De aanslag te München. Ijïöwüuüd van de lüeeA De niéuwe Theekalender een., zeekalender! Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Britsch oorlogsscheepje als verloren beschouwd. Mijnhardfjes „■TERP AG 11 NOVEMBER 1939 ^missie van onderzoek constateert buitenlandschen oorsprong aan gevonden materiaal. ,.t nuitsche Nieuwsbureau meldt: n speciale commissie tot onderzoek van ansla0" van 8 November heeft men drie- ».Jaa' groot moeten maken, teneinde de moten getale binnenkomende verkla- 13 - en mededeelingen te kunnen bewer- nn het oogenblik zijn deskundigen er- ^'uizig uiterst nauwgezet de gevonden van het voor het tot ontploffing i van de lading springstof gebruikte lische ontstekingsapparaat na te gaan. ïan reeds thans zeggen, dat in ieder ge- iron rlo loffüflvintT vari oP?nn. pan, Portugal, Roemenië, Zweden, Sovjet-Rus land, Spanje en Hongarije den in hun landen ge accrediteerde Duitsche vertegenwoordigers uit naam van hun regeeringen hun vreugde betuigd over de gelukkige redding van den Führer. De Bulgaarsche minister-president Kiosseivanof de minister van defensie Von Bartha hebben den minister van buitenlandsche zaken telegrafisch hun deelneming gezonden. aanzien van de legeering van afzon- metaaldeelen inderdaad bewezen kan buitenlandschen oor- |g>t zij van v - zijn. j viwordt een onderzoek onderno- «an'verschillende kanten teneinde een ab- nt vaststaand resultaat te krijgen. Juist deze •van onderzoek is van beslissende beteekenis, i daar de speciale commissie reeds een zeer lde richting volgt. Men kan verwachten, Scht reeds in de eerstvolgende dagen na- bijzonderheden bekend gemaakt kunnen Toestand van alle zwaargewonden is verder ïterd Slechts bij twee zwaargewonden is Prlsis nog niet achter den rug. Staatsminister •ifWagner heeft Vrijdag een bezoek gebracht L gewonden om hun de groeten van den jpr en zijn wenschen voor hun herstel over ïafaanleiding van den aanslag hebben de •wv^io-PT-c van de volgende staten den -nfanselier of den rijksminister van buiten- ifche zaken Von Ribbentrop hun deelneming «zonden voor de slachtoffers en hun voldoe- tot uitdrukking gebracht over de redding Sn dén FührerArgentinië, België, Brazilië, Bul- de Denemarken, Estland, Finland, Iran, Ita- ïaoan, Joego Slavië, Litauen, Nederland, Noor- wen Portugal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Set-Rusland, Spanje, Turkije, Hongarije en rnezuela Voorts hebben de ministers van bui- Sandsche zaken van Bulgarije, Nederland, Ja- kabinet was Vrijdagavond opnieuw bijeen. Internationale toestand bestudeerd. De leden van de Belgische regeering heb- ten gisteravond, onder voorzitterschap van Pierlot, van negen uur tot kwart over twaalf In kabinetsraad vergaderd. De bijeenkomst was gewijd aan een bestu- fleering van den internationalen toestand. Br is geen enkel communiqué gepubliceerd. De ministers hebben iedere verklaring ge weigerd. Na de bijeenkomst hebben Pierlot, Spaak en generaal Denis nog een onderhoud gehad. Orgaan der Rexisten verboden Het orgaan van de Rexistische beweging, „Pays téel" is door de regeering voor onbepaalden tijd 'terboden wegens ophitsende artikelen tegen maatregel treft voorts ook het com- Ciünistische weekblad „Het Vlaamsche volk", dat h Antwerpen verschijnt en het Waalsch gezinde udicale dagblad uit Charleroi „Bataille Wallone". De regeering heeft ook in België verboden het tntl-Joodsche Duitsche orgaan „Der Stürmer", Smigly Rydz uit zijn functies ontheven. Besluiten van den Poolschen president. Het Poolsche Telegraafagentschap meldt uit Parijs: De president der Poolsche republiek, Raczkiewicz, heeft maarschalk Smigly Rydz ontslag verleend uit zijn functies van opperbevelhebber en inspecteur- generaal van het Poolsche leger. De maarschalk had in een brief van 27 October zijn ontslag aan geboden. Verder heeft de president generaal Sikorski be noemd tot opperbevelhebber en inspecteur-generaal van het leger. In een derde decreet heeft hij den Senaat en de Kamer, die in September 1935 waren gekozen, ontbonden met het motief, dat zij niet aan de behoeften van den staat hebben voldaan, d.w.z. vertegenwoordigen de stroomingen onder het volk niet en hebben zich niet bezig gehouden met een wijziging van de kieswet. Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 cent. Tube 40 cent. Doos 30 cent. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv Ingez. Med.) Ernstig vliegtuigongeluk in Spanje. Zeven dooden, VALLADOLID, 10 November. Te Cuel- lar op 40 K.M. van Valladolid is een vliegtuig te pletter geslagen. Zeven inzittenden zijn omgekomen. Het vliegtuig, is een driemotorige militaire ma chine, welke op weg was van Segovia naar Palma (Majorca). De nauwkeurige oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Bulgaarsche reservisten naar huis. Het Bulgaarsche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat alle reservisten, die onlangs voor een oefentijd van drie weken waren opgeroepen, op 20 November naar huis zullen worden gezon den. Er zullen geen andere lichtingen onder de wapenen komen. Deze mededeeling heeft veel vol doening gewekt. Engelsch vliegtuig landde bij Kortrijk. Bemanning geïnterneerd. Vrijdag is een Engelsch vliegtuig geland nabij de pens op Belgisch grondgebied, in de buurt van Kortrijk. De bemanning is geïnterneerd en het toestel in Vêslag genomen. Duitsche vliegboot tot dalen gedwongen. Toestel was vermoedelijk op verkenning uit. Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede dat Vrijdag op de Noordzee aan de Oostkust een vijandelijk vliegtuig tot dalen gedwongen en gezonken is. Een tweede Duitsch vliegtuig ontkwam in de wolken. De aanval was door twee Engelsche toestellen onderno men. Toen het Duitsche toestel daalde, begaf zich de bemanning in een kleine boot, waar over zij beschikte. Het ministerie voegde hier later aan toe dat de vijandelijke vliegtuigen poogden ver kenningen ten uitvoer te leggen Er werden spoedig voorzorgsmaatregelen genomen en de actieve defensie trad in werking, met inbegrip van het luchtafweergeschut. Het vijandelijke vliegtuig, dat tot dalen gedwongen werd, was een Dorniervliegboot. Aan Engelschen kant werden geen verliezen geleden. Reuter meldt voorts dat een Duitsch vliegtuig, vermoedelijk een Heinkel-toestel, Vrijdag boven de Shetland-eilanden gevlogen heeft. Men denkt dat de machine op verkenning uit was. Nadat het toestel door afweergeschut onder vuur genomen was verdween het in zuid-oostelijke richting. In Zuid-Wales is gisteren vbor het eerst sedert het uitbreken der vijandelijkheden luchtalarm ge maakt. Weldra volgde het signaal, dat alles veilig was. Op vele plaatsen liepen de menschen de straat op, in de verwachting vijandelijke vliegtui gen te zullen zien. Dertig jaar geleden Molotof gearresteerd. Thans zelf in arrest gesteld. De politie-agent, die in de dagen van het tsaren- •egime Molotof had gearresteerd, wegens „revolu- tionnair optreden" is veroordeeld tot langdurige ge vangenisstraf, aldus wordt door den radio omroep van Moskou gemeld. In 1909, toen de toekomstige voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen nog student was in Kazan, werd hij er van beschul digd betrokken te zijn bij revolutiormaire activi teit, op grond waarvan hij in arrest gesteld werd. De man, die hem gevangen nam, Borrisof geheeten. is thans naar de gevangenis gezonden voor den tijd van tien jaar. Er wordt niets medegedeeld over het geen den man ten laste wordt gelegd. Regeling van den handel tusschen Engeland en Italië. Een permanent comité zal gevormd worden. Een Vrijdag te Londen gepubliceerd regeerings- witboek omtrent de overeenkomst tusschen Enge land en Italië tot het vergemakkelijken van de eco nomische samenwerking zegt dat de overeenkomst in werking treedt van den datum van onderteeke- ning af. De overeenkomst is nog niet door de Brit- sche regeering geratificeerd en elk van beide par tijen heeft het recht de voorloopige inwerkingstel ling te beëindigen met een opzeggingstermijn van een maand. De overeenkomst voorziet in de vor ming van een gemeenschappelijk permanent co mité en de benoeming van regeeringsdelegaties. Dit comité zal stappen overwegen tot regeling van het handelsverkeer tusschen beide landen en tot het bereiken van een nauwere economische samen werking. Het comité zal voorts overwegen de be staande handels- en betalingsovereenkomsten hier op toe te passen en kan aan de regeeringen amen dementen voorstellen welke de tijdsomstandighe den vereischen. Vier officieren en 24 manschappen vermist. Reuter meldt uit Londen: De secretaris van de Admiraliteit zegt tot zijn leedwezen te moeten mededeelen, dat het oorlogsschip „Northern Rover" een klein hulpvaartuig, aanzienlijk over tijd is en als verloren be schouwd moet worden. De naaste familie leden van de opvarenden zijn hiervan in ken nis gesteld. Vier officieren en 23 manschap pen van het schip worden vermist. De „Northern Rover" metende 655 ton, is als stroomtrawler gebouwd in 1936 op een Duit sche scheepswerf en geregistreerd in Lon den. De Joden in het voormalige Polen. Volgens een Reuterbericbt uit Kaunas zijn nog 3500 Joden gedwongen het district Suvali in .het door Duitschland bezette deel van Polen te ver laten. Ongeveer 1200 Joden in andere kleine steden hebben bevel gekregen tegen 16 November te ver trekken. Een groep van 300 Joden zijn twee weken in een bosch in het „Niemandsland" bij de Litausche grens in een kampement bijeengebracht. Twep vrouwen en een kind overleden. Flesch benzine naar Koning Faroek geworpen. Daad van een ontoerekenbare. Vrijdag heeft een beambte van het Egyptische ministerie van Financiën te Kaïro een flesch ben zine naar Koning Faroek geworpen, toen deze in zijn rijtuig voorbijreed. De flesch kwam achter het rijtuig terecht, zonder schade aan te richten, de beambte werd onmiddellijk gearresteerd. Volgens een officieel communiqué heeft een medisch onder zoek tot de conclusie geleid, dat hij waarschijnlijk niet wel bij het hoofd en ontoerekenbaar is. Koning Faroek, die met zijn neef Prins Moham med Ali in het rijtuig zat, keerde terug van de Moskee, waar hij de Vrijdagsche gebeden verricht had. Complot in Slowakije? Verscheidene arrestaties zouden verricht zijn. Volgens te Boedapest ontvangen berichten zijh verscheidene personen, beschuldigd van samen zwering ten behoeve van de vroegere Tsjechische regeering, in Nitra in Slowakije gearresteerd. Nobelprijs voor letterkunde Toegekend aan den Finscken schrijver Sillanpaa De Nobelprijs voor letterkunde voor 1939 is toegekend aan den Finschen schrijver Frans Emil Sillanpaa. Sillanpaa werd geboren op 16 September 1888 Zijn eerste romen „Het leven in de zon" verscheen in 1916. Eenige jaren later verschenen zijn novel- lenbundels „De vrome ellende" en „Menschenkin- deren' op den levensweg". In 1931 volgde het vooral in het buitenland veel gelezen „Silja de dienst maagd". Uit den laatsten tijd dateert zijn „Men schen in den Zomernacht". Sillanpaa is een van de bekendste schrijvers uit de Scandinavische landen. Zijn voornaamste on derwerpen zijn de sociale problemen van het Fin- sche familie-leven. In sommige kringen zoo bericht United Press uit Stockholm werd de meening geuit dat de belooning was toegekend om een bewijs te geven van de Scandinavische solidariteit. Maar voor be kenden met Sillanpaa's werk is het duidelijk dat de belooning alleen is toegekend voor zijn uitste kende werk. worden licht - door 't gebruik Do echte zijn niet rond, maar hartvormig. (Adv Ingez. Med.) De verkiezingen voor den Zwitserschen Nationalen Raad. Het definitieve resultaat der verkiezingen voor den Zwitserschen Raad is volgens het D.N.B. alJ volgt: Radicaal-democraten 50 zetels (winst 2). Sociaal-democraten 45 zetels (verlies 5) Katholiek-conservatieven 43 (winst 1). Boerenpartij 22 (winst 1) Onafhankelijken 9 (winst 2) Jonge Boerenpartij 6 (verlies 1) Liberaal democraten 6 (verlies 1) Dissidente socialisten 4 (winst 4) Partijloos 2. Winkels in Weenen slechts enkele uren per dag open. BOEDAPEST, 11 November. (Reuter). Be richten uit Weenen melden, dat de winkels slechts enkele uren per dag mogen open zijn wegens de beperkte voorraden. De politie heeft verboden voor de winkels queue te maken. Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van kiipperschepen Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU, Afd. 49, HEERENGR. 182, AMSTERDAM-C. Süfcr-=Mfi (Adv. Ingez. Med.) Nog geen algemeene mobilisatie in Zwitserland. Wel eenige nieuwe veiligheidsmaatregelen getroffen. De Zwitsersche. Bondsraad heeft Vrijdag met ge neraal Guisan den internationalen toestand bespro. ken. Het onderhoud duurde vijf kwartier. De le den van den Bondsraad en de generaal waren van meening dat er nog geen reden bestond tot het af kondigen van de algemeene mobilisatie. Wel werd besloten tot het nemen van bepaalde veiligheids maatregelen. Tevens ontving de generaal volmacht zooveel effectieven op te roepen, als hem volgens de omstandigheden noodig voorkomt. De door den Bondsraad genomen maatregelen, alsmede het onderhoud met den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger zoo zegt Havas zijn in overeenstemming met de constante politiek van Zwitserland, de handhaving en de verdediging van de neutraliteit te verzekeren. De Bondsraad heeft verder besloten dat de man nen van 20 tot 40 jaar, die afgekeurd waren voor den militairen dienst, zich aan een herkeuring moeten onderwerpen. Tegen 27 November moeten twee bataljons re servisten opkomen. EEN TERUGBLIK ZONDAG 5 NOVEMBER Het is van-daag 334 jaar geleden dat een zekere Guy Fawkes met een zekeren Catesby en nog een half dozijn vriendjes een poging deed den Koning van Engeland met ministers en parlement en al in de lucht te laten vliegen. Zij hadden een kelder vol met kruit gestopt en ®i lont gelegd, maar op het laatste oogenblik «te het plannetje jiit, zoodat het niet door eg. «Remember, remember the fifth of Novem- W" zeggen ze nog in Engeland en vieren den aag telken jane als Guy Fawkes Day. Zoo kan «mand wereldvermaard worden en blijven door fan mislukte wandaad. Als ik dan bedenk op noeveel manieren men tegenwoordig zijn mede- techen kan opblazen, en het doet ook, te 'and en ter zee, verbaast mij het standhouden ■ran zulk een oude reputatie. Maar er zijn verwonderlijker dingen aan. de orde. De Amerikanen hebben hun wapenembargo aigeschaft, hetgeen uitsluitend ten voordeele van de Franschen en Engelschen strekt, die nu «contant en „af New York" zooveel bij de jankees kunnen gaan halen als ze maar willen. voorbaat hebben ze al vele duizenden vlieg den besteld en de wereld moet zich wel ver laad afvragen: wat gaan ze ermee doen? Want de duizenden vliegtuigen die ze al hebben aoanze tot dusver vrijwel niets. Alleen een beetje verkennen. Net als de tegenpartij. Het verheugt, «aar verwondert tevens. Bestaat niet de kans, a' d®. dure vliegtuigen-a-contant overbodig blijken? stel u eens voor dat hun aan- *®wd alleen maar dienen zou om mee dreigen! In de stille sfeer van den Zondag «gmnen zulke dingen mogelijk te lijken. J,e !'aarste dingen zijn trouwens mogelijk in dagen. Meneer Erkko (Finland) heeft een 5' stoere rede gehouden en nu zegt meneer fflMtof (Rusland) dat de Russen zich bedreigd door de Finnen. Er zijn meer dan hon- Sr^entig millioen Russen en maar vier mil- Fmnen. Ik geef toe dat het aantal niet m zegt, maar met zoo'n verschil heb je zoo- ««Br- soldaten, geweren, kanonnen, tanks, sgmuehines en de rest dat Molotof den indruk Bovp ir an •een ka^er die bang is voor een muis. vendien is deze muis nog lang de kwaadste Want hij heeft goedig geantwoord: „Ik be ta hoor, dat was heelemaal de be- lls niet"- Laat ons hopen dat Molotof nu I?»ÏVchrilt i* bekomen, b'l^tore de post lezend kom ik tot 't prettige b-],. .dat dit ook nu genoegelijk is. Welk een dat 3 v ht zich toch aan het begrip brieven, 116 het lezen van de kantoorpost op Zon dag, en dan nog wel in dagen van hevige be roering, een goede stemming teweegbrengt? Het moet het verrassende element zijn, dat zich bij lederen brief weer doet gelden, als men hem met lichte spanning opent. En er zijn altijd merkwaardigheden in eens hoofdredacteurs post. Eiken dag. Soms straalt een schier volledig gamma van menschelijke gevoelens: van har telijkheid en vriendschap via onverschilligheid naar verguizing, hem uit zijn brievenverzame ling tegen. Met de sollicitanten en de dagelijk- sche aanbieders en -biedsters van bijdragen in proza en op rijm, met de zendingen van allerlei correspondenten en (soms) den nimmer-ster- venden anoniemen briefschrijver vormen zij een kaleidoscopisch en overigens zeer menschelijk geheel. Een dagelijksch beeld des levens. Ik zou het niet graag willen missen. Het onze is trou wens een boeiend vak. MAANDAG 6 NOVEMBER. Ofschoon Spanje bericht dat het zijn oorlogs tanks in tractors voor den landbouw herschept er zijn er al 64 aan hun nieuwe taak bezig en ze zouden stomverbaasd wezen als een tank tot eenig gevoelen in staat was en de politie den dader van den moord te Leidschendam heeft gepakt, vertrouw ik den inzet van deze nieuwe week niet. Zij ziet er veel onrustiger uit dan haar voorgangers. Er schijnt iets in den ether en met de telefoonlijnen, waarlangs het telexnieuws snelt, niet in orde. Atmosferische storingen? Toch komt er weinig nieuws los behalve de historie over de smokkelarij van Nederlandsche uniformen, gestuit aan het grensstation Ram melbeek. Een zeer rare zaak, die zeker tot in de uiterste puntjes onderzocht zal worden. Ik merk dat velerlei menschen er niet over te spre ken zijn, hetgeen natuurlijk beteekent dat zij er bizonder veel over spreken. Het raadselachtigst schijnt mij de poging tot export van uniformen van postboden. En daar zit zie mijn postale .gedachten van Zondag iets extra-laakbaars in Wij wenschen allen den postbode, met inbegrip van zijn ambtsgewaad, geëerbiedigd te zien. Geen nonsens met de pakken van de mannen van Damme, asjeblieft! En als een ander land hen wil nabootsen, welk land dan ook, kan het eerst toestemming komen vragen. Èr rust zekere onschendbaarheid op den postbode. Hij is de super-neutraal, die vriendelijke man die van minnebrief tot brandbrief onverstoorbaar en in goed humeur blijft. Zoolang de zon en hij nog geregeld verschijnen blijft de wereld schoon. Minister: SteenJberghe belooft ons nu weer een pond groene erwten per persoon per maand, maar hij begint met er tot a.s. Zaterdag heele maal geen te laten verkoopen. Wie het toch doet is er gloeiend bij. Ook heeft de regeering een Oranjeboek laten verschijnen, behelzend haar zorgen temidden van blokkeerenden en geblokkeerden. Daar zullen we wiel buitenlandsche recensies op krij gen, al verschijnen er nu, met Sinterklaas in zicht, zooveel boeken en al was het Engelsche Blauwboek ongetwijfeld opwindender lectuur. DINSDAG 7 NOVEMBER. Koning Leopold der Belgen blijkt al sinds gisteravond in Den Haag te zijn. Hij heeft mi nister Spaak meegenomen en confereert met de Koningin en minister Van Kleffens. Geruchten flitsen allerwegen. De waarheid laat niet lang op zich wachten, want 's avonds hooren we al dat Hunne Majesteiten hun goede diensten tot het bereiken van den vrede aan de oorlogvoeren den hebben aangeboden. Een nobele daad. Het „vredesehand", zooals de Koning onlangs deze twee kleine landen genoemd heeft, doet zich gelden. De verwachtingen omtrent de gevolgen van het aanbod zijn wel niet hoog gespannen, maar iedereen is blij dat het gedaan is. Dezen avond hoor ik een dertienjarig wonder kind, Ella Goldstein, pianospelen bij de H.O.V, en het is werkelijk een wonder van muzikale be gaafdheid en techniek. Zij speelt romantische muziek van Franz Liszt nuet een vervaarlijke rococo van loopjes en trillers en alle andere opsieringen die totaal uit den tijd zijn. Maar die andere tijd, waartoe ze behoorden, moet aardiger dan deze zijn geweest. Nog aardiger. Thuiskomend verneem ik dat er nog geen brood kaarten komen en dat de benzinedistributie nog wel twee maanden op zich zal laten wach ten. Over zulke dingen hebben we het voort durend. Dit is inderdaad geen romantische tijd. Liszt had er niet in kunnen comiponeeren. WOENSDAG 8 NOVEMBER. De Duitsche Pers heeft eerst een goede re censie gegeven op het Oranjeboek, daarna een slechte en doet er nu volkomen het zwijgen toe Alle andere Persen houden zich bezig met het aanbod van de Koningin en den Koning en de twee kleine landen krijgen de giroote koppen op alle voorpagina's ter wereld. Wij worden plotseling ook op andere wijze, die ons minder aangenaam is, tot centrum der wereldbelang- stelling. Men zegt dat wij gevaar loopen en ver dringt zich, zoogezegd, om ons heen waarbij we ons maar matig behagelijk voelen. Maar de vaderlandsche bedaardheid verduurt ook dit. In sommige buitenlandsche kranten worden nogal benepen dingen geschreven over het Ne- derlandsch-Belgische vredesinitiatief. Het stelt mij teleur dat ik een paar zulke uitlatingen ook op naam van Amerikaansche bladen vind. De schrijvers kennen vermoedelijk alleen hun eigen land. Dat is nooit genoeg, ook niet als het een groot land is. Als die journalisten een aan tal jaren van hun leven in andere landen had den doorgebracht en daardoor andere volken hadden leeren kennen en waardeeren zouden zij breeder van blik en edelmoediger zijn en zich niet zulke krentenwegers toonen. Er blijkt weer eens dat ruimte van blik en cosmopolitisms niet worden bepaald door het aantal inwoners, licht reclames, theaters, concertzalen, bioscopen en eethuizen van de stad waarin iemand woont, zelfs al wordt die algemeen als wereldstad beti teld. Dit is nochtans een ruim verbreide waan, vooral in de wereldsteden zelf. Maar als er weer eens rustige tijden komen zou men een actie moeten beginnen voor de internationale opvoe ding van alle journalisten die voer leiderstaken in aanmerking willen komen. Da.t zou óók in be langrijke mate bijdragen tot de schepping van een betere samenleving. En dat jonge collega's de wereld en de menschen leeren kennen is veel nuttiger dan allerlei zoogenaamde wetenschap pelijke opleidingen. Wij beoefenen geen we tenschappelijk vak en het vordert dan ook een gansch andere dan de wetenschappelijke denk methode. Het ware verstandig dat te erkennen en ernaar te handelen. DONDERDAG 9 NOVEMBER. Een lichtstraal in het duistere nieuws: B. en W. van Zutfen achten de kans op gas-aanvallen mi niem en die op bommen gering. Zij merken daarbij zoowel geestig als terecht op, dat als er ooit bommen op andere steden mochten vallen, die niet op Zutfen zullen neerkomen. Zij vermoe den bovendien, dat als er onverhoopt toch eens een bom in Zutfen mocht verdolen er niet veel menschen meer in de stad zullen zijn. Maar als de Raad het nu bepaald wil zullen ze wel een paar schuilloopgraven maken. Meer dan f 3600 hebben zij er evenwel niet voor over. Da's f 6 per hoofd voor de 3 pet der bevolking die hoog stens gelijktijdig op straat zijn: 600 menschen. Waaruit blijkt dat Zutfen evenveel inwoners telt als Heemstede, dat deze week juist zijn 20.000sten ingezetene hij is voorloöpig meer een inlig- gende heeft bereikt. De onbezorgdheid van B. en W. van Zutfen doet mij goed en ik begrijp haar ook. Als ik mij die stad voor den geest haal kan ik mij evenmin voorstellen dat iemand er ooit een bom in zou laten vallen. Er zijn van die dingen die ten eenenmale onvereenigbaar zijn. Maar wel viel er een bom in den Bürger- braukeller te München, tien minuten nadat Hitier er zijn betoog beëindigd had en vertrok ken was, doodde acht menschen en verwondde er ruim zestig. Zoo is hij ontkomen aan den eersten aanslag, die op hem als staatshoofd is gepleegd. Er zijn geen daders gevat en dat is wel een uit zondering bij zulk een aanslag. Maar de Gesta po zal zich wel tot het uiterste uitsloven om hen te vinden. Een heele reeks gelukwenschen van •buitenlandsche staatshoofden, met zijn ontsnap ping aan den dood, is den Duitsche Führer ge worden. VRIDDAG 10 NOVEMBER. De periodieke verloven van onze soldaten en al hun soorten aanvoerders worden tijdelijk in getrokken, maar de zakenverloven blijven ge handhaafd, hetgeen in den meest letterlijken zin den burger moed geeft. Vele gealarmeerde menschep doen mij hun zorgen kennen en ze zijn eigenlijk aan het goede adres, want ik kan het gevoel maar niet krijgen dat ons direct oorlogsgevaar bedreigt en bemoedig hen der halve. Zelfs werken eenige geruchten en ge volgtrekkingen even op mijn lachlust, omdat zij zoo kennelijk onzin zijn. Een week of tiien dagen geleden verkeerde Zwitserland in deze spanning. Nu zijn de Belgen en wij aan de beurt en zoo egocentrisch zijn de volken dat alle be langstelling verdwenen is jegens de Finnen, die al wekenlang in erger toestand verkeeren. Maar sinds zij Molotof aan het schrikken hebben ge maakt is er weer een nieuwe basis voor hun be sprekingen met de Russen gevonden. En de Russen nebben Paasikivi en Tanner bij een feest gevraagd om hen weer goed te stemmen, hetgeen ook bewijst dat je tenslotte niet te pes simistisch moet wezen, als klein volk zijnde en met vertrouwen je rechten koers blijven volgen. Dat inzicht blijkt ook uit de Kamerrede van mi nister Van Kleffens, in wien formateur de Geer een uitstekende keuze blijkt te hebben gedaan, hetgeen ons allen verheugen kan. Want zijn post behoort nu tot de allerbelangrijkste in ons land en van zijn beleid kan heel veel afhangen. In de stilte van mijn kamer thuis dit Week- journaal besluitend, bepeins ik dat dit wel een extra-rare week is geweest, ingezet met een nobele Nederlandsch-Belgische poging om den vrede tusschen andere mogendheden te bevor deren en voortgezet in alarm over onze eigen oorlogskansen. Een zonderlinge belooning voor het initiatief. En morgen is het Wapenstilstandsdag van den vorigen oorlog! Ik herinner mij den elfden November 1918 goed, want juist op dien datum verliet ik het Nederlandsche leger na twee jaar en vier maanden lang 's Konings wapenrok gedragen te hebben alsmede 's Ko nings klewang, afgewisseld door 's Konings salon sabel. Een en ander nadat ik wasvrijgeloot! Uit deze omstandigheid kunt u afleiden dat mijn optimistische kijk op de gebeurtenissen niet altijd door mijn persoonlijke ervaringen is be vorderd. Niettemin doet hij zich nog onverflauwd gelden, hetgeen mij dankbaar stemt. Veldslagen, zeeslagen en luchtslagen zijn er in deze week noch op groote, noch op kleine schaal voorgevallen en in dit belangrijk op zicht slaat deze oorlog een heel wat beter figuur dan zijn miserabele voorganger. Maar dat zal god Mars niet beamen; als het van hem af hangt zal het zoo niet blijven. Het hoeft even wel niet van hem af te hangen. Omdat dit be wustzijn ondanks alles is doorgedrongen no- teeren aandeelen Mars en Co. nog steeds laag. Een goed teeken. R.

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 5