IJmuider Courant Ah de wwtec komt City Tm lUdedokd Ihéedmi ^EIITRl&T 44 (De 1Besluiten l/aot den Wiuiet. R Ms Uet koud wotdt DAGBLAD VOOR VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen er geen weg.' IIq uit en stellen die voorop, daarbij verwij naar de houding van de tegenpartij. Overi- ffordt het initiatief in hoffelijke termen be nd en niemand kan loochenen dat het gewei- belangstelling in de geheele wereld heeft ge- Dat laatste is van veel belang ook als het f> tot het verlangde doel leidt. En van belang dat nu gebleken is dat neutrale mo- wel degelijk met een dergelijk voor den dag kunnen komen zonder daarbij '^ok of de verontwaardiging van een der e partijen te ontketenen. Van zulke ge- noch ter eene, noch ter andere zijde iets Berken. Misschien zal dit, ook als het huidige -nbod geen gevolgen heeft, in de naaste toe- heilzamen invloed doen gelden op ver genhetzij van Nederlandsch-Bel- Geen hoeden af! IJmuider Courant Roemeensche steun voor het vredesinitiatief. O BELT NIEUWS IN 'T KORT. p JAARGANG No. 9 l!tgave Ceura"1" Lourens Coster, Maatschappij voor ,.Uiigaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau rpuide' Courant: Kennemeriaan 42, llmuiden, fjfefoon 5301, Postgiro 310791. Alie Advertenties, gegeven momen voor dit blad, worden kosteloos i de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 10 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week 0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij' abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. gjjgeteehe, Fransche en Duitsche commen- het vredes-initiatief van Koningin Wil- en Koning Leopold wekken niet veel een gunstig resultaat. Zij zijn wel niet afwijzend, maar zij meten de bezwaren jjlfll op jijaina 0 op Bpt f hetzij van andere neutrale zijde. Van de 0 der Scandinavische staatshoofden is nu al umI betuigd. jj moge nog eens opgemerkt worden dat cten aanzien van de ontvangst van vredes- iatief een heel andere stemming moet heer- dan vroeger, omdat ook de in den oorlog volken zulk initiatief verwelkomen, rgarmee hebben zoowel regeeringen als „politieke gen", „diplomatieke kringen" en schrijvers hoofdartikelen rekening te houden. Ook is jïdezen oorlog een tijdvak voorafgegaan, waar- log niet alleen door ijverige pacifisten maar oor tallooze regeeringen, met al haar aan- van politieke en diplomatieke kringen en Sringsorganen, is verguisd en gebrandmerkt (peen wijze die volkomen nieuw in de wereldge- Khiedenis was. Het is zelfs op de meest officiëele •unier gebeurd, o.a. in het door tientallen staten sderteekende Briand-Kellogg-Pact, dat den oor- vg als middel tot oplossing van internationale •schillen uitbande. Daar kunnen sommigen nu iel om lachen, maar niet alleen is het niet maar bovendien zit er een blijvende narde in. Dat tijdvak is niet vergeefsch geweest, ji heeft het niet meteen tot zijn doeleinden ge- Dat zaad heeft wortel geschoten en reeds andere houding tegenover den oorlog bij de rien gewekt. Daar zal het niet bij blijven, zoo- i!i iedereen begrijpt, die zich wel eens verdiept leeft in de ontwikkeling der groote geestelijke imomingen in de wereldgeschiedenis. Die ont- len ook altijd uit kleine beekjes, die hun weg hindernissen zochten, een langen weg, tot rij zich vereenigden tot een grooten, onweer- raanbaren stroom. En in dit opzicht is het ook ïelangwekkend aan een uitspraak van Napoleon I ie herinneren: „In den oorlog is driekwart een soreele aangelegenheid; de balans der mate- rieele krachten vormt slechts het overige kwart". Die moreele aangelegenheid wordt nu door nieu- w begrippen beïnvloed. Dat geeft nu zoowel een letere ontvangst als een betere kans aan ieder initiatief dat den vrede ten doel heeft. En voor bet overige is ware Moed nog altijd een geëerde genschap. Ik zou willen vragen of er minder reden is om die aan den dag te leggen als men «aar vrede streeft dan als men oorlog voert of meer? Nu hebben buitenlandsche perscommentaren en ledevoeringen bij' vele menschen ook in dit land den indruk gewekt, dat er eigenlijk voor de oor- i^roerende partijen geen weg naar den vrede seer is. Zij zeggen dat met even pessimistische 'Ksiistheid als zij verklaren dat het sluiten van TTede nu niets zou helpen omdat er over een jaar toch weer oorlog zou uitbreken. Zijn die beide beweringen juist? Mijn antwoord luidt vierkant ontkennènd. Ten eerste geloof ik cat er wel een weg is, niet slechts op grond van iet spreekwoord „Waar een wil is, is een weg" teen Engelsch spreekwoord) DeEngelschen eischen terugtrekking van Duit- Khe troepen uit Polen en Tsjecho-Slowakije, mar vergeten eraan toe te voegen tot welke ko loniale regeling, tot welke economische samen ging en tot welke deelneming in Europeesche waarborgen zij bereid zouden zijn. De Duitschers iwjjzen naar Hitiers vredesaanbod, dat van de tóere zijde als een groep vage algemeenheden ward aangeduid, vergeten daaraan toe te voegen zij die preciseeren willen en geven evenmin ^duidingen omtrent een werkelijken onafhan- iflijken status voor Polen (wat het door hen ver warde deel betreft, want de rest is in Russisch ^t) en de landen Bohemen-en-Moravië en Slo fje. is het ondenkbaar dat over al deze on twerpen nog eens te praten zal zijn? Waarom dat ondenkbaar wezen? De wereldkaart is Tccr vele wijzigingen vatbaar. Dan voert men aan dat een wapenstilstand in Mtschland's voordeel zou wezen omdat daarbij blokkade opgeheven zou worden en dus nieu we aanvoer zou kunnen plaats hebben. Is het ©nogelijk voorloopige besprekingen door middel •w neutrale aanbieders van goede diensten te *-'Jden ook zonder wapenstilstand? Natuurlijk Zulke besprekingen heeten zelfs tijdens den wereldoorlog beproefd te zijn. Aar Hitier wil niet", zeggen de Engelschen. ■Bij wil Europa veroveren". "Waar Chamberlain wil niet", zeggen de Duit ss. „Hij wil Duitschland vernietigen", k het zeker dat onwil om te overleggen, als au bestaat, over een maand of drie maanden half jaar nog zal bestaan? Voortdurend •foigen zich immers de verhoudingen en de kan- I8I En vergeet men dat Rusland als derde groot st „zijn handen vrij houdt", neutraal blijft afwacht? In Londen. Berlijn en Parijs zal men zeker niet vergeten. fcis nog het tweede punt: dat als men nu (In Italië wordt in de pers thans een actie gevoerd tegen het ge bruik om, bij wijze van groet, den hoed af te nemen.) In het Italiaansche leven Pakt n?en telkens weer iets aan. Dat daar aanstoot schijnt te geven En dus niet moet voortbestaan. 't Eerste ding waar we van hoorden, Was een halsmisdaad idee: In ons land geen stijve boorden, Werd de leuze, weg ermee. Toen weerstreefde men het geven Van een trouwe vriendenhand, Die gewoonte werd verdreven Uit het Italiaansche land. Nu is weer iets aan de orde, Al wordt er nog steeds gegroet, Er moet niet gegroet meer worden, Met het lichten van den hoed. Och, men- kan van smaak verschillen, Maar dit hof lijk manuaal Zou ik hier niet missen willen, Het staat zwierig joviaal. Maar 'k gun ieder graag zijn keuze, Als 't den Italiaan dan trekt, Kiest hij voor mijn part de leuze: Hoed je en hou je gedekt. P. GASUS. ti. d. Qevneetttexaad zijn vooral tegenwoor dig belangrijk voor U. Zorgt dat U goed op de hoogte blijft door het lezen van de vrede sloot, er over een jaar weer oorlog zou zijn. Sterk, dat zoovelen met zooveel zekerheid voor spellingen durven te doen terwijl de voorspel lingen die „men"doet telkens en telkens weer ge logenstraft zijn. De profeet „men" slaat figuur op figuur maar wordt er niet door genezen. Wie weet iets van zoo'n vrede af? En van de waar borgen? En van de gevolgen in een wereld, die toch al heelemaal in beweging isin zoo ve lerlei opzicht? Waarom in Gods Naam zouden wij het goede niet nastreven als wij weten dat het goede doel is en dat geen oorlogsgeweld ooit tot beter verhoudingen en tot levensgeluk heeft geleid maar integendeel uitsluitend tot vernieti ging, verarming en ellende? R. P, Een complot in Zuid-Afrika? In een verklaring van gezaghebbende zijde, welke in Zuid-Afrika door de radio is medege deeld, wordt gezegd, dat de regeering van Zuid- Afrika in het bezit is van niet te weerspreken bewijzen van een nationaal-socialistisohe sa menzwering, welke bij het uitbreken van den oorlog werd verijdeld. Het persbureau van het ministerie voor infor matie meldt dat volgens deze verklaring een betrekking heeft bestaan t-usschen de nationaal- socialistische organisaties en leden van den staf van den Duitsche gezant. i\oning tai. ielgie na net be zoek, dat de vorst ten stadhuize te Brussel bracht aan het stoffelijk over schot van burgemeester Max Dames Peignoirs2.95 Kinder Peignoirs 2.65 Zware Tricot Damesjaponnen.3.95 Bedshawls - Bedjasjes - Slaapsokken Tricotages - Kousen - enz. - enz. Velsen-N. Santpoort IJmuiden-O. De grootste keus en laagste prijs (Adv. Ingez. Med.) Mofortankschip „Melissa" nabij Lissabon gestrand. Alle zestien opvarenden gered Het Nederlandsche motortankschip „Melis- sa" van de N.V. Tank-kustvaart te Rotter dam is óp weg van België naar Lissabon ter hoogte van Kaap Raso bij Cascaes, in de nabijheid van Lissabon, in den mist ge strand. Twee sleepbooten slaagden er met moeite in de uit zestien koppen bestaande beman ning te redden. Een der opvarenden is ge wond en in een ziekenhuis opgenomen. De „Melissa" was in 1936 gebouwd en mat 540 ton bruto en 262 ton netto. Hongerstakers in Ierland. In die Dail heeft De Valera, in antwoord op een resolutie van de Labourparty, waarin ge protesteerd werd tegen het interneeren zonder proces of aanklacht van ongeveer 60 personen op grond van de wet op de vergrijpen tegen den staat verklaard, dat er geen andere middelen zijn, waarmede de regeering de veiligheid van het volk kan verzekeren, dan de bevoegdheden om hen te arresteeren, die in staat zijn om het land tot een ramp te brengen. Minstens vier der gearresteerden zijn in hon gerstaking gegaan. Een hunner, zoo wordt ge meld, is stervende na 28 {lagen geweigerd te heb ben voedsel tot zich te nemen. De Valera zeide dat hij" niet in staat was de betrokken personen op vrije voeten te stellen. Wanneer men hen uit de gevangenis ontsloeg, zouden anderen, die hun succes zagen, ook voortgaan met hun honger staking. Doeltreffend steunplan voor het bloembollenvak zal worden opgesteld. Ordening in het bedrijfsleven blijft gewenscht. De minister van Economische Zaken deelt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Ka mer betreffende het Landbouwcrisisfonds mede, dat hij aan de moeilijkheden in het bloembollen vak en de boomkweekerij reeds zijn aan dacht heeft gewijd. Hij heeft den regeeringscom missaris voor de groenten- fruit- en sierteelt opgedragen met deze bedrijven in overleg te tre den ten einde tot het opstellen van een doel treffend steunplan in overeenstemming met de beschikbare middelen te geraken. Het standpunt der regeering ten aanzien van de ordening van het bedrijfsleven is in begin sel door de veranderde tijdsomstandigheden niet gewijzigd. Ook thans nog acht zij een zoodanige ordening gewenscht ALGEMEENE BEKENDMAKING VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht belast met de uitoefening van het militair gezag in elk in staat van beleg verklaard gedeelte van het grondgebied des rijks heeft bevolen het wegvoeren van de vaartuigen uit het in staat van beleg verklaard gebied, welker aanwezig heid naar zijn oordeel schadelijk kan zijn voor de belangen der landsverdediging. De uitvoering van dit bevel is opgedragen aan den inspecteur- generaal voor de scheepvaart. Wederom buitengewone Minister raad. Ook gisteravond is op het departement van Aigemeene Zaken te Den Haag Weer een buiten gewone ministerraad gehouden ter bespreking van den internationalen toestand. Deze verga dering duurde tot over twaalven. Ook in den la ten namiddag van half zes tot half zeven had den de ministers reeds onder presidium van Jhr. Mr. De Geer vergaderd. Telegram van Koning Carol aan Koning George. Stefani meldt uit Boedapest dat Koning Carol van Roemenië zich aangesloten heeft bij het Nederlandsch-Belgische vredes-initia tief en al het mogelijk zal doeh om het te doen slagen. De Koning heeft als eersten stap een telegram aan den Engelschen Koning ge zonden, waarin hij zegt: „Ik geef uiting aan mijn oprechte wenschen voor het welslagen van het nobele Belgisch-Nederlandsche initia tief en steun het van ganscher harte". De Roemeensche ministerraad is gister avond bijeengekomen voor een langdurige beraadslaging over de houding van Roeme nië in verband met het standpunt van den Koning in deze aangelegenheid. Koning Carol. Het telegram van Koning Carol aan Koning George luidt als volgt: „Op het oogenblik waarop de souvereinen van Nederland en België hun goede diensten hebben aangeboden, met het doel een grondslag te vinden voor een rechtvaardigen, duurzamen vrede, acht ik het mijn plicht Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijn oprechte goede wensohen voor het succes van het edele initiatief, dat ik van gan scher harte steun". Koning Carol heeft eveneens telegrammen ge zonden aan president Lezrun en aan rijkskanselier Hitler, waarin hij tot uitdrukking brengt, dat hij den Belgisch-Nederlandschen vredesstap van gan scher harte steunt SPOORWEGONGEVALLEN IN NOORD-HOLLAND In den afgeloopen nacht zijn op een drietal plaatsen in Noord-Holland bij de Spoorwegen ongevallen gebeurd, waarvan twee met doode lijken afloop. Te Zaandam is een wegwerker aangereden door een rangeerende z.g. locomotor. De man werd zeer ernstig gewond en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Op het station Bovenkarspel is een rangeer der onder een rangeerenden trein geraakt. De man was op slag dood. Hedenmorgen vroeg is op den onbewaakten overweg in de Kerklaan te Heiloo een bejaarde man gegrepen door een electrischen trein uit de richting Alkmaar. Het slachtoffer werd to taal vermorzeld, zoodat het niet mogelijk was, identiteit vast te stellen. Vermoedelijk was het een ingezetene van Heiloo. Geen gedwongen afslachting van den Nederlandsclien veestapel In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister van Economische Za ken mede: De huidige veevoederpositie maakt het voor alsnog niet noodzakelijk maatregelen te treffen die tot een gedwongen afslachting van den Ne derlandschen veestapel leiden. Omtrent de financiering van de uitgaven der Rijksbureaux zullen nadere regelen moeten wor den vastgesteld. Geen tekort aan groente en fruit. Voor een tekort aan groente en fruit in eigen land behoeft zeker geen vrees te bestaan. Tot nog toe is er een groot surplus geweest en ook in een verre toekomst kan nog met een surplu; worden gerekend. Juist voor dit surplus moet de uitvoer een weg vinden. Het is niet uitgeslo ten dat er door den oorlogstoestand in het bui tenland naar sommige dezer producten een grootere vraag zal ontstaan. Duitsche militairen kunnen bij volmacht trouwen. BERLIJN, 10 November. (D.N.B.) Ter ver gemakkelijking van huwelijken van militairen is een verordening uitgevaardigd, op grond waarvan een huwelijksvoltreekking kan worden toegelaten zonder dat de man voor den ambtenaar van den burgerlijken stand moet verschijnen. Wie te velde staat, kan op grond van deze ver ordening tegenover zijn bataljonscommandant ver klaren. dat hij in het huwelijk wil treden, terwijl de vrouw dan voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand moet verschijnen en verklaren, dat zij wenscht te trouwen. En wij komen met één van onze ver warmde Luxe Auto's met ruime zit plaatsen. Bijzonder geschikt voor Beleefd aanbevelend. (Adv Ingez. Med.) Burgemeester Max ten grave gedragen. Plechtigheid van grooten eenvoud. Zonder officieel eerbetoon, zonder redevoeringen, geheel volgens den wensch van den overledene, is Donderdag het stoffelijk overschot van den bur gemeester der Belgische hoofdstad, Adolphe Max, in allen eenvoud ter aarde besteld Talrijken hebben een laatste bezoek gebracht aan den burgemeester, wiens stoffelijk overschot was neergezet in een chapelle ardente, welke was inge richt in de Gothische zaal van het Brusselsche stad huis, waar een schat van bloemstukken bijeen ge bracht was. Van hier vertrok de stoet naar het kerkhof. Onder de kransen waren er van den Koning, van de Koningin-Moeder, van Prins Karei en van de stad. Achter de lijkbaar schreden de heer G. Max, broeder van den overledene, en de heer Fonck, par ticulier secretaris van den burgemeester, alsmede de leden van het gemeentebestuur en vele personen uit alle lagen der bevolking. Langs den weg. welken de stoet volgde, waren de lantaarns ontstoken en omfloerst. De stoet hield een minuut stil voor de congres-zuil. Vervolgens werd per auto gereden naar het kerkhof van Evere, waar de teraardebe stelling plaats vond. Activiteit van de voorposten. PARIJS 10 November (Havas). Het leger- bericht van den ochtend van den tienden November luidt: In den loop van den nacht activiteit van de voor posten Prachtige zuiver wollen Jon gensblouses vanaf 1.25 Flanellen Jongensblouses ƒ0.58 Aardige Tricot meisjesjurken-ƒ2.50 Broekjes - Wollen Kousen - Camisool- tjes - Interlock Sportbroekjes en Borstrokken - Jassen - Manteltjes Petjes - Mutsen enz. Steeds vindt U de GROOTSTE keua voor den LAAGSTEN PRIJS by. Velsen-N. IJmuiden-O. Santpoort Zeeweg 80-84 (Adv Ingez. Med.) Daladier heeft gistermiddag een onderhoud ge had met generaal Gamelin. De hertog van Windsor heeft Donderdag een bezoek gebracht aan de Fransche admiraliteit, waar hij werd ontvangen door admiraal Darlan. Des middags heeft de hertog langdurig het hoofd kwartier van de admiraliteit bezocht. Een Dow Jones bericht meldt dat het Fran sche vrachtschip ,San Jose' blijkbaar ontsnapt is, na te zijn achtervolgd door een duikboot. De onderzeeër verdween na de „San Jose" over een afstand van 500 mijl ten zuidoosten van de Bermuda-eilanden achtervolgd te hebben. Ter vervanging van Daranyi, die overleden is, heeft de Hongaarsche Kamer tot voorzitter geko zen André Tasnadi Nagy. De Paus zal Maandagavond 13 November zijn aangekondigde toespraak in het Engelsch uit spreken via Radio Vaticana ter gelegenheid van de sluiting der feesten van het honderdjarig be staan der katholieke universiteit te Washington. Nabij Liepaja (Letland) is een Duitsche bommenwerper in zee gestort. De vier inzittenden werden gered door een visschersboot. Zij zijn ge ïnterneerd.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1