IJmuider Courant Duitsche iudhtmacht' op uexkeunitup DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Op de „Binnendijk" volgde de eene explosie na de andere IM. krijgt belangrijke «rteeringsopdracht. Eenige toestellen neergeschoten Duurvlucht. en Algem. Drukkerij N.V., Gr. uaarlem. Telefoon 10724. Bureau [Sl*1 jaARCANC No. 309 lourens Coster, Maatschappij Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden. jjSJI. Postgiro 310791. Alle Advertenties, worden kosteloos ,00. dit blad, «ennemer Courant. Direetie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939 Abonnementen pei week 012Z2. per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10.- ifcter van een dilettanten-tooneel- ijeeft zich verplicht geacht zich voor van de voorstellin£ eenigszins iiD' bliek te verontschuldigen omdat de een blijspel voor het voetlicht f=.e recensent heeft daarover eenige n gemaakt, de hoop uitsprekend dat nu niet opzettelijk met zwaren lomen. Dat hoop ik ook. Ik kan mij id waarin de voorzitter verkeerde ÏTmdenken: ongetwijfeld had hij ver- rreeningen betreffende het al of niet blijspelen in dezen tijd gehoord jn zjjn openingswoord een zekere toonen jegens diegenen die er niet Cathie is met de opvatting van diege- Hti\ de opgewektheid en de levensvreugde L te bevorderen. Het beeld van een ge- ö,in triestheid en pessimisme verzinkend volk dat niet meer lacht is schrik- K geloof ook dat zulk een houding, als teen werd aangenomen, hetgeen geluk- denkbaar is, tot een ontstellende demo- leiden. Het leven is er niet voor be un zijn vreugde beroofd te worden en in -t Tan trieste meditatie over te gaan. Des omdat een dergelijke houding bij de s op de jeugd, die in het algemeen met, het m levensvreugde bezield is, een slechte iing zou hebben- En ook omdat wij in moei ten allen zelf behoefte hebben aan opge ld om den moed erin te houden. En er is c natuurlijk een wisselwerkingde mensch nature moedig is vindt ook de vreugde en tjin lach, die daaruit vanzelf ontstaan, tmt niet weg dat er menschen zijn die op wijze door dezen tijd beïnvloed worden, ft naar mijn meening geen zin daarover i in gedachtenwisseling te treden, zich ós de vraag stellend welke houding nu rf de juiste of wel „gepaste" is. Wij hebben taal niet allen hetzelfde temperament en chtenwisselingen kunnen dus alleen 01U werken. Maar men kan pogen hen in cooiijker stemming te brengen en voor zich- overtuiging behouden dat welgemeende ,v in het leven, dat zooveel schoons biedt idt, altijd gerechtvaardigd is. -óij zou ik nog eqns een hartig woordje spreken tegen den invloed van het gerucht, wemelt in dezen tijd van geruchten en zoo- zijn zij allen van naargeestigen aard. Bo- wordt hun uitwerking versterkt door al- rwartkijkers, die met de grootste overtui- somberste dingen voorspellen. Zij gaan u neeld voorrekenen „dat het onmogelijk is ij buiten den oorlog blijven". Laat u daar- vch niet uit het veld slaan! Zij betoogen cingen en luchten er hun eigen zwartgal- ii mee, soms meenend dat pessimisme goed tn interessant is, soms zich alleen maar j-iend van beklemmende gedachten zonder is gevoelens van anderen rekening te hou- maar zij weten er niets van. Zij beweren Vraag hem of haar: hebben de generale ran de oorlogvoerende landen jou hun ge in toevertrouwd? en hij of zij zal ai geen surd meer hebben. En dat iemand anders rst is kan nooit een reden zijn om het zelf ï:::en. kit u dat de menschen in de oorlogvoerende fc zelf, in Engeland, Frankrijk en Duitsch- met meer lachten? Dat daar geen blijspelen ^ivroolijke films vertoond werden en geen pverteld? Och kom! Zij zouden geen leven z hebben als dat zoo was. Het is dan ook teaal niet zoo en ik heb mij ..dezer dagen nog end vermaakt, om een voorbeeld te noe- Kt het in de laatste dagen van September tón herfstnummer van „Punch". Hoeveel wij er dan toch nog aan toe dan die ira! te voorspelt nu een vervaarlijk offensief. doet dat al wekenlang, maar het breekt kt Met los. Komt het. eerstdaags toch? Hoe si dat? Is het u niet opgevallen hoe vaak tóenissen een totaal anderen loop nemen •isa" verwacht en hoe vaak, als het al mis tó, plotseling een verrassende gunstige Mig intreedt? Welnu dan! Laten wij daarop en blij zijn als men ons een blijspel R. P. Na een luchtaanval op Engeland. - Duitsche piloten, die, nadat hun machines door de Britsche strijdkrachten waren neer geschoten, gevangen genomen werden, bij aankomst onder gewapend geleide te Londen Volgens den Inspecteur-Generaal voor de scheepvaart niet getorpedeerd Mn Venezolaansche regeering. eenige dagen, nadat de fototechnische J'te'K.L.M, een opdracht van het gouverne- Suriname had uitgevoerd om luchtfoto's van eenige gebieden in het binnenland, is j-'We opdracht binnengekomen, ki van Venezuela heeft verzocht hngrijk gebied door middel van lucht er6 to kaart te brengen. Dit is de eerste van Venezolaansche zijde een derge- ontvangen is. kj^'^herika neemt de belangstelling voor ^:;:°fa£ie. zeer toe- Vele moeilijk toegan- j uTp 2ijn door expedities langs den grond te brengen, doch dit neemt zeer veel Si buitengewoon hooge kosten ge- sw - 0Pzicht ontwikkeld zich voor de C» h e lanclen een belangrijke taak. bfif November zal de foto-ploeg van ij^"0edrijf in West-Indië met haar werk- vluihr ^enezuela aanvangen. De verschil- ea zu^en met de „Snip" worden uit- Het is nog maar drie weken geleden, dat het s.s. „Binnendijk" van de Holland Amerika Lijn ter hoogte van Shambler Light ten onder ging. Het gebeurde op 8 October, dat Nederland deze ongelukstijding kreeg, doch tegelijk het gelukkige bericht ontving, dat alle 42 opvarenden gered waren. Dinsdag reeds heeft de Raad voor de Scheepvaart het officieele onderzoek naar de oorzaak van deze scheepsramp ingesteld. Men zal zich herinneren, dat de „Binnendijk", metende 7893 ton, op weg was van New York naar Rotterdam. De lading bestond uit graan voor de Nederlandsche i-egeering en stukgoederen. Alvorens tot het verhoor over te gaan, wenschte de voorzitter prof. mr. B. M. Taverne, den kapi tein van het schip, den heer W. P. J. Moree geluk met het feit, dat hij en de leden van de bemanning er izoo goed zijn afgekomen. Kapitein Moree vertelde vervolgens onder welke omstandigheden de „Binnendijk" verloren is ge gaan. In New-York was hem reeds meegedeeld, dat hij naar een Engelsch controlestation moest varen. De kapitein had te kiezen tusschen Weymouth, De Duins en nog een derde station. Hij had Weymouth gekozen, omdat deze havenplaats het beste is ge outilleerd. Getuige was hier nog niet eerder ge weest. Kort na Shambler Lights had getuige een loods aan boord verwacht. Zoo ver kwam het echter niet, want pl.m. twee mijl na Shambler Lights gebeurde de ramp. Het was op dat moment bijna tién uur des avonds. Er werd een hevige ontploffing gehoord. Het schip trilde en stampte van voor tot achter. Waar de ontploffing precies heeft plaats gehad, wist de kapitein niet te vertellen. In ieder geval niet op een plaats, waar menschen waren, dus ook niet in de machinekamer. Geen der opvarenden im mers werd gedood of ernstig gewond. De kapitein had vrijwel dadelijk gezien, dat het schip verloren was. Hij gaf order, dat de beman ning naar de reddingbooten moest gaan om deze in gereedheid te brengen. Het schip maakte geen slag zij. De eene explosite volgde echter na de andere. Ook de radio was stuk geslagen. Noodseinen kon den dus niet worden gegeven. Toen zijn vuurpijlen afgestoken, die onmiddellijk werden opgemerkt. Een Engelsch marinevaartuig, de „Victoria" kwam daarop langszij, dat de bemanning aan boord nam. Getuige en nog twee andere officieren zijn het langst op de „Binnendijk" gebleven. Toen echter was te zien, dat het schip niet meer was te red den, zijn zij ook aan boord van de „Victoria" ge gaan. Een oogenblik had de kapitein er nog over gedacht het schip te laten wegsleepen. Dat bleek evenwel onmogelijk te zijn. Op een vraag van den voorzitter of hij de oor zaak van de ramp heeft kunnen vaststellen, ant woordde de kapitein ontkennend. Het merkwaar dige was, dat eerst eenige uren na de eerste ont ploffing, die door een mijn veroorzaakt kan zijn, de explosies opnieuw begonnen. Zij volgden elkaar steeds sneller op, totdat het schip van voor tot ach ter in vlammen was gehuld. De kapitein deelde verder nog mede, dat kort voor de „Binnendijk" een Belgisch schip langs de zelfde route naar Weymouth was gevaren. De ka pitein van deze boot had niets bijzonders opge merkt. De Engelsche marine-autoriteiten hadden getuige later nog verteld, dat ter plaatse geen mij 'nenveld was gelegd. De kapitein was er van over tuigd, dat de ramp is veroorzaakt door een ontplof fing buiten het schip en dus niet door een explosie in één der ruimen. De inspecteur-generaal, de heer P. S. van 't Haaff, zette uiteen, dat de ramp naar zijn meening niet is te wijten aan een of andere nalatigheid aan boord van de „Binnendijk", of aan iets, dat den kapitein bekend kon zijn, maar aan den oorlogstoestand tus schen Engeland en Duitschland. Op grond van de verklaringen van den kapitein was de inspecteur- generaal er van overtuigd, dat het schip op een diepliggende mijn is geloopen. Ter plaatse mogen weliswaar geen officieele geregistreerde mijnen hebben gelegen, maar aangenomen moet worden, dat hier diep liggende mijnen zijn gelegd in ver band met het duikbootgevaar. Spr. kon niet aan nemen, dat de „Binnendijk" het slachtoffer is ge worden van een torpedo-aanval, aangezien er op 7 October nog geen bewijzen waren, dat torpedo- aanvallen op schepen van neutrale landen werden gedaan en zeker niet van torpedo-aanvallen zonder voorafgaande waarschuwing. Op grond daarvan ver wierp spr. de mogelijkheid van een tor.pedo-aanval. De inspecteur-generaal had lof van de houding van den kapitein en de bemanning na de ontplof fing. De Raad zal later uitspraak doen. Staking in de Amsterdamsche haven breidt zich uit. Dinsdagmiddag hebben ook 42 losse arbeiders, die werkzaam waren bij het lossen van graan schepen, waarvan de lading opgeslagen zou wor den in een graansilo aan den Westerdoksdijk te Amsterdam, het werk neergelegd en zich bij de stakende havenarbeiders aangesloten. Er hebben zich geen ongeregeldheden voorge daan. Dinsdagavond zou een vergadering worden ge houden, waarin waarschijnlijk een beslissing over het voortzetten der staking zou worden genomen, doch deze vergadering is tot hedenavond uitge steld, omdat zij volgens oordeel van verschillende aanwezigen niet goed was aangekondigd. DUITSCHE VERKEN- NINCSAFDEELINCEN MAKEN OORLOGS TUIG BUIT. PARIJS, 1 November, (Havas). Het le- gerbèridht van den ochtend van den eersten November luidt: „in den loop van den nacht verminderde activiteit". Dinsdagavond werd het volgende gemeld: „Activiteit tusschen Moezel en Saar, pa trouilles, hinderlagen en overvallen. Tijdens de talrijke vluchten, welke op 30 October zijn gemaakt is een tweemotorig Duitsch verken ningsvliegtuig binnen de Fransche linies neer geschoten, twee vijandelijke verkenningsvlieg tuigen zijn neergestort binnen de Duitsche li nies aan het front van de Saar. Alle Fransche toestellen zijn veilig naar hun bases terug gekeerd". Havas geeft de volgende toelichting op het laatstgenoemde bericht: Het officieele communiqué van Dinsdagavond bevestigt de door Havas gepubliceerde berichten over de verliezen, die door de Duitsche luchtmacht geleden zijn bij haar poging tot het ondernemen van een eerste poging tot een grooten, verren ver kenningstocht boven Fransch gebied. Het feit, dat twee toestellen in de Duitsche linies neergehaald werden, bewijst, dat de luchtafweerversperring en die der jachttoestellen, die onmiddellijk boven de Fransche stellingen opstegen, met volkomen doel treffendheid heeft gefiinctionneerd. Het andere toestel, dat er in geslaagd was door de versperring heen te dringen, is terstond door jachtvliegtuigen boven het binnenland opgevangen en eenige mi nuten later neergehaald. Aan het front op den beganen grond is het optreden van de patrouilles en vooruitgeschoven elementen, dat reeds Zondag aan den dag was ge treden, voortgezet. Op de patrouilles en verken ningen volgden overvallen en hinderlagen. Zooals bekend is heeft het „niemandsland" op sommige plaatsen een breedte van verscheidene kilometers. De linies der veldversterkingen die de Fransche weerstandspositie vormen volgen niet nauwkeu rig de grenslijn. Op sommie plaatsen liggen de Fransche loopgraven op Duitsch gebied, elders op Fransch. Voor het opstellen van het tracé heeft de bevelvoering zich meer gelegen laten liggen aan den topograph ischen toestand dan aan politieke overwegingen. Onder die omstandigheden is het mogelijk, dat op zekere punten de Duitschers er in geslaagd zijn over eenige honderden meters zonder op Fransche weerstandstellingen te stuiten op Fransch gebied door te dringen, evenals Fran sche soldaten dorpen bezetten op Duitsch gebied, gelijk dat o.a. het geval is aan den oostelijken rand van het bosch van Warndt Het Duitsche nieuwsbureau deelt mede, dat Duitsche verkenningsafdeelingen de Duitsch- Fransche grens hebben overschreden om in het voorterrein van de Maginot-linie verken ningen uit te voeren. Kort achter de grens stieten de troepen op de tweede linie van weerstand van de Franschen, welke evenwel geheel verlaten was. Een kilometer voor het eerste Fransche dorp werd een loopgraven- systeem ontdekt, dat niet was voltooid, doch blijkbaar in allerijl was verlaten.- In: het dorp werden de eerste, huizen voorzichtig betre den, doch geen soldaat en geen inwoner was te zien. In de huizen was alles door elkaar geworpen. De Duitsche soldaten werden door geen vijan delijk vuur gehinderd. Op den weg naar het tweede dorp vonden de Duitsche troepen verlaten mitrailleurnesten en on derkomens. Overal zag men teekenen van een overhaast ruimen van de stellingen. Het tweede dorp was eveneens volkomen vexdaten. Langs een anderen weg gingen de' verkenners terug en ook hier werd vastgesteld, dat de stellin gen overhaast waren verlaten, groote hoeveelhe den munitie, stalen helmen en andere uitrusting stukken waren achtergelaten. Aan een boschrand werd het overschot van een omlaag geschoten Fransch vliegtuig gevonden, Van het oorlogstuig namen de Duitsche soldaten zooveel mede, als zij dragen konden en ongehin derd keerden zij naar het punt van vertrek terug. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt voorts, dat het- opperbevel der weermacht in zijn samenvat tend bericht over de gevechtshandelingen aan het westelijk front reeds vastgesteld heeft, dat de totale verliezen der Duitschers door toedoen van den vijand aan het Westedijk Front sinds het begin van den oorlog tot 17 October 196 doo- den, 356 gewonden en 114 vermisten hebben beloopen, alsmede in het geheel 11 vliegtuigen. Deze cijfers hebben sedert de publicatie van het samenvattnd verslag geen noemenswaardige wijzigingen ondergaan. Reuter heeft de bewering verspreid, dat on geveer een derde van de Duitsche duikbooten tot zinken was gebracht of op zijn minst ernstig beschadigd. Zooals reeds officieel werd medegedeeld, aldus het D.N.B., moet gerekend worden op het ver lies van de drie duikbooten waarvan men sinds lang niets meer gehoord heeft. (Twee AvieriJcaansche vliegers, Clyde Schlieper en Wesley Car roll hebben dertig dagen ach tereen, d.i. 726 uur, onafgebro ken op een gesloten circuit rond gevlogen en daarmede het we reldrecord verbeterd.) Ja, er zijn wel heel wa>t menschen, Die zich weieens zouden wenschen: Voor verandering van lucht, Eens een tijdje op de vlucht. Eens een tijdje lang verkeeren In wat ruimer frisscher sferen, Eens wat los zijn van den grond, Lijkt ontspannend en gezond. Maar wat deze beide zonen Van Oom Sam zijn gaan vertoonen, In de lucht een volle maand, Lijkt wat al te verregaand. Ook al zijn ze bij hun zweven, Al maar vlak bij honk gebleven, Draaiend, dertig dagen lang, Altijd met denzelfden gang. Zonder een moment te staken, Dat 's om draaierig te raken; Draaien tot je haast bezwijkt, Als je 't van dien kant bekijkt, 't Is verheffend noch verheven, Maar wel rijkelijk overdreven; Een banale circus stunt, Die den dwazen zij gegund; In zijn soort misschien bijzonder, Maar geen soort, die ik bewonder. Stel het u maar even voor, Dertig dagen al maar door, Het gedender van motoren, Dreunend, dreunend in je ooren; En wij komen er weer toe, Om te zeggen: zulk gedoe, Echt iets voor Amerikanen, Maar niets voor Europeanen. Doch ons oude werelddeel Met zijn hulploos gekrakeel, Doet als meester over zeden Beter maar te zwijgen heden P. GASUS. In 3 A werd Watervliet 2 met 82 verslagen door O.K. 6. Overzicht Adspiranten. De helft der vastgestelde wedstrijden moest wegens slechte terreinugesteldheid afgekeurd, worden. In de eerste klasse won A. Ready met 9—0 van S.V. a. T.H.B. verloor met 21 van O.K. b in de tweede klasse. De uitslagen in de derde klasse waren: Haarlem cMeerlebosch 100 en S.V. b—A. Heady b 1—3. De Tentoonstelling te New-York. Geen Nederlandsche deel* neming in 1940. Onze Haagsche correspondent meldt: De regeering heeft besloten in 1940 niet meer te nemen aan de tentoonstelling te New-York. In de gegeven omstandigheden acht zij derge lijke deelneming financieel niet verantwoord. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. Overzicht Senioren. Weer moest in de eerste klasse N. Flora 2 een nederlaag lijden van 31, haar toegebracht door Aurora 2, dat hiermee haar eerste over winning behaalde. Haarlem 2 moest thuis in A. Ready haar meerdere erkennen. Met 72 wonnen de bezoe kers. T.H.B. blijkt na haar mobilisatie-verzwakking ook in de eerste klasse van. den H.K.B. geen on overwinbare tegenpartij te zijn. Watervliet won van de Boys met 62. O.K. 4 wist het niet verder te brengen tegen Meerlebosch dan tot een 22 gelijk spel. In de 2e klasse deed A-Ready 2 goed werk door Oosthoek 2 met 41 te verslaan. Palvu won met 31 van Meerlebosch 2. GYMNASTIEK Het K. N. G. V. en de mobilisatie. Uiteraard heeft ook het K.N.G.V. van de mobi lisatie te lijden. Van een groot aantal vereenigin- gen n.l. moest de leider in militairen dienst en aan een minstens even belangrijk getal clubs werd de oefengelegenheid ontnomen. Op verschillende wijzen is in een en ander zoo goed mogelijk voor zien, maar in sommige gevallen werd het werk van heeren-afdeelingen (vooral op het platteland met zoo talrijke kleine vereenigingen) vrijwel on mogelijk gemaakt, doordat de meeste leden wer den gemobiliseerd. Het gewone Bonds-, kring- en vereemgingswerk verliep dikwijls stroef door ten gevolge van dezelfde oorzaak ontstane vacatures in besturen en technische commissies. In het Verbond konden de wedstrijden om de athletiekkampienschappen niet doorgaan. Het zelfde was later het geval met de wedstrijden om de gymnastiekkampioenschappen, n.l. ook die van de adspiranten. Die voor dames en heeren konden naderhand gered worden; ze worden nu omstreeks 1 Maart in Groningen gehouden. De zelfde stad nam op zich, de Bonds-keurwedsferij- den op 18 Februari te doen plaats hebben, maar voor de districts-wedstrijden blijkt nog weinig animo te zijn. De handbal-competitie heeft, wat het aantal ploegen betreft, weinig tegenslag, maar de ploe gen zijn uiteraard verzwakt. Dat ook het overige Bondswerk verre van stil-/ staat, bewijst het doorgaan van de Technische Bondsvergadering op 7 Januari te Utrecht. In het Verbond doet men zijn best, om de ont stane bezwaren te ondervangen. Een groot getal gemobiliseerde Bondsleden vond oefengelegenheid bij andere Bondsvereenigingen. Het veteranen- korps K.N.G.V. brengt gelden bijeen om het Ver bond te steunen ter voorkoming van ontwrich ting door de mobilisatie. En het Bondsbestuur liet zich nauwkeurig door de vereenigingen inlich ten om zich in verbinding te kunnen stellen met autoriteiten, met het doel, de gemobiliseerden (ook de niet-Bondsleden) kosteloos in de gelegen heid te stellen, aan het vereenigingswerk deel te nemen. Ook wenscht het Bondsbestuur de jeugd- afdeelingen dienstbaar te maken aan voor haar geschikt werk, dat noodzakelijk is als uitvloeisel van de mobilisatie (hulpdiensten). Ook in kleineren kring weert men zich. Zoo wor den b.v. in verscheidene plaatsen door kringen of vereenigingen ontspannings-avonden voor mili tairen gegeven, waarbij zelfs al bleef gymnas tiek de hoofdschotel cabaretnummers in het programma waren opgenomen. Wat den Kennemer Turnkring betreft, hier heeft vooral in de gemeenten Haarlem en Vel- sen het werk te lijden gehad door de bezetting van de oefenzalen. De graadwedstrijden moesten daardoor worden uitgesteld, maar nu de toestand in bovengenoemd opzicht beter is geworden, kun nen die wedstrijden doorgaan, al zal dit dan zijn op omstreeks 15 December. Ook zullen zoo moge lijk nog dit jaar de adspiranten-wedstrijden en de Kanaal-wedstrijden worden gehouden, als mede de technische kringvergadering. Over een en ander zal worden beslist in de Za terdag a.s. te houden vergadering van de Tech nische Commissie, die dan tevens te behandelen heeft de T.C. samenstelling, daar twee van de acht leden van die commissie, n.l. de heeren J. M. Berrevoets en J. W. Duijff, niet beschikbaar zijn

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1