IJmuider Courant )e Huidige Toestand. Nobiliteit. li doet uzelf schade IJmuider Courant dancing 1 miiUeitHiua UITGEEST Drukke verkenningen aan het front. ELZER's Bon 3 is de „erwtenbon". Visscherij-Snufjes. DANSEN teu GHpeiuk VULPEN J. P. Keuter JAARGANG NO. 10 ye Lourens Coster, Maatschappij voor (ant.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., cutstra31 93( Haarlem, Telefoon 10724. Bureau uel Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, ,«oon5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, t de Kennemer Courant. ÜAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directies P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 11 NOVEMBER 1939 Abonnementen per week ƒ0.1254, pee maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanb'od 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. beleven nu weer eens dagen, waarin een mate van onrust zich doet gelden in ons Trouwens ook bij onze Zuidelijke buren, de t:(n wier temperament dit een beetje duide- egt te toonen dan het Néderlandsche. En doet het onloochenbare feit zich voor, regeering de periodieke verloven der mi- tijdelijk heeft ingetrokken en alleen de «verloven gehandhaafd. Ook heeft het kabi- - dat herhaaldelijk bijeenkomt, gisterenavond al heel lang beraadslaagd: tot na midder- gn er is een aantal rijksveldwachters naar Haag ge]3aald om verscheidene openbare ge- te bewaken. dingen zijn waar. Maar de dingen die menschen eruit meenen te kunnen af ten zijn onwaar. En een heele menigte geruch- p ié ook onwaar, zelfs als zij afkomstig zijn van - man van de vriendin van de dienstbode van buren» die als korporaal aan de grens ligt. Ik -óiien voorstellen grooter aandacht en betee- ïiis te hechten aan de uitingen van den mi- diter van Buitenlandsche Zaken, mr. van Klef- jju, gie ons Kameroverzicht van Vrijdag. Hij li béter bevoegd tot het geven van een oordeel jp alle mogelijke andere Nederlanders, burgers jmilitairen. Hij is nog maar kort minister, maar een langdurige ervaring op het departe- jat, Deze kleine Fries met het ongewone maar éér intelligente gezicht kent zijn vak en als u dat Kameroverzicht lees zult u de prettige gewaar- iording krijgen dat op het Plein een bewindsman Rtelt die zijn in deze tijden zeer moeilijke taak tornen beheerscht. Ken andere stem die vanouds vertrouwen wekt die van den ex-ministerpresident dr. H. Colijn. «en vergadering in Den Haag zei Colijn Don- igavond: „Mijn inzicht in den toestand leidt ertoe u te waarschuwen, niet onnoodig ang- sig te zijn, want ik heb nog altijd vertrouwen lit het ons gelukken zal, door wijs beleid onzer roering, buiten dezen oorlog te blijven". Dit is ook van veel meer belang dan wat al die iere menschen zeggen. En nu zult u uit deze woorden al meteen af- Ijiien dat Colijn ook niet met volkomen zeker- :d weet hoe het gaan zal met de oorlogvoeren- De regeering weet dat evenmin abso- Bt zeker. En het is best mogelijk dat de oorlog- arenden zelf vooralsnog in hetzelfde geval ver ren. Dat is een onaangename omstandigheid, «ar men maakt er de zaak niet beter mee door die omstandigheid onheilen te gaan profetee- of zich te laten verschrikken door lieden die ht doen. Integendeel: men maakt er de zaak iemand zich niet volkomen zeker voelt teemt hij voorzorgsmaatregelen. Dat is logisch. In de jaren 1914—1918 hebben wij het ook meer Ên eens beleefd dat de periodieke verloven wer én ingetrokken en dat het kabinet tot in den wht vergaderde. Ik herinner mij niet of er rijksveldwachters ter bewaking van gebouwen zijn gedetacheerd, maar het Is best mogelijk. Nu zijn we zulke dingen weer rctwend; in die vier jaren Europeeschen oorlog varen we er langzamerhand op getraind geraakt u bleven er tenslotte doodkalm onder, wel be- Kffend dat een voorzorgsmaatregel nog niet be tekent dat er een ramp gebeuren gaat. Het is iok nu deze nuchtere overweging te doen i. Tweeënhalve maand geleden is er gemo biliseerd. Dat was ook een voorzorgsmaatregel. :ijn er in den tusschentijd nog veel meer ge- Men, zij het dan van kleineren omvang. Welnu, lent u bij iederen maatregel weer in een paniek- r.emming geraakt? Ik niet. Ik pas ervoor en her inner mij 1914—1918, waarin wij tenslotte na het van tallooze voorzorgsmaatregelen buiten Jen oorlog bleven. En geruchten dat er in die vier jaar geloopen hebbenHet wemelde ervan. Als de helft waar geweest was bestond Nederland nn al sinds een kwarteeuw niet meer (en ik even min). Er wordt altijd zooveel over moed gepraat en geschreven. Mooie gelegenheid om die nu te too- ten en daarbij tevens de gevoelens van mede- aenschen te sparen en hen niet onnoodig „op te jagen". Ik zeg: onnoodig, want ieder be tijs, dat Nederland in den oorlog zou worden be rokken, ontbreekt. Dat kan ik u met gerustheid «zekeren. Tenslotte haal ik de volgende passage uit de Rie van minister Van Klef fens aan: „Neder- -ós volk voelt zich zelfstandig en deze zelf- Jtandigheid markeerend vervult Nederland een functie. Reeds Thorbecke heeft liorop de aandacht gevestigd. De achtereenvol- Éeflde regeeringen hebben door haar constante Uitlek het Nederlandsche en het Europeesche Wang gediend." - man van de zuster van de dienst ee van de buren, die korporaal aan de grens is, ttiaai' het is waar en van veel meer belang 3,1 wat hij leutert. Voor Europa en dus ook voor 6 oorlogvoerenden is de Nederlandsche onafhan- d een zaak van groote waardedie 01 niet ongestraft aanrandt. Nooit ongestraft. R. P. Vierjarig meisje te Franeker vermist. Volgens haar vriendinnetje zou zij in het water zijn gevallen. ij^s ^onderdagmiddag half vijf wordt het vier- p dochtertje van den heer L. Bouma te Frane- v J0®335*- Naar uitlatingen van een vrieridinne- aarn3ee zij op straat had gespeeld, zou het 111 aet water zijn gevallen. Dadelijk is men gaan drpggen in het dich*~* narlongenLeeuwarden. °°k de verdere omgeving werd afgezocht, maar "A"fill t 1. 1- k'meisje alle pogingen, om een spoor van o ontdekken, geen resultaat gehad. (De Nobelprijs voor Natuurkunde is toegekend aan den Amerikaa.n- schen professor Lawrence voor de ontdekking van het cyclotrone toestel.) Er is een Nobelprijs gegeven Aan Lawrence, man der wetenschap, Die in Amerika moet leven, Hij is, naar 't schijnt, bijzonder knap Ik had, laat ik nou eerlijk wezen, Van dien geleerde nooit gehoord, Tot 'k uit dit nieuwtje heb gelezen, Dat hij vooraan staat in zijn soort. Hij geeft zich, zegt men, af met ionen, En heeft een toestel uitgedacht, Dat hij benaamde: cyclotrone, Een ding, waarvan men veel verwacht, Dit is een zeer bijzondre tijding, Al snap ik er geen iota van, Hij krijgt een hooge onderscheiding, Daar neem 'k eerbiedig nota van. Want ach, er valt zoo veel te lezen, Van dag tot dag, van nijd en strijd. Dat voedsel geeft aan zorg en vreezen, In dezen zeer benarden tijd; Dat, ook al heb ik verplichting Te zeggen, dat 'k er niets van weet, Ik dit soort nieuws als een verlichting Voor even, hartlijk welkom heet. als U nietalle besluiten en verordeningen van Rijk en Gemeente volgt Er is altijd wat voor Ubij! Leest alles goed Leest het in de Zondag Dansen 3—6 uur: THE REVELLI'S. NICK WHITE en DOLLY WHITE. (Adv. Ingez. Med./ Meisje door vrachtauto overreden. Het elfjarig dochtertje van den fruithandelaar Koning te Winschoten is Vrijdagmiddag met haar fiets gevallen en door een vrachtauto, geladen met melkbussen, overreden. In zorgwekkenden toestand is zij naar het R.-K. Ziekenhuis vervoerd. Kort na aankomst is het meisje overleden. Heden een Duitsch offensief? Naar de meening van militaire kringen te Parijs is het mogelijk, dat de toeneming der Duitsche bedrijvigheid aan het front de inlei ding is tot een offensief, dat heden zou wor den ingezet, aldus meldt Reuter. De Duitschers zetten hun voorbereidingen achter het front voort. Zij hebben Vrijdag, evenals de Franschen, talrijke verkenningsafdeelingen uitge zonden. Bovendien hebben zij met systematische vasthoudendheid aanvallen ondernomen. De meeste aanvallen van beide zijden zijn gedaan bij Ohren- thal, een vooruitspringend punt in de grens en verder ten oosten van de Moezel en ten zuiden van Saarbrücken. De aanvallers waren meestal een compagnie sterk, hun actie werd voorbereid door artillerie. Nu de actie aan het front met den •dag sterker wordt, is men voorbereid op operaties van grooteren omvang. Plaatselijke aanvallen. Havas meldt uit Parijs: Zooals verwacht kon worden na de plotselinge drukte aan het front sinds twee dagen, na een lange periode van kalmte, en het inzetten van zeer talrijke patrouilles en overvallen, zijn de Duit schers vandaag tot den aanval overgegaan. Het waren echter geen aanvallen van den omvang van die, van 16 en 17 October, waar de Duitschers uit hun versterkingen kwamen over fronten ter breedte resp. van 6 en 30 K.M. in de sectoren van- Apach en Blies. Het betrof ditmaal slechts plaat selijke aanvallen met betrekkelijk geringe troepen sterkten, hoogstens ter grootte van een regiment. Terwijl zij in de laatste week van October slechts kleine posten voor zich vonden, welke terugtrok ken zoodra de aanval werd ontketend, zoodat zij konden oprukken over een volkomen sinds lang ontruimde zóne, die door de Fransche troepen was ondermijnd, stieten de Duitsche aanvallen giste ren op een hechte weerstandlinie. Zij slaagden er eerst in een geringe vordering te maken. Zij kwa men voorbij de lijn der kleine vooruitgeschoven posten, welke onmiddellijk voor de eerste Fran sche stelling liggen en waartegen zij de vorige da gen zoo veel, over het algemeen vruchtelooze, aan vallen hadden gericht Vervolgens bevonden zij zich in een zóne, die geheel onder het vuur ligt van de eerste Fransche stelling. De schootsvelden zijn nauwgezet bestudeerd en in verwachting van een aanval in orde gebracht. Tezelfder tijd open de de artillerie, die terstond gealarmeerd was door de bezetting van de kleine posten, krachtig spervuur. De aanvallers konden zich niet hand haven in de aldus beschoten zöne en waren ge dwongen zich terug te trekken na gevoelige ver liezen te hebben geleden. Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: „Bij twee plaatselijke aanvallen is de vijand, na geringe vorderingen te hebben gemaakt, onder ons infanterie- en geschutvuur teruggeweken. Aan beide zijden was de luchtmacht actief". In de tweede helft van October heeft de Fran sche marine 30.000 ton voor Duitschland bestemde goederen in beslag genomen. De totale hoeveel heid goederen, sedert het begin van den oorlog in beslag genomen, bedraagt meer dan 200.000 ton". Bij naturalisaties zal geen ethnologische indeeling worden gevolgd. Aanvragen worden nauwkeurig onderzocht. Blijkens de memorie van antwoord betreffende een aantal naturalisatie-ontwerpen was het den Minister van Justitie aangenaam bevestigd te zien, dat het door eenige leden der volksvertegenwoordi ging reeds meerdere malen uitgesproken verlan gen naar ethnologische indeeling van de ter natu ralisatie voorgedragenen ook in de Eerste Kamer der Staten-Generaal geen weerklank vindt. Zooals reeds in de Tweede Kamer uiteengezet, acht de regeering het niet dienstig in de naturalisatie- practijk een begrip binnen te leiden, dat, gelet op de Nederlandsche nationaliteitsregelingen, wette- lijken grondslag zou missen. De aanvragen om naturalisatie worden nauw keurig onderzocht en met de vereischte terughou dendheid beoordeeld. Van de regeering kan echter niet wel worden gevergd, dat zij onvoorwaardelijk er voor instaat, dat genaturaliseerden op den duur zoo zullen worden bevonden als gelet op de uit komsten van het onderzoek destijds bij het ver- leenen van naturalisatie na gezette overweging werd verondersteld. De mogelijkheid, dat zich onder de op vrijwillig gedaan verzoek genaturaliseei-den personen bevinden, die anders dan voor Nederlan ders voegzaam een vreemde staatsgemeerjschap welgezind zijn, laat zich in theorie stellen, maar uit de gedragingen van deze categorie is hiervan vrijwel niet gebleken. Ook voor hen geldt, dat de Nederlandsche sfeer sterk beinvloedt wie ze omvat. In de tegenwoordige omstandigheden bestaat er geen voldoende aanleiding om het tempo, waarin naturalisatie geschiedt, op te voeren. Inzonderheid de thans nieuwingekomen verzoeken zullen zorg vuldig dienen te worden bezien. Echter schijnt het vooralsnog niet geboden ze buiten behandeling te laten, tegen onnoodige vertraging in de afdoening van naturalisatiezaken zal worden gewaakt. Steeft de. dtoed die 11 zoekt! HEEREN MODEHUIS ZEEWE.G 78 IJ M U I D E N - OOSI Geen stopzetting van de weverij van Blijdenstein Co. Naar wij vernemen, gaat de voor de volgende week aangekondigde stopzetting van de weverij der N.V. Blijdenstein en Co. te Enschedé niet door. Dit is een gevolg van nadere besprekingen met het rijksbureau. De werktijd blijft voorloopig onver anderd. De minister van Economische Zaken deelt me de, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 11 Nov. a.s. tot en met Vrijdag 8 December a.s. de met „3" genummerde bon der rijks distributie kaart recht geeft op het koopen van een half kilogram groene erwten of spliterwten. Gezien de omstandigheid, dat de splitter ij en in verband met den aanvang der distributie op kor ten termijn groote hoeveelheden erwten hebben moeten bewerken, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat niet alle winkeliers onmiddellijk ten volle aan de vraag naar spliterwten zullen kun nen voldoen. De winkeliers zullen echter in ieder geval in den loop der volgende week over vol doende spliterwten kunnen beschikken om alle bestellingen van dit artikel te kunnen uitvoe- Voorval bij Yenlo nog niet opgehelderd. Vermoedelijk een doode en een zwaar gewonde. Het onderzoek, door de bevoegde autoriteiten ingesteld inzake het aan de grens bij Venlo voor gevallene, heeft, naar wij vernemen, het gebeurde wel nader gepreciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donderdagmid dag te half vijf op enkele tientallen meters van de grens een Nederlandsche auto heeft gestopt. Twee van de inzittenden stapten uit, waarop een zestal personen in burger toesnelden en hen beschoten, tengevolge waarvan een inzittende vermoedelijk werd doodgeschoten en een ander zwaar werd ge wond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die de Nederlandsche auto met de riog inzittenden en de beide slachtoffers over de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder be dreiging met geweld en kon niet worden verhin derd. Uiteraard is van de zijde der Nederlandsche re geering van dit ernstig misdrijf mededeeling ge daan te Berlijn met het verzoek een onderzoek in te stellen. De Nederlandsche autoriteiten zijn aanstonds begonnen aan deze zijde der grens alle beschik bare gegevens te verzamelen. Extra-bijdrage voor het Luchtverdedigingsf onds. Het bestuur van het luchtverdedigingsfonds heeft onlangs aan zijn 4000 contribuanten een cir culaire gezonden, waarin om een extra bijdrage boven de vaste contributie werd verzocht. Het re sultaat was, dat binnen drie weken f 3600 werd ge stort op het gironummer 320.000 van de Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid te Den Haag, welke het patronaat over het fonds heeft. Met behulp van dit fonds zijn reeds 107 jongelieden in de gelegen heid gesteld om het vliegbrevet te verwerven. Twee-en-dertig hiervan zijn als „kort verband vlieger" naar de militaire luchtmacht in Neder- landsch-Indië overgegaan en het meerendeel der overigen is gemobiliseerd en doet thans dienst bij de luchtvaartbrigade hier te lande. Binnenkort zullen wederom ongeveer 35 M-vliegers naar Indië scheep gaan om er in kort verband te dienen. Het aantal M-vliegers, dat dringend uitbreiding be hoeft, zal steeds meer kunnen toenemen, indien het fonds zich in verdriedubbeling van het getal con tribuanten en extra bijdragen zal mogen ver heugen. (Adv. Ingez. Med.) CDXXVIII. Eigenlijk is er deze week weinig nieuws. Alles gaat kalm z'n gang; er wordt wat visch gevangen, er wordt wat verkocht en deze en gene verdient een mager boterhammetje, terwijl er ook nog zijn, die een boterham verdienen met wat er op, alhoe wel deze categorie niet al te talrijk is. Het was deze week met de besommingen maar zoo-zoo. Zeker, de Delft, de Caroline en de Eveline maakten mooie reizen, de Dirkje, de Knik ker en de Utrecht hebben ook geen reden om te klagen, maar de Cornelis, de Adelante en de Zwarte Zee hadden een mager resultaat. En dan is er altijd gauw iets, dat de exploitatie duurder maakt dan in normale tijden. Laat ik het zoo zeg gen: je weet wel wanneer een schip binnenkomt, maar tusschen binnenkomen en uitvaren is het dikwijls een heel eind. Dat ondervond deze week de Adelante weer. Nu is dus ook de Irene IJM 89 in de vaart, al weer binnen geweest met een lekken ketel en ver moedelijk voor de tweede maal naar zee En de Libra IJM 98 zal nu ook wel weg zijn. Deze twee booten lagen al eenige weken „zeilrèe", maar het is met het verkrijgen vaneen geschikte bemanning zeker niet zoo gemakkelijk gegaan. Een kwaal die meer voorkomt in dezen tijd. Er varen nu, als ik goed geteld heb, 27 booten, d. i. bijna de helft, althans meer dan een derde van wat er nog van „onze vloot" over is. Veel zullen er nu wel niet meer bijkomen; ik geloof dat het niet eens tot dertig toekomt. Gelukkig voor den handel komt er nog steeds veel consignatievisch, alhoewel dat als het weer slechter wordt, ook wel zal afzakken. De aanvoer van snoekbaars begint al aardig te verminderen. Het is bijzonder jammer, dat het met de haring- visscherij plotseling zoo achteruit is gegaan. De aanvoer was deze week slechts 2830 kisten en een paar honderd kantjes steurharing. Er is nog steeds veel animo voor dit vischje, wat wel bleek uit de hooge prijzen dier er voor betaald werden.Gelukkig dat de loggers af en toe voor wat haring zorgen; die maken, dat de rookerijen ten minste nog wat goed materiaal kunnen bekomen. PIETERMAN. Het Huis Assumburg", Assendelft ZONDAG A.S. van 3 tot 12 u. Nergens zoo fijn als in de 2 ORKESTEN dancing van Cor Kleyn 's Avonds vrij entrée 's Middags en 's avonds vrij dansen (Adv. Ingez. Med.) Een noenmaal in het Mansion House was in verband met den oorlogstoestand de eenige plechtigheid ter gelegenheid van de ambtsaanvaarding van den nieuwen Lord Mayor van Londen, Sir William Coxen. - Overzicht tijdens de rede van air John Simon gehad met Uw bril? Wij repareeren billijk en snel. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726 Levering aan Ziekenfondsleden. (Adv. Ingez. Med.) VOOR EEN GOEDE met langdurige garantie Kantoorboekhandel VELSERDUINPLEIN 5 IJMUIDEN-OOST. OFFICIEEL OSMIA- EN PARKER-DEALER. EIGEN REPARATIE-INRICHTING. (Adv. Ingez. Med.) Reconstructie van den moord te Leidschendam. Geen nieuwe gezichtspunten. Vrijdagmiddag heeft te Leidschendam de recon structie van den moord op den veehouder Van 'der Horst plaats gehad. Te ongeveer kwart voor twee arriveerden de rechter-commissaris uit Den Haag mr. W. F. G. Borgerhoff Mulder met den Officier van Justitie, mr. N. S. Hoekstra, terwijl voorts bij deze recon structie nog aanwezig waren de deskundige, dr. C. J. van Ledden Hulsebosch, mr. Rob. Kokosky Jr., de verdediger van verdachte R. A. en de ver schillende politie-ambtenaren, die met het onder zoek in deze zaak bezig zijn. De verdachte zelf was bij de reconstructie niet tegenwoordig. Met de auto, waarin de moord is gepleegd, werd precies de weg gevolgd, waar langs op den noodlottigenVrijdagmiddag, nu juist veer tien dagen geleden, gereden is De auto werd bestuurd door een sergeant. Naast dezen had een man, die ongeveer het postuur van Van der Horst had plaats genomen. Er werden tal van fotografische opnamen tij dens de reconstructie gemaakt. Na afloop had een bespreking op het gemeentehuis plaats. Uiteraard zijn, daar de verdachte niet bij dit onderzoek aanwezig was, geen nieuwe gezichts punten naar voren gekomen. Het was slechts een zakelijke reconstructie om de situatie ter plaatse nog eens na te gaan. DANKBETUIGING VAN DEN NEDERLAND- SCHEN SPAARBANKBONp. Het bestuur van den Nederlandschen Spaarbank- bond heeft aan H.M. de Koningin Wilhelmina en aan Z.M. Koning Leopold dankbrieven gericht voor het vredes-initiatief door deze vorsten genomen. MEVROUW CHAMBERLAIN „SOLDATEN MOEDER". LONDEN 11 November. Mevrouw Chamber lain heeft van een Fransche groep frontofficieren het verzoek gekregen hun „soldatenmoeder" te willen zijn, welk verzoek door mevrouw Chamber lain geaccepteerd werd (United Press).

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1