vóór 1700. Ons land kende aan het eind van de 15e eeuw de haringsteden Brielle met 80 buizen, Botterdam met 36, Vlaardingen met 12 en Schiedam met 24 buizen. Enkhuizen haalde zijn haring toen in hoofdzaak uit de Zuiderzee. Na den beruchten hoogen watervloed van 1420, die vrijwel geheel West-Friesland onder water zette moest Enkliuizen wel „sijne nooddruft, die van 't land niet te haelen was, dat hem de see benam, oft onbruik maakte, bij der see zoeken". Aan het eind van de 15e eeuw had Enkhuizen zijn eerste Noordzee-haringschepen en in het begin van de 16e eeuw voerde de oude ha- ringstad al een belangrijke hoeveelheid Noordzee- haring aan. Omstreeks 1550 was het met Brielle's bloei gedaan en in dien tijd had Enkhuizen reeds 140 buizen. Er was toen oorlog met Frankrijk en men had twee oorlogsschepen uitgerust om de vloot te beschermen. In 1556 werd het „College van de Groote Vis- Bcheriffe van Hollant ende Westvrieslant" opge richt, waarin zitting hadden de burgemeesters van Delft, Rotterdam, Schiedam, Brielle, Enkhuizen, Wormer, Jisp en Grootebroek. De visschersvloot nam snel in omvang toe. In 1567 waren er naar schatting reeds 700 buizen. De schat tingen voor het begin der 17e eeuw varieeren van 1200 tot 2000, terwijl John Keymer voor 1620 een aantal van 3000 met 50.000 visschers opgeeft. Merk waardig is, dat er geen Nederlandsche statistieken hiervan bestaan. „De Nederlanders hadden daar geen tijd voor"! Het zou teveel plaatsruimte vergen om zelfs op beknopte wijze den schrijver door de 18e eeuw op den voet te volgen. Vermelden wij slechts, dat alle honderd jaren dezer eeuw waren jaren van strijd, strijd tegen vijanden in binnen- en buitenland, strijd tegen reglementen en „listen". Er was een voortdurenden belangenstrijd tusschen de Maas en West-Friesland. Aan het eind der 18e eeuw had de haringvisscherij in Enkhuizen weinig meer te be- teekenen. Enkhuizen werd een doode stad, niet al leen door het veranderen van den verkeersweg maar ook door het verdwijnen van de haringvisscherij. R-K. ESPERANTO VEREENIGING „NOVA VIVO". Viering eerste lustrum. De R. K. Eperantovereeniging „Nova Vivo'* hield Zondagavond in het patronaatsgebouw een ge- zelligen avond ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Te 8 uur was de zaal bijna geheel gevuld met belangstellenden. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op pater Strij'oosch, geestelijk adviseur der vereeniging, het jubileerend bestuur en vele leden. Klaver's Duo bracht met vroolijke muziek spoe dig een gezellige sfeer in de zaal. De voorzitter, de heer H. Koene, opende de bij eenkomst met den Christelijken groet en heette allen, in het bijzonder den geestelijken adviseur, hartelijk welkom. Het doel, van dezen avond is het maken van propaganda voor de wereld hulptaal. Voor het uitspreken van een propagandarede was aangezocht de heer F. Straatsburg, welke echter door ziekte verhinderd was. In zijn plaats zou nu de heer Klerks, het woord voeren. Hierna speelde Klavier's Duo de Militaire marsch van A. v. d. Sloot en de wals „Een-twee-drie" van Jules Sylvain. Het solo-mannenkwartet „St. Caecilia", onder leiding van den heer H. A. v. Kaam zong op zeer verdienstelijke wijze een tweetal zangnummers, welke met een hartelijk applaus werden beloond. Nu was het woord aan den heer Klerks. Deze gaf een korte uiteenzetting over het esperanto. Vooral het wereldtaalprobleem doet zich in dezen tijd weer voor. Een algemeene taal is dus dringend noodzakelijk, om verkeerd begrijpen te voorkomen, Reeds in de 8e eeuw hield men zich met dat pro bleem bezig. Reeds toen werd er een taal gemaakt, welke echter niet tot opgang is gekomen. Groote en haast onoverkomelijke moeilijkheden deden zich voor. Een bepaalde taal tot wereldtaal uit roepen bood ook zijn bezwaren. Tot tenslotte de Pool Dr. Zamenhof het plan op vatte een kunsttaal te ontwerpen en zoo het Espe ranto het licht deed zien. Een taal, gebaseerd op grondwoorden uit de voornaamste talen uit Europa, eenvoudig van samenstelling. De R. K. Esperantistenvereeniigng „Nova Vivo" heeft in de afgeloopen 5 jaar reeds velen de ken nis van het esperanto bijgebracht. Spreker richtte een oproep tot allen om, wan neer zij een cursus wenschen te volgen, zich op te geven Woensdagavond 8 November in het Patro naatsgebouw. Na het optreden van Klaver's Duo bracht een telepaath de aanwezigen in verbazing door zijn prestaties. Ook het tooneelstuk „Vader kent zijn Fransch" van Nellie Boon, opgevoerd door de afd. „Tooneel" viel bij allen in den smaak. Het stuk werd op vlotte wijze gespeeld, hetgeen veel bijdroeg aan het succes! Ook uit dit tooneel- stukje bleek duidelijk het voordeel van Esperanto. „Nova Vivo" kan op een geslaagden feest- en propaganda-avond terugzien DE INSINGER BEWAARSCHOOL WORDT HEROPEND. Doordat de Insinger Bewaarschool door de mili tairen in beslag was genomen, was het bestuur ge noodzaakt, het kleuteronderwijs stop te zetten. Het schoolbestuur ging onmiddellijk op zoek naar een gebouw, waar het onderwijs kon worden voort gezet. Men is hier thans in geslaagd en alhoewel het personeel zich wat moet behelpen, zal men de kinderen weer kunnen ontvangen en wel in het perceel Burgemeester Rambonnetlaan hoek Vare- aiwsstraat, waar ruimte is voor zestig kinderen. De tegenwoordige schoïstand in de Zuidelijke Noordzee. Vele varkens maken de spoeling dun, dus hoe meer schol, hoe langzamer de groei. Aan een studie van dr. J. J. Tesch in het maand overzicht van het Rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek ontleenen wij het volgende: Overbevissching der Noordzee vormt een vraag stuk, dat reeds tientallen van jaren aan de orde is. Vele zijn de stemmen, die op grond van nauw keurig en onpartijdig onderzoek een groot gevaar zagen in de steeds toenemende intensiteit van bevissching en groote naties als Duitschland en Engeland trokken zich meer of minder uit de Noordzee terug en gingen verder gelegen zeeën bevisschen. Maatregelen om in deze van jaar tot jaar toenemende uitputting der Noordzee verbe tering te brengen waren reeds uitvoerig overwo gen en in bepaalde landen ingevoerd. En nu is weder een oorlog uitgebroken, die op het oogen- blik dat wij dit schrijven, practisch de geheele Noordzeevisscherij heeft stopgezet, en dit waar schijnlijk in de naaste toekomst, wellicht voor jaren, zal blijven doen. Allen denken wij terug aan den vorigen oorlog, en allen weten wij hoe na afloop daarvan de Noordzee, bevrijd van een druk van lange jaren, zich bleek hersteld te heb ben en een wonderbaarlijke hoeveelheid visch in de eerste jaren van verademing leverde. Heeft het dan eigenlijk nog wel zin in dit stadium opnieuw beschouwingen te berde te brengen omtrent overbevissching? De voorstan ders van beschermende maatregelen voor den vischstand moeten nu toch zwijgen, omdat onder de tegenwoordige omstandigheden blijkbaar al leen de vraag geldt óf men nog kan visschen en, zoo ja, waar. In ieder geval laat het zich aan zien, dat onze zeevisscherij tot zeer bescheiden afmetingen zal worden teruggebracht en het wei nige, dat wij nog kunnen vangen, heeft nu des te meer waarde. Toch gelooven wij, dat het wel nut zal hebben in het kort het aspect te behandelen, dat onze visscherij vóór de recente stagnatie in het bedrijf vertoonde. Éénmaal moet toch daaraan een einde komen en om den vischstand, die dan, naar wij hopen, aanwezig zal zijn, op zijn juiste waarde te kunnen beoordeelen, moeten wij over nauw keurige gegevens beschikken, die dateeren van vóór den tegenwoordigen oorlog. Ook in 1919 en 1920 was het vergelijkingsmateriaal, verkregen uit de jaren vóór den oorlog, van zeer groot nut. Gelukkig beschikken wij thans over zulk mate riaal in veel grondiger mate dan in 1913 en 1914 het geval was. Met name zijn nu over den visch stand en over de bevisschings-intensiteit vele en uitgebreide gegevens voorhanden en hebben wij, vooral wat schol en schelvisch aangaat, een veel beter gefundeerd oordeel over de reductie der een bevischbaré „stock" uitmakende jaargangen, tij dens en grootendeels wegens de visscherij, dan in de jaren, die onmiddellijk den vorigen wereldoor log voorafgingen. Uitgangspunt van dergelijke onderzoekingen is de beoordeeling van de bevolking van een be paald, niet te klein genomen, vischgebied door eenige vischsoort, en de maatstaf is de analyse der vangst gedurende alle tijden van het jaar ten opzichte van lengte en leeftijd, opdat men wete in welke getalsterkte de verschillende jaar gangen, die de „stock" uitmaken, in de vangst vertegenwoordigd zijn. Als men dit een reeks van jaren voortzet, wordt een vrij nauwkeurig denk beeld verkregen, niet alleen van de fluctuaties in de sterkte der jaargangen (wij hebben vroeger, bij de bespreking van schelvisch vangsten, al ge zien hoe zeer een jonge jaargang, die voor het eerst in de vangst optreedt, kan wisselen in ge talsterkte), maar ook van hun reductie, die dan meerendeels van de scherpte van bevissching zal afhangen. Wij zullen ditmaal de schol in het kort behan delen, niet alleen omdat deze visch van het groot ste belang is voor onze visscherij en dit in de naaste toekomst nog in veel hoogere mate zal worden, maar ook omdat daarover kortgeleden door dr. U. Schmidt te Helgoland een uitstekend résumé is gegeven. Dit belangwekkend onderzoek ging uit van de gemiddelde vangst in stuks per uur door een onderzoekingsvaartuig in de Duitsche Bocht. Men moet natuurlijk dan een groot aantal trekken doen, en om vergelijking mogelijk te maken tus schen de verschillende jaren moet men alleen de trekken in een bepaald jaargetijde (b.v. Mei) behandelen. Zulk een uurvangst werd dan op lengte en leeftijd geanalyseerd, zoodat men de toenmalige sterfte der jaargangen in de vangst kent, en dus kan beoordeelen in welke mate zij tot de „stock" bijdragen. Uit de in het artikel opgenomen tabel blijkt, dat gemiddeld per uur werden gevangen: in 1929: 545 stuks (w.o. 234 2-jarige), in 1930: 881 stuks (627 3-jarige, In 1931: 1160 stuks (200 2-jarige), in 1932: 1023 stuks (134 2-jarige), in 1937: 721 stuks (334 2-jarige in 1938: 692 stuks (304 2-ja- rige) De uu I-vangst in stuks wisselt zeer sterk zooals men ziet. Zij liep van 1929 tot 1932 op van 545 tot meer dan het dubbele daarvan; een gevolg van het optreden van een bijzonder rijken jaargang, n.l. dien van 1928, welke in 1931 op 3-, en in 1932 op 4-jarigen leeftijd meer dan de helft van de uurvangst uitmaakte. Deze jaarklasse be- heersöhjte van 1930 tot 1933 de „stock" geheel en al in de Duitsche Bocht. Opvallend was evenwel de geringe groei der schol in de genoemde jaren, en wel in de geheele „stock". Wanneer vael jonge schol in een be trekkelijk smalle kuststrook bij elkaar schoolt, moet in het algemeen het beschikbare vischvoed- sel over grooter aantal individuen verdeeld wor den ieder krijgt dus een geringer deel en de ge middelde neemt af. Een tabel toont aan, dat 2-jarige schol een lengte had van 15.3 c.M. bij Helgoland en van 15.7 c.M. bij Amerland. 3-, 4- en 5-jarige schol mat resp. bij Helgoland 16.7 en 20.5 c.M., 19.7 en 23.2 cJVI., 23.4 c.M. bij Helgoland, bij Ameland niet gemeld. Deze cijfers dateeren van 1932. Merkdwaardig was, dat in verband met de ge ringere bevolking der scholgronden in de laatste jaren de groei, vergeleken met 1932 belangrijk verbeterd is. Voor 1938 werden bij Helkoland de volgende gemiddelde lengten gevonden: 2-jarige: 17.9 c.M.; 3-jarige: 21.2 c.M.; 4- jarige: 24.7 C.M.; 5-jarige: 27.4 cJVI. Zulk een snellere groei is een gevolg van het feit, dat, zooals gezegd, in 1938 de scholgronden langs de Oost- en Noord-Friesche eilanden min der dicht bevolkt waren, en dit ondanks de om standigheid, dat hier twee middelmatig-sterke jaargangen (1936, 1935) optraden. Nu is ver meerderde groeisnelheid der schol, althans voor de eigenlijke kustvisschers, voor wie naar ver houding de schol veel belangrijker is dan voor de visschers op de stoomtrawlers, eer een na- dan een voordeel. Immers hoe spoediger de schol groeit, das te eerder verplaatst zij zich naar dieper water, waar zij door de kleinere kust- visschersvaartuigen gewoonlijk niet bereikt kan worden. En overigens stemt bovengenoemd verschijn sel der laatste jaren tot nadenken. Onze eeiiige conclusie is: de schol groeit nu vlugger, niet om dat de ntauur minder kleine schol levert, voor welke meer voedsel beschikbaar is, maar omdat de vischstand te sterk wordt uitgedund door de visscherij. en Geestelijke en moreele herbewapening. In ..Het Wapen van Velsen" heeft gisteravond een vergadering plaats gehad voor geestelijke moreele herbewapening. In deze vergadering, die geopend werd door den heer J. Kool, trad als spreker op Ds. H. J. Visser uit Santpoort. Spreker zeide, met allen een antwoord te willen zoeken op de vraag: „Wat is "de wereld?" Gezien den toestand is het alsof de wereld bezeten Hierop volgde de vraag: Van wie is de wereld, wie heeft haar voortgebracht? Spreker geeft hierop als antwoord: God. Deze wereld heeft hij gesteld, dat de mensch daai-in gelukkig, zou zijn. Wat is hiervan terecht gekomen, wat hebben wij van die wereld gemaakt? In deze groote wereld heeft ook ieder zijn klein wereldje. Wat hebben wij van dat kleine wereldje gemaakt? Dat wereldje is in ons hart, ons eigen ik, onze eigen persoonlijkheid. Niets is wispelturiger dan dit, zeide spreker. Er is iets demonisch in de wereld en in ons eigen ik. De booze macht maakt hier gebruik van. Na dit ver duidelijkt te ihebben, wees épreker naar Jezus, die gezegd heeft dat de wereld niet van den booze is maar van God. Deze kwam in die booze wereld de liefde openbaren. Met voorbeelden uit de gewijde geschiedenis toonde spreker aan, wat Jezus heeft geopenbaard. Deze liefde persoonlijk te bezitten, beteekent geestelijken rijkdom en kracht bezitten. Met klem drong spreker er bij de aanwezigen op aan, in het leven met den wil van Christus reke ning te houden. Christus wil het leven mooi ei goed maken, maar wij met ons egoïsme maken alles slecht en verkeerd. De wereld die van God is, wil God voorbereiden tot volmaaktheid waar toe Hij de menschen wil gebruiken. Hierom wekte spreker de aanwezigen op, te werken voor het Koninkrijk van God. Het lijkt er nog niet veel op dat deze wereld van God is en voorbereid wordt dat Zijn rijk hier gevestigd zal worden, maar toch, zeide spreker zal het zoo worden omdat, de Bijbel dit zegt. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Vlootvermindering. Het Nederlandsche zeilmotorschip Meta, dat in 1909 bij Gebr. van Diepen te Waterhuizen (Gr.) gebouwd werd, is onlangs verkocht aan kapitein H. Mojete te Abbenfleth. Deze heeft het schip inmiddels wederom in de kleine kustvaart gebracht. Gestagneerde ertsaanvoer. De ertsaanvoer voor de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken alhier is in den laatsten tijd zeer beperkt, terwijl er thans weer een st; natie ingetreden is. Eenige ladingen van deze grondstof zijn weliswaar voor genoemd bedrijf reeds onderweg doch worden voor onderzoek in de Downs vastgehouden. IJzerverscheping. Het Deensche stoomschip Gunhild, hetwelk in de zeehaven van het Hoogovenbedrijf alhier 'n lading ijzer heeft ingenomn, vertrok gisteren daarmede naar Kopenhagen. IJzerverscheping. Vrijdagavond arriveerde het Nederlandsche stoomschip Iris van de K.N.S.M. van Amster dam aan het Hoogovenbedrijf, waar het een partij ijzer geladen heeft, waarmede het Zater dagmorgen inmiddels naar Kopenhagen is ver trokken. Aanvoer cellulose. Met het van Risör komende Noorsche stoom schip Akershus werd Vrijdagmiddag een partij cellulose aangevoerd aan de Papierfabriek te Velsen. Na lossing hiervan is het schip inmiddels naar Amsterdam opgevaren ter verdere lossing van de voor de haven van dè hoofdstad be stemde stukgoederên en weer bijlading voor Noorwegen Vlootuitbreiding. Naar gemeld wordt- is het Noorsche stoom schip Atna, 1846 b.r.t. van de reederij O. S. Knudsen te Christiansand dezer dagen naar Ne derland verkocht voor een bedrag van Kr. 1,125.000 of ongeveer 403 Kr. per ton dead weight. Het schip dat in 1930 te Frederikstad ge bouwd werd, is thans eigendom geworden van de Oost-Borneo Maatschappij te 's-Gravenhage. Aangehouden. Het met een lading stukgoed van een Finsche haven naar Rotterdam onderweg zijnde Finsche stoomschip Siggy, is op 11 dezer door een Duit- schen oorlogsbodem aangehouden. Deze bracht het schip voor onderzoek naar Stettin op, waar het nog steeds niet is vrijgegeven. Momenteel liggen in de haven aldaar niet minder dan tien Finsche schepen voor on derzoek. Minder werkloozen in het visscherijbedrijf. Maar het aantal werklooze bouwvak arbeiders steeg belangrijk. Het werkloosheidscijfer der visschers daalde met 30, dat der havenarbeiders met 40. Deze verbete- ing ging verloren door een stijging van het aantal werklooze bouwvakarbeiders (met 61) en dat der losse arbeiders en overige beroepen. Het aantal te- werkgestelden in de Werkverschaffing verminder de door het gedeeltelijk stopzetten der werkzaam heden in den Grooten IJpolder wegens den hoogen waterstand. Het aantal ingeschreven volwassen werkzoeken den bedroeg op Zaterdag 28 October 1955, tegen 1924 op Zaterdag 21 October. Geheel werkloos wa- ■en 1554 (1531) volwassenen. Als werkzoekend waren ingeschreven 323 (262) bouwvakarbeiders, 164 (167) metaalbewerkers, 27 29) houtbewerkers, 30 (28) landarbeiders, 206 (205) havenarbeiders, 319 (362) visschers, 36 (34) kantoorbedienden, 619 (604) losse arbeiders en 231 (233) arbeiders in overige beroepen, totaal 1955 J 924) mannen boven 18 jaar. Verder waren ingeschreven 61 (69) mannen onder 18 jaar, 20 (23) vrouwen boven en 12 (4) rouwen onder 18 jaar. In een gesubsidieerde werkverschaffing waren geplaatst 214 (263) mannen boven 18 jaar. VAN WIE ZIN DIE HONDEN? Aan liet politiebureau te Velsen-Noord zijn over 2 honden, die zijn komen aanloopen, inlichtingen ■te bekomen. De eene hond is klein en zwart met witte borst en grijze snuit, reu, hoog 25 c.M. en de andere is een jonge herdershond met bruin zwart dek, reu, hoog 30 c.M. Het twintigste seizoen van „Ons Vermaak". Opvoering van „Familieproblemen". De tooneelvereeniging „Ons Vermaak" heeft haar 20ste speelseizoen geopend met de opvoering van het blijspel „Familieproblemen" („Padsy"), een spel in drie bedrijven, in een vrije bewerking naar „Barry Conners" door Ed. J. M. Terlinden. Het feit, dat hiermede het twintigste jaar voor Ons Vermaak inzette, memoreerde de voorziter. dt heer J. Peys, in een korte toespraak, waarin hij o.m. de aanwezige militairen van de kustwacht wel kom heette. Het stuk is een pretentieloos, doch vlot geschre ven blijspel, dat het probleem behandelt van een gezin uit den middenstand, waarin door gebrek aan positieve leiding door den heer des huizes, moeder en oudste dochter „boven hun standleven, ten koste van de jongste dochter Pat. Pat, wel de hoofdfiguur in het stuk, laat zich echter niet van het pad der rechtschapenheid afbrengen. Het excen trieke meisje raakt in enkele situaties verwikkeld, die de vrees van moeder en oudste dochter Grace voor den goeden naam van het gezin opwekken. Een vindingrijk beschreven liefdesgeschiedenis, tus schen Pat en Tony Anderson, een jong architect, die eerst met Grace geëngageerd was, doch die later door Grace ter wille van een beter gesi tueerd jongmensch, Billy Cadwell, verwaarloosd wordt, wordt oorzaak van een voor alle partijen gunstige ontknooping van het familieprobleem; vader I-Iarringlon ziet zijn fout in en treedt plot seling op als de gezaghebbende huisvader, Pat en Tony krijgen elkaar, evenals Billy Cadwell en Grace, dit laatste ondanks een dreigende verwij dering, die echter op het laatste oogenblik toch blijkt te zijn opgelost. Alle meespelenden waren tegen hun rol opge wassen; in de eerste plaats Pat, vertolkt door mej. G. Bot, die een woord van hulde toekomt voor haar spel. Ook papa Harrington, gespeeld door den heer M J. Bot, was zeer goed. May Harrington, de vrouw des huizes (mevr. N. JacobsHaringa) was een goede moeder, evenals Grace (mevr. T. Hagelen Rimbout) een goede dochter. De heeren J. Peys en F Koenen vertolkten de rollen van Billy en Tony, en verdienstelijk, hoewel we een jong en veelbe lovend architect „in love" liever wat spontaner zouden zien. Deze rol van Tony is echter niet de gemakkelijkste! Mej. Van Brummelen als Sadie Buchanan, een vriendin van Billy, Francis Wil- kens en Trip Busty, beiden vertolkt door den heer P. Hoffman,vervulden slechts kleine rollen, die echter goed vervuld werden. Ons Vermaak mag op een zeer geslaagden avond terugzien. De groote tooneelzaal van Hotel Borst, Bakkum, was geheel gevuld. De muziek tijdens de pauze werd op frissche wijze verzorgd door Roemer's Band uit Beverwijk, evenals de muziek op het bal, dat na afloop onder leiding van Jac. Smit plaats vond. De volgende opvoering zal worden gegeven op Dinsdagavond 31 October te 7 uur 15 in de tooneel zaal van het gesticht Duinenbosch, terwijl 7 No vember half acht en 12 December 7 uur 15 voor stellingen volgen in de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee en in de tooneelzaal van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort. Bestuursverkiezing j,jj Werkmansboni De Chr, Besturenbond houdt hei Ned. Hervormd Vereenigingsgebou?^ io terwijkstraat een ledenvergadering81!n 155 Oj vermeldt o.m. een bestuursverklezfa 135 «ft vacatures en een bespreking van een ontspanningslokaal voor ^5^ UITVOERING VAN KUNST VA in De Arbeiders-Tooneelvereenifin» BQD. beid" zal op Donderdag 2 November^' speelseizoen openen met een tl6'> ui* tooneelspel „Jeugd in Nood" van A ft'"8 Va41 In dit vier bedrijven tellende stuk t dames B. van Lier-Beusman, M. Bnp F .de Dood en de heeren J. Vlotter? tif J. Engelhart, G. Pais, C. Smit. M B Lier. De regie is van den heer G. Twin Roemer's orkest verzorgt de'onw k dansmuziek. aett t» Nieuwbouw in. de Kon: llng&traat Tegenover de R.-K. Fröbelschool in straat, op de plaats waar onlangs eei werden afgebroken zal de nieuwe fabr°: Melkinrichting „Meyendel" worden geb werk is opgedragen aan de aarniemerS?.1 horst en Welagen. Architect is de heeru^ wind, alhier. ril^ FILMAVOND VOOR DE MILITAIR In het W. B. Theater wordt Woensdag de hier in den omtrek gelegerde milit,'1 filmvoorstelling georganiseerd, - „Het schip der vervloeking". De Kennemers gaan bezuinigen. Talrijke leden onder de wapenen. Het bestuur van De Kennemers overweegt op het oogenblik het clubblad in het vervolgom de twee maanden te laten verschijnen of het maan delijks in te krimpen met 2 pagina's. Uit bezuini- gingsoogpunt moet tot dezen maatregel worden overgegaan want als binnen enkele weken de nieuwe lichting onder de wapenen gaat, zullen in totaal 62 leden in militairen dienst zijn. En daar ook de wedstrijden door heel wat minder toe schouwers bezocht worden, ziet het bestuur zich wel genoodzaakt te -bezuinigen, waar bezuinigd kan worden. Het eerstvolgende nummer van de Rood Zwarte zal bégin Dëcember uitkomen. Het Octobernummer bevat o.m. een artikel over de nood-competitie, waarin een overzicht wordt gegeven van al hetgeen zich heeft afgespeeld vóór de tegenwoordige indeeling tot stand kwam. WERKAVOND VOOR DE FOTOGRAFEN. Op Dinsdag 7 November houdt de Beverwijk- sche Amateurfotografenvereeniging in het Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat een werkavond voor haar leden Op het programma staat vergrooten voor pigmo. Tevens moeten de wedstrijdfoto's ingeleverd worden. Langs de Lijn. Programma van de Radieeentraie. WOENSDAG: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II. 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.20 Diversen; 10.30 Paij rijs; 11.05 Diveresn; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.20 Brussel Ned.; 2.20 Keulen; 2.50 Londen Reg.; 3.35 Deutschlandsender of diversen; 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg.; 5.20 Parijs; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Diversen; 8.20 Brussel Fr.; 10.20 Brussel Ned.; 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10.35 Londen Reg.; 12.05 Nationaal programma; 9.20 Londen Reg.; 10.20 Nationaal programma. Lijn V: 8.00 Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 12.50 Brussel Ned.; 2.20 Nationaal programma; 4.20 Parijs; 4,35 Londen Reg.; 5.20 Nationaal programma; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Na tionaal programma; 8.20 Londen Reg.; 8.30 Keulen. De heer J. Sclioehuis overleden. Oprichter van de bloemenveiling. Op ruim 60-jarigen leeftijd is Maandagmiddag in het Zaandamsehe Ziekenhuis, waar hij sedert eenige dagen werd verpleegd, overleden de heer Sclioehuis, oud-directeur en oprichter van de Bloemenveiling ,,'t Centrum" alhier. Hoewel de thans overledene in Uitgeest woonde en daar zijn kweekerij had, lag een belangrijk deel van zijn werkkring in Beverwijk. In 1918 stichtte hij met den heer A .van der Wel de eerste Beverwijksche bloemenveiling, welke hij met krachtigen steun van zijn mede-directeur tot grooten bloei wist te brengen. De eerste veilingen werden in het toenmaals in de Breestraat staande hotel „De Zon" gehouden. Daarna werd een onder komen gevonden in het veilinggebouw „Centrum" aan de Koningstraat. Steeds kon men den heer Schoehuis op veilingdagen op zijn post vinden. De veiling breidde zich steeds meer uit en genoot wel dra landelijke bekendheid. Op 1 Januari van dit- jaar is de veiling overge gaan aan de Bloemenkweekersvereeniging „Flora". De heer Schoehuis trad uit, na aan de veiling ge durende een tijdvak van twintig jaar zijn beste krachten te hebben gegeven. Hij wilde het toen wat rustiger aandoen, maar helaas heeft hij van deze betrekkelijke rust maar gedurende een korte periode kunnen profiteeren. In de bloembollenwereld genoot de heer Schoe huis groote bekendheid. Hij was o.m. voorzitter van de afdeeling Uitgeest van de Algemeene Ne derlandsche Vereeniging voor Bloembollencultuur en had zitting in de vaste keuringscommissie voor bijgoed van de Algemeene Vereeniging. Hij was het bloembollenvak met hart en ziel toegedaan, hij gold als een bij uitstek deskundig man, naar wiens adviezen men steeds gaarne luisterde. De begrafenis van het stoffelijk overschot zaL Donderdag te Uitgeest plaats vinden. Het personeel van de bloemenveiling „Centrum' zal zijn oud-directeur op diens laatsten gang be geleiden. "V A. D. O.—D. E. M. Reeds direct na den aftrap komt er eea strijd. AI spoedig krijgt Slotemaker een kans dü schot gaat over. Na een kwartier komt Ar> s bij het A.D.O.-doel; met een hard schot Kloes gepasseerd. (01). Bij A.D.O. klopt het niet, het afgeven gKtfj meestal te slordig waardoor de gasten st het bezit van den bal komen. Van der Kv goed voor het doel; Rozing vangt het leer èr-t Slotemaker te passeeren. (11). Een misverstand in de A.D.O.-achterhoedfft Slotemaker af door met een keihard schot Kb* passeeren. (12). Spoedig na de rust ontstaan voor beide dog eenige gevaarlijke momenten, doch aan beide ten brengen de keepers redding. Bij een sctl iis ëe aanval van D.E.M. krijgt van Noort den ba!; plaatst dien naar den in buitenspel stjjj Schram, die Kloes voor de derde maal passeeren. (13). Met dezen uitslag komt het einde. Het best spelende elftal heeft gewonnen De verdere uitslagen zijn: Limmen 1A.D.O. 2 A.D.O. 3W.S.V. 2 (W.S.V. niet opgekoa G.V.O. 3A.D.O. 4 terrein afgekeurd). DIAMANTEN ECHTPAAR. Onder groote blijken van belangstelling vis Zondag het echtpaar Gerrit Stork en GuurtjeBi zijn diamanten bruiloft. Te twaalf uur werd dj het fanfare-corps „St. Caecilia" aan de versie woning aan de M. v. Heemskerckstraat nade gebracht. In den loop van den dag kwa velen feliciteeren, waaronder burgerlijke aute: ten. Het zal voor de oudjes wel een onver-ei lijke dag geweest zijn. itrante ithildi Tm L (de bi toeter Is ont uitvoe comit staat de na Ei in riniiTh Rotterdam, 30 October. Aanvoer: totaal 2811, vette runderen 853, v=: kalveren 214, nuchteré kalveren 14, schapet lammeren 1176, varkens 554. Vette koeien, prijzen per K.G.: le kw. 74,2ek 60, 3e kw. 38—48, vette ossen le lew. 68,2e 62, 3e kw. 4050, vette kalveren le kw, 100,1 kw. 80, 3e kw. 50—65, varkens (levend gewiól le kw. 67, 2e kw. 66, 3e kw. 58—65, schapea kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35, lammeren lek*. 2e kw. 45, 3e kw. 40. Schapen, prijzen per stuk: le kw. 26,2e kM 3e kw. 15, lammeren le lew. 18, 2e lav. 14,3e&«* liteit 10. n Vette koeien en ossen, aanvoer: grooter, nat.» kalm, prijzen: onv. Vette kalveren, aanvoer: iets kleiner, w£ matig, prijzen: iets hooger. Schapen en lammeren, aanvoer: ruimer, matig, prijzen: schapen goed prijsh. Varkens, aanvoer: korter, handel: levendig,?-»' zen: iets hooger. AMSTERDAMSCIIE VEEMARKT. AMSTERDAM 30 October 1I& Ter veemarkt waren heden aangevoerd. 571 vette koeien, waarvan de prijzen warec kwaliteit 74—80, 2e kw. 60—80, 3e kw. 48-j K.G. slachtgewicht. 84 melk- en kalf koeien f 260 per stuk. 60 vette kalveren 2e kw. i5«- 3e kw. f 46—f 52 per K.G. levendgewicht. 8. tere kalveren f 8f 12 per stuk. 33 schap f 24 per stuk. Zware varkens 76<8 pe. slachtgewicht. a Aangevoerd 2 wagons geslachte runder Denemarken. Marktoverzlcht- Runderen ruime aanvoer, stugge handel, houdend. Melkkoeien matige aanvoer, del. Vette kalveren zeer matige aanvoer' handel, prijzen hooger. Nuchtere kalver aanvoer, vlugge handel, prijzen ie^ pen zeer matige aanvoer, handel stug- FJ j4 ger. Varkens matige aanvoer, stugge zen iets hooger. HAARLEM, 30 OcWk Ondertrouwd 30 October: A, J- J- meijer en C. L. Th. WennekendonR- Bevallen 23 October: M. R. vand?t z.; A. SchoutenPhilippo. d.: B. Teske- Helde, z.; L. H. S. Sten ger—de Jong- tober: G. A. C. de Jong—van ylie^J.; van Vessemvan Dijk, d.; 30 Octo WittKleebaum, z. d v, Overleden 27 October: A. C., 2 a., j, gj laver, Reigerstraat: 28 October: H. 'u mjv. j., Kamperlaan; G. J. Slot-- Begeer-, 0C' straat; G. G. Dudink, 57 j„ TimoWj»^- tober; Oh. van der Veldt, 69 j.j SS**'

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2