DE „CITY OF FLINT" TE BERGEN. Hatson brengt den steen aan ;t rollen door H. Wandt 19 Wanneer de circusdirecteur in den lichtkegel van den schijnwerper stond en zwaaiend met zijn hoogen hoed manoeuvreerde, zag hij er bijna goed en verzorgd uit. Overigens bleef deze begroeting van het publiek by het begin van de voorstelling meestal zijn eenige optreden. Voor het zakelijke en artistieke gedeelte van de onderneming zorgde zijn stille compagnon Hugh Hutton, 'n Schot. Het was geen kwade gedachte van directeur Sarrasate ge weest om de zakelijke leiding aan dien geslepen manager over te laten, want hij zelf beminde harts tochtelijk de whisky-flesch en verkeerde dientenge volge het grootste gedeelte van den dag in een slechte conditie. De Schot daarentegen was de mensch-geworden nuchterheid. Ofschoon hij een ge zicht had, dat op iedere bladzijde van het misda- digersalbum eeo uitstekend figuur zou maken, was hij een man van solide, gezonde principes en be droog hij zijn compagnon niet meer dan by der gelijke eenzijdige verhoudingen gebruikelijk is. Aan het Grand Circus Sarrasate was ook een soort administrateur verbonden. Hij was een Welshman, een zekere Cornel Sullivan, die echter avonds, bij den ingang van het établissement, de functie van boniseur bekleedde. Hij kweet zich van die moeilijke taak met een nonchalante ele gantheid en een droge humor. De meisjes uit de voorstad toonden zich buitengewoon ingenomen met zijn begeesterende meesleepende redevoerin gen en voor haar was hij dan ook het toonbeeld w êm man-van-de-wereld. Op een natte, mistige Zaterdagavond, nadat de boniseur juist gereed was met zijn propaganda- rede, die een gedrang voor het kleine loketje had .veroorzaakt, waar de kijklustigerr vochten om de beste plaatsen, stond mr. Hugh Hutton met zijn rug naar den ingang van de groote tent en keek elk oogenbük, zichtbaar zenuwachtig, op zijn horloge. Hy wachtte op de „Trois Asters", drie mooie kunstrijdsters, het glansnummer van het circus Sarrasate. Zij beweerden zusters te zyn en, evenals de koorddanser Blondy en de scherpschutter Texas Bill, genoten zij het privilege zich niet, terwille van de reclame, op het kleine podium voor de tent te behoeven te vertoonen. lederen dag vierderr de „Trois Asters" groote triomfen en haar weg was met gebroken harten geplaveid. Uit den donkeren tentingang klonk een huile rige, schorre mannenstem: „Ze komen niet meer, mr. Hutton, ze komen nooit meer terug! Ze zijn er vandoor! O, ik ongelukkige man! Waarom zijn die meisjes dan ook zoo mooi?!" „Hou je mond, ouwe ezel!" bromde Hugh Hut ton en nogmaals keek hij op zijn horloge. De vorige spreker kwam nu uit het donker te voorschijn en dadelijk sprong in het oog, dat hij aan een schoonheidsfout leed. Hij keek namelijk scheel. Tengevolge van dat gebrek, waarschijnlijk om zijn gezichtsscherpte wat te vergrooten, hield hij zijn hoofd iets opzij en bekeek de dingen en menschen dezer wereld door één oog uit een scheeven hóek. Dat was Telemachus Clump, „de toovenaar en heksenmeester" van het Grand Circus Sarrasate. Hij genoot echter geen vaste gage, omdat hij al leen bij voorkomende gelegenheden als „Einlage" gebruikt werd. De toovenarij was voor hem eigen lijk maar een bijverdienste, want in het dagelijks leven was Telemachus Clump kellner in een of ander kroegje ergens in Putney. Ter wille van de zwarte kunst offerde hij zijn avonden en daar voor werd hy door den manager met een belache lijke fooi beloond. Hjj droeg steeds een zwart jasje, vol vlekken. Zyn eveneens zwarte broek, waarvan de knieën zóó glommen, dat het scheen, dat zij met stijfsel behandeld waren, deed denken aan een oude trek- harmonica. Jaar in, jaar uit droeg hij een hooge, staande gummi-boord en daaronder een gerafelde plastrondas met in het midden een oude, zilvc-ren negerkop als speld. Zijn heele voorkomen had iets onaangenaams. Die indruk werd nog versterkt door het slordige, warrige haar en door een veel vuldig gapenden mond, waarin de opmerkzame waarnemer het ontbreken van de voorste snijtan den kon constateeren. Telemachus Clump had eigenlijk slechts twee prijzenswaardige eigenschappen. Hij was altijd netjes geschoren en bovendien was hij de meest aardige mensch, die ooit door de zon beschenen werd. Ieder gekweld schepsel veroorzaakte hem hartepijn. Hij hield van de menschheid, omdat hij haar niet kende en liet zich door haar uitbuiten. Hij was om zoo te zeggen, de knecht van iedereen. Wanneer directeur Sarrasate een nieuwe flesch whisky wilde hebben, stond Clump dadelijk klaar. Als Hugh Hutton dorst had, haastte Clump zich, zoo snel zijn oude beenen hem konden dragerr, om frisch water voor hem te halen. Gaf Cornel Sul-, livan het verlangen naar sigaretten te kennen, dan was het Clump, die dadelijk aanbood naar den naastbijzijnden sigarenwinkel te gaan. Maar de goede, oude man had ook een harts tocht. Een brandende, voor zijn jaren zelfs ge vaarlijke hartstocht; hij was hopeloos verliefd. Daarvan waren de „Trois Asters" de schuld. Alle drie! Hij gai haar, voor zoover zijn bescheiden mid delen hem dat veroorloofden, de meest onnoodige geschenken en het was een publiek geheim, waar over iedereen zich vroolijk maakte, dat hij alleen om zoo dikwijls en zoo lang mogelyk in de na bijheid van de aangebeden zusters te kunnen ver toeven, het slecht betaalde baantje by het Circus Sarrasate had geambieerd. Natuurlijk lachten de zusters hem heimelijk uit en profiteerden zooveel mogelijk van zijn dwaasheid. Zijn inkomen als kell ner zou hem eofi, zij het bescheiden, dan toofc vol doende bestaansmogelijkheid veroorloofd hebben, als hij zijn zwaar verdiende geld niet op die ma nier had uitgegeven. Hij ontzegde zich alles, leed, bijna in den letterlijken zin van het woord honger en ontving als dank daarvoor niet anders dan spot. Een paar eenvoudige kaarten-trucs en een aantal geheimzinnige apparaten, gedeeltelijk met dubbele wanden en gedeeltelijk zonder bodem, die hij des tijds van een failliet geslagen goochelaar had over genomen, maakten het hem mogelyk het Circus Sarrasate zijn diensten aan te bieden. Aangezien zijn eischen belachelijk laag waren en de manager zocht naar afwisseling in zyn programma, had men hem eenigen tijd geleden aangenomen. En zoo trad Telemachus Clump gewoonlijk twee of drie maal in de week als „extra-nummer" op. Zyn toe ren werden door het niet al te veeleischende pu bliek, minder om de originaliteit dan wel wegens het clowneske uiterlijk van den goochelaar, welwil lend aanvaard. Ook vanavond stond „Maestro Alladini" dat was Clump's kunstenaarsnaam op het pro gramma. Maar vóór hem kwam nog de koorddan ser Blondy, die in de piste zijn nummer begonnen was en dan nog de „Trois Asters", de kunstrijd sters, die de glorie van het circus uitmaakten. Over hoogstens tien minuten zou Blondy met zyn toeren klaar zijn. Ook wanneer de Asters dadelijk kwamen, zouden zij toch minstens een kwartier noodig hebben om zich te verkleeden. Dat maakte dus een verschil van vijf minuten uit en de As ters waren er nog niet eens. Dus besliste Hutton: „Maak je spullen dadelijk in orde, Clump! De weg- loopers kunnen onmogelijk meer op tijd zijn, jij zult dus moeten invallen". „Iik? Maar mr. Hutton, dat is toch on mogelijk. Ik zou van zenuwachtigheid niet meer weten, wat ik deedik zou zoo sterven midden in de piste!" stotterde de oude man ontzet. „Des te beter. Dan amuseert het publiek zich tenminste ook eens een keer bij je vertooningen!" „Maar beste mr. Hutton, dat kunt. U toch niet meen en! Ik zal dadelijk naar de politie gaan en de meisjes als vermist aangeven. Er is va9t eo k* ker iets verschrikkelijks gebeurd eft Een kwartier later verschenen, vroolijk en wel de „Trois Asters". Hutton maakte weliswaar groot spektakel, maar de drie meisjes lachten hem uit. Fifi, een pikante waterstof-blonde de beide anderen heetten Sissy en Lizzy verklaarde, dat zij heelemaal niet meer zouden komen als ze niet als dames behandeld werden. Maar de weinig galant» manager merkte op, dat zij onbetrouwbare schep* seis waren en nooit in haar leven dames zouden worden. Waarop de Asters lachten en de vreia hersteld was. Op dat oogenbük stond Telemachus Clump in de piste en liet de lichtkegel van de oude schijnwer per naar hem zoeken. Het mechanisme van het statief van dit voor-wereldlijk op het gebied van element verkeerde in niet al te beste conditie en er was een: byzondere vaardigheid voor noodig he. te bedienen. De man, die op dat moment het toe stel moest laten werken was klaarblijkelijk ophet gebied van lichteffecten een Zondagsjager, tot groot vermaak van de toeschouwers was hfl e altijd naast. Nu eerrs kwam de vale lichtkring he pubüek terecht, dan weer zette hij de gedeuK blaasinstrumenten van het orkest in het zonnet]i maar de man die het licht noodig had, bleef id n donker. Eindelijk gelukte het toch - een hoonena applaus beloonde den voortreffelijken electn en Maestro Alladini kon met zyn toovenaro beginnen. a Hij ving aan met een kunststuk met kaa dat hij volgens zijn eigen zeggen re=®~\ör. van den wereldberoemden, helaas te j°n^ ven Weenschen magiër, professor Hcfzurser, geleerd. Na dezen truc kwam het laten ve nen en weer te voorschijn brengen van een loge. Over een al te groot aanbod van uurwt^ kon de kunstenaar zich niet beklagen. keB slechts één meneer, die op de voorste rij zat, die zijn zilveren horloge aanbood. (Wordt vervolgd! In de arsenalen -ergens in Frankrijk gaat de fabricage van geschut en munitie voor de Fransche marine dag en nacht door, om de oorlogsbodems van -mondvoorraad" te voorzien Het slot van den wijndruiven-oogst is op Montmartre te Parijs met traditioneele feestelijkheden gepaard gegaan. De kostelijke druiven bleken van uitstekende kwaliteit te zijn De tijding van het overlijden van burge meester Max werd den inwoners van Brussel bij proclamatie bekend gemaakt Met passen en meten...... Een kapitaal exemplaar onder het cribsch 009 der jury op de konijnen-tentoonstelling, welke Woensdag te Kortenhoef werd gehouden De -Westwall-Bote" is steeds een welkome gast voor de Duitsche soldaten, die deel uitmaken van de troepen-afdeelingen aan het Westelijk front De oorlog ter zee. De vuurmonden van het groote geschut aan boord van een der Fransche oorlogsbodems doen hun dreigende taal hooren. Wolken van kruitdamp omhullen het schip De gebeurtenissen met de -City of Flint". Het schip op de reede van Bergen onder bewaking van een Noorschen torpedojager. Deze foto moest op een afstand van 1500 voet gemaakt worden, daar het niet toegestaan was, het schip dichter te naderen Een ontzaglijke menigte brengt Mussolini, staande op het balcon van hel Palazzo Venezia te Rome, ovaties tijdens de viering van de nationale feesten

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 8