Lezing voor het Instituut. De heer Albrecht over „Leer te leven". De afdeeling VelsenIJmuiden van het Instituut Voor Arbeidersontwikkeling heeft deze week eenigen tegenslag gehad met de door haar georganiseerde lezingen, waarbij tot tweemaal sprekers verhinderd waren. Vrijdagavond was echter op de bijeenkomst in het gebouw der Vereeniging van Vrijz. Her vormden aan den Stationsweg een spreker aan wezig en kon de georganiseerde lezing toch doorgaan. De heer E. F. Albrecht uit Haarlem, die als redder in den nood fungeerde, sprak er voor een bescheiden gehoor over. De vice-voorzitter, de heer W. Dienaar, sprak een inleidend woord. De heer Albrecht ving zijn causerie aan met te wijzen op de verkeerde mee ning welke er nog steeds bij velen heerscht, dat zij niet kunnen en mogen gelooven in arbeidersont wikkeling, in arbeiderscultuur. Niet alleen velen uit de gegoede klasse denken daar zoo over, maar dit begrip heerscht ook bij vele arbeiders. Van de Iaatsten is dit dan voornamelijk het ongeloof in eigen kunnen. En toch is dit absoluut fout. Wij allen, zegt spr., hebben onze eigen interessen en deze zijn even zoovele aanknoopingspunten voor onze eigen ontwikkeling. Daarenboven hebben wij sociaal-democraten aan de wereld, hoe bezeten, hoe waanzinnig deze ook thans is, een boodschap te brengen, die een ieder kan begrijpen. Het socialisme is niet de arbeiders- partij-an-sich. Het is reeds zoo oud als de mensch- heid. Spr. verwijst in dit verband naar de „roode draad", zooals hij dit noemt, die loopt door het Oude en het Nieuwe Testament. Via Plato, de renaissance en de werken van Thomas Moore be landt spr. bij de utopitischen socialisten, die zich 'i denkbeeldig rijk van theoretisch socialisme dachten, In het kort stipt spr. den arbeid van Marx en Engels aan in dienst van het socialisme verricht. De heer Albrecht zegt, dat nieuwe tijden nieuwe mogelijk heden scheppen. De verkorting van den arbeidsduur geeft den arbeider de beschikking over meer vrijen tijd. Want dit is een belangrijk ding, dat we door middel van het nuttig besteden van een deel van dezen vrijen tijd meer inhoud aan het leven kunnen geven. Geniet meer van het leven, zegt spr. Leert de schoonheid van onze cultuur zien; de arbeider kan er slechts rijker mee worden, in het leven. Hoe veel schoons hebben onze kunstenaars niet te schenken aan de arbeiders. In dit verband wijst spr. op de dichters, schrijvers, schilders en andere kunstenaars, die allen uit de arbeiders klasse stamden of zich er zeer na aan verwant voelden. Nu de arbeiders meer vrijen tijd hebben is het de laak van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling om de arbeiders het schoone te leeren zien. Het Instituut leert den mensch te leven, voorwaar een schoone opgave. Hoe deze organisatie zich daar van kwijt ontvouwt spr. in het vervolg van zijn causerie. Een van de belangrijke onderdeelen van het werk van het Instituut is het stichten van arbeiders avondscholen, kaderscholen, TroelstraschooL Maar behalve dit belangrijke scholingswerk heeft het Instituut de belangrijke taal-: den doorsnee- arbeider ontwikkeling bij te brengen. De arbeidersbeweging, die nu regeeringspartij geworden is, kan niet meer in het negatieve blijven. Het z.g. rebellensocialisme heeft plaats moeten maken voor het constructieve. Thans moet de be weging mede bouwen aan een nieuwe maatschap pij, En daar moet het Instituut dus aan mede helpen. JEUGDDIENST „GOEDE HERDER-KERK". A.s. Zondag des avonds 5.30 uur, houdt de Ver eeniging van Hervormde Jongeren te IJmuiden- Oost een jeugddienst in de „Goede Herder-kerk" aan den Vclserduinweg, die geleid zal worden door Dr. H. van der Voet, van Haarlem-Noord. De tekst voor de prediking is: Die uw jeugd ver nieuwt als eens arends (Ps. 103 5b). Ieder is welkom. BIJ O. EN O. VAN „HET ZOOVEELSTE". Vrijdagavond was er in de cantine van „het zoo- veelste" in de Mahustraat wederom een cabaret avond, ditmaal onder leiding van Alex de Haas. Er waren vele autoriteiten aanwezig, o.a. de positiecommandant en burgemeester Kwint. Het was een vlotte gezellige avond, waar vooral Alex als conferencier veel succes oogstte. Maar ook de andere medewerkers brachten gezelligheid en zoodoende hadden de jongéns weer 'n prettigen avond, waaraan ze, als ze weer bij hun haard steden zijn teruggekeerd met genoegen zullen terugdenken. KERKELIJKE VERKIEZING. Maandag 20 November a.s. zal de verkiezing plaats vinden van acht gemachtigden in het Kies college der Ned. Hervormde Kerk alhier. Periodiek aftredenden zijn de heeren H. J. te Loo, M. Ouwe hand, A. Beenhakker,, P. Heere, A. Schippers, A. den Heijer, J. Rietdijk en D. v. d. Boogaard Sr. De Irawlvisscherij in oorlogstijd. Getroffen voorzorgsmaatregelen nog onvoldoende? Opgehouden schepen. Verschillende voor de haven van de hoofdstad bestemde schepen, welke alreeds binnen hadden moeten zijn, worden nog steeds voor onderzoek in Engelsche havens opgehouden. Een tweetal schepen van de Kon. Holl. Lloyd, n.l. de stoomschepen Sal- land en Montferland, welke resp. op 13 en 27 Oc tober j.l. verwacht werden, ligt nog steeds in de Duins, zoodat het onmogelijk is bij benadering op te geven, wanneer deze schepen zullen arriveeren. De met ladingen hout en cellulose voor Amster dam bestemde stoomschepen Tönu en Britta, resp. van Estlandsche en Deensc'ne nationaliteit, welke door Duitsche oorlogsschepen waren aangehouden en opgebracht werden voor onderzoek, arriveerden dezer dagen in de haven van bestemming. Laatst genoemd schip vertrok inmiddels gisteravond met de restant lading cellulose naar Antwerpen. Vluggere reizen De sedert de laatste dagen alhier uit Oostzeeha vens binnenkomende schepen, voornamelijk hout booten maken thans vluggere reizen dan voor heen. Dit houdt hoofdzakelijk verband met het feit, dat door 't grootste deel de route door 't Kielerka- naal wordt gevolgd. De reizen worden hierdoor niet alleen korter, maar ook het onderzoek door de komst. Duitsche Marine geschiedt sneller. Aan den grond gezeten. Het met een lading gezaagd hout van DomsjÖ naar Amsterdam bestemde Zweedsche stoomschip Osric rapporteerde bij aankomst alhier op de afgeloopen reis in het Molengat nabij Terschelling gedurende drie uur op een zandbank te hebben gezeten. Bij hoog water slaagde men er in zonder assistentie weer vlot te komen door een paar tanks te hebben laten leegloopen. Oogenschijnlijk heeft het schip, dat niets van de deklading verloren had, geen schade bekomen. Vlootvermindering. Dezer dagen werd wederom een tweetal kust vaarders naai- het buitenland verkocht. Het betrof de vrachtmotorschepen Dr. Colijn, 332 b.r.t., welke in 1936 gebouwd werd en de Pallas, 288 b.r.t., welke in 1939 gebouwd werd. Beide schepen zullen on der de Engelsche vlag weer in de kustvaart worden gebracht. Scheepsbouw Woensdag j.l. is met goed gevolg van een der hel lingen van C. van der Giessen Zonen's Scheeps werven te Krimpen a. d. IJssel de sleeptanklichter C. E. M. 6 te water gelaten. Het vaartuig, dat ge bouwd wordt voor rekening van de N.V. Creosoot Export Mij. te Den Haag, heeft een draagvermogen tan ongeveer 1000 ton. Aan een artikel in „De Uitkijk" van de hand van v, d. V. (de heer J. v. d. Veer secretaris der IJnruider Federatie) ontleenen wij het volgen de: De ervaringen tot nu toe opgedaan, zijn, voor wat het gevaar betreft, gelukkig niet onrust barend, alhoewel er door nagenoeg allen vrij veel drijvende mijnen werden waargenomen, zoo mede zoo nu en dan vliegtuigen der oorlogvoe rende mogendheden.Deze zichtbare gevaren zijn trouwens, we wezen daar reeds in onze laatste vergadering op, de ergste niet. Bij dag en helder weer zijn bijv. drijvende mijnen op vrij groo- ten afstand zichtbaar en bij capabele en dus bevaren menschen op wacht en aan het roer be hoeven daarvan nu niet direct ernstige gevaren te worden gevreesd. De onzichtbare gevaren van gelegde al of niet opgegeven mijnenvelden en van drijvende mijnen welke we bij nacht of slecht zicht niet kunnen waarnemen, zijn het, welke bij voortdu ring onze grootste zorg moeten zijn. Beter een dag later aan dè markt met de dan in bepaalde gevallen noodige verlenging der molestverzekering, omdat deze voor de haring trawlers blijkbaar voor een week wordt afge sloten. dan dat er door het opvolgen van een on doordacht gegeven order onoverkomelijke din gen kunnen gebeuren. Aan de ernstigste din gen zal alleen zijn te ontkomen als we de vei ligheid als primair blijven zien en we ons vooral niet in slaap laten wiegen door uit de in enkele reizen opgedane ervaring nu reeds de conclusie te trekken van een betrekkelijke veiligheid op zee. Daarnaast zijn naar onze meening de getrof fen voorzorgsmaatregelen nog onvoldoende. En kele booten varen nog met drie man beneden. De beteekenis hiervan is, dat een plotseling nood zakelijke manoeuvre, welke in de machine-ka mer moet worden uitgevoerd, om gevaar te ont wijken, in de gevallen waarin „de tweede" alleen op wacht is niet of niet direct zal kunnen worden gevoerd. Met het oog op de veiligheid moet dus naar onze meening op alle booten met vier man beneden worden gevaren, waarvan er steeds voor iedere wacht twee man disponibel moeten zijn en dus van de samenstelling van twee ma chinisten en twee stokers, de vierde man moet dus in ieder geval een stoker, en geen treunmer zijn. Voorts werd nog altijd geen gevolg gegeven aan ons verzoek, reeds op Maandag 9 October jedaan en later nog eens herhaald, om het bui ten boord zetten van de boot door de noodige voorzieningen zoodanig te vergemakkelijken, dat dit zeer snel en met weinig menschen -kan beuren. Aan het door ons gedane verzoek om al le schepen te voorzien van reddingsvlotten is intusschen voldaan. Dat de menschen, ondanks het niet geheel in orde zijn van de veiligheid, toch naar zee gingen mag volstrekt niet leiden tot de opvatting dat het dan ook niet behoeft te gebeuren. Alleen ons verantwoordelijkheidsgevoel reeds zou voldoende moeten zijn om al datgene te doen .wat plicht is tegenover hen, die in oorlogstijd de zee moe ten bevaren en bevisschen. Welnu dat dit. dan ook geschiedde en.snel, opdat aan niemand, ooit eenig verwijt zal kunnen worden gemaakt. Verreweg het overgroote deel ging niet naar zee omdat de aanvankelijk gevreesde gevaren er niet zijn, zoomin om de te verwachten groote verdiensten, doch om de simpel eenvoudige reden dat deze er op het moment van aanmonstering van de meesten hunner nog niet waren. Men ging, en een andere verklaring is er niet en kan er niet zijn, om aan het armoebestaan van steuntrekken te ontkomen. De ervaringen, voor zoover het betreft de uit komsten van het bedrijf» zij-n tot op heden goed vooral wat de .trawlharingprijzen betreft. De .angsten zijn zeer ruim en de prijzen behoorlijk, zelfs in aanmerking genomen het feit, dat van de ons omringende landen naast ons land alleen door België versche haring wordt aangevoerd. Er werden tot op dit moment 13 trawlharingreizen gemaakt met een totaal besomming van 109.115, is gemiddeld per reis f 8393. Bij een gemiddelde reisduur van 7.7 dag is dit een dag besomming van f 1090. Sinds den vorigen oorlog werd een dergelijke besomming niet gemaakt. Hiermee is echter geenszins gezegd, dat dit nu werkelijk oorlogsbesommingen zijn en dat deze hooger liggen dan aanvankelijk door ons werd erwacht. De uitkomsten der trawlharingvissche- rij waren door zeer ruime vangsten met het trawlermateriaal dat ons hiervoor de laatste ja ren ten dienste staat en waarvoor de uitkomsten ook hooger moeten zijn in de voor ons liggende jaren toch reeds goed. Binnen eenige weken evenwel is de trawlerha- ringvisscherij ten einde en zijn we aangewezen op de normale trawlvisscherij, met alle dan in de vaart zijnde booten. De weinige reizen tot nu toe met deze visscherij gemaakt, waren even eens zeer bevredigend. Bij de geringe aanvoer van trawlvisch behoeft dit echter niet te verwonde ren en is dit op zichzelf ook al weer niets bijzon ders. De vraag is hoe het straks zal gaan bij den ininieren aanvoer van trawlvisch, die er na het beëindigen van de trawlharingvisscherij komen zal. Zonder uitvoer wordt het daarbij dan onge twijfeld mis. Alleen varende voor eigen land, zal de thans in bedrijf zijnde vloot naar onze meening niet aan de -uitkomsten kunnen ont komen, die er momenteel voor het dekken der exploitatiekosten noodig zijn. Indien er dan ook omtrent uitvoer niets met zekerheid kan worden gezegd tegen den tijd, dat de door de regeering gegeven garantie voor 6 weken om is, komt het ons voor dat deze noodwendig zal moeten worden verlengd omdat in de garantieperiode van thans om bovengenoemde redenen geenerlei maatstaf zit voor de eventueele uitkomsten in de toe- Chr. Nationalen Werkmansbond. Woensdag 15 November a.s. vergadert in het Hervormd Vereenigingsgebouw de Chr., Nation. Werkmansbond voor een jaarlijksche feesbelijke bijeenkomst. De bondspropagand'ist, de heer H. Strating te Utrecht, spreekt en het slotwoord houdt ds. G. F. Callenbach. Mondorgelclub „Jong Geluk". Wegens verhuizing van den leider van boven genoemde club is de stichting voor kinderen van werkloozen zonder mondorgel-instructeur. Is er misschien onder de lezers van dit stukje iemand, die zich geroepen voelt dit werk op zich te ne men? Het zou buitengewoon jammer zijn. dat dit clubje dat al heel aardige vorderingen maakte, door gebrek aan behoorlijke leiding weer op geheven moest worden. Moge zij spoedig hooren, wie zich ervoor be schikbaar wil stellen? U kunt er verzekerd van zijn; dat „Jong Geluk" u heel erg dankbaar daarvoor zal zijn. Aanmelding bij mej. De Vries, Velserduinweg 151, LJmuiden-Oost. Verkiezing Kiescollege. Maandagavond a.s. heeft, in de catechisatie kamer van de Goede Herderkerk de verkiezing plaats plaats van gemachtigden van het kies college. De aftredenden zijn de heeren: H. Klees, J. H. Porck, R. de Boer, P. Zwanenburg, G. Ver- heij en J. Huizinga. Ook is er een vacature te vervullen. Wanneer stempelen? Door de verschillende organisaties zijn de stempeluren vastgesteld als volgt: IJmuider Transport Federatie (N.A.S.) van 9.00—9.15. Ongeorganiseerden van 9.2510.25. Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkers- bond van 10.4011.00. Algemeene Nederlandsche Bouwarbeiders- bond van 11.0511.25. Werkloozenvereenigin-g van 11.3012.00. IJmuider Federatie van 9.009.45. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders van 9.5010.20. Oud-Katholiek Vakverbond van -10.2510.40. Kleine bonden van- 11.0011,15. R.K. Bonden van 11,2012.00. Zondagsdienst der apotheken. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider Apotheek, Konings plein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. REIZEN VOORTGEZET. Een viertal schepen, nl. de stoomschepen Lily (Deensch), Atos, Forshult (beide Zweedsch en Sports (Letlandsch), welke in verband met het stormweer in de binnenhaven alhier hadden vast gemaakt, zette gistermorgen de onderbroken rei zen naar de havens van bestemming voort. Alle hadden resp. in Amsterdam, Zaandam en Velsen ladingen hout gelost en vertrokken nu weer naar zee.. OM TE REPAREEREN. Het meergemelde Nederlandsche m.s. De Ruyter vertrok gistermiddag in ballast van hier naar Rot- tei-dam. Op deze reis kreeg het schip, van Amster dam naar IJmuiden, motorschade, waarvoor het tweemaal moest vastmaken. Deze schade alsmede de bekomen schade op .de afgeloopen reis in de Oostzee zal, na aankomst in de haven van be stemming. worden .hersteld op de werf van A. Vuylc en Zoon te Capelle a.d. IJssel. POLITIE-EXAMEN. Bij de examens vanwege d-e Stichting Politie vakopleiding Ned. R.K. Politiebond te 's-Herto- genbosch gehouden, slaagde voor het diploma onze plaatsgenoot de heer M. Betel. R.K. TOONEELVEREENIGING K. Z. O. S. In aansluiting op de uitvoering van K. Z. O. S. van het blijspel „Jn Wespennest" voor de mili tairen wordt op 19 Novemlber a.s. een cabaret avond georganiseerd door het vaandel-comité van K. Z. O. S. waarbij militairen voor halve prijzen toegang hebben, Jubileum hockeyclub „Strawberries".- De fèestelijke herdenking van het tienjarige bestaan van de Hockeyclub „Strawberries" zal Zaterdag 2 December a.s. in het Kennemer Ho tel te Beverwijk gehouden worden. Geslaagden bij het gemeentelijk politiecorps. Bij de laatstgehouden examens der verschil lende bonden slaagden de volgende agenten van politie voor het politiediplama met aanteeke- niftg. Algemeene Nederlandsche Politie Bond: G. J. Timmermans, W. Teerink, J. Alberda, A. J. Wit tebrood en J. Brands. Christelijke Bond van Politieambtenaren in Nederland: G. J. Timmermans en J. Tanger. Ned. Roomsch-Katholieke Politiebond „St.- Michaël": G. J. Timmermans, W. Teerink en B. Kamerbeek. St. Nicolaascampagne van de Winkeliersvereeniging. De vereeniging van Winkeliers en Neringdoen den „Wijkeroog" te Velsen zal-tijdens haar St. Ni- colaas-campagne driemaal een extra uitkeering doen van dubbele waarde der W.V.W.-zegelboekjes bij inlevering op een der vooruit vastgestelde da gen en wel als volgt: In de week van 27 Nov. t.m. 2 December a.s. In de week van 4 Dec. t.m. 9 December a.s. In de week van 18 Dec. t.m. 23 December a.s. Voorts geeft de W. v. W. een groot kinderfeest in de Bioscoop „De Pont" op Woensdagmiddag 13 December. Bij de aangesloten winkeliers verkrijg bare zegelkaarten beplakt met 25 W. v. W.-zegels geven recht op een toegangskaart voor den feest middag op 13 Dec. ais. Huldiging P. J. van Geelen. Gisteren vierde de heer P. 3. van Geelen, chef van de Personeelsafdeeling van de Vereenigde Koninikl. Papierfabrieken Van Gelder Zonen zijn 25-jarig dienstjubileum, waarbij de jubi laris van verschillende zijden gelukwenschen heeft mogen ontvangen. Namens directie en commissarissen werd de heer Van Geelen toegesproken door den heer N. J. Allan, directeur der vennootschap, die het verdienstelijke werk van den jubilaris in het licht stelde. De heer Allan overhandigde hem een fraai schilderij van den kunstschilder Wissen Sr., voorstellende een heidelandschap. Bij deze huldiging waren aanwezig de procuratiehouders ae heeren J. Smit en Ir. W. A. Staring en de oud procuratiehouder de heer L. J. van het Kaar. Daarna werd de heer Van Geelen in het schaftlokaal der fabriek gehuldigd door het ambtenaren- en bazenkorps van de fabriek. Hij werd toegesproken door den heer J. Smit. Deze huidigde den jubilaris wegens zijn collegialiteit en zijn prettigen omgang. Hem werd een pick-up met gramofoonplaten en mevrouw Van Geelen werden bloemen geschonken. Plan van uitbreiding. Het hoofd van het gemeentebestuur brengt ter openbare kennis, dat van 10 November 1939 af ;edurende veertien dagen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeentesecretarie (4e afdee ling) voor een ieder ter inzage zal zijn nederge- legd het plan van. uitbreiding, aanwijzende de bestemming van den daarin begrepen grond in onderdeelen, gemerkt D I, Driehuis, omvatten de een gebied, liggende aan en nabij de Hof dijklaan, den Spoorweg en den Zeeweg te Drie huis, met de daarbij behoorende. bebouwings voorschriften, zooals dat plan en die bebouwings- voorschrifteh zijn vastgesteld bij Raadsbesluit van 8 November 1939. Jubileum Christelijke Fabrieks- arbeidersbond. Receptie op 18 November. De afdeeling Velsen van den Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, hoopt dezer da gen haar 25-jarig bestaan te herdenken. 14 November 1914 werd deze afdeeling opge richt in de bovenzaal van het toenmalige café „Bloemoord" na een rede van den zeer jeugdigen propagandist, van den pas opgerichten Bond, den heer W. Strijbis van Zaandam. De afdeeling telde bij haar oprichting 12 leden, waarvan er thans nog 2 over zijn nl. een lid en een oud-lid. Reeds spoedig breidde het ledental zich echter uit. De samenwerking met andere organisaties in dit geval den R.-K. Bond van Fabrieksarbeiders en de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders was in het algemeen goed. Het ligt in het voornemen van het bestuur, om ter gelegenheid van het jubileum op Zaterdag 18 November a.s. des middags van 4 tot 5.30 uur re ceptie te houden in de Da Costaschool aan de Noorderlaan. Op Zaterdag 25 November a.s. zal een feestelijke jaarvergadering worden gehouden. Het lijdt geen twijfel of velen zullen zich geroe pen voelen de jubileerende afdeeling hunne geluk wenschen aan te bieden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J Volmüller, Maracaibo (Vene zuela) en R. Monnier, Kluijskenslaan 10, Sant poort, toek. adres: Maragaibo.; P. Hamers, Wil- lemsbeekweg 14, IJmuiden en J. C. P. Kok, Aca ciastraat 22, IJmuiden, toek. adres: Troelstra- weg 19, IJmuiden; J. A. Woertman, Haarlem en J. ten Have, de Ruij terstraat 4, IJmuiden, toek. adres: R. Claeszenstraat 6, IJmuiden; A. van Niekoop, Zandersstraat 1. IJmuiden en M. C. de Groot, Platanenstraat 6, IJmuiden; toek. adres Fazantenlaan 23, IJmuiden; J. van Heerd, Kal- verstraat 27, IJmuiden en J. M. Bakker, Varenius- straat 17, IJmuiden, toek. adres: Bloe-mendaal, Verbindingsweg 59; C. D. Geijteman, Napier straat 11, IJmuiiden en P. E. Thiele, de Ruijter- dwarsstraat 1, IJmuiden, toek. adres: Alex. Bell- straat 35, IJmuiden; A. L. van Munster, Bever wijk en W. M. van Dijk, Smid-t van Gelderstraat 34, Velsen (N.), toek. adres: Beverwijk, Kastanje- laan 7: G. Hoef akker, Velserduinweg 244, IJmui den en S. Mein, Zwaluwstraat 43, Haarlem; C. J. Broek, Jac. van Heiemskerkstraat 84, IJmuiden en C. Dik, Engelmundiusweg 82, IJmuiden; toek. adres: de Ruijterstraat 117, IJmuiden; C. Schol en C. van Tunen, beiden Krugerstraat 4, IJmui den, toek. adres: Krugerstraat 4, IJmuiden. Getrouwd: H. C. van Keulen en C. J. Webbe, Neptunusstraat 33r., IJmuiden; H. Plug en W. Engel, van Speijkstraat 33, IJmuiden; P. Cramer en C. J. Braam, Groeneweg 50, IJmuiden; P. A. Schoorl en A. M. C. H. van den Boom, Noorder dorpstraat 10, Santpoort; J. Sieval en A. Kuil Haarlem, Reigerstraat 38; H. van Gooi en A. Zwanenburg, Kennemerlaan 27, IJmuiden; B. M. Nooij en D. van Straten, Wijk aan Zeeërweg 53, IJmuiden; M. Mossel en M. B. R. v. d. Poel, Ger. Doustraat 20, IJmuiden; C. Koster en M. E, Mol, de Ruijterdw. straat 8, IJmuiden; A. Duijn en B. Carton, van Wassenaeratraat 26, IJmuiden; C. Wijs en W. Spaargaren, Corverslaan 2, Velsen (N.); A. van Veen en A. Meijns, Ederveen; A. J. van Beek en C. v. d. Plas, Melklaan 85, Velsen (N.); L. van Straten en H. Kroonenberg, Am sterdam, Boterd-iepstraat 35; N. W. van Nifterick en J. Verwoerd, Kanaalstraat 210, IJmuiden; M. J. H. Th. Pijl en C. J. W. Rijkeboer, Beverwijk, Zwaanstraat 2. Bevallen; M. Wassenaars—Veldman, - z„ de Ruijterstraat 97, IJmuiden; A. C. P. Kraaije- veldPrins, d., Gr. Houtweg 34, Velsen N.; M. E. BeenThesing, d„ Engelmundusweg 53, IJmui den; A. C. BroersenJacobs, z., Breesaapstraat 25, IJmuiden. Overleden: M. Essenius, 84 j., wed. v. J. v. d. Kaaij, Gr. Houtweg 192, Velsen-N.; J. v. d. Ee, 8! j„ wedr. v. J. M. Slebos, Wijkerst-raatweg 44., Vel sen-N.; H. E. van Feggelen, 65 j., wed. v. W J. van Buuren, Kortenaerstraat 15, IJmuiden. HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND. Overleden d. Bakker, wed. van g' h jaar. e Ondertrouwd: Bancr. J. Beentjes en r beiden alhier. a'Q- Gehuwd: Hendr. Schram, 26 j te Po Geertr. M. Glorie, 32 j., alhier; Herm5 24 j., te Beverwijk en Marg. J. AardenW alhier; Nic. de Jong, 22 j., alhier en Jntw1 1.1 Noort, 19 j., te Beverwijk. Vjj VERLOTING. De uitgestelde trekking der verloting van eeniging Koninginnedag en Harddraverij definitief bepaald op Donderdag 30 Nove^j^1 Aan de afd. COLLECTE. Heemskerk der Chr. voor verpleging van lijders aan vallendeS toestemming verleend tot het houden van pok jesdag op Woensdag 22 November. Gevonden: een stroohaak. Inlichtinger N secretarie. SANTPOORT DE HEER JOH. VAN EE. In ons nummer van Donderdag maakten wij meldin-g van het overlijden van den heer Joh. van Ee, gepension-neerd onderwijzer van de open bare school te Santpoort. Men verzoekt ons nog te berichten dat de heer Van Ee niet overleden is in het Tehuis voor Oudelieden te Velsen, maar bij familie. BAKKUM Kinderen van ons volk. De R.K. Tooneölvereeniging „St. Pancratius' geeft op Zondag 12 November een opvoering in de tooneelzaal van hotel Borst te Bakkum, van het stuk van An-ton Coolen: „Kinderen van ons Volk", een dramatisch spel in 5 bedrijven uit de Brabantsche Peel, naar Coolen's romans „Kin deren van ons Volk" en „De schoone Voleinding" bewerkt door Kees Spiering en Oor Hermus. De regie is van den heer C. G. Bodewes. Lezing over petroleum. De afd. Castricum van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling heeft den heer C. F. D. Kohnert, leeraar aan de Ambachtsschool te Alk maar en in Castricum geen ontoek-ende, uitge- noodigd, om Donderdagavond 16 November a.s. in de lunchroom van Kuilman te Bakkum, een lezing te houden over het onderwerp „Petrolu-m". Noteering van Beverwijk 10 November 1939. Spinazie per kist 6070 Andijvie per 100 st. 12VS Koolrapen per zak 110 Wortelen per K.G. 4y27 Bieten per K.G. 4 Aardappelen, klei, p. K.G. 3y25V2 Snijboonen per K.G. 32 ITeerenboonen per K.G. 40 Spruitjes per K.G. 1020 Boerenkool per K.G. 24'/o Roode kool per K.G. 2\'23>/2 Savoije kool per 100 69 Bloemkool per 100 816 Uien per K.G. 4 Prei per K.G. iy24V2 Sla, per 100 Krop 13l/e Pieterselie per kist 18 Selderie per kist 12 Appelen per K.G. 818 Peren per K.G. 420 Druiven per K.G. 2232 Brusselsch lof per K.G. 1220 Zes personen bij ontploffing, om het leven gekomen. Vrijdagmiddag heeft zich te Bellingwoi^ f vincie Groningen) een ontploffing voorgel waardoor twee personen zijn gedood. Het ziin 25-jarige kruidenier Jan Mulder uit SelliJ! een soldaat, Van der Nek geheeten. f!l De deerlijk verminkte lijken zijn naar het p kenhuisje te Vlagtwedde overgebracht. M. laat een vrouw en een kind achter. De om het leven gekomen soldaat was 22 en afkomstig uit Kolham. .F-n oP luch dezf «arv De st« Het u'1 vert verbt jjarê v wc jbe' of i dat ïstr .Het. g $ns in Een ongeval van denzelfden aard deed zich vo gens „Het Volk" omstreeks het middaguur in I; provincie Gelderlandd voor. Nabij Scherpen kwamen vier militairen om het leven. Drie sop ten werden op slag gedood; een sergeant zoo zr»"fci gewond, dat hij korten tijd later bezweek. De m.| men van de verongelukte militairen zijn de solis ten A. Bakker uit Uitgeest, H. de Jong uit Mill drecht, Th. de Goede uit Enschedé en de - J. J. Herst uit Den Haag. iHetve pigend Vjiorryt stad: gïïigffli mc codoc 'inho kal e serges Ministers wederom bijeen. De Raad van Ministers heeft in den laten mi dag gedurende korten tijd vergaderd. Tweede Kamer spreekt zicb uit liet nieuwe defensie-credit. voot Vaste Kamer-commissie voor defensie- aangelegenheden? Aan het voorloopig verslag over het wetsontwe? wijziging en verhooging van het achtste hoofdjfei der rijksbegrooting voor het dienstjaar leenen wij het volgende: Behoudens enkele leden, die van meening waies, dat ons land de steeds hoogere defensiekosten niét kan betalen, of die op principieele gronden tcga uitgaven voor de versterking van de defensie b zwaar maakten, verklaarde men zich algemeen be. reld, de regeering 'dit nieuwe crediet van f 100 mi iïoen ten behoeve van de defensie te verleenen Niettemin maakten verscheidene leden emk; bezwaar tegen de wijze, waarop wederom eensr- zienlijk bedrag wordt aangevraagd ter bestrijding van de uitgaven, voortvloeiend uit de huidige bui tengewone omstandigheden. De wijze, waarop deze credieten werden aangevraagd, zoowel als hui) omvang makèn ze feitelijk tot blanco-credietes. Het laat zich uiteraard hooren, dat de regeerisj thans niet kan voorzien, welke uitgaven te d«a zijn en voor de eerste dagen van een mobilisati» valt dat dan ook wel te aanvaarden. Zijn evenwel de verhoudingen eenigermate geconsolideerd, wat na eenige weken van mobilisatie het geval wordt, dan moet het mogelijk zijn om althans in groots trekken te overzien welke bedragen 'noodig zijn en voor welke doeleinden. De leden, hier aan het woord, drongen er met la-acht op aan, dat de regeering, althans in da vervolge, de Staten-Generaal in staat zal stelle hun budgetrecht naar behooren uit te oefenen. Verschillende leden brachten in herinnering, bij herhaling gepleit is voor de instelling van vaste commissie uit de Kamer voor overleg met de regeering omtrent defensie-aangelegenheden. De regeering verklaarde desgevraagd telkens, aan de instelling van zuil: een commissie geen behoefd te hebben mededeelingen van vertrouwelijka aard, zouden ter vertrouwelijke kennisneming griffie nedergelegd kunnen worden. De leden, hief aan het woord, meenden, dat er thans meer aan leiding is dan voorheen om dezen aandrang te her- halen. Gevraagd werd, of de regeering kan medeaee- len, hoeveel de kosten der mobilisatie per dag oa- geveer bedragen. Gr» Wa ■fenin sjjwiell! -em d, Voldoet .deze wordt sier lie Eet is v rdeeli geste iritoev -en ■reien politie J.Ge> i; sch gevol ai vooi ïeth< gizoo i-woi c 2a sdtn sn of Hij, ai doelde straft of w; xr he ztrach na dei Kffen Deoe Vijftig millioen K.G. appelen bestemd voor veevoeder? Nieuwe systemen voor het drogen. Naar wij vernemen, is enkele weken door de Nederlandsche Pomologische Vereenigi 0, hoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche ei maatschappij het initiatief genomen om te r ten een hoeveelheid van ongeveer 50 millioen appelen uit de markt te doen nemen en voot voeder te bestemmen. u Voor de gedachte schijnt veel belangstel bestaan. O.a. blijkt dat de drie centrale ]an°fou^. organisaties het denkbeeld onder de aandaciut ben gebracht van het college van regeenngs missarissen, waarbij van die zijde speciaal aan drogen van appelen is gedacht. Zoowel heti tuut voor onderzoek op het gebied van v king van fruit en groenten te Wageningen alï schillende fabrieken schijnen zich reeds tijd bezig te houden met het nemen van pr J op het gebied van nieuwe systemen voor het gen van appelen. HOLLAND—AMERIKA LIJN- Burgerd-ijk, 10 v. Rott. n. New-York. Volendam, 10 v. Antwerpen te Rotterdam- Veendam, 10 van Rotterdam te New-York. JAVA—NEW-YORK LIJN. Weltevreden, 9 van Batavia te New-Yors. Java, Batavia n. New-York 9 te Kaapstao. Salabaiugka, 8. van New-York n. Batavia (vera;, Kota Gede, 9 van Batavia naar New-YO»- Japara, New-York n. Java 10 te Be""' Abbekerk, Batavia n. New-York 9 v. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Si-bajak (thuisr.) 9 van Lissabon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Ppelau Bras .(thuisr.) 8 .van Sabang.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 2