Roosevelt wil Mijnhardtjes de Amerikaansche schepen ook buiten de neutrale havens houden NIEUWS IN 'T KORT. De „City of Flint". ,jyDAG 6 NOVEMBER" 1939 Je lexleekenitu} dec uHaanscke neutxaliteitswet m nnderteekening van de Amerikaan- 9 futraliteitswet Zaterdagmiddag 12.04 s'TfHd die het oorlogvoerenden lan- r' mnffeliik maakt op „cash and carry"- ,,rde wapens in de Vereenigde Staten nnm waren o.a. Cordell Huil en een antal leden van het Congres tegen gif Direct daarna teekende de presi- -p Droclamatie, waarbij de wet terstond r'iit wordt door de formeele afkondi- 5n de neutraliteit van het land. Een Proclamatie, die tegelijkertijd getee- ;'-fprd regelt het gebruik van de Ameri- he havens en territoriale wateren door goten van belligerenten. lechtigheid verklaarde Huil: Ik ben na- - verheugd over de veranderingen, die in aLliogen van onze neutraliteitswetgeving Gebracht Ik wil met nadruk herhalen wat Voortdurend heb gezegd dat onze voor- heiligste taak is ons land veilig en in •p houden. Het is mijn vaste overtuiging Streven succes zal hebben en ik weet dat ie wet ons in dit streven van veel nut zal onderteekening besprak Roosevelt met de van den Senaat en het Huis van Afgevaar- ,ljR voorstel, dat zij, terwijl het Congres zou zijn, bij de hand zouden blijven ^•plegen van overleg over de buitenland- 'j^tvan'de proclamatie van president Roo it betreffende de neutraliteitswet luidt als 1f pranklin Roosevelt, president van de Ver ft, gtaten, handelend volgens het gezag dat xla f foevertro'uwd door genoemde resolutie de 4üteitswet proclameer dat ongelukkiger- X ,tasschen het Duitsche Rijk eenerzijds en Ljju polen, Groot Brittannië, Indië, Austra- ai Mda, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika an- -ds 'een staat van oorlog aanwezig is en dat njodig is de veiligheid te waarborgen, den ij in de Vereenigde Staten te bewaren en de 1 der Amerikaansche burgers te beschermen. In mijn decreten betreffende den uitvoer ■vapenen, munitie en oorlogsmaterieel aan •vrijk Duitschland, Polen, Groot-Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en - Ji, van 5 Augustus 1939 en 10 September. w. g. Franklin Roosevelt. Cordell Hull. héén toelichting op de verklaring van pre st Roosevelt, waarbij de Amerikaansche «pvaart wordt geweerd van het oorlogsgebied Ide president dat het de bedoeling is alle dkaansche schepen uit te sluiten van havens oorlogvoerende landen, hetzij Britsche, Fran- of Duitsche in Europa en Afrika, tot aan de arisch^ eilanden. Het verbod geldt ook voor de havens van [«land, Noorwegen ten zuiden van Bergen, heden, Denemarken, Nederland en België, lie Oostzeehavens en de Golf van Biscaje, tgezonderd de wateren vlak aan de noord kust van Spanje. neutrale havens in de Middellandsche en Ete Zee, in den Stillen en Indischen Oceaan Duitsch manifest tot de Jlokmmedaansche frontstrijders. Pamfletten op Luxemburgsch gebied gevonden. fcwmburgsche jagers hebben in het bosch van stad Luxemburg, het „Baunibusch" op 2 K.M. de hoofdstad geheele pakketten pamfletten iroden, met den volgenden belkost 'falmansche soldaten uit Algiers, Marokko, 1 zijt Fransche soldaten. Wij begrepen ip u naamt voor Frankrijk te strijden, taraarom voor Engeland, dat Frankrijk in 'a oorlog heeft medegesleept en welks belan- nlet op het spel staan? Waarom tegen -seMand, dat er niet aan gedachit heeft ook het kleinste stukje Franschen grond te weren? jen, Turiisiërs, Marokkanen. Hebt gij a&Hjk lust op het veld te blijven voor de En- &hen, die uw Muzeknansche broeders hebben en nog dooden?" ;'n een achterkant der pamfletten staat de- iohsi in het Arabisch. ™»'iouic havenstad Cartagena is w een tornado, gevolgd door een springvloed ^lerd. De stad is bezaaid met wrakhout en ponder de bevolking zijn velen gewond. ^3.] decreet van den president der Fransche is een algemeen betaalmeester benoemd de betaling van de Fransche staats- ®®n aan de Vereenigde Staten. gr'^Smiddag hebben Japansche vliegtui- iwl vT che vliegvelden Wansja en Wen- s gooombaydeerd, waarbij meer dan 30 Chi- getuigen werden vernield. 5' Duitsche Nieuwsbureau meldt: In het van de groote verhuizing der Duitsche T* Pjs het Duitsche stoomschip „General met 2858 passagiers uit de haven vertrokken. Het betreft het eerste groo- 'mr -van Duitschers uit Letland. Tot dus- en uitsluitend Duitsche „Reichsangehöri- Wractorj verbouwt zijn oorlogstanks tot'land 's. Het leger heeft een eerste partij JS verbouwde tanks overgedragen aan r-Wpf van de Phalanx ter verdeeling in de wJJ- waar de landbouwwerkzaamheden be- ^SvereJschen. een3» dat de laatste dagen te Mün- rvj? wintigtal personen is gearresteerd on- ••'van p -111^ van deelneming aan een com- ;>er, ^eiei'sche separatisten. Vijf van hen zijn -Senlef gouden partij medaille. (V; foÏÏLGiannini> de leider van een Italiaan- l"'3ienr vie e? HoPz' de directeur van het de- 'j''deWof-n ïandel en leider van de Zwitser ss e'll| «ebben te Bern een onlangs te 'OfetoSf rde overeenkomst onderteekend. ^tovert voorziet in faciliteiten voor het itti, hpp£ d00r Italië van personen en goe- - De imi y°?r afkomtig uit Zwitserland. ^octmwe.1!slteit van Montpellier heeft het n °^pe^end aan Koningin Elisabeth hc Koningin Viooff. opn foioorvafimVip wg gezonden en alle havens ten zuiden van de breedte der Canarische eilanden blijven voor de Amerikaan sche scheepvaart open. De president voegcle hieraan toe dat hij de be voegdheid bezat eventueel aan Amerikaansche schiepen toe te staan zoo noodig zich in het oor logsgebied te begeven, bijv. voor de evacuatie van Amerikaansche burgers. Een Deensch en een Noorsch schip vergaan. Aantal opvarenden van de „Sig" vermoedelijk verdronken. Het Deensche motorschip „Canada", aan boord waarvan zich een ontploffing had voor gedaan, is Zaterdag gezonken. Vijf sleepbooten hebben gedurende den nacht getracht het schip te behouden, doch zij hebben haar pogingen moeten opgeven. De kapitein verklaarde de oorzaak van de ontploffing niet te weten. Volgens hem was het schip op een mijn ge- loopen en waren alle 67 opvarenden gered. Reuter meldt daarentegen dat slechts een reddingsboot met schipbreukelingen aan land gekomen is en dat trawlers nog naar twee andere booten zoeken. De „Canada" meet 11.100 ton en was gebouwd voor passagiers- en vraebbdienst tusschen het vasteland, Southampton en de havens in het .Noorden van den Stillen Oceaan. De „Canada" was uitgerust voor tachtig passagiers en bevatte tien koelkamers voor bet vervoer van fruit. Reuter meldt uit Londen dat in een haven aan de oostkust een aantal overlevenden aan land zijn gebracht van het Noorsche s.s. Sig" (1342 ton), aan boord waarvan zich een ontploffing heeft voorgedaan. Mij gelooft dat de overige op varenden verdronken zijn. De meesben der geredden waren nauwelijks ge kleed. Zij waren na de ontploffing in het water gesprongen en er in geslaagd zich aan wrakhout vast te houden, waarna zij drie uur later door een Britsch schip waren opgepikt. Oneeniglieid in de Zuid- Afrikaansclie Unie. Hertzog doet een aanval op Smuts. Hertzog, de gewezen premier van de Zuid- Afrikaansche Unie heeft naar Reuter meldt, in een rede te Smithfield (Oranje Vrijstaat), me degedeeld de leiding op zich te hebben genomen van het „gereconsolideerde Afrikanerdom", nu in de Vereenigde Partij een scheuring is ont staan over de deelneming van Zuid-Afrika aan den oorlog. Hertzog voegde hier aan toe, dat Ma- lan, de leider der Nationalistische Partij weer onder hem zou komen te staan. Hertzog deed aanvallen op minister-president Smuts, dien hij een „Britschen chauvinist" noem de. Hóewei hij nog geen verbreking van alle banden met het Vereenigd Koninkrijk en het Britsche rijk wenschte, verklaarde Hertzog, dat de houding van Smuts ten zeerste bijdroeg toe de herzie ning der banden met Groot-Brittannië. Tenzij Zuid-Afrika bestuurd zou worden als onafhan kelijk land, aldus Hertzog, zou zijn deelneming aan het Britsche gemeenehest niet van langen duur zijn. De plicht van alle Zuid-Afrikaners is er voor te zorgen dat de oorlog niet langer geduld zal worden dan gerechtvaardigd zal zijn door de deelneming of het feitelijke belang van Zuid- Afrika. Hertzog verklaarde, dat de betrekkingen tusschen de Engelsch,-sprekende en Afri- kaansch-sprekende bevolkingsgroepen een em- stigen schok hebben ondergaan, doch dat hij er nog steeds van overtuigd is, dat het mogelijk is een zuivere Afrikaansche natie o.p te bouwen uit de twee groote bevolkingsgroepen. Brandende postzakken in Engelscke treinen. De Londen Midland and Scottish Railway deelt mede dat Zaterdag in de treinen van Londen naar Liverpool en van Londen naar Wol verhampton postzakken brandende werden ge vonden. De oorzaak hiervan is onbekend en de zaak is in handen gegeven van de politie. De vlammen konden gedoofd worden. LIJKEN VAN DUITSCHE ZEELIEDEN AAN DE ENGELSCHE KUST AANGESPOELD. Aan de kust van Kent zijn de lijken van vijf opvarenden van een Duitschen duikboot aange spoeld, die naar bleek nog niet lang in zee hadden gelegen. De omgekomenen droegen allen het toe stel. dat gebruikt wordt om uit gezonken duik- booten te ontsnappen. Plaatselijke bewoners, die de getijstroomen goed kennen, hechten geen waarde aan berichten, volgens welke de lijken afkomstig zouden zijn van de Duitsche duik boot, die kort geleden op de Goodwin Sands is aangespoeld. Ook de Finsche marine is paraat op elke eventualiteit Een der stukken ge schut wordt in stelling gebracht aan boord van een Finschen oorlogsbodem Een „Fronttheater" in Frankrijk. Bekende artisten werken er aan mede. In de komende week zal het Fransche theater bij het leger definitief worden geregeld, zoo meldt Havas uit Parijs. Tot nu toe werd voor de ontspanning van de militairen achter het front gebruik gemaakt van de plaatselijke krachten, doch in het vervolg zullen speciale tooneelge- zelschappen, dank zij de medewerking van den generalen staf, wekelijksche voorstellingen geven langs het geheele front. Hieraan zal worden medegewerkt door bekende kunstenaars als Maurice Chevalier, Josephine Baker, Nita Raya, Joe Bridge, Lucienne Boyer, Marie Dubas, Fernandel, het ballet van de Opera, Jacques Thibaud, Alfred Cortot en anderen. Zoowel tooneelvoorstellingen, concerten als variété voorstellingen zullen worden gegeven. Churchill in Frankrijk. „Zuivering" van den Atlantischen Oceaan besproken? De Britsche ambassade te Parijs deelt mede, dat de Engelsche minister van Marine, Churchill, van 2 tot 5 November een bezoek aan Parijs heeft gebracht om besprekingen over den ar beid der marine van beide landen te voeren. Op 2 November is Churchill, die vergezeld was van den plaatsvervangenden chef van den ma rinestaf, ontvangen door Daladier en zijn Franschen collega Campinchi. Hij had een lang onderhoud met den Franschen vlootcomman- dant, admiraal Darlan en sprak ook met den generaals Gamelin en Vuillemin. Des avonds bood Campinchi een maaltijd aan, waarop Chur chill zich onderhield met de ministers van koopvaardij en blokkade, Rio en Pernot en met den onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Champetier de Ribes. Op 4 November ge bruikte de Britsche minister het noenmaal met generaal Gamelin. Hij bracht generaal Georges een bezoek. Zondag arriveerde Churchill in het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk. Hij gebruikte het noenmaal met den commandant, Gort. De „Daily Express" en de „Daily Sketch" mee- nen te weten, dat plannen zijn uitgewerkt, welke den geallieerden in staat moeten stellen den Atlantischen Oceaan te zuiveren van kaper schepen. Luchtaanval op Noord-Frankrijk. Fransche luchtdoelgeschut in actie. Het Belgische persbureau Belga meldt: Zon dagochtend omstreeks elf uur is een lucht aanval gedaan op het gebied RijsselRoubaix Tourcoing. Te Doornik heeft men het geluid van de ontploffingen en het vuren van de Fransche luchtdoel-artillerie gehoord. Verschei dene vliegtuigen werden in de lucht gezien. Ook nieuwe aanval op Engeland beoogd? LONDEN 5 December (Havas). Omstreeks den middag heeft men tweemaal kort na elkaar in een stad in Noordoost-Engeland geronk van vlieg tuigmotoren gehoord. Er werd evenwel geen enkel toestel gezien en luchtalarm werd niet gemaakt. Noorwegen wijst Duitsch protest af. Vrijdag morgen, denzelfden morgen dat de „City of Flint" uit Haugesund vertrok, diende de Duitsche zaakgelastigde te Oslo een protest in bij den Noorschen minister van buitenland sche zaken, die terstond antwoordde dat het pro test niet steekhoudend was, aangezien de Noorsche autoriteiten gehandeld hadden in overeenstemming met het internationaal recht. In haar protest eischte de Duitsche regeering, dat de „City of Flint" zou worden vastgehouden, terwijl de zaak door de beide regeeringen werd besproken. De Noorsche regeering, aldus de mede- deeling verder, zag geen redenen om hierop in te gaan. Haar standpunt is tot uitdrukking gebracht in een nota, die Zondag aan den Duitschen zaakgelastigde is overhandigd. Hierin wordt het Duitsche protest positief afgewezen. Er wordt herinnerd aan de Haagsche conventie van 1907, welke door Duitschland en Noorwegen is geratificeerd en die een neutrale mogend heid den plicht oplegt tot vrijlating van ieder genomen schip, dat in een van haar havens bin nenloopt, tenzij „door slecht weer of gebrek aan voedsel of brandstof." In overeenstemming hiermede, aldus de verklaring, „werd de Duit sche prijsbemanning geïnterneerd aan boord van het Noorsche oorlogsschip gedurende den nacht en werd de „City of FIL.t" vrijgelaten. Het schip is den volgenden morgen uit Haugesund vertrokken. Het blijkt dat de Duitsche officier, die het be vel voerde over de prijsbemanning aan boord van de „City of Flint", voordien tegenover de Noorsche autoriteiten had verklaard, dat hij het anker in Haugesund had uitgeworpen op bevel van de Duitsche regeering. Tevens is onthuld dat Duitschland had ge vraagd de „Flint" in Haugesund vast te houden, totdat men door middel van Duitsch-Noorsche ondei'handelingen de te nemen maatregelen zou hebben vastgesteld. De Noorsche regeering ant woordde echter dat zij niet in staat was hieraan te voldoen. Verder wordt in het Noorsche document ver klaard dat een onderzoek door een Noorschen dokter ingesteld uitgewezen had dat de Duïsche bewering, dat men een ziek lid der bemanning aan land moest brengen, ongegrond was. Ontstemming te Berlijn. De „City of Flint" bevindt zich thans nog te Bergen. Volgens een mededeeling van Noorsche zijde, welke nog niet bevestigd is, zou de lading in deze havenstad verkocht en ontscheept wor den. In politieke kringen te Berlijn verklaart men, dat het verwerpen door Noorwegen van het Duitsche protest een geheel nieuwe situatie schept. Men beschouwt de interneering van de Duitsche bemanning als bijzonder ernstig en men wees erop dat de Duitsche regeering tot dusverre vermeden had het gebeurde met de „Flint" te dramatiseeren, maar dat men nu mo gelijk een andere handelwijze zou moeten gaan voeren. Amerika dankbaar jegens Noorwegen. De regeering der Vereenigde Staten is voor nemens haar dank te betuigen aan de regee ring van Noorwegen voor haar optreden in de zaak van de „City of Flint". Volgens inlichtingen uit politieke kringen zal de Amerikaansche re- geering uiting geven aan haar groote voldoening en hulde brengen aan de houding van Noorwe gen, dat zich op alle punten gehouden heeft aan het internationale recht en aan de nauwgezette regelen van de neutraliteit, zoo meldt Havas. Wij bedreigen niemand, zegt Finland's premier. „Maar Finland kan zich niet zonder discussie bij de Russische eischen neerleggen." Cajander, de Finsche- premier, heeft Zater dagavond voor de radio een rede gehóuden, waarin hij o.a. zeide, dat Finland zich niet zonder discussie bij de Russische eischen kan neerleggen. Wij bedreigen niemand, aldus Cajander, en tot nu toe zijn wij de aangegane verplichtingen steeds nagekomen, doch onze neutraliteitswil moet niet als springplank die nen voor de Russische, eischen. Wij hebben, om onzen vredeswil te bewijzen, in onder handelingen met de Sovjet Unie toegestemd, doch verwachten, dat bij deze onderhandelin gen iedere concessie van onzen kant gecom penseerd wordt door gelijkwaardige conces sies van de andere partij. Mohammedanen in verband met de recente misi lukte besprekingen uitgegeven werden. In de verklaring wordt gezegd dat de onder koning op l November den toestand openhartig heeft besproken met Gandhi, met Prasad, den. leider van het Congres en Jinnah, den. leider der Mohammedanen. Hij verzocht hun onderling de provinciale situatie te bespreken teneinde in overeenstemming voorstellen te kunnen doen betreffende een uitbreiding van den raad van den onderkoning. Na de bespre kingen, aldus de verklaring van den onderko ning, blijft er een volledige oneenigheid bestaan tusschen de vertegenwoordigers der groote par tijen over fundamenteeele kwesties. De onder koning is niet bereid deze mislukking te aanvaar den,, maar stelt voor te zijner tijd wederom ln overleg met de leiders der groote partijen en vorsten na te gaan of er nog een mogelijkheid bestaat om eenheid tot stand te brengen. A. K. Cajander. Er is één ding, waarbij wij ons niet kunnen neerleggen, d.i. de vrijheid van ons land, dat een neutral lands is prijs geven Wij zijn met de Scandinavische landen verbonden door een dui zendjarige gemeenschap van geschiedenis, zeden en cultuur. Niettemin willen wij onze betrekkingen met de Sovjet Unie verbeteren. Cajander verklaarde vervolgens, dat de publici teit, die de Sovjet Unie aan de onderhandelingen gegeven had, een voor beide partijen gunstig re sultaat der besprekingen niet vergemakkelijkte. Toch. hopen wij tot een resultaat te komen. Ten aanzien van het standpunt van de Sovjet Unie, die de veiligheid van Leningrad wil verze keren, gaf Cajander toe, dat de Finsche grens zeer dicht bij deze groote Noord-Russische stad lag, doch hij voegde hieraan toe, dat dit niet een voldoende reden is om tot herziening der grenzen over te gaan. Cajander verklaarde dat het afstaan van een basis in de buurt van Hangö een gevaar zou vor men voor de veiligheid van Finland en dat het voor de verdediging van Leningrad niet noodza kelijk is. De openbare wereldmeening, zeide de premier, zal oordeelen, van welken kant de bedreiging is gekomen. In elk geval niet van den kant van Finland en van Zweden. Wij zijn niet overrompeld. Wij zijn op onze hoe de. Het is niet voldoende te zeggen, dat men neutraal wil blijven. Men moet ook in staat zijn, zijn neutraliteit te verdedigen. Op het oogenblik werken tienduizenden vrouwen en zelfs gevange nen voor de landsverdediging. De inschrijving, welke voor de landsverdediging is geopend, is snel volteekend. Met krachtige stem besloot Cajander: Finland bedreigt niemand. Het vraagt slechts, met al zijn buren in goede verstandhouding te mogen leven en in vrede te arbeiden. Doch als wij het niet onder eervolle omstandighe den kunnen doen, zullen wij onze vrijheid en onze onafhankelijkheid verdedigen. NOG OVEREENSTEMMING MET DE BRITSCH-INDISCHE PARTIJEN MOGELIJK? Lord Linlithgow over de mislukte onderhandelingen. INDISCHE LEIDERS OOK ONDERLING VERDEELD. Lord Linlithgow. De onderkoning van Britsch-Indië, Lord Linlithgow, heeft zich in een radio-rede van New Delhi uit gewend tot het Indische volk. Hij zeide dat hij met diepe spijt bekend maakte dat de besprekingen, die geopend waren met de vertegenwoordigers van het Indische Congres en de Mohamimedaansehe Liga, tot diusverre nog niet tot stand gebracht haddien, hetgeen hij gehoopt had. Het land is gerechtigd in een tijd van zoo grooten ernst den aard te kennen van het voorstel dat hij den beiden organisaties verzocht had in overweging te nemen. De onderkoning gaf uitdrukking aan de op vatting dat een raadgevende groep van Indische leiders tot verzekering van den steun van Indië bij het voeren van den oorlog, een groep waarvan hij de instelling overwoog groote mogelijkheden voor de toekomst zou inhouden. Hij deed een beroep op het geduld en den goeden wil van het Indische volk. en de groote politieke organisaties bij het streven, dat hij wenschte voort te zetten om de verschillende meeningen met elkander te verzoenen en het resultaat tot stand te brengen, dat allen, die aan Indië ver knocht zijn, wenschen. Na zijn radiorede heeft de onderkoning nog een verklaring afgelegd, waarbij copieën van de brief wisseling met leiders van het Congres en de' Twee ontploffingen op Griekscli schip. Nederlandsch vaartuig helpt bij het reddingswerk. Het Grieksche stoomschip „Nicolaos Membencos" is. Zondag ten gevolge van. twee explosies gezon ken. De uit zes en twintig koppen bestaande be manning is gered. Het stoomschip hoor t te Athene thuis, meet 5.295 ton en kwam van Engeland. De kapitein van het schip, dat voor Antwerpen bestemd was met een lading tarwe, zeide, dat de eerste explosie plaats vond in ruim 1. Onmiddel lijk gaf hij order het schip te verlaten. Veertien leden der bemanning gingen in de eerste en twaalf anderen in de tweede sloep. Vijf minuten later volgde een tweede explosie, ditmaal mid scheeps. Het schip scheen middendoor te breken. De brug en andere wrakstukken werden in de lucht geslingerd en vielen rondom de bemanning van het vaartuig in zee. Gelukkig werd niemand geraakt. In het duister dreven de sloepen rond, tot dat de boot, waarin zich de kapitein bevond, een lichtschip bereikte, waar men de schipbreukelin gen aan boord nam. De twaalf mannen in de tweede sloep waren eveneens in de buurt van het lichtschip gekomen, doch de boot dreef weer naar zee, ten gevolge van. het sterke getij. De sloep werd echter door een Nederlandsch schip opgemerkt, dat de mannen aan boord nam en zich draadloos in verbinding stelde met het lichtschip. Hierop werd een reddingboot uitgezet, die de twaalf mannen overnam van het Nederlandsche schip. Fransche onderzeeër brengt Duitsch schip tot zinken. Het blad „1' Avenir Colonial" te Leopoldville bericht, dat het Duitsche vrachtschip „Togo", me tende 5042 ton door een Franschen onderzeeër is getorpedeerd nabij Lobito. De „Togo" is onlangs uit Boma in de Belgische Congo vertrokken zonder opgave van bestemming. Tegen Gevatte koude. Koorts, Griep Ze xijn niet rond, doch hartvormig. lAdv. Ingez Med.) KALIfl PROGRAMMA DINSDAG 7 NOVEMBER 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. K.R.O.-uitzending. 8.— Berichten A. N. P., 8.059.15 en 10. Gramofoonmuziek. 103.0 Plechtige Pontificale H. Mis. 12.Berichten. 12.15 Rococo-octet, 12.45 Berichten A.N.P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO- orkest. 2.Vrouwenuurtje. 3.— Modecursus. 4.- Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. 5.— KRO- Melodisten en solist met pianobegeleiding. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Melodisten en solist 6,35 Sporthalfuur. 7.— Berichten. 7.15 Lezing „Wat beteekent vakorganisatie voor de bedienden" en „Cijfers die spreken". 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Reportage. 8.— Berichten A.N.P., mede- deelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 9.Gramofoonmuziek. 9.20 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 10.Reportage (opn.) 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Bertus van Dinteren en zijn orkest 11.05— 12.Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301.5 M. AVR.O.-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.Berichten A.N.P.gramofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.— Omroeporkest en solisten (opn.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11. Voor de vrouw. 11.30 De Vagebonden en soliste 12.15 Omroeporkest en solist. 12.45 Berichten A.N.P.; hierna gramofoonmuziek. 1.15 Vervolg ccncert. 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Omroep-orkest. 4.Cyclus: „Waar moet ik het zoeken?" 7.Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoorzang. 7.30 Engelsche les. 8.— Berich ten AJST.P., mededeelingen. Hierna: Causerie „De bewegelijke wereld" en eventueelê Gramo foonmuziek. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.35 Filmpraatje. 11.Be richten A.N.P. hierna: AVRO-Dansorkest. 11.40— 12.— Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. 10.0510.20 Pianosyncopations. 11.20 Dans- orkest. 11.50 Lichte muziek. 12.20 Berichten 12,35 Causerie 12.501.20 Solistenvoordracht. 2.20 Kon. orkest van de Luchtmacht. 2.50 Orkestconcert. 3.20 Berichten. 5.35 Causerie. 5.50 Orkestconcert 6.20 Radiotooneel of gevarieerd programma. 6.50 Mededeelingen. 7.20 Solistenvoordracht. 7.35 Variété 8.20 Berichten. 8.35 Causerie. 8.50 BBC- Theater-orkest. 9.20 Korte avondwijding. 9.35 Orkestconcert. 10.20 Radiotooneel of gevarieerd programma. 10.45 Dansmuziek. 11.2011.35 Be richten. RADIO PARIS 1648 M. Geen opgave ontvangen. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Leo Sysoldt's orkest. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Weermacht concert. 12.00 Concerten. 1.352.20 Populair con cert. 3.20 Winterhulpprogramma. 4.30 Koorzang 5.20 Concert. 7.3512.20 Zie Deutsehlandsender. BRUSSEL 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroepdans- orkest en gramofoonmuziek. 12.501.20. 4.20 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Ontspan- ningsprogramma voor soldaten. 7.50 Omroep orkest en soliste. 9.2010.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 Radio-orkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Cello en piano 4.40 Radio-orkest. 5.35 Het- Pro-Arte-kwartet. 5.50 Orgelspel. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzen ding voor soldaten. 7.50 Omroepsymphonie- orkest en soliste. 9.05 en 9.30,10.2G Gramofoon muziek.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5