j)e ottQeCuhsmQel" Ernstige brand Nieuw gebrandschilderd raam in de Remonstrantsche Kerk te Haarlem in Limburgsche mijn Vijandelijke vliegtuigen boven de Engelsche kust Aöierikaansche recordvliegers gedaald. I/)NG BEACH, Californië30 October (Ha- De vliegers Carroll èn Clyde ochlieper zijn na een vliegtocht van 30 dagen ffl een gesloten circuit gedaald. Zij hebben «wegedeeeld 726 uren in de lucht te zijn ge lest en daarmede een nieuw wereldrecord te rtnnrJ1 °evesti§'d. Het oude record was in 1935 en L Ameril?anen Peet en Ay Key met 653 uren 9 üun namen gebracht. Geschenk bij het afscheid van Dr. A. H. Haentjens Als een blijvende herinnering aan den scheidenden voorganger werd Zondag in de Remon- itrantsche kerk, nadat dr. A. H. Haentjens zijn afscheidsrede had uitgesproken, een gebrand- fchilderd raam onthuld en aan Dr. Haentjens opgedragen. Het raam stelt voor de Opwekking van Lazarus. Links treedt Lazarus uit een rotsgraf, nadat de steenen zijn afgewenteld. Martha, (de bedrijvige), in rood gewaad, ontbindt hem. Maria (de berustende lijdzaamheid), zit aan de voeten van Jezus, in blauw gewaad. Op den achtergrond toeschouwers en landschap. Het raam Is ontworpen en geschilderd door den Haarlemschen kunstenaar Roelf Gerbrands. De technische uitvoering geschiedde op het atelier Le Nobel, alhier. De namen van hen, die het huldigings comité tot de aanbieding van deze nieuwe, voortreffelijke aanwinst voor het kerkgebouw in staat stelden, zijn verzameld in een album in gebatikt perkamenten band. Het bevat, behalve de namen, een oorkonde, die eveneens door den heer Gerbrands versierd en geteekend werd. Ook dit album werd Dr. Haentjens aangeboden. Machinist omgekomen Het vuur woedt voort EIGELSHOVEN, 30 October. Een teer ernstige brand woedt op het oogenblik op de 378 meter-verdieping in de onder- pondsche werken van de mijn Laura al- hier. In den nacht van Zaterdag op Zondag is deze brand onstaan in een pijler op deze verdie- ping. Zondagochtend werd bij de gebruikelijke controle de brand ontdekt. Inmiddels was reeds een machinist, die 's Zondags de pompen controleert afgedaald. Hij meldde zich niet op het overeengekomen uur, waarop een reddings brigade met een zuurstofapparaat afdaalde. De machinist werd op vrij grooten afstand van de brandhaard aangetroffen. Hij was blijkbaar door koolmonoxyde verrast en aan vergiftiging overleden. Het. slachtoffer, de 32-jarige Hongaar O. Ja- nusch uit Chèvremont, gemeente Kerkrade. vas gehuwd en vader van een kind. Op het oogenblik woedt de brand nog voort. De reddingsbrigade tracht het vuur in te dammen door het maken van muren in de ondergrondsche gangen. De Maandagochtendploeg is niet afgedaald. Nieuw spoor in de koffer moordzaak? Motorrijder verschaft inlichtingen. AMSTERDAM, 30 October. De rechter commissaris in strafzaken, mr. P. B. Dijkster- huis, heeft Zaterdag een oproeping doen publi eren met betrekking tot de koffermoord te Amsterdam. Naar aanleiding van deze oproeping heeft zich een motorrijder aangemeld, die in den nacht van 8 op 9 Juli tusschen Terschuur en Hoevelaken beeft gereden. Hij zag een auto stilstaan, "aarin een koffer werd geplaatst. De wagen was een Opel met een Duitsche nummerplaat, waarop deletters 1.1. voorkwamen. Het cijfer heeft de motorrijder niet precies kunnen onderscheiden. Het vermoeden bestaat dat de automobilist «n koffer gevonden heeft en in zijn wagen "«ft gezet. De rechter-commissaris heeft den motorrijder Singaporekoffer getoond en deze ver jaarde, dat de automobilist eèn dergelijken Koffer in zijn auto laadde. Ruim dertig dagen in de lucht. Vergeefsch beroep van Estlandsclie communisten op de Sovjet-Unie. Moskou wenscht hun agitatie niet te steunen, HELSINKI, 30 October. De berichten uit Tallinn over massa-arrestaties van Estlandsche communisten, worden door goed ingelichte krin gen bevestigd. Er wordt verklaard dat er tus schen Estland en Rusland volledige overeen stemming is bereikt, dat Estland elke poging van Estlandsche communisten om een nieuwe po litieke crisis te forceeren zal onderdrukken. Vele Estlandsche communisten, welke een beroep hebben gedaan op het Sovjet-commando hen te helpen bij heit bevrijden van vrienden uit de gevangenis, hebben daarop een absolute weige ring ontvangen en kregen ten antwoord clat in Rusland dergelijke agitatoren opgehangen wor den. United Press) Italië en de oorlog. De tijd rijp voor Italiaansch vredesinitiatief, zegt Senator King. WASHINGTON. 30 October. Senator King verklaarde tegenover United Press dat de tijd nu rijp is voor Italië om het initiatief te nemen om een vredesconferentie, volgens de Pauselijke encycliek voor te stellen. Het is- nu zaak voor de Italianen, die geen bolsjewisten zijn, hun relatie met Duitschland, in verhand met het Duitsch- Russische accoord, opnieuw te taxeeren. Italië zou nu een meesterzet kunnen doen om door het bijeenroepen van een wereldconferentie te trach ten een eind te maken aan het huidige con flict en een algemeene demobilisatie te verkrij gen. De Pauselijke encycliek biedt een goed motief voor een dergelijken stap. (United Press). De geruchten inzake een Donau- federatie. BRUSSEL, 30 October. In minstens vijf hoofd steden wordt de gedachte van een Donaufederatie onder leiding van het Huis Habsburg druk be sproken. Het zou de bedoeling zijn een statenblok te vormen, zich uitstrekkende van het Meer van Constanz tót aan de Zwarte. Zee op grondslag van een tolunie. De hiertoe behoorende landen zouden een gemeenschappelijke buitenlandsche po litiek voeren, doch overigens volkomen onafhan kelijk blijven. Engeland 'en Frankrijk zouden geen bezwaar hebben tegen een restauratie van de Habsburgers, doch het is bekend dat van de zijde van de vroe gere Kleine Entente steeds verzet tegen herstel van dit Huis heeft bestaan. De geallieerden zijn zich er van bewust dat met deze omstandigheid rekening moet worden gehouden. Ook wordt de idee van een Weichsel-federatie onder de oogen gezien, waartoe o.a. de Polen en wellicht de Tsjechen zouden behooren. (Unitéd Press.) Luchtalarm op verscheidene plaatsen New-York—Lima zonder tusschen- landing. NEW-YORK, 30 October (A.N.P.l Humbert» Gallino, het hoofd der Peruaansche luchtmacht en zijn broeder Victor, een kapitein, zijn Zondag met een vliegtuig van Floyd Bennett Field ver trokken voor een vliegtocht naar Lima (Peru), een afstand van 4100 mijl, zonder tusschenlan- ding. De vlucht was wegens het slechte weer een week uitgesteld. ENGELSCHE HULDE VOOR MUSSOLINI. Zijn positie als internationaal staatsman zeer versterkt, constateert de „Daily Telegraph". DE POSITIE DER GEALLIEERDEN IN DEN BALKAN. LONDEN, 30 October (Reuter). Victor Gor don Lennox, de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, betreurt in eenlang artikel waarin hij een overzicht geeft van de politiek van Italië in de laatste jaren, dat Hitier ge weigerd heeft Mussolini's matigenden invloed te aanvaarden. Hij brengt hulde aan het besluit van den Duce te verzekeren dat de oorlog, welke hij geprobeerd had af te wenden, niet zal over slaan op de Middellandsche Zee. Lennox schrijft dat de houding van Mussolini in de laatste paar weken onbetwistbaar zijn positie, zoowel als leider van Italië als internationaal staatsman, ten zeerste heeft versterkt. Zijn houding in den tegenwoordig'en oorlog is voorts een bewijs voor het onafhankelijk oordeel, dat de Duce gedurende de achttien jaren van zijn leidersschap bij zoo vele gelegenheden heeft betoond. De hoop, dat er thans een actieve samenwer king zal komen tusschen de beide voornaamste mogendheden van het oostelijk deel der Mid dellandsche Zee, Intalië en Turkije, bij de be vordering van de beweging voor een Balkan eenheid, wordt aangemoedigd, doch het is moge' lijk, dat Groot-Brittannië en Frankrijk hun in vloed zullen moeten aanwenden, indien bezwaren van Burgarije tot een Balkanentente toe te tre den, zullen moeten worden overwonnen. Groot-Brittannië verlangt de Balkanstaten niet in den oorlog te- zien betrokken. Het is aan Fran- sche zijde het conflict ingegaan om tegenstand te' bieden aari'dé "Duitsche poging Europa met geweld te overheerschen en Indien Duitschland nu of later zou probeeren den Balkan te over heerschen. zou Groot-Brittannië de middelen vinden Duitschland ook daar te weerstaan. Zoolang de Balkanvolken evenwel hun vastbe radenheid laten zien aaneengeschaard te staan voor het behoud en de verdediging van de nauw gezet in acht genomen neutraliteit, moet Groot-Brittannië hun wijsheid goedkeuren en hun de verzekering geven van zijn onschokbare vriendschap en steun. Slechts een onbezonnen profeet zou voorstellen, dat deze oorlog tot het einde toe zal worden uitgevochten tusschen de drie groote mogendheden, die er nu bij betrokken zijn. Het is mogelijk, dat Groot-Brittannië en Frankrijk nieuwe bondgenooten of nieuwe vij anden zullen ontmoeten, doch er kan niet wor den verwacht, dat e-enige Europe-esche natie den modernen oorlog zal ingaan tenzij de door haar verkozen neutraliteit zoodanig bedreigd of ge wraakt wordt, dat zij uit zelfverdediging tot deelneming aan den oorlog wordt gedreven. De tijd zal leeren of Rusland Balkanambities heeft, welke, indien zij deze met geweld zouden willen doen gelden uitbreiding van den oorlog tot Zuidoost Europa onvermijdelijk zou maken. Aan het einde van vroegere oorlogen wer den de vredesvoorwaarden door de over- naars gedicteerd. Neutrale staten, die fei telijk ongewapend zijn, hadden niet de middelen er op aan te dringen, dat ook naar hen zou worden geluisterd. Na dezen oorlog zal dat niet langer het geval zijn. De meening der neutralen kan bij de vol gende regeling van beslissend belang blijken te zijn, aldus besluit de schrijver. LONDEN, 30 October (Reuter) Tegen negen u-ur werden twee vliegtuigen waar genomen boven een stad in Noordoost En geland. Er werd machinegeweervuur ge hoord. Tien minuten later werd het waar- schuwingssein gehoord in een stad in Kent. Het sein: „Alles veilig" kwam tien minu ten later. Ook in een andere plaats in Kent werd luchtalarm gemaakt. Nader meldt Reuter: De bevolking van een stad aan de Noordoostkust heeft twee vliegtuigen waargenomen, die zeer laag boven de stad vlo gen. Een der vliegtuigen opende het vuur uit ma chinegeweren In een verder het land in gelegen stad in Zuidoost Engeland werd luchtalarm gemaakt, twaalf minuten later gevolgd door het signaal: „Alles veilig". Hier werden geen vijandelijke vliegtuigen waargenomen. De koers der toestellen LONDEN, 30 October (Reuter). De beide vliegtuigen, welke boven steden aan de Noord-Oostkust werden waargenomen, vlogen in Noordelijke richting. De menschen stonden op straat te kijken, terwijl uit machinegeweren werd geschoten. Aan de Zuid-Oostkust werden 3006 schoolkin deren in minder dan vier minutenV, geëvacu eerd. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Hoe wel de vliegtuigen door de laaghangende wol ken aan het oog onttrokken waren, kon het gebrom van vele vliegtuigen worden gehoord. AANBESTEDING. HAARLEM Maandag De diretceur van Openbare Werken te Haarlem heeft hedenmorgen in het Stadhuis aanbesteed: Het maken van rioleeringen in de Gedemp te Voldcrscrracht met omliggende straten. (Uit te voeren in werkverschaffing). Ingeschreven werd door: L. P. v. d. Geer en A. Stuifzand te Leiden f 68.800, A. J. de Later, Ocgst- geest f 70.600, J. Dienaar en Zoon, IJmuiden f 71.000, A. Schoorl te Haarlem f 54.492, Com manditaire Vennootschap: Utiliteitsbouw" te Bloe- mendaal f 69.900. Drie inschrijvingen werden ongeldig verklaard. Kasteelbewoner tot drie jaar veroordeeld. Vonnis in de moordzaak te Meerssen. MAASTRICHT. 30 October. Terwijl de in woners van het dorp Meerssen op 11 Juni j.l kermis vierden, schoot de 61-jarige eigenaar van het kasteel Vaeshartelt, na een heftige woor denwisseling, zijn 42-jarige echtgenoote döod. Op 16 October j.l. diende deze zaak voor de rechtbank alhier. Den kasteelheer was primair doodslag, subsidiair zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, ten laste gelegd. Dr. A. Janssen, psychiator te Venray, had verdachte gedurende zijn verblijf in het Huis van bewaring onderzocht en verminderde toe rekeningsvatbaarheid geconstateerd. Verdachte heeft voor de rechtbank bekend, het vuurwapen bij zich te hebben gestoken, alleen om zijn vrouw schrik aan te jagen. Met nadruk verklaarde hij evenwel, dat het nooit zijn bedoeling was geweest haar te doo- den. De officier van Justitie, mr. J. Fabius had verschillende verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, een gevangenisstraf van vijf jaar geëischt. Vandaag wees de rechtbank vonnis en ver oordeelde verdachte wegens doodslag tot drie jaar gevangenisstraf. Eugelsch schip getorpedeerd. Het Britsche s.s. „Malabar", 8000 ton metende, Zondag door een Duitsche duikboot in den Atlan tischen Oceaan tot zinken gebracht. Zeventig over levenden zijn in een haven aan de westkust van Engeland aan wal gebracht. In de machinekamer liggen de lijken van den Schotschen machinist en vier laskaren. Coalitie maakt zeer weinig kans meer. Oordeel van dr. H. Colijn. Het Centrale Convent der Anti Rev. Partij is irt hotel „De. Witte Brug" te 's Gravenhage bijeen ge weest.. Dr. Colijn heeft op deze bijeenkomst eetf rede uitgesproken over „Onze positie onder ge wijzigde staatkundige verhoudingen". Aan „De Standaard" ontleenen wij omtrent deze rede het volgende: „Het feit, dat wij met dit kabinet geen gezegds •elatie hebben, is van hoegenaamd geen beteeke- nis voor ons oordeel over dit kabinet. Wij zulleiï dit doen naar de daden van zijn regeerbeleid. Bo- endien zou het fatsoenshalve ook niet passend zijn, als wij er aanmerking op gingen hebben. Niet over het hoofd mag gezien worden, dat de formateur moeite genoeg gedaan heeft, dezulken in zijn kabi net op te nemen. Breuk in de coalitie. Toch is wat zich rond de kabinetsformatie heeft afgespeeld, slechts naar den buitenkant van eenige beteekenis ter verklaring van onze aparte positie. Het werkelijk belangrijke, dat zijn stempel drukt op de politieke verhoudingen in Nederland en dat ons roept tot nieuwe verkenning en vaststelling eer.er nieuwe positie dat werkelijk belangrijke is de breuk in de rechtsche coalitie, als gevolg van ge bleken onmogelijkheid om op gewichtige punten: an prachtisch staatsbeleid met elkaar tot overeen stemming te komen. Onmiddellijke aanleiding tot die breuk lag in het verschil van inzicht in den financieelen toestand van het land. Maar hoe gewichtig die aanleiding ook moge zijn geweest, daarmede is niet alles gezegd. Het kan geen enkel meelevend mensch ontgaan zijn, dat de r.k. en a.r., die vroeger vaak schouder aan schouder stonden, de laatste jaren steeds meer tegenover elkaar kwamen te staan. Bij meer dan één gelegenheid bleek het heelemaal niet meer te beteren. De oppervlaltkigen aan beide kanten waren spoedig klaar met een verklaring voor dit ver schijnsel. Van roomschen kant gezien was dr. Co lijn de man, die schuldig stond Het was of zijn con servatisme of zijn beperkt inzicht of zijn liefde voor het kapitalisme hem beletten om de zegenin gen eener „nieuwe economie" te waardeeren, ter wijl aan onzen kant, zij het in veel geringer mate, bij de roomschen wel eens motieven ondersteld zijn, die van gelijke waarde moeten worden geacht. De eerste opmerking, die spr. dan wil maken, zender er op deze vergadering al te diep op in te an, is deze, dat de tegenstelling r.k. en a.r. niet van dezen zomer of van de laatste jaren dagtee- kent, maar in haar wezen eigenlijk een zeer duur zaam karakter draagt. Ze komt uit in de tegenstelling r.k.-calvinist, het begrip calvinist nemende niet in confessioneelen zin, maar in den zin van oorsprong en aard der reformatie in de Nederlanden. De stof voor het ontstaan van acute tegenstellin gen was dus altijd latent aanwezig. Maar of die tegenstellingen tot uiting zouden komen, hing at van die vraag, wanneer zij binnen de sfeer der practische staatkunde zouden treden. Dit nu was de laatste jaren meer en meer het geval geworden. Uit een baaierd van gedachten is iet:-, te voorschijn gekomen, dat zich aandient als een „nieuwe economie", die zich niet het minst ken merkt door het terzijde stellen van de op eeuwen oude ervaring opgebouwde waarheden. In die sfeer van strijd tusschen voorstanders van die nieuwere opvattingen en hen, die het met de oude waarheden hielden, groeiden van lieverlede de tegenstellingen tusschen r.k. en a.r. Van 1933 af kan men dit spoor duidelijk volgen. Op het ter rein van de z.g. ordening leidde dit nog niet tot acute conflicten 1 Ten eerste zijn we zelf, onder zekere voorwaar den, voorstanders van maatschappelijke ordening, maar ten tweede, is die ordeningsgedachte nog te zeer in een beginperiode van ontwikkeling, dan dat de divergentie in de opvattingen op dat punt reeds thans tot een botsing van meeningen kon leiden, Anders stond het echter met het inzicht van wat onder de sinds enkele jaren ingetreden omstandig heden op financieel terrein al dan niet mogelijlfi geacht mocht worden. Blijvende breuk? De eerst opkomende vraag, aldus ging dr. Colijn voort, is nu: zal de breuk blijvend zijn of is er uitzicht op heling. Spr. wil het antwoord op die vraag aanvangen met de onbewimpelde erkenning, dat de samenwerking der rechtsche groepen in menig opzicht zegenrijk gewerkt heeft, al mag men niet uit het oog verliezen, dat de overwinning in ien schoolstrijd b.v. behaald is met de medewer king van een liberaal kabinet en van het over- groote deel der linkerzijde van de Kamer. Ook mag niet over het hoofd worden gezien, dat de speciale verlangens der a.-r. onder de roomsche kabinetten niet ingewilligd worden. Voorts moet gezegd worden, dat de samenwer king slechts zelden zonder ernstige haperingen verliep. Spr. acht dit het bewijs, dat bij volledige erkenning van het goede, dat door de ocalitie be reikt werd, de samenwerking lang niet altijd ge dragen werd door overeenstemming op gewichtige punten van het practische staatsbeleid. De coalitie had zich voor onzen tijd al enkele jaren overleefd. Daaruit volgt intusschen niet, dat zij onder an dere omstandigheden niet zou kunnen herleven. In het staatkundig woordenboek is het woordje nimmer niet op zijn plaats. De tijdsomstandigheden kunnen sterk veranderen: de gevaren, die Europa en daarmede ook ons land bedreigen, ook geeste lijke gevaren, kunnen dermate toenemen, dat men eikaar zal moeten vinden, om erger te keeren. Afgezien hiervan acht spr. op herstel van de oude coalitie-gedachte weinig of geen uitzicht aan wezig. Sprekende over de huidige positie der a.-r. zegt dr. Colijn: „We zijn geen oppositie, maar staan apart met onze eigen taak. Toch staan wij ook weer niet buiten de werke lijkheden van het leven en houden rekening met de belangen van het land. Die belangen kunnen dwingend nopen tot deelneming aan een bewind, met terzijdestelling van alle bezwaren daartegen. Ons bezwaar, dat leidde tot afwijzing van aan geboden portefeuilles, was niet gelegen in de voor genomen composities van het kabinet, maar in de omstandigheid, dat vooraf niet de formatie be proefd was, die naar onze meening uit de parle mentaire verantwoordelijkheden met strikte nood wendigheid voortvloeiden. Maar en dit ten betooge, dat wij geen staire dogmatici zijn indien de toestand in de wereld ons land zou plaatsen voor nog veel ernstiger j moeilijkheden dan wil thans ervaren, dan zijn de a.-r. bereid zelf de rol van houthakker en water putter te vervullen en dus ook om mede verant woordelijkheid te dragen voor een bewind van een kabinet .welks geboortebewijs zij overigens niet in orde achten te zijn. Ook kunnen wij de S.D.A.P. niet zien als een groep, die remplagant zou kunnen zijn van de R.-K. Staatspartij in een meerderheidscombinatie. Niet slechts scheidt het diepere levensbeginsel hen van ons, maar afgezien daarvan zou eerst nog moeten blijken, hoe zij reageeren zullen op do eerstvolgende revolutionnaire schokken, die zeker op dezen oorlog zullen volgen. Gelukkig brak het touw ener kwam ook aan het lijden van Jansen een eind. Agent nummer 18, de melkboer, Snelle- mans, de dokter en mijnheer Dinges de laatste was inmiddels ook -heelhuids ver schenen besloten met vereende krach ten Jansen tegen te houden. Een paard, gespannen voor een melk wagen, stak juist echter het hoofd om hoog. Er, de strik, bedoeld voor Jansen, viel precies om het arme beest, dat van schrik op hol sloeg, daarbij den agent, die in de lasso verward was geraakt, met zich mee sleep end, Zij slaagden, maar het werd een gekrakeel van jewelste. Ze hadden allen een appeltje met elkaar en met Jansen te schillen en wilden dat doen, toen de onfortuinlijke motorrijder, die óp was van de doorge stane angsten, tusschen hen stond. En agent nummer 18 schreef alles Ongeregeldheden tijdens verkiezingscampagne in Mexico. MEXICO, 30 October (Havas/A.N.P.)Tij dens een betooging ter eere van generaal Ma nuel Avila Camacho den candidaat voor het presidentschap, welke betooging door meer dan honderdduizend personen werd bijgewoond» kwam het tot ongeregeldheden, waarbij tweej personen werden gedood en yijftien gewond,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 3