IJmuider Courant Het 30 millioen crediet voor werkverruiming Geheimzinnige smokkelaffaire AUe fevateu 0e Derde Grootmacht. Holland-België. dancing 1 wuuetthiua uitgeest Kostwinnersvergoeding wordt nogmaals verhoogd. Wilde havenstaking Indisch legervliegtuig brandend neergestort. Prijsbemanning van de „City of Flint" geïnterneerd. Vijf en twintig jarig Nederlander aangehouden ELZER's* Visscherij-Snufjes. |j# iaARCANC NO. 312 M" Lourens Coster, Maatschappij voor an,.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Up'" pjdei Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos ;<Sefton <S<S8,sn ,J(nen [n de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMIJIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOiVI Hoofdredacteur! ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 Abonnementen ptt. .vee* U 12)/j. oei maand f 0.52t/3, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. maanden geleden, toen de oorlog begon e. sjndsdien meer en meer met de beperkter „oorlogstoestand" zijn gaan betitelen, tg bjj' de massaas nog algemeen de over- dat de strijd uitgevochten zou worden twee Europeesche grootmachten: Thland ter eene, Frankrijk-Engeland ter 7° zijde. Men zag toen nog niet in waartoe ^iet-aanvals-verdrag tusschen Duitschland zou kunnen leiden. Het einde van -poolschen oorlog, waarbij de Russen 7"binnendrongen en er een groot deel van -den, maakte evenwel spoedig duidelijk September ten ejncie was dat de Duit- een hooge'n prijs voor hun veiligheid in Oosten hadden moeten betelen. Daarna wer- de gedelegeerden der drie kleine Baltische ïdstaten naar Moskou ontboden, met het ge- dat deze republieken tot vazalstaten van •ind werden gedegradeerd. De prijs bleek nog Serte zijn en zij ging voort te stijgen toen de -0Vi nog niet tevreden bleken met hun her- n macht in de Oostzee en die verder poog- te bevestigen door Finland tot vérgaande essies te bewegen. Die zaak is nog steeds niet st Maar in den loop van deze week heeft de jscbe volkscommissaris Molotof in zijn be ende rede niet alleen een dreigende houding '7n Finland aangenomen maar bovendien een IJreenkomst met Japan in het vooruitzicht ge- èld, zijn hooge ongenoegen aangaande het be- a der Turken uitgesproken en Engeland en pankrijk venijnig gecritiseerd. Dit laatste strek- li natuurlijk tot groote voldoening van Berlijn, jyr veel verder kwam het er niet mee, want in jselide rede verklaarde Molotof dat Rusland ?jtraaj wenscht te blijven en zijn handen vrij houden. Dat het zijn vrije handen niet in den ioot legt maar ze gebruikt is ruimschoots ge- i, En het moet nu langzamerhand voor Sereen wel duidelijk zijn geworden dat een der- je grootmacht naast de twee in-oorlog-verkee- •de zijn volle partij meeblaast in het onwellui- :de Europeesche concert. De vraag of Duitsch- Aoadan wel Engeland-Frankrijk de „hegemonie" rJen uitoefenen is alweer op den achtergrond «raakt: de Russische macht dringt als derde ;de naar voren, derde gegadigde wordt in de neutrale Heine landen met bezorgdheid beschouwd. En hij in een sterke positie juist omdat de twee an jeregrootmachten met elkaar in oorlog verkee- les. Dat zij zich besluiteloos toonen over het losbranden van den strijd moet men dan til niet alleen toeschrijven aan beduchtheid m de vernietigende gevolgen en nog minder trachten te verklaren door „slecht weer aan het tont"; Het aloude woord „twee honden vochten een been, de derde liep er fluks mee heen" bidt een duchtige waarschuwing in. Neutraal rijvend, met de handen vrij, profiteert Sovjet- Ei&nd nu al danig van het conflict der andere sachtigen. Neutraal gebleven, met de handen mjer dan ooit, zou het in een zeer overwegende positie geraken als die elkaar in den oorlog fingen uitputten. Waarbij zich dan nog de over- voordoet, dat als de Engelschen en Fran- irhen slaagden in het bereiken van hun oorspronkelijke oorlogsdoelden val van het Eïlerisme, een gedesillusioneerd Duitschland, tot revolutie gebracht, een prachtig terrein voor het communisme zou kunnen opleveren. Die moet wel aan Fransch-Engelsche tijde gemaakt worden. En daartegenover moet aeu aan Duitsche zijde wel eveneens bezorgd over het Russische machtsbeleid en zich &rk geïsoleerd voelenzonder bondgenoo- Iffl In den oorlog. De Russen zijn, blijkens het voortslepen van hun onderhandelingen met Finland en hun voors hands vage aanduidingen betreffende samen- met Japan en ruzie met Turkije, niet ftn zins de zaak te snel te forceeren. Allicht over- Tf?«n zij de kans, dat te krachtig optreden hun- in-oorlog-verkeerende andere groot- ^cbten tot elkaar zou kunnen brengen en zelfs 'if een gemeenschappelijk front tegen Rusland !"u kunnen bewegen, ks klinkt nu wel vreemd, maar nevens een hagen strijd met de wapenen ontwikkelt de imatieke strijd zich op verscheidene fronten n bliksemsnelle manoeuvres. Telkens veran- de constellatie. Men kan op dit oogenblik stellen dat de kansen op losbarsting van den "dog in West-Europa weer afgenomen zijn, k afgenomen zelfs, maar dat de diplomatieke ®el zeer duister is. En ik vestig uw aandacht JP net artikel „Een beter Europa", in dit num- Lf~'van de hand van onzen Londenschen cor- ponöent, waarin hij de zeer ver gaande dénk- ten omtrent federatieve Europeesche samen- nng en gemeenschappelijk koloniaal beheer rgeeft Qle thans zelfs door invloedrijke Engel- •flen geopperd wordt. Ook vestig ik uw aandacht op de uiting van Donderdag in het Hoogerhuis gedaan, _nd nu zijn voorwaarden voor een vre- onferentie moest kenbaar maken. De regee- staat daartegenover nog op het standpunt: moeten wij winnen. Men kan er ook uit n. in een winnende positie zijn. Maar dat zou dur6nS hlokkade-stelsel zeer lang kunnen en- Is er wellicht kans dat de Engelsche en regeeringen binnenkort wél met hun voor een vredesconferentie voor den Een ding is zeker: de toestand wij- en de teekenen doen zich schier dage- zich v te voor. R. P. (De voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België zal op 10 De cember a.s. te Rotterdam worden Ja, het is in deze tijden, Met den geest van nijd en strijden, In de wereld boos en droef; Maar dit hoeft ons niet te letten, Met de Belgen door te zetten, In het spel van schoppen-troef. Onze goede zuiderburen Mogen ons een keurploeg sturen, Voor een flink sportieven strijd; Met een leger landgenooten, Smeekend om de felste schoten, Ook ons leger staat bereid. En wij zullen slechts genieten, Als zij aanvallen en schieten, Met een onuitbluschbaar vuur; Ook wij zullen attaqueeeren En ons even fel verweren, Tegen den sportieven buur. Als de strijd weer is gestreden, Fluit de scheidsrechter den vrede, En de ploeg van ieder land Reikt de andre tijdens 't eten, Vroolijk aan den disch gezeten, De sportieve broederhand. Waarom zou in deze dagen HollandBelgië niet slagen, 't Slaagt natuurlijk extra juist; Deze strijd zal dubbel toonen, Waar de buren vreedzaam wonen En waar vriendschap duurzaam huist. P. GASUS. IEDER ROOKER IS VERRUKT DOOR HET FIJN ESKAPRODUCT! N.V.Tabakskerverij v.h. P.Schuckink Kool Koningstraat 73 Beverwijk Tel. -3227 (Adv tngez. Med.) Vrachtauto te water gereden. Vrijdagavond om zeven uur is een vracht auto, welke uit de richting Nieuwe Pekela naar Veendam ging, ter hoogte van de stroo- cartonfabriek „De Vrijheid" in het Kanaal gereden. De wagen kwam op den kop in het water terecht en verdween onder de opper vlakte. De twee inzittenden, W. Sybrandy uit Leeuwarden en A. van der Woude uit Hol- werd, zijn verdronken. Beiden waren pl.m. 27 jaar oud. De auto was een vierwielige vrachtauto, waar aan een vierwielige aanhangwagen was gekop peld. Zij kwam ledig uit de richting Pekela. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De weg was zeer glad, zoodat het niet is uitgesloten dat de auto is geslipt. moet U onder 't oog zien. Ook 't gevaar Uw oogen te bederven. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 Levering aan Ziekenfondsleden. (Adv. Ingez. Med.) Zondag Dansen 3—6 uur: THE REVELLl'S. 7—11 uur: THE COLLEGIANS. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG 11 uur CULTUURFILM: MODERNE GROENLANDVAARDERS. Een herinnering aan Dr. CHARCOT en zijn beroemde schip „POURQUOI PAS". (Adv. Ingez. Med.) Koningin bezoekt de „kleinbeeld"- tentoonstelling in Arti. AMSTERDAM, 3 Nov. Vrijdagmiddag te drie uur heeft H. M. de Koningin vrijwel onverwacht een bezoek gebracht aan de foto-tentoonstelling „Kleinbeeld '39" in de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam, welke tentoonstelling zich wel bij zonder in de belangstelling der Koninklijke fami lie mag verheugen, nu Woensdag Prins Bernhard eveneens een langdurig bezoek heeft gebracht aan de expositie, waar zijn eigen inzendingen een eereplaats innemen. de legerberichten. luidt alsvol? legerbericht van Vrijdagavond featspiüb1 -dag aan liet geheele front, eenige J actie van de contact-elementen. Nieuwe tegemoetkoming aan gemobiliseerden. Naar wij vernemen, zijn bij de regeering plannen in vergevorderden staat van voor bereiding voor een nieuwe belangrijke tege moetkoming aan de gemobiliseerden. Het ligt namelijk in de bedoeling het maximum van de kostwinnersvergoeding te verhoogen tot 28 gulden per week. Gelijk men weet is dit maximum enkele weken geleden reeds van f 17.50 op f 21 gebracht. Een andere tegemoetkoming betreft diege nen onder de gemobiliseerden, die vóór zij onder de wapenen werden geroepen, steuntrekkers wa ren. Voor hen zal bij de vaststelling van de kost winnersvergoeding rekening worden gehouden met het loon, dat zij voordien verdienden, toen zij nog werk hadden. te Amsterdam opgeheven. Nadat in een Woensdag j.l. gehouden verga dering de stekende havenarbeiders zich met meer dan twee-derde hadden uitgesproken vóór de voortzetting der wilde steking, zijn zij Vrij dagmiddag in Bellevue te Amsterdam ander maal bijeen gekomen. Met meerderheid van stemmen werd thans besloten hedenochtend het werk te hervatten TWEEDE KAMER BATAVIA 4 November (Aneta/A. N. P.) Aneta verneemt van den commandant der militaire luchtvaart: Hedenmorgen is, kort na het vertrek van het vliegveld te Ambon, een Glenn Martin bran dend neergestort bij het schiereiland Hitoe tegenover Ambon. De gewestelijke militaire commandant begaf zich onmiddellijk naar het terrein waar het vliegtuig was neergekomen en berichtte vandaar: het toestel is geheel verbrand. Omtrent het lot van de bemanning kunnen nog geen positieve berichten worden gegeven, ofschoon er weinig hoop bestaat. Het aantal inzittenden van het toestel bedroeg vijf. De positie, waarin het vliegtuig zich bevindt, vertraagde het doorkomen van nauwkeurige feiten omtrent het lot van de zich aan boord bevindende personen. OSLO 4 November (Reuter-A. N. P.). De Noorsche Admiraliteit deelt mede dat de „City of Flint" met de Duitsche „prijsbe manning aan boord vergunning had ontvangen van Tromsö af langs de kust in de Noorsche territoriale wateren te varen. Vrijdagmiddag is de „City of Flint" met twee Noorsche oorlogsschepen te Haugesund aange komen waar het anker werd uitgeworpen, zonder dat daartoe verlof was bekomen. Aangezien voor het schip geen geldige reden bestond een Noorsche haven aan te doen, heb ben de Noorsche autoriteiten beslist dat het schip weer aan de Amerikaansche bemanning zal worden vrijgegeven en de Duitsche „prijs bemanning" geïnterneerd. Koffers met uniformen over de grens Donderdag is oij het grenskantoor Rammel beek de Nederlander G. A. M. A. uiit Denekamp aangehouden, die met een auto, waarin zich bij nader onderzoek militaire kleeding en andere uniformkleeding bevond, gepakt in twee koffers, over de Nederlandsche grens probeerde te ko men. De auto en de koffers zijn in beslag ge nomen. A. is in verzekerde bewaring gesteld. De aangehoudene, die 25 jaar is, is reeds eenige jaren als chauffeur in Duitschland werkzaam. Hoewel auto's naar Duitschland meestal niet aan een onderzoek worden onderworpen, was zulks Donderdagavond wel het geval en de inspectee- rende grensbeambte ontdekte twee koffers, welke o.a. uniformen van de rijkspolitie, het Nederland sche leger, de marechaussee en de posterijen be vatten. A. beweerde van den inhoud en de bestemming der koffers niet op de hoogte te zijn. Hoe de kof fers in de auto waren gekomen, zeide hij aan vankelijk niet te weten. De grenspost stelde zich onverwijld met den burgemeester van Denekamp in verbinding. Deze stelde, met de militaire autoriteiten, dadelijk een onderzoek in en liet bij den vader van den gearresteerde, die eigenaar van de auto is, huis zoeking verrichten. Deze huiszoeking leverde evenwel niets op. Bij een nader verhoor verklaarde A. Jr., dat hij twee heeren van Duitsche nationaliteit uit Duitschland naar Amsterdam had gebracht. Wat zij daar moesten doen, wist hij niet. Later ver klaarde hij, dat hij opdracht had de koffers uit Nederland naar Norbhorn te brengen. Ook de vader, die lid van Prov. Staten van Overijsel is, heeft een verhoor ondergaan, doch deze ver klaarde van de gedragingen van zijn zoon niets te hebben geweten. Dinsdag zal het ontwerp worden aangenomen DEN HAAG Vrijdag. De gedachtenwisseling naar aanleiding van het nieuwe crediet voor werkloosheidsbestrijding, ten bedi'age van 30 millioen gulden, nam nog den hee- len Vrijdagmiddag in beslag. Toch is er geen twijfel over het verlangen van de Kamer om deze aan vrage van de Regeering goed te keuren. Dat ware trouwens reeds vandaag geschied, indien niet, tot veler verbazing, Mr. Rost v. Tonningen (nat.-soc.) op het allerlaatst stemming had aange vraagd (die nu a.s. Dinsdag om" 1 üur zal geschie den) dit, ofschoon deze afgevaardigde zelf ver klaard had, dat zijn fractie haar stem aan het cre- diet-voorstel niet wil onthouden, overigens de volle verantwoordelijkheid aan de Regeering la tende. Dit, omdat de N.S.B.-fractie eigenlijk een mislukking van de werkloosheidspolitiek van dit Kabinet verwacht, gelijk Mr. Rost te kennen gaf in zijn betoog, dat rijk was aan kritiek op de z.i. veel te lage prijzen van landbouwproducten, op eenzelfde verschijnsel bij den export van boter enz. Met hem voerden nog tal van sprekers een plei dooi voor krot-opruiming in snel tempo. Zoo de heer Wijnkoop (comm.) de heer B ij 1 s m a (v.-d.), de heer Smeenk (a.-r.), welke laatste allerlei financieele opmerkingen ten beste gaf en ook nog in verband met de „veredeling" van de werkverschaffing waarschuwde, dat men rekening moet houden met den loonstandaard, terwijl hij voorts uiting gaf aan de vrees, dat de Regeering zich in een wespennest steekt door particulieren bijdragen te verstrekken voor gebouwen van alge meen maatschappelijk nut. Tenslotte zij nog van het betoog van dezen a.-r. woordvoerder vermeld zijn fractiegenoot A m e 1 i n k informeerde naar de oorzaak van den sterken achteruitgang in het aantal arbeiders bij de werkverschaffing dat hij er op wees, hoe de minister, ook al is er thans een Rijksdienst voor de werkloosheidsbestrijding inge steld, de man moet blijven, die aan de Staten-Ge- neraal verantwoording aflegt. Nadat de heer Wijn koop (commun..), dien we o.m. op krachtige voort zetting van de inpoldering van de Zuiderzee hoor den aandringen, in den breede den sociaal-demo craten en hun bewindsman verweten had de zaak van de werkloosheidsbestrijding thans geenszins aan te pakken gelijk zij zouden moeten doen, con stateerde Ir. Vos (s.-d.), dat de vorige Regeering nog niet de helft was nagekomen van wat zij in dertijd ter gelegenheid van de interpellatie-van Gelderen had toegezegd. Verder polemiseerde hij, de va'der van het plan van den Arbeid, nog wat tegen het plan-Westhoff om aan het slot van zijn uiteenzettingen verbetering van de loonen van de arbeiders bij de werkverschaffing te bepleiten. Zijn geestverwant, minister v. d. Tempel liet in- tusschen, in een rede, die even degelijk als reëel aandeed, niet na, er op te wijzen, dat een zekere verhouding moet bestaan tusschen de loonen in werkverschaffing en de loonen in het vrije bedrijf. De Minister die zijn speech had aangevangen met hulde aan zijn voorganger Mr. Romme, had het eerst over het verschil in opzet in de finan ciering van werken in werkverschaffing en an- der zij ds, van werkfondswerken. Het aantal werkloozen bedroeg in September 250 duizend, thans 247 duizend, maar inmiddels is hun aantal nu weer stijgende. Ala oorzaak van het te- rugloopen in de laatste maanden van het aantal bij de werkverschaffing tewerkgestelden noemde hij allereerst de afneming van de werkloosheid ten plattelande, verder de mobilisatie en ook de stagnatie, die in verschillende werken is opge treden tengevolge van het feit, dat de aannemers in verband met de prijsstijging de positie opnieuw moeten bekijken. In de afgeloopen jaren is voor werkfondscredie- ten in totaal 178 millioen geblokkeerd, waarvan 110 millioen is verwerkt en voor 26 millioen in uitvoering is, terwijl in 1940 voor ongeveer 40 mil lioen zal kunnen worden uitgevoerd, waartoe het nu aangevraagde crediet in belangrijke mate zal kunnen bijdragen. Ver reikt dit nieuwe crediet echter niet. Over de inpoldering van de Zuiderzee moest men praten bij de Waterstaatsbegrooting en wat de beslissing over de IJ-tunnel aangaat (hiernaar had o.a. Mr. Rost v. Tonningen gevraagd), die ligt in de eerste plaats bij de gemeente Amsterdam. Met de bezwaren, die men in bouwvakkringen koestert tegen de uitvoering van werken als Werkfondswerken zal men telkens, wanneer er een beslissing te nemen valt, rekening houden. Minister v. d. Tempel gaf voorts te verstaan voorshands ernstig bezwaar te hebben tegen het in het leven roepen van een staatsbedrijf der werkloosheidsbestrijding. Hij onderstreepte, dat de Regeering verantwoordelijk blijft voor de wijze van uitvoering en zeide toe te willen probeeren jaarlijks of halfjaarlijks een verslag aan de Staten Generaal uit te brengen. Als man met nuchteren werkelijkheidszin ver klaarde dr. v d. Tempel, dat het maken van een algemeen werkplan voor een langen duur onmo gelijk is. Aangestipt zij verder, dat hij verzekerde, dat de Regeering steeds het bedrijfsleven zelf zoo veel mogelijk wil versterken en dat in de oogen van den Minister de werkloosheid in de groote steden en in de industrieele centra het nijpendst is. Intusschen, plannen voor aanbouw van de han delsvloot bevinden zich in een gevorderd stadium, terwijl we voorts te höoren kregen, dat men op krachtigen steun van de vliegtuigindustrie kan re kenen. Al acht deze bewindsman de zorg voor goe de volkshuisvesting en voor krot-opruiming van groot belang voor deze punten meende hij toch eer Arrestatie in de moordzaak te Leidschendam. De Rotterdamsche politie heeft Vrijdagavond een 26-jarig man aangehouden, wiens arrestatie vermoedelijk van het grootste belang zal blijken te zijn voor de oplossing van het te Leidschen dam gepleegde misdrijf, dat een week lang de gemoederen in ons land heeft bezie gehou den. „Het Volk" meent reden te hebben te mogen vermoeden dat de politie de dader van den moord in handen heeft. naar zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken te moeten verwijzen. De Regeering zal voor de werkloosheidsbestrijding doen wat er praktisch te doen valt, maar aldus de realist kan en zal zij niet iets ondernemen dat alleen maar (hier olgden 's Ministers handen de richting van zijn betoog!) in de lucht hangt! E. v. R. DE MOOISTE HOED! DE GROOTSTE COLLECTIE! heeft HEEREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOST (Adv Ingez. Medj CDXXVII Ik wil ditmaal nu eens niet beginnen met te vertellen hoeveel booten er binnen waren, wat ze besomden, hoe duur de haring was en de makreel. Dat komt straks wel. Eerst iets anders. Ik wil beginnen met een waarschuwend woord te richten tot degenen, die verantwoordelijk zijn voor de praatjes, die deze week niet alleen aan den kant maar ook in de plaats, naar ik vernam zelfs al in andere plaatsen de ronde deden. Er werd verteld, dat een trawler op een mijn was geloopen. Zelfs werden er verschillende namen genoemd. Zoo'n praatje ontstaat natuurlijk niet van zelf. Het wordt opzettelijk rondgestrooid door menschen, die er een bepaalde bedoeling mee hebben of het ontstaat uit een gerucht, dat door slechte luisteraars of menschen met wat al te veel fantasie opgevangen wordt. Deze praatjes hebben in een aantal gezinnen heel wat ongerustheid veroorzaakt; geheel on- noodig natuurlijk. Dit is een schandelijk bedrijf, waarmee ook het leven van den visscherman onnoodig moei lijker gemaakt wordt dan het al is. Gelukkig is er thans de radiotelefonie, waarvan de schip pers een dankbaar gebruik maken om geregeld iets van zich te laten hooren en daardoor kon den ook de gezinnen, die in ongerustheid ver keerden, spoedig gerustgesteld worden. Laat men toch vooral voorzichtig zijn met dat: „heb je het al gehoord?" Er zijn deze week weer tal van opgelegde booten in de vaart gegaan. In totaal varen er nu 22, waarbij de Bruinvisch en de Condor, die een reis gemaakt hebben, niet meegeteld zijn, omdat deze voorloopig wel niet meer naar zee zullen gaan vanwege de teleurstellende resultaten van deze eerste reis. Gistermorgen waren er eenige moeilijkheden aan den kant. Een der reederijen geeft niet al leen 50 pet. toeslag op de vaste gages, zooals tusschen reeders en opvarenden is overeenge komen, maar geeft dezen toeslag ook op het procentengeld. En nu schijnen de opvarenden van de booten der reederijen. die laatstgenoem den toeslag niet geven, dezen ook te willen heb ben. Dat geeft natuurlijk eenig geharrewar en het is niet onmogelijk dat er eenige stagnatie in het uitvaren door ontstaat. De vraag wat de booten zullen gaan doen, als het uit is met de haringvisscherij, is reeds in ons blad besproken. Nu er deze week zooveel tegenslagen met de haring zijn geweest, is dit plotseling een urgente kwestie geworden. Zul len al deze schepen nu op de gewone Noordzee- visscherij gaan? Zullen er dezen winter weer booten naar de Witte Zee gezonden worden? Dat zijn vragen waarop ik het antwoord schul dig moet blijven. Die Witte Zeevisscherij, die nu twee jaar op het programma heeft gestaan, is geen succes geweest. Het is gebleken, dat de reizen te lang zijn om met goede visch thuis te kunnen komen en daaraan valt niets te ver anderen zoolang de booten geen koelinstallatie aan boord hebben. En de omstandigheden zijn thans van dien aard, dat de vraag naar voren komt. of het ook om andere redenen wel raad zaam is, zoo dicht bij de Noordkust van het land van Stalin en Molotof te komen. Waarom het niet eens bij IJsland geprobeerd? Zoo een IJslandsche reis behoeft niet langer dan een dag of 14 te duren, wanneer men er booten als de Haarlem, de Delft, de Erin enz, met hun enorme vangcapaciteiten naar toe zendt. En dan bestaat de mogelijkheid, dat er visch van goede kwaliteit (stijve kabeljauw?) wordt aangevoerd. Er zijn deze week. de Bruinvisch meegeteld, 10 booten aan den afslag geweest, bijna alle met haring en makreel. Ook waren er al eenige loggers met versche haring. De totale aanvoer van versche haring bedroeg bijna 7600 kisten en verder was er nog al wat steurharing. De resultaten liepen niet weinig uiteen en het waren niet alleen de beide kustbooten. die mislukte reizen maakten. Eenige trawlers waren eenige dagen te laat naar zee gegaan om nog van de rijke haringvangsten te kunnen profi- teeren en daardoor maakten deze booten zeer onvoldoende besommingen. Dat is voor de reeders, die hun schip met moeite naar zee heb ben gekregen en zich daarvoor hooge kosten hebben getroost en voor de opvarenden, die het thans lang niet lekker op zee hebben, een groote tegenvaller. In den prijs van de haring ligt het niet. Daar voor wordt nog steeds goed geld betaald. Wan neer deze al eens beneden de zes gulden kwam, lag dit aan de kwaliteit. Dat men voor fijne kwaliteit wel wat over heeft, heeft de Protinus ondervonden; die bracht'een paar kisten haring aan en die was prima, prima. En ontving zoo ongeveer een tientje per kist. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1