IJmuider Courant [Vee antwoorden op het vredesinitiatief binnengekomen. ■■m Berlijn ziet geen reden voor onrust Duitschland zal „Goede Dienstens-aanbod zorgvuldig onderzoeken D' DAGBLAD VOOR VELSEN, [JMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Oscar Tourniaire overleden. Spoorweg-pensioenkorting wordt ingetrokken. Het gerucht. !Besiuiten~ IJmuider Courant Nederlandsche neutraliteit wordt geëerbiedigd Hervormde kerk te Joure afgebrand. Ministers van Kleffens en Spaak ontmoetten elkaar JAARGANG NO. 11 jjjISl"3' Lourens Coster, Maatschappij voor •Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93 Haarlem, Telefoon 10724 Bureau frWn Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos n jn de Kennemer Courant. geven Directie! P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 Abonnementen pet week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 0,60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. ^laad en Jxankciik hm Zondag zijn de antwoorden van den resident der Fransche Republiek en „„den Britschen Koning op het aan- lodvan goede diensten van H.H.M.M. Koningin van Nederland en den [oning der Belgen door de Koningin den Koning ontvangen. Deze ant woorden zijn aan H. M. regeering voorgelegd en worden thans nauw keurig onderzocht. President Lebrun. ET antwoord van president Lebrun heeft den volgenden inhoud: De regeering der Repu- k en het Fransche volk brengen eensgezind je aan de gevoelens, waardoor de boodschap, „Je llwe Majesteit tot mij richtte, is bezield. Zij wardeeren er ten volle de hoogheid en den adel Géén natie ter wereld is vreedzamer dan de .jsche. Geen enkele natie heeft meer offers tor den Europeeschen vrede gebracht. Frankrijk «ff, reeds menigvuldig tot uitdrukking gebracht si zij herinnert daaraan thans nogmaals .zij besloten is en blijft om alle mogelijkhe- i-n ter verzekering van een eervollen en duurza- ®n vrede tusschen de volken te verwelkomen, e, gegrondvest op recht, is inderdaad al- rzaam. Frankrijk heeft de wapenen op- [fflomen om eens voor al een eind te maken aan dsden van geweld en macht welke sedert twee Jiien ten spijt van alle plechtige verbintenissen q met schending van het gegeven woord reeds iiieEuropeesche naties tot dienstbaarheid hebben ebracht of vernietigden en welke thans de veilig- van alle volken bedreigen. Een duurzame nede kan dus slechts tot stand worden gebracht tor het herstel der onrechtvaardigheden, welke bit geweld aan Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Men heeft aangedaan. Zij zal dit ook niet an te kunnen, dan naar mate deugdelijke waar tegen van politieken en economischen aard voor toekomst den eerbied voor de vrijheid van alle tolken verzekeren. De mensehheid zal eerst van bar onrust en haar vrees bevrijd worden, wan- Ker zij de zekerheid zal hebben, dat nieuwe aan togen op het recht voortaan uitgebannen zullen lijn, Elke oplossing, die de overwinning van het onrecht zou wettigen, zou aan Europa slechts een hachelijk bestand schenken, zonder eenig ver teld met den wettigen en bestendigen vrede, ftlks komst Uwe Majesteit beoogt. Het staat thans aan Duitschland en niet aan Frankrijk zich uit te spreken voor of te gen dien vrede, waarnaar alle bedreigde lan den haken, wier veiligheid en onafhanke lijkheid door zijn toedoen bedreigd worden. UET antwoord van den Engelschen Koning Ik heb met mijn regeeringen van het Ver eenigd Koninklijk, Canada, het Gemeenebest ran Australië, Nieuw Zeeland en de Unie ran Zuid-Afrika het beroep, hetwelk Uwe Majesteit en Zijne Majesteit de Koning der Balgen op 7 November tot mij gericht heb ben, aan een zorgvuldig onderzoek onderwor pen. Ik breng in herinnering den oproep, fo°r Z.M. den Koning der Belgen op 23 Augustus, uit naam der staatshoofden van de Oslo-groep gedaan, waarin Zijne Majesteit gepleit heeft voor de onderwerping van ge schillen en eischen aan open onderhande ling, ten 'uitvoer gelegd in een geest van broederlijke samenwerking. Zoowel mijn regeering van het Vereenigde Ko ninkrijk als de Fransche regeering, hebben gun stige antwoorden op dezen oproep gezonden. Ik breng evenzeer in herinnering het gezamenlijk aanbod van goede diensten door Uwe Majesteit en Z.M. den Koning der Belgen aan mijn regee ring van het Vereenigd Koninkrijk en de Fran sche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regee ringen op 28 Augustus gedaan. Dit aanbod werd welkom geheeten door mijn regeeringen, door de Fransche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. Enkele dagen later heeft de Duitsche regeering een niet uitgelokten aanval op Polen gedaan, het welk op de meest ruwe wijze onder den voet is geloopen. Mijne regeeringen waar deer en hoogeiijk den geest van Uwer Majesteits aanbod en zij zullen altijd bereid zijn een redelijken en vasten grond slag voor een billijkem vrede aan een onderzoek te onderwerpen. Het is en was steeds mijn wensch dat de oorlog geen dag langer dure dan volstrekt noodzakelijk is en ik kan daarom aanstonds ant woorden op dat gedeelte van Uwer Majesteits be roep, waarin U Uwe bereidheid tot uitdrukking brengt om het onderzoek naar factoren tot het bereiken van overeenstemming te vergemakkelij ken. De essentieele voorwaarden waarop wij be sloten zijn dat een eervolle vrede verzekerd zal moeten worden, zijn reeds duidelijk bekend ge maakt. De documenten, welke sedert het uitbre ken van den oorlog openbaar zijn gemaakt, ver klaren daarvan duidelijk den oorsprong en stellen de verantwoordelijkheid voor het uitbreken ervan vast. Mijne volken hebben' de wapens eerst opge nomen, nadat alle pogingen gedaan waren om den vrede te behouden. De onmiddellijke aanlei ding tot ons besluit om oorlog te voeren is Duitschlands aanval op Polen geweest. Doch deze aanval was slechts een nieuw voorbeeld van de Duitsche politiek tegenover zijne naburen. De ruimere doeleinden, waarvoor mijne volken thans strijden, zijn te waarborgen dat Europa, om de woorden te bezigen van mijn eersten mi nister van het Vereenigd Koninkrijk, moge wor den verlost van de altijd weer terugkeerende vrees voor Duitsche agressie, ten einde de volken van Europa in staat te stellen hun onafhankelijk heid en hun vrijheden te bewaren en voor den vervolge te verhoeden het gebruik van geweld in stede van vreedzame middelen ter beslechting van internationale geschillen. Deze doeleinden zijn bij verschillende gelegenheden aangevuld en verruimd, in het bijzonder in de verklaringen door mijn eersten minister van het Vereenigd Ko ninkrijk afgelegd in het Lagerhuis op 12 October en door mijn minister van buitenlandsche zaken in het Hoogerhuis op 2 November. De factoren, welke naar het oordeel van mijn regeeringen van elke regeling deel behooren uit te maken, zijn uit deze verklaringen onzer politiek helder en duidelijk aan den dag getreden. Mocht Uwe Majesteit in staat zijn mij me- dedeeling te doen van eenigerlei voorstellen van Duitschland, van een zoodanigen aard, dat zij een werkelijk vooruitzicht bieden op verwezenlijking van het door mij boven om schreven doel, zoo kan ik reeds aanstonds verklaren, dat mijne regeeringen daaraan de meest ernstige aandacht zullen schenken. mÊSSÊIt «s - - Zondag om kwart over een is de bekende tooneelspeler Oscar Tourniaire, verbonden aan „Het Néderlandsch Tooneel", in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar hij een operatie onder ging, op 59-jarigen leeftijd overleden. A. M. H. THOMANN OVERLEDEN. Te Eindhoven is in den ouderdom van 51 jaar vrij plotseling overleden de heer A. M. H. Tho- mann, in leven algemeen procuratiehouder der N.V. Philips' gloeilampenfbarieken en leider van een der commercieele afdeelingen. Koning George. Wetsontwerp bij Kamer ingediend. De regeering heeft aan de Tweede Kamer als haar zienswijze kenbaar gemaakt, dat het gepensionneerde Spoorwegpersoneel niet langer een uitzonderingspositie behoort in te nemen. De regeering is van oordeel, dat aan de tien procent korting op de pensioenen een einde behoort te komen en heeft in 't wets ontwerp tot wijziging van de pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren zoodanige wij zigingen aangebracht, dat aan de korting met ingang van 1 Januari 1940 een einde komt. Ten aanzien van de financieele gevolgen van de thans voorgestelde intrekking van de korting moge worden medegedeeld, dat de annuïteit, door de commissie-Beumer in haar rapport be rekend op circa f 16 millioen een bedrag, dat, indien de omstandigheden het toelaten, weldra op de begrooting zal verschijnen door de thans voorgestelde vervroegde intrekking der korting een jaarlijksche verhooging zal ondergaan, welke ten hoogste f 140.000 meer bedraagt dan de ver hooging, die door het oorspronkelijke wetsont- 1 werp zou zijn teweeggebracht. De spanning en de zorgen Leiden tot veel gepraat, 't Begint vroeg in den morgen En eindigt 's avonds laat. De een heeft dit vernomen, De ander dat gehoord, Als z'el'kaar tegenkomen, Vertellen zij het voort. Zoo hoort men veel beweren, Dat „iemand" heeft verteld, Men gaat aan 't combineeren, Er wordt vrij bij voorspeld, Dat weer een uurtje later, Als het zich heeft verbreid, Al is het nog zoo'n flater, Vermeld wordit als een feit, 't Is logisch te aanvaarden, Dat men zijn zorgen lucht, Maar houd gevoel voor waarden En hoed u voor 't gerucht. P. GASUS. 3$etanq>tiike worden geregeld genomen waarbij U direct belang hebt. Nieuws dat U niet kunt missen vindt U in de Economische Commissie Nederland—West-Indië opgericht. In tegenwoordigheid van den minister van koloniën, den heer Ch. J. I. M. Weiter, heeft Zaterdagmiddag in Pulchri Studio Den Haag, de oprichting plaats gehad van een economische commissie NederlandWest-Indië. Troepenbewegingen zonder politiek- militaire beteekenis De Berlijnsche correspondent van het Alg. Han- 1 delsblad meldde d.d. 11- November aan zijn blad: „De Duitsche pers drukt heden met voldoe ning een telegram van het Reuterbureau af, waarin wordt gezegd, dat de alarmeerende geruchten over Duitsche troepen-concentra ties, vooral van cavalerie, met name aan de Duitsch-Nederlandsche grenzen, door dë fei ten niet worden bevestigd. „Zelfs Reuter krabbelt terug", schrijven de Duitsche bladen (boven dit bericht, dat uit Amsterdam afkom stig is. Overigens wordt ons in de Wilhclmstvasse nog eens uitdrukkelijk de verzekering gege ven, dat alle verontrustende berichten over een actie in de richting van Nederland in Berlijn slechts als politieke manoeuvres van Engelsche zijde worden gezien. Het Duitsche Rijk, zoo verzekert men van de meest be voegde zijde, denkt er niet aan de neutrali teit van Nederland of België te schenden." „Men herinnert aan de herhaalde zeer positieve verklaringen, welke in dit verband in de laatste weken door de hoogste Duitsche instanties zijn afgelegd Onzerzijds moeten we hieraan toevoe gen, dat van Duitschland uit gezien voor een acuut geworden gevaar van een Duitsche mili taire actie niet de minste reden bestaat. Gelijk ook in ons blad dezer dagen uitvoerig is uiteenge zet zijn groote troepenafdeelïngen, die in hoofd zaak van Polen naar het Westen zijn overge bracht, in de nieuwe stellingen van den „West- wall", die de voortzetting der permanente ver sterkingen langs de Nederlandsch-Duitsehe grens vormen tot aan de Noordzee (en die nog pas ge deeltelijk gereed zijn) aangekomen, waar ze in de eerste plaats in reserve liggen. Natuurlijk vormen ze tevens ook de eerste be zetting dezer nieuwe versterkingen en gelijk dat met den oorspronkelijken „Westwall" eveneens is geschied, hebben, naar men mij verklaarde, thans oefeningen plaats, waarbij bijv. een roode partij, die een uit het westen binnenrukkend leger moet markeeren, hier en daar wellicht tot niet al te ver van de Nederlandsche grens wordt opgesteld, om dan in oostelijke richting op de nieuwe stel lingen schijn-aanvaJlen uit te voeren. In elk ge val hebben zulke troepenbewegingen slechts plaats met technische en geen politiek-militaire beteekenis. Cavalerie neemt aan zulke manoeu vres niet deel. Hieraan moge nog worden toegevoegd, dat van spanning jegens Nederland of ook maar van een minder gunstige stemming in Duitschland jegens ons land nergens iets valt te bemerken. Integen deel, men ziet in Duitschland zeer wel in hoe moeilijk de positie van ons land heden is, moeilij ker nog dan tijdens den wereldoorlog en begrijpt, behalve dan in zeker door den loop der dingen wellicht wat nerveus geworden officieele kringen te Berlijn, volkomen, dat men in Den Haag slechts met takt en voorzichtigheid de dagelijk- sche klippen kan omzeilen en den eerlijken wensch heeft een conflict te vermijden. Ook de verhouding tusschen de Duitsche bevol king en de verschillende Nederlandsche kolonies in het Duitsche Rijk is onveranderd gunstig en vriendschappelijk gebleken. Aangezien in de afgeloopen dagen van Neder land uit de mogelijkheid met Duitschland te tele- feneeren blijkbaar zoo nu en dan onderbroken was. kan van hier uit worden bevestigd, dat zij, die in Duitschland het recht behouden hebben Nederland op te bellen, (en tot dezulken behoo ren ook de correspondenten van de Nederland sche bladen) van storingen in het telefoonver keer nog niets hebben bespeurd. Ware er werke lijk sprake van verontrustende Duitsche militai re plannen aan de Nederlandsche grens, dat zou dit telefonisch verkeer stellig radicaal zijn stop gezet." United Press meldt uit Berlijn: In bevoegde kringen alhier weigert men om eenige verklaring af te leggen betreffende de voortdurende geruchten omtrent Duitschlands bedoelingen tegenover Nederland Men zeide in genoemde kringen: „Ik kan niets toevoegen aan hetgeen reeds een aantal malen gezegd is omtrent Duitschlands stand punt tegenover de neutraliteit die, men kan het herhalen, gebaseerd is op de strikte en absolute wederlteerigheid. Verder ben ik niet gemachtigd om over de Duitsche troepenbe wegingen te spreken behalve dan, dat ik er er op kan wijzen, dat over een dergelijk lang front het duidelijk is, dat onze troepen in een waaiervormige formatie geplaatst zijn" Dit laat doorschemeren, aldus U. P dat het concentratie-punt de Maginotlinie is, waarvan waaiervormige formatie zich naar het Noorden uitspreidt. DE BRIETEN VAN HUIS. Naar de komst van de correspondentie voor de soldaten wordt lederen dag reikhalzend uitgezien. Een Duitsche posttrein houdt stil in de nabijheid van het Westelijk front en de omvangrijke inhoud wordt uitgeladen. Talrijke bewijzen van instemming met initiatief De Regeeringspersdienst meldt k E Duitsche gezant heeft in opdracht zijner regeering aan minister Van Kleffens mede gedeeld, dat de inhoud van het telegram, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit de Ko ning der Belgen Dinsdag j.l. tot den Rijkskanselier hebben gericht, zorg vuldig zal worden onderzocht. Tot hen, die instemming mét het vredes initiatief hebben betuigd, behooren thans ook generaal Franco en de Paus. Generaal Franco neeft aan Koning Leopold een telegram, gezonden, waarin hijuitdrukking geeft aan de belangstelling van Spanje voor alle daden, welke een herstel van den vrede beoogen. die dank zij den goeden wil van allen kan ver wezenlijkt worden. De paus zond het volgende telegram aan Ko ning Leopold: „Wij hebben ten zeerste gewaardeerd de nobele gevoelens, welke de boodschap van Uwe Majesteit en yan de Koningin der Nederlanden geïnspireerd hebben en wij bidden God. die de harten der menschen in handen heeft en de menschelijke gebeurtenissen bestiert, dat Hij, in Zijn barm hartigheid de wegen moge openen naar een waar- achtigen, en dtiurzamen- vrede." De Britsche pacifist George Lansbury beeft in een rede sympathieke woorden gewijd aan het vredesinitiatief. „Kleine staten hebben hetzelfde recht om hun stem te laten hooren als de groote" zoo zeide Lansbury. „In de afgeloopen drie jaar heeft Koning Leopold herhaaldelijk tegen het dreigende oorlogsgevaar gewaarschuwd en steeds zijn zijn oproepen met stilzwijgen, dikwijls met hoon, behandeld. Het is de plicht van eiken Chris ten om eendrachtig alles in het werk te stellen, ten einde het overleg, dat beide vorsten op het oog hebben, tot stand te doen komen" De regeeringspersdienst meldt ten slotte nog dat H.M. de Koningin ook uit Nederland talrijke bewijzen van instemming met het hernieuwde aanbod van goede diensten-heeft ontvangen. Belangrijk historisch gebouw verloren gegaan. Zondagmiddag even na één uur is brand uitgebroken in de Ned. Herv. Kerk te Joure, die uit 1644 dateert. De plaatselijke brand weer en de brandspuit van de firma Douwe Egberts konden het vuur niet meester wor den, zoodat hulp uit Heerenveen werd ge vraagd. Nadat een Heerenveensche motor spuit was aangekomen, werd de brand met zeven stralen bestreden. Het vuur was om half vijf gebluscht. De ge- heele kerk is uitgebrand, slechts de zware muren staan nog overeind, terwijl ook de toren be houden is. Men is er bij het blusschen in geslaagd het kerkelijk archief en een waardevol schilderij, benevens enkele boeken, die zich in de kerk bevonden, te x-edden. Ook de naast de kerk ge legen consistoriekamer, waar het avondmaal- zilver was geborgen, kon ontruimd worden en is behouden gebleven. Echter zijn in de kerk het vrij oude orgel en de preekstoel, alsmede enkele historische banken, die toebehoorden aan de families Vegelin van Klaerbergen en van Eysinga, bij den brand vernield. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een asbestplaat, welke om de kachelpijp zat, is gebarsten waardoor het houtwerk tusschen de zoldering en het dak van de kerk is gaan gloeien en door vonken uit den schoorsteen vlam'heeft gevat. Toen men het yuur ontdekte, had het reeds over het dak zulk een omvang aangenomen, dat korten tijd later het dak instortte en het heele gebouw vlam 'atte. VERLAGING RESTITUTIES BIJ INVOER VAN EIEREN. Naar wij van officieele zijde vernemen, zijn met ingang van beden de restituties, welke bij de invoer van eieren worden verleend, verlaagd Deze verlaging houdt hiermede verband dat. de prijs, waarvoor 't voeder in het binnen land beschikbaar wordt gesteld, in geringere mate is gestegen dan de wereldmarktprijs voor voedergranen. De Regeeringspersdienst meldt: De ministers van Buitenlandsche Zaken van België en van Nederland hebben elkandeB heden te Breda ontmoet. Elk hunner was vergezeld van den secre taris-generaal van zijn departement,

IJmuider Courant | 1939 | | pagina 1