V Vergadering van den gemeenteraad. Een stukje oud-Velsen verdwijnt. In memoriam M. K. Hofstede. Het politiebureau krijgt zijn afscheiding. De nieuwe weg komt er en het koets huis in Velserbeek is ten doode opgeschreven, ondanks de reddingspoging van den heer Vermeulen. B. en W. en de steun aan werkloozen. De raad dezer gemeente kwam gisteravond bijeen ter behandeling van een agenda, die ditmaal slechts negen punten bevatte. Daarvan was wel het voor naamste het voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met den Saat der Nederlanden inzake het aanleggen van een weg te Velsen en het toestaan Zonder opmerkingen neemt de raad van deze uiteenzetting kennis. De nieuwe weg lang Velserbeek. De heer Vermeulen (A. P.) wijst op de con sequenties voor de gemeente van de hier uitge voerde werken. In de commissie bleek, dat niemand van het noodige crediet voor de uitvoering van dit kon aanwijzen welke oplossing het meest gewenseht werk, alsmede van de bijkomende werken. Afwezig de heeren J. v. d. Veer en J. Kastelein. Herdenking wijlen M. K. Hofstede. De burgemeester sprak de volgende rede uit, welke staande door alle aanwezigen werd beluis terd. Sedert de laatste vergadering van Uwen Raad is -wat wij reeds lang verwachtten de Secretaris dezer gemeente ons door den dood ontvallen. En hoewel ik reeds bij zijn teraardebestelling in de gelegenheid was den overledene met een enkel woord te herdenken, stel ik er prijs op om in deze vergadering van ons hoogste gemeentelijk bestuurs college, waar hij zoo vele jaren de beraadslagingen heeft gevolgd, een oogenblik met U bij zijn nage dachtenis te verwijlen. Op 17 Januari 1910 trad Menne Kornelis Hof stede in dienst dezer gemeente; en onwillekeurig gaan in deze sterk groeiende gemeente bij het af meten van Hofstede's verdiensten jegens Velsen onze gedachten terug naar diep tijd. De jonge adjunct-commies werkte aanvankelijk op een nog bescheiden plaats,, maar hem wachtte een snelle promotie en een eervolle loopbaan lag vóór hem. Valsen. toen nog slechts een kleine gemeente van ruim 18.009 zielen, groeide in de dertig jaar, dat Hofstede hier gearbeid heeft op schier Amerikaan- sche wijze uit, tot het Velsen dat wij thans kennen en duidelijk, ja overduidelijk is het,' dat geweldige veranderingen in gemeente en gemeentebestuur en dientengevolge ook in het administratieve appa raat, waarvan hij later als secretaris de leiding had. zich hebben voltrokken De eerste belangrijke bevordering van Hofstede was toen hij in 1913 werd geplaatst aan de Afdee- ling Financiën om kort daarop te worden benoemd tot Controleur der Gemeente-belastingen. Deze werkkring moet .hem den nuchteren zakelijk en Groninger, want een zoon van het Noördën is; hij steeds gebleven bijzonder hebben gelegen en als controleur der gemeente-belastingen heeft hij de gemeente onschatbare diensten bewezen, Zijn bevordering tot Hoofdcommies en chef der le Afdeeling bracht hem meer in contact met Uwen Raad en met het Dagelijksch Bestuur der Gemeente reeds spoedig, in 1927, werd Hofstede benoemd tot Secretaris en nam zijn 12-jarige loopbaan in deze hoedanigheid zijn aanvang. Onder drie burgemeesters heeft hij gediend; met meerdere wethouders heeft hij in het dagelijksch bestuur samengewerkt en talloos is het aantal raadsleden dat hij heeft zien komen en gaan. Hofstede was begaafd met een helder verstand en een schier onbeperkt herinneringsvermogen. Moeilijk kon hij werk aan anderen overlaten en dit bracht hem ertoe óm ook nog tijdens zijn secreta riaat de meest belangrijke raadsvoordrachten en brieven zelve te redigeeren en om in het bijzonder zijn aandacht te blijven wijden aan alles wat met de financiën der gemeente verband hield. Hofstede voelde zich als met, Velsen samenge groeid; aan 'deze gemeente heeft hij. zich gewijd met de volle overgave van zijn persoon. Voor de ambtenaren is hij niet geweest een ge makkelijke chef; veel arbeid en de hoogste plichts betrachting heeft hij van zijn ondergeschikten steeds geëischt. Maar gaf daarin zelve steeds het voor beeld. Langer dan zijn lichaamskrachten toeston den heeft hij zijn werk op het Raadhuis voortgezel. In het College van Burgemeester en Wethouders was hij een gewaardeerd maar tevens een aan eigen inzichten zeer vasthoudend raadsman en een mede werker. wiens hulpvaardigheid ons soms verlegen maakte. Vreemd zal het U en mij te moede zijn nu hij nimmer meer de plaats zal innemen naast Uwen Voorzitter, waar hij bij Uwe vergaderingen zelden of nooit ontbrak. Veel heeft hij voor Velsen gedaan en hu zelf zou zoo gaarne zijn voortgegaan met den arbeid, die hem lief was. Maar in de kracht van zijn leven heeft de ziekte, waar geen genezing voor mogelijk v/as, ook hem, den sterke, gesloopt. Es 1st bestxmmt in Gottes Rat; moge dit door zijn familie worden aanvaard en mogen zijn nagelaten betrekkingen daaruit troost putten bij het groote verlies, dat zij zoo diep zullen gevoelen. Iemand, die Hofstede beter heeft gekend dan een van ons allen schreef mij: „Zijn geheele leven stond in dienst van de gemeente Velsen en haar belan gen gingen hem boven alles ter harte.' Een oordeel, dat wij allen van ganscher harte zullen willen on derschrijven op het moment, dat wij tezamen onze eerbiedige hulde en dank brengen aan de nagedach tenis van Menne Kornelis Hofstede, in leven Se cretaris onzer gemeente. Ik heb gezegd. Aangaan van een groncïruilmg. Ter verbetering van de Heidestraat stellen B. en W. den raad voor, met B. Oudshoorn c.s. een grond- ruiling aan te gaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Nog f 3400 voor het politiebureau. Bij een groot werk als de bouw van het politie bureau (Hoofdbureau van Politie heet het officieel) Heeft men altijd op eenige tegenvallers te rekenen. Zoo was bij het opmaken der kostenbegrooting van dit bouwwerk niet gerekend op het maken van een gemetselde terreinafscheiding om en het egalisee- ren van den aan de binnenplaats van het bureau grenzenden en voor sportterrein aangewezen grond. Uitvoering van dit werk blijkt thans echter ge wenseht en B. en W. stellen voor, alsnog een cre diet van 3400 voor dit doel beschikbaar te stellen. Aldus wordt besloten. Vergoedingen voor bijz. lagere scholen Hét voorstel inzake de vaststelling van de be dragen der vergoeding per leerling welke ingevolge art. 101 der Lager-onderwijswet 1920 moeten wor den uitgekeerd aan de besturen der bijz. lagere scholen over het jaar 1937 wordt aangenomen. Een streekplan voor Kcnnemerland-Zuid Ingevolge een schrijven van Gedeputeerde Staten Wordt de raad in de gelegenheid gesteld, eventueel e bezwaren in te brengen tegen de door genoemd col lege ingevolge de Woningwet opgelegde verplichting ten aanzien van de stemmenverhouding in de te stichten streekplancommissie, waarover de afge vaardigden der betrokken gemeenten het niet eens konden Worden. In verband hiermede vraagt o.a. de heer A. t e n Broek e (C. H.) of de raad het plan nog ter in zage krijgt. De voorzitter zet den gang van zaken nader uiteen. Het streekplan wordt door de streekplancom missie vastgesteld; de raad is volkomen bevoegd, later bezwaren in te brengen. Over de kwestie der stemmenverdeeling zijn Haarlem en Velsen het volkomen eens. Deze groote gemeenten dienen na tuurlijk meer stemmen te hebben dan de kleine ge meente. Het natuurschoon zal zooveel mogelijk ge spaard worden. Doordat één gemeente halsstarrig weigert haar medewerking te verleenen, wordt fteze regeling door Gedeputeerde Staten opgelegd. was, want bij elke oplossing waren bezwaren. Spr. heeft in de commissie aarzelend zijn stem gegeven en bij deze gelegenheid wil hij zijn stem nog eens laten hooren, omdat hij later nieuwe bezwaren ge vonden had. Spreker meent, dat het geen zin heeft, op de kwestie der rijksbijdrage terug te komen. In de commissie zijn echter nog andere dingen ter sprake gekomen. Andere oplossingen zijn onder de oogen gezien. Spreker meent, dat zonder een ver breeding van den Driehuizerkerkweg en met een directe aansluiting op de Meervlietstraat een goede oplossing niet verkregen kan worden. Dit behoeft geen oponthoud te veroorzaken in de uitvoering van het voorgestelde werk. Het is een geheel zelf standig punt. Met den nieuwen toegang tot Velserbeek meent spreker dat we eerder achteruit gaan dan vooruit. Hij acht het ongewenscht, een uitgang te hebben die loodrecht staat op een drukken verkeersweg. Wan neer de beide uitgangen vloeiend, overgaan in den verkeersweg wordt dit bezwaar ondervangen. Spr. betreurt het verdwijnen van het koetshuis. Het is geen bouwwerk met architectonisch schoon, maar hier, in het hart van het oude „zegepralend Kenne- j merland", waar van het oude bijna niets meer over is, vragen we ons af, of we van het oude Velsen niet iets in stand moeten houden. Spreker meent, dat de noodzaak niet bestaat, het koetshuis af te breken. Spreker wil het voorstel door laten gaan, maar eenige onderdeelen a tête reposée bekijken, De heer Verbeek (V. D.) kan de bezwax-en van den heer Vermeulen niet onderschrijven. Er- komt in Velsen een punt, waar van alle kanten op 't park Velserbeek de aandacht gevestigd wordt. Er is thans feitelijk maar één behoorlijke ingang en daarom wordt het park naar spreker meent, min der bezocht dan wanneer er een flinke ingang was. Aan de bezwaren, dat door de verdwijning van het koetshuis de achtergevels van de woningen op het Kerkplein zichtbaar worden, kan later wel te gemoet gekomen worden. De oude garage zal moe ten verdwijnen omdat er anders geen goede ingang voor Velserbeek verkregen kan worden. De heer Roelse (S. D. A. P.) is het met den heer Verbeek eens. Ook hij meent, dat het park door dezen weg gunstiger komt te liggen en druk ker- bezocht zal worden. Het is meermalen voorge- komen,- dat- auto's en autobussen van buiten den in gang niet konden vinden. Het is van belang nu „af werk" te maken. De heer Vermeulen heeft de histo rische antecedenten van het koetshuis wel wat te breed uitgemeten, meent spreker. (De heer Kastelein komt ter vergadering). De heer d e G r o o t (lib.) kan zich voor een groot deel vereenigen met de ideeën van den heer Ver meulen, met wat betreft de door hem bedoelde door braak. Maar er is in het oude dorpje Velsen al zoo veel veranderd, dat we ons er maar bij moeten neerleggen. De heer, 'Groene veld (C. H.) zal'voor ..het,- voorstel stemmen. Het koetshuis is ai niet veel meer dan een onbewoonbaar verklaarde woning. Verder brengt de heer Groeneveld den bouw van de boschwachterswoning ter sprake. De heer V a n H e ij st (N. P.) is door het raads stuk verrast, omdat het veel rrieer inhoudt, dan de aanleg van den weg. Hij vond het aan den eenen kant wei jammer dat het koetshuis moet verdwij nen, maar aan den anderen kant is het ook niet mooi. dat de nieuwe weg langs den achterkant daarvan loopt. Sprekers grootste bezwaar tegen dit plan is de afsluiting van den Stationsweg. Volgens1 een teekening komt de Stationsweg door den tuin van het huis van notaris Boerlage te loopen. Hij vestigt de aandacht, van het college hierop en vraagt al het mogelijke, te. doen om den weg niet te laten doodloopen. Dé pérceelen daar warden waardeloos. Spreker zal zijn "stem aan het voorstel geven. Wordt het werk in werkverschaffing uitgevoerd? De We tb 0'U.$e.r van O. W.: „Heelemaal niet" De heer Heeremans (R. K.) voelt veel voor de zienswijze vah-deh heer Vermeulen. De heer Ver meulen tast het voorstel niet aan, maar de uitwer king der onderdeelen wil hij nader "onder de oogen zien. e_ De heer A. teii Broeke onderstreept de woor den van de heeren Verbeek en Roelse. Hij acht het onjuist, dat menvan den nieuwen weg uitzicht krijgt op den achterkant van het koetshuis. Ook spreker heeft bezwaren tegen de. afsluiting van den Stationsweg. Ook hij heeft, evenals de heer van Heijst een plan gezien, met een. uitgebouwden ka demuur. De heer Dunne bi er, wethouder van O. W. zegt, dat de heer-Vermeulen eigenlijk twee dingen heeft aangevoerd. Hijwil zien of er nog een andere weg aangelegd rhoet'worden. Dit kan op zichzelf bekeken worden. Tegen het tweede ..heeft spreker wel bezwaar. Men -kan geen omelet bakken en de eieren heel houden, De oplossing 'is dagen en we ken bekeken en dif bleek de eenige goede. Er zijn bezwaren, maar er is altijd over geklaagd, dat het park zoo slecht te vinden was en door opruiming van het koetshuis komt het park veel meer tot zijn recht. Het bezwaar van het opheffen van den Sta tionsweg acht spreker niet zoo groot. De voorzitter spreekt als de minderheid van het college, die tegen het voorstel is tot afbraak der garage. Het is door den groei van de gemeente wel eens noodig, dat dingen, die uit een oogpunt van cultuur van waarde zijn, opgeofferd worden. Het onderwerp is niet te beredeneeren met bewijzen. Men moet het voelen. Huis en koetshuis behooren bij elkaar, wanneer met het koetshuis afbreekt ver breekt men de eenheid. Het uitzicht van uit het park op de achterzijde van eenige woningen acht spreker een groot bezwaar. Dat passeerende auto mobilisten öp de achterzijde van het koetshuis zien, vindt spreker geen bezwaar. De heer Dunnebier merkt nog op, dat twee bestuursleden van „Het Noox-dhollandsch Land schap" tegen de oplossing geen bezwaar hebben, Ten slotte stelt de heer Vermeulen, mede namens zijn fractie genooten yoor, de kwestie van den toe gang naar Velserbeek. en van de afbraak van de garage aan te houden, De heer Van Heijst houdt nog een pleidooi voor de bewoners van den. Stationsweg, die naar spreker meent, ten zeerste gedupeerd worden. De heer Dunnebier merkt nog op, dat hij het nut van de aanhouding niet inziet. Van het college is geen ander voorstel--te -verwachten.' Het voorstel van den heer Vexuxieulen wordt met 9 stemmen voor verWox-pen. De voordracht woi'dt daarna z.h.s. aangenomen. Vaststelling van een plan van uitbreiding B. en W, stellen voor, vast'te stellen een plan van uitbreiding D I Driehuis, 'met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. Conform wordt besloten. Verdaging der beslissing op ontworpen uitbreidingsplannen Tegen de ontwerpen van uitbx-eidingsplannen voor het deel der gexneente, dat IJmuiden-Zuid ge noemd zou kunnen worden, is een bezwaarschrift ingekomen. In verband met besprekingen, welke hierover nog worden gevoerd, stellen B. en W. voor, ;het nemen van een beslissing op de bovenbedoel de ontwerpen voor ten hoogste dx-ie maanden te ver dagen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoemingen. Tot plaatsvervangend voorzitter van het scheids gerecht voor de ambtenaren,_.vacature. A,. J, van Lëusëh wordt b'ènoehid 'Mr. 'L. Vorstman te Sant poort Dé 'heer K. Faber'"wbï-dt' benóemd tót tijdelijk leeraar in de Engelsche taal aan den avondcursus van'de Gemeentelijke Visschérijschool voor den duur van den. cursus 19391940. Ingekomen stukken. In behandeling komt een adres namens de af deeling Velsen van den Ned. Bond van Werkver schaffingsarbeiders E. M. M., waarin gevraagd wordt, in verband met de prijsstijgingen, voorzie ningen te treffen ten aanzien van loonen en uit- keeringen. B. en W. stelleix voor, dit stuk voor ken nisgeving aan te nemen, in vex-band met de maat regelen, welke reeds door _B. en W. zijn genomen. Eens koetshuis, later garage, rijwielstalling enz. Eens was het een koetshuis van de patriciërs- of adellijke families, die de fraaie buitenplaats Velserbeek bewoonden. Toen stonden er de sier lijke rossen en de deftige karossen, waarmede de bewoners van „het huls" hun jachtritten door de lommerrijke paden van het landgoed of van de omgeving daarvan maakten, of waar mee ze achter geuniformde koetsiers en palfre niers hun tochten naar de stad of naar hun buren op een der vele andere landgoedererx van Kennemerland maakten. Dat was in den tijd van de romantiek van vervloden eeuwen, toerx Kennemerland het geliefde woonoord van de rijken der hoofdstad was. Dat is nu voorbij. De landgoederen verdwenen of kregen een andere bestemming, de sierlijke rossen stierven uit en de deftige karossen ver dwenen of vermolmden, als die van de kavaliers in het koetshuis van Ekeby. Het koetshuis van Velserbeek herbergde eens vele fraaie viervoeters, vigelantes. tilburies, sjeesen enz. Later werd het een garage, een deel" werd een home voor padvinders en weer later kwamen er soldaten. Dat was al heel wat anders. En nu gaat het verdwijnen.-, Vele Velsenaren, vooral de ouderen die het zich ïxog kunnen herinneren uit 'het einde van het tijdpex-k van blriel'. zullen ;het verlies van dit oude gebouw betreuren. Maar aan al het 'oude komt eens een eind, voor het eene vroeg-*' voor het andere laat. De nieuwe tijd heeft niéuwe eïschen en een daar van was een nieuwe'-ingang naar Velserbeek, die men recht tegenover de Lindenlaan wil maken. En daar staat het koetshuis, tdat al lang geen koetshuis meer was.? Het zal een leege?plaats achterlaten. Maar door die leege plaats gluurt het oude torentje van het oude Velser kerkje. Dat houdt de herinnering levendig aan - den ouden tijd, waarvan de geest ftog rondwaart in zijn om geving. Tusschen dé oude Lindenlaan en het oude kerkje raast straks de moderne auto over den modernen weg, dien men gaat aanleggen op de plaats waar eens de groenten en de bloe men voor de bewoners van „het huis" werden gekweekt De heer Stevens (R.K.) vraagt, welke maat regelen dit zijn. De heer Luikman (S. D. A. P.) acht het adi-es onnoodig, omdat de gemeente hierin niets te zeggen heeft. Dit adres is niet in het belang van de werk loozen. De heer W e ij (Comm.) vestigt de aandacht op de nooden der werkloozen. De levensmiddelen zijn met 13 pet. gestegen, aldus spr. Na een opmerking van den heer Maas (R.K.) die ook nieuwsgierig was naar de maatregelen welke door B. en W. genomen zijn, beantwoordt de heer Visser, wethouder voor Sociale Zaken de spre kers. B. en W. zijn met het lot der werkloozen be gaan. Spreker ontkent echter, dat de prijzen der le- vensmiddelexx met 13 pet. zijn gestegen. B. en W. hebben zich reeds tot de regeering gewend. Het col lege heeft verzocht, om aan het 300-tal wex-kloozen die geen huurtoeslag krijgen, een vaste toelage te verstrekken. Verder zal de regeering worden ver zocht, in een hoogere steunklasse te komen. Wat ten opzichte van Maatschappelijk Hulpbetoon is ge daan, hebben de leden in de memorie van antwoord kunnen lezen. Vandaag is met de uitvoering van het gevraagde een begin gemaakt. Men bewijst de werk loozen met dergelijke verzoeken geen dienst. Laat men het college maar rustig doorwerken. De ge middelde verdiensten in werkverschaffing liggen in Velsen boven het gemiddelde van 38 ct. per uur. Ten slotte brengt de heer Geelen (R.K.) het college dank voor wat het voor de wex-kloozen heeft gedaan en geeft de heer Homburg (A.R.) als zijn meening te kennen, dat de duurtecijfer's van ver schillende kanten bekeken kunnen worden. De heer Visser merkt nog op, dat wat het col lege heeft gedaan, geen verband houdt met de prijs stijging. Ook wanneer deze niet gekomen was, zou den B. en W. deze stappen genomen hebben, om eenige billijkheden uit den weg te ruimen. Hij geeft dan nog een opsomming van de gemiddelde week- loonen in de werkverschaffing, die in den regel varieeren van 18 tot f 20. Hierna gaat de raad in besloten zitting. Tweemaal een jaar schoolgeld in één jaar. Men schrijft ons: Het klinkt wat vreemd, deze titel van dit stukje en toch is het volkomen juist. De inwoners der gemeente, die kinderen op de lagere school heb ben, moeten binnen den tijd van een jaar twee jaar schoolgeld betalen. Wij weten niet. of dit voor alle ouders geldt, maar voor een deel althans wel. Het belastingjaar voor het schoolgeld loopt van 1 April tot 31 Maart. Vex-leden jaar ontving een deel der ouders het aanslagbiljet op 29 Augustus, de twee termijnen moesten voldaan worden op 15 December en 30 Maart. Voor het jaar 1 April 193931 Maart 1940 ont ving een deel der ouders de aanslagbiljetten op 19 September en moeten de twee tei-mijnen betaald worden op 19 October exx 16 November. De aange- slagenen hebben dus in px-ecies elf maanden twee jaar schoolgeld te betalen. Zeer velen, zoo misschien niet de meesten, hebben den eersten termijn van den aanslag 19381939 in Januari betaald. Wan neer ze nu op tijd betalen, dat is vóór 16 November, betalen ze in dit kalenderjaar, in 10 maanden twee jaar belasting. Deze dingen zijn niet in orde, De aanslagen ko men veel te laat ten eerste. "De Rijks H. B. S. begon 6 September den niexxwen cursus en een week na dien hadden de oudex-s der leerlingen het aanslag biljet voor het schoolgeld, dat in vier 3-maande- lijksche tex-mijnen moet worden betaald. Waarom kan dit ook niet van gemeentewege? Waarom de aanslagen bijkans een half jaar na aanvang van het schooljaar uitgereikt? En is het niet wat veel gevergd in eexx zoo moeilijken tijd als deze, dat een maand na de uitreiking' de eerste helft er nog geen maand later de tweede helft moet worden voldaan. Tqsschen de data 19 October en 16 November is precies vier weken speling en als xnen niét op tijd betaalt, volgen spoedig aanmaningen,die geld kosten,- waal-om was voorden vorigen aanslag de- laatste vervaldag 30 Maart en nu 16 November. De gemeente moet wel zeer om geld verlegen zijn, dat zij den ouders zoo achterna zit met betalen. Maar dat men in elf maanden twee volle jaren school geld moet betalen is onredelijk. t ATTRACTIE-AVOND VAN V. Z. V. V.Z.V. hield gisteren in het Velserbad een ge- animeerden attractie-avond. Na de gewone training werd allereerst een afvalrace gehouden voor meis jes beneden dertien jaar. Winnaressen werden M. Koster en I. de Vries. Insgelijks voor jongens be neden de dertien jaar. Hierna volgde een afvalrace voor onder water zwemmen. Bij de meisjes behaalde B. Blok de overwinning, bij de jongens en heeren was het C. Visman. Het onder water zwemmen met ballons voor heeren werd gewonnen door J. Swier. Het geblinddoekt zwemmen vormde een onge kende en lachwekkende attx-actie. Bij de meisjes werd deze gewonnen door Ina de Vries en M. Kwak, bij de jongens en heeren door C. Visman en J. Swier. Verschillende attracties zooals lepel-zwemmen, hindernis-zwemmen, bordjes duiken, volgden nog, welke alle een geanimeex-d verloop hadden. Herziening plan van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis: I. dat door Gedeputeerde Staten dezer provin cie, bij hun besluit van 18 October 1939, no. 93, goedkeuring is gehecht aan het plan tot herzienixig van het plan van uitbreiding, aanwijzende de be stemming van den daarin begrepen grond in hoofd zaak, en van het plan van uitbreiding, vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, in dien zin. dat voor gronden, liggende ten westen van de Burgemeester Enschedélaan, tusschen de Molen straat en den Pastorieweg, te Santpoort, deels de bestemming in onderdeelen wordt bepaald en an derdeels deze bestemming wordt gewijzigd, met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften, zooals dat plan en die bebouwingsvoorsohriften zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 25 Juli 1939, xxo. 14; II. dat het bovenbedoelde plan, in een uitvoerige kaart, en de bebouwingsvooi-schriften ter gemeen tesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter in zage liggen. Naar de 120.000. De Christelijke Besturenbond verzoekt ons het volgende op te nemen: Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal on danks de buitengewone tijdsomstandigheden, ook dit jaar de Novembermaand voor de propaganda besteden. Van 2 tot 20 November zullen op on geveer: 200 plaatsen van het land propaganda- vergaderingen worden gehouden, waar sprekers van het Vakverbond met het onderwerp „In volle wapenrusting" zullen optreden. Op Maandag 13 November zal via de N.C.R.V. op golflengte 1875 M. en 414.4 M. een radio-uit zending plaats vinden met declamatie, muziek en zang. De voorzitter van het Vakverbond en de oud-Minister prof. dr. .Slotemaker de Bruine zullen het woord voeren. Na de vergaderingen zal een groote huisbezoek- campagne volgen, omdat nog tallooze christen - arbeiders niet in de christelijke vakbeweging zijn opgenomen. De bedoeling van geheel deze actie is dit jaar 120.000 leden te bereiken. Ter ondersteuning van de huisbezoekactie zullen propagandafolders huis I aan huis in het land worden verspreid. Aller I medewerking is hiervoor noodig. V.S.V.—XERXES. Zondagmiddag as. speelt V.S.V. op eigen ter rein om 2 uur een wedstrijd tegen Xerxes. Het programma der huisvr0lly" in November. De afdeeling Velsen-IJmuiden der eeniging van Huisvrouwen houdt tv-,- November a.s. een middagbijeenkomst in w bouw der Vrijs. Hervormden aan öen weg. Mr. A. Noland uit Amsterdam vem voordrachtmiddag, die o.m. gewijd za' schetsen uit de Camera Obscura, uk v 1 Lucifer en aan ballade's van J. w. p Bulling, A. den Doolaard, Gabriël Smit^ - Vertommen. eH De handwerkmididagen worden in ven hof gehouden op Donderdag 16 en 30 v a.s. De boekenruildagen zijn U en 25 v?5 ber a.s. Aanbesteding. De architect Ant. ten Broeke alhier hee'j ren in de Griffie aanbesteed het bouwen w* woonhuis met drukkerij aan de Kalversbsi rekening van den heer Groenewoud. Ingeschreven was door: D. Veul te Scha.-- f14.970; KI. de Jong, Santpoort f 12.950- en Bleeker. Assendelft f 12.275; C. de Febe-'^v f 11.954; Philips' Bouwbedrijf, Haarlem fa. De Boer en Zwart, alhier f 10.979- H v -$ nïng, Santpoort f 10.788; M. Ebbing p'.f' f 10.756; fa. Huneker, Heemskerk f 10.600' fe p? horst en Welagen, Beverwijk f 10.569- w r alhier f 10.235; G. van Heyst, Velsen-No'ordfS fa. Van Minnen en Smit, Beverwijk f 10.051- w i Sanders, alhier f 9964; Gebr. Smit en Zn R- f 8050. De begrooling bedroeg f 11.400. De gunning werd aangehouden. Bestelaulo buitelde over de straat Steur Woensdagmiddag heeft in de Trompstraat den hoek van de Van Speijkstraat een ver^v ongeval plaats gehad, waarbij een kleine Wi auto uit Haarlem het loodje moest leggen.' Uit de Van Speijkstraat kwam een luxe-tb van de garage Z. alhier aanrijden, op hetzeii-j oogenblik dat het Haarlemsehe bestelautótje j» 'de Tromsptraat de Van Speijkstraat passeerde Hi wagentje werd in de zijde aangereden t ondex-ste-boven, zoodat het met de wielen bleef liggen. Ooggetuigen vreesden natuux-lijk het ergste va den chauffeur en zij slaakten een zucht van -.e. n lichting toen zij hem ongedeerd uit de cabine» gen verrijzen. De" luxe-auto bleek slechts wei? beschadigd te zijn. Het autotje uit Haarlem sy echter deerlijk gehavend. sde dei Heden geen militaire avond in Thalia. da: igh Tall P ce Rege< pbari Het was de bedoeling, hedenavond een avosi voor de militairen in Thalia te geven. Dit jul echter niet door. De directie van Thalia geeft 05 deze reden hedenavond een nieuw filmprograssj Vertoond worden de films „Gevangenen da png' heid" en „The Gang Show". Najaarscollecte voor de tuberculosebestrijding. Men verzoekt ons het volgende te melden: Zatei'dag 11 November zal de Ver eeniging tot» •"strijding der Tuberculose haar gewone Najaaraè lecte houden in IJmuiden, IJmuiden-Oost en Dr,;. huis. Alhoewel het bestuur dier vereeniging dat er veel, heel veel in dezen tijd wordt gevraag is het tevens overtuigd, dat ieder weet dat Ja tuberculosebestrijding met veel kosten gaat. Wanneer dan a.s. Zaterdag 11 November dx lectaixten of collectrices u om uw gaven verzoxss, geeft dan wat gij kunt, wetende een vereeniging te steunen die met hart en ziel tracht vele levea te redden en het lijden te verzachten van hen,c:* met dezen vreeselijke ziekte behept zijn. Werkt daaraan mede. Collectanten en collectrices kunnen zich opgeva Consultatiebureau, Briniostraat 7 IJmuiden-Oos'. GROOTE DIEPGANGEN. Het Belgische tankmotorschip Laurent MtöJ passeerde gisteren het Noordzeekanaal met Kt diepgang van 8.3 Meter. Het schip kwam vd Houston en voerde een lading petroleum en bec* zine aan voor de Petroleumhaven te Amsterdar Het Nederlandsche stoomschip Laertes verft! gisteren van hier naar Batavia met een dietgaj van 8 Meter. DEKLAST VERLOREN. Het gistemniddag met een lading gezaagd tal van Gamleby naar Amsterdam bestemde Neder landsche motorschip De Ruyter rapporteerde u" binnenkomst alhier tijdens de afgeloopen reis ta zeer zwaar stormweer te kampen te hebben gdj» Ten gevolge hiervan ging tijdens de vaart te de Oostzee een groote partij deklading alsmede reddingssloep welke aan stuui'boord stevig vastge» maakt was, verloren. UIT- EN NAAR ZEE. In den laatster, tijd komen verscheid® schepen uit Oostzeehavens alhier binnen, wtö in verband met het mijnengevaar nabij pelW een particulieren loods aan boord nemen, hen door het gevaarlijke mijnengebied low-'' Na aankomst alhier vertrekt deze per naar Delfzijl. Ook schepen, welke een dergenjsea loods aan boord hebben en niet voor Nederiana» sche havens bestemd zijn, loopen in de haven alhier aan ter ontscheping van aien waaraa ze de reizen naar de bestemming vw GRAANAANVOER. isteren passeerde alhier het Joego-Siavisci^ stoomschip Orao, komende van La Plata- schip voerde een volle lading graan aan Amsterdam, waar het arriveerde met een gang van 7.9 Meter. IJZERVERSCHEPING. Het Finsche stoomschip Atlas, dat bil Hoogovenbedrijf een lading ijzer ntgego had, vertrok gisteren daarmede naar go® burg. Alvorens in zee te steken, heeft net sc y nabij de Noordersluis eerst nog de bunserv raad aangevuld. vlootvermindering. Het meergemelde Nederlandsche vrachtow^ schip Reze, 328 br.t. van de reederij Nx te Hansweert, is eergisteren van Amsterdam Rotterdam vertrokken. Aldaar zal naar Zweden is verkocht, voor een haven laden, waar het aan de nieuwe eig zal worden overgedragen, na aankomst a GECHARTERD. .nt^n Het nieuwe vracht en passagiersmow Sommelsdijk van de Holland—Amerika y d door de N.V. Rotterdamsche Lloyd voor het maken van een reis naai" 3a» Macassar. Het schip zal. op 30 dezer »aa werpen derwaarts vertrekken. init plsatseli Voort: ilftdr [e wijze e' sS

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2